2019-2021-Παναθηναικός - Μεταγραφικά νέα

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
aiver

senior
Reactions: 44
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2009 7:31 pm
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 15, 2020 10:41 am

Επίσης το να λέμε ότι ο καθένας θα μας έβαζε στα playoff πέρυσι δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό και ειλικρινές. Ας του χρεώσουμε ότι παρέλαβε μία ομάδα στο 6-8, και την ολοκλήρωσε με 16-14, με δυο νίκες επί της Πρωταθλήτριας, όπως αποδείχθηκε, ΤΣΣΚΑ.
Και στη τελική, εγώ περιμένω να δω την αντίδραση της ομάδας σε αυτούς τους 6 βατούς αγώνες που έπονται. Μην ξεχνάμε ότι ο Πιτίνο αγνοεί ήττα από βαθμολογικά αδύναμο αντίπαλο. Όλες του οι ήττες που έχει κάνει στον θεσμό έρχονται απο ομάδες στην βαθμολογική κατάσταση για είσοδο playoff (πλην Μακάμπι πέρυσι που νομίζω ήτανε 9η).

Αυτά για το σχόλια από πάνω.

Όσον αφορά τις μεταγραφές, ναι μέχρι στιγμής έχει πλην, αλλά τι πλην? Πλην που έφερε τον Κιλπατρικ? Και τι να έφερνε μέσα στη σεζόν, που να έβρισκε τέτοια γκάμα που συζητάμε εμείς εδώ. Θυμάμαι τότε έπαιζε Ναναλι ή Κιλπατρικ, με τον πρώτο αν δεν κάνω λάθος να μην έρχεται για οικονομικούς λόγους. Πλην η κίνηση του Ουάιλι? Σιγά και τι δαπάνησε, σε άλλο ποστ λέγαμε πως πρέπει να ρισκάρουμε με αυτούς τους παίχτες από τις μικρές ομάδες, όπως κάνουν όλοι οι υπόλοιπο οι μεγάλοι σύλλογοι. Το ίδιο έγινε και σε αυτήν την περίπτωση, δεν γίνονται να σου βγαίνουν όλα, μην αναιρούμε τα λεγόμενα μας.
Πάντως, φαίνεται πως ο άνθρωπος προσπαθεί να προσαρμοστεί.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 15, 2020 11:00 am

pan24 έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 10:11 am
JohnnyPao έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 1:42 am
pan24 έγραψε:
Τρί Ιαν 14, 2020 5:54 pm
JohnnyPao έγραψε:
Τρί Ιαν 14, 2020 3:31 pm
Κανένας δεν είναι τέλειος.Για τον Πιτίνο είναι γνωστό ότι είναι κάκιστος recruiter από τις 2 θητείες του στο ΝΒΑ,ειδικά αυτή στους Celtics που τον είχαν και GM ταυτόχρονα αρα έκανε απόλυτο κουμάντο
Και μιλάμε για αγορά που την ήξερε,όχι για την Ευρώπη που είναι λογικό να μην την ξέρει,δεν γίνεται να μάθεις μια αγορά σε 6 μήνες

Το είδαμε πέρσι που ενώ θέλαμε σκόρερ-σουτέρ πήραμε Κιλπάτρικ που έκανε τα πάντα...εκτός από το να σκοράρει και να σουτάρει με συνέπεια.Η για το ξαναζεσταμένο φαγητό Πέιν

Είδαμε το καλοκαίρι με τον Γουάιλι που ήταν πρόταση Πιτίνο,τελικά ο άνθρωπος δεν είναι ούτε 4αρι ούτε 5αρι αλλά έκανε κάποια καλά ματσάκια και τώρα που ήρθε ο Πιτίνο δεν τον βάζει ούτε ο ίδιος μέσα
Βλέπουμε τώρα που θέλουμε στην περιφέρεια έναν με γρήγορα πόδια και σκληράδα να παίζει άμυνα και φέραμε 33χρονο σουτέρ

Σε αυτό βοηθάει ότι δεν φαίνεται να υπάρχει κανένα τεράστιο μπάτζετ διαθέσιμο για αλλαγές και ότι δεν υπάρχει GM να του λέει ο προπονητής θέλω παίκτη με τα α,β,γ χαρακτηριστικά και να έχει έτοιμες προτάσεις
Παρόλα αυτά ρωτάω εγώ τώρα.. αν δεν φέρουμε κάποιον τέτοιον ειδικό και πούμε τον πιτινο χωρίς βοήθεια να φτιάξει ομάδα τον κρατάμε σαν κοουτς ή όχι ; Υπάρχουν καλύτερες λύσεις ; Το ρισκάρουμε με λίγα λόγια ;


