Παναθηναϊκός vs Ολυμπιακός, τελικοί Basket League 2023-24 (Game 3)

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Sharp Shooter

senior
Reactions: 498
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 11, 2024 7:48 am

Όλες μα όλες οι ήττες του Ολυμπιακού στη σεζόν έχουν δυο κοινά.

1ον και θετικο, καμία δεν ήταν αυτό που λέμε blowout. Ακόμα και όταν η διαφορά ξέφυγε σε μερικά ματς, η ομάδα πάντα είχε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και να βγάλει το λάδι στον αντίπαλο. Αυτό το mentality είναι πολύ σημαντικό να κρατηθεί και για του χρόνου.

2ον όταν πλησίασε και απλά έμεναν μερικά μεγάλα σουτ ή ατομικές πρωτοβουλίες για να «κλειδώσει» το ματς, αυτά δεν ήρθαν. Φυσικά ήρθαν κάποιες φορές (όπως πχ στη Βαρκελώνη) αλλά θεωρώ πως ήταν περισσότερο η εξαίρεση παρά ο κανόνας.

Για το πρωτάθλημα καταλήγουμε λοιπόν στα εξής:

- Ο Ολυμπιακός παρά το έλλειμα ποιότητας και ατομικής πρωτοβουλίας σε μερικές θέσεις είναι το φαβορί και αν είναι καλός αύριο, θα κερδίσει. Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι και το πιο δίκαιο αφού έχει παίξει συνολικά καλύτερο και πιο ορθολογικό μπάσκετ. Όμως αν ο Παναθηναϊκός καταφέρει να είναι κοντά ή να προηγείται στα τελευταία 3-5 λεπτά τότε θα έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη επειδή το μπάσκετ που παίζει ευνοεί τέτοιες καταστάσεις.

Για το καλοκαίρι:

- Η χρονιά αυτή πέρα από επιτυχίες, τίτλους ή οτιδήποτε άλλο, προσέφερε στον Ολυμπιακό μια μεγάλη ευκαιρία. Τον έβαλε σε έναν τεράστιο καθρέφτη και του φανέρωσε πολλά βραδια όλα του τα καλά αλλά και τα άσχημα. Μένει να δούμε αν αυτά θα ληφθούν υπόψιν…

Υ.Γ. Μόνο εγώ θεωρώ εξίσου κομβικό το να αποκτηθεί ένα καλό wing (3άρι) ώστε να αποφορτιστεί ο Παπ και να μην βασιζόμαστε στο ποτε θα είναι η μέρα της Κόμπρας ή του Σακ Attack;

5
5 Εικόνα
“Maybe now you could say I didn't play a second, but in five years, you guys are going to forget. In ten years I'll still be a champion. In 20 years I'll tell my kids I probably started, and in 30 years I'll probably tell them I got the MVP.”
Atenejin

sophomore
Reactions: 31
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδος

Τρί Ιουν 11, 2024 7:48 am

Τώρα που είδα ξανά τα highlights του παιχνιδιού, ορισμένα συνοπτικά σχόλια από pov Ολυμπιακού:

- Απίστευτο το ματσαρισμα Μιλουτίνοφ-Λεσορ. Πραγματικά έγκλημα του coach B στον ημιτελικό με τη Ρεαλ που χρησιμοποίησε τον άψυχο Fall στο τέλος αντί για τον Μιλουτίνοφ. (επίσης αυτή η επιμονή του στον Walkup στο χειρότερο παιχνίδι που έκανε όλη τη σεζόν).

- Γενικά το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό μια μικρογραφία του παιχνιδιού με τη Ρεαλ. Κακή αρχή με τεράστια διαφορά, ενδείξεις ανατροπής, ξεφούσκωμα στο τέλος με αβίαστα λάθη και άστοχα σουτ. Και στα δύο παιχνίδια φάνηκε πόσο λείπει ο Σάσα. Συγκινητικός ο Πίτερς αλλά δυστυχώς δεν τον πλησιάζει καν.

- Χθες σε κακή μέρα ο Σλουκας. Φαίνεται ότι η κούραση των τελικών τον έχει επηρεάσει...

- Γιατί ρε Γκος? Ανεξήγητος ο εκνευρισμός και η απόδοση γενικά.

- Γουι λαβ Παπανικολάου. Πυροσβέστης όταν ο Ολυμπιακός πήγε να χρεωθεί τεχνικές, εμψυχωτής και αρχηγός. Δυστυχώς, δεν κατάφερε να είναι - πραγματικά - καλός σουτερ αλλά παραμένει ένα σκυλί του πολέμου σε όλα τα ματς.

