2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 13, 2021 4:55 pm

JohnnyPao έγραψε:
Σάβ Νοέμ 13, 2021 4:46 pm
Απαντώ εδω στον Τρεισι Μακ απτο τοπικ του προμηθεα:


Εγω για του χρονου θέλω με τα λεφτα του Φερελ εναν καλο και σοβαρό ασο πχ Νταριους Τομπσον η Κρις Τζοουνς ή Βεστερμαν ή Γουολτερς (ο Γουολντεν δεν θα είναι ελεύθερος).
Ιδανικα ενα 2αρι αντι του Νεντο με καλο σουτ και αμυνα ακόμα και με λιγότερα χρήματα πχ Αντζουσιτς αλλα μας δυσκολεύει το 2ετες..
Ενα καλο 4αρι αντι του Οκαρο στα ίδια χρήματα και απο πισω εναν μπακαπ στα λεφτα του Φλοιντ πχ Μπαλκσιρ ή Μαιλς.
Και στο 5 εναν με τα λεφτα του Εβανς πχ τον Νεμπο.

1 : Τομπσον - Περι - Αβδαλας
2 : Μεικον - Νεντοβιτς/Αντζουσιτς
2/3 : Ρος - Ρογκαβοπουλος
3 : Παπαπετρου - Ματζουκας
4 : Χειζ/Τομας - Μπλακσιρ/Μαιλς - Χουγκαζ
5 : Παπαγιαννης - Νεμπο

14 παιχτες σύνολο.
εγω δεν θελω 8 ξενους στην ομαδα, καθως ρος δεν νομιζω να παρει διαβατηριο ποτε. Και στο 1 το Τομπσον-Περι δεν με πειθει. επισης στο 3-4 εισαι απιστευτα φορτωμενος με ρος-ρογκα-παπι-μαντζου συν 3 4αρια. Ουσιαστικα οι μικροι ελληνες δεν θα παιζουν ποτε, παρα μονο λιγο α1 και μαλιστα οχι μαζι. Στους ψηλους τελεια θα ειναι αν παμε ετσι.

Δυστηχως ο νεντο δεν φευγει, οποτε ας ελπισουμε να μην φυγει και ο μεικον, ας ελπισουμε να παρουμε καλο σεντερ να μοιραζεται την θεση με παπατζον, να παρουμε βασικο 4αρι καλο με σουτ και φυσικα καλο βασικο ασσο.

Αν ολα πανε καλα και μεινουν παπι-μεικον-παπατζον και μαζι με νεντο(δυστηχως) και ρος, τοτε ουσιαστικα εχουμε να παρουμε για το καλοκαιρι 3 καλους ξενους ευρωλιγκας:

1) Ενα βασικο ασσο κανονικο ευρωλιγκας
2) ενα βασικο 4αρι με καλο σουτ και οχι τρυπα στην αμυνα
3) Σεντερ αθλητικο π.χ Λεσορτ ή Νεμπο

και φυσικα αν ο περι δεν κανει καλη σεζον (δεν ταιριαζει καθολου στο ροστερ μας φετος, οποτε δυσκολα να ανακαμψει), τοτε θελουμε και αναπληρωματικο ασσο.

Παντως μπορουμε απο τωρα να παρουμε Λεσορτ, αφου ο Φλοιντ δεν μπορει και αυτο ειναι σιγουρο. Και μπορουμε να τον εχουμε και για του χρονου και μαλιστα δεν νομιζω να μας στοιχισει και πολλα.

ΥΓ για τον λεσορτ παντως, ενω εχει ολα τα προσοντα να ειναι ενα σεντερ 1-2ο εως και σε μεσαιες ομαδες και 2-3ο σε 8αδας, δεν ξερω τι γινεται και δεν κανει καλες επιλογες ή φταιει κατι αλλο. Σε εμας μπορει να βρει ολο τον χωρο και χρονο να παιξει πολυ και κανει καλες σεζον.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 13, 2021 5:39 pm

Tracy Mac έγραψε:
Σάβ Νοέμ 13, 2021 4:55 pm
JohnnyPao έγραψε:
Σάβ Νοέμ 13, 2021 4:46 pm
Απαντώ εδω στον Τρεισι Μακ απτο τοπικ του προμηθεα:


Εγω για του χρονου θέλω με τα λεφτα του Φερελ εναν καλο και σοβαρό ασο πχ Νταριους Τομπσον η Κρις Τζοουνς ή Βεστερμαν ή Γουολτερς (ο Γουολντεν δεν θα είναι ελεύθερος).
Ιδανικα ενα 2αρι αντι του Νεντο με καλο σουτ και αμυνα ακόμα και με λιγότερα χρήματα πχ Αντζουσιτς αλλα μας δυσκολεύει το 2ετες..
Ενα καλο 4αρι αντι του Οκαρο στα ίδια χρήματα και απο πισω εναν μπακαπ στα λεφτα του Φλοιντ πχ Μπαλκσιρ ή Μαιλς.
Και στο 5 εναν με τα λεφτα του Εβανς πχ τον Νεμπο.

