EL Game 15, Anadolu Efes Istanbul - Panathinaikos Athens

Συντονιστής: Captains

BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Δεκ 23, 2022 10:59 pm

villiskabas έγραψε:
Παρ Δεκ 23, 2022 10:34 pm
Πολυ γκρινια ρε παιδια σημερα και δεν μπορω να καταλαβω γτ? :roofl: :roofl: :roofl:
Δεν ήμασταν το φαβορί για τη νίκη, και ουτε είχε κανείς την απαίτηση να κερδισουμε την Εφές. Επιπλέον, είχαμε απουσίες που έκαναν ακόμα πιο αισθητή τη διαφορά ποιότητας με την Εφές. Και για να προλάβω κάποιους που θα το θεωρήσουν ως δικαιολογία, βλέπουμε πόσο έχει επηρεαστεί π.χ. η Φενέρμπαχτσε από τις απουσίες που έχει στους τελευταίους αγώνες. Καλό σου βράδυ και καλές γιορτές φίλε μου!

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 24, 2022 3:02 am



Με αφορμή τις 2 τελευταίες εμφανίσεις του παιχτη, νομίζω πρέπει να ανοίξει μεγαλύτερη κουβέντα γύρω απτον Ματζουκα.

Ο Λευτέρης έδωσε ένα αξιοπρεπεστατο 8λεπτο τη προηγούμενη βδομάδα απεναντι ίσως στο καλύτερο 4αρι της Ευρώπης, τον Μιροτιτς και μάλιστα στη τελευταία περίοδο, ενώ το ματς ήταν στη κοψη του ξυραφιού. Στο ίδιο τονο συνέχισε σήμερα, βρέθηκε στο παρκε για ένα 15λεπτο (ουτε που το κατάλαβα ότι έπαιξε τοσο) και στο μυαλό μου θεωρούσα πως μπορούσε να παίξει και παραπάνω. Έχει πολύ γερο σώμα, σπάνιο για Έλληνα της ηλικίας του, είναι καλός ριμπαουντερ και επαρκεστατος αμυντικός τσεκαρισμενα πλέον απεναντι σε ευρωλιγκατους παίχτες (δεν ήταν κακος ούτε καν απεναντι στον Κλαιμπερν για κάποια λεπτα). Και φυσικά... να μην ξεχνάμε το εξαιρετικό του 3ποντο, μιλάμε για ζωγραφιά. Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικο αυτού του παίχτη όμως, δεν είναι απλά το ταλέντο, αλλά το θράσος! Αυτό γουστάρω στον συγκεκριμένο, μπαίνει μέσα και στα πρώτα δευτερόλεπτα χλατσωνει τριποντακι και μάλιστα μαρκαρισμενο, δεν εχω ξαναδεί κάτι τέτοιο σε Έλληνα παίχτη κάτω των 20 τη τελευταία 5ετια.

Ο κοουτς πρεπει να δεχθεί σφοδρή κριτική που τόσο καιρό έχει τον Λευτέρη στον πάγο, ποσο μαλλον απτη στιγμή που ο παίχτης τον εκθέτει κάθε φορά που πατάει παρκε. Αντιθέτως, επιλεγει να ξεζουμισει τον Γουιλιαμς αφήνοντας τον να παιζει 30λεπτα σε κάθε ματς.. κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να πάρουμε παίχτη στο 4, με εσωτερική μεταγραφή θα λυθεί το πρόβλημα και η λύση ονομάζεται Λευτέρης Ματζουκας.

Με ενα 26λεπτο του Γουιλιαμς, ενα 12λεπτο (το δινει ανετα) του Ματζουκα και οτι περισσεύει απτον Μπέικον βγαινουν μια χαρα οι χρονοι στο "4". Αντίστοιχα, στην Α1 ο Μπεικον πρεπει να περιορίζεται αποκλειστικά στο "3", ο Γουιλιαμς να παιζει περίπου 22' και τα άλλα 18' ο Ματζουκας.

