Iωάννης Παπαπέτρου

Συντονιστές: Captains, Hall of Fame, Super Moderators

Απάντηση
Redoctor_33

sophomore
Reactions: 54
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 10, 2020 5:27 pm

Από την προτελευταία του χρονιά στον ΟΣΦΠ, ο πάπι ειναι σε μια σταδιακή μεν συνεχή δε πρόοδο.

Αν και δεν εχει ξεκινησει καλα φετος, περυσι και προπερσι ειχε βελτιωσει το τριποντο του. Εστω το ελευθερο και εστω χωρις την ιδανικη τεχνικη. Απο περυσι εχει βαλει και το σουτακι απο τριπλα απο μεση αποσταση, ενω εχει αρχισει να χει και παιχνιδι με την μπαλα. Οχι μονο με επιθεση στο καλαθι σε close-out αλλα πλεον εχει αρχισει να σπαει και την μπαλα εξω με συνεπεια.

Σαυτη την ιδιαιτερη σεζον πλεον θα δοκιμαστει και ως ηγετης για τον ΠΑΟ. Ηγετης βεβαια σε μια δυσκολη χρονια που θα εχει πολλες ηττες αν ολοκληρωθει κανονικα..(μην ξεχνιομαστε ! )

Καθως το ελληνικο μπασκετ βρισκεται σε μια συνεχη παρακμη. Ο παπι ισως αυτη την στιγμη ειναι ο 4ος καλυτερος Ελληνας παιχτης στην Ευρωπη μετα απο Καλάθη, Σλουκα, Πριντεζη.

Δεδομενου οτι ο Πριντεζης οδευει φετος ή του χρονου στη συνταξη , της τασης του ΟΣΦΠ να μαζευει τους καλυτερους διαθεσιμους Ελληνες και της πιθανοτητας να συνεχιστει το μπασκετικο μνημονιο στον ΠΑΟ οι κοκκινοι συντροφοι θα τον ηθελαν πισω στην κοκκινη αρμαδα του χρονου;

Προσωπικα ναι. Ισως θα ηταν καλυτερο να παιξει και 2 χρονια σε μια ομαδα επιπεδου Μακαμπι στο εξωτερικο και να ερθει μετα που θα τον περιμενει και η θεση βασικου λογικα. Σε 2 χρονια βεβαια μπορει να εχουν λυθει τα ζορια στον ΠΑΟ οποτε θαναι πιθανοτερο να επιστρεψει στην ομαδα της καρδιας του. Ενδιαφερον αν εχει συμβει ποτε διπλη μετακινηση απο οσπφ-παο-οσφπ ή αναποδα.

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

senior
Reactions: 104
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Οκτ 10, 2020 10:54 pm

Mα δεν ήθελε να παίζει στο 4 που τον έβαζε ο σφαιρό. Δε νομίζω να θελει να ξαναδοκιμάσει τη θέση αυτή. Στο 3 ο Παπανικολάου δε κουνιέται και στο 4 μη ξεχναμε και τον νεότερο Βεζέ. Καταλαβαίνω, θεωρητική συζήτηση κάνουμε, αλλά δε βλέπω να έχει θεση βασικού στην ομάδα πλέον.
Να προσθέσω εδώ, πως αν είχε πρόβλημα να έρθει ο καλαθης λόγω καφρίλας οπαδών, ο παπι θα πρέπει να βρεί κασκαντερ για τις πρώτες μέρες.
Μιας και το έφερε η συζήτηση αν ο Παο είχε καλάθη προχθές θα κέρδιζε :P :P

1
1 Εικόνα
basket72

Reactions: 1046
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Άρβιντας Σαμπόνις
Προειδοποιήσεις: 2

