2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Baader

 junior
Reactions: 29
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2014 8:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Kareem Abdul-Jabbar
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 26, 2020 6:59 pm

nikosvip έγραψε:
Κυρ Ιαν 26, 2020 3:40 pm

Απο που προκύπτει η "σιγουριά";

Λήγει το συμβολαιο του;
Όχι. Σύμφωνα με το Eurohoops, τα πρώτα δύο χρόνια του συμβολαίου είναι κλειστά και μετά το δεύτερο υπάρχει οψιόν (δεν προσδιορίζεται αν είναι της ομάδας ή του παίκτη).
[url]https://www.eurohoops.net/en/euroleague ... bahce/[url]

Και ελεύθερος να ήταν πάλι, όμως, δεν μπορώ να καταλάβω τη "σιγουριά" του φίλου, καθώς σύμφωνα με τη λογική ο Παναθηναϊκός είναι, στην καλύτερη περίπτωση, η τρίτη επιλογή για τον Σλούκα. Προτεραιότητά του πρέπει να είναι η Φενέρμπαχτσε, ή αν αλλάξει ομάδα ο Ζοτς, η επόμενη ομάδα του Ζοτς. Δεύτερη επιλογή πιστεύω είναι ο Ολυμπιακός, ειδικά τώρα που επέστρεψε ο κόουτς Μπι. Τρίτη ο Παναθηναϊκός, όχι επειδή μπορεί να του κάνει καλύτερη πρόταση από άλλους μνηστήρες αλλά επειδή μπορεί να τον φέρει πίσω στην Αθήνα, αν αυτό επιθυμεί.

0
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 890
Δημοσιεύσεις: 11170
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 26, 2020 7:18 pm

IMG-5adbf9015b98a7d17439e3e438d97184-V.jpg
IMG-5adbf9015b98a7d17439e3e438d97184-V.jpg (8.06 KiB) Προβλήθηκε 7777 φορές
Tο μυαλο μου παει στον Ογκαστ, ο οποίος κανει πολυ καλη σεζόν με Γαλατα (όπως και περσυ), εχει διαβατήριο, και ο Ιαν λογικά χαιρετάει το καλοκαίρι.
Μπραμος δεν νομίζω, ουτε Θανάσης.
Κάποιος αλλος δεν νομίζω να είναι.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 26, 2020 7:23 pm

j-kidd13 έγραψε:
Κυρ Ιαν 26, 2020 7:18 pm
IMG-5adbf9015b98a7d17439e3e438d97184-V.jpg

Tο μυαλο μου παει στον Ογκαστ, ο οποίος κανει πολυ καλη σεζόν με Γαλατα (όπως και περσυ), εχει διαβατήριο, και ο Ιαν λογικά χαιρετάει το καλοκαίρι.
Μπραμος δεν νομίζω, ουτε Θανάσης.
Κάποιος αλλος δεν νομίζω να είναι.
Μπορεί να είναι ο Γιανκοβιτς :imnewhere:

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 890
Δημοσιεύσεις: 11170
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 26, 2020 7:43 pm

shtarkws έγραψε:
Κυρ Ιαν 26, 2020 7:23 pm
j-kidd13 έγραψε:
Κυρ Ιαν 26, 2020 7:18 pm
IMG-5adbf9015b98a7d17439e3e438d97184-V.jpg

Tο μυαλο μου παει στον Ογκαστ, ο οποίος κανει πολυ καλη σεζόν με Γαλατα (όπως και περσυ), εχει διαβατήριο, και ο Ιαν λογικά χαιρετάει το καλοκαίρι.
Μπραμος δεν νομίζω, ουτε Θανάσης.
Κάποιος αλλος δεν νομίζω να είναι.
Μπορεί να είναι ο Γιανκοβιτς :imnewhere:
Μπορεί να ειναι και ο Μπλουμς, τότε.
Η ο Σοφοκλής...

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 26, 2020 10:05 pm

Σιγά μην έρθει κι ο Παταβούκας. Μάλλον γαι Ογκουστ πάμε, καλώς να έρθει. Θα χριεαστούμε ένα καλό τερματοφύλακα να μπαίνει στα σκούρα να σπρώχνει, να κόβει και να έχουμε σοβαρή άμυνα γιατί με τους δύο νεαρούς ψηλούς δε θα δούμε χαϊρι στην άμυνα, αλλά τι να κάνουμε πρέπει να έχουμε Έλληνες και νέους μάλιστα. Του Παπατζόν θα του κάνει καλό ο ανταγωνισμός, ο Όγκουστ με αμερικανό προπονητή ίσως νιώθει και καλύτερα.

Ο Κούρικ είναι ο τέλειος παίκτης για να είναι δίπλα στον Καλάθη. Ο Φριντέτ παίρνει σχεδόν όσα και ο Λάρκιν, είναι καταστρεπτικό το συμβόλαιό του, δε θυμάμαι να έχω δει και παίκτη να σημαδεύεται τόσο από αντιπάλους, δεν έχει συνηθίσει και το "σημαδεμένο" μπάσκετ και ζορίζεται. Είναι πάρα πολλά τα λεφτά για το Φριντέτ, θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει απίστευτα πράγματα με τέτοια χρήματα, Λορέντζο Μπράουν και Κοζέρ (που είναι η αδυναμία μου) μαζί . Ενδεικτικά το λέω, όχι ότι είχαμε καμία σιγουριά ότι θα έβγαινε ο πρώτος ή ότι ο δεύτερος θα ερχόταν και θα άφηνε το περιβάλλον της Ρεάλ. Αλλά σε Φριντέτ και Παππά δόθηκαν 2,5 εκ είναι παλαβό το νούμερο.

