2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 27, 2021 2:26 pm

BillyPao έγραψε:
Σάβ Νοέμ 27, 2021 1:53 pm
Tracy Mac έγραψε:
Σάβ Νοέμ 27, 2021 1:21 pm
Ο Μπεντιλ θα παει αρμανι λενε. σε εμας δεν εκανε γιατι τα 500 ειναι πολλα (με 450 σε μας εμενα σιγουρα)., αλλα τα 650 του οκαρο και του εβανς τα 500 δεν είναι πολλά.

Για παμε να μου θυμισετε το γνωστο συνθηματακι που ελεγα απο το καλοκαιρι οταν δεν τον ανανεωσαμε...
Μπορεί να πάει, δεν είναι σίγουρο. Δε μου αρέσει να κρίνω εκ του αποτελέσματος (κάτι που πάντα γίνεται), οπότε δε θα επεκταθώ περισσότερο. Πάντως πάντα μου φαίνεται αστείο το καλοκαίρι να λέμε (γενικά μιλάω, όχι για σένα) ότι ένας παίκτης πρέπει να φύγει, και την επόμενη χρονιά να λέμε ότι έπρεπε να τον κρατήσουμε. Για παράδειγμα, όταν αποκτήσαμε τον Άαρον Ουάιτ, πολλοί έλεγαν ότι ''είναι σοφτ'', ''έχει χάσει την έκρηξη του'', κλπ., και τώρα οι ίδιοι τον αναπολούν και λένε ''γιατί δεν τον κρατήσαμε'', ''είναι καλύτερος από τον Οκάρο Ουάιτ'' κλπ. Υπάρχουν βέβαια και πολλά άλλα αντίστοιχα παραδείγματα.
Βέβαια αν αυτός που έρχεται είναι χειρότερος από αυτόν που φεύγει δεν σημαίνει ότι αυτός που έφυγε ήταν καλός.

Τώρα η Αρμάνι με τον Μήτογλου να επιστρέφει γύρω στον Μάρτη είναι λογικό να ψάχνει παίκτη.
Δεν έγινε ο Μπέντιλ παικταράς.
Έναν παίκτη με τα χαρακτηριστικά του Μήτογλου που να μπορεί να δώσει κάνα 15λεπτο και να μπορεί να προσφέρει άμεσα αρα να ξέρει την Ευρωλίγκα ήθελαν. Ο Μπέντιλ είναι τέτοιος.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 27, 2021 2:42 pm

BillyPao έγραψε:
Σάβ Νοέμ 27, 2021 1:53 pm
Tracy Mac έγραψε:
Σάβ Νοέμ 27, 2021 1:21 pm
Ο Μπεντιλ θα παει αρμανι λενε. σε εμας δεν εκανε γιατι τα 500 ειναι πολλα (με 450 σε μας εμενα σιγουρα)., αλλα τα 650 του οκαρο και του εβανς τα 500 δεν είναι πολλά.

Για παμε να μου θυμισετε το γνωστο συνθηματακι που ελεγα απο το καλοκαιρι οταν δεν τον ανανεωσαμε...
Μπορεί να πάει, δεν είναι σίγουρο. Δε μου αρέσει να κρίνω εκ του αποτελέσματος (κάτι που πάντα γίνεται), οπότε δε θα επεκταθώ περισσότερο. Πάντως πάντα μου φαίνεται αστείο το καλοκαίρι να λέμε (γενικά μιλάω, όχι για σένα) ότι ένας παίκτης πρέπει να φύγει, και την επόμενη χρονιά να λέμε ότι έπρεπε να τον κρατήσουμε. Για παράδειγμα, όταν αποκτήσαμε τον Άαρον Ουάιτ, πολλοί έλεγαν ότι ''είναι σοφτ'', ''έχει χάσει την έκρηξη του'', κλπ., και τώρα οι ίδιοι τον αναπολούν και λένε ''γιατί δεν τον κρατήσαμε'', ''είναι καλύτερος από τον Οκάρο Ουάιτ'' κλπ. Υπάρχουν βέβαια και πολλά άλλα αντίστοιχα παραδείγματα.
γραφαμε συνεχεια οτι ο μπεντιλ και ο ααρον δεν μας κανουν. εγω τον Μπεντιλ παντα τον πιστευα ενω τον ααρον οχι τοσο. ο ααρον δεν εκανε κάτι το ιδιαίτερο ως χρονια αλλα λογο του οτι ειμαδτε ομαδα με μικρο μπατζετ και γενικα ταιριαξε στην ομαδικη μας λειτουργία, ελεγα οτι θέλω να μεινει γιατι θα επαιρνε μαξ 400 και αλλα 450 ο μπεντιλ και θα μασταν μπομπα στο 4.

