2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1657
Δημοσιεύσεις: 4154
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Κυρ Αύγ 14, 2022 3:16 pm

Phys87 έγραψε:
Σάβ Αύγ 13, 2022 2:56 pm
https://www.sdna.gr/taxonomy/term/99332 ... -agrabanis

Άρθρο προάγγελος; Τον θέλω στην ομάδα μου
μαζί με Μητογλου στο 4-5. Μαζί με Μπέικον φυσικά στο 3.
το σημερινο δελτιο τυπου ηταν θετικο για τον αγραβανη οποτε η ομαδα δεν θα εχει <<ιδεολογικο>> θεμα να τον παρει

0
Άβαταρ μέλους
Panos Phys

 junior
Reactions: 48
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2022 2:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Kevin Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 14, 2022 3:58 pm

ΥΓ Ισως το οτι αργουμε ακομα να παρουμε παικτη ειναι γιατι ο Σαντ-Ρος ακομα δεν εχει φυγει. Αν δεν φυγει δεν νομιζω να παρουμε παικτη. Δεν θα μου φανει περιεργο να παρουμε Αγραβανη, να μεινει ο Ρος και μετα τελος.
[/quote]

Ελπίζω και εύχομαι να μην επαληθευτεις.
Δε χρειάζεται τον Σαντ Ροος η φετινή ομάδα.

0
Respect Yourself
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 14, 2022 4:21 pm

Καθαρά αγωνιστικά το καλό 3αρι πχ Μπέικον συν Αγραβάνης πάει πολύ καλά.

Τα λεφτά δεν φτάνουν όμως, αυτός ο συνδυασμός κοστίζει πάνω από μύριο.

Αν έχει περισσέψει κανα 500-600αρι και δεν έχεις ένα κανονικό 3 δεν πας να το μοιράσεις σε δυο παίκτες...

Ο Σαντ Ρος δεν μου είναι τόσο αταίριαστος.
Ναι σκόρερ που ιδανικά θα θέλαμε δεν είναι όμως είναι ένας παίκτης για 20 λεπτά στο 3 άνετα.

Αυτό θα έστρωνε το ροτέισον της περιφέρειας αρκετά.

Όμως δεν το βλέπω πιθανό.
Προσωπικά βρίσκω και ανεξήγητο να ψάχνουμε τελευταίο ξένο 4-5αρι ενώ δεν έχουμε ένα κανονικό 3 αλλά τέλος πάντων...

0
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 14, 2022 5:43 pm

pan24 έγραψε:
Κυρ Αύγ 14, 2022 4:21 pm
Καθαρά αγωνιστικά το καλό 3αρι πχ Μπέικον συν Αγραβάνης πάει πολύ καλά.

Τα λεφτά δεν φτάνουν όμως, αυτός ο συνδυασμός κοστίζει πάνω από μύριο.

Αν έχει περισσέψει κανα 500-600αρι και δεν έχεις ένα κανονικό 3 δεν πας να το μοιράσεις σε δυο παίκτες...

Ο Σαντ Ρος δεν μου είναι τόσο αταίριαστος.
Ναι σκόρερ που ιδανικά θα θέλαμε δεν είναι όμως είναι ένας παίκτης για 20 λεπτά στο 3 άνετα.

Αυτό θα έστρωνε το ροτέισον της περιφέρειας αρκετά.

Όμως δεν το βλέπω πιθανό.
Προσωπικά βρίσκω και ανεξήγητο να ψάχνουμε τελευταίο ξένο 4-5αρι ενώ δεν έχουμε ένα κανονικό 3 αλλά τέλος πάντων...
Αν πάρετε τριάρι οι καλαιτζάκηδες θα παίρνουν λίγο χρόνο .

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 14, 2022 6:06 pm

tarp7 έγραψε:
Κυρ Αύγ 14, 2022 5:43 pm
pan24 έγραψε:
Κυρ Αύγ 14, 2022 4:21 pm
Καθαρά αγωνιστικά το καλό 3αρι πχ Μπέικον συν Αγραβάνης πάει πολύ καλά.

Τα λεφτά δεν φτάνουν όμως, αυτός ο συνδυασμός κοστίζει πάνω από μύριο.

Αν έχει περισσέψει κανα 500-600αρι και δεν έχεις ένα κανονικό 3 δεν πας να το μοιράσεις σε δυο παίκτες...

Ο Σαντ Ρος δεν μου είναι τόσο αταίριαστος.
Ναι σκόρερ που ιδανικά θα θέλαμε δεν είναι όμως είναι ένας παίκτης για 20 λεπτά στο 3 άνετα.