Ο Φριντέτ άσος δεν μπορεί να παίξει, όχι περισσότερο από μένα. Έχει θέματα από το κατέβασμα μέχρι τη νοοτροπία για να παίξει σε αυτή τη θέση. Πασάρει αρκετά καλά, αλλά μόνο όταν του γίνεται νταμπλ τιμ. Είναι shoot first, στην πίεση αντιδρά ασχημα, αντίθετα στο να βγει από τα σκριν είναι συνηθισμένος και κουτουλάει στα σκριν πολύ καλύτερα απ' ό,τι σε προϊδεάζει το σώμα του.

Ο Παπαπέτρου με έχει εκπλήξει κι είναι ΠΑΡΑ πολύ νέος, αναλογικά και με την εμπειρία που έχει.

Για σκάουτερ με δίκτυο Πιτίνο , έχω τις επιφυλάξεις μου. Ας δώσουν 2 κατοστάρικα στον Αργύρη κι είμαστε καλυμένοι για τα επόμενα 10 χρόνια. Οι καλοκαιρινές επιλογές του Ρίκουλα ήταν εχέμ, κάπου ανάμεσα στο "πατάτα" και το "άστα να πάνε".

Δε βλέπω τους φίλους μας τους αντικαλαθικούς (και τον πρόεδρα) που τους φαίνονταν πολλά τα του Νικ. Και λίγα παίρνει ο άνθρωπας.

Εγώ ξέρω ότι χωρίς Παππά, Φριντέτ, Τζόνσον έχουμε μπάτζετ για σούπερ παίκτες με το υπάρχον μπάτζετ. Επίσης έχει υποτιμηθεί η απώλεια του Αθηναίου, είναι παίκτης που θα έδινε λύσεις.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 26, 2020 10:34 pm

yorgos έγραψε:
Κυρ Ιαν 26, 2020 10:05 pm
Σιγά μην έρθει κι ο Παταβούκας. Μάλλον γαι Ογκουστ πάμε, καλώς να έρθει. Θα χριεαστούμε ένα καλό τερματοφύλακα να μπαίνει στα σκούρα να σπρώχνει, να κόβει και να έχουμε σοβαρή άμυνα γιατί με τους δύο νεαρούς ψηλούς δε θα δούμε χαϊρι στην άμυνα, αλλά τι να κάνουμε πρέπει να έχουμε Έλληνες και νέους μάλιστα. Του Παπατζόν θα του κάνει καλό ο ανταγωνισμός, ο Όγκουστ με αμερικανό προπονητή ίσως νιώθει και καλύτερα.

Ο Κούρικ είναι ο τέλειος παίκτης για να είναι δίπλα στον Καλάθη. Ο Φριντέτ παίρνει σχεδόν όσα και ο Λάρκιν, είναι καταστρεπτικό το συμβόλαιό του, δε θυμάμαι να έχω δει και παίκτη να σημαδεύεται τόσο από αντιπάλους, δεν έχει συνηθίσει και το "σημαδεμένο" μπάσκετ και ζορίζεται. Είναι πάρα πολλά τα λεφτά για το Φριντέτ, θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει απίστευτα πράγματα με τέτοια χρήματα, Λορέντζο Μπράουν και Κοζέρ (που είναι η αδυναμία μου) μαζί . Ενδεικτικά το λέω, όχι ότι είχαμε καμία σιγουριά ότι θα έβγαινε ο πρώτος ή ότι ο δεύτερος θα ερχόταν και θα άφηνε το περιβάλλον της Ρεάλ. Αλλά σε Φριντέτ και Παππά δόθηκαν 2,5 εκ είναι παλαβό το νούμερο.

Ο Φριντέτ άσος δεν μπορεί να παίξει, όχι περισσότερο από μένα. Έχει θέματα από το κατέβασμα μέχρι τη νοοτροπία για να παίξει σε αυτή τη θέση. Πασάρει αρκετά καλά, αλλά μόνο όταν του γίνεται νταμπλ τιμ. Είναι shoot first, στην πίεση αντιδρά ασχημα, αντίθετα στο να βγει από τα σκριν είναι συνηθισμένος και κουτουλάει στα σκριν πολύ καλύτερα απ' ό,τι σε προϊδεάζει το σώμα του.

Ο Παπαπέτρου με έχει εκπλήξει κι είναι ΠΑΡΑ πολύ νέος, αναλογικά και με την εμπειρία που έχει.

Για σκάουτερ με δίκτυο Πιτίνο , έχω τις επιφυλάξεις μου. Ας δώσουν 2 κατοστάρικα στον Αργύρη κι είμαστε καλυμένοι για τα επόμενα 10 χρόνια. Οι καλοκαιρινές επιλογές του Ρίκουλα ήταν εχέμ, κάπου ανάμεσα στο "πατάτα" και το "άστα να πάνε".

Δε βλέπω τους φίλους μας τους αντικαλαθικούς (και τον πρόεδρα) που τους φαίνονταν πολλά τα του Νικ. Και λίγα παίρνει ο άνθρωπας.

Εγώ ξέρω ότι χωρίς Παππά, Φριντέτ, Τζόνσον έχουμε μπάτζετ για σούπερ παίκτες με το υπάρχον μπάτζετ. Επίσης έχει υποτιμηθεί η απώλεια του Αθηναίου, είναι παίκτης που θα έδινε λύσεις.

Αυτά ακριβώς, τίποτε άλλο! :goodpost: Συμφωνώ σε όλα κι επιπλέον προσυπογράφω για Όγκουστ. Πολύ βελτιωμένος.
Γύρισε ο Νικ, γύρισε ο Τζέιμς, γύρισε ο Βουγιούκας, γύρισε ο Λάσμε, ε ας γυρίσει κι ο Όγκουστ.


