2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 02, 2021 2:16 pm

pan24 έγραψε:
Σάβ Ιαν 02, 2021 1:48 pm
Για μπακαπ άσσος δεν θα με χάλαγε ο Χολ που με την αλλαγή προπονητή είναι από αυτούς που φεύγουν από τον Ερυθρό.
Του λείπει αθλητικότητα για αυτό το επίπεδο αλλά έχει εξαιρετικό τρίποντο και είναι κανονικός δημιουργός.
Με έναν καλό βασικό άσσο θα μας ήταν τέλειος για αναπληρωματικός άσσος να παίζει 10-15 λεπτά.
Λόγω τριπόντου παίζει και χωρίς μπάλα πολύ καλά.
ουτε εμενα θα με χαλαγε παρολο που αθλητικοτητα και αμυνα δεν ειναι καλος. σε ολα τα αλλα μια χαρα. αλλα ουτε βασικο ασσο εχουμε αλλα ο χολ βγαζει και πολλους τραυματισμους δυστηχως. δεν ξερω αν αξιζει να ρισκαρουμε για παικτη που ολο τραυματιζεται.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 04, 2021 11:06 pm

Ας επιστρέψω στο αγαπημένο μου χόμπι μετα απο καιρό, τις μεταγραφές και τα "αν". Τι θα έκανα εγώ αν μου άφηναν τη στελέχωση του παο (με τις μηδαμινές μου γνώσεις)...

Η ομαδα το καλοκαίρι ειχε εναν γερο ελληνικό κορμό πανω στον οποίο κλήθηκε να χτισει. Τους Παπαγιαννη, Μήτογλου και Παπαπετρου, το επομενο καλοκαίρι οι δυο τελευταίοι θα ναι στον αέρα. Τι ήθελε ομως η ομαδα ως συμπλήρωμα?

Εναν scoring SG (καλως αποκτήθηκε ο Νεντοβιτς) , δυο PG (ο ένας να μπορει να βάλει πιεση στην αντίπαλη αμυνα μέσω σουτ και δημιουργίας κι ο άλλος ναναι καλος αμυντικός και ορθολογιστης) , ενα SF/SG στυλ Μαλκολμ Χιλ ή Ριβερς , ενα PF/SF στυλ Γουιτιγκτον (ή και Ουαιτ τελος παντων) και εναν καλο Center (ειχαν ακουστεί πολλοί, πχ Μόργκαν, Ποιθρες, Τερι, Χειζ κλπ).

Προσωπικά λοιπον τα συμβόλαια των Μποχωρίδη και ΣαντΡος θα τα εδινα για να φέρω τον βασικο μας ασο (ουτε Μπραουν, ουτε Λαπροβιτολα) καποιον σαν τον Χερμανσον θα επελεγα ή και τον Παγκος ακόμα καλύτερα. Απο πίσω με το συμβόλαιο των Τζασκον/Σαικς/Μακ θα έφερνα ενα πιο "νταμαρι" σαν τον Γουολντεν του ερυθρου ή τον Ντιμιτριους Τζακσον. Με το συμβολαιο του Φοστερ το 3/2αρι μας, ας πουμε τον Χιλ και με τα χρήματα των Μπεντιλ και Ογκαστ θα έφερνα τον Ποιθρες που παιζει και στο 4 αν χρειαστεί και είναι και θηριο. Σαν εξτραδακι θα άλλαζα και Ιαν με Καββαδα. Με τις υπόλοιπες κινήσεις τις ομαδας ειμαι κομπλε!! 😁

Συνοψίζοντας :

Χερμανσον , Γουολντεν , Διπλαρος
Νεντοβιτς , Χιλ , Καλαιτζακης
Παπαπετρου , Κασελακης
Ουαιτ , Μήτογλου , Ματζουκας
Παπαγιαννης , Ποιθρες , Καββαδας


Σουπερ μου φαίνεται στα ίδια λεφτά και το καλοκαίρι του 21' θα προσπαθούσα να αλλάξω τον Ουαιτ με τον Ναιτζελ Χειζ της ζαλγκιρις και να ανανεώσω αν γίνεται τη Big 3 (αν φυγει ο Νεντο, σκορερ βρίσκεις εύκολα ή δύσκολα οκ).