Αυτό θα έστρωνε το ροτέισον της περιφέρειας αρκετά.

Όμως δεν το βλέπω πιθανό.
Προσωπικά βρίσκω και ανεξήγητο να ψάχνουμε τελευταίο ξένο 4-5αρι ενώ δεν έχουμε ένα κανονικό 3 αλλά τέλος πάντων...
Αν πάρετε τριάρι οι καλαιτζάκηδες θα παίρνουν λίγο χρόνο .
Για αυτό και πιστεύω ότι δεν θα πάρουμε Αγραβάνη.
Αν είχαν σκοπό για Αγραβάνη δεν θα έπαιρναν και τους 2 Καλαιτζάκηδες.

0
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 14, 2022 7:03 pm

Παιδια, ειναι απολυτα λογικο ενας παικτης να αποσυντονιζεται οταν τον εχεις κανει... το παιδι για τα θεληματα. Ο Σαντ Ρος μπορει να συνεισφερει στο σκορ αρκει να εχει σταθερο ρολο.

Δυο χρονια τωρα εχουμε δει πως τον εχουν αλλαξει θεσεις ποσες φορες, αναλογως των ελλειψεων, σε σημειο που μπορει να αποσυντονισει εναν παικτη μεσαιου βεληνεκους. Οταν στο Α' ματς ριχνει αλφαδι και στο αμεσως επομενο airball, καταλαβαινεις πως δεν εχει γινει σωστη διαχειριση. Ειδικα απο τη στιγμη που ειναι εργατικος.

Προσωπικα θεωρω μεγα φαουλ να μην τον ανανεωσουμε. Πρεπει να παρει σταθερο ρολο. Και για να ειμαι ειλικρινης, οταν πρωτοηρθε δεν τον ηθελα στον ΠΑΟ και με διεψευσε πληρως.

Υ.Γ.: Συγγνωμη αν θυμωνω, αλλα θεωρω κοροιδια προς τον κοσμο του Παναθηναικου να λεμε για "εφημερους παικτες" και οσουν δουλευουν να φευγουν σα να μη τρεχει τιποτα (Νεντο, Σαντ Ρος, Καββαδας).

Άβαταρ μέλους
Panos Phys

 junior
Reactions: 48
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2022 2:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Kevin Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 14, 2022 7:51 pm

TSAKWNAS έγραψε:
Κυρ Αύγ 14, 2022 7:03 pm
Παιδια, ειναι απολυτα λογικο ενας παικτης να αποσυντονιζεται οταν τον εχεις κανει... το παιδι για τα θεληματα. Ο Σαντ Ρος μπορει να συνεισφερει στο σκορ αρκει να εχει σταθερο ρολο.

Δυο χρονια τωρα εχουμε δει πως τον εχουν αλλαξει θεσεις ποσες φορες, αναλογως των ελλειψεων, σε σημειο που μπορει να αποσυντονισει εναν παικτη μεσαιου βεληνεκους. Οταν στο Α' ματς ριχνει αλφαδι και στο αμεσως επομενο airball, καταλαβαινεις πως δεν εχει γινει σωστη διαχειριση. Ειδικα απο τη στιγμη που ειναι εργατικος.

Προσωπικα θεωρω μεγα φαουλ να μην τον ανανεωσουμε. Πρεπει να παρει σταθερο ρολο. Και για να ειμαι ειλικρινης, οταν πρωτοηρθε δεν τον ηθελα στον ΠΑΟ και με διεψευσε πληρως.

Υ.Γ.: Συγγνωμη αν θυμωνω, αλλα θεωρω κοροιδια προς τον κοσμο του Παναθηναικου να λεμε για "εφημερους παικτες" και οσουν δουλευουν να φευγουν σα να μη τρεχει τιποτα (Νεντο, Σαντ Ρος, Καββαδας).
Στην ΑΕΚ :
Σεζόν 2018-2019 είχε στο 3ποντο :0,323
Την επόμενη, 0,325
Στην ΤΣΣΚΑ ειχε στο 3 πόντο : 0,174
Στον ΠΑΟ:
Σεζόν 2020-2021 είχε 0,348
και πέρυσι είχε 0,253.
Σκέψου ότι η κανονική του θέση, θεωρητικά είναι 3.
Κι εγώ δουλευταρας είμαι αλλά δεν παίζω στον Παναθηναϊκό.
Μην παρεξηγηθώ, δεν τον θεωρώ κακό παίχτη, αλλά δεν είναι αυτό που μας λείπει για την τελευταία θέση ξένου για την επόμενη χρονιά.