Κυρ Οκτ 11, 2020 9:02 am

Redfly έγραψε:
Σάβ Οκτ 10, 2020 10:54 pm
Mα δεν ήθελε να παίζει στο 4 που τον έβαζε ο σφαιρό. Δε νομίζω να θελει να ξαναδοκιμάσει τη θέση αυτή. Στο 3 ο Παπανικολάου δε κουνιέται και στο 4 μη ξεχναμε και τον νεότερο Βεζέ. Καταλαβαίνω, θεωρητική συζήτηση κάνουμε, αλλά δε βλέπω να έχει θεση βασικού στην ομάδα πλέον.
Να προσθέσω εδώ, πως αν είχε πρόβλημα να έρθει ο καλαθης λόγω καφρίλας οπαδών, ο παπι θα πρέπει να βρεί κασκαντερ για τις πρώτες μέρες.
Μιας και το έφερε η συζήτηση αν ο Παο είχε καλάθη προχθές θα κέρδιζε :P :P
Νομίζω ότι ο Πάπι μια χαρά θα ήταν σε σχέση με τον Καλάθη. Κι οι φίλοι του Ολυμπιακού θα ήταν πιο υπομονετικοί μαζί του και- ΚΥΡΙΩΣ αυτό- δεν θα είχε το πρόβλημα που θα είχε ο Καλάθης στη ζωή του εν Ελλάδι με τους φίλους του Παναθηναϊκού. Ό ένας θα είχε παίξει μόλις 3 χρόνια στους πράσινους (και 5 σε μας) ενώ ο Καλάθης παίζει στον Παναθηναϊκό (με 2 διαλειματάκια 3 χρόνων, σε Κρασνοντάρ και Τενεσί) από που είχε χαίτη σαν εσένα. :)

Το θέμα είναι ότι έχει βρει την Ιθάκη του στην ομάδα της καρδιάς του και σε ατομικό επίπεδο έχει δικαιωθεί 100%. Για το ομαδικό θα δείξει τι θα γίνει με τα διοικητικά της πράσινης ΚΑΕ. Ζητείται Ελπίς.
Το πολύ να φύγει για εξωτερικό. Δεν νομίζω ότι θα αναλωθεί σε πήγαινε- έλα μεταξύ των 2 αιωνίων. Ούτε καν θα το σκεφθεί βασικά.

Στο 3, ο Παπ (που τον έχω ψηλά και θεωρώ ότι έχει βοηθήσει σημαντικότατα την ομάδα από τότε που γύερισε από τις ΗΠΑ) φέτος δεν είναι καθόλου καλός. Μην πω ότι μου θύμισε την εικόνα του όταν γύρισε από το ΝΒΑ. Δεν αναφέρομαι σε κακή απόδοση κλπ (αυτά ας κρατήσουν κι έναν μήνα) αλλά στην όλη αθλητική του εικόνα. Μακάρι να κάνω λάθος, γιατί τον χρειαζόμαστε. Οπως τον είδα προχθές, θα προτιμούσα μέχρι και να πειραματιστεί ο Μπαρτζώκας με τον Βεζένκοφ ως 3 απέναντι σε βαριά 3αρια (το είπα κι αυτό :D , φαντάσου τι ξενέρωμα, τράβηξα με τον Παπ, προχθές)

0
Άβαταρ μέλους
jazz thrilos

euroleague
Reactions: 66
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Stockton, Kukoc
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 11, 2020 10:47 am

Εγώ προσωπικά μετά απο εκείνον τον (χαμένο) τελικό με την Ρεαλ όπου ο Παπι επαιξε στα ισα σε δύναμη τον Νοτσιόνι, θεώρησα και θεωρώ οτι ο Ιωάννης μπορεί να γίνει το καλύτερο 4αρι στην Ευρώπη. Και υπο αυτή την έννοια εννοείται θα τον ήθελα πίσω.

Όμως επειδή ο παίχτης έχει άλλη αντίληψη και θεωρεί εαυτόν 3αρι, νομίζω οτι χαραμίζει το ταλέντο του. Εν πολλοίς πιστεύω οτι και γι'αυτό έφυγε απο τον Ολυμπιακό, γιατί τον προόριζαν για 4αρι και ήξερε οτι με τον Παπανικολάου μπροστά του δύσκολα θα έβρισκε θέση βασικού στο 3.

Αν λοιπόν είναι να τον βλέπω να κατεβάζει την μπάλα ή να επιχειρεί 3 σερί step back τρίποντα και να βρίσκει σίδερο, οχι, δεν θα το άντεχα.

Πλεον ως ηγετης στον Παο φαντάζομαι οτι θα πάρει πολλες περισσότερες προσπάθειες και αρμοδιότητες μέσα στο παρκέ. Αν αυτό το κανει απο την θέση 3 νομίζω οτι θα έχει πολλά σκαμπανεβάσματα μέσα στην χρονιά. Ειναι άλλο πράγμα ηγετης απο την θέση 3 και άλλο απο την θέση 4. Ο Παπι κάθε χρονο εμφανίζεται βελτιωμένος γιατί ειναι σοβαρός και δουλεύει. Ειναι αρκετό αυτο όμως για να τον μετατρέψει σε 3αρι;;; Με αυτά τα φυσικα ταλέντα και αυτη τη σωματοδομή που διαθέτει ο παίχτης, νομίζω όχι.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναικός ΟΠΑΠ”