2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
irving

 euroleague
Reactions: 109
Δημοσιεύσεις: 1680
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2014 9:35 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 11:41 am

συνεντευξη τριαντοπουλου την τεταρτη. για να δουμε..
https://www.sdna.gr/mpasket/849228_apok ... -se-logiki

0
Άβαταρ μέλους
A.CAB II

senior
Reactions: 322
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2020 5:31 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 11:58 am

irving έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 11:41 am
συνεντευξη τριαντοπουλου την τεταρτη. για να δουμε..
https://www.sdna.gr/mpasket/849228_apok ... -se-logiki
Άρα δεν έχουμε μιλήσει με Ομπράντοβιτς γιατί θεωρούμε ότι δεν υπάρχει νόημα με το μπάτζετ που θα έχουμε. Ας πούμε λογικό ακούγεται.

Απλά αν δούμε κανάν Ομπράντοβιτς στην Παρτιζάν, πόσο χαζός θα δείχνει ο Τριαντόπουλος και ο κάθε Τριαντόπουλος μετά; Εκτός αν η Παρτιζάν θα έχει κανά τεράστιο μπάτζετ του χρόνου.

Προσωπικά δεν θεωρώ πως πρόκειται να ξαναδούμε Ζοτς στον Παναθηναικό όσο υπάρχει ο καταγραφέας συνομιλιών/ινσταγκράμερ στην ΚΑΕ. Επειδή λοιπόν πουλάμε με 25μύρια ακόμα την ΚΑΕ ας περιμένουμε μερικά χρόνια ακόμα ν' ανοίξουν πλήρως τα γήπεδα για να το παίξουμε κουβαρντάδες με τα λεφτά των διαρκείας.

2
2 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 12:01 pm

JohnnyPao έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 10:34 am
Ο οσφπ λενε κοιτάει να παρει ειτε τον Χολινς ειτε τον Μπροεκχοφ. Συνεπώς τελος η φαση με τον Ντορσει , ο οποίος ψαχνει ομαδα. Νομίζω είναι ευκαιρία να τον πάρουμε και να τον βάλουμε διπλα στους Παπαπετρου, Μήτογλου και Παπαγιαννη.

Στο 2 με Ντορσει ανοίγει χώρος για εναν επιπλέον ξενο αντι του Μποχωριδη, αυτος μπορει να ειναι ο Μεικον που ακούγεται. Να μια ενδιαφέρουσα σύνθεση στα γκαρντ :

Λ. Μπραουν , Γκρειντζερ
Ντροσει , ΣαντΡος , Μεικον

ΥΓ. Φιλε AlexD σε αυτά τα λεφτά προτιμω τον Νεμπο απτον Ελις..
ΥΓ1. Και Μεικον και Μπρει σίγουρα δεν χωρούν στην ίδια ομάδα.
ΥΓ2. Απο σεντερ εκτός γιουρολιγκ ποιος θα μπορουσε να είναι ο επόμενος Λασμε? Αμυνα στις αλλαγές - σπρώξιμο - αίσθηση στη ταπα?
Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος φίλε Τζόνι, αλλά ο Ολυμπιακός αφήνει τον Ντόρσεϊ (αν το κάνει, κιόλας) επειδή βλέπει ότι προχωράει ο "γάμος" του Τάιλερ με το ΝΒΑ. Να θυμίσω ότι είναι ο πρώτος παίκτης που υπήρξε προφορική συμφωνία η οποία είναι σε ισχή αν αποφασίσει να παίξει Ευρώπη. ΕΚτός κι αν περιμένει μέχρι τέλη Αυγούστου για ΝΒΑ, δεν βρει άκρη, ο Ολυμπιακός έχει κλείσει ρόστερ, άλλες ομάδες δεν τον θέλουν και κάνετε ντου. Αν είστε μέχρι τότε χωρίς παίκτη στη θέση του κι αν περισσεύουν μίνιμουμ 800χιλ ευρώ.
Εδώ θα είμαστε και το βλέπουμε, αλλά αυτή είναι η αίσθηση μου.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 12:08 pm

AlexD έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 9:34 am

Απίστευτο, χτες το βράδυ ήθελα να προτείνω εδώ αντί για Λάπρο το δίδυμο Μπράουν/Γκρέιντζερ με μπακ απ Καλαιντζάκη (που πιστεύω πολύ και φέτος περίμενα να πάρει επιτέλους μια ευκαιρία), αλλά δεν απαντούσε στο βασικό προβληματισμό για Μπρέι το σχόλιο μου και το άφησα. :lol:

Νομίζω πως είναι πιο σημαντικό από το να έρθει καλό 4άρι (που ο Πίτερς είναι κλεψιά φέτος αν μπορεί να τον πάρει, συμφωνώ), οπότε και το 1,5 παίζει να το έδινα. Από την Άλμπα θα σκεφτόμουν και Σίβα ή Λο. Και θα έβαζα στο παιχνίδι και τον Γιόβιτς αν είναι καλά στην υγεία του. Ο Μακκόλουμ υποθέτω θα είναι πιο ακριβός, αλλιώς είναι μια λύση. Βέβαια τι κίνητρο θα έχει σε αυτή τη φάση είναι ένα ερωτηματικό. Γενικά προτιμώ 2 παίχτες με εμπειρία σε αυτή τη θέση και έναν στους ψηλούς αν βγαίνει. Οι υπόλοιποι ας είσαι «στοιχήματα», ακόμα και ο αντι-πάπι αν (φτου φτου) φύγει. Ανάλογα με ποιους θα κατάφερνα τελικά να φέρω στο 1-2 και τι έχει γίνει με Πάπι-Μήτο θα έκλεινα και τις υπόλοιπες θέσεις. Ο Νέντο δεν συζητάει κανείς να μείνει, ενώ για Χεζόνια, ειδικά αν μείνει ο Πάπι δε μπορεί να τρώει τέτοιο συμβόλαιο σε αυτή τη θέση. Από την άλλη είναι και μουρλός αυτός οπότε δε ξέρω. Αν δεν μείνει ο Πάπι οκ, αλλά θα πρέπει σε κάποια θέση να βρείτε άλλον έναν Έλληνα μετά, είτε εσωτερικά (Καλαϊντζάκης, Περσίδης, Μάντζουκας) είτε με μεταγραφή (Μουράτος, Χουγκάζ, Τολιόπουλος και αν δεν έκλεισαν σε εμάς, Λούντζης, Ρογκαβόπουλος).
Αν έκλεινε Μπράουν/Γκρέιντζερ και έμεναν Μήτο/Πάπι ή Χεζόνια, νομίζω υπάρχει χώρος για ένα τελευταίο καλούτσικο συμβόλαιο και τα υπόλοιπα θα είναι αναγκαστικά μικρά.

Γκρέινζτερ, Μπράουν, Καλαϊντζάκης
Μποχωρίδης
Πάπι, Σαντ Ροος, Κασελάκης
Μήτο, Μάντζουκας
Πάπα

Με το σκεπτικό πως θα παίζουν και μαζί οι 2 στον άσο και γενικά καλύπτει και ο Κουβανός, το τελευταίο καλό συμβόλαιο θα πρέπει να δωθεί στο 4/5. Σε αυτό το σενάριο, αν και συμφωνώ γενικά με Johnny, το να είναι ο ένας από τους 2 συμπληρωματικούς ο Μπρέι δεν θα ήταν και το τέλος του κόσμου. :peace:

Επίσης μη με βρίσετε, αλλά για το 5 αν δεν παίζει έτσι και αλλιώς με αλλαγές ίσως να ήταν πολύ καλύτερη κίνηση από ότι φαίνεται ο Έλλις. Αν δεν έκανε αυτά τα χαζά φάουλ στις αλλαγές, μια χαρά ήταν ο τύπος και σε φάσεις πολύ ντόμιναντ, καλό κορμί. Δεδομένου ότι λογικά έπεσε και άλλο η (ήδη στα τάρταρα) τιμή του φέτος, ίσως κάτι τέτοιο να άνοιγε τον δρόμο για έναν Πίτερς στο 4 πχ που θα έδινε χώρο και για Μήτο στο 5 και νομίζω θα παίζουν και μαζί.
Θα υπάρχουν και άλλοι προφανώς, αλλά στα 250 που θα έκλεινε ο Έλλις δε ξέρω κιόλας.

Βρίστε ελεύθερα! :lol: :lol:
Καλά τα λες φίλε μου Alexd αλλά το τελευταίο με τον Έλλις τι το ήθελες; :P Τους έκαψες τους ανθρώπους. Το παιδί από πλευράς θεωρητικών ικανοτήτων είναι οκ για δεύτερος για τις 2 ελληνικές. Όμως, έχει θέμα ψυχικών αποθεμάτων ή συγκέντρωσης. Στα δύσκολα δεν ¨είναι εκεί". Την περσινή χρονιά ήταν μια χαρά όταν έπαιξε σε έναν Ολυμπιακό που έπαιζε για τη χαρά της συμμετοχής. Το ίδιο και φέτος. Όταν κρίθηκαν όλα, άρχισε να παίζει καλά (για δεύτερος).
Άσε που όπως προείπα ο Παναθηναϊκός θέλει έναν "άγριο¨τύπο να μοιραστεί τη θέση με τον Παπαγιάννη κι όχι να έρθει ως δεύτερος.

Το ευχάριστο για τον Παναθηναϊκό είναι ο ερχομός του Πρίφτη. Για μένα ο καλύτερος προπονητής που έρχεται μετά τον Τσάβι. Τον Πεδουλάκη δεν τον βάζω μέσα και γιατί δεν πήγε καλά στην τελευταία του θητεία και γιατί πιάστηκε στο φιλότιμο και δεν έπρεπε καν να γυρίσει στο ΟΑΚΑ.
ΤΟν Πιτίνο επίσης δεν τον βάζω μέσα. Την πρώτη του χρονιά έσκισε όταν ήρθε να αλλάξει ψυχολόγία, τη δεύτερη όμως τον έσωσε...η διακοπή χρονιάς με τον κορωνοϊό.