0
Respect Yourself
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 14, 2022 8:23 pm

Τα παιχνιδια του στον ΠΑΟ τα εχεις δει; Γιατι εχω την εντυπωση πως οχι. Θα μπορουσα να κανω φουλ αναλυση, αλλα με αυτα που διαβαζω... τσαμπα κοπος.

Με λυπει γιατι οταν πρωτοπετυχα το φορουμ νομιζα πως η φαση ειναι διαφορετικη απο τα συνηθη trends του internet. Για να μη παρεξηγηθω, θα μου αρεσε μια απαντηση σε αυτα ακριβως που λεω.

Άβαταρ μέλους
Panos Phys

 junior
Reactions: 48
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2022 2:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Kevin Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 14, 2022 8:36 pm

TSAKWNAS έγραψε:
Κυρ Αύγ 14, 2022 8:23 pm
Τα παιχνιδια του στον ΠΑΟ τα εχεις δει; Γιατι εχω την εντυπωση πως οχι. Θα μπορουσα να κανω φουλ αναλυση, αλλα με αυτα που διαβαζω... τσαμπα κοπος.
Έχω δει στην ευρωλιγκα, περίπου τα μισά.
Είδα ότι τη φετινή χρονιά ήταν εκτός τόπου και χρόνου, όχι ότι φταίει μόνο ο ίδιος φυσικά.
Είδες δηλαδή να κάνει το βήμα παραπάνω? Είχε σταθερή απόδοση σε κάποια χρονική περίοδο?
Σε καλύπτει για βασικό 3αρι?
Προτιμω το στοίχημα με Καλαιτζακια και ίσως Μαντζουκα, σε περίπτωση που δεν έρθει παίκτης που να παίζει στο 3 (μαζί με λίγο από Γκριγκονις), τουλάχιστον θα έχω και κάτι να περιμένω για το μέλλον.
Δε θα σπαταλουσα την τελευταία θέση ξένου στον Σαντ Ροος.
ΥΓ: Πόσες ομάδες έχουν ενδιαφερθεί μέχρι τώρα για Σαντ Ροος?

0
Respect Yourself
Esteban_bachoso

 junior
Reactions: 15
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 16, 2012 7:17 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 14, 2022 8:48 pm

Καλό είναι να λέμε ότι θέλουμε να αποκτήσουν οι ΚαλαιτζακοΜατζουκες εμπειρία από Ευρωλιγκα, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν είναι ομάδα που θα τρώμε βαριές ήττες και θα είναι όλα καλά και όλα ωραία.. Στην 2-3η ήττα θα αρχίσει η πίεση και η γκρίνια και θα προσανατολισθει ο κόουτς σε ένα ροστερ 8 παικτών, όπως πέρσι, και στα μέσα της χρόνια θα αρχίσουν να καίγονται από τραυματισμους οι βασικοί παίκτες..θεωρώ δύσκολο να σκεφτούμε την ομάδα χωρίς γκριγκονις ή Παπατζον ή Γουιλιαμς πχ σε κάποια παιχνίδια..

Νομιζω πιο σωστό θα ήταν να πάμε σε 8 ξένους (με ξένο 4-5αρι και τον Σαντ Ρος) και να αφήσουμε τις εμπειρίες των νέων για το πρωτάθλημα. Αυτή την στιγμή δεν έχει δείξει κανένας τους ότι μπορεί για πάνω από 5 λεπτά ή garbage time σε υψηλό επίπεδο..

Στο πρωτάθλημα κουτσά στραβά την 2η θέση στην κανονική την έχουμε σίγουρη με σβηστές μηχανές. Αν κάνει step up κάποιοςς μικρός ή έρθει ο Μητογλου θα δούμε πως θα αντιμετωπίσουμε τον ολυμπιακό στους τελικούς..

0
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 14, 2022 8:50 pm

Ρε μαν, με το συμπαθειο, αλλα οχι, δεν πιστευω πως θα καταλαβεις. Διαφωνεις, ενω στην ουσια συμφωνεις ακριβως με αυτα που λεω.

Ο Σαντ Ρος ΔΕΝ αρεσε στον Πριφτη. Αποδειξη πως η συμμετοχη του ηταν σε πληρη συναρτηση με τραυματισμους/αποδοση παικτων που διατηρουσε ως βασικο κορμο.