2
2 Εικόνα
villiskabas

 euroleague
Reactions: 272
Δημοσιεύσεις: 1899
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2015 6:17 pm
Αγαπημένος παίκτης: Αλβερτης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 24, 2022 1:40 pm

BillyPao έγραψε:
Παρ Δεκ 23, 2022 10:59 pm
villiskabas έγραψε:
Παρ Δεκ 23, 2022 10:34 pm
Πολυ γκρινια ρε παιδια σημερα και δεν μπορω να καταλαβω γτ? :roofl: :roofl: :roofl:
Δεν ήμασταν το φαβορί για τη νίκη, και ουτε είχε κανείς την απαίτηση να κερδισουμε την Εφές. Επιπλέον, είχαμε απουσίες που έκαναν ακόμα πιο αισθητή τη διαφορά ποιότητας με την Εφές. Και για να προλάβω κάποιους που θα το θεωρήσουν ως δικαιολογία, βλέπουμε πόσο έχει επηρεαστεί π.χ. η Φενέρμπαχτσε από τις απουσίες που έχει στους τελευταίους αγώνες. Καλό σου βράδυ και καλές γιορτές φίλε μου!
Μα γτ τα λες σε μενα ?εγω ειδες κυριος δεν ειπα τπτ, δεν ανεφερα τπτ, δεν γκρινιαξα!! :D :D

καλα χριστουγεννα αδερφε μου και με εναν καλο σεντερ να βρει ο καινουργιος χρονος!

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Σάβ Δεκ 24, 2022 1:47 pm

villiskabas έγραψε:
Σάβ Δεκ 24, 2022 1:40 pm
BillyPao έγραψε:
Παρ Δεκ 23, 2022 10:59 pm


Δεν ήμασταν το φαβορί για τη νίκη, και ουτε είχε κανείς την απαίτηση να κερδισουμε την Εφές. Επιπλέον, είχαμε απουσίες που έκαναν ακόμα πιο αισθητή τη διαφορά ποιότητας με την Εφές. Και για να προλάβω κάποιους που θα το θεωρήσουν ως δικαιολογία, βλέπουμε πόσο έχει επηρεαστεί π.χ. η Φενέρμπαχτσε από τις απουσίες που έχει στους τελευταίους αγώνες. Καλό σου βράδυ και καλές γιορτές φίλε μου!
Μα γτ τα λες σε μενα ?εγω ειδες κυριος δεν ειπα τπτ, δεν ανεφερα τπτ, δεν γκρινιαξα!! :D :D

καλα χριστουγεννα αδερφε μου και με εναν καλο σεντερ να βρει ο καινουργιος χρονος!
Το τελευταίο ποστ που ήταν γραμμένο εκεί τη στιγμή ήταν το δικό σου, για αυτό το έκανα παράθεση. :)

0
villiskabas

 euroleague
Reactions: 272
Δημοσιεύσεις: 1899
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2015 6:17 pm
Αγαπημένος παίκτης: Αλβερτης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 24, 2022 1:50 pm

BillyPao έγραψε:
Σάβ Δεκ 24, 2022 1:47 pm
villiskabas έγραψε:
Σάβ Δεκ 24, 2022 1:40 pm


Μα γτ τα λες σε μενα ?εγω ειδες κυριος δεν ειπα τπτ, δεν ανεφερα τπτ, δεν γκρινιαξα!! :D :D

καλα χριστουγεννα αδερφε μου και με εναν καλο σεντερ να βρει ο καινουργιος χρονος!
Το τελευταίο ποστ που ήταν γραμμένο εκεί τη στιγμή ήταν το δικό σου, για αυτό το έκανα παράθεση. :)
Δεκτο! Εγω θελω να πω οτι η ομαδα μαλλον ειναι με κακη ψυχολογια απο τις 2 δυνατες προσπαθειες χωρις επιτυχια στην Ισπανια! Πρεπει να μαζεψουν δυναμεις για το μεγαλο ντερμπι γτ σορρυ που θα το πω αλλα αν χασουμε και αυτο το ματς δεν βλεπω πως θα μπορουσε αυτη η χρονια να μην ειναι στο τελος μια ξεκαθαρη αποτυχια

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Σάβ Δεκ 24, 2022 1:58 pm

villiskabas έγραψε:
Σάβ Δεκ 24, 2022 1:50 pm
BillyPao έγραψε:
Σάβ Δεκ 24, 2022 1:47 pm