JohnnyPao έγραψε:
Κυρ Ιαν 26, 2020 2:38 pm

Για να απαντήσω και στον μπάσκετ δεν συμφωνώ η αλήθεια είναι για σικμα , δεν έχω βέβαια θέμα αν δεν καταφέρουμε τις πρώτες 2-3 επιλογές μας να καταλήξουμε σε αυτόν και γενικά αν πιστεύεις πως ο τομας είναι παίκτης 30 λεπτών και ο σικμα παίκτης 25 τότε είναι υποβάθμιση του τομας ο σικμα ; Αν ναι γιατί να τον πάρουμε ; Το θέμα δεν είναι να πάρουμε παίκτη των 15 λεπτών για να βγουν οι χρόνοι , το θέμα για τον Παναθηναϊκό είναι να έρθουν παίκτες που να μπορούν να παίξουν και 30 λεπτά πχ και ανάλογα το ματς ν παίζουν από 15 λεπτά μέχρι και 40 αν χρειαστεί . Μην θυμίσω παλιές ομάδες και πως χωρούσαν όλοι στο ροτεϊσιον . Πιστεύω το ρόστερ που έγραψα πάνω ακόμα και χωρίς τον Κώστα αντετοκουμπο πχ θα μας πήγαινε αρκετά μακριά και σε οικονομικά δεδομένα δεν θα απαιτήσει καμία αύξηση σε σχέση με τα φετινά στανταρντ . Πάντα υπάρχει το καλύτερο ανάλογα τι είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις .

Κοίτα Τζόννι, το ότι παίζει ο Τόμας 30 γεμάτα λεπτά δεν είναι για καλό. (Μου θυμίζει αυτό που έγραφε οΣαίξπηρ με το βασίλειο της Δανιμαρκίας και τα σάπια.... φρούτα).
Ούτε κι ο Μίροτιτς δεν παίζει τόσα στην Μπαρτσελόνα, ούτε κι εκείνος ο Ράντολφ στη Ρεάλ και παίζει ο Ντεσόν;
Βεβαίως κι είναι καλύτερος από τον Ν.Τόμας ο Σίκμα, αλλά δεν κάνει να παίζει πάνω από 25 λεπτά. Όχι μόνο για να μην φραγεί ο δρόμος στον -όντως- ελπιδοφόρο Μήτογλου αλλά και γιατί δεν τα σηκώνουν οι καιροί πια, τόσα λεπτά συμμετοχής.
Να το ξαναδείτε υπό άλλο πρίσμα το θέμα των 3 παικτών σας στους πρώτους 5 της λίγκας, σε λεπτά συμμετοχής.

JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 26, 2020 11:33 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Ιαν 26, 2020 10:34 pm



Κοίτα Τζόννι, το ότι παίζει ο Τόμας 30 γεμάτα λεπτά δεν είναι για καλό. (Μου θυμίζει αυτό που έγραφε οΣαίξπηρ με το βασίλειο της Δανιμαρκίας και τα σάπια.... φρούτα).
Ούτε κι ο Μίροτιτς δεν παίζει τόσα στην Μπαρτσελόνα, ούτε κι εκείνος ο Ράντολφ στη Ρεάλ και παίζει ο Ντεσόν;
Βεβαίως κι είναι καλύτερος από τον Ν.Τόμας ο Σίκμα, αλλά δεν κάνει να παίζει πάνω από 25 λεπτά. Όχι μόνο για να μην φραγεί ο δρόμος στον -όντως- ελπιδοφόρο Μήτογλου αλλά και γιατί δεν τα σηκώνουν οι καιροί πια, τόσα λεπτά συμμετοχής.
Να το ξαναδείτε υπό άλλο πρίσμα το θέμα των 3 παικτών σας στους πρώτους 5 της λίγκας, σε λεπτά συμμετοχής.


Καταρχάς να πω ένα rest in peace σε έναν θρύλο του μπάσκετ που χωρίς αυτόν πιθανόν να μην μιλούσαμε όλοι εμείς εδώ πέρα με τόση όρεξη για το μπασκετακι . Εμένα προσωπικά στη ζωή μου με έχει εμπνεύσει πολύ και εκτός μπάσκετ . Συλλυπητήρια λοιπόν και κουράγιο στην οικογένεια του για την απώλεια τόσο του ίδιου όσο και της 13χρονης κόρης του.. Μετά από όλα αυτά δεν ξέρω κατά ποσο είναι θεμιτό να μιλάμε για Παναθηναϊκό και μεταγραφές αλλά θα προσπαθήσω να μιλήσω λίγο για τους ντεσον τομας και λουκ σικμα ώστε να ξεχαστούμε λίγο..


Μια βιαστική σύγκριση λοιπόν μεταξύ των δυο :

Luke Sikma
30 ετών , ύψος 2’03 , 107 κιλά

Deshaun Thomas
28 ετών , ύψος 2’01 , 100 κιλά

Από αυτά τι καταλαβαίνουμε ; Ο σικμα πράγματι είναι πιο «τεσσάρι» από τον τομας και λόγω σωματότυπου πέραν των λοιπών χαρακτηριστικών , ο ντισον 3αριζει λιγάκι. Παρόλα αυτά αυτό το +2 χρόνια στην ηλικία είναι λίγο ανασταλτικό . Ο ντισον μπαίνει στα πιο ώριμα και ίσως πιο ποιοτικά μπασκετικά του χρόνια , ενώ ο σικμα αν και έχει σίγουρα πολλά να δώσει (δεν τον πήραν τα χρόνια) θεωρητικά σιγά σιγά απομακρύνεται από τα πιο ποιοτικά του χρόνια αυτά . Ίσως έπρεπε να αποκτηθεί πέρσι .


