Παναθηναικός - Offtopic

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1240
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 12, 2024 6:29 pm

N.I.2022 έγραψε:
Δευ Φεβ 12, 2024 2:28 pm
giorgos45 έγραψε:
Δευ Φεβ 12, 2024 2:16 pm
ο αταμαν δεν ειρωνευτηκε ποτε κ κανεναν!πιστευει στην ομαδα του κ στον ιδιο κ το λεει!ξερει να χανει ειναι το σημαντικο!
Το πόσο ξέρει να χάνει το ειδαμε μετά το παιχνίδι με τον ΑΡΗ, που του έφταιγε ακόμα και η ώρα διεξαγωγής του αγώνα. :roofl:

Άλλα δεν θα τον κατηγορούσα ποτέ για αυτό!
Γιατί πιστεύω αυτό που λένε ότι :

"Δείξε μου έναν που ξέρει να χάνει, να σου δείξω κάποιον που χάνει πάντα" :dribble:
Δεν είναι ακριβώς έτσι η μετάφραση του quote του Lombardi (μιας και μόλις είχαμε Superbowl), και λείπει και το υπόλοιπο :roll:

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 19, 2024 10:15 pm

Conan1982 έγραψε:
Δευ Φεβ 19, 2024 6:52 am
yorgos έγραψε:
Δευ Φεβ 19, 2024 4:35 am
Απαράδεκτο άρθρο από sdna, ως συνηθως. Ο μεγαλύτερος σαμποτερ της ομάδας εδώ και 15 χρόνια σχεδόν είναι ο ιδιοκτήτης της. Που δεν έχει πάει ούτε ενα Φ4 ο "εγώ όταν θέλω κάτι το παιρνω".

Η ΑΠΑΙΤΗΣΗ για κατάκτηση εκτός από ανεδαφικη είναι και αντιπαραγωγικη για το μέλλον. Ποιος θα πάει σε μια ομάδα της οποίας τα μέσα ιδιοκτησίας του προέδρου γράφουν τέτοιες αρλούμπες; Πρωτοκλασάτα κανείς, δεν τρελάθηκε κανείς, θα προτιμούν τη Μπαγερν πάλι
Υπερβολικό σε βρίσκω, όχι ως προς το άρθρο, ως προς το ότι θα γίνει αιτία το άρθρο να μην έρθουν πρωτοκλασσάτοι παίκτες στην ομάδα. Εδώ με τα όποια χρόνια προβλήματα που είχε ο Παναθηναϊκός και κατάφερε να φέρει τόσους παίκτες σε μια χρονιά έστω και πληρώνοντας παραπάνω. Όπως φάνηκε αν υπάρχουν οι προοπτικές για μια ομάδα, οι συνθήκες, η πόλη και το χρήμα οι περισσότεροι
Δεν είναι το "αρθρο" το πρόβλημα, ή κουλτούρα που έχει αποκτήσει ο σύλλογος είναι: αφόρητη πιέσω από τον 4ο μήνα, βγάζουμε παίκτες- προπονητή στα μανταλακια με την πρώτη, πούλμαν, κιλοτάκι κλπ μην τα ξαναλέμε.

Ναι, οι περισσότεροι αν τους σκάσεις 50% παραπάνω της αξίας τους έρχονται, οι πολύ πρωτοκλασατοι όχι, ειδικά οι προπονητές που έχουν να κάνουν και με τη διοίκηση καθημερινά και είναι οι πρώτοι που εκπαραθυρωνονται. Βλακες ειναι; Αν είναι πρωτοκλασατοι θα βρουν αλλού , σε καλύτερο περιβάλλον με τα ίδια λεφτά.

Και ναι, υπεραξίες πληρώνουμε διότι παρότι εξαιρετικό μαγαζί, έχουμε αυτό το όνομα με την έλλειψη σοβαρότητας, γι αυτό οι άλλοι παίρνουν Γουοκαπ με 800 κι εμείς Βιλντοσα με 1,7.

6
6 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5273
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 20, 2024 6:58 am

yorgos έγραψε:
Δευ Φεβ 19, 2024 10:15 pm

Δεν είναι το "αρθρο" το πρόβλημα, ή κουλτούρα που έχει αποκτήσει ο σύλλογος είναι: αφόρητη πιέσω από τον 4ο μήνα, βγάζουμε παίκτες- προπονητή στα μανταλακια με την πρώτη, πούλμαν, κιλοτάκι κλπ μην τα ξαναλέμε.