Καλή του επιτυχία του κόουτς Πρίφτη. Από τους καλύτερους κόουτς στην Ευρώπη φέτος. :bball: Μπορεί να κάνει δουλειά.

Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11152
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 12:16 pm

A.CAB II έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 11:58 am
irving έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 11:41 am
συνεντευξη τριαντοπουλου την τεταρτη. για να δουμε..
https://www.sdna.gr/mpasket/849228_apok ... -se-logiki
Άρα δεν έχουμε μιλήσει με Ομπράντοβιτς γιατί θεωρούμε ότι δεν υπάρχει νόημα με το μπάτζετ που θα έχουμε. Ας πούμε λογικό ακούγεται.

Απλά αν δούμε κανάν Ομπράντοβιτς στην Παρτιζάν, πόσο χαζός θα δείχνει ο Τριαντόπουλος και ο κάθε Τριαντόπουλος μετά; Εκτός αν η Παρτιζάν θα έχει κανά τεράστιο μπάτζετ του χρόνου.

Προσωπικά δεν θεωρώ πως πρόκειται να ξαναδούμε Ζοτς στον Παναθηναικό όσο υπάρχει ο καταγραφέας συνομιλιών/ινσταγκράμερ στην ΚΑΕ. Επειδή λοιπόν πουλάμε με 25μύρια ακόμα την ΚΑΕ ας περιμένουμε μερικά χρόνια ακόμα ν' ανοίξουν πλήρως τα γήπεδα για να το παίξουμε κουβαρντάδες με τα λεφτά των διαρκείας.
Εγω γενικά δεν πολυπιστεύω οτι υπάρχει περίπτωση επιστροφής Ζοτς,ακόμα και με καλά μπατζετ,γιατι δεν θεωρω οτι θα θελει να "τσαλακώσει" το μνημειώδες πέρασμα του απο την ομάδα,και φυσικά με τα νέα οικονομικά δεδομένα,οι διακρίσεις στην ευρώπη έχουν γίνει δύσκολες΄.

Η Παρτιζάν είναι άλλο, είναι η ομάδα του Ζοτς,δεν είναι ίδιο με τον Παναθηναικο.Θεωρώ πως αν βλέπει 1 φορά συναισθηματικά τον Παναθηναικο,την Παρτιζάν την βλεπει 5.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 12:21 pm

j-kidd13 έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 12:16 pm


Εγω γενικά δεν πολυπιστεύω οτι υπάρχει περίπτωση επιστροφής Ζοτς,ακόμα και με καλά μπατζετ,γιατι δεν θεωρω οτι θα θελει να "τσαλακώσει" το μνημειώδες πέρασμα του απο την ομάδα,και φυσικά με τα νέα οικονομικά δεδομένα,οι διακρίσεις στην ευρώπη έχουν γίνει δύσκολες΄.

Η Παρτιζάν είναι άλλο, είναι η ομάδα του Ζοτς,δεν είναι ίδιο με τον Παναθηναικο.Θεωρώ πως αν βλέπει 1 φορά συναισθηματικά τον Παναθηναικο,την Παρτιζάν την βλεπει 5.
Συμφωνώ απολύτως. Τυχαίνει μάλιστα να το έχω ανεβάσει καιρό στο φόρουμ γιατί μου το σφύριξε φίλος από την Μπολόνια, όπου είναι μέρος (υπό μίαν έννοια) της όλης ιστορίας εδώ και καιρό. Ένα γαϊτανάκι όπου έχει Σάλε, Μίλος, Μάρκοβιτς και φυσικά τον Ζοτς. Στην Ιταλία κουβεντιάζαν και τη Μιλάνο (για τον Ζοτς) πριν τους 8. Τον Μεσίνα όμως τον βλέπω ενισχυμένο (λόγω της εισόδου στο φάιναλ φορ και καλής παρουσίας εκεί) ακόμα και μετα το κάζο που υπέστη από τη Βίρτους.

Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11152
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 12:35 pm

Βεβαια,αν υπάρχει περίπτωση επιστροφής Ζοτς,αυτή θα ήταν μόνο με εγγυήσεις,οι οποιες συνεπάγονται αύξηση μπάτζετ, είτε με επιστροφη ΔΓ-με λίγο πιο κάλμα απο πλευράς του γιατί στον Ζοτς δεν περνάνε κάποιες συμπεριφορές- ειτε πώληση της ΚΑΕ σε νέα ιδιοκτησία. Αν είναι να συμβεί είτε το ένα είτε το άλλο,αποκλείεται να διαρεύσει το παραμικρό,πριν ανακοινωθεί επίσημα, οπότε μην περιμένετε και μια πιθανότητα να υπάρχει για κάτι τετοιο(να αυξηθεί σοβαρά το μπάτζετ και να γίνει κίνηση για τον Ζοτς) να έβγαινε να το παραδεχτεί δημόσια ο Τριαντόπουλος. Αν και προσωπικά όπως είπα και πριν, δεν βλέπω επιστροφή Ζοτς.
Ο Πριφτης είναι μια καλή περίπτωση θεωρητικα,εξ άλλου δεν νομίζω οτι υπάρχουν και καλύτεροι (που θα είναι και εφικτοι) διαθέσιμοι.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 12:57 pm