ΥΓ. Συνολικά νομιζω το ροστερ που ειναι πιο κοντά στα γούστα μου φετος ειναι αυτο της Ζενιτ του Τσαβι και της Τσσκα του Ιτουδη φυσικα αλλα μιλαμε για πιο λογικα μπατζετ.

0
Esteban_bachoso

 junior
Reactions: 15
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 16, 2012 7:17 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 05, 2021 9:35 pm

Δυστυχώς με τα οικονομικά δεδομένα της ομάδας θα πρέπει να κοιτάμε σε λίγκες χαμηλότερης δυναμικότητας με το ρίσκο κάποιοι παίκτες να μην βγουν όπως ο Foster. Σαν λύσεις ανάγκης για να βοηθηθεί η ομάδα λίγο στην οργάνωση στον άσο,σούτ στα γκάρντ και ταχύτητα στα φοργουρντ θα πρότεινα στις θέσεις των Foster, Κασελάκη, Bentil, Βουγιούκα τον Lamar Peters στον άσο (που ξεκίνησε καλά στην Bursaspor από τον Δεκέμβρη που τον απέκτησε), τον Steven Gray που φεύγει από το Περιστέρι και τον Miro Bilan της Sassari που δίνει παιχνίδι με πλάτη, κίνηση στην ρακέτα και ριμπάουντ. Ο Ογκοστ επιθετικά δεν είναι άσχημος, δεν έχει τροφοδοτηθεί από τα γκάρντ φέτος...για την άμυνα θα μπορούσε να βοηθηθεί στο 4 από τον Μήτογλου.
1.Mack-Peters-(Καλαιτζάκης)
2.Nedovic-Gray
3.Παπαπέτρου-Sant Ross-(Μποχωρίδης)
4.Μήτογλου-White-(Μάντζουκας)
5.Παπαγιάννης-Bilan-Όγκοστ

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 06, 2021 8:51 am

JohnnyPao έγραψε:
Δευ Ιαν 04, 2021 11:06 pm
Ας επιστρέψω στο αγαπημένο μου χόμπι μετα απο καιρό, τις μεταγραφές και τα "αν". Τι θα έκανα εγώ αν μου άφηναν τη στελέχωση του παο (με τις μηδαμινές μου γνώσεις)...

Η ομαδα το καλοκαίρι ειχε εναν γερο ελληνικό κορμό πανω στον οποίο κλήθηκε να χτισει. Τους Παπαγιαννη, Μήτογλου και Παπαπετρου, το επομενο καλοκαίρι οι δυο τελευταίοι θα ναι στον αέρα. Τι ήθελε ομως η ομαδα ως συμπλήρωμα?

Εναν scoring SG (καλως αποκτήθηκε ο Νεντοβιτς) , δυο PG (ο ένας να μπορει να βάλει πιεση στην αντίπαλη αμυνα μέσω σουτ και δημιουργίας κι ο άλλος ναναι καλος αμυντικός και ορθολογιστης) , ενα SF/SG στυλ Μαλκολμ Χιλ ή Ριβερς , ενα PF/SF στυλ Γουιτιγκτον (ή και Ουαιτ τελος παντων) και εναν καλο Center (ειχαν ακουστεί πολλοί, πχ Μόργκαν, Ποιθρες, Τερι, Χειζ κλπ).