Ας πούμε για τις εμπειρίες των δυο :

Deshaun Thomas
Αφού τελείωσε με το κολέγιο και επιλέχθηκε στο νο58 του ντραφτ ήρθε κατευθείαν Ευρώπη κι έκατσε ένα χρόνο στην Ναντερ . Ακολούθησε ένας χρόνος στην μπαρτσελονα (Ευρωλίγκα) επι Πασκουαλ , άλλος ένας χρόνος στην εφες (Ευρωλίγκα) όπου η ομάδα του έφτασε μέχρι το game 5 των πλειοφς με τον Ολυμπιακό και στη συνέχεια άλλον έναν χρόνο στη Μακάμπι (Ευρωλίγκα) . Όλα αυτά πριν έρθει στο Παναθηναϊκό , ένα κλαμπ με πολύ μεγάλες απαιτήσεις , με συνεχείς εμφανίσεις στα πλεϊοφ και πολύ βαριά φανέλα . Σε αυτόν Παναθηναϊκό λοιπόν θα βρίσκεται στο τελος της σεζόν για 2 χρόνια (Ευρωλίγκα*2) . 5 χρόνια εμπειρίας λοιπόν από Ευρωλίγκα ο Τόμας στα 28 του με διάφορους ρόλος , είτε παίζοντας στο 3 είστε στο 4 είτε όντας απειλή από το ποστ είτε από το τρίποντο , ότι χρειαζόταν η κάθε του ομάδα .

Luke Sikma
Με τη σειρά του κι ο λουκ αφού τελείωσε το κολέγιο έμεινε undrafted στο νβα , έπαιξε 1 χρόνο στην λα Πάλμα κι ένα χρόνο στη μπούργος , ενώ ακολούθησαν 2 απαιτητικά χρόνια στα καναρια (ACB , δεν ξέρω αν έπαιζαν γιουροκαπ) και μετέπειτα αλλά 2 στην βαλενθια (ACB , eurocup) , ενώ κι ακόμα 2 στην αλμπα (eurocup) με τη περσινή σεζόν να ήταν ίσως η καλύτερη του καθώς βγήκε mvp του eurocup . Φέτος στον 3ο του χρόνο στην αλμπα παίζει (στα 30 του) για πρώτη φορά Ευρωλίγκα σε μια ομάδα ωστόσο που δεν έχει πολύ μεγάλες απαιτήσεις . Συνεπώς σε σχέση με τον τομας βλέπουμε ότι ο σικμα μένει περισσότερο στις ομάδες του (ο τομας πρώτη φορά σε εμάς κάθεται και 2η χρονιά στην ίδια ομάδα) , κάτι που δείχνει συνέπεια από τη μεριά του παίκτη , ωστόσο αν και πάντα είχε πολύ ωραία χαρακτηριστικά δεν τον είδαμε ποτέ μέχρι τα 30 του να παίζει στο υψηλότερο επίπεδο και ακόμα δεν τον έχουμε δει σε ομάδα με πραγματικές απαιτήσεις στο επίπεδο αυτό . Σε αντίθεση με τον τομας που αν και γυρολόγος έχει βρεθεί σε τοπ ευρωπαικούς συλλόγους με σταθερό ρολο και βρίσκεται ήδη 2 χρόνια στην ομάδα (σίγουρα επιπλέον θετικό αυτό) .

Ας τους συγκρίνουμε τώρα καθαρά μπασκετικά και μεμονωμένα από τα παραπάνω :

Luke Sikma
Έχει αναφερθεί από πολλούς που τον έχουν παρακολουθήσει όπως κι από εμένα . Ικανότατος παίκτης . Καταρχάς ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ πασερ και όχι μόνο για τη θέση του (ένας δεύτερος πόλος δημιουργίας πλην καλαθη και ειδικά μέσα από τη ρακέτα είναι κάτι που λείπει χρόνια από τον παο) . Παράλληλα είναι και πολύ καλός ριμπαουντερ (νομίζω 2ος μεταξύ των υπολοίπων 4αριων της Ευρωλίγκας πίσω μόνο από τον μιροτιτς) . Τέλος είναι πολύ καλός αμυντικός αλλά και ταλαντούχος επιθετικά , είτε από το ποστ , είτε με σουτακι από μέση/μακρινή απόσταση , είτε με κόψιμο και αλεϊ ουπ (κάτι που λογικά θα βλέπουμε όλο και λιγότερο όσο μεγαλώνει) .


Deshaun Thomas
Τον τομας τον ξέρουμε πλέον στην Ελλάδα . Μιλάμε για κοντό 4αρι ή αλλιώς για ένα τεσσαροτριάρι που μπορεί να πάρει χρόνο και στις 2 αυτές θέσεις (περισσότερο στο 4 όμως) . Ξέρουμε όλοι εδώ λοιπόν πως το κύριο χαρακτηριστικό του τομας είναι το ότι αποτελεί έναν απίστευτο σκόρερ . Έχει απίστευτο ταλέντο επιθετικά και μπορεί να σκοράρει με ποικίλους τρόπους . Είναι ιδιαίτερα ταλαντούχος στο ποστ που πραγματικά απορώ με μερικά από το καλάθια που βάζει , ενώ έχει δείξει στη καριέρα του πως είναι και εξαιρετικός σουτερ 3 πόντων (τους χρειαζόμαστε αυτούς δίπλα στον καλαθη) , βέβαια στα ποσοστά του δεν φαίνεται και τόσο εξαιρετικός φέτος. Παράλληλα είναι πολύ κλατς! Θυμόμαστε πιστεύω ποσα δύσκολα έχει βάλει στα κλεισίματα πραγματικά κρίσιμων αγώνων (ίσως η εμπειρία του απτη διοργάνωση παίζει ρολο εδώ) . Αντιλαμβανόμαστε σίγουρα όμως πως έχει και κάποια εξόφθαλμα αρνητικά . Το κυριότερο για μένα είναι ότι δεν έχει διάθεση να δώσει την έξτρα πάσα όταν έχει τη μπάλα στο ποστ . Αν το έκανε αυτό η επίθεση μας θα ήταν πέντε φορές καλύτερη . Πολλές φορές δηλαδή ακόμα κι αν πάνε 3 παίκτες πάνω του μπορεί και πάλι να σουτάρει αντί να πασάρει (πολύ πιθανό να το βάλει βέβαια αλλά και πάλι αποτελεί κακή επιλογή). Και σίγουρα έχει αδυναμίες στην άμυνα και στο ριμπάουντ ωστόσο έχουμε δει ότι δεν είναι τόσο θέμα ικανότητας αλλά κυρίως διάθεσης , καθώς έχουμε δει στο παρελθόν να κλειδώνει 4αρια όπως ο πριντεζης ή ο σιγκλετον όταν χρειάζεται . Επίσης στα τελευταία ματς είδαμε ότι μπορεί να παίρνει και τα ριμπάουντ αν του δώσεις κίνητρο . Ωστόσο όλα αυτά (πλην του σκοραρίσματος - εδώ υπάρχει του σικμα) δεν τα κάνει σε σταθερή βάση και πολλές φορές αυτό μπορεί να πληγώνει την ομάδα .