ΥΓ. Αν το ρισκάρουμε και τον κρατήσουμε ας φέρει αυτούς που ξέρει τουλάχιστον (δεν είναι και λίγοι) . Πχ καιλ Κουριτς πίσω από φριντετ που ήταν παίκτης του, Γουέμπερ (που τον είδε στον οσφπ , έπαιξε και εναντίον του) ή και Σίβα που ήταν παίκτης του επίσης . Ένα ασσοδυο πχ μιτρου-Λογκ που θα τον γνωρίσει στην εθνική ίσως , θα ήθελα γουιτιγκτον στο 4 αλλά ας κρατήσει Τομας δεν πειράζει . Για το 5 νομίζω και ο ονουακου ήταν παίκτης του στο κολλέγιο και μπορεί να φέρει και τον Κώστα αντετοκουμπο που θα τον γνωρίσει επίσης στην εθνική για το 4/5 . Τελος ένα μπακαπ 3αρι με 3&D ικανονοτητες , υπάρχουν πολλά τέτοια στην Αμερική. Ορίστε κάπως σώζεται η κατάσταση.. Όντως πάντως πιστεύω η ενασχόληση του με την εθνική θα τον βοηθήσει πολύ να μάθει καλύτερα την ευρωπαϊκη αγορά , καθώς γνώσεις από την αμερικανική έχει ήδη (αλλά χρειάζεται συνδυασμός) .
Καταρχάς να πω ότι ο Πιτίνο δεν με τρελαίνει.Στο κολλεγιακό μπάσκετ είναι μέγεθος αντίστοιχο του Ζοτς εδώ όμως άλλο το NBA άλλο η Ευρώπη άλλο το κολλέγιο.
Ο Ζοτς πχ αν πήγαινε NBA πολύ πιθανό να έφευγε νύχτα όπως αντίστοιχα έφυγε νύχτα από την Τορίνο πέρσι ο Hall of Famer Larry Brown με την θητεία NBA που ο Πιτίνο ούτε την έχει ονειρευτεί.
Και τα έχει πάει καλύτερα απ'ότι περίμενα όταν ήρθε.

Τα πάει πολύ καλά στο ψυχολογικό κομμάτι,κάποιες φορές δείχνει την τακτική ευφυΐα του(κανείς δεν αμφισβητεί ότι είναι καλός προπονητής) όμως τακτικά προφανώς και υστερεί σε σχέση με τους τοπ εδώ για τον απλό λόγο ότι έχει με το ζόρι ένα χρόνο επαφή με το Ευρωπαϊκό μπάσκετ.

Το αν είναι θαυματοποιός η κάτι τέτοιο θα φανεί φέτος. Πέρσι μπήκαμε οριακά 8αδα,κάτι που πιθανώς και με άλλον να πετυχαίναμε τελικώς και σκουπιστήκαμε από την Ρεάλ. Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι και με όλους όσους είχαμε τα προηγούμενα χρόνια πηγαίναμε στους 8 και χάναμε 3-0 ή 3-1

Δεν μπορεί να τεθεί θέμα Πιτίνο γιατί βασικά δεν μπορούμε να πάρουμε κάποιον καλύτερο
Εκτός αν...
Αν ο Ζοτς δεν μείνει στην Φενέρ και δείξει διάθεση να επιστρέψει/ο Σάρας δείξει ανοιχτός στο να έρθει σε συνδυασμό με μέτρια πορεία Πιτίνο οπότε πάμε σε κάτι τέτοιο για πιο μακροπρόθεσμο πλάνο ή αν τυχόν μείνουμε εκτός 8αδας

Η γνώση της Αμερικανικής αγοράς που έχει δεν έχει χρησιμεύσει ιδιαίτερα και είναι λογικό.
Προφαμώς δεν μπορούμε να πάρουμε όσους έχουν συμβόλαιο NBA,αυτοί που έχουν βγει τα τελευταία 1-2 χρόνια και παίζουν gleague δεν χρησιμεύουν γιατί είναι απίθανο παίκτης χωρίς να έχει παίξει ποτέ επαγγελματικό μπάσκετ να μπει να παίξει Ευρωλίγκα ενώ άλλοι που παίζουν 4-5+ χρόνια Ευρώπη πιθανότατα ελάχιστη σχέση έχουν με τον κολλεγιακό εαυτό τους.