1 : Τομπσον - Περι - Αβδαλας
2 : Μεικον - Νεντοβιτς/Αντζουσιτς
2/3 : Ρος - Ρογκαβοπουλος
3 : Παπαπετρου - Ματζουκας
4 : Χειζ/Τομας - Μπλακσιρ/Μαιλς - Χουγκαζ
5 : Παπαγιαννης - Νεμπο

14 παιχτες σύνολο.
εγω δεν θελω 8 ξενους στην ομαδα, καθως ρος δεν νομιζω να παρει διαβατηριο ποτε. Και στο 1 το Τομπσον-Περι δεν με πειθει. επισης στο 3-4 εισαι απιστευτα φορτωμενος με ρος-ρογκα-παπι-μαντζου συν 3 4αρια. Ουσιαστικα οι μικροι ελληνες δεν θα παιζουν ποτε, παρα μονο λιγο α1 και μαλιστα οχι μαζι. Στους ψηλους τελεια θα ειναι αν παμε ετσι.

Δυστηχως ο νεντο δεν φευγει, οποτε ας ελπισουμε να μην φυγει και ο μεικον, ας ελπισουμε να παρουμε καλο σεντερ να μοιραζεται την θεση με παπατζον, να παρουμε βασικο 4αρι καλο με σουτ και φυσικα καλο βασικο ασσο.

Αν ολα πανε καλα και μεινουν παπι-μεικον-παπατζον και μαζι με νεντο(δυστηχως) και ρος, τοτε ουσιαστικα εχουμε να παρουμε για το καλοκαιρι 3 καλους ξενους ευρωλιγκας:

1) Ενα βασικο ασσο κανονικο ευρωλιγκας
2) ενα βασικο 4αρι με καλο σουτ και οχι τρυπα στην αμυνα
3) Σεντερ αθλητικο π.χ Λεσορτ ή Νεμπο

και φυσικα αν ο περι δεν κανει καλη σεζον (δεν ταιριαζει καθολου στο ροστερ μας φετος, οποτε δυσκολα να ανακαμψει), τοτε θελουμε και αναπληρωματικο ασσο.

Παντως μπορουμε απο τωρα να παρουμε Λεσορτ, αφου ο Φλοιντ δεν μπορει και αυτο ειναι σιγουρο. Και μπορουμε να τον εχουμε και για του χρονου και μαλιστα δεν νομιζω να μας στοιχισει και πολλα.

ΥΓ για τον λεσορτ παντως, ενω εχει ολα τα προσοντα να ειναι ενα σεντερ 1-2ο εως και σε μεσαιες ομαδες και 2-3ο σε 8αδας, δεν ξερω τι γινεται και δεν κανει καλες επιλογες ή φταιει κατι αλλο. Σε εμας μπορει να βρει ολο τον χωρο και χρονο να παιξει πολυ και κανει καλες σεζον.
Αν ο Ρος δεν παρει διαβατήριο τοτε δεν χρειαζεται να μεινει. 500χιλ για να κανει ελαχιστα παραπανω πραγματα απο τον Ντιαλο πχ με 150χιλ. Ο Ματζουκας ως 3αρι θα παει μπροστα, εννοείται θα μπορει να δινει χρονο και στο 4 αν χρειαστεί.

Οποτε με Μεικον βασικο στο 2, με Παπαπετρου στο 3 και καποιον στο 4 , θελουμε αλλους 2 ξενους που να καλυπτουν αυτες τις 3 θεσεις (πχ Μπουτειγ ή Αντζουσιτς για το 2/3 και Γουιλιαμ Χαουαρντ για το 3/4). Και τους Ρογκα, Χουγκαζ και Ματζουκα να συμπληρώνουν. +φυσικα δυο σεντερ και δυο ασους, τον Περι θα τον κρατουσα για 2ο για 15-17 λεπτα ανα ματς και μπροστα θα μου αρκουσε εστω ενας Βεστερμαν ή Τομπσον που εχει τεραστιες προοπτικές κατεμε.

