EL Game 17, Panathinaikos vs Olympiakos, Πέμπτη 21:00

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2392
Δημοσιεύσεις: 7031
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 23, 2021 11:51 pm

jazz thrilos έγραψε:
Πέμ Δεκ 23, 2021 9:12 pm


Πραγματικά μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιόν μπασκετικό τομέα ήταν κακός απόψε ο Ολυμπιακός;;
Θεωρώ κακή την αντιμετώπιση της ρακετας ε από πάσες που είναι ψηλοτερα από τη στεφανη ειδικότερα μετά από πικ εν ρολ. Ο Φαλ είναι αργός στις περιστροφές. Ο χασαν είναι νωχελικος αμυντικά και η βοήθεια από την αδύνατη πλευρά αργεί καθώς πέφτουν οι δυνάμεις του Παπανικολάου δεκάλεπτο με δεκάλεπτο. Όχι ότι δε βελτιώνονται όλα αυτά. Αλλά τα βλέπει κάποιος .

θεωρώ κακό το spacing με Μακισικ στο τρία και Λαρεντζακη στο δύο. Δεν είχαμε καλές αποστάσεις ειδικότερα στο τρίτο δεκάλεπτο γιατί αυτοί οι δύο παίκτες δεν αρέσκονται να απλώνουν το γήπεδο και να ξεκινάνε από το κόρνερ τις επιθέσεις τους όπως ο Ντορσει.

Τώρα οι 17 ασίστ σε συνολικά 84 πόντους δεν ξέρω αν κακό μπασκετικα αλλα με Τσσκ θα χρειαστεί καλύτερο γύρισμα της μπάλας και μάλλον καλύτερο Walkup.

Η γενική εικόνα δείχνει βελτίωση σε πολλούς τομείς. Το είπε και ο Μπαρτζώκας

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Δεκ 23, 2021 11:54 pm

Εντωμεταξυ έχετε παρατηρησει τα πλάγια σκριν του φαλ στο ζωγραφιστό για να βγει σουτ 3 ποντων απο τις γωνίες? Ειναι ονειρικά.
Πως μικρές λεπτομέρειες που θα σου δωσουν καποιοι παιχτες μπορούν να αλλάξουν μια ομάδα.
Πόσα χρόνια έλειπε ενας παιχτης σαν τον ντορσει απο τον ολυμπιακό?
Φετος εγιναν πολύ σωστές κινήσεις ομολογουμένως.

1
1 Εικόνα
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 24, 2021 5:02 am

golitog7 έγραψε:
Πέμ Δεκ 23, 2021 11:50 pm
RipCity έγραψε:
Πέμ Δεκ 23, 2021 9:29 pm


Το σχολιο ήταν προφανώς με δόση υπερβολης και για την τρίτη περίοδο συγκεκριμένα. Δεν πήρε ταιμαουτ μέχρι να φτάσει η διαφορά στους 5-6 κι ενώ είχαμε βάλει μόνο ένα σκοτωμένο σουτ κι ένα φλοτερ σε 6 λεπτά. Εκεί ήταν κλασικός Μπαρτζώκας. Δεν έχει τυχαία τα λιγότερα ταιμαουτ στη λιγκα. Αυτή είναι η φιλοσοφία του κι εγώ προσωπικά πιστεύω δημιουργεί πρόβλημα σε κάποιες περιπτώσεις.
Προφανώς και συνολικά έκανε πολύ καλή δουλειά.
Έχει τα λιγότερα ταιμ αουτ διότι η ομάδα στα περισσότερα παιχνίδια πνιγεί τον αντίπαλο από το πρώτο λεπτό και ρίχνει απανωτές 20αρες. Να πάρει ταιμ αουτ να τους πει καλα τους κανετε; Ρε παιδιά είμαστε σοβαροί τώρα; Έχουμε παίξει τέτοιο μπάσκετ στον πρώτο γύρο και συζητάμε για μπαρτζωκα; Θα πέσει φωτιά να μας κάψει.
Να μην είστε παρεξηγησιάρηδες φιλε μου. Είπα να φύγει κανάς Μπαρτζώκας? Όταν κάνει χαζομάρες ο Σλούκας δε τα λέμε? Ο Σπανούλης δε τα λέγαμε? Ο LeBron? 40 λεπτά όλα τέλεια είναι ή να μην πούμε κάτι στραβό αν δε μας αρέσει για πέντε λεπτά στο παιχνίδι? Το φόρυμ αυτό γιατί υπάρχει? Για την αποθέωση μόνο? Αν δε σας αρέσει απλά προσπεράστε το σχόλιο ή κάντε μπλοκ τα άτομα που δε θέλετε να διαβάζετε.
Αν είναι να το πάμε έτσι τότε θέλω να βλέπω να μου κάνεις quote και να λες μπράβο φίλε πες τα όταν λεω για καλές εμφανίσεις.