Για μεταγγραφές GM χρειάζεται όποιος κι αν είναι προπονητής. Ο προπονητής θα έχει τον τελευταίο λόγο αλλά δεν κάνει κακό να υπάρχει κάποιος να βρίσκει παίκτες.


Για εμένα το ερώτημα είναι άλλο. Πες πέρσι ζήτησε 5αρι του έφεραν τον Πέιν οκ δεν έπιασε,στα χαρτιά δεν θα ήταν κακή επιλογή.
Όμως δεν μπορεί να μην ήξερε ότι ο Κιλπάτρικ δεν είναι σουτέρ ενώ δήλωνε παντού ότι ήθελε να πάρει σουτέρ ή ότι ενώ λέει για αμυντικό θέμα παίρνουμε Ράουτινς που στην άμυνα μπορεί να είναι και χειρότερος από αυτούς που έχουμε.
Ξέρει τι παίκτες χρειάζονται
Οπότε το πρόβλημα είναι στο ότι πχ πήρε Κιλπάτρικ επειδή πχ τον θυμόταν να βομβαρδίζει στο κολλέγιο ή είπε στην διοίκηση θέλω παίκτες με τα χαρακτηριστικά α,β,γ και του έφεραν με τα δ,ε,ζ επειδή δεν ξέρουν/δεν έχουν λεφτά για καλύτερο/κοιτάνε το επικοινωνιακό/ψωνίζουν μόνο από συγκεκριμένους/και τα 4;
Κι αυτό το ερώτημα ισχύει γενικότερα με τις μεταγγραφές τα τελευταία χρόνια


Εντάξει νομίζω γίνεσαι λίγο υπερβολικός τώρα.. πέρσι όντως δεν είμασταν ομάδα για να μπούμε πλεϊοφ με την εικόνα μας επι πασκουαλ , με τον ερχομό πιτινο άλλαξαν όλα . Έφυγε ο Λασμε , μπήκε ενεργά στο ροτεϊσιον ο παπαγιαννης , βρήκε ρολο ο τομας σαν scoring machine απτο ποστ ενώ πριν καθόταν στις γωνίες για να βαράει τρίποντα , ήρθε ο κιλπατρικ που έσφιξε πολύ την άμυνα μας και περιορίσαμε κατά πολύ το hero ball του λανγκφορντ . Από εκεί που είμασταν για εκτός πλειοφς κάναμε κάποια πολύ όμορφα παιχνίδια και έγινε το «θαύμα» να μπούμε 8αδα , γιατί που ξέρεις αν δεν ερχόταν ο πιτινο μπορεί να καπαρωνε ο Σφαιρόπουλος την 8η θέση οπότε μην τα ισοπεδώνουμε όλα . Τώρα αν με ρωτούσες ειλικρινά αν θυσίαζα τον πιτινο για να έρθει Σάρας ή Ομπράντοβιτς δεν ξέρω τι θα απαντούσα . Νομίζω καταρχάς ότι ο κύκλος του ζοτς στον παο έχει κλείσει οριστικά οπότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε , αλλά για Σάρας να πω την αλήθεια εγώ θα του έκανα μια κλήση για παν ενδεχόμενο αν ήμουν ο δπγ . Παρόλα αυτά δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος καλύτερος διαθέσιμος προπονητικά από τον πιτινο . Για τους παίκτες που έφερε.. εμένα δεν με χάλασε ο κιλπατρικ , θεωρητικά έφερε έναν 3&D παίκτη γιατί είχαμε θέμα και αμυντικά πέρα από σουτ αν θυμάσαι , βέβαια θα ήταν πολύ καλύτερη η επιλογή του ναναλι αλλά οκ εν τελει είχε μόνο το D ο κιλπατρικ αλλά δεν μπορούμε να πούμε πως δεν βοήθησε . Παράλληλα για Γουιλι εμένα λογική μου φάνηκε σαν πρόταση . Νέος παίκτης (οκ κοντός αλλά και ο χαϊνς κοντός είναι πχ) που έκανε ματσαρες πέρσι ενάντια σε καταξιωμένους ψηλούς (θεωρώ και φέτος θα μπορούσε απλά δεν χρησιμοποιείται φουλ σωστά) , ο Γουιλι μάλιστα ξεκίνησε το μπάσκετ στα 16 και έχει φτάσει σε ελάχιστα χρόνια σε αυτό το επίπεδο συνεπώς πήρε παίκτη με 600χιλ με μεγάλα περιθώρια βελτίωσης , οκ δεν του βγήκε δεκτό! Του χρόνου πρέπει να γνωρίζει πχ ότι μπροστά από παπαγιαννη θες επειγόντως ριμ προτεκτορ . Παράλληλα προτεινε φριντετ για σουτερ δίπλα στον καλαθη , μια χαρά νομίζω έπιασε αυτό και τζονσον υποτίθεται για να τον κρύψει στην άμυνα (+ εμπειρία , σουτ) οκ ούτε αυτός του βγήκε αλλά ήταν λογικό το σκεπτικό , κάτι πάει να δείξει ο συγκεκριμένος τελευταία μπαϊ δε γουεϊ . Η χειρότερη επιλογή του για μένα είναι ο ροτινς που δεν κολλάει πουθενά! Και δικαιολογείται μόνο αν φέρει άλλους 1-2 παίκτες ακόμα γιατί αν είχαμε λεφτά για μια μόνο προσθήκη και επέλεξε αυτόν είναι τέρμα παράλογο . Εγώ ευελπιστώ σε καλοκαιρινή στελέχωση αντίστοιχη των προτάσεων μου πάνω (σίγουρα όχι κάτι χειρότερο) και περιμένω τα επόμενα 6 ματς , μην πω το τέλος της σεζόν , για να έχω ολοκληρωμένη άποψη για τον ρικ . Δεν είναι ότι δεν μαρεσει , μαρεσει ! Με προβληματιζει λίγο στο μεταγραφικό κομμάτι και λίγο ακόμα στο για ποσα χρόνια θα γουστάρει ακόμα να προπονεί . Εγώ θα έκανα μια κλήση στον Σάρας πάντως..


