2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 30, 2021 11:40 pm

Tracy Mac έγραψε:
Τρί Νοέμ 30, 2021 11:18 pm
JohnnyPao έγραψε:
Τρί Νοέμ 30, 2021 11:07 pm
Παντως ο Γκραντ για να πουμε και του στραβου το δίκιο δεν δίνει και κάτι το τοσο διαφορετικό στην ομαδα απο τον Περι. Ballhandling δεν εχει καλύτερο (ουτε καν κοντα) , δεν έχει καλύτερο σουτ και ουτε καλύτερη άμυνα απτον Περι, στα ίδια και οι δυο. Δινει οντως μέγεθος και ένα μέτριο playmaking (οπως μέτριο είναι και του Περι) , οκ θα γεμίζουν οι χρόνοι στη θεση 1 πλέον αλλα μεχρι εκει, τιποτα το ιδιαίτερο.

ΥΓ. Τωρα που θα βλέπουμε και τον Μπεντιλ στην αρμανι θα στενάξει κι ο κάθε πικραμένος. Που προτιμησαμε τον Έβανς απτον γκανεζο με τα ιδια λεφτα.

ΥΓ1. Για να ευλογήσω και λιγο τα γενιά μου ο Jasiel Rivero κάνει εξαιρετική σεζον μεχρι στιγμής. Στα παράθυρα εναντίον των ΗΠΑ ειχε 31 ποντους (3/4 τριποντα) και 9 ριμπαουντ. Παιζει επίσης πολύ καλά και στο γιουροκαπ, εμας δεν μας άρεσε όμως. Ηταν καλύτεροι ο Οκαρο και ο Έβανς...
καμια σχεση ο Γκραντ με τον περι, για αυτο αλλωστε ο ενας πήγε αρμανι και ο αλλος ειναι ο χειρότερος ασσος που ειχαμε εδω και απειρα χρονια (ναι και ο μακ καλυτερος ηταν). και το λεω εγω που θεωρουσα οτι θα ηταν καλος ο περι σε μας και οτι τουλαχιστον θα επαιζε αμυνα και δημιουργια.

αρχικα σε αμυνα και μεγεθος δεν συγκρίνονται. Ο Γκραντ ειναι το ιδιο καλος πανω στην πιεση στην μπαλα αλλα ταυτόχρονα ειναι και τρομερος στα κλεψιματα, ενω ο περι οχι. Το πιο σημαντικο απο ολα ειναι το υψος και τα ακρα του Γκραντ που κλεινει πολυ περισσοτερο χωρο απο οτι ο περι, μαρκαροντας πολυ καλυτερα τα σουτ του αντιπαλου που στον περι σουταρουν απο πανω, ενα κλεινει και τις passing lines των αντιπάλων.

επιθετικα στο dribbling σαφως και ο Γκραντ ειναι καλύτερος, απο τον αστειο περι που κατεβαζει και νομιζεις οτι θα του φυγει η μπαλα σε καθε φαση. δεν ειναι τοπ ο Γκραντ αλλα average για ευρωλιγκα απλως ο περι ειναι τραγικος εκει.

στο σουτ ειναι τα ιδια θεωρω, απλως ο περι εχει και χειροτερο shot selection. σε ταχύτητα ο περι, ενω και καλυτερα πατηματα εχει. σε μπασιματα πολυ καλος ο περι αλλα λογο υψους χανει αρκετα, ενω πολλες φορες του φευγει και η μπαλα, με τον γκραντ λογο σωματοδομης να τελειωνει καλυτερα απο κοντα.

στον αιφνιδιασμο τρέχει καλυτερα ο περι με την μπάλα αλλα συνηθως κανει λαθη, ενω ο Γκραντ δεν φευγει τοσο γρηγορα αλλα πιο ορθολογικα.

γενικα δυο κλάσεις πανω ο Γκραντ, απλως εσυ τον συγκρινεις και τον βλεπεις σε μια ομαδα που ειναι πρώτη στην Ευρωλίγκα και χει διπλα του παικταραφες που τον επισκιαζουν και παιζει 7 λεπτα μεσο ορο, ενω ο περι παιζει 20 σιγουρα.

Ο Γκραντ ειναι παικτης που θελει χρονο για να αποδώσει (ειδα ολα τα ματς του στον προμηθεα) και για αυτο δεν επιασε αρμανι.

για μπεντιλ τα λέγαμε. και δεν χρειαζονταν και 500 για να μεινει. και με 450 μαξ εμενε. σιγα μην αφηνε για 50-60 χιλ την ευκαιρια να ειναι ευρωλιγκα και με μεγαλο ρολο. ειχα γραψει κιολας οτι περα απο οτι τον πιστευω πολυ, οτι ειμαστε σίγουροι οτι θα βρουμε καλυτερο του μπεντιλ στα ιδια λεφτά;;
Για Μπεντιλ συμφωνώ και πράγματι δικαιωθηκες όσον αφορά τον συγκεκριμένο.