ρωταγα κιολας και ελεγα, θεωρείται οτι θα βρουμε καλυτερο με αυτα τα λιγα λεφτα που παιρνουν; και ολοι ελεγαν ναι θα φερουμε καλυτερο. τελικα δωσαμε 650 οκαρο και 550 σχεδον εβανς και ειναι πολυ χειροτεροι. υπενθυμιζω οτι ο μπειντ πηρε 200 περσυ και ο ααρον 300.

η προταση που εκανα το καλοκαιρι ηταν να μεινουν ολοι μας οι περσυνοι ψηλοι και να δωσουμε ολο μας το μπατζετ στους κοντους! και δεν αρεσε σε κανεναν οτι θα μεναμε με τους ιδιους ψηλους

0
giorgos45

 a1greece
Reactions: 126
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 6:31 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Νοέμ 27, 2021 10:09 pm

τι φταιμε εμεις που δεν μπορουν να φτιαξουν μια ομαδα κ μου φερνουν οκαρο με 600 που ηθελε κ 900 κιολας η εβανς με 450!ο μπεντιλ ατεχνος αλλα φιλοτιμος αλλα κ να εμεναν θα βλεπαμε καμια μεγαλη διαφορα οχι!!εμεις φταιμε που εχουμε να δουμε ψηλο χρονια!τωρα δε βλεπουμε ουτε ασσο!παγκοσμια πρωτοτυπια!

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 28, 2021 5:31 pm

Και πάει τελικά στη Μπαρτσα ο Φερελ και βγάζει ματια, εε ρε γέλια που θα κανουμε.

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 910
Δημοσιεύσεις: 4709
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 28, 2021 5:40 pm

Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι εντελώς καλοπροαιερετα, οι αμοιβές των συμβολαίων που γράφετε είναι οι σωστές; πχ 600 ο οκαρο μου φαίνονται υπερβολικά. Υπάρχει καμία πηγή να δούμε τα συμβόλαια;

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 28, 2021 5:59 pm

Quincy έγραψε:
Κυρ Νοέμ 28, 2021 5:40 pm
Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι εντελώς καλοπροαιερετα, οι αμοιβές των συμβολαίων που γράφετε είναι οι σωστές; πχ 600 ο οκαρο μου φαίνονται υπερβολικά. Υπάρχει καμία πηγή να δούμε τα συμβόλαια;
ζηταγε 900 και πηρε λογικα 650. Εδω ο Εβανς εγραψαν οτι πηρε 500 +50 χιλ μπονους. Δολλαρια λογικα.

Για οκαρο δεν ειναι ακυρο τοσα λεφτα μετα απο 2 σεζον NBA (εστω και οχι κατι το ιδιαιτερο) και φυσικα τελικο Eurocup και καλη σεζον με Ουνιξ. Εδω πηρε 500 ο Εβανς.