*που και με Σάρας δεν ξέρω αν θα είμαστε ευχαριστημένοι οι παναθηναικοι 😡


ΥΓ. Επειδή λέμε ότι αν έρθει παίκτης από Αμερική δεν θα πιάσει σε σχέση με αυτούς που έχουν 4-5 χρόνια εμπειρία , ας τσεκάρουμε λίγο τον ντορσει την Μακάμπι γιατί κι αυτόν όταν λέγαμε να τον πάρουμε έλεγαν όλοι πως δεν θα προσαρμοστεί. Και υπάρχουν και πολλές άλλες παρόμοιες περιπτώσεις .

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 15, 2020 11:29 am

Για να κλείσουμε το offtopic που εγώ άνοιξα με αυτό που είπα,δεν είπα ότι πέρσι θα έμπαινε ο καθένας playoff. Είπα ότι πέρσι δεν έκανε και κανένα θαύμα
10-6 ρεκορ στην regular και αποκλεισμός 3-0 από την Ρεάλ. Δεν είναι κακό αλλά δεν έκανε και κανένα θαύμα για να τον κάνουμε τοτέμ με το αλάνθαστο
JohnnyPao έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 11:00 am
ΥΓ. Επειδή λέμε ότι αν έρθει παίκτης από Αμερική δεν θα πιάσει σε σχέση με αυτούς που έχουν 4-5 χρόνια εμπειρία , ας τσεκάρουμε λίγο τον ντορσει την Μακάμπι γιατί κι αυτόν όταν λέγαμε να τον πάρουμε έλεγαν όλοι πως δεν θα προσαρμοστεί. Και υπάρχουν και πολλές άλλες παρόμοιες περιπτώσεις .
Όχι,πολύ πιθανό να προσαρμοστεί κάποιος χωρίς Ευρωπαϊκή εμπειρία.
Αν έρθει από το καλοκαίρι όμως να έχεις πολλές προπονήσεις και φιλικά για να τον βάλεις στο κλίμα.
Ο Ντόρσει πχ μέχρι τον Νοέμβρη αλλού πάταγε κι άλλου βρισκόταν.
Φέρνοντας κάποιον αντίστοιχο τώρα,δηλαδή ούτε Ευρωπαϊκή εμπειρία ούτε μεγάλη επαγγελματική εμπειρία γενικότερα(γιατί μην ξεχνάμε ο Ντόρσει είχε σε 2 χρόνια 104 παιχνίδια NBA δεν ήρθε απευθείας από κολλέγιο/gleague) ούτε αστέρας που τον βάζεις μέσα απευθείας από το αεροδρόμιο και βάζει 15 πόντους, με 2-3 παιχνίδια την εβδομάδα πολύ δύσκολα θα έχει προσαρμοστεί μέχρι τα playoffs.