Για τον Γκραντ εχω δεύτερες σκέψεις. Καταρχας διαφωνώ με το σκεπτικό του οτι ο παίχτης επισκιάζεται επειδη εχει καλύτερους συμπαίκτες. Αντιθέτως, νομίζω πως ενας παιχτης μπορει πραγματικά να ξεδιπλωθεί όταν η ομαδα γύρω του ειναι ποιοτική. Για αυτο η Ρεαλ πχ βγάζει ευκολα παίχτες, όταν του εχεις του μικρού 4 παιχταραδες διπλα το λάθος δεν κοστίζει τοσο. Όταν τον πετάς διπλα σε βετεράνους που δεν είναι και πολύ καλύτεροι απτον ίδιο.. εε τον κερδίζει η πίεση. Ο Περι πχ σε μια άλλη ομαδα ως 2ος και με λιγότερη πιεση μπορει να απεδιδε καλυτερα , εγω δεν θεωρώ πως είναι τοσο κακός οσο δείχνει.
Ο Γκραντ δεν εχει καταφέρει να σταθεί σε καμια περίπτωση στην Αρμάνι. Και δεν είναι άπειρος παίχτης, εχει γράψει χιλιόμετρα στο ΝΒΑ, απο την αλλη ο Χολ πχ που πρώτη σοβαρή χρονιά έκανε περσι στη Μπαμπεργκ, βγάζει ματια.

Απτο τιποτα εννοείται καλύτερος ο Γκραντ αλλα μην περιμένουμε τρελα πράγματα νομίζω. Θα βοηθήσει αμυντικά, θα επιτρέψει στον Μεικον να μετατοπιστει στη κανονική του θέση στο 2, τον Ρος στο 3 (θα ξεκουράζεται και περισσότερο ο Παπι) και απο εκει και περα βλέπουμε.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 02, 2021 4:27 pm

Φήμες λένε πως κοιτάμε τον Jarrell Eddie.. δεν με χαλάει να πω την αλήθεια ενα 4αρι με σουτ και καλή άμυνα που ανεβαίνει και στο 3 αν χρειαστεί.

Ο Lessort απτην αλλη λένε πως είναι κοντά στη Μαλαγα κι ο Angola της ΑΕΚ παει Μπαρτσελόνα, κάτι κάνει πολύ καλά μου φαίνεται το τμήμα scouting της αεκ. Τελος η φενερ κοιτάει τον Darius Adams.

Για πείτε γνώμη.

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Δεκ 02, 2021 4:55 pm

JohnnyPao έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 4:27 pm
Φήμες λένε πως κοιτάμε τον Jarrell Eddie.. δεν με χαλάει να πω την αλήθεια ενα 4αρι με σουτ και καλή άμυνα που ανεβαίνει και στο 3 αν χρειαστεί.

Ο Lessort απτην αλλη λένε πως είναι κοντά στη Μαλαγα κι ο Angola της ΑΕΚ παει Μπαρτσελόνα, κάτι κάνει πολύ καλά μου φαίνεται το τμήμα scouting της αεκ. Τελος η φενερ κοιτάει τον Darius Adams.

Για πείτε γνώμη.
Πολύ καλή περίπτωση ο Έντι, αλλά φαίνεται πως θα συνεχίσει στην Μπούργος.

0
giorgos45

 a1greece
Reactions: 126
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 6:31 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Δεκ 02, 2021 6:44 pm

ολες οι ομαδες παρτυ απο το τριποντο!τρομερη αμυνα!να βγαινει ο παπαγιαννης συνεχεια στη κορυφη κ να τρωμε τριπονντο !ολο το βραδυ το ιδιο πραγμα!απο το 1ο δεκαλεπτο ειχε κριθει ο αγωνας!

1
1 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 02, 2021 6:50 pm

Σήμερα με την τσσκα είχαμε τοσο δεδομένη την ήττα που δεν άνοιξε καν τοπικ?

Ενταξει μας ξεφτίλισαν, ο Παπαγιάννης έγραψε νούμερα αλλα στην αμυνα στα αντιπαλα γκαρντ ηταν παρα πολυ κακος, αργες αντιδράσεις και άφηνε προκλητικά πολυ χώρο για σουτ. Συνολικά βεβαια η αμυνα μας δεν λειτούργησε ουτε για 1 λεπτό μεσα στο ματς. Ο Μεικον κανει αρκετά μεγάλη κοιλιά αυτή τη περίοδο, Φλοιντ αποτι φαίνεται ειναι για να φεύγει, Εβανς και Οκαρο το παλεύουν αλλα ειναι υπερβολικά σοφτ και τιποτα το ιδιαίτερο επιθετικά. Μόνο ο Νεντοβιτς ξεχωρίζει που θα χτυπήσει ξανά σε λιγο καιρό και θα θυμηθούμε αυτα που λέγαμε αρχές της σεζον. Μια ερώτηση έχω μόνο και ειναι πολυ βασική :

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΤΕ ΤΟΝ ΜΑΤΖΟΥΚΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ??