Παντως γενικα δεν δινουμε καλα συμβολαια σαν ομαδα, σπαταλαμε τσαμπα λεφτα σε πολλους ξενους. Τωρα το κατα ποσο ειναι κοντα σε αυτα που λενε και γραφουν δεν ξερω, αλλα αν τα βαλουμε κατω ενα ενα τα συμβολαια αν ολα οσα λενε ειναι και κανα 100-200αρι λιγοτερο τοτε θα ειμαστε 1 μυριο πιο κατω σχεδον, δηλαδη 4,5 μυρια και αν μπατζετ, που εμενα δεν μου φαινεται να ναι τοσο χαμηλο!

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 28, 2021 6:10 pm

Quincy έγραψε:
Κυρ Νοέμ 28, 2021 5:40 pm
Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι εντελώς καλοπροαιερετα, οι αμοιβές των συμβολαίων που γράφετε είναι οι σωστές; πχ 600 ο οκαρο μου φαίνονται υπερβολικά. Υπάρχει καμία πηγή να δούμε τα συμβόλαια;
Εδω δίναμε κάποτε 500 στον Τζονσον και 800 στον Παππα, τα 600 στον Οκαρο μας ανησύχησαν?

0
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 28, 2021 6:23 pm

JohnnyPao έγραψε:
Κυρ Νοέμ 28, 2021 6:10 pm
Quincy έγραψε:
Κυρ Νοέμ 28, 2021 5:40 pm
Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι εντελώς καλοπροαιερετα, οι αμοιβές των συμβολαίων που γράφετε είναι οι σωστές; πχ 600 ο οκαρο μου φαίνονται υπερβολικά. Υπάρχει καμία πηγή να δούμε τα συμβόλαια;
Εδω δίναμε κάποτε 500 στον Τζονσον και 800 στον Παππα, τα 600 στον Οκαρο μας ανησύχησαν?
Το μπάτζετ του ΠΑΟ είναι κοντά στα 6 εκ. άλλο αν δεν χρησιμοποιήθηκαν σωστά. Ο οκάρο πήρε 800 σε δολάρια νομίζω. Από τα νούμερα που γράφονται γιατί τα πραγματικά κανένας δεν τα ξέρει. Εδώ κάποτε γράφονταν ότι η μπάγερν είχε 22 εκ μπάτζετ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 29, 2021 11:47 am

Σκεφτόμουν σήμερα πως με το να παρει ο Μεσίνα τον Μπεντιλ στην αρμανι συμπληρώνει 4 παιχτες που έχουν αγωνιστεί στο παρελθόν στην Α1 (μαζι με Μητογλου, Γκραντ και Χαινς).

Γενικα βλέπουμε διάφορους παιχτες στη γιουρολιγκ φετος που πέρασαν απτη basket league που οι ελληναραδες κατά τα αλλα την έχουμε του πεταματού.

Στην Εφες Ντανστον και Σιγκλετον, στη Μπαγερν Ντεσον Τομας και Οθελο Χαντερ, στη Μονακο Μαικ Τζειμς και πάει λέγοντας.. αλλά δεν ειναι μονο αυτοι που πέρασαν από Οσφπ και Παο. Βλέπουμε παιχτες όπως ο Γκραντ, ο Φρανκαμπ, ο Ντιαλο και άλλοι να κάνουν κατευθείαν το βήμα για το κορυφαίο πρωτάθλημα μπασκετ της Ευρώπης χωρίς να περιμένουν πότε θα τους πάρουν χαμπάρι οι αιώνιοι.

Και συνεχίζω τη σκέψη μου... τοσα χρόνια κάνουμε λάθη επί λαθών στη καλοκαιρινη μας στελέχωση, κατηγορούμε τη διοίκηση, τους προπονητες, το shouting team και δεν ξερω εγω ποιον αλλον. Αν ρε μάγκες στη ΚΑΕ δεν έχετε γνώση της παγκοσμιας αγοράς, αρκεστείτε στην εγχώρια που δεν γινεται να μην τη ξέρετε, κάθε μέρα τους βλέπετε κάποιους παιχτες.