Μετά από ολαα αυτά ρωτάω εγώ..
Μεταξύ των δυο επιλέγουμε τον ντισον παίκτη με πολλά παιχνίδια και μεγάλη εμπειρία τόσο συνολικά από την Ευρωλίγκα όσο και συγκεκριμένα από την ομάδα μας (αν μείνει και του χρόνου θα είναι 3ο χρόνο στην ομάδα και θα είναι κομμάτι του κορμού της ουσιαστικά) . Συνεπώς , ξέρεις τι μπορεί να δώσει και τι όχι . Σε σώζει όταν κολλάς επιθετικά με ακραία καλάθια αλλά όταν δεν έχει όρεξη μπορεί να φάει περισσότερα από όσα βάζει πίσω .
Από την άλλη έχεις τον σικμα που πρώτη φορά δοκιμάστηκε σε επίπεδο Ευρωλίγκας (με θετικό πρόσημο) ωστόσο έχουμε δει πάμπολλους παίκτες που κάνουν παπάδες σε ομάδες χωρίς απαιτήσεις και αφού φορέσουν την βαριά φανέλα του παο να τους φάει το άγχος τους και να σκαλωνουν . Εννοείται πως αν καποοος μου υπέγραφε ότι ο σικμα θα προσφέρει στον παο του χρόνου όλα όσα προσφέρει στην αλμπα φέτος τότε ναι θα τον επέλεγα αλλά ποσο σίγουρο είναι αυτό ; Το ρισκάρουμε ; Δεν είναι και κανα πρότζεκτ 30 έφτασε .


Συνεπώς καταλήγω στο ότι εγώ θα κρατούσα τον τομας για σιγουριά εκτός αν μου έσκαγε περιπτωσαρα (πχ ανθονι γκιλ , 15 λεβελ ανώτερος ή Τζονα Μπολντεν κλπ) . Ή αυτό ή αν επέλεγα να πάω σε έναν νέο και εξελίξιμο παίκτη όπως ο Greg Whittington που είναι μόνο 24 και έχει περιθώρια να κάνει όσα κάνουν οι σικμα και τομας μαζί . Ναι για αυτόν πχ θα το ρίσκαρα . Τρομερός πασερ , ριμπάουντερ , αμυντικός και σκόρερ αλλά και πάλι στοίχημα (που θα ρίσκαρα όμως λόγω ηλικίας κυρίως) .

Τα ίδια και με πειτον Σίβα που αν και θα ήταν μπομπα για μπακαπ άσος ξέρει τον πιτινο έχει καλά χαρακτηριστικά είναι ήδη 29 και αν δεν σου βγει δεν μπορείς να κανεις υπομονή για να επενδύσεις . Θα προτιμούσα δηλαδή τον 25χρονο χερμανσον .


Ξαναλέω δεν είναι πως ΔΕΝ μαρεσει ο σικμα . Μαρεσει πολύ , πέρσι έλεγα να τον πάρουμε αντί του τομας μάλιστα . Αλλά πλέον δεν ξέρω αν θα έπαιρνα το ρίσκο . Για τη θέση 4 τον βάζω 3ο-4ο στις προτεραιότητες της ομάδας .

*για ογκουστ συμφωνώ !!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 27, 2020 9:28 am

JohnnyPao έγραψε:
Κυρ Ιαν 26, 2020 11:33 pm
Ο Σίκμα φέτος είναι μες τα καλύτερα 4ρια της λίγκα κι αυτό το έλεγα από πέρσι χωρίς να έχει εμφανιστεί στην Ευρωλίγκα.* Με τόσα χρόνια στην Ισπανία αλλά και τουλάχιστον 4 εμφανίσεις σε κορυφαίο επίπεδο στο Eurocup είχαμε σαφές δείγμα.
Δεν κοίταξες την αξιολόγησή του όπου ανά 40 λεπτά συμμετοχής έχει ψηλότερο δείκτη κι από τον Νικ.
Ενώ από τον Ντεσόν έχει καλύτερη αξιολόγηση κι ας παίζει κάπου 5 λεπτά λιγότερα.
Κι ας μην είναι τυπικός παίκτης στατιστικών μιας και καταθέτει ψυχή ( aka -hustle) και παράλληλα είναι παίκτης που παίζει με μυαλό- στοιχεία που δεν αλλοιώνονται στο πέρασμα των χρόνων.
Επιπρόσθετα είχε ακουστεί για Μπαρτσελόνα ή Μπασκόνια πριν τον τσιμπήσει ο Άιτο ως γνώστης της ACB.