0
jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 24, 2021 7:09 am

SteveNashidis έγραψε:
Πέμ Δεκ 23, 2021 11:51 pm
jazz thrilos έγραψε:
Πέμ Δεκ 23, 2021 9:12 pm


Πραγματικά μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιόν μπασκετικό τομέα ήταν κακός απόψε ο Ολυμπιακός;;
Θεωρώ κακή την αντιμετώπιση της ρακετας ε από πάσες που είναι ψηλοτερα από τη στεφανη ειδικότερα μετά από πικ εν ρολ. Ο Φαλ είναι αργός στις περιστροφές. Ο χασαν είναι νωχελικος αμυντικά και η βοήθεια από την αδύνατη πλευρά αργεί καθώς πέφτουν οι δυνάμεις του Παπανικολάου δεκάλεπτο με δεκάλεπτο. Όχι ότι δε βελτιώνονται όλα αυτά. Αλλά τα βλέπει κάποιος .

θεωρώ κακό το spacing με Μακισικ στο τρία και Λαρεντζακη στο δύο. Δεν είχαμε καλές αποστάσεις ειδικότερα στο τρίτο δεκάλεπτο γιατί αυτοί οι δύο παίκτες δεν αρέσκονται να απλώνουν το γήπεδο και να ξεκινάνε από το κόρνερ τις επιθέσεις τους όπως ο Ντορσει.

Τώρα οι 17 ασίστ σε συνολικά 84 πόντους δεν ξέρω αν κακό μπασκετικα αλλα με Τσσκ θα χρειαστεί καλύτερο γύρισμα της μπάλας και μάλλον καλύτερο Walkup.

Η γενική εικόνα δείχνει βελτίωση σε πολλούς τομείς. Το είπε και ο Μπαρτζώκας
Η αντιμετώπιση της ρακέτας ειδικά στο χθεσινό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ είχε ιδιαιτερότητες. Ο Μπαρτζώκας επέλεξε να ρίξει όλο το βάρος της άμυνας στην περιφέρεια "αφήνοντας" υπό μια έννοια τον Παπαγιάννη να αλωνίσει πολλές φορές στην ρακέτα μας μετά απο πικ εν ρολ. Πιο πολύ δηλαδή μας έκαιγε να δυσκολέψουμε το περιφερειακό σουτ του Παναθηναικού, γιατί αν παθαίναμε ζημιά απο εκεί θα ερχόταν. Κατά τα άλλα νομίζω οτι συνολικά με Φαλ μέσα η ρακέτα μας σε όλο το πρώτο μισό της χρονιάς είναι καλά θωρακισμένη.

Ο Φαλ να σου πω μου κάνει εντύπωση που τον θεωρείς αργό στις περιστροφές. Για το ύψος και τα κιλά του μια χαρά ανταποκρίνεται.

Για το spacing συμφωνώ αλλά αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με το αγωνιστικό μας πλάνο ή την διάθεση μας, περισσότερο έχει να κάνει με τις επιλογές των παιχτών. Με αυτούς τους παίχτες και τις συγκεκριμένες αδυναμίες που δεν μπορούν να φτιάξουν πια, είναι αναμενόμενο να έχουμε γενικά δυσλειτουργίες σε ορισμένους τομείς.

