2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 07, 2020 9:24 pm

Ενας παικτης μου μου αρέσει και παρακολουθω καιρό είναι ο awudu abass της brescia. Μάλιστα για χάρη του έκατσα να δω το παιχνίδι απέναντι στον Προμηθέα όπου ήταν και ο καλύτερος παίκτης της ιταλικής ομάδας. Γεννημένος στην Ιταλία αφρικανικης καταγωγής, διεθνης με squadra azzura ο 26χρονος, 1.98 υψος, δυνατο παιδι, μπορεί να παίξει αμυνα και είναι αξιόπιστος στην επιθεση. Κατ εμέ μια φθηνή λύση, ενας παίκτης που μπορεί να δωσει λύσεις στην περιφέρεια μας καθώς θα Μπορει να μαρκαρει και υψηλότερους αντιπάλους, ενώ στην επιθεση εχει συμπαθητικο σουτ 3 πόντων.

Φθηνη επιλογή που όμως πιστεύω ότι είναι σε θέση να κάνει το βήμα παραπάνω. Δεν θα γίνει Λαρκιν αλλά μου φαίνεται σαν τον Θανάση στο πιο έντεχνο. Αγοράζω και επίσημα μετοχες του και τον βαφτιζω πουλεν μου.

Θα επανέλθω με λίστα παικτών που αξίζουν προσοχή απο το eurocup

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Crash95

 a1greece
Reactions: 228
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2016 1:56 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: LynnGreer,Printezis,Scola
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Πάνθηρες Καβάλας,Ολυμπιακός,ΣικάγοΜπουλς
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 07, 2020 10:30 pm

shtarkws έγραψε:
Τρί Ιαν 07, 2020 9:24 pm
Ενας παικτης μου μου αρέσει και παρακολουθω καιρό είναι ο awudu abass της brescia. Μάλιστα για χάρη του έκατσα να δω το παιχνίδι απέναντι στον Προμηθέα όπου ήταν και ο καλύτερος παίκτης της ιταλικής ομάδας. Γεννημένος στην Ιταλία αφρικανικης καταγωγής, διεθνης με squadra azzura ο 26χρονος, 1.98 υψος, δυνατο παιδι, μπορεί να παίξει αμυνα και είναι αξιόπιστος στην επιθεση. Κατ εμέ μια φθηνή λύση, ενας παίκτης που μπορεί να δωσει λύσεις στην περιφέρεια μας καθώς θα Μπορει να μαρκαρει και υψηλότερους αντιπάλους, ενώ στην επιθεση εχει συμπαθητικο σουτ 3 πόντων.

Φθηνη επιλογή που όμως πιστεύω ότι είναι σε θέση να κάνει το βήμα παραπάνω. Δεν θα γίνει Λαρκιν αλλά μου φαίνεται σαν τον Θανάση στο πιο έντεχνο. Αγοράζω και επίσημα μετοχες του και τον βαφτιζω πουλεν μου.

Θα επανέλθω με λίστα παικτών που αξίζουν προσοχή απο το eurocup

Είναι καλος, τον εχω δει πολλες φορές με την Εθνική Ιταλίας . Παίζει πολυ ως πενταρι εκει με τα θέματα που εχουν οι Ιταλοί στους ψηλούς. Αξιζει να παίξει και παλι Ευρωλίγκα , νομίζω επαιζε με την Αρμάνι παλαιότερα

0
Εκτός απ'τον Crash Bandicoot που αγαπώ όπως καταλάβατε, λατρεύω και το μπασκετ!!!Αγαπημένες ομάδες ΕΚ Καβάλας, Ολυμπιακός, Σικάγο Μπουλς, Εθνική Ελλάδος και Εθνική Αργεντινής (μεγάλη καψούρα με τους γκαούτσος, Vamo Vamo Argentina, Vamo Vamo a ganar)!!!
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 07, 2020 10:53 pm

Μήπως εννοείς τον Μπρουκς λέγοντας ότι τον έχει δει ως 5αρι;
Μπορεί κιόλας αλλά εγώ όσες φορές τον έχει πάρει το μάτι μου, τα αντίπαλα 2αρια ή 3 αρια έπιανε στην άμυνα.
Παλιότερα στην Χ- Αρμάνι να κατέβηκε και στο 4 σε small ball σχήμα. Δεν επιμένω ωστόσο.
Αν κι είμαστε σε άλλο τόπικ, νομίζω ότι είναι ωραία κίνηση ο συγκεκριμένος. Αντί Μπράουν ας πούμε.