Τέλος, μακάρι να δούμε ένα καλό παιχνίδι αύριο χωρίς εκτραπελα. Το κλίμα ήταν τεταμένο χθες αλλά πέρα από χειρονομίες, βρισιές, κλπ δεν είχαμε ούτε ρίψη αντικειμενων ούτε είσοδο οπαδών στον αγωνιστικό χώρο. Φοβάμαι λίγο για το ματς στο ΣΕΦ γιατί πλέον η κατάσταση είναι "μία σου και μία μου". Εύχομαι ανεξαρτήτου νικητή να τελειώσει κανονικά το ματς και να δούμε καλό μπάσκετ (μέχρι στιγμής στη σειρά βλέπουμε αρκετά καλό μπάσκετ πάρα τις σκύλομαχιες).

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
karamelitsa

a1greece
Reactions: 470
Αγαπημένος παίκτης: Ζιοβάνι
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Ολυμπιακός
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Ιουν 11, 2024 8:08 am

Atenejin έγραψε:
Τρί Ιουν 11, 2024 7:38 am
belalik έγραψε:
Τρί Ιουν 11, 2024 7:28 am

Δεν ειδα το ματς..και βλεπω με κινητο τωρα, ταξιδευοντας. Δεν καταλαβαινω τι πρεπει να δουμε στο βιντεο, κ νοιωθω πως πρεπει να ξερω!

Τι δειχνει?
Τον Vip οπαδό του Παναθηναϊκού να κάνει ρατσιστική χειρονομία απέναντι στον Κάναν. (και καλά κίνηση χιμπατζή με τους ώμους), και τον Κάναν να απαντάει με χειροκρότημα.
Παιδιά δεν θέλω να μιλήσω για ατμόσφαιρα, επίπεδο οπαδών κλπ, άλλα πραγματικά αυτοί οι τύποι/VIP δίπλα στο παρκέ δεν μπορεί κάποιος να τους μαζέψει? Ειδικά στο ΟΑΚΑ είναι τουλάχιστον προσβλητικό αυτό που γίνεται συνεχώς, αυτός ο τύπςο π.χ. με τον Χιμπατζή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα του είχαν κόψει το γήπεδο μαχαίρι, εδώ πως τους ανεχόμαστε?? Τα ίδια γίνονται και στο Σεφ...πραγματικά ήμαρτον, πάνε στο γήπεδο για να βρίσουν?? Αν δεν το αντέχουν ας κάτσουν σπίτι τους....αηδία πραγματικά...καλύτερα να πηγαίνουν παιδάκια και οικογένειες παρά οι ούγκανοι και ας μην έχουμε ατμόσφαιρα στα γήπεδα...

3
3 Εικόνα
glenrice90

junior
Reactions: 280

Τρί Ιουν 11, 2024 8:10 am

Atenejin έγραψε:
belalik έγραψε:
Τρί Ιουν 11, 2024 7:28 am

Δεν ειδα το ματς..και βλεπω με κινητο τωρα, ταξιδευοντας. Δεν καταλαβαινω τι πρεπει να δουμε στο βιντεο, κ νοιωθω πως πρεπει να ξερω!

Τι δειχνει?
Τον Vip οπαδό του Παναθηναϊκού να κάνει ρατσιστική χειρονομία απέναντι στον Κάναν. (και καλά κίνηση χιμπατζή με τους ώμους), και τον Κάναν να απαντάει με χειροκρότημα.
Δε νομίζω ότι ο Κάναν ασχολείται με αυτόν (...) όταν χειροκροτάει

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SteveNashidis την Τρί Ιουν 11, 2024 10:57 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Απρεπής χαρακτηρισμός
Άβαταρ μέλους
slok

a1greece
Reactions: 268

Τρί Ιουν 11, 2024 8:26 am

karamelitsa έγραψε:
Atenejin έγραψε:

Παιδιά δεν θέλω να μιλήσω για ατμόσφαιρα, επίπεδο οπαδών κλπ, άλλα πραγματικά αυτοί οι τύποι/VIP δίπλα στο παρκέ δεν μπορεί κάποιος να τους μαζέψει? Ειδικά στο ΟΑΚΑ είναι τουλάχιστον προσβλητικό αυτό που γίνεται συνεχώς, αυτός ο τύπςο π.χ. με τον Χιμπατζή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα του είχαν κόψει το γήπεδο μαχαίρι, εδώ πως τους ανεχόμαστε?? Τα ίδια γίνονται και στο Σεφ...πραγματικά ήμαρτον, πάνε στο γήπεδο για να βρίσουν?? Αν δεν το αντέχουν ας κάτσουν σπίτι τους....αηδία πραγματικά...καλύτερα να πηγαίνουν παιδάκια και οικογένειες παρά οι ούγκανοι και ας μην έχουμε ατμόσφαιρα στα γήπεδα...
Τα ιδια γινονται και στο σεφ , τα ιδια και στο Οακα, τα ιδια και στο παιχνιδι που εβλεπα φενερ-μονακο. Ειδικα στις πρωτες σειρες ειναι τραγικο.