Ναι, οι περισσότεροι αν τους σκάσεις 50% παραπάνω της αξίας τους έρχονται, οι πολύ πρωτοκλασατοι όχι, ειδικά οι προπονητές που έχουν να κάνουν και με τη διοίκηση καθημερινά και είναι οι πρώτοι που εκπαραθυρωνονται. Βλακες ειναι; Αν είναι πρωτοκλασατοι θα βρουν αλλού , σε καλύτερο περιβάλλον με τα ίδια λεφτά.

Και ναι, υπεραξίες πληρώνουμε διότι παρότι εξαιρετικό μαγαζί, έχουμε αυτό το όνομα με την έλλειψη σοβαρότητας, γι αυτό οι άλλοι παίρνουν Γουοκαπ με 800 κι εμείς Βιλντοσα με 1,7.
Ναι, σύμφωνοι, αλλά μέχρι τώρα ο Αταμάν είναι αυτός που βάζει ψηλά τις προσδοκίες, βγήκε το άρθρο ή κάθε άρθρο αλλά είναι μετριοπαθή τα πράγματα, θα δούμε αν αυτό είναι μια ψευδαίσθηση αν και όταν τα πράγματα δεν πάνε καλά σε Ελλάδα και Ευρώπη. Η λογική λέει ότι θα πρέπει να στηριχτεί ο Αταμάν και να συνεχίσει το χτίσιμο της ομάδας με αλλαγές προσθήκες χωρίς να τιναχτεί η υπάρχουσα ομάδα.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1801
Δημοσιεύσεις: 12027
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 20, 2024 7:44 am

Conan1982 έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 6:58 am
yorgos έγραψε:
Δευ Φεβ 19, 2024 10:15 pm

Δεν είναι το "αρθρο" το πρόβλημα, ή κουλτούρα που έχει αποκτήσει ο σύλλογος είναι: αφόρητη πιέσω από τον 4ο μήνα, βγάζουμε παίκτες- προπονητή στα μανταλακια με την πρώτη, πούλμαν, κιλοτάκι κλπ μην τα ξαναλέμε.

Ναι, οι περισσότεροι αν τους σκάσεις 50% παραπάνω της αξίας τους έρχονται, οι πολύ πρωτοκλασατοι όχι, ειδικά οι προπονητές που έχουν να κάνουν και με τη διοίκηση καθημερινά και είναι οι πρώτοι που εκπαραθυρωνονται. Βλακες ειναι; Αν είναι πρωτοκλασατοι θα βρουν αλλού , σε καλύτερο περιβάλλον με τα ίδια λεφτά.

Και ναι, υπεραξίες πληρώνουμε διότι παρότι εξαιρετικό μαγαζί, έχουμε αυτό το όνομα με την έλλειψη σοβαρότητας, γι αυτό οι άλλοι παίρνουν Γουοκαπ με 800 κι εμείς Βιλντοσα με 1,7.
Ναι, σύμφωνοι, αλλά μέχρι τώρα ο Αταμάν είναι αυτός που βάζει ψηλά τις προσδοκίες, βγήκε το άρθρο ή κάθε άρθρο αλλά είναι μετριοπαθή τα πράγματα, θα δούμε αν αυτό είναι μια ψευδαίσθηση αν και όταν τα πράγματα δεν πάνε καλά σε Ελλάδα και Ευρώπη. Η λογική λέει ότι θα πρέπει να στηριχτεί ο Αταμάν και να συνεχίσει το χτίσιμο της ομάδας με αλλαγές προσθήκες χωρίς να τιναχτεί η υπάρχουσα ομάδα.
Γενικά αυτό θα κριθεί από το πως θα τελειώσει η χρονιά σε πολύ μεγάλο βαθμό θεωρώ.
Ο Αταμάν πλην μεγάλου απροόπτου δεν φεύγει φέτος, αλλά αν δεν πάμε final 4 και χαθεί και το πρωτάθλημα πολύ πιθανό να έχουμε μεγάλες αλλαγές ειδικά αν δεν μείνει και ο Ναν που εκ των πραγμάτων αν φύγει θα πρέπει να αλλάξει η λογική της περιφέρειας.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1240
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 20, 2024 8:10 am

Ό,τι και να γίνει πρέπει να αφήσουμε επιτέλους έναν προπονητή να δουλέψει 2-3 χρόνια. Επειδή ο Αταμαν λέει «κλείστε για Βερολίνο» δεν σημαίνει ότι πρέπει να του δίνουμε σημασία. Έναν ρόλο παίζει και αυτός. Αλλά μάστορας ή ταβερνιάρης τουλάχιστον ας τον αφήσουμε να δουλέψει και θα κριθεί στο τέλος. Η ομάδα έχει αλλάξει σελίδα και πρέπει να υπάρχει μεθοδικότητα όχι σπασμωδικές κινήσεις.