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 08, 2020 7:50 am

Σε αυτο το τόπικ θα γρ'αφουμε τις προτάσεις μας για παίκτες που θα θέλαμε να δούμε στον Παναθηναικο καθώς και πιθανά ρόστερ ώστε να αφήσουμε το τόπικ των μεταγραφών για την ειδησεογραφία

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 08, 2020 9:00 pm

Καποιοι απο τους παίκτες που μου άρεσαν στο eurocup μεχρι τωρα και πιστεύω που εχουν χαμηλο κασε, Part I

Rasid Mahalbacic, ο 28 Αυστριακός με ύψος 2.11 κάνει τρομερη χρόνια, έχοντας στην πρώτη φάση σε 10 ματς 14.7 πόντους με 81.8% στις βολές, 6.2 ριμπαουντ αλλά και 4.9 ασσιστ. Πολυ καλος με πλατη στο καλαθι να τελειώνει τις φάσεις αλλά και εξαιρετικος πασερ. Αν βρεθεί μόνος στο τρίποντο δεν θα φοβηθεί να σουτάρει, μέχρι τώρα σούταρε 3/9. Καλη λύση για 2/3ος σέντερ

Φυσικά η καλύτερη επιλογή θα ήταν ο Χάμιλτον της Νταρουσαφακα που είναι απο τους καλύτερους μπλοκερ και ριμπαουντερ του Eurocup, αν οχι ο καλυτερος, αλλά αυτος πλέον θα είναι πανάκριβος.

Ο Rade Zagora της Παρτιζαν μου θυμίζει μια λιγότερη γυμνασμένη αλλά τεχνικοτερη έκδοση του Παπαπέτρου. Στα 25 με υψος 2.05 ειναι έτοιμος για το στεπ απ. Τα στατιστικά του δεν βγάζουν μάτια, τα σουτ αλλες φορείς μπαίνουν αλλες οχι (4/7 με τοφας και μετα 3 ματς με 0/3) αλλά όταν τον βλέπω στο παρκέ πιστεύω ότι μπορεί να γίνει ενα εξαιρετικο τριαρι που θα μαρκαρει απο το 2 ενα το 4

Ο Πρεπελιτς της Μπανταλονα (δανεικος απο ρεαλ) γνωστος και απο την εθνική, χωρίς ιδιαίτερα αθλητικό προσόντα αλλά σουτερ φονιάς και clutch. Αν δεν τον πιστεύει η ρεαλ μπορεί να γίνει ο δικος μας jc carrol

Yakuba Ouattara της Μονακό, 25 χρονών με υψος 1.92, πολυ γρήγορος, πολυ εκρηκτικος, χρήσιμος και στις 2 πλευρές του παρκε. Πέρασε απο το νβα και δεν ακούμπησε, θα του εδινα σιγουρα μια ευκαιρία

Awudu Abass τον ανέφερα σε προηγουμενο ποστ

Johnny O'Bryant έκανε καλη χρόνια περσι στην Μακαμπι, δεν καταλαβα γιατι δεν τον κράτησαν. Φέτος βάζει 14 ποντους ανα ματς με 5 ριμπαουντ και 35% στο τρίποντο. Οχι τρομερος αμυντικος αλλά έχει ογκο στην ρακετα. Θα τον σκεφτόμουν σαν αντι Τομας

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 08, 2020 9:09 pm

shtarkws έγραψε:
Τετ Ιαν 08, 2020 9:00 pm
Καποιοι απο τους παίκτες που μου άρεσαν στο eurocup μεχρι τωρα και πιστεύω που εχουν χαμηλο κασε, Part I

