2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1801
Δημοσιεύσεις: 12027
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 25, 2021 8:30 am

Μας βολεύει που δεν θα χρειαστεί αποζημίωση για τον Φέρελ.
Δεν κατηγορώ τον Πρίφτη, για να μην τον βάζει καν πρέπει σωματική ή πνευματικά να ήταν εντελώς τουρίστας.
GreenLantern έγραψε:
Πέμ Νοέμ 25, 2021 7:38 am
Αντι να παρουμε παλαιμαχους και τραυματιες οπως κανουμε τα τελευταια χρονια και δε βγαζει πουθενα, ας παρουμε παιχτες με μια προοπτικη και θεληση να αποδειξουν.

Αν παμε σε φθηνους ξενους ας παμε σε παιχτες τυπου μπεντιλ και ντιαλο. Παιγμενους στην Ευρωπη με προοπτικη και θεληση για ψηλοτερα.
Συμφωνώ, δεν έχει νόημα διάφορους κοντά στην σύνταξη ή με σοβαρό ιστορικό τραυματισμών τώρα.
Κάποιους εξελίξιμους από μικρότερες ομάδες, μέχρι τέλος της σεζόν με option και για την επόμενη.
Η χρονιά στην Ευρώπη χαμένη είναι, δεν θα αλλάξει κάτι αν είσαι 15ος ή 18ος.
Ας κερδίσουμε κάτι για την επόμενη.

0
Άβαταρ μέλους
Gino_Bill

 a1greece
Reactions: 151
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 5:15 pm
Τοποθεσία: Munich, DE
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Manu G, Saras, 3D, VC
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 25, 2021 8:45 am

pan24 έγραψε:
Πέμ Νοέμ 25, 2021 8:30 am
Μας βολεύει που δεν θα χρειαστεί αποζημίωση για τον Φέρελ.
Δεν κατηγορώ τον Πρίφτη, για να μην τον βάζει καν πρέπει σωματική ή πνευματικά να ήταν εντελώς τουρίστας.
Αστερίσκος εδώ βέβαια με τι κριτήρια διαλέγουμε τους παίκτες, καθώς δεν μπορώ να φανταστώ πως ήταν υπόδειγμα επαγγελματία για 10 χρόνια και σ' εμάς αποφάσισε να μην ιδρώνει την φανέλα. Υποτίθεται ότι με τον Φέρελ είχαμε και ανοιχτή επικοινωνία για εβδομάδες πριν αποκτηθεί, τώρα τι λέγαμε, ουδείς ξέρει. Στην τελική πρέπει να είναι μοναδική περίπτωση που οι συζητήσεις μαζί του και η παραμονή του στην ομάδα, ήταν πάνω κάτω ίδιας διάρκειας :D

Φαινόταν πάντως ότι η μεταγραφή αυτή έγινε για να γίνει, δεν κόλλαγε τίποτε στην ιστορία.

0
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 908
Δημοσιεύσεις: 11187
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 25, 2021 11:09 am

Κρίμα για τον Φέρελ, δεν ήταν ποτέ αυτό που είχε ανάγκη η ομάδα,αλλά είναι παίκτης που στην Ευρώπη θα μπορούσε να κάνει πολλά,και θα ήταν εξαιρετική περίπτωση και για του χρόνου,αν φέτος πέρναγε την κρυάδα της μετάβασης απο το nba στην ευρωλίγκα. Δεν ξέρω αν φταιει ο Πρίφτης που δεν τον διαχειρίστηκε σωστά,ο παίκτης που δεν είχε την εικόνα που πρέπει,δεν δούλευε κλπ, ή αν φταίνε και οι 2 μεριες, πάντως χάθηκε ένα εν δυνάμει δυνατό asset.
Τουλάχιστον στην επόμενη κίνηση,πρέπει να στοχεύσουμε σε μια λύση που και θα βοηθήσει φέτος, αλλά να έχει και ορίζοντα και για την νέα σεζόν.
Το ίδιο ισχύει και για την περίπτωση του αντικαταστάτη του Φλόιντ που όπως φαίνεται θα αποχωρήσει και αυτός.
Με τον Λεσορτ διαθέσιμο,νομίζω πως πρέπει να γίνει προσπάθεια για την αποκτηση του.

