Γιάννης Αντετοκούνμπο

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 08, 2020 10:21 am

Διαφωνει καποιος παντως οτι στο στιλ του μπασκετ που παιζεται στο NBA (οτι η ομαδα εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απ τον σουπερ σταρ), το να εισαι ασουτο γκαρντ (γιατι γκαρντ παιζει πρακτικα) σε κανει κακο closer και θα ειναι παντα αδυναμια στο τελος των παιχνιδιων ;

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 08, 2020 10:28 am

Δεν παίζει γκαρντ, δείτε σε τι πενταδες κατεβαίνει.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 08, 2020 11:04 am

Reaper έγραψε:
Τρί Σεπ 08, 2020 10:21 am
Διαφωνει καποιος παντως οτι στο στιλ του μπασκετ που παιζεται στο NBA (οτι η ομαδα εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απ τον σουπερ σταρ), το να εισαι ασουτο γκαρντ (γιατι γκαρντ παιζει πρακτικα) σε κανει κακο closer και θα ειναι παντα αδυναμια στο τελος των παιχνιδιων ;
Μα δεν παίζει γκαρντ.
Σε κάθε πεντάδα που βρίσκεται υπάρχουν άλλοι 3 κοντοί μέσα.
Παίζει με την μπάλα στα χέρια ναι, γκάρντ δεν είναι όμως.

Όπως κι ο Λεμπρόν ή ο Ντουράντ δεν είναι γκάρντ.

Στο τέλος των παιχνιδιών δεν θα είναι αδυναμία αν υπάρχει ένας καλός closer.
Για παράδειγμα, αν κατεβάσει άλλος την μπάλα και την πάρει κοντά στην ρακέτα πχ στα 4-5 μέτρα σαν παραδοσιακό 4αρι(και οι Bucks έχουν ένα τέτοιο play με τον Γιάννη από το φτερό) η άμυνα δεν έχει την δυνατότητα να εκμεταλλευτεί το θέμα τρίποντο

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1126
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 08, 2020 11:07 am

ssoulliss έγραψε:
Τρί Σεπ 08, 2020 9:26 am
Εξακολουθώ να μην έχω πάρει απάντηση αν κάποιος από εσάς που θεωρείτε τον Γιάννη με λίγο ταλέντο έχει υπόψιν του κάποιον άλλο μπασκετμπολίστα που να κάνει (ή έκανε στο παρελθόν) στο μέγεθος του Γιάννη (2,13μ) αυτά που κάνει ο Γιάννης με την μπάλα.


Εγώ δεν έκανα κάποια ανάλυση μπάσκετ δεκαετιών, σχολίασα πως το ταλέντο του Γιάννη στην πάσά, στο χειρισμό της μπάλας, στην αλλαγή κατεύθυνσης( eurostep), την πλαστικότητα σε αναλογία με το μέγεθος του είναι μοναδικό. Δεν είναι μόνο θέμα δουλειάς, είναι να το έχεις έμφυτο.



Αυτό που με πειράζει είναι το ναι μεν αλλά. Τι πάει να πει αθλητής και μπασκετμπολίστας; Το ίδιο είναι. Είναι πολύ πιο έντιμό να γράψει κάποιος, όπως ανέφερα για δύο φίλους πιο πάνω, ότι δεν γουστάρει παίκτες σαν τον Γιάννη από το να τον μειώνουμε με σεντόνια και κατεβατά. Το θεωρώ υπεκφυγή.

Lebron, Durant, Magic, Garnett (ως ένα βαθμό, υστερούσε στον χειρισμό σε σχέση με τον Γιάννη), Gasol, Dirk

Σου απαντώ στα σημειωμένα με έντονα γράμματα.

α) έχει δουλέψει σαφέστατα, έχει δυναμώσει αλλά μη μου πεις ότι το σώμα του δεν τον βοηθάει. Ο άνθρωπος ξεχύνεται στο γήπεδο σαν γαζέλα. Το έμφυτο μπορώ να το αναφέρω και στο σουτ, στο οποίο έχει και αδυναμία.

