Προμηθέας Πατρών - Μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 06, 2021 11:53 am

Γκικας αντί Λούντζη δεν είναι κακή αλλαγή, ούτε Ρογκαβοπουλος αντί Χριστοδούλου. Διαφορετικοί παικτες, αλλά δεν μπορεις να πεις ότι είναι ποιοτική υποβάθμιση. Οι νέοι ξένοι καλοί ως τώρα. Παραμονή Αγραβάνη-Γκραντ επίσης πολύ σημαντικό.

Αλλά να πω την αλήθεια περίμενα κάτι περισσότερο φέτος. Πίστευα ότι θα χτύπαγε Κόνιαρη για 5ο γκαρντ και Χρυσικόπουλο για 5ο ψηλό. Έστω έναν εκ των δυο ή κάποιον αντίστοιχο καλό Ελληνα γκαρντ που φέτος ήταν αρκετοί διαθεσιμοι (κυρίως λόγω των αλλαγών στην ΑΕΚ) και με Τσαλμπουρη/Κουζελογλου/Κακλαμανακη.

Τώρα το ρόστερ δεν βλέπω να έχει ιδιαίτερη διαφορα από ΑΕΚ-Περιστέρι-ΠΑΟΚ.

6 αρκετα καλούς ξένους και 4 αρκετα καλούς Έλληνες έχουν πλέον και οι 4 ομάδες.

Γκικα-Γιαννοπουλο-Αγραβάνη-Ρογκαβοπουλο ο Προμηθέας

Κόνιαρη-Παππαα-Σακοτα(?)-Μπογρη η ΑΕΚ

Τολιοπουλο-Χριστοδουλου-Γιακοβιτς-Καμπερίδη ο ΠΑΟΚ

Μωραΐτη-Κατσιβέλη-Σαλούστρο-Χρυσικόπουλο(?) το Περιστέρι.

Αν είχε πάρει Κόνιαρη ή/και Χρυσικόπουλο θα είχε όχι μόνο ενισχυθεί αρκετά·συγκριτικά με Τανουλη-Μπαζίνα), αλλά θα είχε αποδυναμώσει αρκετά και τους άμεσους ανταγωνιστές του.

Πολύ διαφορετικο να έχει η ΑΕΚ Φλιωνη συν κάποιο πιτσιρικα για αναπληρωματικά PG και ο Προμηθέας Γκικα-Κόνιαρη πχ ή το Περιστέρι Βασιλόπουλο-Τολα αναπληρωματικους στο 4-5 και ο Προμηθέας Χρυσικόπουλο-Αγραβάνη.

Τώρα ακόμα έχει ένα ελαφρύ ποιοτικό προβάδισμα ο Προμηθέας, αλλά όχι κάτι το τρομερό, ειδικά αν ΑΕΚ-Περιστέρι κλείσουν Σακοτα-Χρυσικόπουλο όπως ακούγεται. Αν κάνει δε η ΑΕΚ κίνηση και για Ογκαστ, αποκτά σαφώς το πάνω χέρι.

Με 7ο ξένο βελτιώνεται, αλλά αυτό ισχύει και για τις υπολοιπες ομάδες.

1
1 Εικόνα
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 06, 2021 12:10 pm

Pointgod έγραψε:
Παρ Αύγ 06, 2021 11:53 am
Γκικας αντί Λούντζη δεν είναι κακή αλλαγή, ούτε Ρογκαβοπουλος αντί Χριστοδούλου. Διαφορετικοί παικτες, αλλά δεν μπορεις να πεις ότι είναι ποιοτική υποβάθμιση. Οι νέοι ξένοι καλοί ως τώρα. Παραμονή Αγραβάνη-Γκραντ επίσης πολύ σημαντικό.

Αλλά να πω την αλήθεια περίμενα κάτι περισσότερο φέτος. Πίστευα ότι θα χτύπαγε Κόνιαρη για 5ο γκαρντ και Χρυσικόπουλο για 5ο ψηλό. Έστω έναν εκ των δυο ή κάποιον αντίστοιχο καλό Ελληνα γκαρντ που φέτος ήταν αρκετοί διαθεσιμοι (κυρίως λόγω των αλλαγών στην ΑΕΚ) και με Τσαλμπουρη/Κουζελογλου/Κακλαμανακη.

Τώρα το ρόστερ δεν βλέπω να έχει ιδιαίτερη διαφορα από ΑΕΚ-Περιστέρι-ΠΑΟΚ.

6 αρκετα καλούς ξένους και 4 αρκετα καλούς Έλληνες έχουν πλέον και οι 4 ομάδες.

