Προμηθέας Πατρών - Μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 22, 2022 8:43 am

kojito έγραψε:
Παρ Ιούλ 22, 2022 8:34 am
Πήρε και Κακλαμανάκη ο Προμηθέας για δεύτερο πεντάρι. Αυτό δείχνει μάλλον ότι τουλάχιστον ένας εκ των Αγραβάνηδων δεν θα συνεχίσει. Οπότε το ρόστερ μέχρι τώρα είναι :

1. Γκίκας, Cowan, Μπαζίνας
2. Foster(?), Μουράτος
3. Simspon, Kulboka, Λάγιος
4. Funderburk
5. Grant(?), Κακλαμανάκης, Τανούλης

Λογικά το ρόστερ θα κλείσει είτε με κάποιον εκ των δύο Αγραβάνηδων, είτε με έναν άλλον Έλληνα forward (π.χ. Χρυσικόπουλος ή Σαλούστρος).

Δεν είναι άσχημο το ρόστερ. Ωστόσο στην περιφέρεια έχει ουσιαστικά 4 άσσους, οπότε λογικά θα παίζει αρκετή ώρα με δύο χειριστές στην πεντάδα και τον Μουράτο ίσως περισσότερο στο 2. Επίσης στους ψηλούς φαίνεται ο Funderburk να προορίζεται περισσότερο για το 4, αφού από όλους τους ψηλούς είναι μάλλον ο μόνος που μπορεί να απειλήσει και από λίγο πιο μακριά (αν και έχει μέτρια ποσοστά καριέρας, κάπου κοντά στο 30% από το τρίποντο και δεν σουτάρει και πολύ). Έχει βέβαια και τον Kulboka, ο οποίος βλέπω να πηγαίνει κι αυτός αρκετή ώρα στο 4 αν δεν μείνει ο Δ. Αγραβάνης.
Ο Φοστερ ειναι καθαρο 2αρι. Εμενα ο Καουαν δεν μου αρεσε σαν κινηση γιατι μοιαζει με τον Γκικα. ΕΙναι και κοντος και αδυναμος και σε συνδυασμο με τον Γκικα δεν μου αρεσει πολυ. Ειναι και ασσος που εκει υπαρχει Γκικα-Μουρατος οποτε δεν ξερω πως θα μοιραζει τους χρονους.

Ο Σιμπσον μου αρεσει πολυ στην ομαδα, καθως ειναι σουτερ-σκορερ 2-3αρι που παιζει πολυ καλα off ball αλλα και με την μπαλα στα χερια. Τωρα για τους αλλους 2 δεν ξερω τι φαση, αλλα θεωρω οτι ενας απο τους 2 θα πιασει. Πολυ σημαντικο να εμενε ο Δ. Αγραβανης, αλλα με τοσα που ζηταει δυσκολο. Εκτος αν δεν βρει προταση απο Παο-Οσφπ, εξωτερικο σιγα μην βρει 300 που ζηταει, οποτε με 200 μπορει να τον κλεισει ο Προμηθεας.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 6371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 22, 2022 8:52 am

Tracy Mac έγραψε:
Παρ Ιούλ 22, 2022 8:43 am

Ο Φοστερ ειναι καθαρο 2αρι. Εμενα ο Καουαν δεν μου αρεσε σαν κινηση γιατι μοιαζει με τον Γκικα. ΕΙναι και κοντος και αδυναμος και σε συνδυασμο με τον Γκικα δεν μου αρεσει πολυ. Ειναι και ασσος που εκει υπαρχει Γκικα-Μουρατος οποτε δεν ξερω πως θα μοιραζει τους χρονους.