Ρόστερ με την μεγαλη πια πιθανότητα να μην μείνει κανείς εκ των Χεζόνια, Νέντο και Πάπι (παρόλου που δεν το επιθυμώ καθόλου το τελευταίο. Ο Παπαπέτρου με σοβαρό προπονητή σε σοβαρό σύνολο είναι υπερ-απαραίτητος, χώρια που το παλικάρι είναι Παναθηναϊκός από τα γεννοφάσκια του κι είναι και πολύ καλός αθλητής. Ενώ δεν είναι κα΄θολου αμελητέο το ότι είναι μες τους ελάχιστους Έλληνες με τέτοια αξία/παραστάσεις. Κι ας με κούρασε κάπως η φετινή του εικόνα που έκανε πράγματα που δεν του αντιστουχόύσαν. Τι να κάνει κι αυτός. Προσπαθούσε...).

1)Γκρέιντζερ, Τζ. Γκραντ, Δίπλαρος
2) Ι.Κορντινιέ, Μποχωρίδης
2-3)Σαντ Ρόος,
3)Ουλανόβας,
3-4)Μαντζούκας, Κασελάκης
4)Πίτερς
4-5)Μήτογλου,
5)Παπαγιάννης, Νίμπο, Όγκαστ

7 ξένοι και τον Κορντινιέ με 2ετές συμβόλαιο με ένα 500ρικό μπάι άουτ και τα λέμε το βράδυ για γκρίνια και χαβαλέ. :P :P

BillyPao

allstar
Reactions: 1333
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Ιουν 14, 2021 1:31 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 12:57 pm
Ρόστερ με την μεγαλη πια πιθανότητα να μην μείνει κανείς εκ των Χεζόνια, Νέντο και Πάπι (παρόλου που δεν το επιθυμώ καθόλου το τελευταίο. Ο Παπαπέτρου με σοβαρό προπονητή σε σοβαρό σύνολο είναι υπερ-απαραίτητος, χώρια που το παλικάρι είναι Παναθηναϊκός από τα γεννοφάσκια του κι είναι και πολύ καλός αθλητής. Ενώ δεν είναι κα΄θολου αμελητέο το ότι είναι μες τους ελάχιστους Έλληνες με τέτοια αξία/παραστάσεις. Κι ας με κούρασε κάπως η φετινή του εικόνα που έκανε πράγματα που δεν του αντιστουχόύσαν. Τι να κάνει κι αυτός. Προσπαθούσε...).

1)Γκρέιντζερ, Τζ. Γκραντ, Δίπλαρος
2) Ι.Κορντινιέ, Μποχωρίδης
2-3)Σαντ Ρόος,
3)Ουλανόβας,
3-4)Μαντζούκας, Κασελάκης
4)Πίτερς
4-5)Μήτογλου,
5)Παπαγιάννης, Νίμπο, Όγκαστ

7 ξένοι και τον Κορντινιέ με 2ετές συμβόλαιο με ένα 500ρικό μπάι άουτ και τα λέμε το βράδυ για γκρίνια και χαβαλέ. :P :P
Ας κάνω κάποιες παρατηρήσεις πάνω στο ρόστερ που προτείνεις. Ο Γκρέιντζερ είναι ''γυάλινος'', συνεπώς η απόκτηση του εμπεριέχει ρίσκο. Ο Γκραντ προσφέρει σε πολλούς τομείς, οπότε γιατί όχι. Ο Πίτερς είναι από τις αδυναμίες μου και θα τον ήθελα στην ομάδα, ωστόσο φαίνεται να είναι ο μόνος παίκτης με καλό σουτ σε αυτό το ρόστερ, που σημαίνει ότι χρειαζόμαστε τουλάχιστον έναν ακόμη καλό σουτέρ. Ο Ουλάνοβας δε με ενθουσιάζει, δε θεωρώ ότι είναι παίκτης που μπορεί να κάνει τη διαφορά. Ο Όγκαστ πρέπει να φύγει, δεν έδειξε τίποτα φέτος. Για τον Νέμπο και τον Κορντινιέ δεν έχω άποψη.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 1:34 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 12:57 pm
Ρόστερ με την μεγαλη πια πιθανότητα να μην μείνει κανείς εκ των Χεζόνια, Νέντο και Πάπι (παρόλου που δεν το επιθυμώ καθόλου το τελευταίο. Ο Παπαπέτρου με σοβαρό προπονητή σε σοβαρό σύνολο είναι υπερ-απαραίτητος, χώρια που το παλικάρι είναι Παναθηναϊκός από τα γεννοφάσκια του κι είναι και πολύ καλός αθλητής. Ενώ δεν είναι κα΄θολου αμελητέο το ότι είναι μες τους ελάχιστους Έλληνες με τέτοια αξία/παραστάσεις. Κι ας με κούρασε κάπως η φετινή του εικόνα που έκανε πράγματα που δεν του αντιστουχόύσαν. Τι να κάνει κι αυτός. Προσπαθούσε...).