Δηλαδή σκέφτομαι πως εμενα τον άχρηστο να βάζανε να φτιάξω ομαδα το καλοκαίρι.. και μου έβαζαν και περιορισμό ετσι για το γαμώτο, ότι μπορώ να επιλέξω ξενους ΜΟΝΟ αν έχουν αγωνιστεί στο παρελθόν σε άλλη ομαδα της Α1 πλην παναθηναικου, καλύτερη ομάδα από τη τωρινή θα έφτιαχνα και δεν το λέω εκ του αποτελέσματος.

Πχ :
Στο 1 θα φερνα Φρανκαμπ απο Ρέθυμνο και Γκραντ απο Προμηθέα. Τον Γκραντ θα πίστευα για 1ο αλλα μαλλον θα τον έκανε μπακαπ ο μάγκας ο Φρανκαμπ.
Στο 2 Μεικον και Ρος απο αεκ μια χαρα, με τον Ρος να κατεβαίνει και στο 3.
Στο 4 Οκαρο απο Αρη (κομπλε) και απο πισω Μπεντιλ απο Περιστέρι (αντι Εβανς οεο).
Στο 5 Οθελο Χαντερ απο Ολυμπιακό (αντι Φλοιντ) που πηγε με ψίχουλα στη Μπάγερν. Το Νεντοβιτς δεν θα γινοταν να τον κρατήσω λόγω περιορισμού (ομαδα Α1 πλην παο) οποτε απτα λεφτα που θα μου μεναν θα έδινα και στον Οθελο.

Αρα θα χαμε :

Frankamp , Grant
Macon , Roos , Bochoridis
Papapetrou , Kaselakis
Okaro , Bentil , Matzoukas
Papagiannis , Hunter

Κι αν δεν υπήρχε θέμα με το να χουμε 8 ξενους θα έφερνα και τον μαγκα τον Diallo να δέσει το γλυκό. Στα ίδια λεφτά και με σοβαρο περιορισμό, καλύτερη ομάδα, κάποια πράγματα δεν εξηγούνται με τίποτα.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 30, 2021 1:08 pm

Από οτι καταλαβαίνω παμε για Grant (η αρμανι αντίστοιχα πήρε τον Bentil). Δεν τον θεωρώ το ιδανικό fit για μας, ως τέτοιο άλλωστε βλέπω μόνο εναν υγιή Jovic, ο Grant ειναι μετριος πασερ/πλειμεικερ και χειριστής για το επιπεδο της γιουρολιγκ (δεν είναι τυχαίο που ο Μεσίνα τον εβαζε μόνιμα στο 2) , δεν είναι βέβαια και όσο κακος δείχνει στην Ιταλία. Εξαιρετικός αμυντικός, με εκπληκτικό frame για τη θεση που θα βοηθήσει πολύ στην αμυνα χωρων που παίζουμε, ενω επιθετικά παιζει πολύ με μπουκες (θα του ανοίγουν τους χώρους οι Nedovic και Macon) κι ελπίζουμε να βλέπει τα κοψίματα των ψηλών μας, μακάρι να γίνει αυτή η μεταγραφή.

Στο μεταξύ...

Τι ομαδαρα είχαμε περσι ρε παιδια! Και δεν το λέω καθόλου για πλάκα, φανταστείτε να χαμε φετος την ίδια ακριβώς ομαδα : Papapetrou, Papagiannis, Mitoglou, Hezonja, Nedovic, Bray (ποσο πολυ θα μπορουσε να βοηθήσει τελικά..) και τους άλλους + τον εξαιρετικό Macon αντι του Mack. Καθε περσι και καλύτερα όμως, ενδεικτικά :

Macon , Bray
Nedovic , Roos , Bochoridis
Papapetrou , Hezonja
Mitoglou , White , Kaselakis
Papagiannis , Bentil