Είμαστε στα 7 λεπτα πριν τελειώσει το ματς και χάνουμε με πάνω απο 20 τι περιμένουμε να αλλάξει. Οκκ τίμιος ο Κασελ αλλα ουτε καν του έβγαινε το ματς σπιτι, δεν συζητώ καν για Μποχωριδη που πήρε χρονο και στο 3 (τραγικός) , βάλτε το παιδι να παιξει ρε μάγκες αν ειναι δυνατόν! Τι μου τον βάζεις ρε κοουτς στο τελευταίο λεπτό? 10 λεπτα τουλάχιστον έπρεπε να είχε πάρει σήμερα.

Ο ανύπαρκτος ρόλος και χρόνος του Ματζουκα στην ομαδα ειναι η μεγαλύτερη μου κριτική προς τον Πρίφτη. Αδικαιολογητος σε αυτο το κομμάτι.

2
2 Εικόνα
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 02, 2021 8:39 pm

JohnnyPao έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 4:27 pm
Φήμες λένε πως κοιτάμε τον Jarrell Eddie.. δεν με χαλάει να πω την αλήθεια ενα 4αρι με σουτ και καλή άμυνα που ανεβαίνει και στο 3 αν χρειαστεί.

Ο Lessort απτην αλλη λένε πως είναι κοντά στη Μαλαγα κι ο Angola της ΑΕΚ παει Μπαρτσελόνα, κάτι κάνει πολύ καλά μου φαίνεται το τμήμα scouting της αεκ. Τελος η φενερ κοιτάει τον Darius Adams.

Για πείτε γνώμη.
Aπό όσο τον είδα πέρυσι στην Φενερ (γτ δεν τον είχα παρακολουθήσει κάπου αλλού) ο Eddie μου μοιάζει καθαρό 3άρι με ένα πολύ καλό στοιχείο. Είναι streaky shooter ο οποίος στην μέρα του θα σε σκοτώσει. Δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί στο 4 σε επίπεδο EL τουλάχιστον.

Darius Adams? Αυτό θα ήθελα να το δω με μεγάλο ενδιαφέρον

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 02, 2021 10:23 pm

Ο Εντι ειναι καθαρο 3αρι και το μονο που ξερει ειναι να σουταρει. Δεν θα με χαλαγε ενας απολυτα καθαρος σουτερ, αλλα στη θεση του εχουμε τοσους παικτες. Αν δεν ειχαμε τον Ρος, τοτε μια χαρα θα ηταν ο Εντι, αλλα τωρα οχι.

Αν αληθεύει οτι παει μαλαγα ο λεσορτ τοτε εμεις απλά κοιμομαστε ορθιοι. Καθίστε με τον φλοιντ και τον εβανς που δεν μπορουνε να κουνηθουνε. και να πουμε οτι δεν το ξεραμε για το φλοιντ;

Εχουν μια ευκαιρια να αλλαξουν την ομαδα με λεσορτ αντι εβανς-φλοιντ, με ασσο κανονικο αντι φερελ και χρονο σε μαντζουκα. ας το κανουν.

ΥΓ παλι τραγικος ο περι

0
Dakotas

 junior
Reactions: 91
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 21, 2017 1:14 pm
Τοποθεσία: Θεσπρωτια
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 03, 2021 12:59 am

Tracy Mac έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 10:23 pm
Ο Εντι ειναι καθαρο 3αρι και το μονο που ξερει ειναι να σουταρει. Δεν θα με χαλαγε ενας απολυτα καθαρος σουτερ, αλλα στη θεση του εχουμε τοσους παικτες. Αν δεν ειχαμε τον Ρος, τοτε μια χαρα θα ηταν ο Εντι, αλλα τωρα οχι.

Αν αληθεύει οτι παει μαλαγα ο λεσορτ τοτε εμεις απλά κοιμομαστε ορθιοι. Καθίστε με τον φλοιντ και τον εβανς που δεν μπορουνε να κουνηθουνε. και να πουμε οτι δεν το ξεραμε για το φλοιντ;

Εχουν μια ευκαιρια να αλλαξουν την ομαδα με λεσορτ αντι εβανς-φλοιντ, με ασσο κανονικο αντι φερελ και χρονο σε μαντζουκα. ας το κανουν.

ΥΓ παλι τραγικος ο περι
Έχουμε τον Έβανς 🤣🤣🤣
Αυτό με τον περι…
Η γυναίκα μου αλλάζει κανάλι όταν παίζει ο περι γιατί ξέρει ότι μου ανάβει τα μελιγγια

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 03, 2021 1:18 am

JohnnyPao έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 6:50 pm
Σήμερα με την τσσκα είχαμε τοσο δεδομένη την ήττα που δεν άνοιξε καν τοπικ?