Προσωπικά λοιπον τα συμβόλαια των Μποχωρίδη και ΣαντΡος θα τα εδινα για να φέρω τον βασικο μας ασο (ουτε Μπραουν, ουτε Λαπροβιτολα) καποιον σαν τον Χερμανσον θα επελεγα ή και τον Παγκος ακόμα καλύτερα. Απο πίσω με το συμβόλαιο των Τζασκον/Σαικς/Μακ θα έφερνα ενα πιο "νταμαρι" σαν τον Γουολντεν του ερυθρου ή τον Ντιμιτριους Τζακσον. Με το συμβολαιο του Φοστερ το 3/2αρι μας, ας πουμε τον Χιλ και με τα χρήματα των Μπεντιλ και Ογκαστ θα έφερνα τον Ποιθρες που παιζει και στο 4 αν χρειαστεί και είναι και θηριο. Σαν εξτραδακι θα άλλαζα και Ιαν με Καββαδα. Με τις υπόλοιπες κινήσεις τις ομαδας ειμαι κομπλε!! 😁

Συνοψίζοντας :

Χερμανσον , Γουολντεν , Διπλαρος
Νεντοβιτς , Χιλ , Καλαιτζακης
Παπαπετρου , Κασελακης
Ουαιτ , Μήτογλου , Ματζουκας
Παπαγιαννης , Ποιθρες , Καββαδας


Σουπερ μου φαίνεται στα ίδια λεφτά και το καλοκαίρι του 21' θα προσπαθούσα να αλλάξω τον Ουαιτ με τον Ναιτζελ Χειζ της ζαλγκιρις και να ανανεώσω αν γίνεται τη Big 3 (αν φυγει ο Νεντο, σκορερ βρίσκεις εύκολα ή δύσκολα οκ).


ΥΓ. Συνολικά νομιζω το ροστερ που ειναι πιο κοντά στα γούστα μου φετος ειναι αυτο της Ζενιτ του Τσαβι και της Τσσκα του Ιτουδη φυσικα αλλα μιλαμε για πιο λογικα μπατζετ.
Κάλοι παίκτες που αναφέρεις αλλά θα χρειαζόσουν μεγαλύτερο μπάτζετ απ αυτο που έχεις τώρα.

0
Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Ιαν 08, 2021 9:47 am

Πάμε λίγο προτάσεις για πλειμεικερ... Έρχονται ξανα μέρες με έντονες transfer rumours

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 21, 2021 10:39 pm

Διαβαζω απο παντου οτι κοιτάμε Κοντι Μίλερ Μακινταιρ για ασο. Στη παρτιζαν στο μεταξυ χαίρονται λες και διώχνουν τον Φοστερ, ελπιζω να μην κάνουμε 0/5 σε αυτή τη θεση φετος.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 22, 2021 12:27 am

Το λεω απο τωρα και να με θυμηθείτε, το καλοκαίρι θελω με τα χρήματα απτο ντουέτο White & Bentil να φέρουμε τον Nigel Hayes της Ζαλγκιρις που μένει ελεύθερος!

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 22, 2021 10:15 am

JohnnyPao έγραψε:
Πέμ Ιαν 21, 2021 10:39 pm
Διαβαζω απο παντου οτι κοιτάμε Κοντι Μίλερ Μακινταιρ για ασο. Στη παρτιζαν στο μεταξυ χαίρονται λες και διώχνουν τον Φοστερ, ελπιζω να μην κάνουμε 0/5 σε αυτή τη θεση φετος.
Δεν ξετρελάθηκα κιόλας...