Ελπιζω μονο να βρεθει τροπος να σπασει το 2ετες του Νεντο.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 14, 2021 9:48 am

Κοίτα να δεις που τελικά αν έμενε ο Κατας θα χαμε και καλύτερη ομάδα ενω τον κραζαμε...

Ειχε δηλώσει πως θα παιρνε τον Κιναν Εβανς στον ασο να μοιράζεται τη θεση με τον Περι (αντι του Φερελ).

Ηθελε οπωσδήποτε τον Νεμπο ως σεντερ (αντι του Φλοιντ).

Ξεκάθαρα δεν του αρεσε ο Νεντοβιτς, δεν θα μου κανε εντύπωση να επαιρνε και τον Αντζουσιτς στη θεση του.

Ισως έπαιρνε και τον Μπλακσιρ αντι του Φλοιντ και δεν ξερω και αν θα επέλεγε τον Οκαρο ή αλλον για βασικο στο 4.

Μονο τον Ντιαλο δεν ξερω πως θα τον χώραγε σε αυτή την ομαδα...

ΥΓ. Αν αλλάζετε τον Οκαρο το επόμενο καλοκαίρι, έχετε σταμπάρει καποιον για αντικαταστατη?

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1798
Δημοσιεύσεις: 12023
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 14, 2021 10:34 am

JohnnyPao έγραψε:
Κυρ Νοέμ 14, 2021 9:48 am
Κοίτα να δεις που τελικά αν έμενε ο Κατας θα χαμε και καλύτερη ομάδα ενω τον κραζαμε...

Ειχε δηλώσει πως θα παιρνε τον Κιναν Εβανς στον ασο να μοιράζεται τη θεση με τον Περι (αντι του Φερελ).

Ηθελε οπωσδήποτε τον Νεμπο ως σεντερ (αντι του Φλοιντ).

Ξεκάθαρα δεν του αρεσε ο Νεντοβιτς, δεν θα μου κανε εντύπωση να επαιρνε και τον Αντζουσιτς στη θεση του.

Ισως έπαιρνε και τον Μπλακσιρ αντι του Φλοιντ και δεν ξερω και αν θα επέλεγε τον Οκαρο ή αλλον για βασικο στο 4.

Μονο τον Ντιαλο δεν ξερω πως θα τον χώραγε σε αυτή την ομαδα...

ΥΓ. Αν αλλάζετε τον Οκαρο το επόμενο καλοκαίρι, έχετε σταμπάρει καποιον για αντικαταστατη?
Ούτε ο Πρίφτης πιστεύω τρελαινόταν για τον Νέντοβιτς αλλά έμεινε για λόγους κόσμο και στην λογική ότι με τόσα λεφτά δεν βρίσκεις την ποιότητα του και ίσως επειδή είχαμε φάει πόρτα από άλλους.

Δεν ξέρω αν θα είχαμε τελικά γιατί αυτές ήταν οι πρώτες επιλογές του οκ, αλλά θα έρχονταν;
Δηλαδή ο Έβανς θα προτιμούσε εμάς από την Μακάμπι;

Ο Μπλάκσιρ πήρε τα ψίχουλα του Φλόιντ ή περισσότερα;
Για τον Φλόιντ ο Πρίφτης σε εκείνη την συνέντευξη στο sdna στις αρχές της χρονιάς είχε πει έμμεσα-άμεσα ότι ηρθε για το οικονομικό.

Αυτοί που ήρθαν ήταν οι πρώτες επιλογές του Πρίφτη ή φάγαμε πόρτα από πολλούς πριν φτάσουμε εκεί;
Ο Λορένζο Μπράουν είπε μετά το παιχνίδι μας ότι φέτος το καλοκαίρι είχε πρόταση από εμάς.

Για το 4 ξέρουμε ότι είχαμε προσπαθήσει για Χέρβει και όταν μας απέρριψε πήγαμε στον Οκάρο.

Σκέψου αντί του Πέρι ή μαζί του να είχαμε Μπράουν και αντί του Οκάρο ή του Έβανς να είχαμε Χέρβει.
Ένα επίπεδο πάνω μόνο και μόνο από 2 κινήσεις που δεν μπόρεσαν να γίνουν.

Όχι ότι θα πλησιάζαμε 8αδα αλλά θα ήταν λίγο λιγότερο πονόματος.