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 20, 2024 8:40 am

nikolas_asteri έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 8:10 am
Ό,τι και να γίνει πρέπει να αφήσουμε επιτέλους έναν προπονητή να δουλέψει 2-3 χρόνια. Επειδή ο Αταμαν λέει «κλείστε για Βερολίνο» δεν σημαίνει ότι πρέπει να του δίνουμε σημασία. Έναν ρόλο παίζει και αυτός. Αλλά μάστορας ή ταβερνιάρης τουλάχιστον ας τον αφήσουμε να δουλέψει και θα κριθεί στο τέλος. Η ομάδα έχει αλλάξει σελίδα και πρέπει να υπάρχει μεθοδικότητα όχι σπασμωδικές κινήσεις.
Ε ναι, αυτό είναι το πιο σημαντικό και το πιο δύσκολο για την συγκεκριμένη ομάδα. Αν καταφέρει αυτό και δεν επικρατήσει πάλι κάποιο συναίσθημα, θα είναι στον σωστό δρόμο και η επιτυχία θα είναι απλά θέμα χρόνου.

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1663
Δημοσιεύσεις: 4179
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Τρί Φεβ 20, 2024 9:07 am

nikolas_asteri έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 8:10 am
Ό,τι και να γίνει πρέπει να αφήσουμε επιτέλους έναν προπονητή να δουλέψει 2-3 χρόνια. Επειδή ο Αταμαν λέει «κλείστε για Βερολίνο» δεν σημαίνει ότι πρέπει να του δίνουμε σημασία. Έναν ρόλο παίζει και αυτός. Αλλά μάστορας ή ταβερνιάρης τουλάχιστον ας τον αφήσουμε να δουλέψει και θα κριθεί στο τέλος. Η ομάδα έχει αλλάξει σελίδα και πρέπει να υπάρχει μεθοδικότητα όχι σπασμωδικές κινήσεις.
μα δεν προκειται να φυγει ο αταμαν πριν την 2ετια ακομα και τιποτα να μην παρει φετος θα μεινει σιγουρα και του χρονου

2 χρονια αρκει για να κριθει καποιος προπονητης η θα γραφετε οτι χρειαζονται 4?

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1240
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 20, 2024 9:13 am

τουλουμπα έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 9:07 am
nikolas_asteri έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 8:10 am
Ό,τι και να γίνει πρέπει να αφήσουμε επιτέλους έναν προπονητή να δουλέψει 2-3 χρόνια. Επειδή ο Αταμαν λέει «κλείστε για Βερολίνο» δεν σημαίνει ότι πρέπει να του δίνουμε σημασία. Έναν ρόλο παίζει και αυτός. Αλλά μάστορας ή ταβερνιάρης τουλάχιστον ας τον αφήσουμε να δουλέψει και θα κριθεί στο τέλος. Η ομάδα έχει αλλάξει σελίδα και πρέπει να υπάρχει μεθοδικότητα όχι σπασμωδικές κινήσεις.
μα δεν προκειται να φυγει ο αταμαν πριν την 2ετια ακομα και τιποτα να μην παρει φετος θα μεινει σιγουρα και του χρονου

2 χρονια αρκει για να κριθει καποιος προπονητης η θα γραφετε οτι χρειαζονται 4?
Τι να σου πω, δεν ξέρω πόσα χρόνια χρειάζονται για να ξεριζωθούν παθογένειες. Εσύ φαίνεται να ξέρεις, πες μου να το λέω και αλλού.

Δεν έχω κάποια συμπάθεια στον Αταμαν, δεν τον θεωρώ καλό προπονητή, αλλά απλά έχω βαρεθεί αυτό το πήγαινε-έλα και ξεκίνα από την αρχή.