Ενταξει μας ξεφτίλισαν, ο Παπαγιάννης έγραψε νούμερα αλλα στην αμυνα στα αντιπαλα γκαρντ ηταν παρα πολυ κακος, αργες αντιδράσεις και άφηνε προκλητικά πολυ χώρο για σουτ. Συνολικά βεβαια η αμυνα μας δεν λειτούργησε ουτε για 1 λεπτό μεσα στο ματς. Ο Μεικον κανει αρκετά μεγάλη κοιλιά αυτή τη περίοδο, Φλοιντ αποτι φαίνεται ειναι για να φεύγει, Εβανς και Οκαρο το παλεύουν αλλα ειναι υπερβολικά σοφτ και τιποτα το ιδιαίτερο επιθετικά. Μόνο ο Νεντοβιτς ξεχωρίζει που θα χτυπήσει ξανά σε λιγο καιρό και θα θυμηθούμε αυτα που λέγαμε αρχές της σεζον. Μια ερώτηση έχω μόνο και ειναι πολυ βασική :

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΤΕ ΤΟΝ ΜΑΤΖΟΥΚΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ??

Είμαστε στα 7 λεπτα πριν τελειώσει το ματς και χάνουμε με πάνω απο 20 τι περιμένουμε να αλλάξει. Οκκ τίμιος ο Κασελ αλλα ουτε καν του έβγαινε το ματς σπιτι, δεν συζητώ καν για Μποχωριδη που πήρε χρονο και στο 3 (τραγικός) , βάλτε το παιδι να παιξει ρε μάγκες αν ειναι δυνατόν! Τι μου τον βάζεις ρε κοουτς στο τελευταίο λεπτό? 10 λεπτα τουλάχιστον έπρεπε να είχε πάρει σήμερα.

Ο ανύπαρκτος ρόλος και χρόνος του Ματζουκα στην ομαδα ειναι η μεγαλύτερη μου κριτική προς τον Πρίφτη. Αδικαιολογητος σε αυτο το κομμάτι.
Δεν μπορει να σταθει ρε φιλε ο μικρος σ αυτο το επιπεδο. Γιατι θελετε σωνει και καλα να καει ;
Λετε να μπορει και να μην τον βαζει ο προπονητης, προηγουμενα εχουν; Δεν θελει ο τυφλος να δει το φως του;
Εδω τον Χουγκαζ τον κοψαν δυο φορες απο την δωδεκαδα της εθνικης για να παιξουν Γοντικας , Καββαδας (που επισης δεν παταει παρκε εκτος ελληνικου πρωταθκηματος) και Κακλαμανακης και θελτε να βαλει ο ανθρωπος τον Μαντζουκα στην Γιουρολιγκα;
Ημαρτον!!

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4148
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Παρ Δεκ 03, 2021 5:26 am

JohnnyPao έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 6:50 pm

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΤΕ ΤΟΝ ΜΑΤΖΟΥΚΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ??

φιλε αν βαλει το ματζουκα και κατι τετοιους το κοντερ θα γραψει απο 40 και πανω

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 03, 2021 9:08 am

Hipster έγραψε:
Παρ Δεκ 03, 2021 1:18 am
JohnnyPao έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 6:50 pm
Σήμερα με την τσσκα είχαμε τοσο δεδομένη την ήττα που δεν άνοιξε καν τοπικ?

Ενταξει μας ξεφτίλισαν, ο Παπαγιάννης έγραψε νούμερα αλλα στην αμυνα στα αντιπαλα γκαρντ ηταν παρα πολυ κακος, αργες αντιδράσεις και άφηνε προκλητικά πολυ χώρο για σουτ. Συνολικά βεβαια η αμυνα μας δεν λειτούργησε ουτε για 1 λεπτό μεσα στο ματς. Ο Μεικον κανει αρκετά μεγάλη κοιλιά αυτή τη περίοδο, Φλοιντ αποτι φαίνεται ειναι για να φεύγει, Εβανς και Οκαρο το παλεύουν αλλα ειναι υπερβολικά σοφτ και τιποτα το ιδιαίτερο επιθετικά. Μόνο ο Νεντοβιτς ξεχωρίζει που θα χτυπήσει ξανά σε λιγο καιρό και θα θυμηθούμε αυτα που λέγαμε αρχές της σεζον. Μια ερώτηση έχω μόνο και ειναι πολυ βασική :

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΤΕ ΤΟΝ ΜΑΤΖΟΥΚΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ??

Είμαστε στα 7 λεπτα πριν τελειώσει το ματς και χάνουμε με πάνω απο 20 τι περιμένουμε να αλλάξει. Οκκ τίμιος ο Κασελ αλλα ουτε καν του έβγαινε το ματς σπιτι, δεν συζητώ καν για Μποχωριδη που πήρε χρονο και στο 3 (τραγικός) , βάλτε το παιδι να παιξει ρε μάγκες αν ειναι δυνατόν! Τι μου τον βάζεις ρε κοουτς στο τελευταίο λεπτό? 10 λεπτα τουλάχιστον έπρεπε να είχε πάρει σήμερα.