Το τελευταίο ποστ που ήταν γραμμένο εκεί τη στιγμή ήταν το δικό σου, για αυτό το έκανα παράθεση. :)
Δεκτο! Εγω θελω να πω οτι η ομαδα μαλλον ειναι με κακη ψυχολογια απο τις 2 δυνατες προσπαθειες χωρις επιτυχια στην Ισπανια! Πρεπει να μαζεψουν δυναμεις για το μεγαλο ντερμπι γτ σορρυ που θα το πω αλλα αν χασουμε και αυτο το ματς δεν βλεπω πως θα μπορουσε αυτη η χρονια να μην ειναι στο τελος μια ξεκαθαρη αποτυχια
Κοίτα, βαθμολογικά είμαστε σε καλύτερη θέση φέτος σε σχέση με πέρυσι (σε αυτό το σημείο της σεζόν), όποτε δε θεωρώ ότι προς το παρόν το πρόσημο είναι χειρότερο. Η Ευρωλίγκα είναι πολύ ανταγωνιστική, ομάδες με μεγαλύτερα μπάτζετ και περισσότερη ποιότητα δυσκολεύονται να πάρουν νίκες και κανένα παιχνίδι δεν είναι σίγουρο για καμία ομάδα. Δε νομίζω ότι ο στόχος στην αρχή της σεζόν ήταν η 8άδα, αλλά να είμαστε κοντά σε αυτές τις θέσεις και να έχουμε καλύτερό ρεκόρ σε σχέση με πέρυσι. Φυσικά δέχομαι και σέβομαι κάθε άποψη, απλά σου εξηγώ πώς βλέπω τα πράγματα αυτή τη στιγμή.

0
villiskabas

 euroleague
Reactions: 272
Δημοσιεύσεις: 1899
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2015 6:17 pm
Αγαπημένος παίκτης: Αλβερτης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 24, 2022 2:03 pm

BillyPao έγραψε:
Σάβ Δεκ 24, 2022 1:58 pm
villiskabas έγραψε:
Σάβ Δεκ 24, 2022 1:50 pm


Δεκτο! Εγω θελω να πω οτι η ομαδα μαλλον ειναι με κακη ψυχολογια απο τις 2 δυνατες προσπαθειες χωρις επιτυχια στην Ισπανια! Πρεπει να μαζεψουν δυναμεις για το μεγαλο ντερμπι γτ σορρυ που θα το πω αλλα αν χασουμε και αυτο το ματς δεν βλεπω πως θα μπορουσε αυτη η χρονια να μην ειναι στο τελος μια ξεκαθαρη αποτυχια
Κοίτα, βαθμολογικά είμαστε σε καλύτερη θέση φέτος σε σχέση με πέρυσι (σε αυτό το σημείο της σεζόν), όποτε δε θεωρώ ότι προς το παρόν το πρόσημο είναι χειρότερο. Η Ευρωλίγκα είναι πολύ ανταγωνιστική, ομάδες με μεγαλύτερα μπάτζετ και περισσότερη ποιότητα δυσκολεύονται να πάρουν νίκες και κανένα παιχνίδι δεν είναι σίγουρο για καμία ομάδα. Δε νομίζω ότι ο στόχος στην αρχή της σεζόν ήταν η 8άδα, αλλά να είμαστε κοντά σε αυτές τις θέσεις και να έχουμε καλύτερό ρεκόρ σε σχέση με πέρυσι. Φυσικά δέχομαι και σέβομαι κάθε άποψη, απλά σου εξηγώ πώς βλέπω τα πράγματα αυτή τη στιγμή.
ναι αλλα υπαρχει κατι που ξεχνας περυσι η ομαδα πηγαινε με εσοδα εξοδα ενω φετος υποτιθεται εχει πεσει χρημα....

0
assistant77

 nba
Reactions: 1287
Δημοσιεύσεις: 2096
Εγγραφή: Τρί Ιουν 21, 2022 7:42 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Isiah Thomas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Σάβ Δεκ 24, 2022 2:05 pm

JohnnyPao έγραψε:
Παρ Δεκ 23, 2022 9:28 pm
avtokrator13 έγραψε:
Παρ Δεκ 23, 2022 9:22 pm


ολοι αυτοι οι ψηλοι μαζι την αμυνα του λαζαρεβιτς δεν την παιζουν παντως

συνολικα κακη ομαδα (ατομικα υπαρχουν ορισμενοι καλοι παικτες) η οποια σωζεται απο τον μπεικον για να μην καταληξει στις τελευταιες θεσεις (που ειναι το πιθανοτερο να μην τις γλιτωσει)
Ο Ματζουκας την παιζει την αμυνα του Λαζαρεβιτς.

