Παναθηναικος - Ζενιτ

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 8:10 pm

Παρασκευή 7/2 21.30

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
nikosvip

 euroleague
Reactions: 130
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 20, 2008 8:33 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 8:11 pm

Για αλλη μια φορα χάνουμε μεγάλη διαφορά..

Αγιον μας κανει πλακα..

0
villiskabas

 euroleague
Reactions: 272
Δημοσιεύσεις: 1899
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2015 6:17 pm
Αγαπημένος παίκτης: Αλβερτης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 8:12 pm

αυτο δεν ειναι ομαδα ειναι ενα συνοθυλευμα ζογκλερ χωρις καμια σοβαροτητα....

0
Άβαταρ μέλους
AKRG

 euroleague
Reactions: 9
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2011 10:03 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 8:55 pm

Στην φετινή ομάδα που δεν έχει καθόλου αμυντική προσήλωση και έχει εμφανές πρόβλημα στην άμυνα συνολικά , η απουσία του παπαπέτρου είναι τόσο μα τόσο μεγάλη ! κάνει μπαμ από χιλιόμετρο πόσο πολύ συμβάλει στην αμυντική εικόνα ο Ιωάννης. Από το 2ο ημίχρονο στην Σερβία είναι σαν να βλέπουμε άλλη ομάδα ...

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Baader

 junior
Reactions: 29
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2014 8:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Kareem Abdul-Jabbar
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 9:18 pm

6'49" έπαιξε ο Φριντέτ. Αν δεν είχε καμιά ενόχληση, έχω να πω ότι είναι κάπως ακριβούλης για να τον έχουμε να κάθεται...

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 9:43 pm

Λογικό αυτό που λες φίλτατε Baader για τα λεπτά συμμετοχής του Φριντέτ, από την άλλη όμως εμένα ως φίλο του μπάσκετ, μου άρεσε που είδα να μοιράζεται ο χρόνος έτσι (θα ήθελα κι άλλα 10 λεπτά στον Μήτογλου, ωστόσο). Επιπλέον, παίζει και να θέλει να του περάσει μήνυμα του Φριντέτ- αν και νομίζω ότι δεν μπορεί κανείς να ρίξει τέτοιου είδους ευθύνες στο παιδί. Είναι τρελαμένο με το μπάσκετ- απλώς έχει συνηθίσει σε άλλο τρόπο παιχνιδιού.
¨Ασε που η ¨"πολλή η Κίνα" έχει χαλάσει και πιο "εξευρωπαϊσμένους" παίκτες. Βλέπει κανείς ένα κλασσικό παίχτη ηψηλού επιπέδου με ατέλειωτα χιλιόμετρα στα ευρωπαϊκά παρκέ, όπως ο Άαρον Τζάκσον, να μπαίνει σε μια στρωμένη ομάδα όπως η φετινή Μακάμπι και να κάνει το πρώτο του καλό παιχνίδι μετά 1.5- 2 μήνες.

Άβαταρ μέλους
manj13

allstar
Reactions: 728
Δημοσιεύσεις: 3268
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2013 8:59 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: MJ,Bodiroga,Διαμαντιδης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 3

Παρ Φεβ 07, 2020 9:48 pm

Γυριζοντας απο το ''κρυο'' ΟΑΚΑ...Μαχη τυφλου με μονοφθαλμο...Αθλιο μπασκετ,οτι του φανει επιθεσεις,παικτες ραθυμοι σαν να βγαζανε κοινωνικη υποχρεωση....Μοναδικο ενθαρρυντικο σημειο η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ που τολμησε προπονητης να παρκαρει τον ''ηγετη'' της ομαδας στον παγκο μετα απο ενα ακομη αριστουργηματικο ματς με 9π..9 ασ...6 λαθη....Οχι τιποτε αλλο, γιατι μπηκε αυτη η παικτουρα και MVP Ευρωλιγκας που λεγεται Ραις για να καθαρισουμε το ματς..Αν θελει ο προεδρος να δωσουμε και στη γυναικα του καμμια 500 χιλιαρικα να τον πεισει να συνεχισει το μπασκετ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ σε εμας για μια 3ετια ακομη.... Απο κοντα και ο παικτης του παντα 8/10 Τομας που ομως ''δεν ειναι και Ροντμαν στην αμυνα'' και ''οσους βαζει μπροστα τρωει πισω''' και αλλες υδροφιλες ποες και αυτοφυη φυτα...αν ηταν και αμυντικαρα θα παιζε αλλου ...27 εγραψε το κοντερ...Παπαγιαννης ερμαιο οπως και ολη η φροντλαιν απο τον Αγιον των 21 ποντων που μια χαρα θα μας καθοτανε...Αλλα κι ο ...Καβαλιαουσκας απο τη συνταξη καλυτερα θα μας βοηθαγε απο τους υπαρχοντες...Ελπιζω στο επομενο εντος ο Μιροτιτς να παραπονεθει στους συμπαικτες του οτι δεν χρειαζεται η παρουσια του για να αντιμετωπιστει ο Παπατζον και να μην ερθει ΟΑΚΑ...Ελπιζω....