Στο χερι των ομαδων να τους βρει (ευκολακι αν θελουν) και δια παντως αποβολη απο το γηπεδο. Οτιδηποτε λιγοτερο δεν ειναι ανεκτο

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
georbap

senior
Reactions: 320

Τρί Ιουν 11, 2024 8:35 am

Προσωπικά απορώ με τον εαυτό μου που μπαίνω στην διαδικασία να παρακολουθήσω μια σειρά αγώνων βουτηγμένη σε ατέλειωτη τοξικότητα χειρίστου είδους.
Μάλιστα έχω πιάσει τον εαυτό μου να ξεφεύγει συναισθηματικά και ειλικρινά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.
Δυστυχώς βέβαια η αγάπη μου για το άθλημα και την ομάδα αντιστέκονται ακόμα στην λογική που λέει ότι αυτό που προβάλουν αξίζει μόνο γύρισμα της πλάτης.

Δεν θα μπω στην διαδικασία να αναλύσω ποιος την έχει μεγαλύτερη , την ευθύνη , αλλά τα πράγματα έχουν ξεφύγει εντελώς σε βαθμό που ακόμα και οι παίκτες αντιδρούν σε βαθμό μη αποδεκτό και όλα αυτά λίγο πριν τις υποχρεώσεις της Εθνικής.

Τρέχα γύρευε.......

7
6 Εικόνα 1 Εικόνα
TakeshyKurosawa1

nba
Reactions: 660
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Ιουν 11, 2024 8:42 am

Το μόνο που φοβάμαι είναι να μην μπούμε πάλι νωθροί! Έχουμε δει πολλά από την ομάδα. Είναι ικανοί για το καλύτερο και για το χειρότερο!

0
Άβαταρ μέλους
golitog7

euroleague
Reactions: 1012
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich

Τρί Ιουν 11, 2024 8:49 am

https://www.sport24.gr/basket/panathina ... 31135.html

Σε μερικές μέρες θα πανε να παιξουνε με την εθνική. Ωραία θα πάει και αυτό

1
1 Εικόνα
assistant

nba
Reactions: 1498
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Isiah Thomas

Τρί Ιουν 11, 2024 9:27 am

golitog7 έγραψε:
Τρί Ιουν 11, 2024 8:49 am
https://www.sport24.gr/basket/panathina ... 31135.html

Σε μερικές μέρες θα πανε να παιξουνε με την εθνική. Ωραία θα πάει και αυτό
Αρχικα ο Σπαν μπορει να κοψει Ουοκαπ και να προτιμησει Ντορσει.....ετσι κι αλλιως με Σλουκα--Καλαθη playmaker εχουμε,ενα σουτερ χρειαζομαστε να ανοιγει το γηπεδο στο Γιαννη.....(και θα ξεκουραστει ο Θωμας ενα καλοκαιρι :D ....)

Κατα δευτερον ο Σλουκας ποτε δε φημιζοταν για τις παρεες του στις ομαδες που επαιζε.....και προπερσι με τον Ιτουδη μουτρωμενος και χαλασμενος με ολους και τα παντα ηταν.....οποτε δε θα επηρεαστει καμια χημεια,dont worry.......

2
2 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1477

Τρί Ιουν 11, 2024 10:06 am

georbap έγραψε:
Τρί Ιουν 11, 2024 8:35 am
Προσωπικά απορώ με τον εαυτό μου που μπαίνω στην διαδικασία να παρακολουθήσω μια σειρά αγώνων βουτηγμένη σε ατέλειωτη τοξικότητα χειρίστου είδους.
Μάλιστα έχω πιάσει τον εαυτό μου να ξεφεύγει συναισθηματικά και ειλικρινά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.
Δυστυχώς βέβαια η αγάπη μου για το άθλημα και την ομάδα αντιστέκονται ακόμα στην λογική που λέει ότι αυτό που προβάλουν αξίζει μόνο γύρισμα της πλάτης.

Δεν θα μπω στην διαδικασία να αναλύσω ποιος την έχει μεγαλύτερη , την ευθύνη , αλλά τα πράγματα έχουν ξεφύγει εντελώς σε βαθμό που ακόμα και οι παίκτες αντιδρούν σε βαθμό μη αποδεκτό και όλα αυτά λίγο πριν τις υποχρεώσεις της Εθνικής.