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
BillyPao

allstar
Reactions: 1472
Δημοσιεύσεις: 3609
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τρί Φεβ 20, 2024 9:19 am

τουλουμπα έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 9:07 am
nikolas_asteri έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 8:10 am
Ό,τι και να γίνει πρέπει να αφήσουμε επιτέλους έναν προπονητή να δουλέψει 2-3 χρόνια. Επειδή ο Αταμαν λέει «κλείστε για Βερολίνο» δεν σημαίνει ότι πρέπει να του δίνουμε σημασία. Έναν ρόλο παίζει και αυτός. Αλλά μάστορας ή ταβερνιάρης τουλάχιστον ας τον αφήσουμε να δουλέψει και θα κριθεί στο τέλος. Η ομάδα έχει αλλάξει σελίδα και πρέπει να υπάρχει μεθοδικότητα όχι σπασμωδικές κινήσεις.
μα δεν προκειται να φυγει ο αταμαν πριν την 2ετια ακομα και τιποτα να μην παρει φετος θα μεινει σιγουρα και του χρονου

2 χρονια αρκει για να κριθει καποιος προπονητης η θα γραφετε οτι χρειαζονται 4?
Μια καλή αρχή είναι τα 2 χρόνια, το ελάχιστο θα έλεγα. Και ο Μπαρτζώκας όταν επέστρεψε στον Ολυμπιακό, την 1η χρονιά απέτυχε, αλλά η διοίκηση τον στήριξε. Και σε κάθε περίπτωση, το "φύγε εσύ, έλα εσύ" απέτυχε, ώρα να δοκιμάσουμε το αντίθετο.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1663
Δημοσιεύσεις: 4179
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Τρί Φεβ 20, 2024 9:22 am

nikolas_asteri έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 9:13 am


Τι να σου πω, δεν ξέρω πόσα χρόνια χρειάζονται για να ξεριζωθούν παθογένειες. Εσύ φαίνεται να ξέρεις, πες μου να το λέω και αλλού.

Δεν έχω κάποια συμπάθεια στον Αταμαν, δεν τον θεωρώ καλό προπονητή, αλλά απλά έχω βαρεθεί αυτό το πήγαινε-έλα και ξεκίνα από την αρχή.
επειδη καποτε ξεκινησε απτο δεν μπορουμε να αλλαζουμε προπονονητη καθε 6 μηνες
μετα πηγε στο πρεπει να μεινει τουλαχιστον 1 χρονο καποιος
μετα στο χρειαζεται μια 2ετια
και τωρα βλεπω οτι η ταση ειναι στο χρειαζεται μια 3ετια και ανοδικη


1 χρονος ειναι αρκετος για να κριθει καποιος προπονητης η καποιος παιχτης
στην περιπτωση του αταμαν γινεται μια εξαιρεση και παμε στα 2 χρονια και αυτο μονο και μονο επειδη παρελαβε καμενη γη σε ολα τα επιπεδα και επειδη ειναι προπονητης αξιας

ειναι αυτονοητο οτι του χρονου δεν θα υπαρχει περιοδος χαριτος και οι στοχοι θα ειναι πρωταθλημα και ευρωλιγκα,δεν θα μιλαμε απλα για φ4 αλλα για κατακτηση
φετος θα κανουμε λιγο και τα στραβα ματια του χρονου δεν θα εχει τετοια
φυσικα το ποσο αυστηρη θα ειναι η κριτικη εξαρταται απτο τι θα παρει φετος
αυτο ισχυει για ολους τους προπονητες οσα πιο πολλα τροπαια παρουν τοσο δυναμωνουν την θεση τους σε μια ομαδα

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1240
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 20, 2024 9:41 am

τουλουμπα έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 9:22 am
nikolas_asteri έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 9:13 am


Τι να σου πω, δεν ξέρω πόσα χρόνια χρειάζονται για να ξεριζωθούν παθογένειες. Εσύ φαίνεται να ξέρεις, πες μου να το λέω και αλλού.