0
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 417
Δημοσιεύσεις: 701
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 25, 2021 11:21 am

Aπό την μια αφού ο Φέρελ κρίνει ο Πρίφτης οτι δεν μπορεί να τον χρησιμοποιήσει καλώς αποδεσμεύεται. Διατηρώ τις αμφιβολίες μου σχετικά με το πόσες ευκαιρίες πήρε βέβαια.

Από την άλλη υπάρχει και το ιστορικό με Jackson , Sykes . Aυτό που θέλω να πω είναι πως αν ένας παίχτης ξέρει πως μπορεί να βρεθεί στην πόρτα της εξόδου μέσα σε έναν μήνα ίσως να γίνει πιο δύσκολο για τον ΠΑΟ να προσεγγίσει παίχτες και να μειωθούν περισσότερο οι επιλογές του.

Ο Λεσσόρτ είναι καλή περίπτωση. Ακούστηκε πως έχει προταθεί και για Ολυμπιακό.

0
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 860
Δημοσιεύσεις: 1542
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Νοέμ 25, 2021 12:06 pm

Για τον Λεσόρτ έχω μία ένσταση: από το 2016 και μετά κάθε χρόνο αλλάζει ομάδα. Γιατί άραγε; Δεν μου αρέσουν οι παίκτες που αλλάζουν τις ομάδες σαν τα πουκάμισα, πιστεύω ότι είναι προβληματικός χαρακτήρας (σα θείτσα ακούγομαι). :D :D

0
Άβαταρ μέλους
manj13

allstar
Reactions: 739
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2013 8:59 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: MJ,Bodiroga,Διαμαντιδης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 3

Παρ Νοέμ 26, 2021 1:15 pm

Μηπως να κινηθουμε πιο γρηγορα απο ...σαλιγκαρι αυτη τη φορα.........

0
“I own the guy guarding me.”...Μichael Jordan....The G.O.A.T.
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1109
Δημοσιεύσεις: 11188
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 26, 2021 1:31 pm

Kυκλοφορει και σεναριο για Τζεριαν Γκραντ......

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 2055
Δημοσιεύσεις: 4716
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 26, 2021 1:56 pm

Η αρμανι ψαχνεται για αντικαταστατη του γκραντ οποτε το βλεπω πολυ πιθανο σεναριο,δεν νομιζω να εχει πολλες προτασεις με την σεζον που κανει και λογικα δεν θα θελει πολλα χρηματα..ωραια λυση!

Και τον λεσσορτ τον βλεπω σε μια απο τις 2 ελληνικες,στο τουιτερ λενε οτι ο ολυμπιακος ηδη εχει ενδιαφερθει σοβαρα.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 26, 2021 1:57 pm

gspara έγραψε:
Παρ Νοέμ 26, 2021 1:31 pm
Kυκλοφορει και σεναριο για Τζεριαν Γκραντ......
μακαρι το πουλεν μου να ρθει. θεωρουσα οτι δεν θα επιανε αρμανι γιατι θελει χρονο σαν παικτης για να αποδωσει ενω αρμανι σαν 2-3ος δεν μπορουσε να δειξει πράγματα.

με Γκραντ-Λεσορτ ειμαστε πολυ καλα γιατι ειναι και δυο παίκτες που μπορούν να μεινουν και του χρονου! αλλα πρέπει να φυγουν φλοιντ-εβανς-γιογκι για μα ερθουν αυτοι οι δυο.

βεβαια θα πρεπει να φυγει ο γκραντ απο αρμανι για να πουμε οτι θα παμε να τον αποκτησουμε. για να δουμε.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1801
Δημοσιεύσεις: 12027
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 26, 2021 5:30 pm

Γκραντ και Λεσόρτ έχουν το μειονέκτημα ότι θα μπορούν να παίξουν από τον δεύτερο γύρο αλλά καθόλου δεν μας πειράζει.
Συμβόλαιο μέχρι το τέλος της σεζόν και option για την επόμενη αν πιάσουν.
Ένας γύρος είναι αρκετός για να δούμε αν κάνουν.