Αυτο βεβαια ειχε ως αποτελεσμα να σταθεροποιησει το σουτ του επειδη επαψε να ειναι πολυεργαλειο. Το ποσοστο ειναι εντελως πλασματικο γιατι στη πρωτη του χρονια τα αστοχα σουτ ηταν εντελως εκτος στοχου. Οπως ανεφερα, στο ενα παιχνιδι ηταν αλφαδι, στο αλλο airball/τεπελενι μερια. Περσι δεν εδειξε τοσο ασχημη εικονα, απλα δεν ειχε καθαρο ρολο στην ομαδα με πλανο που να τον κρατα σε ρυθμο.

Για να μην παρεξηγηθω, δεν λεω πως ηταν παιχταρας περσι, θεωρω φαουλ του οτι δε κρατησε την ιδια προσηλωση αμυντικα τη περσινη σεζον, γιατι επεσε στο συγκεκριμενο κομματι. Δευτερη σεζον στην ιδια ομαδα, τριτη στην ιδια χωρα, περιβαλλον γνωστο, μικροτερη περιοδο εγκλιματισμου, η απουσια ρυθμου δεν τον δικαιολογει στην ηλικια που ειναι με την εμπειρια που εχει

TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 14, 2022 9:15 pm

Παρεπιπτοντως, τυγχανει να εχω επιχειρημα σε οτιδηποτε μπορει να γραψεις, γιατι απλα ειχα διαφωνια με φιλο μπασκετικο (και φαν σαντ ρος) και ετσι τον προσεξα περισσοτερο απο καθε αλλο παικτη μας

Το γιατι δεν εχει προσφορες ειναι οτι παικτης τρις ευρωλιγκας εχει απαιτησεις που με τη πορεια του ΠΑΟ καμια ομαδα δε ψηνεται να πει οκ. Αν τις ριξει, θα τον δουμε στον ΠΑΟ τριτη χρονια. Αλλωστε δεν αποκλειεται να γινει δεκτο το αιτημα του για ελληνικο διαβατηριο επειδη η γυναικα του ειναι ελληνιδα και ετσι να μη καταλαμβανει θεση ξενου στο ροστερ. Υπαρχει περσινο δημοσιευμα για το θεμα και το κολλημα ηταν οτι η διαδικασια απαιτουσε χρονο

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 14, 2022 9:20 pm

TSAKWNAS έγραψε:
Κυρ Αύγ 14, 2022 9:15 pm
Παρεπιπτοντως, τυγχανει να εχω επιχειρημα σε οτιδηποτε μπορει να γραψεις, γιατι απλα ειχα διαφωνια με φιλο μπασκετικο (και φαν σαντ ρος) και ετσι τον προσεξα περισσοτερο απο καθε αλλο παικτη μας

Το γιατι δεν εχει προσφορες ειναι οτι παικτης τρις ευρωλιγκας εχει απαιτησεις που με τη πορεια του ΠΑΟ καμια ομαδα δε ψηνεται να πει οκ. Αν τις ριξει, θα τον δουμε στον ΠΑΟ τριτη χρονια. Αλλωστε δεν αποκλειεται να γινει δεκτο το αιτημα του για ελληνικο διαβατηριο επειδη η γυναικα του ειναι ελληνιδα και ετσι να μη καταλαμβανει θεση ξενου στο ροστερ. Υπαρχει περσινο δημοσιευμα για το θεμα και το κολλημα ηταν οτι η διαδικασια απαιτουσε χρονο
Το θέμα με το διαβατήριο δεν υπάρχει πλέον. Νομίζω πως έχει χωρίσει με την Ελληνίδα σύζυγο :wink:

0
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 14, 2022 9:22 pm

Νατη η Τατιανα του μπασκετ :obey: :obey: :obey:

Θεος.

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 14, 2022 9:45 pm

TSAKWNAS έγραψε:
Κυρ Αύγ 14, 2022 9:22 pm
Νατη η Τατιανα του μπασκετ :obey: :obey: :obey:

Θεος.
https://basketworld.net/den-ellinopoiei ... athinaiko/

Οι προϋποθέσεις για να ελληνοποιηθεί ο Κουβανός παίκτης, πλέον έχουν παύσει να πληρούνται εξαιτίας προσωπικών ζητημάτων του ίδιου με αποτέλεσμα το πλάνο των ανθρώπων του «τριφυλλιού» που προέβλεπε ότι δε θα καταλαμβάνει θέση ξένου στο ρόστερ από το καλοκαίρι και μετά δεν μπορεί να υλοποιηθεί. :wink:

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”