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
SARAS1989

 a1greece
Reactions: 223
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2020 4:23 am
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Saras, Nash
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 5

Παρ Ιαν 22, 2021 11:01 am

JohnnyPao έγραψε:
Πέμ Ιαν 21, 2021 10:39 pm
Διαβαζω απο παντου οτι κοιτάμε Κοντι Μίλερ Μακινταιρ για ασο. Στη παρτιζαν στο μεταξυ χαίρονται λες και διώχνουν τον Φοστερ, ελπιζω να μην κάνουμε 0/5 σε αυτή τη θεση φετος.
Όποιος και να έρθει θα πρέπει να είναι καλύτερος από μακ και σαντρος και να είναι εις θέση να βοηθήσει στην κατάκτηση των εγχώριων τίτλων απέναντι σε αεκ και προμηθέα. Είναι πολύ χαμηλά ο πήχης, δε ψάχνουμε παίκτη που να κάνει τη διαφορά στα ευρωπαϊκά ματς.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 22, 2021 12:25 pm

Μαλλον fake news του Κοντι Μίλερ αποτι λενε... δεν στεναχωρηθηκα κι ολας. Εγω ο παίκτης που θα ήθελα να αντικαταστήσει τον Φοστερ φετος σε μια χρονιά μονο με εγχώριους στόχους είναι ο Kyle Allman Jr , καλο ασακι με ωραίες εμφανίσεις φετος στο τσουλου. Περσι επαιζε στο Λαυριο κι είναι μόλις 23 χρονων, τον κλείνεις κι αν σου βγεις έχεις μπακαπ ασο για του χρονου.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 22, 2021 12:50 pm

JohnnyPao έγραψε:
Παρ Ιαν 22, 2021 12:25 pm
Μαλλον fake news του Κοντι Μίλερ αποτι λενε... δεν στεναχωρηθηκα κι ολας. Εγω ο παίκτης που θα ήθελα να αντικαταστήσει τον Φοστερ φετος σε μια χρονιά μονο με εγχώριους στόχους είναι ο Kyle Allman Jr , καλο ασακι με ωραίες εμφανίσεις φετος στο τσουλου. Περσι επαιζε στο Λαυριο κι είναι μόλις 23 χρονων, τον κλείνεις κι αν σου βγεις έχεις μπακαπ ασο για του χρονου.
ο Allman πολυ καλος παικτης αλλα δεν ειναι ασσος. πιο πολυ ασσος ειναι ο σαντ ρος και ο φοστερ παρα ο Allman. Μοιαζει παρα πολυ με τον Καρτερ, τον αντικαταστατη του δηλαδη φετος στο Λαυριο. Ειναι δηλαδη καθαρο 2αρι.

κατα τα αλλα ειναι οντως πολυ καλος παικτης και θεωρω οτι σε 1-2 χρονια θα ειναι ευρωλιγκα.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 22, 2021 2:30 pm

Tracy Mac έγραψε:
Παρ Ιαν 22, 2021 12:50 pm
JohnnyPao έγραψε:
Παρ Ιαν 22, 2021 12:25 pm
Μαλλον fake news του Κοντι Μίλερ αποτι λενε... δεν στεναχωρηθηκα κι ολας. Εγω ο παίκτης που θα ήθελα να αντικαταστήσει τον Φοστερ φετος σε μια χρονιά μονο με εγχώριους στόχους είναι ο Kyle Allman Jr , καλο ασακι με ωραίες εμφανίσεις φετος στο τσουλου. Περσι επαιζε στο Λαυριο κι είναι μόλις 23 χρονων, τον κλείνεις κι αν σου βγεις έχεις μπακαπ ασο για του χρονου.
ο Allman πολυ καλος παικτης αλλα δεν ειναι ασσος. πιο πολυ ασσος ειναι ο σαντ ρος και ο φοστερ παρα ο Allman. Μοιαζει παρα πολυ με τον Καρτερ, τον αντικαταστατη του δηλαδη φετος στο Λαυριο. Ειναι δηλαδη καθαρο 2αρι.