1)Γκρέιντζερ, Τζ. Γκραντ, Δίπλαρος
2) Ι.Κορντινιέ, Μποχωρίδης
2-3)Σαντ Ρόος,
3)Ουλανόβας,
3-4)Μαντζούκας, Κασελάκης
4)Πίτερς
4-5)Μήτογλου,
5)Παπαγιάννης, Νίμπο, Όγκαστ

7 ξένοι και τον Κορντινιέ με 2ετές συμβόλαιο με ένα 500ρικό μπάι άουτ και τα λέμε το βράδυ για γκρίνια και χαβαλέ. :P :P
Φίλε basket αν και ξερεις πως εκτιμώ τις μπασκετικες σου απόψεις εδω μου τα χαλάς. Θεωρω γενικα πως προτείνεις ρεαλιστικά και ορθολογικά ροστερ, αλλά δεν γίνεται στη δικιά σου ομαδα να λες για προσθήκες Γουοκαπ , Χιλιαρντ , Ντορσει , Θον Μεικερ μαζι και για εμάς να πιστεύεις πως δεν θα μας μείνουν ουτε οι πετσέτες για να σκουπιζονται οι αθλητές. Οκ δεν είπαμε πως θα μείνουν ολοι και πως θα ρθουν ο Γουόναμεϊκερ με τον Ουντοχ για συμπληρωματικοι αλλα οχι κι έτσι. Εγω τουλάχιστον όταν γράφω στο τοπικ του ολυμπιακού το κάνω με σκοπό οντως να προτείνω τη καλύτερη δυνατή ομάδα για εσάς. Άλλωστε πιστεύω πως όσο καλύτεροι είστε εσείς τοσο ανεβάζει και τον πήχη ο δικός μας ινσταγκραμερ. Οκκ χαμηλό μπατζετ αλλα οχι να χουμε παλι 9 παιχτες μονο που μπορούν να πάρουν χρόνο στην ευρωλιγκα, ενω ξέρουμε και το ταβάνι των υπολοίπων...

Στα του ροστερ... μάθαμε πως συνεχίζουμε με έσοδα έξοδα και λογικά με Πριφτη προπονητή. Τα έσοδα λόγω μερικου ανοίγματος γηπέδων θα αυξηθούν κατα 1-2 εκατομμύρια (σε σχέση με τα φετινά 5 εκατ). Ας πουμε 6,5 εκατ για να μαστε μεσα.. το δικό σας ροστερ στο μεταξυ μου φαίνεται πως οριακα ξεπερνάει τα 8 εκατ αλλα εσείς έχετε και ιδιοκτήτη.

Με αυτά τα 6,5μ λοιπον νομίζω πως μπορούμε να κρατήσουμε τον Μητογλου κι εναν εκ των Χεζονια ή Παπαπετρου. Δεν πιστεύω πως θα τους χάσουμε και τους δυο. Νομιζω μενουν και 700-800χιλ για βασικο ασο κι άλλα τόσα για βασικο 2αρι (δεν νομιζω πως θα ρισκάρουμε με Νεντοβιτς). Οι παγκιτες θα ναι με 200-300χιλ ο καθένας.

Πχ. Λορενζο Μπραουν με 800χιλ και Πρεπελιτς ή Χολινς ή Ντορσει με 700χιλ. Αν έρθει ο Χολινς που είναι τρομερος αμυντικος αλλα οχι σταθερός σουτερ ισως άλλαζα τον ΣαντΡος με τον Μαρινκοβιτς. Πίσω απτον Παπαπετρου/Χεζονια μπορει να ερθει ενας σουτερ στυλ Άντονι Μπραουν με αλλα 200χιλ. Στο 4 ο Πίτερς που λες ή ο Χειζ και στο 5 ο παμφθηνος Νεμπο. Μπακαπ ασος ανάλογα το μπατζετ : Ντ. Τομπσον ή Γκρειντζερ.

ΥΓ. Κορντινιερ και Ουλανοβας δεν μαρεσουν και πολυ , βρίσκεις και καλύτερους σε αυτά τα χρήματα.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 1:36 pm

Όσο τρως κι όσο είσαι στο μέρος σου έρχονται ιδέες (όταν ξεχνάς ή όφειλεις να ξεχνάς τα σημαίνοντα και πραγματικά ζόρικα της ζωής....)
Λοιπόν αντί για ξένο σέντερ κι επειδή στην απευκταία για εσάς περίπτωση που φύγει κι ο Παπαπέτρου και δοθέντος ότι ο Ντόρσεϊ θέλει ΝΒΑ το παιδί, μόνο μια λύση (όχι εύκολη αλλά εφικτή) μένει. Ο Κώστας Αντετοκούμπο. Να γίνει ο ΜΑΠ που θελετε και να μπαλώσετε το πράγμα μέχρι να ρολάρει με Μήτογλου κι ολίγη από Όγκαστ. Τι να κάνουμε που οι Έλληνες δεν .....