1
1 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 26, 2021 5:35 pm

pan24 έγραψε:
Παρ Νοέμ 26, 2021 5:30 pm
Γκραντ και Λεσόρτ έχουν το μειονέκτημα ότι θα μπορούν να παίξουν από τον δεύτερο γύρο αλλά καθόλου δεν μας πειράζει.
Συμβόλαιο μέχρι το τέλος της σεζόν και option για την επόμενη αν πιάσουν.
Ένας γύρος είναι αρκετός για να δούμε αν κάνουν.
Πραγματικά μακάρι! Δεν ξερω ποσο ρεαλιστικό είναι αυτό το σενάριο απο οικονομικής άποψης, αλλά θα ήταν ευχής έργον αν πραγματοποιούταν.

ΥΓ. Και ο Γιοβιτς παντως αν ειναι υγιής θα έδινε ποιότητα που λείπει απτην ομαδα πολυ. Έβλεπα βίντεο του σήμερα, είναι να τρίβεις τα μάτια σου με κάτι πάσες που βγάζει.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 26, 2021 10:13 pm

Θα μπορούσε ο Γουιλιαμ Χαουαρντ να σταθεί σε εμας απο του χρονου ως βασικό 4αρι αντι του Οκαρο ή παραείναι ελαφρης?

Ντιαλο παιζει εξαιρετικά στο μεταξυ για ρούκι!!

ΥΓ. Ποιότητα εναντι ποσότητας. Με τα χρήματα των Εβανς και Φλοιντ θα μπορούσαμε να χαμε τον Τζον Μπραουν τωρα..

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 27, 2021 1:21 pm

Ο Μπεντιλ θα παει αρμανι λενε. σε εμας δεν εκανε γιατι τα 500 ειναι πολλα (με 450 σε μας εμενα σιγουρα)., αλλα τα 650 του οκαρο και του εβανς τα 500 δεν είναι πολλά.

Για παμε να μου θυμισετε το γνωστο συνθηματακι που ελεγα απο το καλοκαιρι οταν δεν τον ανανεωσαμε...

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 27, 2021 1:52 pm

Υποθετικό σενάριο. Εστω ότι γυρνάμε τον χρόνο 4 μήνες πίσω.. βρισκόμαστε ξαφνικά στα τέλη Ιουλίου όπου μόλις εχει ανακοινωθεί ο κοουτς Πριφτης. Πόσο διαφορετικά θα ηταν τα πράγματα αν είχαμε σταθεί λίγο πιο τυχεροί σε κάποιες περιπτώσεις, αν υπήρχε ένας ιδιοκτήτης που επέτρεπε το cash flow στην ομαδα. Οχι να εβαζε κάτι απτη τσέπη του, αλλά να παρείχε κάποια χρήματα μεχρι να έφταναν τα έσοδα στα χερια των υπευθύνων της ΚΑΕ, ώστε να μην χαθεί χρόνος στο μεταγραφικό παζάρι. Και το κυριότερο... αν δεν είχε ακούσει κανεναν και έκανε ολες τις επιλογές που ήθελε.

Θα ανανέωνε τον Νεντοβιτς όπως ήθελε (τοτε ήμουν καθετα κατά αυτής της ανανέωσης, τωρα παει να με τουμπαρει σιγα σιγα ο Σέρβος) , θα στηριζε τη προταση Κατας και θα παιρνε τον Περι (που τοτε ολοι τον πίστευαν) , οκκ μεχρι εδω. Στη συνέχεια χωρίς κι ο ίδιος να το ξερει θα πετύχαινε τζακποτ με τον Μεικον απτην ΑΕΚ και αργότερα θα έφερνε το δικο του παιδι τον Οκαρο. Στο ενδιάμεσο χωρις το άγχος που του μετέδιδε η υπόθεση Χεζονια (ξεκάθαρα δεν τον ήθελε στην ομαδα υπο αυτές τις συνθήκες) θα έδινε τα ρέστα του για το άλλο δικό του παιδι, τον παιχταρα τον Τζον Μπραουν , του κάναμε οντως προταση (ισως του προτείναμε τα λεφτα που δώσαμε τελικά στον Εβανς) , εγω θα προσέθετα και τα λεφτα που δώσαμε στον Φλοιντ και θα τον έκλεινα. Ηθελε λίγη τύχη εδώ η αλήθεια είναι... και τέλος μετα την απομάκρυνση των Μπρει και Καλαιτζακη δεν θα άκουγε τους γύρω γύρω και θα φερνε τον Γουολτερς που δεν τον ήθελε κανείς μας αλλα παρολα αυτα θα έκλεινε στόματα.