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 30, 2021 1:51 pm

JohnnyPao έγραψε:
Τρί Νοέμ 30, 2021 1:08 pm
Από οτι καταλαβαίνω παμε για Grant (η αρμανι αντίστοιχα πήρε τον Bentil). Δεν τον θεωρώ το ιδανικό fit για μας, ως τέτοιο άλλωστε βλέπω μόνο εναν υγιή Jovic, ο Grant ειναι μετριος πασερ/πλειμεικερ και χειριστής για το επιπεδο της γιουρολιγκ (δεν είναι τυχαίο που ο Μεσίνα τον εβαζε μόνιμα στο 2) , δεν είναι βέβαια και όσο κακος δείχνει στην Ιταλία. Εξαιρετικός αμυντικός, με εκπληκτικό frame για τη θεση που θα βοηθήσει πολύ στην αμυνα χωρων που παίζουμε, ενω επιθετικά παιζει πολύ με μπουκες (θα του ανοίγουν τους χώρους οι Nedovic και Macon) κι ελπίζουμε να βλέπει τα κοψίματα των ψηλών μας, μακάρι να γίνει αυτή η μεταγραφή.

Στο μεταξύ...

Τι ομαδαρα είχαμε περσι ρε παιδια! Και δεν το λέω καθόλου για πλάκα, φανταστείτε να χαμε φετος την ίδια ακριβώς ομαδα : Papapetrou, Papagiannis, Mitoglou, Hezonja, Nedovic, Bray (ποσο πολυ θα μπορουσε να βοηθήσει τελικά..) και τους άλλους + τον εξαιρετικό Macon αντι του Mack. Καθε περσι και καλύτερα όμως, ενδεικτικά :

Macon , Bray
Nedovic , Roos , Bochoridis
Papapetrou , Hezonja
Mitoglou , White , Kaselakis
Papagiannis , Bentil
μια χαρα ειναι ο Γκραντ για εμας, βεβαια εγω τον προτεινα ως 2ο για φετος, με προοπτικες να γινει και 1ος. Ειναι καλος πασερ και χειριστης απλα οχι τοπ (στον προμηθεα πασαρε εξαιρετικα), απλως στην αρμανι δεν εχει χρονο και αυτο τον καταστρεφει γιατι ειναι παικτης που θελει χρονο για να δειξει πραγματα. Ταιριαζει παρα πολυ και με νεντο και με μεικον καθως ειναι ψηλος, αθλητικος και πολυ καλος αμυντικος και σε κλεψιματα.

ναι ομαδαρα θα ειχαμε, αλλα παλι ομαδα χωρις ασσο ειναι αυτη που εβαλες. Αν αντι μπρει ειχες εναν ουολτερς ή γκραντ θα ειμασταν τελεια! αλλωστε αυτο προτεινα και γω το καλοκαιρι, να μεινουν ολοι και να παρουμε 3 κοντους, 2 ασσους και εναν αντι του νεντο...

ο μπρει θα βοηθουσε αν ηταν το 2ο δυαρι μας. με νεντο-μεικον ηταν εντελως περιττος.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 30, 2021 7:45 pm

Tracy Mac έγραψε:
Τρί Νοέμ 30, 2021 1:51 pm
JohnnyPao έγραψε:
Τρί Νοέμ 30, 2021 1:08 pm
Από οτι καταλαβαίνω παμε για Grant (η αρμανι αντίστοιχα πήρε τον Bentil). Δεν τον θεωρώ το ιδανικό fit για μας, ως τέτοιο άλλωστε βλέπω μόνο εναν υγιή Jovic, ο Grant ειναι μετριος πασερ/πλειμεικερ και χειριστής για το επιπεδο της γιουρολιγκ (δεν είναι τυχαίο που ο Μεσίνα τον εβαζε μόνιμα στο 2) , δεν είναι βέβαια και όσο κακος δείχνει στην Ιταλία. Εξαιρετικός αμυντικός, με εκπληκτικό frame για τη θεση που θα βοηθήσει πολύ στην αμυνα χωρων που παίζουμε, ενω επιθετικά παιζει πολύ με μπουκες (θα του ανοίγουν τους χώρους οι Nedovic και Macon) κι ελπίζουμε να βλέπει τα κοψίματα των ψηλών μας, μακάρι να γίνει αυτή η μεταγραφή.