Δεν έχω κάποια συμπάθεια στον Αταμαν, δεν τον θεωρώ καλό προπονητή, αλλά απλά έχω βαρεθεί αυτό το πήγαινε-έλα και ξεκίνα από την αρχή.
ειναι αυτονοητο οτι του χρονου δεν θα υπαρχει περιοδος χαριτος και οι στοχοι θα ειναι πρωταθλημα και ευρωλιγκα,δεν θα μιλαμε απλα για φ4 αλλα για κατακτηση
φετος θα κανουμε λιγο και τα στραβα ματια του χρονου δεν θα εχει τετοια
φυσικα το ποσο αυστηρη θα ειναι η κριτικη εξαρταται απτο τι θα παρει φετος
αυτο ισχυει για ολους τους προπονητες οσα πιο πολλα τροπαια παρουν τοσο δυναμωνουν την θεση τους σε μια ομαδα
Οκ, δικαίωμά σου να θεωρείς ότι μέσα σε δύο χρόνια η ομάδα από το μηδέν οφείλει να κατακτήσει τη Ευρωλίγκα. Στα μάτια μου αυτό συνιστά ότι κάποιος έχει μαγικό ραβδί και όχι μέθοδο.

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5273
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 20, 2024 10:00 am

nikolas_asteri έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 9:41 am

Οκ, δικαίωμά σου να θεωρείς ότι μέσα σε δύο χρόνια η ομάδα από το μηδέν οφείλει να κατακτήσει τη Ευρωλίγκα. Στα μάτια μου αυτό συνιστά ότι κάποιος έχει μαγικό ραβδί και όχι μέθοδο.
Το πρόβλημα δεν είναι, νομίζω το να κρίνεται ένας προπονητής στο εξάμηνο, στο χρόνο στην διετία κ.ο.κ αλλά τα κριτήρια.
Δεν μπορεί να είναι το μέτρο για το αν είναι πετυχημένος ο προπονητής από ένα χαμένο παιχνίδι ή ένα τίτλο αλλά από το πως έχει στήσει την ομάδα, πως έχει εξελίξει παίκτες, πως έχει χτίσει κορμό, τι μπάσκετ παίζει. Εμείς πάλι βγάζουμε αποτυχημένη μια χρονιά επειδή χάθηκε ένα σουτ ή έβαλε ο αντίπαλος ένα (φέρνω τον Ολυμπιακό ως παράδειγμα).
Για τον Παναθηναϊκό συγκεκριμένα ο στόχος φέτος θα έπρεπε να είναι να χτίσει τον κορμό της ομάδας, να γίνει ανταγωνιστικός και να χτίσει ένα κορμό, ο Παναθηναϊκός νομίζω το έχει ξεπεράσει, έχει έναν κορμό 6 παικτών εξαιρετικό, έχει παίξει κυριαρχικό μπάσκετ στο ΟΑΚΑ από ένα σημείο και μετά, είναι ήδη από την πρώτη χρονιά όχι απλώς σε τροχιά πρόκρισης στα play off της Euroleague αλλά με καλές πιθανότητες να έχει και το πλεονέκτημα, η χρονιά θα έπρεπε από τώρα να θεωρείται επιτυχημένη, χωρίς αστερίσκους, αν πάρει και το πρωτάθλημα, την κούπα, μπει στο Φ4, εξαιρετικά, αλλά δεν χρειάζονται για να είναι επιτυχημένη η χρονιά.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1240
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 20, 2024 10:15 am

Conan1982 έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 10:00 am
nikolas_asteri έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 9:41 am