Ο Σιμπσον μου αρεσει πολυ στην ομαδα, καθως ειναι σουτερ-σκορερ 2-3αρι που παιζει πολυ καλα off ball αλλα και με την μπαλα στα χερια. Τωρα για τους αλλους 2 δεν ξερω τι φαση, αλλα θεωρω οτι ενας απο τους 2 θα πιασει. Πολυ σημαντικο να εμενε ο Δ. Αγραβανης, αλλα με τοσα που ζηταει δυσκολο. Εκτος αν δεν βρει προταση απο Παο-Οσφπ, εξωτερικο σιγα μην βρει 300 που ζηταει, οποτε με 200 μπορει να τον κλεισει ο Προμηθεας.
Ναι αυτό βλέπω κι εγώ. Cowan και Γκίκας είναι παρόμοιοι παίκτες και για το 2 κιόλας είναι κοντοί, ενώ και ο Μουράτος περισσότερο άσος είναι παρά δυάρι. Δεν ξέρω πως ακριβώς θα βγαίνουν οι χρόνοι και τα σχήματα.

Ακόμα κι αν φύγουν πάντως Αγραβάνης και Grant, δεν ξέρω κατά πόσο χωράει ο Γόντικας σε αυτό το ρόστερ. Θα είχε Κακλαμανάκη-Γόντικα που παίζουν αποκλειστικά στο 5, Fundenberg που είναι μπαλαντέρ, όπως και ο Τανούλης. Ο Τανούλης όμως ακόμα νομίζω είναι για 10-12 λεπτά, όχι παραπάνω. Ειδικά στην Ευρώπη. Οπότε θα πρέπει να πάρει ένα βαρβάτο τεσσαροπεντάρι ακόμα που θα παίζει πολύ ώρα.

Αν δεν τα είχαν σπάσει με τον Ρογκαβόπουλο μάλλον δεν θα χρειαζόταν ο Cowan, και θα μπορούσε να πάρει δύο ξένους στους ψηλούς, που θα ήταν αναβάθμιση.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 22, 2022 9:00 am

kojito έγραψε:
Παρ Ιούλ 22, 2022 8:52 am
Tracy Mac έγραψε:
Παρ Ιούλ 22, 2022 8:43 am

Ο Φοστερ ειναι καθαρο 2αρι. Εμενα ο Καουαν δεν μου αρεσε σαν κινηση γιατι μοιαζει με τον Γκικα. ΕΙναι και κοντος και αδυναμος και σε συνδυασμο με τον Γκικα δεν μου αρεσει πολυ. Ειναι και ασσος που εκει υπαρχει Γκικα-Μουρατος οποτε δεν ξερω πως θα μοιραζει τους χρονους.

Ο Σιμπσον μου αρεσει πολυ στην ομαδα, καθως ειναι σουτερ-σκορερ 2-3αρι που παιζει πολυ καλα off ball αλλα και με την μπαλα στα χερια. Τωρα για τους αλλους 2 δεν ξερω τι φαση, αλλα θεωρω οτι ενας απο τους 2 θα πιασει. Πολυ σημαντικο να εμενε ο Δ. Αγραβανης, αλλα με τοσα που ζηταει δυσκολο. Εκτος αν δεν βρει προταση απο Παο-Οσφπ, εξωτερικο σιγα μην βρει 300 που ζηταει, οποτε με 200 μπορει να τον κλεισει ο Προμηθεας.
Ναι αυτό βλέπω κι εγώ. Cowan και Γκίκας είναι παρόμοιοι παίκτες και για το 2 κιόλας είναι κοντοί, ενώ και ο Μουράτος περισσότερο άσος είναι παρά δυάρι. Δεν ξέρω πως ακριβώς θα βγαίνουν οι χρόνοι και τα σχήματα.

Ακόμα κι αν φύγουν πάντως Αγραβάνης και Grant, δεν ξέρω κατά πόσο χωράει ο Γόντικας σε αυτό το ρόστερ. Θα είχε Κακλαμανάκη-Γόντικα που παίζουν αποκλειστικά στο 5, Fundenberg που είναι μπαλαντέρ, όπως και ο Τανούλης. Ο Τανούλης όμως ακόμα νομίζω είναι για 10-12 λεπτά, όχι παραπάνω. Ειδικά στην Ευρώπη. Οπότε θα πρέπει να πάρει ένα βαρβάτο τεσσαροπεντάρι ακόμα που θα παίζει πολύ ώρα.