1
1 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 14, 2021 10:47 am

pan24 έγραψε:
Κυρ Νοέμ 14, 2021 10:34 am
JohnnyPao έγραψε:
Κυρ Νοέμ 14, 2021 9:48 am
Κοίτα να δεις που τελικά αν έμενε ο Κατας θα χαμε και καλύτερη ομάδα ενω τον κραζαμε...

Ειχε δηλώσει πως θα παιρνε τον Κιναν Εβανς στον ασο να μοιράζεται τη θεση με τον Περι (αντι του Φερελ).

Ηθελε οπωσδήποτε τον Νεμπο ως σεντερ (αντι του Φλοιντ).

Ξεκάθαρα δεν του αρεσε ο Νεντοβιτς, δεν θα μου κανε εντύπωση να επαιρνε και τον Αντζουσιτς στη θεση του.

Ισως έπαιρνε και τον Μπλακσιρ αντι του Φλοιντ και δεν ξερω και αν θα επέλεγε τον Οκαρο ή αλλον για βασικο στο 4.

Μονο τον Ντιαλο δεν ξερω πως θα τον χώραγε σε αυτή την ομαδα...

ΥΓ. Αν αλλάζετε τον Οκαρο το επόμενο καλοκαίρι, έχετε σταμπάρει καποιον για αντικαταστατη?
Ούτε ο Πρίφτης πιστεύω τρελαινόταν για τον Νέντοβιτς αλλά έμεινε για λόγους κόσμο και στην λογική ότι με τόσα λεφτά δεν βρίσκεις την ποιότητα του και ίσως επειδή είχαμε φάει πόρτα από άλλους.

Δεν ξέρω αν θα είχαμε τελικά γιατί αυτές ήταν οι πρώτες επιλογές του οκ, αλλά θα έρχονταν;
Δηλαδή ο Έβανς θα προτιμούσε εμάς από την Μακάμπι;

Ο Μπλάκσιρ πήρε τα ψίχουλα του Φλόιντ ή περισσότερα;
Για τον Φλόιντ ο Πρίφτης σε εκείνη την συνέντευξη στο sdna στις αρχές της χρονιάς είχε πει έμμεσα-άμεσα ότι ηρθε για το οικονομικό.

Αυτοί που ήρθαν ήταν οι πρώτες επιλογές του Πρίφτη ή φάγαμε πόρτα από πολλούς πριν φτάσουμε εκεί;
Ο Λορένζο Μπράουν είπε μετά το παιχνίδι μας ότι φέτος το καλοκαίρι είχε πρόταση από εμάς.

Για το 4 ξέρουμε ότι είχαμε προσπαθήσει για Χέρβει και όταν μας απέρριψε πήγαμε στον Οκάρο.

Σκέψου αντί του Πέρι ή μαζί του να είχαμε Μπράουν και αντί του Οκάρο ή του Έβανς να είχαμε Χέρβει.
Ένα επίπεδο πάνω μόνο και μόνο από 2 κινήσεις που δεν μπόρεσαν να γίνουν.

Όχι ότι θα πλησιάζαμε 8αδα αλλά θα ήταν λίγο λιγότερο πονόματος.
Σίγουρα δεν είμαστε και ο πιο ελκυστικός προορισμός για τους παιχτες αλλα ειδικα για Αμερικανούς στυλ Κιναν Εβανς ή Νεμπο ή Μπλακσιρ αυτο που έχει σημασία είναι το τι χρήματα και ρόλο θα τους δώσεις και οχι οι στόχοι της ομαδας. Οκκ τον Λορενζο και τον Χερβι δεν μπορέσαμε να τους πλησιάσουμε λόγω των πλουσιοτατων Μπολονια και Ουνικς.

Όμως το θέμα ειναι πως διανείμεις αυτο το λιγοστό σου μπατζετ. Αν δηλαδή δεν κρατουσαμε τον Νεντοβιτς με 600-700χιλ και παιρναμε τον Αντζουσιτς με 200-300χιλ , θα χαμε λεφτα και για Κιναν Εβανς αντι του Φερελ (που ακόμα δεν ξέρουμε ποσα πήρα πάντως η μπαρτσα του ειχε προσφέρει μεσα στο καλοκαίρι συμβόλαιο με 900χιλ - τοτε εκείνος ακόμα ψαχνοταν με ΝΒΑ). Θα παίρναμε εναν Μαιλς ή Μπλακσιρ αντι του Φλοιντ και τον Νεμπο που ερχόταν ανεσα με τα λεφτα του Εβανς! Πόσα να δωσε η Ζαλγκιρις στον μπακαπ σεντερ της? Κι αν μου ξεφεύγει κάποια πράξη και πάλι βγαινει κομπλε ο υπολογισμός με την οικονομική διαφορα Νεντοβιτς-Αντζουσιτς. Να μια ομαδα Κατας που θα μαρεσε πολυ :