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manj13 την Παρ Φεβ 07, 2020 9:55 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
“I own the guy guarding me.”...Μichael Jordan....The G.O.A.T.
Άβαταρ μέλους
Baader

 junior
Reactions: 29
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2014 8:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Kareem Abdul-Jabbar
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 9:49 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Φεβ 07, 2020 9:43 pm
Λογικό αυτό που λες φίλτατε Baader για τα λεπτά συμμετοχής του Φριντέτ, από την άλλη όμως εμένα ως φίλο του μπάσκετ, μου άρεσε που είδα να μοιράζεται ο χρόνος έτσι (θα ήθελα κι άλλα 10 λεπτά στον Μήτογλου, ωστόσο).
Συμφωνώ απόλυτα. Δεν λέω ότι μου έλειψε η εικόνα του Τζίμερ από το γήπεδο, δεν ευχαριστιέμαι καθόλου να τον βλέπω όπως έχω ξαναπεί. Όμως δεν γίνεται να μην σκέφτεται κανείς πόσο ανισόρροπα έχει ξοδευτεί το πενιχρό μπάτζετ του Παναθηναϊκού και πόσα χρήματα κάθονται σχεδόν πάντα στον πάγκο.

0
nirvana66

 
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 26, 2019 6:36 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 10:08 pm

Σαν απλός θεατής του μπάσκετ έχω να πω ότι τουλάχιστον φέτος, με τη "ζογκλερική" ομάδα, το ματώνουμε το πλεχτό και βλέπουμε ματσάκια στα οποία δεν πονάνε τα ματάκια μας στη επίθεση. Αν εξαιρεθεί ο Καλάθης για τον οποίο υπάρχει πάντα αγωνία στο σουτ, στους υπόλοιπους παίχτες, ακόμη και στους Παπαπέτρου, Παπαγιάννη, Μήτογλου, την ελληνική τριάδα της εθνικής, υπάρχει μια σχετική εμπιστοσύνη όσον αφορά την ευστοχία. Το στοίχημα του Πιτίνο είναι να ξυπνήσει την αμυντική διάθεση αυτής της επιθετικογενούς ομάδας χωρίς να ασχολείται πολύ με τα τεχνικά ζητήματα.

Η ουραγός ομάδα δεν μας δυσκόλεψε ούτε στο ελάχιστο. Έκλεισε τη διαφορά όταν χαλαρώσαμε μετά την αρχική κονιορτοποίηση, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να προηγηθεί ή να διεκδικήσει κάτι. Ο Παπαγιάννης υπερίσχυσε του Αγιόν και των ψηλών της Ζενίτ, κάτι που σε ένα τέτοιο ματς δείχνει ότι είναι ευρωλιγκάτος παίχτης. Φυσικά και δεν μπορεί να είναι τόσο ντόμιναντ απέναντι στους ψηλούς μεγαθήρια των υψηλών μπάτζετ, αλλά στέκεται και, μέσω του Πιτίνο εφέκτ, σταδιακά φαίνεται να βελτιώνεται. Σήμερα ήταν καθοριστικός, όπως και σε άλλα τέτοια εύκολα ματς. Ήταν η ραχοκοκκαλιά της άμυνας, αυτός που ανάγκασε τη Ζενίτ να χάσει την επιθετική της ισορροπία και να σουτάρει τόσο πολύ απ' έξω.

Ο Πιτίνο χρησιμοποίησε τον Φρεντέτ για περίπου 7 λεπτά. Το πιθανότερο επειδή δεν τον εμπιστεύται στην άμυνα. Βάλαμε πάντως 96 πόντους.