Ένα ακόμη στοιχείο που πρέπει να δεις στον Ντεσόν είναι ότι καμιά Ευρωπαϊκή του ομάδα δεν έφτασε τους στόχους της- ακόμα κι Εφές του 17΄ που είχε ξεκάθαρο στόχο το F4 με Ερτέλ- Γκρέιντζερ, Οσμάν- Πολ-Χάνεικατ (RIP)και Ντ. Μπράουν (στα καλά του) - Ντάνστον (στα καλά του).

Κατά τα άλλα μακάρι για μένα ως Ολυμπιακός :smile: :smile: να μείνετε με τον Ντεσόν και τον Παπαγιάννη ως βασικούς ψηλούς. Δεν είστε καλοί (ούτε φέτος, ούτε πέρσι) στις 2 θέσεις του ζωγραφιστού και μη μένεις στη στιγμή που είχατε 3 σερί παιχνίδια στο ΟΑΚΑ με αδιάφορες ομάδες και σε μια φάση που οι καλές ομάδες μετράνε απώλεις βασικώς παικτών και παράλληλα ρίχνουν το βάρος και στα δικά τους (ανταγωνιστικά) πρωταθλήματα.ι
Ψιλό -τρύπα είστε -και φέτος- στα χαμηλά. (low post)

* το λέω από το ΄13 για τον παίκτη αυτόν μαζί με τον Μ.Κλέμπερ που εδώ και 3 χρόνια τα πάει μια χαρά στο Ντάλας.

Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 27, 2020 9:52 am

Ο Ντεσόν πριν από εμάς δεν έκατσε σε καμιά ομάδα δεύτερη χρονιά παρά το ότι αν κοίταζες τα στατιστικά είχε πολύ καλά νούμερα(πλην ριμπάουντ) με πολύ καλά ποσοστά
Η κατάσταση με τον Τόμας είναι ότι αν στο 5 έχεις 2 τερματοφύλακες που πηδάνε στο θεό και καθαρίζουν το ριμπάουντ με το που ακουμπάει η μπάλα σίδερο είναι πολύ καλή λύση για να σου δίνει σκορ από το 4
Γιατί κακά τα ψέματα πάσα δεν βλέπει και στην άμυνα κάνει διαγωνισμό με τον Φριντέτ ποιος είναι χειρότερος

Από την στιγμή που καλώς ή κακώς προσπαθούμε να εξελίξουμε τον Παπαγιάννη ο οποίος λόγω σωματοδομής όσο και να δουλέψει ποτέ δεν θα γίνει αθλητικός και γρήγορος δεν γίνεται να πηγαίνεις με δίδυμο Τόμας-Παπαγιάννη.
Μετά όποια ομάδα υπάρχει με άνω του μετρίου ψηλούς ή γρήγορους κοντούς κάνει πάρτι στην ρακέτα και εμάς μας φταίει ο ανάδρομος ερμής που τρώμε μέσο όρο 86,3 πόντους ανα παιχνίδι όντας καλύτερη άμυνα μόνο από Άλμπα και Χίμκι


Προτιμώ έναν team player στο 4 που και άμυνα θα παίξει και ριμπάουντ θα κατεβάσει και τρίποντο θα έχει και πάσες θα δει.
Αυτός είναι άλλος ένας τομέας σημαντικός γιατί όπως έχουμε δει τα τελευταία χρόνια που κανένας ψηλός μας δεν είχε την δυνατότητα να δει πάσα όταν σφίγγουν τα γάλατα γινόμαστε αρκετά μονοδιάστατοι επιθετικά.
Ο Σίκμα φέτος έχει μέσο όρο 4 ασσίστ για 1.6 λάθος,πέρσι στο Eurocup 4.2 ασσίστ
Μιλάμε για νούμερα ασσίστ που πέραν όσων παίζουν στο 1 δεν έχουν ούτε περιφερειακοί

Δεν θα ήμουν αρνητικός να μείνει αν αλλάξει η δομή του ρόστερ
Δηλαδή δεν μπορείς να έχεις στην ίδια πεντάδα Φριντέτ-Τόμας ειδικά αν συνδυαστεί και με Παπαγιάννη
Αν πας στο ποιος θα βάλει περισσότερα θα κερδίσεις τους μικρούς και κάποιους από της 8αδας αλλά δεν πρόκειτα να κερδίσεις έτσι πιο ποιοτικούς από εσένα

Για Όγκαστ δεν είμαι αρνητικός αλλά φοβάμαι λίγο.
Φοβάμαι γιατί δεν νομίζω ότι αν έρθει προορίζεται για αντικαταστάτης του Βουγιούκα(ούτε ότι θα δεχόταν τώρα τέτοιο ρόλο) αλλά για αντικαταστάτης του Ουάιλι.
Δηλαδή δίδυμο ψηλών Παπαγιάννη-Όγκαστ με 4 Τόμας(ή αντικαταστάτη)-Μήτογλου και Μπέντιλ ή κάποιον αντίστοιχο σαν 5ο ψηλό για λίγα λεπτά στο 4-5

1
1 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 27, 2020 6:32 pm

Δεν φταίει ο τομας καταρχάς που δεν πέτυχαν οι ομάδες του τους στόχους τους , ομαδικό είναι το άθλημα .


Πέρα από αυτό , παίκτη ομάδας με ριμπάουντ άμυνα κλπ που αναφέρει και ο παν έχουμε ήδη και τον λένε μητογλου , μπροστά του θελουμε κάποιον καλύτερο στο σκορ (καθότι ο ντινος ακόμη υστερεί σε αυτό το κομμάτι) και το σικμα-μητογλου-μπεντιλ μου φαίνεται κάπως δυσλειτουργικό σύνολο για τα 4αρια της ομάδας μας αν σκεφτείς πως ούτε τα 5αρια θα σουτάρουν (ούτε και ο καλαθης) . Επιπλέον αν έρθει ένας νορμαλ ψηλός πχ Νορβελ Πελε θα μπορεί να παίζει με τομας , ενώ ο παπαγιαννης θα παίζει με τον μητογλου εμένα μια χαρά μου φαίνεται . Ξαναλέω εγώ θα ήθελα τον Anthony Gill στο 4 , αλλά το μητογλου , τομας , μπεντιλ , παπαγιαννης , πελε δεν θα με χάλαγε καθόλου στους ψηλούς . Βέβαια και στο 1-2-3 να έχουμε καλαθη , μπακαπ ασσο (που να προσφέρει όσα ο Ράις) , φριντετ , κουρικ , παπαπετρου , ριβερς (ίσως αυτός είναι η επιστροφή που λέγαμε κι όχι ο ογκαστ) .