Rasid Mahalbacic, ο 28 Αυστριακός με ύψος 2.11 κάνει τρομερη χρόνια, έχοντας στην πρώτη φάση σε 10 ματς 14.7 πόντους με 81.8% στις βολές, 6.2 ριμπαουντ αλλά και 4.9 ασσιστ. Πολυ καλος με πλατη στο καλαθι να τελειώνει τις φάσεις αλλά και εξαιρετικος πασερ. Αν βρεθεί μόνος στο τρίποντο δεν θα φοβηθεί να σουτάρει, μέχρι τώρα σούταρε 3/9. Καλη λύση για 2/3ος σέντερ

Φυσικά η καλύτερη επιλογή θα ήταν ο Χάμιλτον της Νταρουσαφακα που είναι απο τους καλύτερους μπλοκερ και ριμπαουντερ του Eurocup, αν οχι ο καλυτερος, αλλά αυτος πλέον θα είναι πανάκριβος.

Ο Rade Zagora της Παρτιζαν μου θυμίζει μια λιγότερη γυμνασμένη αλλά τεχνικοτερη έκδοση του Παπαπέτρου. Στα 25 με υψος 2.05 ειναι έτοιμος για το στεπ απ. Τα στατιστικά του δεν βγάζουν μάτια, τα σουτ αλλες φορείς μπαίνουν αλλες οχι (4/7 με τοφας και μετα 3 ματς με 0/3) αλλά όταν τον βλέπω στο παρκέ πιστεύω ότι μπορεί να γίνει ενα εξαιρετικο τριαρι που θα μαρκαρει απο το 2 ενα το 4

Ο Πρεπελιτς της Μπανταλονα (δανεικος απο ρεαλ) γνωστος και απο την εθνική, χωρίς ιδιαίτερα αθλητικό προσόντα αλλά σουτερ φονιάς και clutch. Αν δεν τον πιστεύει η ρεαλ μπορεί να γίνει ο δικος μας jc carrol

Yakuba Ouattara της Μονακό, 25 χρονών με υψος 1.92, πολυ γρήγορος, πολυ εκρηκτικος, χρήσιμος και στις 2 πλευρές του παρκε. Πέρασε απο το νβα και δεν ακούμπησε, θα του εδινα σιγουρα μια ευκαιρία

Awudu Abass τον ανέφερα σε προηγουμενο ποστ

Johnny O'Bryant έκανε καλη χρόνια περσι στην Μακαμπι, δεν καταλαβα γιατι δεν τον κράτησαν. Φέτος βάζει 14 ποντους ανα ματς με 5 ριμπαουντ και 35% στο τρίποντο. Οχι τρομερος αμυντικος αλλά έχει ογκο στην ρακετα. Θα τον σκεφτόμουν σαν αντι Τομας

:goodpost:

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 09, 2020 8:16 am

@Starkws
Καθόμουν το βράδυ και χάζευα βιντεάκια του Hamilton... :ugeek: ..
Νομίζω ότι είναι ΌΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ χρειαζόμαστε..
Συνήθως τέτοιοι παίκτες έχουν Euroleague out αλλά ακόμα και αν δεν έχει ,πιστεύω με 100-150 χιλιάρικα η Darou τον δίνει.....
τον παίρνεις ,του κάνεις 3 χρόνια συμβόλαιο και ησυχάζεις... :police:

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Άβαταρ μέλους
No Center-No Party

senior
Reactions: 189
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 8:59 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D-Larry-Kukoc
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 09, 2020 9:04 am

Εξαιρετική περίπτωση αλλά δεν θα το είχε ήδη κάνει ο Ζοτς που έψαχνε σέντερ και τον είχε μέσα στα πόδια του? Λογικά θα είναι δύσκολη η μεταγραφή του μεσούσης της σεζόν.