Ο Καλάθης σε μέτρια βραδιά, μια και το ματς δεν απαιτούσε τη συγκέντρωσή του.

Ο Τόμας έβαλε τα τρίποντα (και μάλιστα κάποια σε κρίσιμα σημεία).

Ο Ράις έπαιξε πολύ ώρα, σε έναν ρόλο και με έναν αέρα ΜVP.

O Παππάς διστακτικός, άστοχος, εκτός πνεύματος επίθεσης, αλλά με διάθεση για άμυνα.

Ωραίο το αρχικό στεπ μπακ τρίποντο του Ράουτινς.

Ο Μήτογλου δύο τρίποντα και καλές άμυνες.

Ευτυχώς που χωρίς Παπαπέτρου αντιμετωπίσαμε τη Ζενίτ.

Οι εποχές για τις ελληνικές ομάδες είναι δύσκολες και τα μπάτζετ μικρά αλλά μου αρέσει που η ομάδα αποπνέει υγεία και αυτοπεποίθηση, επικοινωνία και καλό κλίμα ανάμεσα στους παίχτες και αυτό πιστώνεται στον προπονητή.

Για να δούμε τα δεύτερα πλέιοφς του Πιτίνο...

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 10:16 pm

Baader έγραψε:
Παρ Φεβ 07, 2020 9:49 pm

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν λέω ότι μου έλειψε η εικόνα του Τζίμερ από το γήπεδο, δεν ευχαριστιέμαι καθόλου να τον βλέπω όπως έχω ξαναπεί. Όμως δεν γίνεται να μην σκέφτεται κανείς πόσο ανισόρροπα έχει ξοδευτεί το πενιχρό μπάτζετ του Παναθηναϊκού και πόσα χρήματα κάθονται σχεδόν πάντα στον πάγκο.
Είμαι της ίδιας άποψης με σένα από τότε που τον πήρε κιόλας. Είναι από τις λεγόμενες μεταγραφές αεροδρομίου. Απλώς βρήκα την ευκαιρία να επιχαίρω το αντίθετο, αυτού που κριτίκαρα τόσο καιρό: το στενό ροτέισον. Απόψε είδαμε να μοιράζεται ο χρόνος - ίσως να είναι κι αργά, θα έλεγα εγώ. Θα δείξει.

Μόνο ο Ντεσόν πήρε πάλι 35 λεπτά - λογικό, τόσο "καυτός" που ήταν έξω από το 3π, θα σκεφτεί κανείς.
΄Όσο για τον φίλο πιο πάνω που δηλώνει θαυμαστής του, (σούπερ σήμερα όντως με 27 ranking, συνολικά 20ος φέτος στο ranking αλλά ανά 40 λεπτά είναι 43ος στην ίδια λίστα ;) ...)
θα του έλεγα ότι δεν είναι μόνο η ανεπάρκειά του στην άμυνα, είναι κι ο τρόπος που παίζει στην επίθεση αλλά και το ότι δεν δένει με τον Παπαγιάννη και τον Φριντέτ που είναι ο 6ος και ο 4ος παίκτης αντίστοιχα σε συνολικό χρόνο συμμετοχής. Ο Ντεσόν είναι ο δεύτερος στον Παναθηναϊκό και ο 6ος συνολικά στη λίγκα, σε παιγμένα λεπτά.

Εξάλλου, καλύτερα να περιμένουμε και τα κρίσιμα. Ακολουθούν, Έισι, Μίροτιτς, Ράντολφ, Ντ. Γουίλιαμς, μεταξύ άλλων....
Εδώ θα είμαστε να σχολιάσουμε και να κάνουμε και τη σούμα. Είχα πει και σε άλλη θεματική, ότι καμιά ομάδα του στην Ευρωλίγκα, δεν πέτυχε τους στόχους της με αυτόν στη σύνθεσή της. Για να δούμε και φέτος.
Πάντως είναι γεγονός ότι κάνει την καλύτερή του χρονιά στην Ευρωλίγκα κι αν καταφέρει κι είναι θετικός στον συνολικό απολογισμό του να του πούμε και μπράβο, γιατί το παλεύει ο άνθρωπος.
και να παραδεχθούμε και το λάθος μας. Εννοείται και σιγά το πράγμα. Μακάρι να ήταν στη ζωή όλα, τόσο εύκολα, όσο το να παραδεχθεί κανείς ένα λάθος του για το χόμπι του.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 10:26 pm