Οκ, δικαίωμά σου να θεωρείς ότι μέσα σε δύο χρόνια η ομάδα από το μηδέν οφείλει να κατακτήσει τη Ευρωλίγκα. Στα μάτια μου αυτό συνιστά ότι κάποιος έχει μαγικό ραβδί και όχι μέθοδο.
Το πρόβλημα δεν είναι, νομίζω το να κρίνεται ένας προπονητής στο εξάμηνο, στο χρόνο στην διετία κ.ο.κ αλλά τα κριτήρια.
Δεν μπορεί να είναι το μέτρο για το αν είναι πετυχημένος ο προπονητής από ένα χαμένο παιχνίδι ή ένα τίτλο αλλά από το πως έχει στήσει την ομάδα, πως έχει εξελίξει παίκτες, πως έχει χτίσει κορμό, τι μπάσκετ παίζει. Εμείς πάλι βγάζουμε αποτυχημένη μια χρονιά επειδή χάθηκε ένα σουτ ή έβαλε ο αντίπαλος ένα (φέρνω τον Ολυμπιακό ως παράδειγμα).
Για τον Παναθηναϊκό συγκεκριμένα ο στόχος φέτος θα έπρεπε να είναι να χτίσει τον κορμό της ομάδας, να γίνει ανταγωνιστικός και να χτίσει ένα κορμό, ο Παναθηναϊκός νομίζω το έχει ξεπεράσει, έχει έναν κορμό 6 παικτών εξαιρετικό, έχει παίξει κυριαρχικό μπάσκετ στο ΟΑΚΑ από ένα σημείο και μετά, είναι ήδη από την πρώτη χρονιά όχι απλώς σε τροχιά πρόκρισης στα play off της Euroleague αλλά με καλές πιθανότητες να έχει και το πλεονέκτημα, η χρονιά θα έπρεπε από τώρα να θεωρείται επιτυχημένη, χωρίς αστερίσκους, αν πάρει και το πρωτάθλημα, την κούπα, μπει στο Φ4, εξαιρετικά, αλλά δεν χρειάζονται για να είναι επιτυχημένη η χρονιά.
Συμφωνώ μαζί σου (γενικά). Ανεξάρτητα από το τι βγαίνει και λέει ο καθένας πίστευα ότι
- αν είμαστε κοντά στην 8άδα.
- παλέψουμε στα ίσια για τους εγχώριους τίτλους.
- καταφέρουμε να έχουμε έναν κορμό στον οποίο μπορούμε να προσθέσουμε 1-2 κομμάτια ώστε να βελτιωθούμε του χρόνου.

τότε προσωπικά θα ήμουν ευχαριστημένος.

Το πρώτο το καταφέραμε. Το δεύτερο όχι ακόμα αλλά έχουμε δρόμο και πιστεύω στο πρωτάθλημα θα είμαστε καλύτεροι. Για το τρίτο δεν είμαι εντελώς σίγουρος. Οι σταθερές μας (με συμβόλαιο για του χρόνου) είναι Γκραντ, Μήτογλου, Λεσορτ, και Γκριγκόνις. Ο Σλούκας έχει δείξει πάρα πολύ λίγα προς το παρόν και ο Ναν δεν έχει συμβόλαιο. Μπορούμε ίσως να βάλουμε και τον Χουάντσο που είναι παίκτης συνόλου και ελπίζω ότι θα ανεβαίνει και του χρόνου θα είναι πιο αποτελεσματικός. Άντε να βάλουμε και Καλαιτζάκη που σιγά σιγά βρίσκει χρόνο μέσα από συγκεκριμένο ρόλο. Δεν το λες και στιβαρό κορμό στον οποίο μπορείς με λίγες προσθήκες να ανέβεις επίπεδο :lol:

Πεντάρι θέλουμε έτσι κι αλλιώς. Αν ο Σλούκας δεν παίξει (πολύ) καλύτερα, θέλουμε και πρωτοκλασάτο κουμανταδόρο. Αν πούμε ότι θέλουμε και σοβαρό τριάρι τότε μάνι μάνι φτάσαμε 3 σημαντικούς παίκτες.

Μπορεί να λέω και αρλούμπες, ποιος ξέρει. Ας πάρουμε κούπα και ας μου τη τρίψει ο Αταμάν στη μούρη.

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5273
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 20, 2024 10:29 am

nikolas_asteri έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 10:15 am
Για το τρίτο δεν είμαι εντελώς σίγουρος. Οι σταθερές μας (με συμβόλαιο για του χρόνου) είναι Γκραντ, Μήτογλου, Λεσορτ, και Γκριγκόνις. Ο Σλούκας έχει δείξει πάρα πολύ λίγα προς το παρόν και ο Ναν δεν έχει συμβόλαιο. Μπορούμε ίσως να βάλουμε και τον Χουάντσο που είναι παίκτης συνόλου και ελπίζω ότι θα ανεβαίνει και του χρόνου θα είναι πιο αποτελεσματικός. Άντε να βάλουμε και Καλαιτζάκη που σιγά σιγά βρίσκει χρόνο μέσα από συγκεκριμένο ρόλο. Δεν το λες και στιβαρό κορμό στον οποίο μπορείς με λίγες προσθήκες να ανέβεις επίπεδο :lol:

Πεντάρι θέλουμε έτσι κι αλλιώς. Αν ο Σλούκας δεν παίξει (πολύ) καλύτερα, θέλουμε και πρωτοκλασάτο κουμανταδόρο. Αν πούμε ότι θέλουμε και σοβαρό τριάρι τότε μάνι μάνι φτάσαμε 3 σημαντικούς παίκτες.