β) Δεν θα στο κρύψω ότι δεν είμαι ιδιαίτερα φαν των power players. Από κει και πέρα τι; Απαγορεύεται να τον κριτικάρουμε επειδή μεγάλωσε στη χώρα μας ή θα χάψουμε τις ραψωδίες ότι είναι δήθεν ο καλύτερος παίχτης του κόσμου και άλλα ευτράπελα; Στο τοπ 10 είναι αλλά μέχρι εκεί. Είναι υπεκφυγή αυτό; Δεν μπορούμε να αναφέρουμε την αδυναμία του στο σουτ και στο ποστάρισμα; Δηλαδή τον βλέπεις να μπορεί να δημιουργήσει φάσεις για τον εαυτό του απέναντι σε κλειστές άμυνες; Όσο για τον φίλο που έγραψε ότι δεν χρειάζεται να κάνει κάτι άλλο, φάνηκε στα παιχνίδια με το Μαϊάμι και στην εθνική το πόσο ασταμάτητος είναι. Απαιτεί συγκεκριμένους συμπαίχτες γύρω του για να είναι αποδοτικός και ο ίδιος στο σκοράρισμα. Στο είχα ξαναγράψει και επιμένω σ' αυτό: απέναντι σε κλειστές άμυνες άλλων δεκαετιών θα τα έβρισκε μπαστούνια.

Αν θα τον ήθελα στην ομάδα μου; Ανετότατα. Θα είχα έναν εξαιρετικό χαρακτήρα, δουλευταρά, ομαδικό και όχι ατομιστή, έναν παίχτη που θα μπορούσες να στήσεις φοβερή άμυνα γύρω του αλλά με κάποιες επιθετικές ατέλειες με τις οποίες θα έπρεπε να συμβιβαστεί ο εκάστοτε προπονητής. όσο για τους Αμερικάνους, αυτοί το προϊόν τους πουλάνε, συν το γεγονός ότι όλη η ιστορία της ζωής του είναι ένα πολύ ωραίο πακέτο για το προβάλλουν προς τα έξω και να αποκομίσουν περισσότερα κέρδη.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 08, 2020 11:50 am

Κατι που άκουσα και συμφωνώ ειναι ότι ο Γιαννης είναι ενας Σακιλ σε βελτιωμένη έκδοση, που ομως χρειάζεται ενα Κομπε διπλα του. Και αυτό σε καμια περίπτωση δεν μειώνει την αξια του.

Ο Γιαννης είναι στο τοπ5 αυτή την στιγμή μαζί με Κουαι, Α.Ντειβις, Ντουραντ και Λεμπρον.

Ποιος απο αυτούς θα εκανε κάτι καλύτερο στην θέση του Γιαννη σε αυτούς τους Μπακς;

Σε μια λιγκα που κάθε ομαδα έχει 2 σταρ ο Γιαννης παλεύει μόνος του. Οκ δεν είναι closer αλλα έχει χαρίσματα που μπορούν να τον κάνουν να κυριαρχήσει με τρόπο που δεν έχουμε δει ποτέ ξανά. Χρειάζεται ομως το κατάλληλο περιβάλλον

Σκεφτείτε να είχε εναν Μπουκερ στο Μιλγουοκι, για να μην αναφερω τους co stars που έχουν οι ανταγωνιστές του

2
2 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3226
Δημοσιεύσεις: 6044
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 08, 2020 12:01 pm

ggr έγραψε:
Τρί Σεπ 08, 2020 11:07 am
Lebron, Durant, Magic, Garnett (ως ένα βαθμό, υστερούσε στον χειρισμό σε σχέση με τον Γιάννη), Gasol, Dirk

Σου απαντώ στα σημειωμένα με έντονα γράμματα.

α) έχει δουλέψει σαφέστατα, έχει δυναμώσει αλλά μη μου πεις ότι το σώμα του δεν τον βοηθάει. Ο άνθρωπος ξεχύνεται στο γήπεδο σαν γαζέλα. Το έμφυτο μπορώ να το αναφέρω και στο σουτ, στο οποίο έχει και αδυναμία.

β) Δεν θα στο κρύψω ότι δεν είμαι ιδιαίτερα φαν των power players. Από κει και πέρα τι; Απαγορεύεται να τον κριτικάρουμε επειδή μεγάλωσε στη χώρα μας ή θα χάψουμε τις ραψωδίες ότι είναι δήθεν ο καλύτερος παίχτης του κόσμου και άλλα ευτράπελα; Στο τοπ 10 είναι αλλά μέχρι εκεί. Είναι υπεκφυγή αυτό; Δεν μπορούμε να αναφέρουμε την αδυναμία του στο σουτ και στο ποστάρισμα; Δηλαδή τον βλέπεις να μπορεί να δημιουργήσει φάσεις για τον εαυτό του απέναντι σε κλειστές άμυνες; Όσο για τον φίλο που έγραψε ότι δεν χρειάζεται να κάνει κάτι άλλο, φάνηκε στα παιχνίδια με το Μαϊάμι και στην εθνική το πόσο ασταμάτητος είναι. Απαιτεί συγκεκριμένους συμπαίχτες γύρω του για να είναι αποδοτικός και ο ίδιος στο σκοράρισμα. Στο είχα ξαναγράψει και επιμένω σ' αυτό: απέναντι σε κλειστές άμυνες άλλων δεκαετιών θα τα έβρισκε μπαστούνια.