Ευρωλιγκατοι ειναι ολοι οι παιχτες της ομαδας μας. Γκουνταιτις και Πονιτκα τους ζηλευαμε ολοι απτην Ζενιτ, ο Μπεικον κι ο Γουιλιαμς ειναι παιχτουρες αλλα λόγω κοουτς δεν παίζουν για την ομαδα λόγω κοουτς. Γουολτερς και Λι ειναι αξιοπρεπεστατοι άσοι (εδώ θα μπορούσαμε και καλύτερα αλλα οκ) και φυσικα τα 2αρια μας ειναι επίσης ποιοτικά, τον Γκριγκονις θα τον δούμε στη πορεια και ο Άντριους γιατί δεν αξιοποιείται δεν μπορεί να το καταλάβει κανείς. Απο Έλληνες τα Καλαιτζακια και ο Ματζουκας υπο εναν καλύτερο κοουτς θα ταν εξαιρετικοί ρολιστες και ο Παπαγιάννης ειναι οκ για πίσω απτον Γκουνταιτις.
Οχι ρε φιλε μη λες τετοια πραγματα,ο Λαζαρεβιτς ειναι τοπ-κλας αμυντικος γι αυτο και παιρνει τοσο χρονο αφου στην επιθεση δεν ειναι τοσο ταλαντουχος.........ισως ο αμυντικος που δυσκολεψε και περιορισε πιο πολυ τον Βεζε φετος.......
Ο Ματζουκας ειναι τιμιος,ειναι φιλοτιμος,ειναι ταλαντουχος μπροστα αλλα ειναι και αγουρος και απειρος........Συμφωνω οτι δικαιουται περισοοτερο χρονο,φαινεται της δουλειας και σοβαρο παιδι αλλα μη λεμε οτι παιζει και την αμυνα του Λαζαρεβιτς...........δε βοηθαμε και το παιδι ετσι,του φορτωνουμε περισσοτερες ευθυνες απ αυτες που μπορει να σηκωσει........

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Σάβ Δεκ 24, 2022 2:10 pm

villiskabas έγραψε:
Σάβ Δεκ 24, 2022 2:03 pm
BillyPao έγραψε:
Σάβ Δεκ 24, 2022 1:58 pm


Κοίτα, βαθμολογικά είμαστε σε καλύτερη θέση φέτος σε σχέση με πέρυσι (σε αυτό το σημείο της σεζόν), όποτε δε θεωρώ ότι προς το παρόν το πρόσημο είναι χειρότερο. Η Ευρωλίγκα είναι πολύ ανταγωνιστική, ομάδες με μεγαλύτερα μπάτζετ και περισσότερη ποιότητα δυσκολεύονται να πάρουν νίκες και κανένα παιχνίδι δεν είναι σίγουρο για καμία ομάδα. Δε νομίζω ότι ο στόχος στην αρχή της σεζόν ήταν η 8άδα, αλλά να είμαστε κοντά σε αυτές τις θέσεις και να έχουμε καλύτερό ρεκόρ σε σχέση με πέρυσι. Φυσικά δέχομαι και σέβομαι κάθε άποψη, απλά σου εξηγώ πώς βλέπω τα πράγματα αυτή τη στιγμή.
ναι αλλα υπαρχει κατι που ξεχνας περυσι η ομαδα πηγαινε με εσοδα εξοδα ενω φετος υποτιθεται εχει πεσει χρημα....
Το μπάτζετ έχει ανέβει, αλλά έχουμε χάσει έναν παίκτη με βασικό ρόλο στην ομάδα, έστω και αν είχε ασταθή απόδοση (τον Παπαπέτρου) και ο Παπαγιάννης είναι χειρότερος σε σχέση με πέρυσι. Αφήνω τα προβλήματα τραυματισμών βασικών παικτών, γιατί και άλλες ομάδες έχουν τέτοια προβλήματα. Συν τοις άλλοις, και άλλες ομάδες ανέβασαν τα μπάτζετ και την ποιότητα τους (Βίρτους, Ερ. Αστέρας κλπ.), με αποτέλεσμα η ανταγωνιστικότητα της διοργάνωσης να είναι ακόμα μεγαλύτερη. Θεωρώ πάντως ότι η αύξηση στο μπάτζετ φαίνεται στα μέχρι τώρα αποτελέσματα, καθώς έχουμε καλύτερο ρεκόρ σε σχέση με πέρυσι την ίδια εποχή.

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4148
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Σάβ Δεκ 24, 2022 5:01 pm

avtokrator13 έγραψε:
Παρ Δεκ 23, 2022 8:41 pm
να μπορουσαμε να απαλλαγουμε απο τον παπαγιαννη
μονο αν βρεθει κανας <<προθυμος>> απο αμερικη αλλιως θα τον ανανεωσει ο ταραντουλας

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2022-2023”