Γκικα-Γιαννοπουλο-Αγραβάνη-Ρογκαβοπουλο ο Προμηθέας

Κόνιαρη-Παππαα-Σακοτα(?)-Μπογρη η ΑΕΚ

Τολιοπουλο-Χριστοδουλου-Γιακοβιτς-Καμπερίδη ο ΠΑΟΚ

Μωραΐτη-Κατσιβέλη-Σαλούστρο-Χρυσικόπουλο(?) το Περιστέρι.

Αν είχε πάρει Κόνιαρη ή/και Χρυσικόπουλο θα είχε όχι μόνο ενισχυθεί αρκετά·συγκριτικά με Τανουλη-Μπαζίνα), αλλά θα είχε αποδυναμώσει αρκετά και τους άμεσους ανταγωνιστές του.

Πολύ διαφορετικο να έχει η ΑΕΚ Φλιωνη συν κάποιο πιτσιρικα για αναπληρωματικά PG και ο Προμηθέας Γκικα-Κόνιαρη πχ ή το Περιστέρι Βασιλόπουλο-Τολα αναπληρωματικους στο 4-5 και ο Προμηθέας Χρυσικόπουλο-Αγραβάνη.

Τώρα ακόμα έχει ένα ελαφρύ ποιοτικό προβάδισμα ο Προμηθέας, αλλά όχι κάτι το τρομερό, ειδικά αν ΑΕΚ-Περιστέρι κλείσουν Σακοτα-Χρυσικόπουλο όπως ακούγεται. Αν κάνει δε η ΑΕΚ κίνηση και για Ογκαστ, αποκτά σαφώς το πάνω χέρι.

Με 7ο ξένο βελτιώνεται, αλλά αυτό ισχύει και για τις υπολοιπες ομάδες.
ακομα και ετσι καλυτερους ελληνες εχει ο Προμηθεας απο τις ομαδες που λες. Ο Κονιαρης πριν τον Δεκεμβρη δεν προκειται να παιξει και δεν ξερουμε πως θα γυρισει, ενω ο Παππας περσυ επαθε ρηξη αχιλλειου και δεν ξερουμε ουτε ποτε ουτε πως θα επιστρεψει.

Ο Παοκ νταξει οχι κατι το ιδιαιτερο σε ελληνες, ειδικα χριστοδουλου-καμπεριδης, νταξει ουτε για 10 λεπτα δεν ειναι.

Το περιστερι οι 3 που εβαλες δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, μονο ο κατσιβελης λιγο, ενω ο λινος ακομα δεν ξερουμε που θα παει.

Απο ελληνες ο Προμηθεας ειναι στην καλυτερη μοιρα σε σχεση με τους αλλους, ενω στους ξενους δεν ξερω. Γενικα βλεπω ενα μικρο πλεονεκτημα στον Προμηθεα απο αποψη ροστερ σε σχεση με τους αλλους, αλλα αναλογα και πως θα πιασουν οι ξενοι, αν θα πιασει ο προπονητης που δεν ειναι γνωστης της Α1 αλλα και απο αλλα πραγματα.

Εγω περιμενα καλυτερα πραγματα στους ξενους. Και αν μπορουμε να πουμε οτι στους ψηλους με χαντ-γκραντ-αγραβανη ειναι πολυ καλα, ε στους κοντους περιμενα κατι πολυ καλυτερο απο το Ρει-Γκαντι, ή εστω εναν απο τους 2 να μην ειχε ερθει και να φερνανε καποιον καλυτερο, ειδικα αντι του ρει.

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 06, 2021 12:35 pm

Συμφωνώ ότι έχει προβάδισμα στους Έλληνες, αλλά θεωρώ μικρό, ειδικά αν πάει ο Χρυσικόπουλος στο Περιστερι. Πιο πίσω σίγουρα ο ΠΑΟΚ, αλλά ο παράγοντας Λυκόγιαννης μαζί με επιστροφή κόσμου, τους δινει μια έξτρα ώθηση. Σίγουρα παντως Θα είναι βελτιωμένες αυτές οι δυο ομάδες στον πάγκο.

Η ΑΕΚ είναι οντως μεγάλο ερωτηματικο. Αν Κονιαρης-Παππας-Μπογρης παίξουν αυτό που μπορούν, έχει το πάνω χέρι. Αν φέρει και Ογκαστ δεν το συζηταμε καν. Αλλά όπως λες έρχονται από κακές σεζόν, τραυματισμούς, όποτε μέχρι το αποδείξουν στο γηπεδο, έχει προβάδισμα ο Προμηθέας με παίκτες έτοιμους και σε καλή κατάσταση.

