EL Game 19, Panathinaikos Athens vs Maccabi Tel Aviv

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4709
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 16, 2023 6:48 pm

Έχει και κάποια ελαφρυντικά ο μπέικον για την άμυνα του, όταν παίρνει 20-25 δύσκολες προσπάθειες και τρώει τόσο ξύλο στην επίθεση, λογικό να κλέψει και λίγο στην άμυνα. Δεν είναι όλοι νικ καλαθης να τα κάνουν όλα και να συμφέρουν.

Αυτά που λέει ο Γιώργος είναι σωστά, έτσι παίζει ο άνθρωπος, δεν θα το αλλάξει αυτό κανένας προπονητής. Όμως σε θέμα νοοτροπίας στον αγώνα της μπαγερν ήταν απαράδεκτος, κι αυτό είναι ευθύνη και του πάγκου και της ομάδας γενικά. Δεν μπορεί να κάθεται να κοροϊδεύει για 30 λεπτά κι όταν έχει κριθεί το παιχνίδι να ρίχνει τα σουτακια του για την 20αρα κι όλα καλά.

2
2 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 17, 2023 6:59 pm

yorgos έγραψε:
Δευ Ιαν 16, 2023 5:41 pm

Επίσης ενώ είναι εξαιρετικός σουτάροντας από τον άξονα, επιμένει να παίρνει υπερβολικά σουτ από τη baseline που έχει άθλια ποσοστά, μιλάμε για...15-30%% κάτω, είναι ακριβώς οι φάσεις όπου το ότι δε μοιράζεται τη μπάλα μας κοστίζει παιχνίδια, πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από την απλώς μη καλή του άμυνα (που ξαναλέω δε θα φαινόταν με άλλο ρόστερ, πχ την εποχή Γκιστ, Λάσμε, Ματσιούλις θα μπορούσε να ξαπλώνει στην άμυνα).
Το θέμα ειναι πως με Γουιλιαμς στο 4 που ειναι επίσης επιθετικο υπεροπλο και ο πιο σταθερός μας παιχτης φετος οποτε δυσκολα τον διώχνεις και με Παπαγιαννη στο 5 που ειναι απτους ελάχιστους ποιοτικούς Έλληνες παιχτες που έχουν απομείνει, ειναι σχεδόν αδύνατο να φτιάξεις αμυντική ομαδα αντίστοιχη των Ματσιουλις-Γκιστ-Λασμε που πολυ σωστά αναφέρεις πως θα έκρυβε άριστα τον Μπεικον.

Αλλα με δεδομένο πως η ομαδα της επόμενης σεζον θα ξεκινάει απτη 3αδα Μπεικον-Γουιλιαμς-Παπαγιαννη, δεν ξέρω ποιοι μπορούν να έρθουν γύρω γύρω για να τους καλύψουν αμυντικα.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 17, 2023 11:40 pm

JohnnyPao έγραψε:
Τρί Ιαν 17, 2023 6:59 pm
yorgos έγραψε:
Δευ Ιαν 16, 2023 5:41 pm

Επίσης ενώ είναι εξαιρετικός σουτάροντας από τον άξονα, επιμένει να παίρνει υπερβολικά σουτ από τη baseline που έχει άθλια ποσοστά, μιλάμε για...15-30%% κάτω, είναι ακριβώς οι φάσεις όπου το ότι δε μοιράζεται τη μπάλα μας κοστίζει παιχνίδια, πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από την απλώς μη καλή του άμυνα (που ξαναλέω δε θα φαινόταν με άλλο ρόστερ, πχ την εποχή Γκιστ, Λάσμε, Ματσιούλις θα μπορούσε να ξαπλώνει στην άμυνα).
Το θέμα ειναι πως με Γουιλιαμς στο 4 που ειναι επίσης επιθετικο υπεροπλο και ο πιο σταθερός μας παιχτης φετος οποτε δυσκολα τον διώχνεις και με Παπαγιαννη στο 5 που ειναι απτους ελάχιστους ποιοτικούς Έλληνες παιχτες που έχουν απομείνει, ειναι σχεδόν αδύνατο να φτιάξεις αμυντική ομαδα αντίστοιχη των Ματσιουλις-Γκιστ-Λασμε που πολυ σωστά αναφέρεις πως θα έκρυβε άριστα τον Μπεικον.

Αλλα με δεδομένο πως η ομαδα της επόμενης σεζον θα ξεκινάει απτη 3αδα Μπεικον-Γουιλιαμς-Παπαγιαννη, δεν ξέρω ποιοι μπορούν να έρθουν γύρω γύρω για να τους καλύψουν αμυντικα.
Γιατί να ξεκινάει απο αυτην την τριάδα? Εγω δεν ξερω αν τον θελω τον Ντερικ του χρόνου γιατι και ασταθης ειναι στην επιθεση και δεν ειναι ομαδικος αλλα το κυριότερο στην αμυνα οχι απλα κοιμαται, το παιδι απλως δεν εχει καμια αντίληψη που πρεπει να παει.