0
Εγώ καλά σου τα'λεγα και τ'ακουγες παράλογα!
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 09, 2020 9:10 am

No Center-No Party έγραψε:
Πέμ Ιαν 09, 2020 9:04 am
Εξαιρετική περίπτωση αλλά δεν θα το είχε ήδη κάνει ο Ζοτς που έψαχνε σέντερ και τον είχε μέσα στα πόδια του? Λογικά θα είναι δύσκολη η μεταγραφή του μεσούσης της σεζόν.
είναι η μόνιμη δικαιολογία μας αυτή.. :lol:
δεν θα τον έπαιρνε ο Ζοτς; δεν θα τον έπαιρνε ο Λάσο τον τάδε στην ACB?
δεν γίνεται πια να τους πάρουν όλους... :ugeek:
Αδερφέ , αν δεν σπάσεις καρύδια δεν φτιάχνεις καρυδόπιτα λέει μια παροιμία στο Τατζικιστάν...
Πας στον μάνατζερ , του δίνεις ένα καλό συμβόλαιο της τάξης των 200-250 χιλιάδων μέχρι τέλος της σεζόν , προσφέρεις άλλα 150 στην ομάδα και αναλαμβάνει εκείνος το ψηστήρι να αποδεσμευτεί...

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 09, 2020 9:18 am

Να σημειωθεί οτι ο Τζεκιρι που είναι απο τους καλύτερους παίκτες φέτος επαιζε στην οστανδη (καλύτερος ριμπαουντερ του πρωταθλήματος) απο εκεί πήγε στην Γκαζαντιεπ όπου έγραφε 10 ριμπάουντ μ.ο και φέτος τον τσίμπησε η Βιλερμπαν. Στην πρώτη του χρονιά δηλαδή στην Ευρωλίγκα και προερχόμενος απο μέτριες ομάδες κάνει τρομερες εμφανίσεις

Οταν δεν έχεις το πορτοφόλι να παρεις καταξιωμένους παίκτες πρέπει να ρισκάρεις καποιες επιλογές, εφόσον βέβαια ο παίκτης δείχνει κάποια δείγματα. Μεγάλη πληγή του Παναθηνακου εδω και χρόνια οτι δεν ξέρει να ψάχνει παίκτες.

Σκεφτείτε να είχαμε πάρει τον Τζεκιρι αντι του Γουαιλι (η του Ιαν) γιατί ο gm έλεγε ότι αξίζει το ρισκο. Δεν νομιζω τα κασε τους να εχουν διαφορές φέτος.

Βέβαια ο Τζεκιρι είναι πλέον απλησιαστος, όμως Τζεκιρι πάντα θα υπάρχουν σε όλες τις θέλεις. Το θεμα είναι να μπορεις να τους βρεις

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 09, 2020 9:26 am

^ Αυτό ακριβώς...
το μόνιμο παράπονο μου...
τόσοι κ τόσοι παικταράδες έχουν περάσει από την ομάδα μας εδώ και χρόνια..
ποτέ δεν έχω ακούσει φερ ειπείν ξέρω γω ο Tomacevic πρότεινε στην ΚΑΕ τον τάδε παίκτη... δλδ ένας πρώην παίκτης μας που έχει καλή εικόνα ξέρω γω από το πρωτάθλημα της χώρας του να σου δινει στο πιάτο ένα λαυράκι...
Μια ζωή κάνουμε δουλειές αναλόγως με τα μανατζερικά γραφεία που τα πάμε καλά...

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Άβαταρ μέλους
Baader

 junior
Reactions: 29
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2014 8:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Kareem Abdul-Jabbar
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 09, 2020 9:50 am

shtarkws έγραψε:
Πέμ Ιαν 09, 2020 9:18 am
Να σημειωθεί οτι ο Τζεκιρι που είναι απο τους καλύτερους παίκτες φέτος επαιζε στην οστανδη (καλύτερος ριμπαουντερ του πρωταθλήματος) απο εκεί πήγε στην Γκαζαντιεπ όπου έγραφε 10 ριμπάουντ μ.ο και φέτος τον τσίμπησε η Βιλερμπαν. Στην πρώτη του χρονιά δηλαδή στην Ευρωλίγκα και προερχόμενος απο μέτριες ομάδες κάνει τρομερες εμφανίσεις

Οταν δεν έχεις το πορτοφόλι να παρεις καταξιωμένους παίκτες πρέπει να ρισκάρεις καποιες επιλογές, εφόσον βέβαια ο παίκτης δείχνει κάποια δείγματα. Μεγάλη πληγή του Παναθηνακου εδω και χρόνια οτι δεν ξέρει να ψάχνει παίκτες.