Αν θα τον ήθελα στην ομάδα μου; Ανετότατα. Θα είχα έναν εξαιρετικό χαρακτήρα, δουλευταρά, ομαδικό και όχι ατομιστή, έναν παίχτη που θα μπορούσες να στήσεις φοβερή άμυνα γύρω του αλλά με κάποιες επιθετικές ατέλειες με τις οποίες θα έπρεπε να συμβιβαστεί ο εκάστοτε προπονητής. όσο για τους Αμερικάνους, αυτοί το προϊόν τους πουλάνε, συν το γεγονός ότι όλη η ιστορία της ζωής του είναι ένα πολύ ωραίο πακέτο για το προβάλλουν προς τα έξω και να αποκομίσουν περισσότερα κέρδη.
Νομίζω πως για το θέμα της υπεκφυγής, κοροϊδευόμαστε. Δεν είναι το ίδιο είναι να ξεκινάς να γράψεις κάτι, με την παραδοχή ότι τον συγκεκριμμένο παίκτη δεν τον πολυγουστάρεις και δεν είναι επίσης το ίδιο να σε "τσιγκλάω" για να το γράψεις/παραδεχτείς αργότερα. Για αυτό αναφέρθηκα σε εσένα και σε έναν άλλο φίλο. Δεν έχει την ίδια βαρύτητα, τουλάχιστόν για μένα. :)

Εγώ εκεί που αντέδρασα είναι στο μηδενισμό του ταλέντου του. Όλοι όσοι δεν τον γουστάρετε προτάσετε το σουτ που δεν έχει (σωστά) και την τρομακτική του σωματοδομή η οποία τον έχει βοηθήσει (σωστά και εδώ). Την οποία (σωματοδομή) όμως τη δούλεψε ο ίδιος και η ομάδα του. Δεν έφυγε ντούκι από εδώ για ΗΠΑ, ο Γιάννης. Και όταν τον επέλεξαν στο Draft προφανώς είδαν και κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά που τα είχε ανεπτυγμένα από εδώ.

Δεν ανεφερα πουθενά ότι είναι τέλειος παίκτης, ούτε έγραψα ότι κακώς γίνεται κριτική. Να γίνεται αλλά να είναι δίκαιη.

Στο σήμερα νομίζω το λάθος που κάνει είναι η επιμονη του να φτιάξει το τρίποντο. Ενω θα έπρεπε να δουλέψει το παιχνίδι του σε μέση απόσταση αλλά και την πάσα/δημιουργία του.
:peace:

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 08, 2020 12:19 pm

Αν καταφέρουμε να κλείσουμε συνέντευξη μαζί του θα υπάρχουν πολλές και ενδιαφέρουσες ερωτήσεις

3
3 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 08, 2020 1:32 pm

shtarkws έγραψε:
Τρί Σεπ 08, 2020 11:50 am
Κατι που άκουσα και συμφωνώ ειναι ότι ο Γιαννης είναι ενας Σακιλ σε βελτιωμένη έκδοση, που ομως χρειάζεται ενα Κομπε διπλα του. Και αυτό σε καμια περίπτωση δεν μειώνει την αξια του.

Ο Γιαννης είναι στο τοπ5 αυτή την στιγμή μαζί με Κουαι, Α.Ντειβις, Ντουραντ και Λεμπρον.

Ποιος απο αυτούς θα εκανε κάτι καλύτερο στην θέση του Γιαννη σε αυτούς τους Μπακς;

Σε μια λιγκα που κάθε ομαδα έχει 2 σταρ ο Γιαννης παλεύει μόνος του. Οκ δεν είναι closer αλλα έχει χαρίσματα που μπορούν να τον κάνουν να κυριαρχήσει με τρόπο που δεν έχουμε δει ποτέ ξανά. Χρειάζεται ομως το κατάλληλο περιβάλλον