Απαγορευτικο ειναι το διδυμο Ντερικ-Μπεικον για μενα, ειδικα αν μεινει ο Παπαγιαννης.

Εγω σε Παπαγιαννη-Μπεικον-Γκριγκονις θέλω να στηριχθεί η ομαδα του χρονου, να φυγει ο Ουλτερς και να ερθει βασικος ασσος με μπακ απ τον Λι. Για Πονιτκα βλεπουμε. Και φυσικα δυο καλοι ψηλοι.

Οπως ξαναειπα, έχουμε καλη ευκαιρία φετος μετα απο χρονια να χτισουμε κορμο για του χρονου. Ας εχουμε ενα πλανο εστω για μια χρονια.

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τρί Ιαν 17, 2023 11:52 pm

Tracy Mac έγραψε:
Τρί Ιαν 17, 2023 11:40 pm
JohnnyPao έγραψε:
Τρί Ιαν 17, 2023 6:59 pm


Το θέμα ειναι πως με Γουιλιαμς στο 4 που ειναι επίσης επιθετικο υπεροπλο και ο πιο σταθερός μας παιχτης φετος οποτε δυσκολα τον διώχνεις και με Παπαγιαννη στο 5 που ειναι απτους ελάχιστους ποιοτικούς Έλληνες παιχτες που έχουν απομείνει, ειναι σχεδόν αδύνατο να φτιάξεις αμυντική ομαδα αντίστοιχη των Ματσιουλις-Γκιστ-Λασμε που πολυ σωστά αναφέρεις πως θα έκρυβε άριστα τον Μπεικον.

Αλλα με δεδομένο πως η ομαδα της επόμενης σεζον θα ξεκινάει απτη 3αδα Μπεικον-Γουιλιαμς-Παπαγιαννη, δεν ξέρω ποιοι μπορούν να έρθουν γύρω γύρω για να τους καλύψουν αμυντικα.
Γιατί να ξεκινάει απο αυτην την τριάδα? Εγω δεν ξερω αν τον θελω τον Ντερικ του χρόνου γιατι και ασταθης ειναι στην επιθεση και δεν ειναι ομαδικος αλλα το κυριότερο στην αμυνα οχι απλα κοιμαται, το παιδι απλως δεν εχει καμια αντίληψη που πρεπει να παει.

Απαγορευτικο ειναι το διδυμο Ντερικ-Μπεικον για μενα, ειδικα αν μεινει ο Παπαγιαννης.

Εγω σε Παπαγιαννη-Μπεικον-Γκριγκονις θέλω να στηριχθεί η ομαδα του χρονου, να φυγει ο Ουλτερς και να ερθει βασικος ασσος με μπακ απ τον Λι. Για Πονιτκα βλεπουμε. Και φυσικα δυο καλοι ψηλοι.

Οπως ξαναειπα, έχουμε καλη ευκαιρία φετος μετα απο χρονια να χτισουμε κορμο για του χρονου. Ας εχουμε ενα πλανο εστω για μια χρονια.
Εγώ θα συμφωνήσω με τον φίλο JohnnyPao. Ο Ουίλιαμς είναι ο πιο σταθερός μας ξένος, τουλάχιστον μέχρι τώρα. Μπορεί να μην είναι τόσο καλός στην άμυνα, αλλά έχει σχετικά σταθερή προσφορά στην επίθεση και βοηθάει στα ριμπάουντ. Ας μην ξεχνάμε ότι έχει σημειώσει και νικητήρια σουτ για την ομάδα, που σημαίνει ότι δε φοβάται να πάρει την ευθύνη.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 18, 2023 12:31 am

Tracy Mac έγραψε:
Τρί Ιαν 17, 2023 11:40 pm
JohnnyPao έγραψε:
Τρί Ιαν 17, 2023 6:59 pm


Το θέμα ειναι πως με Γουιλιαμς στο 4 που ειναι επίσης επιθετικο υπεροπλο και ο πιο σταθερός μας παιχτης φετος οποτε δυσκολα τον διώχνεις και με Παπαγιαννη στο 5 που ειναι απτους ελάχιστους ποιοτικούς Έλληνες παιχτες που έχουν απομείνει, ειναι σχεδόν αδύνατο να φτιάξεις αμυντική ομαδα αντίστοιχη των Ματσιουλις-Γκιστ-Λασμε που πολυ σωστά αναφέρεις πως θα έκρυβε άριστα τον Μπεικον.

Αλλα με δεδομένο πως η ομαδα της επόμενης σεζον θα ξεκινάει απτη 3αδα Μπεικον-Γουιλιαμς-Παπαγιαννη, δεν ξέρω ποιοι μπορούν να έρθουν γύρω γύρω για να τους καλύψουν αμυντικα.
Γιατί να ξεκινάει απο αυτην την τριάδα? Εγω δεν ξερω αν τον θελω τον Ντερικ του χρόνου γιατι και ασταθης ειναι στην επιθεση και δεν ειναι ομαδικος αλλα το κυριότερο στην αμυνα οχι απλα κοιμαται, το παιδι απλως δεν εχει καμια αντίληψη που πρεπει να παει.