Στο μεταξύ...

Τι ομαδαρα είχαμε περσι ρε παιδια! Και δεν το λέω καθόλου για πλάκα, φανταστείτε να χαμε φετος την ίδια ακριβώς ομαδα : Papapetrou, Papagiannis, Mitoglou, Hezonja, Nedovic, Bray (ποσο πολυ θα μπορουσε να βοηθήσει τελικά..) και τους άλλους + τον εξαιρετικό Macon αντι του Mack. Καθε περσι και καλύτερα όμως, ενδεικτικά :

Macon , Bray
Nedovic , Roos , Bochoridis
Papapetrou , Hezonja
Mitoglou , White , Kaselakis
Papagiannis , Bentil
μια χαρα ειναι ο Γκραντ για εμας, βεβαια εγω τον προτεινα ως 2ο για φετος, με προοπτικες να γινει και 1ος. Ειναι καλος πασερ και χειριστης απλα οχι τοπ (στον προμηθεα πασαρε εξαιρετικα), απλως στην αρμανι δεν εχει χρονο και αυτο τον καταστρεφει γιατι ειναι παικτης που θελει χρονο για να δειξει πραγματα. Ταιριαζει παρα πολυ και με νεντο και με μεικον καθως ειναι ψηλος, αθλητικος και πολυ καλος αμυντικος και σε κλεψιματα.

ναι ομαδαρα θα ειχαμε, αλλα παλι ομαδα χωρις ασσο ειναι αυτη που εβαλες. Αν αντι μπρει ειχες εναν ουολτερς ή γκραντ θα ειμασταν τελεια! αλλωστε αυτο προτεινα και γω το καλοκαιρι, να μεινουν ολοι και να παρουμε 3 κοντους, 2 ασσους και εναν αντι του νεντο...

ο μπρει θα βοηθουσε αν ηταν το 2ο δυαρι μας. με νεντο-μεικον ηταν εντελως περιττος.
Αυτή τη στιγμη ο Bray θα βοηθούσε και ως ασος , θα έδινε σιγουρα περισσότερα από Ferrell, ίσως και απο Perry πλην αμυνας. Ίσως τον είχαμε υποτιμήσει, όπως υποτιμήσαμε και τον Γουολτερς, οχι οτι εχει σημασία πλέον αλλα λεμε τωρα..

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 30, 2021 11:05 pm

JohnnyPao έγραψε:
Τρί Νοέμ 30, 2021 7:45 pm
Tracy Mac έγραψε:
Τρί Νοέμ 30, 2021 1:51 pm


μια χαρα ειναι ο Γκραντ για εμας, βεβαια εγω τον προτεινα ως 2ο για φετος, με προοπτικες να γινει και 1ος. Ειναι καλος πασερ και χειριστης απλα οχι τοπ (στον προμηθεα πασαρε εξαιρετικα), απλως στην αρμανι δεν εχει χρονο και αυτο τον καταστρεφει γιατι ειναι παικτης που θελει χρονο για να δειξει πραγματα. Ταιριαζει παρα πολυ και με νεντο και με μεικον καθως ειναι ψηλος, αθλητικος και πολυ καλος αμυντικος και σε κλεψιματα.

ναι ομαδαρα θα ειχαμε, αλλα παλι ομαδα χωρις ασσο ειναι αυτη που εβαλες. Αν αντι μπρει ειχες εναν ουολτερς ή γκραντ θα ειμασταν τελεια! αλλωστε αυτο προτεινα και γω το καλοκαιρι, να μεινουν ολοι και να παρουμε 3 κοντους, 2 ασσους και εναν αντι του νεντο...