Αν δεν τα είχαν σπάσει με τον Ρογκαβόπουλο μάλλον δεν θα χρειαζόταν ο Cowan, και θα μπορούσε να πάρει δύο ξένους στους ψηλούς, που θα ήταν αναβάθμιση.
Ο Γιατράς εξαρχής ήθελε και τον Μουράτο και έναν ξένο scoring combo guard ως παρτενέρ του 2αριου, στην αρχή του καλοκαιριού είχαν προσπαθήσει για Μούντι.
Ίσως σκέφτεται να παίζουν μαζί ο Γκίκας με το 2αρι και ο Μουράτος με τον Κάουαν ή τον Γκίκα όταν θέλει 2 χειριστές.
Μόνος ανέφικτος συνδυασμός είναι να παίξουν μαζί Γκίκας με Κάουαν.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 22, 2022 4:23 pm

Ο Joseph Young υπέγραψε στον Προμηθέα.



0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 10:11 pm

Λογικά έκλεισε η περιφέρεια με τον Γιάνγκ που θα είναι και το πρώτο βιολί.

Καουαν-Γιάνγκ-Κουμπόλκα-Φαντερμπουρκ-???

Γκικας-Μουρατος-???-????-Κακλαμανακης

Μπαζίνας-Τανουλης να κλείνουν την 12αδα.


Έχει ακόμα δυο θέσεις ξένων να δώσει, αλλά θα χρειαστεί και έναν καλό Έλληνα στο 3 ή στο 4 για την 2η πεντάδα.

0
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 24, 2022 6:56 am

(λογικά) το πέρασμα από τον προμηθέα θα κάνει καλό στον μουράτο. είναι αρκετές οι φάσεις που χάνει τη συγκέντρωσή του στο παιχνίδι, και το θέμα είναι πως το ταλέντο το έχει. καλύτερα που δεν ήρθε στον παναθηναϊκό, θα έτρωγε όλο πάγκο και άδικα μάλιστα

κακλαμανάκης θετικότατος, έχει και το επιθετικό rebound, αν και μόνο από ελληνικό πρωτάθλημα δύσκολο να κρίνεις. ας μείνουν εκεί τα παιδιά για κανά δυό χρόνια γιατι τον μαντζούκα που σας τον πήραμε, τον κάψαμε τον άνθρωπο

υ.γ. αν και πράσινος βλέπω αρκετά προμηθέα λόγω γιατρά

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 25, 2022 10:09 am

Δεν μου αρεσε η επιλογη του Γιανγκ. 1,88 σε μια ηδη κοντη περιφερεια που ολοι παιζουν με την μπαλα στα χερια. Ο Φοστερ ηταν τελειος καθως ηταν πολυ δυνατος και μπορουσε να παιξει και αμυνα, ενω επαιζε και πολυ ευκολα off ball αφου εχει σουταρα ενω ειναι και πολυ καλος slasher. Παικτης που ειναι εως eurocup, αλλα επρεπε να μεινει. Απλως ενας εκ των Γιανγκ-Καουαν δεν επρεπε να ερθε γιατι μοιαζουν πολυ σαν παικτες.

Γενικοτερα δεν ειναι και τοσο δομηση ροστερ Γιατρα αυτη θα μπορουσα να πω. Παντα ηθελε ψηλα γκαρντ και εναν τοπ defensive stopper. Ο Γιατρας πετυχε γιατι ειχε τοπ αμυντικους που πιεζαν ασφυκτικα και παντου, οπως Λιποβι, Λουντζη, Σαλουστρο κλπ. Τωρα μονο τρυπες βλεπω στους κοντους.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 25, 2022 11:19 am

Tracy Mac έγραψε:
Δευ Ιούλ 25, 2022 10:09 am
Δεν μου αρεσε η επιλογη του Γιανγκ. 1,88 σε μια ηδη κοντη περιφερεια που ολοι παιζουν με την μπαλα στα χερια. Ο Φοστερ ηταν τελειος καθως ηταν πολυ δυνατος και μπορουσε να παιξει και αμυνα, ενω επαιζε και πολυ ευκολα off ball αφου εχει σουταρα ενω ειναι και πολυ καλος slasher. Παικτης που ειναι εως eurocup, αλλα επρεπε να μεινει. Απλως ενας εκ των Γιανγκ-Καουαν δεν επρεπε να ερθε γιατι μοιαζουν πολυ σαν παικτες.