nirvana66 έγραψε:
Παρ Φεβ 07, 2020 10:08 pm
Ο Παπαγιάννης υπερίσχυσε του Αγιόν και των ψηλών της Ζενίτ, κάτι που σε ένα τέτοιο ματς δείχνει ότι είναι ευρωλιγκάτος παίχτης
10/14 δίποντα είχε ο ¨Τιτάνας¨ με 21 ranking έναντι 12 του Παπαγιάννη . Με αρκετές προσωπικές ενέργειες ο Μεξικάνος κι όχι ¨πάρε- βάλε".

Την περασμένη αγωνιστική ο Ότζο είχε 18 ranking έναντι 9 του Παπαγιάννη.

Και την προπερασμένη ο Ντούμπλιεβιτς είχε 26 ranking έναντι 7 του Παπαγιάννη.

Και οι 3 τους με λιγότερο χρόνο συμμετοχής από τον Παπαγιάννη.

nirvana66

 
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 26, 2019 6:36 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 10:36 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Φεβ 07, 2020 10:26 pm
nirvana66 έγραψε:
Παρ Φεβ 07, 2020 10:08 pm
Ο Παπαγιάννης υπερίσχυσε του Αγιόν και των ψηλών της Ζενίτ, κάτι που σε ένα τέτοιο ματς δείχνει ότι είναι ευρωλιγκάτος παίχτης
10/14 δίποντα είχε ο ¨Τιτάνας¨ με 21 ranking έναντι 12 του Παπαγιάννη . Με αρκετές προσωπικές ενέργειες ο Μεξικάνος κι όχι ¨πάρε- βάλε".

Την περασμένη αγωνιστική ο Ότζο είχε 18 ranking έναντι 9 του Παπαγιάννη.

Και την προπερασμένη ο Ντούμπλιεβιτς είχε 26 ranking έναντι 7 του Παπαγιάννη.

Και οι 3 τους με λιγότερο χρόνο συμμετοχής από τον Παπαγιάννη.
Ναι ναι, τα έβλεπα κι εγώ τώρα τα στατιστικά και λέω τι έγραψα, αλλά τι να πω, ίσως να μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση από το τελευταίο δεκάλεπτο που έβλεπα τους παίχτες της Ζενίτ να διστάζουν να διεισδύσουν και να μοιράζουν την μπάλα στην περιφέρεια.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 10:41 pm

nirvana66 έγραψε:
Παρ Φεβ 07, 2020 10:36 pm
[

Ναι ναι, τα έβλεπα κι εγώ τώρα τα στατιστικά και λέω τι έγραψα, αλλά τι να πω, ίσως να μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση από το τελευταίο δεκάλεπτο που έβλεπα τους παίχτες της Ζενίτ να διστάζουν να διεισδύσουν και να μοιράζουν την μπάλα στην περιφέρεια.
:goodpost:
Δεν πειράζει, όλοι το παθαίνουμε. Εγώ χθες έγραψα ότι ο 8ος(και καλά ο Ολυμπιακός, που τέτοιο πράγμα :P ) στην Ευρωλίγκα παίζει με τον 4ο. Και δεν είχα πιει και τίποτα πέραν της αντιβίωσης να σκεφτείς.

Steph_30

 
Reactions: 9
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 9:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Air Jordan 3D Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 10:48 pm

Υπάρχει άλλος PG στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ , στις επαγγελματικές κατηγορίες που να έχει ποσοστό 48% στις βολές??

Ρε φίλε έβλεπα σήμερα τις 2 βολές του Bald Arrow και λες και έβλεπα άνθρωπο που εχθές έπιασε πρώτη φορά στη ζωή του μπάλα του μπάσκετ.

Και δεν λέω από τη κατηγορία των παικτών που παίρνουν 2.000.000 το χρόνο και άνω....και ανάμεσα στα παιδάκια που παίρνουν 10.000 το μήνα. Υπάρχει κάποιος PG με χειρότερο ποσοστό στις βολές?

Τι να πω ρε φίλε....και βλέπεις Ράις και Φριντέτ να έχουν 97%.... τι να πεις

0
Ιt ain't about how hard you hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward , how much you can take and keep moving forward. That's how winning is done!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2019-2020”