Εγώ εξάλλου δεν υποστήριξα οτι τα κάνουμε όλα τέλεια. Κάποια πράγματα τα κάνουμε πολύ καλά, σε κάποια είμαστε μέτριοι ή και κακοί. Αυτό που ήθελα να πω είναι οτι συγκεκριμένα στο χθεσινό ματς λειτουργήσαμε πολύ καλά σε όλα εκείνα τα σημεία που γενικά είμαστε καλοί φέτος. Δηλαδή η μείωση της διαφοράς στο 3ο δεκάλεπτο δεν οφείλεται σε κοιμισμένο προπονητή ή αλλαγή του πλάνου. Απλά παίζουν και οι άλλοι και μπορεί ακόμα και να χάσεις κάποιες βραδιές παρά το γεγονός οτι αποδίδεις καλό μπάσκετ.

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5269
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 24, 2021 8:12 am

jazz thrilos έγραψε:
Παρ Δεκ 24, 2021 7:09 am
SteveNashidis έγραψε:
Πέμ Δεκ 23, 2021 11:51 pm


Θεωρώ κακή την αντιμετώπιση της ρακετας ε από πάσες που είναι ψηλοτερα από τη στεφανη ειδικότερα μετά από πικ εν ρολ. Ο Φαλ είναι αργός στις περιστροφές. Ο χασαν είναι νωχελικος αμυντικά και η βοήθεια από την αδύνατη πλευρά αργεί καθώς πέφτουν οι δυνάμεις του Παπανικολάου δεκάλεπτο με δεκάλεπτο.

Η γενική εικόνα δείχνει βελτίωση σε πολλούς τομείς. Το είπε και ο Μπαρτζώκας
Η αντιμετώπιση της ρακέτας ειδικά στο χθεσινό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ είχε ιδιαιτερότητες. Ο Μπαρτζώκας επέλεξε να ρίξει όλο το βάρος της άμυνας στην περιφέρεια "αφήνοντας" υπό μια έννοια τον Παπαγιάννη να αλωνίσει πολλές φορές στην ρακέτα μας μετά απο πικ εν ρολ. Πιο πολύ δηλαδή μας έκαιγε να δυσκολέψουμε το περιφερειακό σουτ του Παναθηναικού, γιατί αν παθαίναμε ζημιά απο εκεί θα ερχόταν. Κατά τα άλλα νομίζω οτι συνολικά με Φαλ μέσα η ρακέτα μας σε όλο το πρώτο μισό της χρονιάς είναι καλά θωρακισμένη.

Ο Φαλ να σου πω μου κάνει εντύπωση που τον θεωρείς αργό στις περιστροφές. Για το ύψος και τα κιλά του μια χαρά ανταποκρίνεται.
Αυτό που λέει ο Jazz για την ρακέτα, κάτι θυσιάζουμε στην άμυνα, όχι μόνο στο συγκεκριμένο παιχνίδι, άλλες φορές ο Μπαρτζώκας έχει επιλέξει να αφήσει σουτ σε περιφερειακούς και το έχει πληρώσει, άλλες φορές στην ρακέτα που γενικότερα με τον Φαλ να βγαίνει αν η άλλη ομάδα είναι καλή στο πικ εν ρολ το εκμεταλλεύεται.
Όμως ο Μπαρτζώκας δεν θεώρησε ότι επιθετικά ο Παπαγιάννης μπορεί να κουβαλήσει την ομάδα με ατομικές ενέργειες και περιφερειακά πρέπει να δούμε πόσα λάθη έκαναν και οι γκαρντ 9 μόνο το δίδυμο Μέικον-Νέντοβιτς. Ο Χασάν πάντως βελτιώνεται στις αντιδράσεις στην άμυνα και έχει κόψει και τα χαζά φάουλ όταν πήγαινε να τον περάσει ο επιθετικός (και μου θύμιζε τον περυσινο Έλις).
Νομίζω ότι αν δεν είχε φορτωθεί με 2 φάουλ από νωρίς ο Γουοκάπ και αν ο Λαρεντζάκης ήταν στοιχειωδώς εύστοχος στα τρίποντα θα είχαμε κερδίσει άνετα χωρίς την καμπή του τρίτου. (και αν η γιαγιά μου είχε καρούλια βεβαίως).
Εμένα μ' άρεσε το παιχνίδι πάντως, και οι 2 ομάδες το πάλεψαν, ο Παναθηναϊκός δεν το παράτησε, είχε και τον κόσμο με τος μέρος του, ο Παπαγιάννης έκανε μεγάλη εμφάνιση σκεπάζοντας την ρακέτα, δεν είχες μέχρι τέλους ποτέ την σιγουριά ότι το ματς δεν θα γυρίσει και εντάξει το αποτέλεσμα προφανώς σαν Ολυμπιακό με ευχαρίστησε.