Γενικοτερα δεν ειναι και τοσο δομηση ροστερ Γιατρα αυτη θα μπορουσα να πω. Παντα ηθελε ψηλα γκαρντ και εναν τοπ defensive stopper. Ο Γιατρας πετυχε γιατι ειχε τοπ αμυντικους που πιεζαν ασφυκτικα και παντου, οπως Λιποβι, Λουντζη, Σαλουστρο κλπ. Τωρα μονο τρυπες βλεπω στους κοντους.
Συνεχίζει το περσινό, όπου τελείωσε την σεζόν με Γκίκα, Φόστερ, Ρέι.
Και τον Φόστερ πρώτο μπόι δεν τον λες, στο 1.90 είναι αν και είναι δυνατός.
Βέβαια και ο Γιάνγκ δυνατός φαίνεται, θα δείξει.
Σαν ψηλό defensive stopper κοντό μάλλον θα έχει τον Μουράτο φέτος, το ίδιο κάνει και ο Σίμπσον στο 3 και παίζει να έχει και καμιά επιστροφή Σαλούστρου.

Η περιφέρεια έχει ποιότητα, έχω και εγώ κάποιες επιφυλάξεις για το πως θα δέσουν.

Να δούμε και τον τελευταίο ξένο συν την περίπτωση Αγραβάνη για να δούμε πως θα είναι.
Είμαι περίεργος για το ποια έχει σκοπό να είναι η κύρια θέση των Κουλμπόκα και Φάντερμπεργκ.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 25, 2022 11:26 am

pan24 έγραψε:
Δευ Ιούλ 25, 2022 11:19 am
Tracy Mac έγραψε:
Δευ Ιούλ 25, 2022 10:09 am
Δεν μου αρεσε η επιλογη του Γιανγκ. 1,88 σε μια ηδη κοντη περιφερεια που ολοι παιζουν με την μπαλα στα χερια. Ο Φοστερ ηταν τελειος καθως ηταν πολυ δυνατος και μπορουσε να παιξει και αμυνα, ενω επαιζε και πολυ ευκολα off ball αφου εχει σουταρα ενω ειναι και πολυ καλος slasher. Παικτης που ειναι εως eurocup, αλλα επρεπε να μεινει. Απλως ενας εκ των Γιανγκ-Καουαν δεν επρεπε να ερθε γιατι μοιαζουν πολυ σαν παικτες.

Γενικοτερα δεν ειναι και τοσο δομηση ροστερ Γιατρα αυτη θα μπορουσα να πω. Παντα ηθελε ψηλα γκαρντ και εναν τοπ defensive stopper. Ο Γιατρας πετυχε γιατι ειχε τοπ αμυντικους που πιεζαν ασφυκτικα και παντου, οπως Λιποβι, Λουντζη, Σαλουστρο κλπ. Τωρα μονο τρυπες βλεπω στους κοντους.
Συνεχίζει το περσινό, όπου τελείωσε την σεζόν με Γκίκα, Φόστερ, Ρέι.
Και τον Φόστερ πρώτο μπόι δεν τον λες, στο 1.90 είναι αν και είναι δυνατός.
Βέβαια και ο Γιάνγκ δυνατός φαίνεται, θα δείξει.
Σαν ψηλό defensive stopper κοντό μάλλον θα έχει τον Μουράτο φέτος, το ίδιο κάνει και ο Σίμπσον στο 3 και παίζει να έχει και καμιά επιστροφή Σαλούστρου.

Η περιφέρεια έχει ποιότητα, έχω και εγώ κάποιες επιφυλάξεις για το πως θα δέσουν.