Εβανς , Περι
Μεικον , Αντζουσιτς , Μποχωριδης
Παπαπετρου , Ρος
Γουιλ Τομας , Μπλακσιρ/Μαιλς , Κασελακης
Παπαγιαννης , Νεμπο

+ Ματζουκας , Καββαδας , Αβδαλας

Και ο Πριφτης θα μπορούσε να φτιαξει μια τέτοια ομάδα, δεν ήταν τίποτα άγνωστοι αυτοι οι παιχτες και δεν νομίζω συνολικά να κοστίζουν περισσότερα από αυτούς που έχουμε τώρα.

*εγω και με 7 ξενους χωρις καθολου Μαιλς/Μπλακσιρ αν δεν είχαμε αυτα τα 200χιλ που θα στοιχιζε ο ενας απτους δύο, ευχαριστημένος θα ήμουν.

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1660
Δημοσιεύσεις: 4169
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Κυρ Νοέμ 14, 2021 2:25 pm

JohnnyPao έγραψε:
Κυρ Νοέμ 14, 2021 9:48 am
Κοίτα να δεις που τελικά αν έμενε ο Κατας θα χαμε και καλύτερη ομάδα ενω τον κραζαμε...

προφανως και θα ειχαμε καλυτερη ομαδα
για τον κατας δεν ισχυει το οτι δεν ειναι σωστο να αλλαζουμε προπονητες καθε 3μηνο
αυτο ισχυει μονο για τον πριφτη τον πεδουλακη τον βοβορα

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 14, 2021 6:54 pm

Κοιταξτε οποιοσδηποτε και να ηταν θα ειχε φτιαξει σιγουρα καλυτερο ροστερ απο αυτο το πραγμα που φτιαξαμε. αν εξαιρέσουμε τον μεικον, ολες οι αλλες επιλογες ηταν χαλια και μονο οκαρο και περι θα αξιζαν, αν ομως ερχονταν σαν δευτεροι και οχι καραβασικοι.

οποτε αν εμενε ο κατας θα ειχαμε καλυτερη ομαδα δεν μου λεει και κατι απο την στιγμη που και ενα 3χρονο καλυτερη ομαδα θα εφτιαχνε σε δομηση.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 14, 2021 11:41 pm

Εμενα το μυαλό μου δυστυχώς πάει ήδη στην επόμενη σεζόν, δεν έχει και πολλά να απολαύσει απτη φετινή άλλωστε..

Αν του χρονου παμε με ασο αντι του Φερελ σοβαρο (πχ Κρις Τζοουνς, Κιναν Εβανς, Νταριους Τομπσον, Γουολτερς, Βεστερμαν) και απο πισω τον Περι.
Αν παμε με Μεικον και απο πισω Νεντοβιτς στο 2.
Αν παμε με Παπαπετρου και απο πισω Ρος στο 3.

Δεν θα χουμε ζωτικό χώρο ουτε για τον Ρογκαβοπουλο, ουτε για τον Μιτρου Λογκ (αν παρει διαβατήριο) που συζητιούνται. Δεν υπάρχει χρόνος ειδικα στη γιουρολιγκ για κανέναν απτους δύο κι αν ειναι να τους πάρουμε για την Α1 εε δεν χρειάζεται, αρκεί και ο Μποχωριδης για αυτο!

Αντίθετα όμως αν παμε με καλο βασικό 4αρι αντι του Οκαρο και παραλληλα θέλουμε να μείνουμε στους 7 ξενους και οχι στους 8.. θα υπάρχει μεγάλο κενό από πισω, που δεν ξερω αν θα καλύπτεται επαρκώς απο Χουκγαζ και Ματζουκα. Οποτε μήπως τελικά χρειαστεί αντι του Νεντοβιτς ας πουμε να ερθει ενα στρετς 4αρι φθηνο και αρα προκύψει και χώρος για εναν απτους 2 παραπάνω Έλληνες παιχτες στο 2/3?

Στο μεταξυ στο 5 για να το γράψω κι αυτό,  παμε με Παπαγιαννη και απο πισω Νεμπο.

Γίνεται όμως να σπάσει το 2ετες του Νεντοβιτς? Αν όχι υπάρχει πρόβλημα.. και χάνουμε δυο ταλαντούχους Έλληνες παιχτες και θα χουμε και σοβαρο κενό στο 4.