Στην περίπτωση αυτή θα μπορούσατε να βάλετε ένα έμπειρο γκαρντ (κι ας πάει 7ο ξένος ο Τζ. Γκραντ) που να το έχει με το σκοράρισμα. Καλύτερη περίπτωση από τον Κοζέρ δεν υπάρχει. Ακολουθεί ο Τζαμάρ Σμιθ που θα έχει κι εύκολη δουλειά με τον Πρίφτη. Για 15-18΄ είτε ο ένας είτε ο άλλος.

* ΤΖόνι έχω ήδη αργήσει. Πάντα γράφω έχοντας στο μυαλό μου τις αντικεμενικές δυνατότητες κάθε ομάδας όπως τις αξιολογώ εγώ. Ένα πάντρεμα υποκειμενικού με αντικειμενικού αλλά με τίμιες προθέσεις. Η δικιά μου ομάδα έχειβγει καιρό στο παζάρι και είναι δεδομένο ότι χτυπάει καλούς παίκτες. Μερικούς τους πήρε ήδη. Ο Παναθηναϊκός βρε συ είναι σε μεταβατική περίοδο. Όταν για χρόνια είχατε μεγαλύτερο μπάτζετ από εμάς, πρότεινα παίκτες αντίστοιχους. Και πιο φθηνούς για τον Ολυμπιακό (την ομάδα μου). Από πέρσι αυτό άλλαξε. Δεν έχετε υπογράψει κι εσείς συμβόλαιο ότι θα έχετε ίδιο ή μεγαλύτερο μπάτζετ από εμάς. Έχει γυρίσματα η ζωή. Όλα καλά. Επί των παικτών το συζητάμε. ΉΔη πρόσθεσα Κοζέρ και Κώστα Αντετοκούμπο στο ρόστερ.
ΆΣε που θα δεις κάνα Θ. Μέικερ σε τίποτε NBL και θα πρέπει να παραθέτω πάλι ποστ. :dribble: προ μηνών.
** Ο Ντόρσεϊ είναι κλεισμένος από εμάς αν δεν πάει ΝΒΑ. Τα λέγαμε και για τον Γουόκαπ την περασμένη βδομάδα. Αν δεν τον πάρει πλουσιότερη ομάδα από εμάς , τότε θα έρθει σε μάς που τον έχουμε αγκαζάριε από τον Απρίλη.
Φιλιά- αργήσαμε και θα φάμε και νερό πάλι. :P Το βράδυ πάλι.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 10:18 pm

Λοιπόν, λάθη είμαστε..ανθρώπους κάνουμε.
Ο Ουλανόβας ήταν έμπευση της στιγμής αλλά τον βλέπω ότι θα αποδίδει καλά στο περιβάλλον της Ζαλγκίρις. Περίπτωση Τουπάν, ας πούμε.

Νομίζω ότι ακόμα κι αν κάτσει το πολύ πιθανό σενάριο και φύγει ο Πάπι (έχω ήδη τοποθετηθεί σχετικά) ο ΠΑναθηναϊκός θα κάνει τα πάντα ώστε να κρατήσει τον Χεζόνια. Τουτέστιν θα πληρώσει το 400ρι στην Μπαρτσελόνα κι ένα εκ. με 1.2 στον Κροάτη.
Η γνώμη μου; Θα προτιμούσα τον ελέυθερο Νάναλι. Τον ελέυθερο Κούρουκς και φυσικά τον Κάλινιτς.
Αν μπορείτε να πάτε για τον σέρβο θα είναι σοβαρή κίνηση.

Τέλος πάντων θα πάτε για καλό βασικό 3ρι. Καλύτερο του Λιθουανού που πρότεινα.
Επίσης στη θέση του Τζ. Γκραντ (καλότατος) θα έβαζα τον Αϊζαια Γουάιτχεντ που παίζει άνετα το 2, δίπλα από τον Γκρέιντζερ.
Τον Κοζέρ αν μπορείτε να τον φέρετε στη θέση του Νέντοβιτς ως ρολίστα πολυτελείας για ένα 20΄θα δείτε άσπρη μέρα. Για έναν χρόνο- ίσα να στηρίξει τη μεταβατική χρονιά με την ηψηλή του κλάση και τις εμπειρίες/ παραστάσεις του που "θα περάσουν απέναντί" τους 2-3 μικρούς του ρόστερ σας.