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 27, 2020 6:54 pm

JohnnyPao έγραψε:
Δευ Ιαν 27, 2020 6:32 pm
Δεν φταίει ο τομας καταρχάς που δεν πέτυχαν οι ομάδες του τους στόχους τους , ομαδικό είναι το άθλημα .


Πέρα από αυτό , παίκτη ομάδας με ριμπάουντ άμυνα κλπ που αναφέρει και ο παν έχουμε ήδη και τον λένε μητογλου , μπροστά του θελουμε κάποιον καλύτερο στο σκορ (καθότι ο ντινος ακόμη υστερεί σε αυτό το κομμάτι) και το σικμα-μητογλου-μπεντιλ μου φαίνεται κάπως δυσλειτουργικό σύνολο για τα 4αρια της ομάδας μας αν σκεφτείς πως ούτε τα 5αρια θα σουτάρουν (ούτε και ο καλαθης) . Επιπλέον αν έρθει ένας νορμαλ ψηλός πχ Νορβελ Πελε θα μπορεί να παίζει με τομας , ενώ ο παπαγιαννης θα παίζει με τον μητογλου εμένα μια χαρά μου φαίνεται . Ξαναλέω εγώ θα ήθελα τον Anthony Gill στο 4 , αλλά το μητογλου , τομας , μπεντιλ , παπαγιαννης , πελε δεν θα με χάλαγε καθόλου στους ψηλούς . Βέβαια και στο 1-2-3 να έχουμε καλαθη , μπακαπ ασσο (που να προσφέρει όσα ο Ράις) , φριντετ , κουρικ , παπαπετρου , ριβερς (ίσως αυτός είναι η επιστροφή που λέγαμε κι όχι ο ογκαστ) .
Το άθλημα είναι ομαδικό μεν αλλά όταν κανένας δεν τον κρατάει δεύτερη χρονιά και έχει φτάσει 28-29 χρονών δεν μπορεί όλοι οι άλλοι να ήταν χαζοί.
Ο Σίκμα επίσης είναι καλός σκόρερ,ο ένας έχει 14 πόντους σε 30΄ και ο άλλος 10 σε 25',δεν είναι δε τυχαίο ότι έχει μεγαλύτερο ranking από τον Τόμας παίζοντας 5 λεπτά λιγότερα

Μην παρεξηγηθώ δεν έχω πρόβλημα να μείνει ΑΛΛΑ αν έχεις στην ίδια 5αδα 2 εκ των Φριντέτ, Τόμας, Παπαγιάννη ξέρεις πριν αρχίσει το παιχνίδι ότι άμυνα δεν θα έχεις.Καμιά ομάδα δεν μπορεί να κρύψει στην 5αδα δυο παίκτες που άμυνα είτε επειδή δεν θέλουν είτε επειδή δεν μπορούν(Παπαγιάννης λόγω ταχύτητας έχει θέμα στο pick n roll και απέναντι σε κοντύτερους) δεν παίζουν καθόλου.

Οπότε είναι δύσκολα τα ματσαρίσματα γιατί λες να μην παίζει με Παπαγιάννη. Οκ
Αν πεις να μην παίζει με Παπαγιάννη και να μην παίζει και με Φριντέτ με ποιόν θα παίζει;Πεντάλεπτα;
Εκτός αν δεν μείνει ο Φριντέτ οπότε το συζητάμε
Η αν φτάσει ο Μήτογλου να παίζει 25-30' και ο Τόμας έρχεται για 10-15' για σκορ από τον πάγκο αλλά σίγουρα ο Μήτογλου δεν είναι εκεί ακόμα και δεν ξέρω αν θα φτάσει και ποτέ να είναι αρκετά καλός για 5αδατο 4αρι σε ομάδα που θέλει φάιναλ 4

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 28, 2020 1:14 pm

pan24 έγραψε:
Δευ Ιαν 27, 2020 6:54 pm
JohnnyPao έγραψε:
Δευ Ιαν 27, 2020 6:32 pm
Δεν φταίει ο τομας καταρχάς που δεν πέτυχαν οι ομάδες του τους στόχους τους , ομαδικό είναι το άθλημα .


Πέρα από αυτό , παίκτη ομάδας με ριμπάουντ άμυνα κλπ που αναφέρει και ο παν έχουμε ήδη και τον λένε μητογλου , μπροστά του θελουμε κάποιον καλύτερο στο σκορ (καθότι ο ντινος ακόμη υστερεί σε αυτό το κομμάτι) και το σικμα-μητογλου-μπεντιλ μου φαίνεται κάπως δυσλειτουργικό σύνολο για τα 4αρια της ομάδας μας αν σκεφτείς πως ούτε τα 5αρια θα σουτάρουν (ούτε και ο καλαθης) . Επιπλέον αν έρθει ένας νορμαλ ψηλός πχ Νορβελ Πελε θα μπορεί να παίζει με τομας , ενώ ο παπαγιαννης θα παίζει με τον μητογλου εμένα μια χαρά μου φαίνεται . Ξαναλέω εγώ θα ήθελα τον Anthony Gill στο 4 , αλλά το μητογλου , τομας , μπεντιλ , παπαγιαννης , πελε δεν θα με χάλαγε καθόλου στους ψηλούς . Βέβαια και στο 1-2-3 να έχουμε καλαθη , μπακαπ ασσο (που να προσφέρει όσα ο Ράις) , φριντετ , κουρικ , παπαπετρου , ριβερς (ίσως αυτός είναι η επιστροφή που λέγαμε κι όχι ο ογκαστ) .
Το άθλημα είναι ομαδικό μεν αλλά όταν κανένας δεν τον κρατάει δεύτερη χρονιά και έχει φτάσει 28-29 χρονών δεν μπορεί όλοι οι άλλοι να ήταν χαζοί.
Ο Σίκμα επίσης είναι καλός σκόρερ,ο ένας έχει 14 πόντους σε 30΄ και ο άλλος 10 σε 25',δεν είναι δε τυχαίο ότι έχει μεγαλύτερο ranking από τον Τόμας παίζοντας 5 λεπτά λιγότερα