Στους ξένους τα πράγματα περιπλέκονται. Η ΑΕΚ πήρε τα μεγάλα ονοματα, αλλά πάλι ερωτηματικά και αυτοί. Άπο την άλλη το Περιστερι πήρε καλούς ξένους όπως και ο ΠΑΟΚ (που κράτησε και 3). Πάλι μικρό προβάδισμα ο Προμηθέας στα χαρτιά, αλλά στο γήπεδο θα φανεί. Πάλι η ΑΕΚ με Κολομ-Χάρις πήρε πιο μεγάλα ονοματα, αλλά όπως και οι Έλληνες της, κουβαλούν πολλά ερωτηματικά.

Η δικιά μου αίσθηση είναι ότι ο Προμηθεας είχε φέτος ευκαιρία να ξεφύγει από τον άμεσο ανταγωνισμό και να εδραιωθεί σαν η 3η ομάδα της χώρας, αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε. Η απόκτηση Ρογκαβοπουλου εδειξε αρχικά μια τέτοια δυμαμικη, αλλά δεν φτάνει.

Ίσως λόγω και ξένου προπονητή, που λογικά θα προτιμήσει να δώσει μεγαλύτερο μέρος του μπατζετ σε ξένους, παρα να επενδύσει σε Έλληνες που δεν γνωρίζει καν.

Ίσως ήταν δύσκολο να φέρεις τους παίκτες που συζηταμε για 3ο ρόλο όταν έχουν προτάσεις για 2ο ρόλο από άλλες ομάδες, όποτε έπρεπε να τους πληρώσεις παραπάνω. Πιο δύσκολο επίσης να ψήσεις κάποιον να μετακομίσει Πάτρα αντί για Αθήνα-Θεσσαλονίκη κτλ κτλ

Το θετικό είναι ότι ο Καζιμιρο έχει φήμη ότι δουλεύει καλά τους νέους παίκτες, όποτε Ρογκαβοπουλος, Μπαζίνας, Τανουλης ίσως μας εκπλήξουν φέτος και βελτιωθούν σημαντικά.

0
xavier

senior
Reactions: 24
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2006 9:50 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 4:35 am

δεν ειναι λιγο μετριοι οι ξενοι του προμηθεα σε σχεση με τις προηγουμενες χρονιες? θα μου πεις αλλιως ξεκινανε οι ομαδες και αλλιως τελειωνουν αλλα για ξεκινημα δε μου γεμιζουν το ματι οι περιφερειακοι.

στα χαρτια περιστερι, αεκ μου μοιαζουν πιο δυνατοι...και αντε η αεκ εχει πολλα ερωτηματικα στο ροστερ λογω παιχτων που προερχονται απο τραυματισμους.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1250
Δημοσιεύσεις: 5458
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 8:03 am

Ανακοινώθηκε ο Dario Hunt.



0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 8:53 am

xavier έγραψε:
Τρί Αύγ 10, 2021 4:35 am
δεν ειναι λιγο μετριοι οι ξενοι του προμηθεα σε σχεση με τις προηγουμενες χρονιες? θα μου πεις αλλιως ξεκινανε οι ομαδες και αλλιως τελειωνουν αλλα για ξεκινημα δε μου γεμιζουν το ματι οι περιφερειακοι.

στα χαρτια περιστερι, αεκ μου μοιαζουν πιο δυνατοι...και αντε η αεκ εχει πολλα ερωτηματικα στο ροστερ λογω παιχτων που προερχονται απο τραυματισμους.
Οι ξένοι δεν είναι άσχημοι. Απλα Περιστέρι-ΑΕΚ-ΠΑΟΚ πήραν και αυτές καλούς, ενώ ενισχύθηκαν πολύ και από Έλληνες λόγω ΑΕΚ.

Συγκριτικά με ΑΕΚ έχει σίγουρα προβάδισμα, πολλά τα ρίσκα/ερωτηματικά. Αν ήμουν Προμηθέας δεν θα αλλαζα πχ το ρόστερ με τους παίκτες της ΑΕΚ και ας είναι μεγαλύτερα ονοματα. Στατιστικά απιθανο να βγουν όλοι. Καλύτερους ξένους και Έλληνες από ΠΑΟΚ παρολο που και αυτός δυνάμωσε.

Με Περιστέρι όμως δεν έχει πλέον πολύ διαφορα. Έχει και αυτό ομοιογένεια λόγω της 4αδας που πήρε από ΑΕΚ (συν παραμονή Πετεγουευ-Σαλούστρου), ενώ και οι ξένοι πλην Μακ Κρι, έχουν περάσει όλοι από Α1 με πολύ καλή εικόνα.