Μεταγραφάρα, την έχω πει και για τον φετινό Ολυμπιακό. Με τη διαφορά (σε αντίθεση με τα περασμένα χρόνια) ότι τον κλείνεις φωτογραφικά.
Ένα ρόστερ με
Γκρέιντζερ, Δίπλαρο ή Παπαδάκη
Α.Γουάιτχεντ
Κοζέρ,
Κορντινιέ, Σαντ Ρόος
Νάναλι
Μαντζούκας (δώστε του χρόνο/ρόλο του ανθρώπου- και στην Ευρώπη) Κάσελάκης
Πίτερς
Μήτογλου
Παπαγιάννης, Κ. Αντετοκούμπο, ΌΓκαστ.

είναι παρασάγγας καλύτερο/ απο το φετινό -μην πω και από το περσινό. Και πολύ πιο ορθολογικό.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 10:28 pm

j-kidd13 έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 12:35 pm
Βεβαια,αν υπάρχει περίπτωση επιστροφής Ζοτς,αυτή θα ήταν μόνο με εγγυήσεις,οι οποιες συνεπάγονται αύξηση μπάτζετ, είτε με επιστροφη ΔΓ-με λίγο πιο κάλμα απο πλευράς του γιατί στον Ζοτς δεν περνάνε κάποιες συμπεριφορές- ειτε πώληση της ΚΑΕ σε νέα ιδιοκτησία. Αν είναι να συμβεί είτε το ένα είτε το άλλο,αποκλείεται να διαρεύσει το παραμικρό,πριν ανακοινωθεί επίσημα, οπότε μην περιμένετε και μια πιθανότητα να υπάρχει για κάτι τετοιο(να αυξηθεί σοβαρά το μπάτζετ και να γίνει κίνηση για τον Ζοτς) να έβγαινε να το παραδεχτεί δημόσια ο Τριαντόπουλος. Αν και προσωπικά όπως είπα και πριν, δεν βλέπω επιστροφή Ζοτς.
Ο Πριφτης είναι μια καλή περίπτωση θεωρητικα,εξ άλλου δεν νομίζω οτι υπάρχουν και καλύτεροι (που θα είναι και εφικτοι) διαθέσιμοι.
Αυτό που γράφτηκε -και διέψευσε ο ΔΓ άμεσα σχεδόν- είναι ότι ο Ζοτς θα ερχόταν με ομάδα επιχειρηματιών (συμπεριλαμβανομένωντων 2 που πλήρωσαν για Ματζούκα-Χεζόνια, αυτοί έφερναν και τα τους ",εγάλους" επενδευτές) που θα έμπαινε στην ΚΑΕ μόνο αν αναλάμβανε πόστο ο Ζοτς και ο ΔΓ στην χειρότερη έμενε ως silent partner (και στην καλύτερη ξεκουμπιζόταν), το οποίο απέρριψε ο ίδιος ο κύριος Δημήτρης. Νομίζω ότι οι περισσότεροι κατανοούμε ότι διάθεση να πουλήσει δεν είχε ποτέ, οπότε μάλλον πάει πάτο η όλη υπόθεση.

Νομιζω ότι και από το τρέιλερ της ταινίας είναι προφανές ότι ο ΔΓ βλέπει τον εαυτό του ως συνεχιστή των Παυλοθανάσηδων και άρα δεν τον γλιτώνουμε για πολλά χρόνια ακόμη, άλλωστε με το τσιγάρο να βοηθά την υγεία :drunk: κάτω από 120 δε νομίζω να ζήσει, θα είναι κι από τους λίγους που δε θα έχουν αλλάξει και το DNA τους ντε :hammer:

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 11:17 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 10:18 pm
Λοιπόν, λάθη είμαστε..ανθρώπους κάνουμε.
Ο Ουλανόβας ήταν έμπευση της στιγμής αλλά τον βλέπω ότι θα αποδίδει καλά στο περιβάλλον της Ζαλγκίρις. Περίπτωση Τουπάν, ας πούμε.

Νομίζω ότι ακόμα κι αν κάτσει το πολύ πιθανό σενάριο και φύγει ο Πάπι (έχω ήδη τοποθετηθεί σχετικά) ο ΠΑναθηναϊκός θα κάνει τα πάντα ώστε να κρατήσει τον Χεζόνια. Τουτέστιν θα πληρώσει το 400ρι στην Μπαρτσελόνα κι ένα εκ. με 1.2 στον Κροάτη.
Η γνώμη μου; Θα προτιμούσα τον ελέυθερο Νάναλι. Τον ελέυθερο Κούρουκς και φυσικά τον Κάλινιτς.
Αν μπορείτε να πάτε για τον σέρβο θα είναι σοβαρή κίνηση.

Τέλος πάντων θα πάτε για καλό βασικό 3ρι. Καλύτερο του Λιθουανού που πρότεινα.
Επίσης στη θέση του Τζ. Γκραντ (καλότατος) θα έβαζα τον Αϊζαια Γουάιτχεντ που παίζει άνετα το 2, δίπλα από τον Γκρέιντζερ.
Τον Κοζέρ αν μπορείτε να τον φέρετε στη θέση του Νέντοβιτς ως ρολίστα πολυτελείας για ένα 20΄θα δείτε άσπρη μέρα. Για έναν χρόνο- ίσα να στηρίξει τη μεταβατική χρονιά με την ηψηλή του κλάση και τις εμπειρίες/ παραστάσεις του που "θα περάσουν απέναντί" τους 2-3 μικρούς του ρόστερ σας.