Εν ολίγοις τι θα ταν καλύτερο? Αυτο?

Εβανς - Περι
Μεικον - Νεντοβιτς
Παπαπετρου - Ρος - Ρογκαβοπουλος/Λογκ
4αρι - Χουγκαζ - Ματζουκας
Παπαγιαννης - Νεμπο

*με Ρογκαβοπουλο να μην βρίσκει καθόλου χρόνο.

Ή αυτό?

Εβανς - Περι
Μεικον - Ρος - Λογκ/Ρογκαβοπουλος
Παπαπετρου - Ματζουκας
4αρι - Μαιλς - Χουγκαζ 
Παπαγιαννης - Νεμπο

0
giorgos45

 a1greece
Reactions: 126
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 6:31 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Νοέμ 15, 2021 7:48 am

θελουμε κατι καλυτερο στη περιφερεια!σαφως το 2ο ειναι προτιμοτερο αλλα θελουμε 1 παιχτη καλο στον ασσο ουτε εβανς ουτε περι!εγω το ρος αν δεν παρει διαβατηριο δε θα το κρατουσα με τα λεφτα αυτα!στο 3 θελουμε σουτ!

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 22, 2021 7:37 pm

Ποσο καλυτεροι θα ειμασταν φετος αν μεναμε με την ιδια ομαδα περσυ συν Γκραντ-Ουολτερς-Μεικον και μαλιστα με μικροτερο μπατζετ??

1. Γκραντ-Ουολτερς
1-2 Μποχω
2. Μεικον-Νεντο
2-3. Ρος
3. Παπι-Κασελ
3-4 Μαντζουκας
4. Ααρον-Μπεντιλ
5. Παπατζον-Ογκαστ

με παπι να παιζει λιγο 4 και τον μπεντιλ 10 λεπτα σιγουρα στο 5. και ειναι και 7 ξενοι και λογικα πανω απο 500-600 χιλ κατω το μπατζετ με χωρο για αλλη μια κινηση αν κατι δεν μας εβγαινε... α ρε πριφτη

1
1 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 22, 2021 9:24 pm

Μην το παμε μακριά... η ομαδα θελει σεντερ και ασο, αυτα ήθελε απτην αρχη της σεζον, αυτα θελει ακομα.

Φερελ, Εβανς και Φλοιντ ειναι για να φεύγουν και στη θεση τους να έρθουν αμεσα ο Γιοβιτς και ο Λεσσορτ. Παιχτες ποιοτικοι και με εμπειρία από γιουρολιγκ, νομίζω ο Γιοβιτς ειναι οκ απο άποψη υγείας για φετος, τα μισά ματς της σεζον να παίξει θα προσφέρει περισσότερα απτον Φερελ. Δηλαδής :

Γιοβιτς(18) Περι(17)
Μεικον(20+5) Νεντοβιτς(17) Μποχωριδης
Παπαπετρου(22+5) Ρος(18+3)
Οκαρο(20) Κασελακης(15) Ματζουκας
Παπαγιαννης(23) Λεσσορτ(17)

Ειμαι σε δίλημμα βασικα.. τι θα ηταν προτιμότερο? Να αλλάζαμε Εβανς και Φλοιντ για εναν σοβαρο σεντερ πχ Λεσσορτ? Και να είχαμε φροντ λαιν με Οκαρο-Κασελ , Παπαγιαννη-Λεσσορτ + ολίγον απο Ματζουκα και Παπι.. ή να αλλάζαμε το κριαρι τον Οκαρο και Φλοιντ για ενα σοβαρο 4αρι? Δεν ξέρω ποιον θα μπορούσαμε να πάρουμε αλλα να χαμε μια φροντ λαιν με 4αρι-Κασελ και Παπαγιαννη-Εβανς και φυσικά ολίγον απο Ματζουκα και Παπι..

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 22, 2021 9:57 pm

JohnnyPao έγραψε:
Δευ Νοέμ 22, 2021 9:24 pm
Μην το παμε μακριά... η ομαδα θελει σεντερ και ασο, αυτα ήθελε απτην αρχη της σεζον, αυτα θελει ακομα.