Υ.Γ.Η μεταγγραφή ενός παίκτη όπως ο Φριντέτ είναι επιτυχημένη αν φτιάξεις ρόστερ τέτοιο ώστε να μπορεί να τον καλύψει στην άμυνα όπως αντίστοιχα η μεταγγραφή ενός παίκτης σαν τον Καλάθη είναι επιτυχημένη αν έχεις ρόστερ που μπορεί να καλύψει την αδυναμία του στο σουτ. Γιατί το να βάζεις 15 μπροστά και να τρως 25-30 πίσω δεν είναι επιτυχία

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 15, 2020 12:13 pm

pan24 έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 11:29 am
Για να κλείσουμε το offtopic που εγώ άνοιξα με αυτό που είπα,δεν είπα ότι πέρσι θα έμπαινε ο καθένας playoff. Είπα ότι πέρσι δεν έκανε και κανένα θαύμα
10-6 ρεκορ στην regular και αποκλεισμός 3-0 από την Ρεάλ. Δεν είναι κακό αλλά δεν έκανε και κανένα θαύμα για να τον κάνουμε τοτέμ με το αλάνθαστο
JohnnyPao έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 11:00 am
ΥΓ. Επειδή λέμε ότι αν έρθει παίκτης από Αμερική δεν θα πιάσει σε σχέση με αυτούς που έχουν 4-5 χρόνια εμπειρία , ας τσεκάρουμε λίγο τον ντορσει την Μακάμπι γιατί κι αυτόν όταν λέγαμε να τον πάρουμε έλεγαν όλοι πως δεν θα προσαρμοστεί. Και υπάρχουν και πολλές άλλες παρόμοιες περιπτώσεις .
Όχι,πολύ πιθανό να προσαρμοστεί κάποιος χωρίς Ευρωπαϊκή εμπειρία.
Αν έρθει από το καλοκαίρι όμως να έχεις πολλές προπονήσεις και φιλικά για να τον βάλεις στο κλίμα.
Ο Ντόρσει πχ μέχρι τον Νοέμβρη αλλού πάταγε κι άλλου βρισκόταν.
Φέρνοντας κάποιον αντίστοιχο τώρα,δηλαδή ούτε Ευρωπαϊκή εμπειρία ούτε μεγάλη επαγγελματική εμπειρία γενικότερα(γιατί μην ξεχνάμε ο Ντόρσει είχε σε 2 χρόνια 104 παιχνίδια NBA δεν ήρθε απευθείας από κολλέγιο/gleague) ούτε αστέρας που τον βάζεις μέσα απευθείας από το αεροδρόμιο και βάζει 15 πόντους, με 2-3 παιχνίδια την εβδομάδα πολύ δύσκολα θα έχει προσαρμοστεί μέχρι τα playoffs.

Υ.Γ.Η μεταγγραφή ενός παίκτη όπως ο Φριντέτ είναι επιτυχημένη αν φτιάξεις ρόστερ τέτοιο ώστε να μπορεί να τον καλύψει στην άμυνα όπως αντίστοιχα η μεταγγραφή ενός παίκτης σαν τον Καλάθη είναι επιτυχημένη αν έχεις ρόστερ που μπορεί να καλύψει την αδυναμία του στο σουτ. Γιατί το να βάζεις 15 μπροστά και να τρως 25-30 πίσω δεν είναι επιτυχία

Συμφωνώ πλήρως και σε αυτά που λες για ντορσει και για μεταγραφές γενικά . Παρόλα αυτά έχει προς το παρόν τη δικαιολογία ο κοουτς πως δεν είναι δικό του ρόστερ . Το καλοκαίρι είτε αυτός είτε κάποιος άλλος θα έχει μια πολύ δυνατή 5αδα : καλαθη-φριντετ-παπαπετρου-μητογλου-παπαγιαννη (κραταει αν θέλει και τους τομας-μπεντιλ) και έπειτα έχει πολύ συγκρεκριμενα κομμάτια να βρει για να συμπληρωθεί το παζλ χωρίς δικαιολογίες . Υπομονή μέχρι τότε λοιπόν αν και θα πρέπει να συζητηθεί πιστεύω η επιλογή κοουτς για τα επόμενα χρόνια .