Να δούμε και τον τελευταίο ξένο συν την περίπτωση Αγραβάνη για να δούμε πως θα είναι.
Είμαι περίεργος για το ποια έχει σκοπό να είναι η κύρια θέση των Κουλμπόκα και Φάντερμπεργκ.
Υπάρχει περίπτωση να μείνει και ο Φόστερ ή θα πάει για ψηλό 6ο ξένο? Ο Αγραβάνης αν δεν βρει συμβόλαιο στο εξωτερικό ή στους αιώνιους αποκλείεται να μην ριξει τις απαιτήσεις του

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 25, 2022 1:28 pm

taraboura έγραψε:
Δευ Ιούλ 25, 2022 11:26 am
pan24 έγραψε:
Δευ Ιούλ 25, 2022 11:19 am


Συνεχίζει το περσινό, όπου τελείωσε την σεζόν με Γκίκα, Φόστερ, Ρέι.
Και τον Φόστερ πρώτο μπόι δεν τον λες, στο 1.90 είναι αν και είναι δυνατός.
Βέβαια και ο Γιάνγκ δυνατός φαίνεται, θα δείξει.
Σαν ψηλό defensive stopper κοντό μάλλον θα έχει τον Μουράτο φέτος, το ίδιο κάνει και ο Σίμπσον στο 3 και παίζει να έχει και καμιά επιστροφή Σαλούστρου.

Η περιφέρεια έχει ποιότητα, έχω και εγώ κάποιες επιφυλάξεις για το πως θα δέσουν.

Να δούμε και τον τελευταίο ξένο συν την περίπτωση Αγραβάνη για να δούμε πως θα είναι.
Είμαι περίεργος για το ποια έχει σκοπό να είναι η κύρια θέση των Κουλμπόκα και Φάντερμπεργκ.
Υπάρχει περίπτωση να μείνει και ο Φόστερ ή θα πάει για ψηλό 6ο ξένο? Ο Αγραβάνης αν δεν βρει συμβόλαιο στο εξωτερικό ή στους αιώνιους αποκλείεται να μην ριξει τις απαιτήσεις του
Δε νομίζω να παίζει να μείνει, παραμαζεύονται πολλοί στο 2.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 29, 2022 9:25 am

Ανακοινώθηκε ο Τσαιρέλης και γράφεται ότι ο τελευταίος ξένος θα έχει κύρια θέση το 3.

Δηλαδή:

Μουράτος, Γκίκας, Μπαζίνας
Γιάνγκ, Κάουαν
Σίμπσον, Ξένος
Κουλμπόκα, Τσαιρέλης
Φάντερμπεργκ, Κακλαμανάκης, Τανούλης

Ένα ναι μεν αλλά αν είναι έτσι.
Στο 4 αν ο Κουλμπόκα βγει αυτό που περιμένουν και ειδικά αν ο ξένος του 3 πατάει και 4 είναι κομπλέ.
Οι επιλογές Τσαιρέλη και Κακλαμανάκη μου αρέσουν σαν λογική γιατί έχεις 2 έμπειρους που μπορούν να σου δώσουν από 10-15' ο καθένας αλλά δεν κόβουν τον δρόμο στον Τανούλη να παίξει σε παιχνίδια που του πάνε. Τον βάζεις να παίξει χωρίς να κινδυνεύεις να καεί, έχεις ασφάλεια για ματσαρίσματα που δεν μπορεί να ανταποκριθεί.

Θα ήθελα να βλέπω σταθερά 10-15' Τανούλη και πιστεύω ο σχεδιασμό έχει γίνει με αυτό το σκεπτικό.

Το ρίσκο είναι ο Φάντερμπεργκ όμως αν δεν βγει δεν είναι δύσκολο μέσα στη σεζόν να βρεις τέτοιου τύπου ψηλό.

Είμαι περίεργος για τον Αγραβάνη που θα καταλήξει τώρα που φαίνεται ότι Παναθηναικός, Ολυμπιακός, Προμηθέας, Περιστέρι κλείνουν ρόστερ χωρίς αυτόν.