Τρέχα γύρευε.......
Λογικό είναι έχουμε παίξει τόσα παιχνίδια και με τις βλακείες τόσα χρόνια κάπου γκώσαμε. Δεν είσαι μόνος ξέρω αρκετούς και ολυμπιακούς και παναθηναϊκούς που βαριούνται . Εγώ πάντως το χτεσινό αγώνα τον έβλεπα κάνοντας ζαπινγκ μεταξύ μπάσκετ και στίβου

0
fotis vlachopoulos

euroleague
Reactions: 638

Τρί Ιουν 11, 2024 10:20 am

Conan1982 έγραψε:
Τρί Ιουν 11, 2024 7:16 am
Από ένα φάουλ σε nikolakias και Foti Vlahopoulo για αναφορά σε διαιτησία.
οκ και σορρυ φιλε κιμμεριε αλλα επρεπε για να κοπει η κουβεντα . (τα εξυπνα φαουλ που λεμε) .

4
3 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sluka Magic

sophomore
Reactions: 71
Αγαπημένη ομάδα: Charlotte-Hornets

Τρί Ιουν 11, 2024 10:27 am

karamelitsa έγραψε:
Atenejin έγραψε:

Σωστά, συμφωνώ και επίσης πρέπει να κόψουν το γήπεδο στον τσουκαλά και σε κάθε τσουκαλά που τον έχουν πίσω απ την μπασκέτα του αντιπάλου ..να βρίζει πχ τον καλαθη παλιότερα και τώρα τον σλουκα

1
1 Εικόνα
⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️
Άβαταρ μέλους
Sluka Magic

sophomore
Reactions: 71
Αγαπημένη ομάδα: Charlotte-Hornets

Τρί Ιουν 11, 2024 10:33 am

Ανώτερη ομάδα ο Παναθηναϊκός στο 2ο και στο 3ο παιχνίδι. Εκτός της σκληρής άμυνας που μπορεί να ακολουθήσει μέχρι ένα σημείο τον αντίπαλο, είναι σαφώς πιο ντελικάτη ομάδα επιθετικά.
Ο παράγοντας X ήταν ο Κώστας Αντετοκουμπο. Δύναμη, Πάθος, Θέληση έκανε αισθητή τη παρουσία του μέσα στη ρακέτα, άνοιξε χώρους για τους υπόλοιπους.
Αν ο Λεσορ δεν έχανε τόσες βολές το παιχνίδι θα είχε λήξει αρκετά πιο πριν.
Εκτός τόπου και χρόνου ο Μητογλου, ίσως ο χειρότερος παίκτης εχθές στο παρκέ. Τρώει τάπα από walkup!!! Και στην επόμενη φάση χάνει τον αντίπαλο του, συγκέντρωση 0. Ο Γκριγκόνις το ίδιο.

0
⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️
Rebedierdos

senior
Reactions: 203
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Gevin Karner
Αγαπημένη ομάδα: Minnesota-timberwolves
Αγαπημένη ομάδα: LAC

Τρί Ιουν 11, 2024 11:01 am

Rebedierdos έγραψε:
Δευ Ιουν 10, 2024 10:35 am
Όπως ξαναειπα δεν γίνεται να χάσει τρεις σερί φορές ο ΟΣΦΠ αλλά και να μην κερδίσει ένα ματς ο ΠΑΟ . Βλέπω το 2-1 σήμερα και το άγχος φορτώνεται στους Κοκκίνους
Όπως το προέβλεψα. Στο σεφ θα ξεκαθαρίσουν τα ναυτάκια από τους καπετάνιους.

0
Ο πρώτος ειναι πρώτος , ο δεύτερος είναι τίποτα. :sorry:
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 2099
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: JO Morant, Luka Doncic

Τρί Ιουν 11, 2024 11:10 am

Sluka Magic έγραψε:
Τρί Ιουν 11, 2024 10:27 am

Σωστά, συμφωνώ και επίσης πρέπει να κόψουν το γήπεδο στον τσουκαλά και σε κάθε τσουκαλά που τον έχουν πίσω απ την μπασκέτα του αντιπάλου ..να βρίζει πχ τον καλαθη παλιότερα και τώρα τον σλουκα
Νομίζω όλοι οι λογικοί άνθρωποι @soupamantar αυτό το θέλουμε, δεν είναι θέμα οπαδικής προτίμησης, δεν έχουν ανάγκη οι ομάδες τύπους σαν τον Τσουκαλά ή τον κάθε άλλο τέλοσπάντων να είναι μπροστά και να γκαρίζει (τώρα, γιατί ακόμα παλαιότερα ήταν και πολύ χειρότερα τα πράγματα),
Για τον Κώστα πράγματι δεν τον αναφέραμε ιδιαίτερα, μπήκε για όσο άντεξε, ήταν επιθετικός, έβαλε καλάθια και έδωσε στον Λεσόρτ λίγο παραπάνω χρόνο να ξεκουραστεί.

1
1 Εικόνα
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”