0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 24, 2021 8:41 am

δεν είπε κανείς ρε παιδιά να φύγει ο Μπαρτζώκας, νομίζω όλοι εδώ μέσα αναγνωρίζουν τη φοβερή δουλειά που έχει κάνει φέτος. τώρα η γκρίνια (μας) κατά τη διάρκεια του αγώνα είναι λογική, ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό παίζαμε, είχαμε χάσει και το προηγούμενο στο ΣΕΦ με απώλεια διαφοράς υπέρ μας, δε θέλει και πολύ να έχεις έξτρα κριτική διάθεση. είναι και κάποια πράγματα που παραδοσιακά προβληματίζουν όσον αφορά στις επιλογές του κόουτς κατά τη διάρκεια των αγώνων.

δε χρειάζεται να ανατρέχει κάποιος σε σχόλια που έγιναν κατά τη διάρκεια του αγώνα και να τα παίρνει τοις μετρητοίς θεωρώντας τα άποψη για την αξία του προπονητή.

όλα καλά!

fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 611
Δημοσιεύσεις: 1346
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 24, 2021 9:37 am

Reaper έγραψε:
Πέμ Δεκ 23, 2021 8:06 pm
Μετα απο ενα ημιχρονο κανονικου μπασκετ, το γυρισαμε στο "ελληνικο" γιδομπασκετ στα 4 πρωτα λεπτα του 2ου ημιχρονου.
αναμενομενο ηταν ολοι θελουν να γινουν ηρωες σε ενα τετοιο ματς και ο ορθολογισμος παει περιπατο

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 611
Δημοσιεύσεις: 1346
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 24, 2021 9:44 am

thory έγραψε:
Πέμ Δεκ 23, 2021 11:54 pm
Εντωμεταξυ έχετε παρατηρησει τα πλάγια σκριν του φαλ στο ζωγραφιστό για να βγει σουτ 3 ποντων απο τις γωνίες? Ειναι ονειρικά.
Πως μικρές λεπτομέρειες που θα σου δωσουν καποιοι παιχτες μπορούν να αλλάξουν μια ομάδα.
Πόσα χρόνια έλειπε ενας παιχτης σαν τον ντορσει απο τον ολυμπιακό?
Φετος εγιναν πολύ σωστές κινήσεις ομολογουμένως.
φιλε μου ο φαλ χρησιμοποιει το εκτοπισμα του εξαιρετικα για να δημιουργει καλες προυποθεσεις για τους συμπαικτες του ειτε ανοιγοντας διαδρομο για μπασιμο ειτε κανοντας αυτα το ομορφ σκριν που περιγραφεις για να βγει το ελευθερο σουτ . μπορει χτες να μην σκοραρε πολυ αλλα ειχε για μενα πολυ σηξμαντικο ρολο και στην αμυνα που ειναι ο γνωστος μπαμπουλας αλλα και στην επιθετικη λειτουργια της ομαδας .

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1392
Δημοσιεύσεις: 3550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 24, 2021 10:02 am

austerity_blues έγραψε:
Παρ Δεκ 24, 2021 8:41 am
δεν είπε κανείς ρε παιδιά να φύγει ο Μπαρτζώκας, νομίζω όλοι εδώ μέσα αναγνωρίζουν τη φοβερή δουλειά που έχει κάνει φέτος. τώρα η γκρίνια (μας) κατά τη διάρκεια του αγώνα είναι λογική, ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό παίζαμε, είχαμε χάσει και το προηγούμενο στο ΣΕΦ με απώλεια διαφοράς υπέρ μας, δε θέλει και πολύ να έχεις έξτρα κριτική διάθεση. είναι και κάποια πράγματα που παραδοσιακά προβληματίζουν όσον αφορά στις επιλογές του κόουτς κατά τη διάρκεια των αγώνων.