Το Περιστέρι μου φαίνεται ότι έκανε τον καλύτερο σχεδιασμό το φετινό καλοκαίρι και μείωσαν αρκετά την απόσταση. Θα φανεί στο γήπεδο φυσικά αν φτάνει για να υπερκεράσουν Προμηθέα-ΑΕΚ, αλλά στα χαρτιά είναι το πιο ενισχυμένο και δεν άλλαξε και προπονητή.

Περίμενα αρκετά περισσότερα από Προμηθέα φέτος, αλλά η αλλαγή προπονητή μετά από αρκετά χρόνια, οδήγησε σε μια πιο συντηρητική προσέγγιση.

Μαλλον δεν βοήθησε η άνοδος του Απ.Πάτρας στην Α1, αφού λογικά υπάρχει μεγαλυτερος ανταγωνισμος για τους τοπικους χορηγούς και μοίρασμα της πίτας, επηρεάζοντας αρνητικά τα έσοδα.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 9:09 am

Pointgod έγραψε:
Τρί Αύγ 10, 2021 8:53 am
xavier έγραψε:
Τρί Αύγ 10, 2021 4:35 am
δεν ειναι λιγο μετριοι οι ξενοι του προμηθεα σε σχεση με τις προηγουμενες χρονιες? θα μου πεις αλλιως ξεκινανε οι ομαδες και αλλιως τελειωνουν αλλα για ξεκινημα δε μου γεμιζουν το ματι οι περιφερειακοι.

στα χαρτια περιστερι, αεκ μου μοιαζουν πιο δυνατοι...και αντε η αεκ εχει πολλα ερωτηματικα στο ροστερ λογω παιχτων που προερχονται απο τραυματισμους.
Οι ξένοι δεν είναι άσχημοι. Απλα Περιστέρι-ΑΕΚ-ΠΑΟΚ πήραν και αυτές καλούς, ενώ ενισχύθηκαν πολύ και από Έλληνες λόγω ΑΕΚ.

Συγκριτικά με ΑΕΚ έχει σίγουρα προβάδισμα, πολλά τα ρίσκα/ερωτηματικά. Αν ήμουν Προμηθέας δεν θα αλλαζα πχ το ρόστερ με τους παίκτες της ΑΕΚ και ας είναι μεγαλύτερα ονοματα. Στατιστικά απιθανο να βγουν όλοι. Καλύτερους ξένους και Έλληνες από ΠΑΟΚ παρολο που και αυτός δυνάμωσε.

Με Περιστέρι όμως δεν έχει πλέον πολύ διαφορα. Έχει και αυτό ομοιογένεια λόγω της 4αδας που πήρε από ΑΕΚ (συν παραμονή Πετεγουευ-Σαλούστρου), ενώ και οι ξένοι πλην Μακ Κρι, έχουν περάσει όλοι από Α1 με πολύ καλή εικόνα.

Το Περιστέρι μου φαίνεται ότι έκανε τον καλύτερο σχεδιασμό το φετινό καλοκαίρι και μείωσαν αρκετά την απόσταση. Θα φανεί στο γήπεδο φυσικά αν φτάνει για να υπερκεράσουν Προμηθέα-ΑΕΚ, αλλά στα χαρτιά είναι το πιο ενισχυμένο και δεν άλλαξε και προπονητή.

Περίμενα αρκετά περισσότερα από Προμηθέα φέτος, αλλά η αλλαγή προπονητή μετά από αρκετά χρόνια, οδήγησε σε μια πιο συντηρητική προσέγγιση.

Μαλλον δεν βοήθησε η άνοδος του Απ.Πάτρας στην Α1, αφού λογικά υπάρχει μεγαλυτερος ανταγωνισμος για τους τοπικους χορηγούς και μοίρασμα της πίτας, επηρεάζοντας αρνητικά τα έσοδα.
παντως αυτο που ακουω λογο απολλωνα οτι μειωθηκαν εσοδα (και απο την προηγουμενη φορα που ειχε 2 ομαδες η πατρα α1) δεν μου στεκει. Και αντε οτι στεκει, ουτε 100 χιλ δεν προκειται να εχουν μειωθει τα εσοδα, δηλαδη αντε ενας ξενος ακομα.

Στα αλλα συμφωνω, περιμενα καλυτερες επιλογες ξενων φετος για προμηθεα. Ο Γκαντι πολυ καλος και απο οσο τον ειδαμε με Περιστερι εμενα μου αρεσε πολυ, αλλα σιγουρα ουτε την διαφορα κανει ουτε Γκραντ ειναι. Ο Σβαρτς φαινεται πολυ καλη επιλογη και καλος σκορερ και αθλητικος και αμυνα καλος, αλλα δεν κανει ουτε αυτος την διαφορα. Αυτοι οι δυο δεν με χαλανε καθολου για την ομαδα.

