2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Phys87

 euroleague
Reactions: 566
Δημοσιεύσεις: 1792
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 4:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Μάιος 27, 2023 12:11 pm

shtarkws έγραψε:
Σάβ Μάιος 27, 2023 12:05 pm
Υπάρχει το θέλω υπάρχει και το μπορώ

Υπάρχει η άποψη μου υπάρχει και η πραγματικότητα.

Το ότι πριν αναλάβει ο προπονητής, πριν γίνουν μεταγραφες, πριν υπάρξει οποιαδήποτε δείγμα της ομάδας υπάρχει η απαίτηση ο νέος Παναθηναϊκός να ξεπεράσει ομάδες που έχουν ξοδέψει πολλά χρήματα έδω και χρόνια, αλλά κυρίως χρόνο για χτίσιμο εδώ και χρόνια, είναι συνταγή αποτυχίας.

Τα βήματα πρεπει να γίνονται σταδιακά. Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος μια ομάδα (πλην της Εφές που είχε αναλάβει μέσα στην σεζόν ο Αταμάν) που από τελευταία έγινε μέσα σε μια χρονιά πρώτη;

Οι πολύ ανυπόμονοι μου θυμίζετε αυτόν που πάει στον διατροφολόγο μια εβδομάδα πριν πάει διακοπές και θέλει να χάσει 20 κιλά.

Υπομονή, θα γίνει καλή ομάδα και αντί να το ευχαριστηθουμε μετά από πέτρινα χρόνια θα έχουμε γκρίνιες

Ps. Το ότι ο ιδιοκτήτης λέει πως θέλει να πάει στο Final Four δεν σημαίνει ότι μπορεί ή ότι ξέρει πως να το καταφέρει.
Προσωπικά δεν πρόκειται να γκρίνιαξω. Τα τελευταία τρια χρόνια εχω χάσει ματς μόνο λόγω δουλειάς. Σε τρεις περιπτώσεις εχω πει μόνο ποσό ακόμα; Ας παίξουμε το μπάσκετ που πρέπει, απλά δεν πρέπει να χαμηλώνουμε τον πήχη του Παναθηναϊκού μας, γιατί στο τέλος θα έρθουν τα πέτρινα χρόνια οριστικά. Άλλο η έπαρση, άλλο η αλαζονεία, άλλο οι στόχοι.

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4152
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Σάβ Μάιος 27, 2023 12:18 pm

Phys87 έγραψε:
Σάβ Μάιος 27, 2023 12:11 pm


Προσωπικά δεν πρόκειται να γκρίνιαξω. Τα τελευταία τρια χρόνια εχω χάσει ματς μόνο λόγω δουλειάς. Σε τρεις περιπτώσεις εχω πει μόνο ποσό ακόμα; Ας παίξουμε το μπάσκετ που πρέπει, απλά δεν πρέπει να χαμηλώνουμε τον πήχη του Παναθηναϊκού μας, γιατί στο τέλος θα έρθουν τα πέτρινα χρόνια οριστικά. Άλλο η έπαρση, άλλο η αλαζονεία, άλλο οι στόχοι.

καλα εννοειται πως θα σχολιαζουμε οτι κανει ο αταμαν δεν ειναι ιερη αγελαδα που οτι κανει θα πρεπει να ειναι σωστο αυτο δεν σημαινει οτι θα θελει καποιος να φυγει
να σου πω την αληθεια ακομα και φετος εγω προσωπικα δεν πολυηθελα να φυγει και ο ραντο γιατι η εναλλακτικη θα ηταν ο σερελης που ειναι χειροτερος οπως και αποδειχτηκε

οποτε ο αταμαν οτι και να κανει την πρωτη χρονια πρεπει να μεινει οπωσδηποτε και την δευτερη

την δευτερη χρονια κανουμε σουμα και αποφασιζουμε,μακαρι να τα παει οπως πρεπει και να μεινει 10ετια αν οχι διωξιμο και αλλος

1
1 Εικόνα
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Σάβ Μάιος 27, 2023 12:21 pm

Tο τοπ8 από το ΦΦ ....5 αγωνες δρόμος.

Κερδίζοντας ανοίγει η όρεξη

Καλούς άσσους και δυάρια με τριποντα
Δυνατά 4-5αρα σκόρερ και ριμπάουντ+αμυνα

Με Παπαγιάννη και Κώστα το βλέπω ΠΟΛΥ δύσκολο ,εκτός αν τους αναγεννήσει ο Αταμαναρος.Σην ουσία δεύτερο 5αρι ήταν και φέτος ο Παπατζον!!!!!!Ανύπαρκτος σχεδόν!!!!!