Όπως είμαι περίεργος και αν στον Προμηθέα θα σκέφτονταν σε περίπτωση που ο Αγραβάνης δεν έχει βρει ομάδα μέχρι μέσα Αυγούστου να πάνε για να τον κρατήσουν και να δώσουν τον Τανούλη δανεικό σε ομάδα Α1 που θα έχει μεγάλο ρόλο.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 29, 2022 9:35 am

pan24 έγραψε:
Παρ Ιούλ 29, 2022 9:25 am
Ανακοινώθηκε ο Τσαιρέλης και γράφεται ότι ο τελευταίος ξένος θα έχει κύρια θέση το 3.

Δηλαδή:

Μουράτος, Γκίκας, Μπαζίνας
Γιάνγκ, Κάουαν
Σίμπσον, Ξένος
Κουλμπόκα, Τσαιρέλης
Φάντερμπεργκ, Κακλαμανάκης, Τανούλης

Ένα ναι μεν αλλά αν είναι έτσι.
Στο 4 αν ο Κουλμπόκα βγει αυτό που περιμένουν και ειδικά αν ο ξένος του 3 πατάει και 4 είναι κομπλέ.
Οι επιλογές Τσαιρέλη και Κακλαμανάκη μου αρέσουν σαν λογική γιατί έχεις 2 έμπειρους που μπορούν να σου δώσουν από 10-15' ο καθένας αλλά δεν κόβουν τον δρόμο στον Τανούλη να παίξει σε παιχνίδια που του πάνε. Τον βάζεις να παίξει χωρίς να κινδυνεύεις να καεί, έχεις ασφάλεια για ματσαρίσματα που δεν μπορεί να ανταποκριθεί.

Θα ήθελα να βλέπω σταθερά 10-15' Τανούλη και πιστεύω ο σχεδιασμό έχει γίνει με αυτό το σκεπτικό.

Το ρίσκο είναι ο Φάντερμπεργκ όμως αν δεν βγει δεν είναι δύσκολο μέσα στη σεζόν να βρεις τέτοιου τύπου ψηλό.

Είμαι περίεργος για τον Αγραβάνη που θα καταλήξει τώρα που φαίνεται ότι Παναθηναικός, Ολυμπιακός, Προμηθέας, Περιστέρι κλείνουν ρόστερ χωρίς αυτόν.

Όπως είμαι περίεργος και αν στον Προμηθέα θα σκέφτονταν σε περίπτωση που ο Αγραβάνης δεν έχει βρει ομάδα μέχρι μέσα Αυγούστου να πάνε για να τον κρατήσουν και να δώσουν τον Τανούλη δανεικό σε ομάδα Α1 που θα έχει μεγάλο ρόλο.
Να πω την αληθεια, ειναι πρωτη φορα που πραγματικα δεν μου αρεσει το ροστερ του Προμηθεα. Απο το 1 ως το 3 μονο ο Μουρατος μπορει να παιξει αμυνα σε υψηλο επιπεδο, ενω ο Γιανγκ δεν ξερω, αλλα απο size δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Τσαιρελης-Κακλαμανακης πολυ limited για Eurocup, αλλα εμπειροι και σιγουρα δινουν χωρο στον Τανουλη.

Κουλμποκα και Φαντερμπεργκ αν δεν ειναι και οι 2 πολυ καλοι, τοτε στους ψηλους θα πανε ακλαυτοι. Και επειδη δεν εχω ιδεα τι παικτες ειναι, δεν θελω να πω κατι παραπανω. Αν και η αληθεια ειναι πως για τον Κουμπολκα εγω καλο προαισθημα, για τον Φαντερμπεργκ οχι τοσο. Και πιο πολυ οχι για το αν ειναι καλος παικτης, αλλα για το οτι ολη η συνθεση στους ψηλους της ομαδας ειναι πολυ light, το οποιο αν συνδυαστει και με τους κοντους που ειναι κοντοι και light, τοτε δεν ξερω αν θα μπορουν να παιξουν αμυνα.