Απαγορευτικο ειναι το διδυμο Ντερικ-Μπεικον για μενα, ειδικα αν μεινει ο Παπαγιαννης.

Εγω σε Παπαγιαννη-Μπεικον-Γκριγκονις θέλω να στηριχθεί η ομαδα του χρονου, να φυγει ο Ουλτερς και να ερθει βασικος ασσος με μπακ απ τον Λι. Για Πονιτκα βλεπουμε. Και φυσικα δυο καλοι ψηλοι.

Οπως ξαναειπα, έχουμε καλη ευκαιρία φετος μετα απο χρονια να χτισουμε κορμο για του χρονου. Ας εχουμε ενα πλανο εστω για μια χρονια.
Προσπερνάς το ποσο βοηθάει ο Γουιλιαμς στα αποδυτήρια. Φαίνεται πολύ καλός χαρακτήρας, απτους λίγους που παίζουν ακόμα για την ομαδα και απτους ακομα πιο λίγους που φαίνεται να γουσταρει να δωσει καμια πασα ο Μπεικον.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4709
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 18, 2023 12:56 am

Αυτό με τα αποδυτήρια παίζει να ισχύει. Βοηθάει σίγουρα στο καλό κλίμα και είναι σημαντικός ο χαρακτήρας. Ωστόσο αυτή η τριάδα θα είναι φαβορί για την χειρότερη άμυνα. Ο Γουίλιαμς έχει και τα χρονάκια του. Αν υποθέσουμε ότι ο παπαγιαννης δεν φεύγει επειδή είναι Ελληνας, κι ο μπέικον επίσης γιατί με τα λεφτά του δεν βρίσκεις κάτι καλύτερο θα θυσίαζα τον Γουίλιαμς.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 18, 2023 1:02 am

Quincy έγραψε:
Τετ Ιαν 18, 2023 12:56 am
Αυτό με τα αποδυτήρια παίζει να ισχύει. Βοηθάει σίγουρα στο καλό κλίμα και είναι σημαντικός ο χαρακτήρας. Ωστόσο αυτή η τριάδα θα είναι φαβορί για την χειρότερη άμυνα. Ο Γουίλιαμς έχει και τα χρονάκια του. Αν υποθέσουμε ότι ο παπαγιαννης δεν φεύγει επειδή είναι Ελληνας, κι ο μπέικον επίσης γιατί με τα λεφτά του δεν βρίσκεις κάτι καλύτερο θα θυσίαζα τον Γουίλιαμς.
Και ποιον θα εφερνες? Τον Mickey? Δεν θα υπάρχουν και πολλά ελεύθερα 4αρια το καλοκαίρι. Ο James Webb εμενα μαρεσει αλλα εχει συμβόλαιο μέχρι το 2024.

Bacon - Ponitka
Williams - Mitoglou - Matzoukas
Papagiannis - Booker

Δεν θα ήταν κακη πάντως αυτή η σύνθεση για τις θέσεις 3 έως 5. Αρκεί να μην παίζουν όσο γινεται ταυτόχρονα οι 3 κακοί μας αμυντικοί.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4709
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 18, 2023 1:32 am

JohnnyPao έγραψε:
Τετ Ιαν 18, 2023 1:02 am
Quincy έγραψε:
Τετ Ιαν 18, 2023 12:56 am
Αυτό με τα αποδυτήρια παίζει να ισχύει. Βοηθάει σίγουρα στο καλό κλίμα και είναι σημαντικός ο χαρακτήρας. Ωστόσο αυτή η τριάδα θα είναι φαβορί για την χειρότερη άμυνα. Ο Γουίλιαμς έχει και τα χρονάκια του. Αν υποθέσουμε ότι ο παπαγιαννης δεν φεύγει επειδή είναι Ελληνας, κι ο μπέικον επίσης γιατί με τα λεφτά του δεν βρίσκεις κάτι καλύτερο θα θυσίαζα τον Γουίλιαμς.
Και ποιον θα εφερνες? Τον Mickey? Δεν θα υπάρχουν και πολλά ελεύθερα 4αρια το καλοκαίρι. Ο James Webb εμενα μαρεσει αλλα εχει συμβόλαιο μέχρι το 2024.

Bacon - Ponitka
Williams - Mitoglou - Matzoukas
Papagiannis - Booker

Δεν θα ήταν κακη πάντως αυτή η σύνθεση για τις θέσεις 3 έως 5. Αρκεί να μην παίζουν όσο γινεται ταυτόχρονα οι 3 κακοί μας αμυντικοί.
Ένα βαρύ 4αρι να γεμίζει την ρακέτα και να κρύβει λίγο το παπαγιαννη ειδικά στα ριμπάουντ. Ποιοτικη/ακριβή μεταγραφή θα έκανα στα γκαρντ, ιδανικά στο 1

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2022-2023”