Για τους κοντούς πιστεύω θα γίνουν τοπ επιλογές και θα έχουμε από τις καλύτερες περιφερειες.Με Βιλντοζα για ξεκίνημα σούπερ επιλογή!!!!

Στόχος μας τα ματς στο ΟΑΚΑ+μερικά δίπλα.Μην θέλουμε να βγούμε και 4οι στην regular season🙄🥺🥺🥺🥺🥴.

Η 8η Ζαλγκίρις είχε 19 /34.Μπορουμε με μια ομάδα σούπερ στα γκαρντ και βαρβατα 5αρια.Για τους ψηλούς κρατώ επιφυλάξεις.

Θα είναι πιο δυνατή η Ευρωλίγκα φέτος!!!!!

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4152
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Σάβ Μάιος 27, 2023 12:28 pm

EXASFAIROS13 έγραψε:
Σάβ Μάιος 27, 2023 12:21 pm


Με Παπαγιάννη και Κώστα το βλέπω ΠΟΛΥ δύσκολο ,εκτός αν τους αναγεννήσει ο Αταμαναρος.Σην ουσία δεύτερο 5αρι ήταν και φέτος ο Παπατζον!!!!!!Ανύπαρκτος σχεδόν!!!!!

ο καθενας κρινεται για τις επιλογες του
αν τελικα ο αταμαν αποφασισει να παει με βασικο ασσο τον παπαγιαννη και τον αναγεννησει απτις σταχτες του σαν αλλο φοινικα τοτε μαγκια του
αν οχι τοτε θα υποστει τις συνεπειες της αποτυχιας του

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 27, 2023 12:42 pm

Phys87 έγραψε:
Σάβ Μάιος 27, 2023 12:11 pm
shtarkws έγραψε:
Σάβ Μάιος 27, 2023 12:05 pm
Υπάρχει το θέλω υπάρχει και το μπορώ

Υπάρχει η άποψη μου υπάρχει και η πραγματικότητα.

Το ότι πριν αναλάβει ο προπονητής, πριν γίνουν μεταγραφες, πριν υπάρξει οποιαδήποτε δείγμα της ομάδας υπάρχει η απαίτηση ο νέος Παναθηναϊκός να ξεπεράσει ομάδες που έχουν ξοδέψει πολλά χρήματα έδω και χρόνια, αλλά κυρίως χρόνο για χτίσιμο εδώ και χρόνια, είναι συνταγή αποτυχίας.

Τα βήματα πρεπει να γίνονται σταδιακά. Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος μια ομάδα (πλην της Εφές που είχε αναλάβει μέσα στην σεζόν ο Αταμάν) που από τελευταία έγινε μέσα σε μια χρονιά πρώτη;

Οι πολύ ανυπόμονοι μου θυμίζετε αυτόν που πάει στον διατροφολόγο μια εβδομάδα πριν πάει διακοπές και θέλει να χάσει 20 κιλά.

Υπομονή, θα γίνει καλή ομάδα και αντί να το ευχαριστηθουμε μετά από πέτρινα χρόνια θα έχουμε γκρίνιες

Ps. Το ότι ο ιδιοκτήτης λέει πως θέλει να πάει στο Final Four δεν σημαίνει ότι μπορεί ή ότι ξέρει πως να το καταφέρει.
Προσωπικά δεν πρόκειται να γκρίνιαξω. Τα τελευταία τρια χρόνια εχω χάσει ματς μόνο λόγω δουλειάς. Σε τρεις περιπτώσεις εχω πει μόνο ποσό ακόμα; Ας παίξουμε το μπάσκετ που πρέπει, απλά δεν πρέπει να χαμηλώνουμε τον πήχη του Παναθηναϊκού μας, γιατί στο τέλος θα έρθουν τα πέτρινα χρόνια οριστικά. Άλλο η έπαρση, άλλο η αλαζονεία, άλλο οι στόχοι.
Συμφωνώ στο να υπάρχουν υψηλοί στόχοι, το πως τους φτάνεις είναι το ζήτημα

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 27, 2023 1:16 pm

Παιδια ας δουμε πρωτα τι μπατζετ θα εχουμε και τι παικτες θα παρουμε και μετα βλεπουμε τους στοχους. Εκτος απο το τι παικτες θα παρουμε πρεπει να δουμε και αν θα ταιριαζουν μεταξυ τους. Και η Εφες υπεροστεραρα ειχε φετος αλλα βγηκε 10η, και η ζαλγκιρις με γελοιο μπατζετ και πολυ μικρη ποιοτητα, πηγε πλει οφφ.

Με βαση αυτα που ακουγονται μινιμουμ στοχοι για την επομενη χρονια ειναι: 1) Play off ευρωλιγκας, 2) Κατακτηση εστω ενος εγχωριου τιτλου, 3) Κλεισιμο ψαλιδας με οσφπ και 4) Κορμος που θα μενει ίδιος για αρκετά χρονια (κυρίως απο έλληνες).