Εγω ηθελα να μεινει ο Φοστερ και μαζι να παρουν ενα ακομα καλο 2αρι σλασερ και καλο αμυντικο (στυλ Λιποβι). Τωρα με καουαν που θελει ολη την ωρα την μπαλα στα χερια του και δεν παιζει και αμυνα (στυλ γκικας) μειωνει πολυ τις επιλογες του Γιατρα. Βεβαια να δουμε και την τελευταια επιλογη, καθως αν αποκτηθει βασικο 3αρι, τοτε ο Σιμπσον θα παιζει πολυ και στο 2, οποτε καποιος απο γκικα-καουαν θα παιζει λιγο, οποτε η μια απο τις 2 τρυπες στην αμυνα καλυπτεται.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 29, 2022 9:51 am

Tracy Mac έγραψε:
Παρ Ιούλ 29, 2022 9:35 am
pan24 έγραψε:
Παρ Ιούλ 29, 2022 9:25 am
Ανακοινώθηκε ο Τσαιρέλης και γράφεται ότι ο τελευταίος ξένος θα έχει κύρια θέση το 3.

Δηλαδή:

Μουράτος, Γκίκας, Μπαζίνας
Γιάνγκ, Κάουαν
Σίμπσον, Ξένος
Κουλμπόκα, Τσαιρέλης
Φάντερμπεργκ, Κακλαμανάκης, Τανούλης

Ένα ναι μεν αλλά αν είναι έτσι.
Στο 4 αν ο Κουλμπόκα βγει αυτό που περιμένουν και ειδικά αν ο ξένος του 3 πατάει και 4 είναι κομπλέ.
Οι επιλογές Τσαιρέλη και Κακλαμανάκη μου αρέσουν σαν λογική γιατί έχεις 2 έμπειρους που μπορούν να σου δώσουν από 10-15' ο καθένας αλλά δεν κόβουν τον δρόμο στον Τανούλη να παίξει σε παιχνίδια που του πάνε. Τον βάζεις να παίξει χωρίς να κινδυνεύεις να καεί, έχεις ασφάλεια για ματσαρίσματα που δεν μπορεί να ανταποκριθεί.

Θα ήθελα να βλέπω σταθερά 10-15' Τανούλη και πιστεύω ο σχεδιασμό έχει γίνει με αυτό το σκεπτικό.

Το ρίσκο είναι ο Φάντερμπεργκ όμως αν δεν βγει δεν είναι δύσκολο μέσα στη σεζόν να βρεις τέτοιου τύπου ψηλό.

Είμαι περίεργος για τον Αγραβάνη που θα καταλήξει τώρα που φαίνεται ότι Παναθηναικός, Ολυμπιακός, Προμηθέας, Περιστέρι κλείνουν ρόστερ χωρίς αυτόν.

Όπως είμαι περίεργος και αν στον Προμηθέα θα σκέφτονταν σε περίπτωση που ο Αγραβάνης δεν έχει βρει ομάδα μέχρι μέσα Αυγούστου να πάνε για να τον κρατήσουν και να δώσουν τον Τανούλη δανεικό σε ομάδα Α1 που θα έχει μεγάλο ρόλο.
Να πω την αληθεια, ειναι πρωτη φορα που πραγματικα δεν μου αρεσει το ροστερ του Προμηθεα. Απο το 1 ως το 3 μονο ο Μουρατος μπορει να παιξει αμυνα σε υψηλο επιπεδο, ενω ο Γιανγκ δεν ξερω, αλλα απο size δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Τσαιρελης-Κακλαμανακης πολυ limited για Eurocup, αλλα εμπειροι και σιγουρα δινουν χωρο στον Τανουλη.