Σκεφτείτε να είχαμε πάρει τον Τζεκιρι αντι του Γουαιλι (η του Ιαν) γιατί ο gm έλεγε ότι αξίζει το ρισκο. Δεν νομιζω τα κασε τους να εχουν διαφορές φέτος.

Βέβαια ο Τζεκιρι είναι πλέον απλησιαστος, όμως Τζεκιρι πάντα θα υπάρχουν σε όλες τις θέλεις. Το θεμα είναι να μπορεις να τους βρεις
Κλασικό, διαχρονικό πρόβλημα.
Φέτος η Οστάνδη έχει ακόμα έναν εξαιρετικό ριμπάουντερ, τον Σεβόν Τόμπσον. Είναι 26 ετών, 2,13m ύψος, Τζαμαϊκανός και μοιάζει πολύ σαν παίχτης με τον Τζόνι Χάμιλτον της Νταρουσάφακα. Φέτος στο BCL έχει 14,2 πόντους και 10,3 ριμπάουντ. Στο Βελγικό πρωτάθλημα έχει 10,8π. και 8,1 ριμπ.
Βέβαια, σε αντίθεση με τον Χάμιλτον, αυτός μοιάζει ανέτοιμος για το βήμα παραπάνω (ενδεικτικό ότι ακόμα και στο BCL έχει μ.ο. λαθών 3,4).

Γενικά υπάρχει αυτό το δίλημμα: Έστω ότι κάνεις σκάουτινγκ και βρίσκεις τα καλύτερα λαβράκια, έχεις χρόνο και διάθεση να περιμένεις να ψηθούν; Νομίζω πως εμείς δεν έχουμε... Ίσως μια λύση είναι να τους δίνεις δανεικούς όπως ο ΟΣΦΠ έδωσε τον Χαπ.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 09, 2020 10:50 am

Baader έγραψε:
Πέμ Ιαν 09, 2020 9:50 am
Κλασικό, διαχρονικό πρόβλημα.
Φέτος η Οστάνδη έχει ακόμα έναν εξαιρετικό ριμπάουντερ, τον Σεβόν Τόμπσον. Είναι 26 ετών, 2,13m ύψος, Τζαμαϊκανός και μοιάζει πολύ σαν παίχτης με τον Τζόνι Χάμιλτον της Νταρουσάφακα. Φέτος στο BCL έχει 14,2 πόντους και 10,3 ριμπάουντ. Στο Βελγικό πρωτάθλημα έχει 10,8π. και 8,1 ριμπ.
Βέβαια, σε αντίθεση με τον Χάμιλτον, αυτός μοιάζει ανέτοιμος για το βήμα παραπάνω (ενδεικτικό ότι ακόμα και στο BCL κάνει έχει μ.ο. λαθών 3,4).

Γενικά υπάρχει αυτό το δίλημμα: Έστω ότι κάνεις σκάουτινγκ και βρίσκεις τα καλύτερα λαβράκια, έχεις χρόνο και διάθεση να περιμένεις να ψηθούν; Νομίζω πως εμείς δεν έχουμε... Ίσως μια λύση είναι να τους δίνεις δανεικούς όπως ο ΟΣΦΠ έδωσε τον Χαπ.
Ωραίο τόπικ άνοιξε ο Stharkws κι ωραίες οι προτάσεις του. Περιμένουμε κι άλλες!