Μην παρεξηγηθώ δεν έχω πρόβλημα να μείνει ΑΛΛΑ αν έχεις στην ίδια 5αδα 2 εκ των Φριντέτ, Τόμας, Παπαγιάννη ξέρεις πριν αρχίσει το παιχνίδι ότι άμυνα δεν θα έχεις.Καμιά ομάδα δεν μπορεί να κρύψει στην 5αδα δυο παίκτες που άμυνα είτε επειδή δεν θέλουν είτε επειδή δεν μπορούν(Παπαγιάννης λόγω ταχύτητας έχει θέμα στο pick n roll και απέναντι σε κοντύτερους) δεν παίζουν καθόλου.

Οπότε είναι δύσκολα τα ματσαρίσματα γιατί λες να μην παίζει με Παπαγιάννη. Οκ
Αν πεις να μην παίζει με Παπαγιάννη και να μην παίζει και με Φριντέτ με ποιόν θα παίζει;Πεντάλεπτα;
Εκτός αν δεν μείνει ο Φριντέτ οπότε το συζητάμε
Η αν φτάσει ο Μήτογλου να παίζει 25-30' και ο Τόμας έρχεται για 10-15' για σκορ από τον πάγκο αλλά σίγουρα ο Μήτογλου δεν είναι εκεί ακόμα και δεν ξέρω αν θα φτάσει και ποτέ να είναι αρκετά καλός για 5αδατο 4αρι σε ομάδα που θέλει φάιναλ 4
μια χαρα παικτης ειναι ο τομας. ναι εχει προβλημα στο ριμπαουντ και στην αμυνα αλλα επιθετικα ειναι στα καλυτερα 4αρια!

θα ηθελα να φυγει μονο σε περιπτωση που παρουμε παικταρα 4αρι τυπου σινγκλετον π.χ.

βεβαια με μητογλου απο πισω γιατι να παρεις παικτη 30 λεπτων? και γιατι να δωσεις τοσα για εκεινη την θεση ενω ισως ειναι και η μοναδικη θεση που δεν εχουμε κανενα απολυτως προβλημα. δωστα τα λεφτα για ενα 5αρι παικταρα βασικο(που δεν θα ειναι και τρυπα στην αμυνα), που ετσι και αλλιως ειναι και μια θεση που ειναι πολυ πιο σημαντικη και επιδραστικη στο μπασκετ.

ο τομας παιζει και στο 3 σε υψηλα σχηματα οποτε βολευει πολυ. εχει σουτ και ποστ πραγμα σπανιο στην ευρωλιγκα. εγω θελω να μεινει.

τομας-μητο-παπ-μπεντιλ-παικταρας 5αρι μια χαρα φροντ λαιν ειναι για μενα.

0
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 28, 2020 2:09 pm

Νταξει ,φτασαμε 28 του μηνα κ δεν κινείται φύλλο...
Εδω που φτασαμε ας μεινουμε με αυτους που εχουμε ,ας βγει τουλαχιστον ο Παπαγιαννης κ ας μας σκουπισει για 692720η φορα η Ρεαλ στα πλει οφ...
Φτασαμε Γεναρη του 2020 για να βαλουμε δικο μας ανθρωπο να κανει scouting το λες και προοδο..

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Steph_30

 
Reactions: 9
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 9:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Air Jordan 3D Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 28, 2020 3:12 pm

john wick έγραψε:
Τρί Ιαν 28, 2020 2:09 pm
Νταξει ,φτασαμε 28 του μηνα κ δεν κινείται φύλλο...
Εδω που φτασαμε ας μεινουμε με αυτους που εχουμε ,ας βγει τουλαχιστον ο Παπαγιαννης κ ας μας σκουπισει για 692720η φορα η Ρεαλ στα πλει οφ...
Φτασαμε Γεναρη του 2020 για να βαλουμε δικο μας ανθρωπο να κανει scouting το λες και προοδο..
Κάθε χρόνο τα ίδια....παίκτη-ες θα πάρει αλλά θα τους πάρει όταν έρθουν οι απανωτές φάπες στα επόμενα παιχνίδια. Μέχρι τώρα με τις νίκες κουτσά στραβά τη βγάζαμε....τώρα ΑΝ έρθουν απανωτές ήττες γιατί ακολουθούν δύσκολα ματς θα πάρει παίκτες. Κάθε χρόνο τα ίδια αντί να έρθουν τώρα που είχαμε βατό πρόγραμμα να ενσωματωθούν θα έρθουν όταν θα είμαστε υπό πίεση.

0
Ιt ain't about how hard you hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward , how much you can take and keep moving forward. That's how winning is done!
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 28, 2020 4:28 pm

Απ ότι φαίνεται κ ο Βοτανικός παπαλα, οπότε θα έχουμε θερμό καλοκαίρι.. Φεύγω δε φεύγω κλπ...

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”