Σκεφτείτε να είχε εναν Μπουκερ στο Μιλγουοκι, για να μην αναφερω τους co stars που έχουν οι ανταγωνιστές του
Αν ισχυει αυτο που λες (εγω προσωπικα διαφωνω για τον τροπο που δεν εχουμε δει ποτε ξανα και οτι το οτι δεν ειναι closer προσπερνιεται με ενα ΟΚ) εχει 2 επιλογες :

1) να φυγει
2) να πιεσει να ερθουν παικτες που να τον βοηθησουν οχι ο Μπλεντσο ο Λοπεζ και ο καθε απιθανος. Οι σταρ στο NBA εχουν λογο στη στελεχωση της ομαδας, δε μπορει αυτος να μην εχει.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
Timemaster

 nba
Reactions: 12
Δημοσιεύσεις: 2258
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 12:12 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 08, 2020 1:48 pm

[/quote]

Αν ισχυει αυτο που λες (εγω προσωπικα διαφωνω για τον τροπο που δεν εχουμε δει ποτε ξανα και οτι το οτι δεν ειναι closer προσπερνιεται με ενα ΟΚ) εχει 2 επιλογες :

1) να φυγει
2) να πιεσει να ερθουν παικτες που να τον βοηθησουν οχι ο Μπλεντσο ο Λοπεζ και ο καθε απιθανος. Οι σταρ στο NBA εχουν λογο στη στελεχωση της ομαδας, δε μπορει αυτος να μην εχει.
[/quote]

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι το Μιλγουόκι είναι μικρή αγορά και οι καλοί παίκτες δε θέλουν να πάνε.

Εφόσον οι Μπακς τα έκαναν σαλάτα τα προηγούμενα χρόνια με το ντραφτ κ το ρόστερ δε νομίζω πως ο Γιάννης έχει άλλα περιθώρια. Ή θα γίνει σαν τον Γκαρνετ ή σαν τον Λενπρον.

0
Μπακ το δε μπεισικ
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 08, 2020 2:53 pm

Θα επανέλθω στο θεμα Adebayo που είχα θίξει σε άλλο τοπικ λέγοντας πως αν ο Adebayo σε μια πεντάδα με σουτερ που υπάρχει συνεχής κίνηση και κοψίματα, που παίρνει την μπαλα όπου πρέπει και στον σωστό χρόνο, έχοντας συγκεκριμένες επιλογές, γραφει σε αγωνα play off +20 πόντους +10 ριμπάουντ και +5 ασίστ, σε μια αναλογη κατάσταση ο Γιαννης θα έγραφε τερατώδη νούμερα.

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1126
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 08, 2020 6:09 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Σεπ 08, 2020 12:01 pm


Νομίζω πως για το θέμα της υπεκφυγής, κοροϊδευόμαστε. Δεν είναι το ίδιο είναι να ξεκινάς να γράψεις κάτι, με την παραδοχή ότι τον συγκεκριμμένο παίκτη δεν τον πολυγουστάρεις και δεν είναι επίσης το ίδιο να σε "τσιγκλάω" για να το γράψεις/παραδεχτείς αργότερα. Για αυτό αναφέρθηκα σε εσένα και σε έναν άλλο φίλο. Δεν έχει την ίδια βαρύτητα, τουλάχιστόν για μένα. :)



Στο σήμερα νομίζω το λάθος που κάνει είναι η επιμονη του να φτιάξει το τρίποντο. Ενω θα έπρεπε να δουλέψει το παιχνίδι του σε μέση απόσταση αλλά και την πάσα/δημιουργία του.
:peace:
Στο τονισμένο συμφωνώ και επαυξάνω. Αυτή η τακτική τον έχει κρατήσει στάσιμο.

Όσον αφορά τις υπεκφυγές και τις κοροϊδίες, επειδή δε με γνωρίζεις προσωπικά δεν θα ήθελα να επαναληφθούν. Οι προσωπικές μου προτιμήσεις δεν επηρεάζουν ΠΟΤΕ την κριτική που κάνω για κάποιον παίχτη ακόμη και γι' αυτούς που γουστάρω . Δεν έχω πρόβλημα να διαφωνεί κάποιος μαζί μου, ούτε επιθυμώ να παρεξηγηθώ με κάποιον αλλά δεν ανέχομαι επ' ουδενί να μου προσάπτουν πράγματα που δεν ισχύουν. Το τι είμαι και τι πιστεύω το ξέρω πολύ καλά εγώ.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 08, 2020 10:58 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Σεπ 08, 2020 9:26 am
Εξακολουθώ να μην έχω πάρει απάντηση αν κάποιος από εσάς που θεωρείτε τον Γιάννη με λίγο ταλέντο έχει υπόψιν του κάποιον άλλο μπασκετμπολίστα που να κάνει (ή έκανε στο παρελθόν) στο μέγεθος του Γιάννη (2,13μ) αυτά που κάνει ο Γιάννης με την μπάλα.