Λοιπόν, ενδιαφέρον έχει η Οστάνδη :goodpost: (όπως κι Σεβόν Τόμπσον που λες που δεν τον ξέρω καθόλου) και γενικά το Βελγικό Πρωτάθλημα πόσο μάλλον από τη στιγμή που έχουν περάσει από εκεί ο Μπατίστ κι ο Λοτζέσκι ενώ κι ο ίδιος ο Τζεκίρι εκεί ήταν πριν πάει στην Τουρκία. Να υπενθυμίσω ότι τον υπέγραψε για έναν χρόνο η Βιλερμπάν, οπότε είναι ελεύθερος το καλοκαίρι. Σίγουρα θα τον έχουν προσεγγίσει κάποιες καλές ομάδες (συνδυάζει νεαρό της ηλικίας για σέντερ, με ταχύτητα/έκρηξη στιβικού αθλητή, δύναμη, τελειώματα, ριμπάουντ) αλλά το κασέ του δεν πιστεύω ότι θα είναι και τόσο απλησίαστο. Κάπου στα 1 με 1.3κ τον έχω για τουλάχιστον φέτος. Λογικά θα εκτιναχθεί σε κανά- δυο χρόνια.
Το κάσε του βέβαια θα είναι σε συνάρτηση με ποια ονόματα θα παίξουν για το 5. Θα φύγει το πλέον περιζήτητο (από τα ελεύθερα αν μη τι άλλο) πεντάρι της ευρωλίγκας, Μιλουτίνοβ από τον Ολυμπιακό;
Μόρλαντ και Ούντο θα το σκεφτούν να αφήσουν τα κινέζικα γουάν;

Ενδεχομένως και nbaers που θα θελήσουν να έρθουν/γυρίσουν Ευρώπη. (Ας πούμε παίκτες σαν τους Τ. Ρόμπινσον, Τζ. Μίκι ή Τ. Μπλακ ή και παίκτες που απλώς σκέφτονται την επιστροφή τους, όπως οι Σεραφέν,Λοβέρν,Κουφός*).

Έχεις δίκιο και για τον δανεισμό- έχει το ενδιαφέρον του ως τακτική. Το κάνουν κυρίως στην Ισπανία.

Αναφορικά με τον Τζ. Χάμιλτον νομίζω ότι είναι ακόμη προσιτός- άλλωστε έιναι η πρώτη του χρονιά στην Ευρώπη. Για πάνω από 800. χιλ δεν νομίζω ότι είναι ακόμη.

Όσο για τον Ζοτς που ειπώθηκε, αφενός δεν το έχει και πολύ με τους αμερικάνους παίκτες :smile: αφετέρου για τη δουλειά αυτή η Φενέρ έχει τον Γκεραρντίνι όπως η Μπασκόνια έχει τον Σαλαθάρ (κι όχι τον Κερεχέτα όπως συχνά - πυκνά γράφεται στα ελληνικά ΜΜΕ- ή στα φόρουμ καλή ώρα. Μην μπερδευόμαστε με τα εδώ ήθη.

Ο δε Πρέπελιτς δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί με τον Κάρολ (ίσως κανείς να μην μπορεί να συγκριθεί με τον Κάρολ βασικά) γιατί ο αμερικάνος(πολύ καλός κι ως αθλητής) είναι παίκτης ρόλου και οικονομίας και συνδυάζει καταπληκτικό σουτ με ψυχική/πνευματική ετοιμότητα γι΄αυτό και μπορεί και παίρνει και με τέτοια επιτυχία και τα τελευταία σουτ.
Ενώ ο Σλοβένος θέλει να είναι πρωταγωνιστής, δεν υποτάσσει το "εγώ" στο ¨εμείς", έχει κακή επιλογή σουτ και πολύ χειρότερα ποσοστά. Επιπλέον πρέπει να τον δούμε είτε για δεύτερη χρονιά στη Ρεάλ είτε σε άλλη μεγάλη ομάδα. Αν περιορίσει την τρέλα και τον εγωισμό του μπορεί να βρει ρόλο σε μεγάλη ομάδα.