Παρόλα αυτά το 10-6 περι θαύματος πρόκειται θα πω εγώ με ρόστερ που πέρα από καλαθη-παπαπετρου περιέχει : τον λεκαβιτσιους για μπακαπ άσο που ούτε την επιθετική συγκομιδή που έχει τώρα στην Ζαλγκίρις είχε , τον τα κάνω όλα για τον εαυτό μου λαγκφορντ , τον παππα που τραυματίστηκε στα μέσα της σεζόν , τον κιλπατρικ που τον έφερε ο ίδιος ο ρικ , τον τίμιο Θανάση στο 3 , στο 4 τον τρύπιο τομας (που μέχρι τότε ήταν άφαντος και επιθετικά και λέγαμε κι ολας ότι ήταν από τις χειρότερες μεταγραφές μας) και από πίσω του τον 33χρονο γκιστ και στο 5 τους παπαγιαννη καο Βουγιούκα (άντε και λίγο από Λασμε) . Τεράστιο κατόρθωμα η 8αδα λοιπόν με αυτό το ρόστερ που δεν είχε σουτ ούτε για δείγμα και ούτε αμυντικά ήταν εξαιρετική πριν τον πιτινο . Και βάλε και τους υπόλοιπους διεκδικητές στην εξίσωση , είχαμε το χειρότερο υλικό από τους περισσότερους . Και το 3-0 αναμενόμενο ήταν (αν και παλέψαμε όλα τα ματς) με Ρεάλ.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 15, 2020 12:22 pm

Πολυ ενδιαφέρουσα η συζήτηση, ομως βρίσκεται σε λάθος τοπικ. Παρακαλώ αφήστε αυτο για την ειδησεογραφια και συνεχιστε την στο νημα των αγωνιστικών

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 15, 2020 1:33 pm

Καταρχάς να πω ότι ο Πιτίνο δεν με τρελαίνει.Στο κολλεγιακό μπάσκετ είναι μέγεθος αντίστοιχο του Ζοτς εδώ όμως άλλο το NBA άλλο η Ευρώπη άλλο το κολλέγιο.
Ο Ζοτς πχ αν πήγαινε NBA πολύ πιθανό να έφευγε νύχτα όπως αντίστοιχα έφυγε νύχτα από την Τορίνο πέρσι ο Hall of Famer Larry Brown με την θητεία NBA που ο Πιτίνο ούτε την έχει ονειρευτεί.
Και τα έχει πάει καλύτερα απ'ότι περίμενα όταν ήρθε.

Τα πάει πολύ καλά στο ψυχολογικό κομμάτι,κάποιες φορές δείχνει την τακτική ευφυΐα του(κανείς δεν αμφισβητεί ότι είναι καλός προπονητής) όμως τακτικά προφανώς και υστερεί σε σχέση με τους τοπ εδώ για τον απλό λόγο ότι έχει με το ζόρι ένα χρόνο επαφή με το Ευρωπαϊκό μπάσκετ.

Το αν είναι θαυματοποιός η κάτι τέτοιο θα φανεί φέτος. Πέρσι μπήκαμε οριακά 8αδα,κάτι που πιθανώς και με άλλον να πετυχαίναμε τελικώς και σκουπιστήκαμε από την Ρεάλ. Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι και με όλους όσους είχαμε τα προηγούμενα χρόνια πηγαίναμε στους 8 και χάναμε 3-0 ή 3-1

Δεν μπορεί να τεθεί θέμα Πιτίνο γιατί βασικά δεν μπορούμε να πάρουμε κάποιον καλύτερο
Συμφωνώ μέχρι κεραίας και προσυπογράφω. Τακτικά ειδικά για την Ευρώπη μπορεί να είναι και ο χειρότερος της Ευρωλίγκας, αλλά τα έχει πάει πολύ καλύτερα απο αυτο που φοβόμασταν, πλην της τραγικής στελέχωσης, που το ξέρουμε ότι δεν είναι το φόρτε του.