Αυτος που με χαλαει ειναι ο Ρει. Περιμενα κατι πολυ καλυτερο εδω. Εναν κλασσικο σκορερ με πολυ καλο σουτ. ο ρει βαζει κεφαλι κατω και οποιον παρει ο χαρος. Θα εχει θεμα και στην αμυνα μαζι με Γκικα κιολας.

Ακομα και ετσι αν ειχε αποκτηθει Ελληνας 2ο 4αρι (λινος ή ΒΧ) και επαιρναν ενα ακομα 2-3αρι σουτερ θα ηταν και παλι πολυ πολυ γεματος. Τωρα λογικα θα αποκτηθει ενα 4αρι αμερικανος (καλυτερα 3-4αρι σουτερ θα ταιριαζε) και τελος. Ξεκιναει προετοιμασια, βλεπουν τους μικρους αν μπορουν να βοηθησουν και θα κινηθουν αναλογα με την αποκτηση καποιου εμπειρου ελληνα. Αν ειναι καλοι οι Μπαζινας-Τανουλης ισως να μην χρειαστει.

Τελος, ισως αποκτηθει 7ος ξενος, που για μενα ειναι καλο πλανο, αφου θα παιζουν α1 οι μικροι (σιγουρα 12αδα) ενω Eurocup θα υπαρχει μια ακομα λυση κυριως στα γκαρντ.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 12061
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 9:40 am

Εμένα μια χαρά μου φαίνεται το ρόστερ.

Συνδυάζει ξένους που ξέρουν το πρωτάθλημα( Γκάντι, Ρέι, Γκράντ), τους ξέρεις και ξέρεις τι να περιμένεις από αυτούς.

Ένας ξένος(Χάντ) που έχει εμπειρία από Ευρώπη και είναι μια αξιόπιστη λύση για δίδυμο μαζί με τον Γκράντ στην χειρότερη, στην καλύτερη θα μπορούσε να βγει περίπτωση όπως ο Γκράντ πέρσι(έχουν και ίδια ηλικία).

Ένας ξένος ακόμα που θα μπορούσε να βγει αποκάλυψη(Σβάρτζ). Mvp του Βελγίου από ένα πρωτάθλημα που συνηθίζει να βγάζει λαβράκια πχ Λοτζέσκι.

Λογικά στο ίδιο πνεύμα θα κινηθεί και ο ξένος για το 4 που μένει που θεωρώ πρέπει να μπορεί να πατήσει και 3*.

4 Έλληνες( Γκίκα, Ρογκαβόπουλο, Γιαννόπουλο, Αγραβάνη) με εμπειρία από την κατηγορία και εξαιρετικοί για τον ρόλο που τους θες(ακόμα και αν ο Ρογκαβόπουλος δεν εξελιχθεί καθόλου, για 10ος παίκτης είναι πολύ καλός ηδη).

2 μικροί(Μπαζίνας, Τανούλης) που μπορούν να πάρουν λεπτά συμμετοχής ειδικά στην Ελλάδα.

Αν θες παίρνεις και έναν 7ο ξένο αν χρειαστεί.

Θεωρητικά θα μπορούσες να έχεις και Χρυσικόπουλο και έναν ξένο forward αλλά εκεί είναι λίγο οι προτεραιότητες και πιστεύω για αυτό δεν προχώρησε. Δεν παίρνεις ξένο για να παίζει 10 λεπτά αλλά ούτε και ο Χρυσικόπουλος θα ερχόταν για να παίζει δεκάλεπτα. Οπότε εκεί θα έθαβες τον Ρογκαβόπουλο που θα γινόταν 11ος παίκτης με Γιαννόπουλο, Χρυσικόπουλο που παίζει και 3 και πιθανώς και έναν ξένο ακόμα μπροστά του.

Από τους άλλους στην Ελλάδα μόνο το Περιστέρι είναι που θεωρώ θα μπορεί να κοντράρει από θέμα ρόστερ.
Η ΑΕΚ μεγάλα ονόματα αλλά... Παππάς και Κόνιαρης επιστρέφουν από αχίλλειο και χιαστό αντίστοιχα, άγνωστο το πότε ακριβώς και σε ποια κατάσταση. Ο Μπόγρης από το 2019-2020 θυμίζει παλαίμαχο, την περασμένη σεζόν έπαιξε όλα κι όλα 6 παιχνίδια.
Στους βασικούς σούπερ ο Κόλομ, σούπερ και ο Χάρις αν είναι όπως τον θυμόμαστε αλλά έχω περιέργεια να δω ποιος θα σουτάρει. Αν δεν κάνω λάθος όλη η πρώτη 5αδα της θα έχει ποσοστό καριέρας στο τρίποντο κάτω από 35%.