κατα τα αλλα ειναι οντως πολυ καλος παικτης και θεωρω οτι σε 1-2 χρονια θα ειναι ευρωλιγκα.
Μαλλον δεν τον έχεις παρακολουθήσει και πολυ αλλα αρκεί να δεις και τα στατιστικά του. 7,5 ασσιστ αν παιχνίδι εχει καθόλου άσχημα. Καλός αμυντικός, αθλητικός παιχτης με καλο χειρισμό της μπαλας, βλέπει γήπεδο εχει κι ενα αξιοπρεπές σουτ, μόλις 23 χρονων, νομιζω ειναι οσο ασος ειναι ο Μπολντουιν! Απο ΣαντΡος σίγουρα πιο ασος , απο Μακ δεν ξέρω ωστόσο ο Μακ πλεον ειναι πρώην παιχτης.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 22, 2021 2:33 pm

JohnnyPao έγραψε:
Παρ Ιαν 22, 2021 2:30 pm
Tracy Mac έγραψε:
Παρ Ιαν 22, 2021 12:50 pm


ο Allman πολυ καλος παικτης αλλα δεν ειναι ασσος. πιο πολυ ασσος ειναι ο σαντ ρος και ο φοστερ παρα ο Allman. Μοιαζει παρα πολυ με τον Καρτερ, τον αντικαταστατη του δηλαδη φετος στο Λαυριο. Ειναι δηλαδη καθαρο 2αρι.

κατα τα αλλα ειναι οντως πολυ καλος παικτης και θεωρω οτι σε 1-2 χρονια θα ειναι ευρωλιγκα.
Μαλλον δεν τον έχεις παρακολουθήσει και πολυ αλλα αρκεί να δεις και τα στατιστικά του. 7,5 ασσιστ αν παιχνίδι εχει καθόλου άσχημα. Καλός αμυντικός, αθλητικός παιχτης με καλο χειρισμό της μπαλας, βλέπει γήπεδο εχει κι ενα αξιοπρεπές σουτ, μόλις 23 χρονων, νομιζω ειναι οσο ασος ειναι ο Μπολντουιν! Απο ΣαντΡος σίγουρα πιο ασος , απο Μακ δεν ξέρω ωστόσο ο Μακ πλεον ειναι πρώην παιχτης.
και τον σαντ ρος τον βαζουμε ασσο φετος ευρωλιγκα και βγαζει 4 ασσιστ μεσο ορο, αλλα βλεπεις οτι δεν μπορει την θεση. αν τον βαλεις ασσο στο bcl τον σαντρος θα βγαζει ματια αλλα ειναι αλλο επιπεδο η ευρωλιγκα.

οπως και να εχει εμενα ο Allman μου αρεσε απο περσυ παρα πολυ και ειναι σιγουρα παικτης που θα παιζει ευρωλιγκα. δεν νομιζω ομως οτι μπορει να κανει απο την θεση του καθαρου ασσου ομως.

γραφουν οτι σκεφτονται να παρουν αγραβανη μικρο για το καλοκαιρι και οτι τον κοιταζουμε και τον εξεταζουμε. βεβαια δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι αυτο που διαβασα. παντως αυτο δεν εχει νοημα αφου ηδη εχουμε μαντζουκα σε αυτην την θεση και τον κασελακη. εξαλλου δεν νομιζω οτι ειναι για τοσο ψηλα ακομα ο αγραβανης, σε 1-2 χρονια ισως αν εχει βελτιωθει πολυ. αν ειναι να παρουμε ελληνα για του χρονου εγω θα ελεγα μουρατο που εχει τρελη εξελιξη. βεβαια εχει θεμα με το σουτ αλλα το εχει δουλεψει και συνεχιζει να το δουλευει και να το βελτιωνει πολυ! θα τον επαιρνα στη θεση του καλαιτζακη ή του μποχωριδη τον μουρατο.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 22, 2021 3:20 pm

O Allman πράγματι έχει φέτος 6.4 ασίστ στο BCL και 4.6 στο λετονοεσθονικό πρωτάθλημα, αλλά ούτε εγώ τον θυμάμαι (από το Λαύριο) ως πλέι-μέικερ.
Με ένα μικρό τσεκ λοιπόν βλέπουμε ότι πράγματι στο Λαύριο πέρυσι είχε 2.2 ασίστ.