Από κει και πέρα με αυτή τη διοίκηση που έχουμε, και λεφτά να ρίξει, Ζοτς ή κάτι αντίστοιχο δεν έρχεται. Εδώ ο Πιτινο που ως όνομα είναι κι ένα μεγεθος και πάλι "νουθετειται " από τις φυλλάδες του προέδρου όταν πει κάτι εκτός της γραμμής της κομαντατουρ. Είχαμε άρθρο κατάπτυστο προχτές εναντίον του, φιλικά πυρά δηλαδή, για την (λαϊκίστικη και υπερβολική αλλά ενδεικτική) δήλωση του περι3ου μικρότερου μπάτζετ στην Ευρωλίγκα. Σοβαρός κόουτς να αφήσει καμία θέση σε Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ για να έρθει εδώ και να νουθετειται, να δέχεται επισκέψεις από φουσκωτούς και να υπογράφει μετάνοιες, να μπαίνει σε πούλμαν και να υπογράφει Κινέζους, να απολύεται στην πρώτη ήττα και να απειλούνται οι παίκτες οτι θα χάσουν ένα μηνιάτικο επειδή έχασαν η να υποδέχεται παίκτες στο αεροδρόμιο με το Νεστορα δεν έρχεται. Τουλάχιστον δεν έρχεται φτασμενος. Ρωτήστε και το βοηθό του Πασκουαλ που ακόμη κάνει ψυχοθεραπειες.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
manj13

allstar
Reactions: 728
Δημοσιεύσεις: 3268
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2013 8:59 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: MJ,Bodiroga,Διαμαντιδης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 3

Τετ Ιαν 15, 2020 3:36 pm

Λοιπον επειδη κι αυτο με τους προπονητες το χουμε παραθεοποιησει...Φερτε προπονητη στον Παναθηναικο απο Ζοτς μεχρι Ποποβιτς...Οταν του δωσεις τον καθε "Προμηθεα" αυτο που θα κατορθωσει ειναι απο 6ο στην Α1 να τον φτασει 4ο...ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ με ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΛΑΙΝ του Παναθηναικου δεν μπορει να τον φτασει περα απο το φ8...Εκτος αν φυγουν απο την διοργανωση πεντε απο τις ομαδες που πιθανοτατα θα πανε φ4...Τοσο απλα...Δεν πας στην Ευρωπη φ4 που να χτυπιεσαι ακομη κι αν εχεις την περιφερεια των GSW...

0
“I own the guy guarding me.”...Μichael Jordan....The G.O.A.T.
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 15, 2020 4:20 pm

manj13 έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 3:36 pm
Λοιπον επειδη κι αυτο με τους προπονητες το χουμε παραθεοποιησει...Φερτε προπονητη στον Παναθηναικο απο Ζοτς μεχρι Ποποβιτς...Οταν του δωσεις τον καθε "Προμηθεα" αυτο που θα κατορθωσει ειναι απο 6ο στην Α1 να τον φτασει 4ο...ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ με ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΛΑΙΝ του Παναθηναικου δεν μπορει να τον φτασει περα απο το φ8...Εκτος αν φυγουν απο την διοργανωση πεντε απο τις ομαδες που πιθανοτατα θα πανε φ4...Τοσο απλα...Δεν πας στην Ευρωπη φ4 που να χτυπιεσαι ακομη κι αν εχεις την περιφερεια των GSW...
Με περιφέρεια GSW φετινή ή περσινή ; 😝
Με περσινή νομίζω πήγαινες και χωρίς καθόλου προπονητή μη σου πω..

0
Άβαταρ μέλους
manj13

allstar
Reactions: 728
Δημοσιεύσεις: 3268
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2013 8:59 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: MJ,Bodiroga,Διαμαντιδης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 3

Τετ Ιαν 15, 2020 4:44 pm

JohnnyPao έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 4:20 pm
manj13 έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 3:36 pm
Λοιπον επειδη κι αυτο με τους προπονητες το χουμε παραθεοποιησει...Φερτε προπονητη στον Παναθηναικο απο Ζοτς μεχρι Ποποβιτς...Οταν του δωσεις τον καθε "Προμηθεα" αυτο που θα κατορθωσει ειναι απο 6ο στην Α1 να τον φτασει 4ο...ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ με ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΛΑΙΝ του Παναθηναικου δεν μπορει να τον φτασει περα απο το φ8...Εκτος αν φυγουν απο την διοργανωση πεντε απο τις ομαδες που πιθανοτατα θα πανε φ4...Τοσο απλα...Δεν πας στην Ευρωπη φ4 που να χτυπιεσαι ακομη κι αν εχεις την περιφερεια των GSW...
Με περιφέρεια GSW φετινή ή περσινή ; 😝
Με περσινή νομίζω πήγαινες και χωρίς καθόλου προπονητή μη σου πω..
Ας ηταν και της περσινης κι οποιας θελει...Savoir vivre και μαν του μαν στο ΝΒΑ...Ευρωπη χωρις Ντουραντ και σια θα πηγαινε η ζωνη ...ΑΙΜΑ και ΑΜΜΟΣ...Και καποια στιγμη καποιο καλοπαιδο α λα Ρουντι και Ρεγες....θα κατεβαζε τα χερια "με στοχο την μπαλα" προς Θεου😜...αλλα ο Καρυ θα βγαινε απο τον αγωνα χωρις κερκιδα και ωλενη...Ισπανικα και νοικοκυρεμενα....