ο μπρει θα βοηθουσε αν ηταν το 2ο δυαρι μας. με νεντο-μεικον ηταν εντελως περιττος.
Αυτή τη στιγμη ο Bray θα βοηθούσε και ως ασος , θα έδινε σιγουρα περισσότερα από Ferrell, ίσως και απο Perry πλην αμυνας. Ίσως τον είχαμε υποτιμήσει, όπως υποτιμήσαμε και τον Γουολτερς, οχι οτι εχει σημασία πλέον αλλα λεμε τωρα..
κανενας δεν υποτίμησε τον ουολτερς παρα μονο ο Πριφτης. Ο φερελ δεν επαιξε καν, πως θεωρουμε οτι θα ηταν χειροτερος απο εναν παικτη που ειχε προβλημα ακομα και στην α1 σε αμυνα και κατεβασμα μπαλας;

ο μπρει δεν περναγε κεντρο οταν τον πιεζαν ουτε α1 ενω αμυνα ηταν χωνι. ακομα και στο σουτ μονο τα ελευθερα εβαζε και αυτα τα εβρισκε γιατι παιζαμε με πολυ χαμηλου επιπεδου ομαδες.

οπως ειπα μονο ως δυαρι για δεκα λεπτα και με πολυ αθλητικους και αμυντικαρες διπλα του τον εβλεπα σε μας, αλλιως τιποτα αλλο.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 30, 2021 11:07 pm

Παντως ο Γκραντ για να πουμε και του στραβου το δίκιο δεν δίνει και κάτι το τοσο διαφορετικό στην ομαδα απο τον Περι. Ballhandling δεν εχει καλύτερο (ουτε καν κοντα) , δεν έχει καλύτερο σουτ και ουτε καλύτερη άμυνα απτον Περι, στα ίδια και οι δυο. Δινει οντως μέγεθος και ένα μέτριο playmaking (οπως μέτριο είναι και του Περι) , οκ θα γεμίζουν οι χρόνοι στη θεση 1 πλέον αλλα μεχρι εκει, τιποτα το ιδιαίτερο.

ΥΓ. Τωρα που θα βλέπουμε και τον Μπεντιλ στην αρμανι θα στενάξει κι ο κάθε πικραμένος. Που προτιμησαμε τον Έβανς απτον γκανεζο με τα ιδια λεφτα.

ΥΓ1. Για να ευλογήσω και λιγο τα γενιά μου ο Jasiel Rivero κάνει εξαιρετική σεζον μεχρι στιγμής. Στα παράθυρα εναντίον των ΗΠΑ ειχε 31 ποντους (3/4 τριποντα) και 9 ριμπαουντ. Παιζει επίσης πολύ καλά και στο γιουροκαπ, εμας δεν μας άρεσε όμως. Ηταν καλύτεροι ο Οκαρο και ο Έβανς...

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 30, 2021 11:18 pm

JohnnyPao έγραψε:
Τρί Νοέμ 30, 2021 11:07 pm
Παντως ο Γκραντ για να πουμε και του στραβου το δίκιο δεν δίνει και κάτι το τοσο διαφορετικό στην ομαδα απο τον Περι. Ballhandling δεν εχει καλύτερο (ουτε καν κοντα) , δεν έχει καλύτερο σουτ και ουτε καλύτερη άμυνα απτον Περι, στα ίδια και οι δυο. Δινει οντως μέγεθος και ένα μέτριο playmaking (οπως μέτριο είναι και του Περι) , οκ θα γεμίζουν οι χρόνοι στη θεση 1 πλέον αλλα μεχρι εκει, τιποτα το ιδιαίτερο.