Μπορεί να λέω και αρλούμπες, ποιος ξέρει. Ας πάρουμε κούπα και ας μου τη τρίψει ο Αταμάν στη μούρη.
Δεν είναι το ζήτημα να πετύχουν μόνο οι βασικοί. Σλούκας, Γκαρντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρτ, Κώστας, Καλαϊτζάκης είναι για να μείνουν και του χρόνου κάνοντας μια 7άδα παικτών στην χειρότερη και χωρίς να ξέρουμε τι θα γίνει με Χουάντσο, Ναν και Παπαπέτρου.
Εντάξει δεν είστε ακόμα στην φάση που είναι η Ρεάλ ή που κάθε χρόνο θέλει 1-2 προσθήκες, αλλά δεν χρειάζεται χτίσιμο από την αρχή η ομάδα.

0
SleeperMonk

 sophomore
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2024 8:42 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 20, 2024 11:57 am

nikolas_asteri έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 9:41 am
τουλουμπα έγραψε:
Τρί Φεβ 20, 2024 9:22 am

ειναι αυτονοητο οτι του χρονου δεν θα υπαρχει περιοδος χαριτος και οι στοχοι θα ειναι πρωταθλημα και ευρωλιγκα,δεν θα μιλαμε απλα για φ4 αλλα για κατακτηση
φετος θα κανουμε λιγο και τα στραβα ματια του χρονου δεν θα εχει τετοια
φυσικα το ποσο αυστηρη θα ειναι η κριτικη εξαρταται απτο τι θα παρει φετος
αυτο ισχυει για ολους τους προπονητες οσα πιο πολλα τροπαια παρουν τοσο δυναμωνουν την θεση τους σε μια ομαδα
Οκ, δικαίωμά σου να θεωρείς ότι μέσα σε δύο χρόνια η ομάδα από το μηδέν οφείλει να κατακτήσει τη Ευρωλίγκα. Στα μάτια μου αυτό συνιστά ότι κάποιος έχει μαγικό ραβδί και όχι μέθοδο.
Το θέμα "πόσο κρατάμε ενα προπονητή" πρέπει να είναι απο τα πιο συζητημένα στην χώρα. Ας πω και εγω λοιπόν την βλακεία μου.

Δεν υπάρχουν, κατα την γνώμη μου, συγκεκριμένα διαστήματα που "πρέπει" να περάσουν για να κρίνεις εναν προπονητή.

Με δεδομένο οτι η διοικήση θέτει τους στόχους, τελικούς και ενδιάμεσους (τα deliverables όπως είχες αναφέρει) αυτή η ίδια κρίνει σε καθημερινό επίπεδο την πορεία του project.

Αν το project προχωράει, ακόμα και με αποτυχίες μες στο πλάνο (όποιος θεωρεί οτι υπάρχει project χωρίς αποτυχίες μάλλον έχει μια αόριστη επαφή με την πραγματικότητα), τότε δεν αλλάζει αυτόν που "τρέχει" το project αλλά κάνει υπομονή και στηρίζει.

Ως Ολυμπιακός, βλέπω οτι ο ΔΠΓ έχει θέσει ως στόχο ο Παναθηναικός να επιστρέψει στην ελιτ και μάλιστα να κατακτήσει Euroleague το συντομότερο δυνατό. Αυτοί είναι οι στόχοι του project και για να τους πετύχει αποφάσισε να ικανοποιήσει δύο συνθήκες

1) Μεγάλο, τύπου "λευκή επιταγή", budget
2) Προπονητή που μπορεί να φέρει άμεσα αποτελέσματα

Με αυτά ως δεδομένα, η δική μου γνώμη είναι οτι το project είναι σε καλό δρόμο. Με τις αστοχίες αλλά και με τις επιτυχίες του, χτίζεται κορμός και brand.
Ακόμα και αν δεν κατακτήσει τίποτα, ο αταμάν έχει παραδώσει το πρώτο deliverable και άρα θα πρέπει να μείνει και δεύτερο χρόνο.
Στον δεύτερο χρόνο θα κριθεί αν θα πρέπει να συνεχίσει με αταμαν ή όχι (μην ξεχνάμε της συνθήκη το "συντομότερο δυνατόν" που έχει θέσει ο ΔΠΓ).

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”