δε χρειάζεται να ανατρέχει κάποιος σε σχόλια που έγιναν κατά τη διάρκεια του αγώνα και να τα παίρνει τοις μετρητοίς θεωρώντας τα άποψη για την αξία του προπονητή.

όλα καλά!
Κατά τη διάρκεια του αγώνα και στην ένταση λέμε και πράγματα που δεν τα πιστεύουμε αλλά κάπου έχει χαθεί και η χαρά του παιχνιδιού

0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 24, 2021 10:51 am

tarp7 έγραψε:
Παρ Δεκ 24, 2021 10:02 am
Κατά τη διάρκεια του αγώνα και στην ένταση λέμε και πράγματα που δεν τα πιστεύουμε αλλά κάπου έχει χαθεί και η χαρά του παιχνιδιού
δε νομίζω να υπήρχε ποτέ αυτή σε ντέρμπι αιωνίων για να χάθηκε :P

Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Δεκ 24, 2021 10:56 am

jazz thrilos έγραψε:
Πέμ Δεκ 23, 2021 9:12 pm
Χάνεις απο τον Παναθηναικό με χάλια εμφάνιση και μεγάλη διαφορά;; Φύγε
Χάνεις με τον Παναθηναικό σε κλειστό ματς;; Φύγε
Κερδίζεις δύσκολα;; Φύγε
Κερδίζεις πιο εύκολα αλλά όχι "εμφατικά" επειδή ο αντίπαλος έπαιξε το χαρτί του για πέντε λεπτά στο 3ο δεκάλεπτο;; Βρε φύγε λέμε!!!

Δεν είναι τρελό;;;


Πραγματικά μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιόν μπασκετικό τομέα ήταν κακός απόψε ο Ολυμπιακός;;
Φίλε μου, έχεις απόλυτο δίκιο!
Και, βέβαια, κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει στο ερώτημα που βάζεις, και μάλιστα, όχι μόνο για το χθεσινό παιχνίδι, αλλά για ολόκληρο τον πρώτο γύρο.
Πιθανώς η ομάδα να είναι η καλύτερη αυτή τη στιγμή στην ευρωλίγκα, και βρίσκονται κάποιοι που τους έχει γίνει "εμμονή" ο Μπαρτζώκας ή κάποιοι συγκεκριμένοι παίκτες (βλ. Μάρτιν, Παπανικολάου) και ψάχνουν συνέχεια ευκαιρία για γκρίνιες.
Νικήσαμε σε καυτό ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό (που έχει αναγάγει τα μεταξύ μας παιχνίδια σε μοναδικό του λόγο μπασκετικής ύπαρξης φέτος) παίζοντας άριστο μπάσκετ σε 3 δεκάλεπτα, αλλά αυτοί το βιολί τους.
Έλεος πιά!

1
1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 780
Δημοσιεύσεις: 4038
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 24, 2021 9:57 pm

Πολύ σημαντική νίκη η χθεσινή, κυρίως για τον κόουτς θα πω εγώ. Στο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού ένιωσα ότι πιο πολύ κόλλησαν κάποιοι παίκτες παρά ο Μπαρτζώκας, ο οποίος σοφά ανακάτεψε λίγο την τράπουλα και οι λύσεις του τελικά βρήκαν αντίκρισμα. Έπρεπε να ξορκίσουμε λίγο το σοκ του ΣΕΦ και η μεγάλη διαφορά σίγουρα θα βοηθήσει και ψυχολογικά την ομάδα προκειμένου να σταματήσει να φοβάται τον αιώνιο αντίπαλο, θεωρώ πως και το ματς, αλλά και οι πορείες των ομάδων στην Ευρωλίγκα ως τώρα, δείχνουν ότι είμαστε καλύτεροι, καιρός να εδραιωθεί αυτή η κυριαρχία, τουλάχιστον φέτος. Συγκλονιστικός ο Shaq χθες, μας ξεκόλλησε σε 1-2 σημεία και θύμισε Αρχηγό με τα step back του, το ανέφερε και ο ίδιος στο Twitter. Το ματς της άλλης εβδομάδας είναι εξαιρετικά σημαντικό και πρέπει να το πάρουμε οπωσδήποτε.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
AlexD

 nba
Reactions: 1447
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 25, 2021 1:43 am