Το Περιστέρι έχει και αυτό κάποια στοιχηματάκια αλλά λογικά θα είναι πολύ δυνατό.
ΠΑΟΚ πιο κάτω αν και δυνάμωσε.


*Αφου ο Ντιαλό ζήτησε να φύγει από τον Παναθηναικό πολύ θα μου άρεσε σαν προσθήκη.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 9:48 am

pan24 έγραψε:
Τρί Αύγ 10, 2021 9:40 am
Εμένα μια χαρά μου φαίνεται το ρόστερ.

*Αφου ο Ντιαλό ζήτησε να φύγει από τον Παναθηναικό πολύ θα μου άρεσε σαν προσθήκη.
ουσιαστικα εμενα μονο ο ρει δεν μου αρεσει απο το ροστερ. Αν εκει επαιρναν εναν πραγματικα καλο παικτη και οχι τον κωλοτουμπα ρει, θα ελεγα οτι ηταν πολυ καλος σχεδιασμος, χωρις αυτο να σημαινει οτι ο Ρει δεν ειναι καλος παικτης, ισα ισα το αντιθετο. στο 5 ειναι πολυ καλα αν ο Γκραντ ειναι οπως περσυ και ο χαντ ειναι λιγο καλυτερος απο Αγκμπελεσε.

Το προβλημα ειναι οτι με Τανουλη-Μπαζινα 11ο-12ο δεν βγαινει και θες σιγουρα αλλον εναν παικτη, ισως εναν 7ο ξενο, ωστε α1 να ειναι οι 2 μικροι αποστολη σιγουρα.

Τελος, ο ντιαλο ωραια λυση, αν και δεν ξερω αν μπορει να παιξει καλα στο 4. Θα εκλεινε πολυ ωραια παντως το ροστερ με Ντιαλο.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 9:49 am

pan24 έγραψε:
Τρί Αύγ 10, 2021 9:40 am
Εμένα μια χαρά μου φαίνεται το ρόστερ.

*Αφου ο Ντιαλό ζήτησε να φύγει από τον Παναθηναικό πολύ θα μου άρεσε σαν προσθήκη.
ουσιαστικα εμενα μονο ο ρει δεν μου αρεσει απο το ροστερ. Αν εκει επαιρναν εναν πραγματικα καλο παικτη και οχι τον κωλοτουμπα ρει, θα ελεγα οτι ηταν πολυ καλος σχεδιασμος, χωρις αυτο να σημαινει οτι ο Ρει δεν ειναι καλος παικτης, ισα ισα το αντιθετο. στο 5 ειναι πολυ καλα αν ο Γκραντ ειναι οπως περσυ και ο χαντ ειναι λιγο καλυτερος απο Αγκμπελεσε.

Το προβλημα ειναι οτι με Τανουλη-Μπαζινα 11ο-12ο δεν βγαινει και θες σιγουρα αλλον εναν παικτη, ισως εναν 7ο ξενο, ωστε α1 να ειναι οι 2 μικροι αποστολη σιγουρα.

Τελος, ο ντιαλο ωραια λυση, αν και δεν ξερω αν μπορει να παιξει καλα στο 4. Θα εκλεινε πολυ ωραια παντως το ροστερ με Ντιαλο.

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 10:19 am

Τα 50-100 μπορεί να ήταν η διαφορα που υπήρξε με τον Χρυσικόπουλο, δεν είναι αμελητέο.

Το πρόβλημα είναι ότι Έλληνες να πάρει δεν υπάρχουν πλέον και να θέλει. Όχι τουλαχιστον κάποιος που να κάνει τη διαφορα από Μπαζινα-Τανουλη. Έχουν κλείσει όλοι άλλου. Δεν θα αλλάξει κάτι αν πάρει Νικολαιδη αντί Μπαζίνα πχ.

7ος ξένος φυσικά θα βοηθαγε στην Ευρώπη, όπως και τους ΑΕΚ-ΠΑΟΚ-Περιστέρι άλλωστε, αλλά Α1 δεν θα κάνει διαφορα. Όλοι τους θα πάρουν, σπάνια δεν γίνεται κάποια προσθήκη.