Ο ανύπαρκτος ρόλος και χρόνος του Ματζουκα στην ομαδα ειναι η μεγαλύτερη μου κριτική προς τον Πρίφτη. Αδικαιολογητος σε αυτο το κομμάτι.
Δεν μπορει να σταθει ρε φιλε ο μικρος σ αυτο το επιπεδο. Γιατι θελετε σωνει και καλα να καει ;
Λετε να μπορει και να μην τον βαζει ο προπονητης, προηγουμενα εχουν; Δεν θελει ο τυφλος να δει το φως του;
Εδω τον Χουγκαζ τον κοψαν δυο φορες απο την δωδεκαδα της εθνικης για να παιξουν Γοντικας , Καββαδας (που επισης δεν παταει παρκε εκτος ελληνικου πρωταθκηματος) και Κακλαμανακης και θελτε να βαλει ο ανθρωπος τον Μαντζουκα στην Γιουρολιγκα;
Ημαρτον!!
δεν ισχύει οτι δεν μπορει να παιξει ο μαντζουκας. Με φενερ που επαιξε δεκα λεπτα ηταν κορυφαίος σε αμυνα ενω και τρια επιθ. ριμπαουντ πηρε και γενικα εβγαλε ενεργεια και βοηθησε πολυ την ομαδα.

αν επαιζε σταθερα 5 λεπτά σε καθε αγωνα και σε κατι αγωνες σαν αυτον χθες επαιζε πανω απο δεκα, την επομενη χρονια θα μπορουσε να παιζει πολυ σταθερο χρονο!

ομως περα απο αυτο δεν παιζει ουτε α1... τελος καποιοι παικτες που ουτε ελληνες ειναι ουτε καλα παιζουν (βασικα τραγικοι ειναι) ουτε α1 στεκονται, ουτε μικροι σε ηλικια ειναι ουτε προοπτικες εχουν και παιρνουν και εως 500 (εβανς-περι-φλοιντ) οχι μονο παιζουν ( ο φλοιντ οχι) οχι μονο ειναι χαλια, αλλα δεν βγαινουν κιολας απο το βασικο σχημα!

και ολα αυτα ενω δεν εδωσε ουτε μια ευκαιρια σε εναν αποδεδειγμένα καλο παίκτη τον φερελ, ενω δινει 20 λεπτα σε καθε αγωνα με τραγικα αποτελέσματα σε περι εβανς.

Οποτε ρωταω εγω τωρα, ποια ειναι η λογικη του Πριφτη σε ολο αυτο;;

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 03, 2021 11:42 am

Tracy Mac έγραψε:
Παρ Δεκ 03, 2021 9:08 am
Hipster έγραψε:
Παρ Δεκ 03, 2021 1:18 am


Δεν μπορει να σταθει ρε φιλε ο μικρος σ αυτο το επιπεδο. Γιατι θελετε σωνει και καλα να καει ;
Λετε να μπορει και να μην τον βαζει ο προπονητης, προηγουμενα εχουν; Δεν θελει ο τυφλος να δει το φως του;
Εδω τον Χουγκαζ τον κοψαν δυο φορες απο την δωδεκαδα της εθνικης για να παιξουν Γοντικας , Καββαδας (που επισης δεν παταει παρκε εκτος ελληνικου πρωταθκηματος) και Κακλαμανακης και θελτε να βαλει ο ανθρωπος τον Μαντζουκα στην Γιουρολιγκα;
Ημαρτον!!
δεν ισχύει οτι δεν μπορει να παιξει ο μαντζουκας. Με φενερ που επαιξε δεκα λεπτα ηταν κορυφαίος σε αμυνα ενω και τρια επιθ. ριμπαουντ πηρε και γενικα εβγαλε ενεργεια και βοηθησε πολυ την ομαδα.

αν επαιζε σταθερα 5 λεπτά σε καθε αγωνα και σε κατι αγωνες σαν αυτον χθες επαιζε πανω απο δεκα, την επομενη χρονια θα μπορουσε να παιζει πολυ σταθερο χρονο!

ομως περα απο αυτο δεν παιζει ουτε α1... τελος καποιοι παικτες που ουτε ελληνες ειναι ουτε καλα παιζουν (βασικα τραγικοι ειναι) ουτε α1 στεκονται, ουτε μικροι σε ηλικια ειναι ουτε προοπτικες εχουν και παιρνουν και εως 500 (εβανς-περι-φλοιντ) οχι μονο παιζουν ( ο φλοιντ οχι) οχι μονο ειναι χαλια, αλλα δεν βγαινουν κιολας απο το βασικο σχημα!

και ολα αυτα ενω δεν εδωσε ουτε μια ευκαιρια σε εναν αποδεδειγμένα καλο παίκτη τον φερελ, ενω δινει 20 λεπτα σε καθε αγωνα με τραγικα αποτελέσματα σε περι εβανς.