Κουλμποκα και Φαντερμπεργκ αν δεν ειναι και οι 2 πολυ καλοι, τοτε στους ψηλους θα πανε ακλαυτοι. Και επειδη δεν εχω ιδεα τι παικτες ειναι, δεν θελω να πω κατι παραπανω. Αν και η αληθεια ειναι πως για τον Κουμπολκα εγω καλο προαισθημα, για τον Φαντερμπεργκ οχι τοσο. Και πιο πολυ οχι για το αν ειναι καλος παικτης, αλλα για το οτι ολη η συνθεση στους ψηλους της ομαδας ειναι πολυ light, το οποιο αν συνδυαστει και με τους κοντους που ειναι κοντοι και light, τοτε δεν ξερω αν θα μπορουν να παιξουν αμυνα.

Εγω ηθελα να μεινει ο Φοστερ και μαζι να παρουν ενα ακομα καλο 2αρι σλασερ και καλο αμυντικο (στυλ Λιποβι). Τωρα με καουαν που θελει ολη την ωρα την μπαλα στα χερια του και δεν παιζει και αμυνα (στυλ γκικας) μειωνει πολυ τις επιλογες του Γιατρα. Βεβαια να δουμε και την τελευταια επιλογη, καθως αν αποκτηθει βασικο 3αρι, τοτε ο Σιμπσον θα παιζει πολυ και στο 2, οποτε καποιος απο γκικα-καουαν θα παιζει λιγο, οποτε η μια απο τις 2 τρυπες στην αμυνα καλυπτεται.
Παιδιά θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό, φέτος και εμένα είναι η πρώτη χρονιά που κάτι δεν μου πάει καλά με το ρόστερ. Για Eurocup, ακόμα και για την αποδυναμωμένη φετινή διοργάνωση δεν δείχνει επαρκές. Ίσως βασικά γιατί κάθε χρόνο είχε ένα ισχυρό δίδυμο ξένων στο 5 και αυτό ήταν κάτι που μου άρεσε στον Προμηθέα, φέτος δεν έχει κανένα καθαρό σέντερ ξένο, μόνο τον Φάντερμπεργκ που είναι 4-5.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 01, 2022 6:55 am

Jerricole Helems ο τελευταίος ξένος.
Πάει για άλλη μια ψαγμένη επιλογή-ρίσκο αφού δεν έχει παίξει ποτέ επαγγελματικά.
Undrafted φέτος μετά από 4 χρόνια κολλέγιο στο NC State.
Την τελευταία χρονιά 13,6 πόντους με 4,6 ριμπάουντ και 1,1 κλέψιμο με 39% τρίποντο, το 2020-2021 38%.
Όσο μπορείς να κρίνεις από χαιλάιτς και από τα scouting reports εν οψει draft παίζει στο 3-4, έχει καλό σουτ στατικό και μετά από ντρίμπλα, αθλητικός και καλός αμυντικός αλλά χωρίς εκρηκτικό πρώτο βήμα και παιχνίδι με την μπάλα στα χέρια.

Low risk-high reward φαίνεται η κίνηση, λογικά δεν είναι ακριβός και ξεκινάει σαν ρολίστας-πρώτη αλλαγή Σίμπσον και Κουλμπόκα στο 3-4.

Επίσης γράφεται ότι ο Μπαζίνας θα πάει δανεικός σε ομάδα Α1 με καλό ρόλο ή το πιθανότερο Α2 σε ομάδα που θα του δώσει πρωταγωνιστικό ρόλο.
Ενδιαφέρον ποιος θα πάρει την θέση του στην 12αδα(μικρός το πιθανότερο, Πλώτας ίσως; ) και αν ο επίσης γεννημένος το 2003 Λάγιος πάει και αυτός δανεικός.

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2332
Δημοσιεύσεις: 6942
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 08, 2022 10:01 am

https://www.fiba.basketball/europe/u18b ... erg-Fasasi

Tι ξέρουμε για τον Nils VAHLBERG FASASI ο οποίος ολοκλήρωσε με τη Σουηδία στο u18 B κατηγορία την άνοδο στην Α κατηγορία. Θα παίζει στο αντρικό;
Πότε τον πήρε ο Προμηθέας;

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προμηθέας Πατρών”