Δεν μπορώ να πω ότι έχω δει την Ρίγα φέτος για να έχω άποψη για το πώς παίζει και σε τι θέση ακριβώς, αλλά για παράδειγμα και ο Φόστερ πέρυσι ήταν στην Χολόν ο πρώτος πασέρ της ομάδας του (με 3.8 ασίστ βέβαια και όχι με τόσες όσες ο Άλμαν) και είναι πολύ μακριά από πλέι-μέικερ, πόσο μάλλον για το επίπεδο του Παναθηναϊκού. Σίγουρα μπορεί να πάρει τη μπάλα στα χέρια του και να την πασάρει εκτός από το να την σουτάρει, αλλά έχει να κάνει και με την υπόλοιπη στελέχωση της ομάδας.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Σπανούλης πχ πριν 5 χρόνια, που είχε 5 ασίστ μέσο όρο και θεωρητικά ήταν το 2άρι της ομάδας, με τον πλέι-μέικερ Μάντζαρη να έχει 1.5 ασίστ μέσο όρο. Μπορούσες να πεις όμως ότι βάζεις τον Σπανούλη στο 1 μιας που είχε 6 ασίστ, και βάζεις στο 2 κάποιον καθαρό sg? Πόσο λειτουργική θα ήταν εκείνη η ομάδα?

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 22, 2021 3:31 pm

benchwarmer έγραψε:
Παρ Ιαν 22, 2021 3:20 pm
O Allman πράγματι έχει φέτος 6.4 ασίστ στο BCL και 4.6 στο λετονοεσθονικό πρωτάθλημα, αλλά ούτε εγώ τον θυμάμαι (από το Λαύριο) ως πλέι-μέικερ.
Με ένα μικρό τσεκ λοιπόν βλέπουμε ότι πράγματι στο Λαύριο πέρυσι είχε 2.2 ασίστ.

Δεν μπορώ να πω ότι έχω δει την Ρίγα φέτος για να έχω άποψη για το πώς παίζει και σε τι θέση ακριβώς, αλλά για παράδειγμα και ο Φόστερ πέρυσι ήταν στην Χολόν ο πρώτος πασέρ της ομάδας του (με 3.8 ασίστ βέβαια και όχι με τόσες όσες ο Άλμαν) και είναι πολύ μακριά από πλέι-μέικερ, πόσο μάλλον για το επίπεδο του Παναθηναϊκού. Σίγουρα μπορεί να πάρει τη μπάλα στα χέρια του και να την πασάρει εκτός από το να την σουτάρει, αλλά έχει να κάνει και με την υπόλοιπη στελέχωση της ομάδας.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Σπανούλης πχ πριν 5 χρόνια, που είχε 5 ασίστ μέσο όρο και θεωρητικά ήταν το 2άρι της ομάδας, με τον πλέι-μέικερ Μάντζαρη να έχει 1.5 ασίστ μέσο όρο. Μπορούσες να πεις όμως ότι βάζεις τον Σπανούλη στο 1 μιας που είχε 6 ασίστ, και βάζεις στο 2 κάποιον καθαρό sg? Πόσο λειτουργική θα ήταν εκείνη η ομάδα?
συμφωνω. αλλωστε ο ασσος πρωτα οργανωνει την ομαδα, την βαζει στην σωστη σειρα, κραταει τον ρυθμο και παιρνει τις σωστες αποφασεις και μετα δημιουργει-πασαρει και τελος σκοραρει. εμεις εναν τετοιον θελουμε και οχι ενα κομπο γκαρντ που δεν οργανωνει και ας πασαρει καλα...

φυσικα δεν θα με χαλαγε για του χρονου ο Allman, ουτε τωρα θα πω εγω οτι με χαλαει, αλλα καθαρος ασσος δεν ειναι με τιποτα και ας εχει βελτιωθει παρα πολυ!

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”