1
1 Εικόνα
“I own the guy guarding me.”...Μichael Jordan....The G.O.A.T.
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 15, 2020 6:16 pm

manj13 έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 4:44 pm
JohnnyPao έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 4:20 pm
manj13 έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 3:36 pm
Λοιπον επειδη κι αυτο με τους προπονητες το χουμε παραθεοποιησει...Φερτε προπονητη στον Παναθηναικο απο Ζοτς μεχρι Ποποβιτς...Οταν του δωσεις τον καθε "Προμηθεα" αυτο που θα κατορθωσει ειναι απο 6ο στην Α1 να τον φτασει 4ο...ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ με ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΛΑΙΝ του Παναθηναικου δεν μπορει να τον φτασει περα απο το φ8...Εκτος αν φυγουν απο την διοργανωση πεντε απο τις ομαδες που πιθανοτατα θα πανε φ4...Τοσο απλα...Δεν πας στην Ευρωπη φ4 που να χτυπιεσαι ακομη κι αν εχεις την περιφερεια των GSW...
Με περιφέρεια GSW φετινή ή περσινή ; 😝
Με περσινή νομίζω πήγαινες και χωρίς καθόλου προπονητή μη σου πω..
Ας ηταν και της περσινης κι οποιας θελει...Savoir vivre και μαν του μαν στο ΝΒΑ...Ευρωπη χωρις Ντουραντ και σια θα πηγαινε η ζωνη ...ΑΙΜΑ και ΑΜΜΟΣ...Και καποια στιγμη καποιο καλοπαιδο α λα Ρουντι και Ρεγες....θα κατεβαζε τα χερια "με στοχο την μπαλα" προς Θεου😜...αλλα ο Καρυ θα βγαινε απο τον αγωνα χωρις κερκιδα και ωλενη...Ισπανικα και νοικοκυρεμενα....

Συμφωνούμε όλοι λοιπόν πως η ομάδα το καλοκαίρι πρέπει να εξασφαλίσει τόσο προπονητή (πιτινο ή κάποιον άλλον) όσο και έναν GM επιτέλους που θα έχουν γνώσεις της αμερικανικής και ευρωπαϊκής κυριως αγοράς , ώστε να γίνει ένα σωστό recruiting γύρω από τον πυρήνα : καλαθη-φριντετ-παπαπετρου-μητογλου-παπαγιαννη . Και ξαναλέω η στελέχωση και η επιλογή προπονητή θα πρέπει να γίνει με πλάνο 3ετιας , με 5ετια (δεν το ξαναλέω γιατί θα κουράσω).

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 15, 2020 6:50 pm

Και το πρωτο κλείδωμα τοπικ είναι γεγονός

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 07, 2020 6:13 am

Έκλεισε στην Κίνα ο Τζιμερ οπότε κλείνει η τελευταία που είχε ο Παναθηναϊκός.

Αραγε αυτή η εξέλιξη θα φέρει μεταγραφή; Ίδωμεν

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 10, 2020 10:34 am

shtarkws έγραψε:
Δευ Σεπ 07, 2020 6:13 am
Έκλεισε στην Κίνα ο Τζιμερ οπότε κλείνει η τελευταία που είχε ο Παναθηναϊκός.

Αραγε αυτή η εξέλιξη θα φέρει μεταγραφή; Ίδωμεν
Έφερε! Τον Δίπλαρο! :wave:

0
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 17, 2020 4:23 pm

Συζητάμε λέει με Βουγιούκα για την επιστρόφη του. Νομίζω πως ο ίδιος είχε αποφασίσει να αποσυρθεί. Αν ισχύει κάτι τέτοιο είμαι σίγουρος ότι θα σκάσει με μπυροκοιλιά στο οακα :lol:

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 17, 2020 7:35 pm

Επιστρέφει ο Βουγιουκας είναι επίσημο

Ο Παππάς έκλεισε πουθενά η να αρχίσουμε τα υπογλωσσια;

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”