Ωραίος παίκτης για το 3/4 είναι ο γνωστός Σ. Ντέκερ της Λόκο ενώ ενδιαφέρον ως συμπληρωματικοί έχουν οι Χ. Μάρτιν για το 5 (μαζί με Μήτογλου στο 4, μιας και είναι κοντό 5αρι- αν και δυναμίτης) ο Τζ. Κόμπς της Μπουντούσνοστ και Σ.Κρίστον της Λιμόζ στο 1.

Εκτός Eurocup τώρα, ένα ωραίο στοίχημα που παραπέμπει σε Ράις πριν μια 5ετία, είναι ο Τρέι Γκόλντεν της Μπαχτσεσεχίρ. Σουτάρει σταθερά πάνω από 40% έξω από το 3π. τις τελευταίες 3 σεζόν, έχει φοβερό ντράιβ που παραπέμπει σε άλλες εποχές, πηδάει για ριμπάουντ ενώ μοιράζει και ασίστ. Εγώ θα τον έβλεπα άνετα στη θέση του Ράουτινς ακόμα και φέτος. Για το δεκάλεπτο εννοείται.Κι ας του λείπουν οι 6-7 πόντοι παραπάνω του Καναδού τούς αντικαθιστά με το άλμα, τη δύναμη και την ορμή του.

* Χαζομάρα :smile: έγραψα για τον Κουφό. Δεν ήταν ποτέ στην Ευρώπη για να γυρίσει.

Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 09, 2020 10:57 am

:goodpost: :goodpost: :goodpost:

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Άβαταρ μέλους
irving

 euroleague
Reactions: 109
Δημοσιεύσεις: 1680
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2014 9:35 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 09, 2020 2:29 pm

Baader έγραψε:
Πέμ Ιαν 09, 2020 9:50 am

Γενικά υπάρχει αυτό το δίλημμα: Έστω ότι κάνεις σκάουτινγκ και βρίσκεις τα καλύτερα λαβράκια, έχεις χρόνο και διάθεση να περιμένεις να ψηθούν; Νομίζω πως εμείς δεν έχουμε... Ίσως μια λύση είναι να τους δίνεις δανεικούς όπως ο ΟΣΦΠ έδωσε τον Χαπ.
μα αυτο το κανουμε με ελληνες. μητογλου παπαγιαννη. αλλο οι ελληνες βεβαια. αλλα δε γινεται να παρει κι αλλον μικρο στη frontline και να περιμενεις να σου βγει. φετος το καναμε με μπεντιλ και ουαιλι. αλλα εχουμε και μητογλου παπαγιαννη. δηλαδη 4/5 ψηλους περιμενουμε την εξελιξη τους! :banghead: και ο αλλος ειναι ο βουγιουκας.
οποτε σε ενα πιο σωστα δομημενο συνολο, ναι πιστευω μπορουμε να το κανουμε. λες και φερνουμε παιχτες απο ομαδα ευρωλιγκας. αμα ειναι και πιο μικρος, ο κοσμος θελει να τον βλεπει να βελτιωνεται (αρκει να μην ειναι βασικος πχ. παπαγιαννης) ενω αμα ειναι 33+ ο κοσμος θα λεει για συνταξιουχους (βλ. κιθ, λασμε).

σκεφτειτε τον παπαγιαννη πλαισιομενο απο χαντερ και γιανκ, οπως ο μιλουτινοφ το 2015-16. την επομενη χρονια με μπιρτς και γιανκ. οχι με βουγιουκα, λασμε και ουαιλι.

αυτο μπορουμε να το κανουμε ευκολα με κοντους, καθως με καλαθη, ραις, φριντετ μπορουσαμε να βαλουμε για καποια λεπτα εναν μικρο. δε θα κοστιζε τιποτα στην ομαδα. αρκει να ταιριαζουν τα στοιχεια του (πχ αμα ειχε αμυνα και σουτ) και να ηταν ετοιμος να προσφερει λιγα λεπτα (οχι παπαδακης ας πουμε).

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”