Και αρα με το ιδιο μπατζετ, με 3 παιδια απτη πρώην ομάδα του (Γουολτερς, Οκαρο, Μπραουν) , ενα παιδι απτο ελληνικό πρωτάθλημα τον Μεικον και τον Περι που είχε κλείσει εδώ και καιρό, μαζι με κάποιους παιχτες που ήταν ήδη στην ομαδα.. θα είχαμε τωρα ενα πολυ καλυτερο σύνολο!!

Wolters , Perry
Macon(2/1) , Nedovic , Bochoridis
Papapetrou(3/4) , Roos(3/2)
Okaro , Kaselakis , Matzoukas
Papagiannis , Brown(5/4)

Ωραια θα ήμασταν. Να δούμε όμως τι θα γινει από εδώ και πέρα, στα πλαίσια του εφικτου. Ειναι πολυ πιθανο τις επόμενες μέρες να δουμε αλλαγή του Φερελ με εναν εκ των Γιοβιτς ή Γκραντ, αν αυτοι δεν πιάσουν μπορούμε να τσεκάρουμε τον Κιναν Εβανς το καλοκαίρι. Ο Περι θεωρώ ως 2ος ισως μας αλλάξει γνώμη, χωρίς το περιττό άγχος που κουβαλάει. Ταυτόχρονα είναι επίσης πιθανό να δούμε αλλαγή των Εβανς+Φλοιντ με τον Λεσσορτ, μεγάλη αναβάθμιση θα είναι. Αν και για το καλοκαίρι τωρα ως μπακαπ του Παπαγιαννη θα προτιμούσα καποιον με περισσότερη προσωπική φάση, που να κατεβαίνει ισως και στο 4 αν χρειαστεί. Αφού ο Μπραουν χάθηκε, εγω θα κοιτούσα τον Τζοναθαν Μοτλει που βγάζει ματια μέχρι στιγμής στο γιουροκαπ.

Και επειδή τα πάει καλά αυτές τις μέρες η ομαδα, σίγουρα όμως θα ξαναδουμε τα προηγούμενα χαλια.. εγω θέλω να πω πως ο Πρίφτης πρεπει να βγάλει τη σεζόν και να στηριχτεί. Ολοι κάνουν λάθη αλλα φαίνεται πως ο κοουτς το καταλαβαίνει το μπασκετακι.

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Σάβ Νοέμ 27, 2021 1:53 pm

Tracy Mac έγραψε:
Σάβ Νοέμ 27, 2021 1:21 pm
Ο Μπεντιλ θα παει αρμανι λενε. σε εμας δεν εκανε γιατι τα 500 ειναι πολλα (με 450 σε μας εμενα σιγουρα)., αλλα τα 650 του οκαρο και του εβανς τα 500 δεν είναι πολλά.

Για παμε να μου θυμισετε το γνωστο συνθηματακι που ελεγα απο το καλοκαιρι οταν δεν τον ανανεωσαμε...
Μπορεί να πάει, δεν είναι σίγουρο. Δε μου αρέσει να κρίνω εκ του αποτελέσματος (κάτι που πάντα γίνεται), οπότε δε θα επεκταθώ περισσότερο. Πάντως πάντα μου φαίνεται αστείο το καλοκαίρι να λέμε (γενικά μιλάω, όχι για σένα) ότι ένας παίκτης πρέπει να φύγει, και την επόμενη χρονιά να λέμε ότι έπρεπε να τον κρατήσουμε. Για παράδειγμα, όταν αποκτήσαμε τον Άαρον Ουάιτ, πολλοί έλεγαν ότι ''είναι σοφτ'', ''έχει χάσει την έκρηξη του'', κλπ., και τώρα οι ίδιοι τον αναπολούν και λένε ''γιατί δεν τον κρατήσαμε'', ''είναι καλύτερος από τον Οκάρο Ουάιτ'' κλπ. Υπάρχουν βέβαια και πολλά άλλα αντίστοιχα παραδείγματα.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”