Μεταγραφάρα, την έχω πει και για τον φετινό Ολυμπιακό. Με τη διαφορά (σε αντίθεση με τα περασμένα χρόνια) ότι τον κλείνεις φωτογραφικά.
Ένα ρόστερ με
Γκρέιντζερ, Δίπλαρο ή Παπαδάκη
Α.Γουάιτχεντ
Κοζέρ,
Κορντινιέ, Σαντ Ρόος
Νάναλι
Μαντζούκας (δώστε του χρόνο/ρόλο του ανθρώπου- και στην Ευρώπη) Κάσελάκης
Πίτερς
Μήτογλου
Παπαγιάννης, Κ. Αντετοκούμπο, ΌΓκαστ.

είναι παρασάγγας καλύτερο/ απο το φετινό -μην πω και από το περσινό. Και πολύ πιο ορθολογικό.
Με τον Ογκαστ μακρια κι αγαπημενοι. Το παιδι δεν επαιξε ΟΥΤΕ φετος, δεν μπορεσε να προσφερει ΟΥΤΕ εναντια στο λαυριο και την αεκ. Εκλιπαρώ να μην τον βλεπω σε αλλα ροστερ. Ετσι κι αλλιως με Μητο, Μπιγκ Παπα , Κασελ , Κωστα Αντε , Ματζουκα και Μποχω(τον ξεχασες) φτανουμε τους 6 ελληνες και Διπλαρος 7. Αν θελουμε και 8ο χιλιες φορες ο Τολα.

Ο Ναναλι σιγουρα καλυτερος απο Ουλανοβας αλλα πιστευω τελικα πως ενας εκ των Παπαπετρου ή Χεζονια θα μεινει, εε καλο κανει να υπαρχει κι αυτη η ομοιογενεια.

Φανταζομαι πως οι Γουαιτχεντ, Κοζερ και Κορντινιερ θα θελουν απο 500χιλ εκαστος, συνολικα 1,5 εκατ. Με αυτα τα χρηματα θα εφερνα με 800χιλ τον Λ. Μπραουν βασικο ασο (Γκρειντζερ 2ος) , με 500χιλ ισως τον Μαρινκοβιτς που εχει μελλον γενικα και με τα 200 που απομενουν καναν Ανθονι Μπραουν για μπακαπ 3.

Μου λειπει κι ενα ακομα φθηνο 4/5αρι σε αυτο το ροστερ (πιο πολυ 5αρι ομως) , να αποτελει δικλείδα σε περιπτωση που δεν πιασει ο Κωστας μας. Ο Πιτερς παιζει καθολου στο 5 ?

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 11:39 pm

1. Brown
1/2. Granger , Bochoridis
2. Marinkovic
2/3. SantRoss
3. Hezonja , Kaselakis
4/3. Howard
4. Peters
4/5. Mitoglou
5. Papagiannis , Antetokounmpo

+ Matzoukas , Diplaros για Α1.

Ο Μπραουν θα παιρνει τα βαρια λεπτα στο 1 , γυρω στα 27-30' , ενω ο Γκρειντζερ θα εχει αντιστοιχο ρολο με αυτον του Γουοκαπ στον οσφπ, δλδ να παιρνει 12+10 λεπτα στις θεσεις 1/2. Ο Σερβος σουτερ θα παιζει κανα 20λεπτο και θα ανοιγει χωρους απτο 2 και τα υπολοιπα λεπτα στη θεση αυτη (περιπου 10' μενουν) θα τα παιρνει ο Ρος. Στο 3 ο Σουπερ Μαριο θα παιρνει χρονο αντιστοιχο του Μπραουν στο 1 και το 12λεπτο που μενει θα το μοιραζονται ο Χαουαρντ με τον Ρος. Ο Πιτερς βεβαια θα παιρνει ενα 25λεπτο στο 4 και τον υπολοιπο χρονο θα τον παιρνει εκει ο Μητογλου, που θα παιζει και 5-10 λεπτα στο 5. Τελος στη θεση 5 θα παιζει ο Παπατζον 20-25 λεπτα και τα υπολοιπα 5-10' ο Κωστας, για αρχη τουλαχιστον. Σε περιπτωση τραυματισμων θα παιρνουν χρονο ο Μποχω κι ο Κασελ.

*σκεφτομαι μηπως αντι του Χαουαρντ προτιμουσα τον (σχεδον κλεισμενο στη μπασκονια) Κοστελο , να παιρνει τα λεπτα του Μητο στο 5 και να μεταφερει τον Ντινο αποκλειστικα στο 4 , σε αυτη τη περιπτωση ο Πιτερς θα επαιρνε τα λεπτα του Χαουαρντ στο 3.

Μπατζετ : 6,5 εκατ και προπονητης ελπιζω ο Πριφτης.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”