Οποτε ρωταω εγω τωρα, ποια ειναι η λογικη του Πριφτη σε ολο αυτο;;
Δεν συμφωνω πως μπορει να σταθει. Ενα παιχνιδακι πχ εκανε και ο Νικολαιδης περσυ στον Ολυμπιακο με ΤΣΣΚΑ απεναντι στον Τζειμς και παλι οι Ολυμπιακοι περι ενεργειας και θρασους μιλαγανε. Ενα χρονο μετα ο Νικολαιδης δυσκολευετε να σταθει στην Α1 με το Λαυριο, οχι στην Γιουρολιγκ. (Καμια συγκριση με Μαντζουκα, εκτιμω το ταλεντο του και οχι ιδιαιτερα του Νικολαιδη).
Δεν μιλαω για τον Πριφτη , οποτε δεν θα απαντησω στο μαλλον ρητορικο ερωτημα σου. Για εμενα επρεπε να παιρνει 10-15 Μ.Ο λεπτα στην Α1 φετος ο μικρος. Αν δεν παιρνει , μαλλον δεν ηταν σωστο να τον κρατησουν στο ροστερ.
Τωρα για τον Γιογκι τα εχουμε ψιλο πει. Για μενα δεν ηταν αποδεδειγμενα καλος παιχτης για Ευρωπη, ουτε καν για το ΝΒΑ τα τελευταια 2 χρονια. Θα δουμε τι θα κανει και στην Τσεντεβιτα. Η κουβεντα περι Μπαρτσα μου φανηκε αρκετα διασκεδαστικη. Να παρει ο Σαρας στην θεση του Καλαθη τον Φερελ για ποιντ γκαρντ!!! Ξεκαρδιστικο.
Για Περι , Εβανς συμφωνω,αλλα δεν ξερω τα οικονομικα του συλλογου. Σιγουρα απ αυτον τον Περι θα προτιμουσα τον Μπρει και απο τον περασμενης ηλικιας βετερανο Εβανς , σιγουρα θα μπορουσαν να ρισκαρουν λιγο. Θα μου πεις και με τον Φλοιντ ρισκο ηταν αλλα δεν βλεπω να βγαινει. Τεσπα, η αληθεια ειναι πως δεν τα πηγε καλα με τις επιλογες στους ξενους φετος ο παναθηναικος,αλλα δεν ξεω αν φταιει ο Πριφτης γι αυτο. Ισως και να ηταν απλα κακη τυχη, ειδικα με τον Περι (που παντως πιστευω πως μπορει να παει καλυτερα απ αυτο που δειχνει). Παντως να πω και για τον Νεντοβιτς που εχει επισης δεχθει κριτικη, πως οταν παιζει οπως μπορει ανεβαζει επιπεδο την ομαδα. Θα μου πεις δεν παιζει και συνεχεια λογο τραυματισμων. Νομιζω πως αν δεν ειχε αυτο το προβλημα, δεν θα μπορουσε να τον πληρωσει ο σημερινος Παναθηναικος.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1917
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 03, 2021 11:53 am

Είναι και μόνο 18 χρονών ο Μαντζούκας να μην ξεχνιόμαστε, εντάξει ο Ντόνσιτς έπαιζε στην Ρεάλ σ' αυτήν την ηλικία όπως έπαιζε αλλά ήταν ο ...Ντόνσιτς.
Εγώ πάντως δεν συμφωνώ με την λογική να παίξει 10 λεπτά ο Μαντζούκας και ο κάθε νεαρός σε garbage time ή σε "παιχνίδια όπως αυτά" ΄η με πειραματικά σχήματα, δεν κερδίζει κάτι ιδιαίτερο έτσι. Αν θέλει κάποια ομάδα να εντάξει και να βελτιώσει κάποιον παίκτη πρέπει να τον βάζει με κανονικές πεντάδες, κανονικό ρόλο και στα μέρη του παιχνιδιού που δεν είναι αδιάφορα αλλά κρίσιμα, με κανονικό ρόλο και όχι ρόλο να κάνει π.χ φάουλ και να ζήσει και με τα λάθη που θα κάνει ο παίκτης σε αυτήν την διαδικασία.

1
1 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 03, 2021 12:16 pm

Hipster έγραψε:
Παρ Δεκ 03, 2021 1:18 am
JohnnyPao έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 6:50 pm
Σήμερα με την τσσκα είχαμε τοσο δεδομένη την ήττα που δεν άνοιξε καν τοπικ?

Ενταξει μας ξεφτίλισαν, ο Παπαγιάννης έγραψε νούμερα αλλα στην αμυνα στα αντιπαλα γκαρντ ηταν παρα πολυ κακος, αργες αντιδράσεις και άφηνε προκλητικά πολυ χώρο για σουτ. Συνολικά βεβαια η αμυνα μας δεν λειτούργησε ουτε για 1 λεπτό μεσα στο ματς. Ο Μεικον κανει αρκετά μεγάλη κοιλιά αυτή τη περίοδο, Φλοιντ αποτι φαίνεται ειναι για να φεύγει, Εβανς και Οκαρο το παλεύουν αλλα ειναι υπερβολικά σοφτ και τιποτα το ιδιαίτερο επιθετικά. Μόνο ο Νεντοβιτς ξεχωρίζει που θα χτυπήσει ξανά σε λιγο καιρό και θα θυμηθούμε αυτα που λέγαμε αρχές της σεζον. Μια ερώτηση έχω μόνο και ειναι πολυ βασική :

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΤΕ ΤΟΝ ΜΑΤΖΟΥΚΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ??