Πιστεύω ότι έπρεπε να είχε πάρει είτε έναν καλό Έλληνα ψηλό ακόμα (Κακλαμανακης-Κουζελογλου-Καββαδάς-Τσαλμπουρης-Χρυσικόπουλος-Μπογρης ήταν διαθεσιμοι), είτε ένα ακόμα πιο έτοιμο γκαρντ (Κατσιβελης, Μωραΐτης, Μουρατος, Παππας, Κονιαρης, Τολιοπουλος, Ζαρας, Φλιωνης, Παγαδάκης, Διπλαρος ήταν επίσης ελεύθεροι στην αγορά).

Νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν ότι μπορούσε/ήθελε να τους προσφέρει μόνο 3ο ρόλο, ενώ όλοι τους βρήκαν 2ο σε άλλες ομάδες. Συνήθως πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω σε τέτοια περίπτωση για να πείσεις τον παίκτη, ο Προμηθεας ακούγεται ότι είναι γενικά πολύ σφιχτός στις συμφωνίες που κάνει (σεβαστό φυσικά), αναμενόμενο το αποτέλεσμα. Αντίστοιχα κατάφερε και πήρε Ρογκαβοπουλο, δίνοντας του ρόλο/χρόνο, ενώ αν πήγαινε στους αιώνιους, θα έπαιζε ελάχιστα.

Ούτε ότι είναι η μόνη ομάδα με ξένο προπονητή βοήθησε. Λογικό και αυτός να μην καίγεται, ειδικά όταν πρέπει να εξελίξει/δουλέψει τον Ρογκαβοπουλο.

Δεν ακούστηκε παντως καθόλου ότι έψαχνε για 3ο PG, όποτε μαλλον από την αρχή το πλάνο ήταν να πάρει χρόνο ο Μπαζίνας φέτος. Αρκετο ρίσκο με Eurocup, αλλά μακάρι να βγει. Καλό για τον Προμηθέα, αλλά και το Ελληνικό μπάσκετ γενικότερα. Έχει καλό όνομα ο κοουτς στην ανάπτυξη παικτών.

Στους ψηλούς όμως μαλλον ήταν τελικά αποτυχία που δεν πήραν ακόμα έναν Έλληνα παίκτη, από την στιγμή που όπως ακούστηκε το προσπάθησαν σοβαρά για Χρυσικόπουλο-Κακλαμανακη. Ειδικά αν ήταν από τους πιο καλούς και μπορούσε να σταθεί στην 2η πενταδα (όχι 11ος-12ος δηλαδή), θα άνοιγε και θέση ξένου που θα δυνάμωνε το ρόστερ αρκετά.

Ακόμα πιστεύω ότι είναι η 3η ομάδα στην Α1 βαση ρόστερ, αλλά πλέον Περιστέρι-ΠΑΟΚ πλησίασαν αρκετά ποιοτικά και η ΑΕΚ μπορεί να κάνει την έκπληξη, αν η τύχη είναι με το μέρος της, ενώ το Λαύριο οπως είδαμε, δεν είναι να το υποτιμάς.

Στο γήπεδο θα φανούν όλα φυσικά. Αναμένεται πολύ ενδιαφέρον το πρωτάθλημα, αφού και Κολοσσός-Ηρακλής-Ιωνικός-Λάρισα δεν θα είναι τελειως σάκοι του μποξ, καλές κινησεις έκαναν και αυτοί για τα κυβικά τους και θα κάνουν ζημιές.

Ο Προμηθέας για να είμαστε δίκαιοι, εκανε πολλες αλλαγες και όσοι ήρθαν είναι ποιοτικοί παίκτες, όχι από πανέρι....

Καλή κίνηση η επιστροφή Γκικα. Καλός ο Χαντ και ο Γκάντι. Επιτυχία η μεταγραφή Ρογκαβοπουλου. Πολύ ενδιαφέρον πρότζεκτ ο Σβαρτς που μπορεί να βγει μεγάλο λαβράκι. Ο Ρεί από τη μια έχει το μεγαλύτερο όνομα από όλους, από την άλλη οντως είναι λιγο περίεργη επιλογή. Χρειαζόταν όμως και κάποιος που να μπαίνει στην ρακέτα, οι υπόλοιποι στο 1-3 είναι πιο πολύ σουτέρ.

Με το νέο φορματ του Eurocup, αν δεν τερματίσει πολύ χαμηλά και αποφύγει έτσι Παρτιζαν-Λοκομοτιβ, οι άλλοι αντίπαλοι είναι στα μέτρα του. Αν μπουν τα σουτ σε 1-2 ματς μετά, πάει 4αδα με λίγη τύχη, δεν θέλει πολύ. Και εγώ σουτέρ θα φόρτωνα στο ρόστερ μήπως και κάτσει.