Φερελ, Εβανς και Φλοιντ ειναι για να φεύγουν και στη θεση τους να έρθουν αμεσα ο Γιοβιτς και ο Λεσσορτ. Παιχτες ποιοτικοι και με εμπειρία από γιουρολιγκ, νομίζω ο Γιοβιτς ειναι οκ απο άποψη υγείας για φετος, τα μισά ματς της σεζον να παίξει θα προσφέρει περισσότερα απτον Φερελ. Δηλαδής :

Γιοβιτς(18) Περι(17)
Μεικον(20+5) Νεντοβιτς(17) Μποχωριδης
Παπαπετρου(22+5) Ρος(18+3)
Οκαρο(20) Κασελακης(15) Ματζουκας
Παπαγιαννης(23) Λεσσορτ(17)

Ειμαι σε δίλημμα βασικα.. τι θα ηταν προτιμότερο? Να αλλάζαμε Εβανς και Φλοιντ για εναν σοβαρο σεντερ πχ Λεσσορτ? Και να είχαμε φροντ λαιν με Οκαρο-Κασελ , Παπαγιαννη-Λεσσορτ + ολίγον απο Ματζουκα και Παπι.. ή να αλλάζαμε το κριαρι τον Οκαρο και Φλοιντ για ενα σοβαρο 4αρι? Δεν ξέρω ποιον θα μπορούσαμε να πάρουμε αλλα να χαμε μια φροντ λαιν με 4αρι-Κασελ και Παπαγιαννη-Εβανς και φυσικά ολίγον απο Ματζουκα και Παπι..
Ο Γιοβιτς δεν νομιζω οτι μπορει να βοηθησει παντως. Ειναι πιο επιρεπης σε τραυματισμους και απο νεντο! Ακομα και τον Μαρκοβιτς να παιρναμε καλα θα ειμασταν σε σχεση με τι εχουμε. Για να πω την αληθεια παντως πρωτη φορα βλεπω να θελετε να διωξουμε παικτη ενω ουτε που τον εχουμε δει Ευρωπη. Μιλαω για τον Φερελ που εχει κανει πολυ καλη καριερα ΝΒΑ, εδω δεν του εχουν δωσει καθολου χρονο ουτε τον βοηθανε και μεις θελουμε να τον διωξουμε. Ακομα και για Φλοιντ που ξεραμε οτι δεν μπορει (δειτε αναφορες στα ποστ τα δικα μου και του Pan24) αλλα θελαμε πρωτα να τον δουμε, τον κακομοιρη τον Φερελ που εκανε και παπαδες 1-2 σεζον νβα γιατι οχι?

Οπως και να χει ο Φερελ δυσκολα φευγει γιατι το συμβολαιο του ειναι μεγαλο, συν οτι δεν υπαρχει διαθεσιμος ασσος. Λογικα για εκει περιμενουμε ακομα, καθως πρεπει και ο γιογκι να παρει ευκαιριες (εγω τον πιστευω πολυ).

Διλλημα δεν υπαρχει κανενα. Φευγει εβανς-φλοιντ και παιρνουμε σεντερ που δεν εχουμε αλλο. Ο Οκαρο μπορει να βοηθησει καθως παιζει αμυνα, ενω καμια φορα ειτε βαζει σουτ ειτε παιρνει ριμπαουντ, ενω και στο 3 θα παιξει σε καποια ψηλα σχηματα. στο 4 εχουμε και κασελ και για λιγο παπι, ενω πρεπει να παιξει και λιγο ο μαντζουκας.

Οποτε πρεπει αυριο κιολας να παρουμε σεντερ, να δωσουμε ευκαιριες σε Φερελ και φυσικα να συνεχισουμε την ανοδικη μας πορεια στο παιχνιδι συνεργασιων που καπως βαλαμε στα τελευταια 2 ματς.

Εγω ξαναλεω κριμα γιατι ουτε ο Πριφτης ειναι κακος προπονητης ουτε η ομαδα τοσο χαλια οσο φαινεται. Απλως εχει την χειροτερη δομηση στην ιστορια της ευρωλιγκας!

0
giorgos45

 a1greece
Reactions: 126
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 6:31 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Νοέμ 24, 2021 1:18 pm

παιδια περα απο τη νικη τα προβληματα δεν αλλαζουν ασσο κ σεντερ!ο φαλ εκανε πλακα!πρεπει να παρουμε σεντερ κ ασσο κ να φυγουν φλοιντ εβανς κ φερελ!ο λεσορ ειναι ελευθερος

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 24, 2021 1:40 pm

Το σκέφτομαι και το ξανασκεφτομαι... ναι οκ ιδανικα θα θέλαμε ασο και σεντερ, νομίζω όμως πάνω απο ολα η ομαδα θα θελε εναν Σικμα στο 4 αντι των Οκαρο και Φλοιντ! Να ταιζει αυτος απο μεσα προς τα έξω τους Φερελ, Μεικον, Νεντοβιτς και Περι, να παίζει την αμυνα του, να παίρνει και κανα ριμπαουντ! Και να χαμε το εξής rotation :