Είμαστε στα 7 λεπτα πριν τελειώσει το ματς και χάνουμε με πάνω απο 20 τι περιμένουμε να αλλάξει. Οκκ τίμιος ο Κασελ αλλα ουτε καν του έβγαινε το ματς σπιτι, δεν συζητώ καν για Μποχωριδη που πήρε χρονο και στο 3 (τραγικός) , βάλτε το παιδι να παιξει ρε μάγκες αν ειναι δυνατόν! Τι μου τον βάζεις ρε κοουτς στο τελευταίο λεπτό? 10 λεπτα τουλάχιστον έπρεπε να είχε πάρει σήμερα.

Ο ανύπαρκτος ρόλος και χρόνος του Ματζουκα στην ομαδα ειναι η μεγαλύτερη μου κριτική προς τον Πρίφτη. Αδικαιολογητος σε αυτο το κομμάτι.
Δεν μπορει να σταθει ρε φιλε ο μικρος σ αυτο το επιπεδο. Γιατι θελετε σωνει και καλα να καει ;
Λετε να μπορει και να μην τον βαζει ο προπονητης, προηγουμενα εχουν; Δεν θελει ο τυφλος να δει το φως του;
Εδω τον Χουγκαζ τον κοψαν δυο φορες απο την δωδεκαδα της εθνικης για να παιξουν Γοντικας , Καββαδας (που επισης δεν παταει παρκε εκτος ελληνικου πρωταθκηματος) και Κακλαμανακης και θελτε να βαλει ο ανθρωπος τον Μαντζουκα στην Γιουρολιγκα;
Ημαρτον!!
Μα για να μπορεσει να σταθεί σε αυτο το επιπεδο κάποια στιγμή πρέπει να τον βάλουν να παιξει! Δεν γίνεται να περιμένουμε να παει 21 για να του δώσουμε καμια μπαλα. Χαμένη είναι η χρονιά και το ξέρουν όλοι, βάλε μέσα τον μικρο, να κερδίσεις κατι τουλάχιστον.

Εχει δικιο και ο Conan, ουτε αρκεί να μπαίνει μόνο σε garbage time. Στην Α1 πρεπει να παιζει κανονικά 15-20 λεπτα οταν η μπαλα καίει (οκ οχι με τον οσφπ) και στη γιουρολιγκ ας παιζει εστω στα ματς που ειναι χαμένα απτο ημίχρονο.

Ας φαμε και 40 σε δυο ματς αντι για 20 στη τελική αν βγάλουμε εναν παιχτη που θα μεινει για χρόνια στην ομαδα.

ΥΓ. Ο Περι ειναι οντως πολυ κακος, πρεπει να βρει τρόπο αμεσα να βοηθήσει τον εαυτό του και την ομαδα, αν όχι θα αλλαχτεί αμεσα κι αυτός αποτι διαβαζω.

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 03, 2021 1:04 pm

JohnnyPao έγραψε:
Παρ Δεκ 03, 2021 12:16 pm
Hipster έγραψε:
Παρ Δεκ 03, 2021 1:18 am


Δεν μπορει να σταθει ρε φιλε ο μικρος σ αυτο το επιπεδο. Γιατι θελετε σωνει και καλα να καει ;
Λετε να μπορει και να μην τον βαζει ο προπονητης, προηγουμενα εχουν; Δεν θελει ο τυφλος να δει το φως του;
Εδω τον Χουγκαζ τον κοψαν δυο φορες απο την δωδεκαδα της εθνικης για να παιξουν Γοντικας , Καββαδας (που επισης δεν παταει παρκε εκτος ελληνικου πρωταθκηματος) και Κακλαμανακης και θελτε να βαλει ο ανθρωπος τον Μαντζουκα στην Γιουρολιγκα;
Ημαρτον!!
Μα για να μπορεσει να σταθεί σε αυτο το επιπεδο κάποια στιγμή πρέπει να τον βάλουν να παιξει! Δεν γίνεται να περιμένουμε να παει 21 για να του δώσουμε καμια μπαλα. Χαμένη είναι η χρονιά και το ξέρουν όλοι, βάλε μέσα τον μικρο, να κερδίσεις κατι τουλάχιστον.

Εχει δικιο και ο Conan, ουτε αρκεί να μπαίνει μόνο σε garbage time. Στην Α1 πρεπει να παιζει κανονικά 15-20 λεπτα οταν η μπαλα καίει (οκ οχι με τον οσφπ) και στη γιουρολιγκ ας παιζει εστω στα ματς που ειναι χαμένα απτο ημίχρονο.