Ολα τα αλλα τα βλεπουμε, καθως ειναι πολυ νωρις ακομα για την επομενη σεζον.

2
2 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 27, 2023 1:23 pm

j-kidd13 έγραψε:
Παρ Μάιος 26, 2023 9:40 pm
JohnnyPao έγραψε:
Παρ Μάιος 26, 2023 5:56 pm


Δηλαδή μια ομαδα με :

James - Vildoza - Moraitis
Punter - Kalaitzakis
Bryant - Papapetrou
Mickey - Matzoukas - Agravanis
Davies - Antetokounmpo

+ εναν 7ο ξενο.

Δεν θα παρει το πρωτάθλημα επειδή θα έχει τον Κώστα αντι του Παπαγιαννη?
Δεν μπορείς να πας με δεύτερο σέντερ τον Αντετοκούμπο,δεν είναι αυτό το επίπεδο του.Θα παίζει 35+ λεπτά ο x Davies. Αυτό που παραθέτεις είναι ουσιαστικά ένα ρόστερ 8 παικτών,γιατί Μωραϊτης Καλαϊτζάκης Αγραβάνης Κώστας θα έχουν ελάχιστο χρόνο συμμετοχής.Ειναι μικρό.λ το ροστερ.Ειδικα όταν θα υπάρχει η καταπόνηση στην Ευρωλίγκα.
Στο ελληνικό πρωτάθλημα θα χεις 8 παιχτες και στην Ευρωλίγκα 9, λόγω του 7ου ξενου. Δηλαδή το κριτήριο είναι το αν ο Αντετοκουμπο θα ματσαρει τον Μιλουτινοφ? Οκ ο ΟΣΦΠ ειναι η 2η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης, τι να κάνουμε? Εγώ ρώτησα αν σε ένα αντίστοιχο με το παραπάνω ρόστερ η διαφορά Παπαγιαννη με Αντετοκουμπο είναι που θα μας κοστίσει το πρωτάθλημα. Άλλωστε, με τα λεφτα που θα σωσεις από παπατζον θα πάρεις καλύτερο παιχτη σε άλλη θέση δεν θα τα πετάξεις. Τονίζω πως εγώ θέλω να μείνει ο Παπαγιάννης, απλα δεν θα τα βάψω μαύρα αν επιλέξει να παει στη Φενερ.

ΥΓ. Πρεπει να σκεφτείτε και τους διπλοθεσιτες, δεν θα παιζει 35 λεπτά ο Ντέιβις γιατί θα κατεβαίνει και ο Μικι στο 5, όπως θα κατεβαίνει και ο Παπαπετρου στο 4 ή θα ανεβαίνει ο Μπραιαντ στο 2.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 27, 2023 1:31 pm

Το να θεωρησει καποιος αποτυχια οτι ομαδα απο τον πατο της βαθμολογιας με καινουριο προπονητη και 9-10 μεταγραφες δεν παει Φ4 θα ναι ακραιο..Δεν ειναι ΝΒΑ 2Κ :lol: Εντωμεταξυ αντε και εχει 20εκ μπατζετ ο παο, ρεαλ μπαρτσα εφες αρμανι φενερ θα χουν σιγουρα παραπανω και ειναι κανα 3ρι ακομα που θα παιζουν εκει κοντα..Το να μπει Φ4 ο παο θα ναι μεγαλη υπερβαση..

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4152
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Σάβ Μάιος 27, 2023 1:48 pm

Tracy Mac έγραψε:
Σάβ Μάιος 27, 2023 1:16 pm

Με βαση αυτα που ακουγονται μινιμουμ στοχοι για την επομενη χρονια ειναι: 4) Κορμος που θα μενει ίδιος για αρκετά χρονια (κυρίως απο έλληνες).

αυτο δεν προκειπτει απο πουθενα και ανηκει σε προηγουμενα αποτυχημενα πεδουλακια χρονια

ελπιζω να μην περιμενει καποιος σε χρονια εκτοξευσης και στοχων για πρωταθλητισμου να ασχοληθει καποιος στην ομαδα με εξελιξεις παιχτων που για τον μοναδικο κορμο που κανουν ειναι αυτος του γνωστου γλυκου
αυτα ειναι πλανα λαστ γιαρ

αν καποιος περιμενει οτι θα φτιαξει κορμο που θα πρωταγωνιστει στην ευρωπη με καλαιτζακια αβδαλα ματζουκα κτλ τοτε πρεπει να ζει σε αλλο πλανητικο συστημα,ελπιζω ο ταραντουλας να εμαθε και μην θελησει να ξαναπαθει