Εγώ πιστεύω πάντως πως ο Μπαρτζώκας έκανε από την αρχή μέχρι το τέλος αυτό που έπρεπε. Οι δηλώσεις του έδειχναν μια σιγουρία χωρίς να δείχνουν εμμονή με το συγκεκριμένο ματς ή αντίπαλο. Πολύ σωστή διαχείριση πνευματικά και φυσικά πολύ ωραίο μπάσκετ. Γενικά πέρα από κάθε προσδοκία ο πρώτος γύρος (και ήμουν από τους πολύ αισιόδοξους) και το κλείσιμο του από Μακάμπι και μετά με μόνο μια ήττα.

Από την άλλη, ίσως μας έκατσαν και λίγο κάποια πράγματα και η πραγματική μας εικόνα να είναι για 10-7.
Και αυτό να ισχύει, θα έχουμε 22 νίκες στο τέλος και χτυπάμε την 4άδα. ΤΣΣΚΑ, Εφές, Ζενίτ και ίσως Αρμάνι τα ματς κλειδιά από δω και πέρα. Ευτυχώς είναι όλα εντός.

Για τον ΠΑΟ για πρώτη φορά μετά από χρόνια βγαίνει κάτι υγειές στις ήττες. Αυτό από μόνο του είναι ήδη ελπιδοφόρο, αν την παλεύει και έρθει ο Γιόβιτς (ή πάρει έναν καλό άσο κάπως) και δεν χτυπήσει ο Νέντο τελικά θα μιλάμε για σοβαρά καλύτερο μπάσκετ από τον Φεβρουάριο και μετά. Από το ντέρμπι για το κύπελο και μετά ας πούμε.

Υγ: Δεν μπορώ να φανταστώ τι άμυνα θα παίζει η ομάδα συνολικά στα ματς αν μπει κάποια στιγμή ο Εισι.
Η διαφορά (αμυντικά πάντα) σε σχέση με τον Πρι πίσω από τον Βέζε είναι τεράστια. Αρκεί να μπει όταν έρθει η ώρα...

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 25, 2021 12:36 pm

Η απουσια του Ρος ηταν απιστευτα σημαντικη, καθως εκτος απο το οτι ειναι σε καλη περιοδο γενικα και σκοραρει, αυτα που κανει και δινει στην αμυνα ειναι απιστευτα πολλα και σε μια ομαδα που περιφερειακα εχει μονο εναν παικτη να παιζει αμυνα δυνατη, το να λειπει αυτος ο παικτης ουσιαστικα την αποδυναμωνει απιστευτα, για αυτο και ο οσφπ εκανε παρτυ στο τριποντο.

Ακομα και με ρος, η διαφορα των δυο ομαδων ειναι τεραστια, παρολο που δεν υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα μπατζετ. Για να μπορει να ανταγωνιστει η ομαδα τον οσφπ για πρωταθλημα-κυπελλο, πρεπει να γινουν 2 μεταγραφες, ενας ασσος (που το εξαντλησει το θεμα εδω και 2 χρονια) και ενας σεντερ.

Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση δεν υπαρχει πιθανοτητα για μας να διεκδικησουμε κατι απο τον φετινο οσφπ.

ΥΓ ο φετινος οσφπ ειναι ο ορισμος της ομαδας που εχει πολυ καλο recruiting και ξερει πως μεθοδικα θα χτισει μια ομαδα με υπομονη (χρονων οχι των 2 μηνων) ετσι ωστε παρολο που εχει μικρο μπατζετ, να μπορει να ειναι 4αδα! Αυτο ελλειπε παντα απο εμας και μονο με Πεδουλακη το ειχαμε, θυμηθειτε χρονιες με τσαβι και 10 μυρια μπατζετ και παικταραδες και αποδυναμωμενη ευρωλιγκα, να μην μπορει να παρει νικες και να μπει πλει οφ ευκολα σε καλη θεση (4αδα και πλεονεκτημα πηραμε απο ευθυγράμμιση πλανητων και οχι λογο τσαβι) εχοντας στο ροστερ παικτες που επαιρναν τρελα λεφτα (550 ο γκαμπριελ :banghead: , 550 ο ντενμον :drunk: , 550 ο λοτζο :drunk: ).

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”