Ας φαμε και 40 σε δυο ματς αντι για 20 στη τελική αν βγάλουμε εναν παιχτη που θα μεινει για χρόνια στην ομαδα.

ΥΓ. Ο Περι ειναι οντως πολυ κακος, πρεπει να βρει τρόπο αμεσα να βοηθήσει τον εαυτό του και την ομαδα, αν όχι θα αλλαχτεί αμεσα κι αυτός αποτι διαβαζω.
Φιλε, εκτιμω την καλη σου διαθεση για τον μικρο, αλλα δεν ειναι απλα τα πραγματα. Στην υποθετικη περιπτωση που ο Μαντζουκας θα μπορουσε να σταθει (ξαναλεω πως για μενα δεν θα μπορεσει και αυτο θα του κανει και κακο στην αυτοπεποιθηση του και στην ψυχολογια του) δεν θα κερδιζε κατι ο Παναθηναικος απ αυτο σε βαθος χρονου. Για μενα παιχτες σαν τον Μαντζουκα δεν πρεπει να πηγαινουν σ αυτες τις ηλικες σε ομαδες οπως ο Ολυμπιακος και ο Παναθηναικος. Θα ηταν καλο για τον ιδιον να συνεχιζε στην Πατρα που θα μπορουσε πιο ευκολα να παρει χρονο και να εξελιξει το ταλεντο του μεχρι να διεκδικισει μια θεση στο Ντραφτ που ειναι και ο στοχος του. Το μονο που θα μπορουσε να κερδισει ο Παναθηναικος απο τον Μαντζουκα στα επομενα 2-3 χρονια ειναι ενα καλο μπαι αουτ για το ΝΒΑ. Οταν θα ειναι σχετικα ετοιμος να προσφερει στον Παναθηναικο , θα ειναι η ωρα που θα φυγει απ αυτον. Εκτιμω πως η μετακινηση του στον Παναθηναικο ειχε σαν στοχο για τον παιχτη, μην σου πω για τον εκπροσωπο του, το μαρκετινγκ στο να ειναι μελος μιας ομαδας της γιουρολιγκ που θα τον βοηθησει στην μετακινηση του στην Αμερικη και οχι η εξελιξη του.
Μπορεις να δεις τα παραδειγματα των Καλαιτζακη και Ποκουσεφσκι που πηγαν στην αλλη πλευρα χωρις να εχουν καν παιξει ακομα κανονικο ανδρικο μπασκετ στην Ευρωπη.
Να λαβεις υποψη σου πως ο Μαντζουκας οπως και ο Ποκουσεφσκι προπερσυ ειναι σε ηλικια που θα ξεκιναγε στο NCAA και μετα απο 3-4 χρονια, αναλογα με το ταλεντο του, θα περναγε στο επομενο επιπεδο. Απλα οι Αμερικανοι κοιτανε να προλαβουνε νωρις να δεμευσουν παιχτες που θα μπορεσουν μελλοντικα ισως να παιξουν στην Λιγκα τους και οχι αμεσα. Περιπτωσεις οπως ο Ντοντσιτς απο ευρωπη ή Λεμπρον και Κομπε απο Ευρωπη που παιρνανε απο το χαισκουλ στο ΝΒΑ ειναι εξαιρεσεις για πολυ μεγαλα ταλεντα. Δεν ειναι τετοια περιπτωση φυσικα ο Μαντζουκας. Ουτε ο Ποκου φυσικα που στην ουσια δεν παιζει στο ΝΒΑ, αλλα ειναι σε διαδικασια εκμαθησης σε μια ομαδα που ειναι σε μια ακραια αναπτυξιακη λογικη στο ΝΒΑ αυτη την στιγμη. Εχει πολλους ταλαντουχους νεαρους στην ομαδα για να της βγουν καποιοι απ αυτους μετα απο 2-3 χρονια και οχι να εχει αμεσα αποτελεσματα.
Τεσπα, πλατειαζω, αλλα ηθελα να σου δωσω σε αδρες γραμμες γιατι πιστευω πως η περιπτωση Μαντζουκα πρεπει να αντιμετωπιστει με προσοχη και να μην επιρεαστει απο τα τρεχοντα προβληματα της ομαδας του. Θα μου πεις και τι εχει να κερδισει ο Παναθηναικος απ αυτο. Μαλλον δν εχει να κερδισει πολλα περα απο το μπαι αουτ που σου εγραψα νωριτερα και απο το πρεστιζ μιας ομαδας που στελνει νεαρους παιχτες στο ΝΒΑ. Μ αυτο τον τροπο ισως μπορει να γινει μεσο εξελιξης νεαρων παιχτων αμα βαλει τετοιο στοχο. Κατι τετοιο ας πουμε κανει η Βιλερμπαν, δεν ξερω αν εχει παρομοιο στοχο ο Παναθηναικος που εχει μια διαρκη πιεση πρωταθλητσιμου, αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”