ΥΓ. Τωρα που θα βλέπουμε και τον Μπεντιλ στην αρμανι θα στενάξει κι ο κάθε πικραμένος. Που προτιμησαμε τον Έβανς απτον γκανεζο με τα ιδια λεφτα.

ΥΓ1. Για να ευλογήσω και λιγο τα γενιά μου ο Jasiel Rivero κάνει εξαιρετική σεζον μεχρι στιγμής. Στα παράθυρα εναντίον των ΗΠΑ ειχε 31 ποντους (3/4 τριποντα) και 9 ριμπαουντ. Παιζει επίσης πολύ καλά και στο γιουροκαπ, εμας δεν μας άρεσε όμως. Ηταν καλύτεροι ο Οκαρο και ο Έβανς...
καμια σχεση ο Γκραντ με τον περι, για αυτο αλλωστε ο ενας πήγε αρμανι και ο αλλος ειναι ο χειρότερος ασσος που ειχαμε εδω και απειρα χρονια (ναι και ο μακ καλυτερος ηταν). και το λεω εγω που θεωρουσα οτι θα ηταν καλος ο περι σε μας και οτι τουλαχιστον θα επαιζε αμυνα και δημιουργια.

αρχικα σε αμυνα και μεγεθος δεν συγκρίνονται. Ο Γκραντ ειναι το ιδιο καλος πανω στην πιεση στην μπαλα αλλα ταυτόχρονα ειναι και τρομερος στα κλεψιματα, ενω ο περι οχι. Το πιο σημαντικο απο ολα ειναι το υψος και τα ακρα του Γκραντ που κλεινει πολυ περισσοτερο χωρο απο οτι ο περι, μαρκαροντας πολυ καλυτερα τα σουτ του αντιπαλου που στον περι σουταρουν απο πανω, ενα κλεινει και τις passing lines των αντιπάλων.

επιθετικα στο dribbling σαφως και ο Γκραντ ειναι καλύτερος, απο τον αστειο περι που κατεβαζει και νομιζεις οτι θα του φυγει η μπαλα σε καθε φαση. δεν ειναι τοπ ο Γκραντ αλλα average για ευρωλιγκα απλως ο περι ειναι τραγικος εκει.

στο σουτ ειναι τα ιδια θεωρω, απλως ο περι εχει και χειροτερο shot selection. σε ταχύτητα ο περι, ενω και καλυτερα πατηματα εχει. σε μπασιματα πολυ καλος ο περι αλλα λογο υψους χανει αρκετα, ενω πολλες φορες του φευγει και η μπαλα, με τον γκραντ λογο σωματοδομης να τελειωνει καλυτερα απο κοντα.

στον αιφνιδιασμο τρέχει καλυτερα ο περι με την μπάλα αλλα συνηθως κανει λαθη, ενω ο Γκραντ δεν φευγει τοσο γρηγορα αλλα πιο ορθολογικα.

γενικα δυο κλάσεις πανω ο Γκραντ, απλως εσυ τον συγκρινεις και τον βλεπεις σε μια ομαδα που ειναι πρώτη στην Ευρωλίγκα και χει διπλα του παικταραφες που τον επισκιαζουν και παιζει 7 λεπτα μεσο ορο, ενω ο περι παιζει 20 σιγουρα.

Ο Γκραντ ειναι παικτης που θελει χρονο για να αποδώσει (ειδα ολα τα ματς του στον προμηθεα) και για αυτο δεν επιασε αρμανι.

για μπεντιλ τα λέγαμε. και δεν χρειαζονταν και 500 για να μεινει. και με 450 μαξ εμενε. σιγα μην αφηνε για 50-60 χιλ την ευκαιρια να ειναι ευρωλιγκα και με μεγαλο ρολο. ειχα γραψει κιολας οτι περα απο οτι τον πιστευω πολυ, οτι ειμαστε σίγουροι οτι θα βρουμε καλυτερο του μπεντιλ στα ιδια λεφτά;;

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”