Περι(18) Φερελ(12)
Μεικον(15+10) Νεντοβιτς(19)
Παπαπετρου(27) Ρος(13+6)
Σικμα(25) Κασελακης(15)
Παπαγιαννης(25) Εβανς(15)

Λείπει πολύ ενας παιχτης με παιχνίδι στο ποστ, καλή άμυνα και σκορ/δημιουργία απτο ζωγραφιστό. Ιδανικα πάνω απο ολα αυτόν θα θελα και απο το επόμενο καλοκαίρι θα βρίσκαμε 2 παιχτες να αλλάξουμε τους Φερελ και Εβανς (πχ Κιναν Εβανς/Κρις Τζοουνς και Τζος Νεμπο/Τζοναθαν Μοτλει) και θα μασταν τζετ!

Κάπου διαβαζα παντως οτι εξετάζουν να διώξουν Φερελ και Φλοιντ και να φέρουν στη θεση τους εναν ξενο και τον Χουγκαζ. Τι θα λέγατε για αυτο? Ποιος να είναι ο ξενος?

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 24, 2021 1:47 pm

JohnnyPao έγραψε:
Τετ Νοέμ 24, 2021 1:40 pm
Το σκέφτομαι και το ξανασκεφτομαι... ναι οκ ιδανικα θα θέλαμε ασο και σεντερ, νομίζω όμως πάνω απο ολα η ομαδα θα θελε εναν Σικμα στο 4 αντι των Οκαρο και Φλοιντ! Να ταιζει αυτος απο μεσα προς τα έξω τους Φερελ, Μεικον, Νεντοβιτς και Περι, να παίζει την αμυνα του, να παίρνει και κανα ριμπαουντ! Και να χαμε το εξής rotation :

Περι(18) Φερελ(12)
Μεικον(15+10) Νεντοβιτς(19)
Παπαπετρου(27) Ρος(13+6)
Σικμα(25) Κασελακης(15)
Παπαγιαννης(25) Εβανς(15)

Λείπει πολύ ενας παιχτης με παιχνίδι στο ποστ, καλή άμυνα και σκορ/δημιουργία απτο ζωγραφιστό. Ιδανικα πάνω απο ολα αυτόν θα θελα και απο το επόμενο καλοκαίρι θα βρίσκαμε 2 παιχτες να αλλάξουμε τους Φερελ και Εβανς (πχ Κιναν Εβανς/Κρις Τζοουνς και Τζος Νεμπο/Τζοναθαν Μοτλει) και θα μασταν τζετ!

Κάπου διαβαζα παντως οτι εξετάζουν να διώξουν Φερελ και Φλοιντ και να φέρουν στη θεση τους εναν ξενο και τον Χουγκαζ. Τι θα λέγατε για αυτο? Ποιος να είναι ο ξενος?
Δεν εχει βαση ολο αυτο καθως δεν υπαρχει καμια περιπτωση να ερθει ο σικμα. Οποτε πρεπει να παμε σε ρεαλιστικες επιλογες. Και οι ρεαλιστικες επιλογες αυτην την στιγμη ειναι να φυγει φλοιντ-εβανς και να παρουμε ενα 5αρι (λεσορτ?) ενω ταυτοχρονα να δωσουμε χρονο στον Φερελ (που εχει πολυ μεγαλο ταβανι) ωστε να δειξει αυτο που μπορει. και πιο μετα βλεπουμε για ασσο.

Ναι για Χουγκαζ το ειδα και γω, θα ειχε νοημα αν διναμε δανεικο τον Μαντζουκα, καθως δεν παιζει τωρα αν παρουμε 5αρι, συν χουγκαζ δεν θα παιζει καθολου!

Με δυο απλες αλλαγες παντως η ομαδα ειναι πολυ καλυτερη! αν ειχαμε απλως κανει τα βασικα το καλοκαιρι, δηλαδη να παιρναμε εναν κανονικο ασσο και εναν κανονικο σεντερ και ενα 4αρι με ιδια λεφτα αλλα καλυτερο σουτερ, τωρα θα ειχαμε σιγουρα 2 νικες παραπανω ευρωλιγκα (ουνιξ-μπαγερν, ισως και βιλερμπαν). Και αυτο ειναι που με τσαντιζει καθε χρονο!

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”