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4152
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Σάβ Μάιος 27, 2023 1:53 pm

shaq7 έγραψε:
Σάβ Μάιος 27, 2023 1:31 pm
Το να θεωρησει καποιος αποτυχια οτι ομαδα απο τον πατο της βαθμολογιας με καινουριο προπονητη και 9-10 μεταγραφες δεν παει Φ4 θα ναι ακραιο..Δεν ειναι ΝΒΑ 2Κ :lol: Εντωμεταξυ αντε και εχει 20εκ μπατζετ ο παο, ρεαλ μπαρτσα εφες αρμανι φενερ θα χουν σιγουρα παραπανω και ειναι κανα 3ρι ακομα που θα παιζουν εκει κοντα..Το να μπει Φ4 ο παο θα ναι μεγαλη υπερβαση..
αν ειναι να σκας τοσο χρημα να φερνεις κορυφαιο προπονητη στην ευρωπη και παιχτες και να περιμενεις οτι καθε χρονο θα ανεβαινεις μια μια θεση ωστε σε 15 χρονια να πας φ4 τοτε κλαφτα χαραλαμπε

μιλαμε για τον παο οχι για την αλμπα η την ζαλγκιρις


επειδη ισχυουν αυτα που εγραψες οτι η ομαδα ειναι στο απολυτο μηδεν δηλαδη τελειως διαλυμενη ειναι ο μοναδικος λογος που θα ειναι τυχερος ο αταμαν και θα εχει ανοχη για την πρωτη χρονια,αν ερχοταν πχ μετα τις χρονιες του πασκουαλ θα περιμεναμε φ4 απτην πρωτη χρονια

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 27, 2023 9:25 pm

Στις 4 Ιουλίου η ακροαματική διαδικασία του Μήτογλου στο CAS https://www.gazzetta.gr/basketball/2225 ... ia-sto-cas

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Σάβ Μάιος 27, 2023 10:07 pm

μια χαρά θα είμαστε αν βρούμε 8οι!!!!ο Ζελικο την πρώτη του χρονιά στην Φενερ ούτε καν μπήκε τοπ8.Ποσο μάλλον τώρα που τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.

πάντως κοιτώντας την μεγάλη εικόνα έχουμε καλά δείγματα για προπονητη και παίχτες.Θα μπούμε πάλι στο τοπ 8 φέτος η του χρόνου.
Η Μακαμπι έχει από το 14 να διακριθεί. επίσης πιστεύω ότι κάτι Κατας
Ομπραντοβιτς της Μονακό είναι κοντά στο ταβανιασμα. και μας χαλάει ο πετυχημένος Αταμαν.
ο νέος προπονητής αγνώστων επιδοσεων της Εφες των ψιλοκορεσμενων και τραυματισμών Μισιτς-Λαρκιν θα πετύχει ;;;
Ο Λασο του σιγά σιγά φτιάχνουμε ομαδαρα;;;;;
ο Ζελικο που θα του φεύγουν συνεχώς παίχτες και θα μπαλωνει κάθε χρονο;;;;;;

αν ο Ολυμπιακός δεν αφήσει τις τσιγγουνιες θα γράψει πάλι ιστορία με Σλουκας και Βεζενκοφ,η Ρεαλ μπαίνει πάλι σε τροχιά δυνατης αναγέννησης,το ίδιο και η Φενερ,Αρμάνι και Ζαλγκιρις...οι υπολοιποι 6 απλά θα είναι κομπαρσοι.

είμαστε σε καλό δρόμο φτάνει να περάσουν τα θέλω του τουρκου....

0
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Σάβ Μάιος 27, 2023 10:08 pm

και η μπράτσα πάλι φτου και από την αρχή με νέο προπονητη και χαμηλότερο μπαντζετ

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 27, 2023 10:12 pm

EXASFAIROS13 έγραψε:
Σάβ Μάιος 27, 2023 10:08 pm
και η μπράτσα πάλι φτου και από την αρχή με νέο προπονητη και χαμηλότερο μπαντζετ
αυτα με τα χαμηλοτερα μπατζετ τα ακουμε καθε χρονο μια απο τσσκα μια απο φενερ μια απο εφες..κατα μια διαολεμενη συμπτωση σε ολες τις περιπτωσεις τελικα εχει γινει το αναποδο :roofl:

0
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Σάβ Μάιος 27, 2023 10:25 pm

με Πασκουαλ η μπράτσα θα πάρει Ευρωλιγκα μετά από 7 χρονια 😄😄😄😄😄
το καλύτερο που έχουμε είναι να κλείσουμε τους ξένους μας πριν ξεκινήσουν να κλείνουν παίχτες οι άλλοι.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”