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 10:35 am

Δεν παίζει στο 4 ο Ντιαλό. Θα μπορούσε επειδή είναι αρκετά αθλητικός και έχει δυνατο κορμί στο ποστ, αν έχει ομως σουτ. Τώρα 4αρι δυο μέτρα χωρίς σουτ, πρέπει να είναι πολύ πολύ σπέσιαλ παίκτης. Στο 3 ανεβαίνει και ο Σβαρτς, ενώ ήδη έχεις Γιαννοπουλο-Ρογκαβοπουλο.

Αν πάει για 7ο ξένο, καλύτερα ένα γκαρντ στο 1-2 ωστε μαζί με Γκάντι-Ρεί-Σβαρτς-Γκικα να έχει μια πολύ καλή πεντάδα περιφέρειακων.

Άσχετα με ΑΕΚ-Περιστέρι κτλ, το ρόστερ είναι καλό, αλλά μου μοιάζει αμυντικά λίγο αδύναμο. Το καλό γκαρντ της αντίπαλης ομάδας ποιος θα το πιάνει;

Γκικας-Σβαρτς είναι ξεκάθαρα επιθετικογενεις παίκτες. Μπορούν Ρεί-Γκάντι να παίξουν καλή άμυνα; Ο Ρεί έχω την εντύπωση πως όχι. Δεν έχω εικόνα για Γκάντι.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 10:42 am

Ο Σβαρτζ νομιζω ειναι καλος αμυντικος και αθλητικος. Επισης ο Γκαντι μια χαρα αμυντικος ειναι. Ο Γκικας δεν ειναι κακος αμυντικος απλως ειναι λιγο κοντος και αδυναμος και ειδικα eurocup θα εχει θεματακια, ενω ο Ρει ειναι δυνατος, γρηγορος και αθλητικος απλως χανεται στην αμυνα και εχει θεματα διαθεσης, αλλα πανω στην μπαλα θα πιεζει.

Θα την χαρακτηριζα ως μετριοκαλη ομαδα στην αμυνα την περιφερειακη γραμμη του Προμηθεα για Εurocup και σιγουρα χειροτερη ομως απο την περσυνη πολυ δυνατη και αθλητικη που ειχε περσυ.

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 10:58 am

Μακάρι. Αλλά όπως λες είναι μαλλον χειρότερα από την περασμένη σεζόν, που ο Καρτερ τους έκανε άλογα. Πιστεύω και εγώ ότι Γκάντι-Σβαρτς ίσως είναι θετικοί σε αυτό το κομμάτι.

Νομίζω Προμηθέας-ΑΕΚ θα βασίζονται περισσότερο στην επίθεση και Περιστέρι-ΠΑΟΚ στην άμυνα.

Θα έχει ενδιαφέρον ποιος θα βρει ισορροπία. Οι διάφορες στα ρόστερ δεν είναι τεράστιες και έτσι που έχουν γίνει τα πράγματα, κοβιντ/τραυματισμοί μπορούν να αλλάξουν τα πάντα.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 11:04 am

το προβλημα του Προμηθεα περσυ δεν ηταν η ατομικη τους αμυνα που ηταν εξαιρετικη. Ηταν οι πολλοι τραυματισμοι, οι συνεχες διακοπες του λογο κοβιντ και οι πολλες αλλαγες στο ροστερ. αυτο συνεβαλε ωστε να μην αναπτυξουν καλη χημεια και ομοιογενεια μεταξυ τους και η ομαδικη αμυνα να ειναι πολυ αδουλευτη σε περιστροφες κλπ. για αυτο ο παικταρας Καρτερ τους εκανε ολους πλακα, οχι οτι δεν θα τους εκανε και παλι, αλλα αλλο να εβρισκε μπροστα του τον πληρη Προμηθεας του Φλεβαρη.

Χαρακτηριστηκα αναφερω οτι ο Προμηθεας εως και Δεκεμβρη δεν πρεπει να ειχε κανει ποτε 2 βδομαδες σαν ομαδα προπονηση, ενω το πικ του το επιασε καπου φλεβαρη οπου κερδισε Παο στο Οακα. Μετα παλι κατι διακοπες συν Κοβιντ ουσιαστικα τον εκαναν να παιξει παλι σχεδον 1,5 μηνα μετα, οπου παλι υπηρχε αποχωρηση παικτη (δεν ηθελαν να τον διωξουν) και αναγκαστηκαν παλι να κανουν μεταγραφη. Με λιγα λογια καθε 2-3 μηνες ειχε σχεδον αλλο ροστερ φετος ο προμηθεας.

Αυτο θεωρω οτι φετος δεν θα γινει, να εχει τοσο μεγαλα διαστηματα χωρις ματς λογο κοβιντ

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προμηθέας Πατρών”