Δέχομαι απόλυτα την άπόψη του φίλου Reaper που δεν τον γουστάρει καθόλου, καθώς και του φίλου reignman που γράφει ξεκάθαρρα τι θα του άρεσε. Τα ναι μεν αλλά των φίλων papp7, ggr κυρίως αλλά και η συμφωνή άποψη του φίλου basket72.

Εγώ δεν έκανα κάποια ανάλυση μπάσκετ δεκαετιών, σχολίασα πως το ταλέντο του Γιάννη στην πάσά, στο χειρισμό της μπάλας, στην αλλαγή κατεύθυνσης( eurostep), την πλαστικότητα σε αναλογία με το μέγεθος του είναι μοναδικό. Δεν είναι μόνο θέμα δουλειάς, είναι να το έχεις έμφυτο.

Ο Dirk που γράφτηκε, που ήταν τρομερή παικτάρα, και είχε το μέγεθος του Γιάννη είχε ταλέντο στο σούτ από μέση και μακρυνή απόσταση. Στις ΗΠΑ βελτιώσε και το fade-away. Αυτά τίποτα άλλο. Ούτε πάσα, ούτε ντρίμπλα. Το ταλέντο του ήταν μόνο αυτό. Ο μόνος που είχε ανάλογο μέγεθος με το Γιάννη ήταν ο Kukoc (λίγο πιο κοντός)και έκανε πολλά πράγματα μέσα στο γήπεδο (χειρισμός, σουτ, πάσα) αλλά δεν μπόρεσε να γίνει πρωταγωνιστής τότε στο ΝΒΑ. Ο Radja είχε τη spin move αλλά όχι στα τελειώματα όπως ο Γιάννης.

Αυτό που με πειράζει είναι το ναι μεν αλλά. Τι πάει να πει αθλητής και μπασκετμπολίστας; Το ίδιο είναι. Είναι πολύ πιο έντιμό να γράψει κάποιος, όπως ανέφερα για δύο φίλους πιο πάνω, ότι δεν γουστάρει παίκτες σαν τον Γιάννη από το να τον μειώνουμε με σεντόνια και κατεβατά. Το θεωρώ υπεκφυγή.

Και στην τελική είναι προσεχώς δυο φορές MVP, λέτε στις ΗΠΑ να τρελάθηκαν και να έβγαλαν κάποιον που δεν έχει ταλέντο για καλύτερο παίκτη; Κάποιον που απλά είναι καλός αθλητής, μόνο;

Υ.γ. Την ίδια συζήτηση είχαμε στο φόρουμ πριν κανα δίμηνο για τον Καλαθη. Και εκεί υπήρχαν ναι, μεν αλλά.
Από τις σπάνιες φορές που σε διαβάζω να "φορτώνεις¨. :) φίλε μου Ssoulis. Θα έχεις τους λόγους σου υποθέτω (δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ, και τίποτε παρα-όξω, π.χ σόσιαλ κ.α)
To ότι έχει ταλέντο(και πολύ μάλιστα) είναι πασιφανές.
Απο κεί και πέρα να σημείωσω τα εξής:

Νομίζω ότι την εποχή του Κούκοτς έπαιζε πιο πολύ ταλέντο και περισσότερη προκατάληψη με τους Ευρωπαίους αλλά και μεγαλύτερες διαφορές με το ευρωπαϊκό μπάσκετ που χάρη σε πιονέρους όπως ο μακαρίτης ο Φερνάντο Μαρτίν, ο Σρεμπφ, ο Ρ. Σμιτς αλλά και η χρυσή γενιά του Γιουγκοσλάβικου και Σοβιετικού μπάσκετ λίγο αργότερα ( με τον Κούκοτς μες τους κορυφαίους αυτής) αυτή η διαφορά άρχισε ολοένα και να μικραίνει.
Σκεφτείτε να έπαιζε μπάσκετ σήμερα ο Γκάλης, ο Φάνης, ο Γιαννάκης και ο Φασούλας. Δεν θα είχαν πάει σούμπιτοι στο ΝΒΑ;;;

Γυρνώντας πάλι στον Γιάννη, είναι λογικό να επιμένει κανείς στην σπάνια αναλογία αθλητικότητας και φυσικών προσόντων. Χάρη σε αυτές κάνει κυρίως το γιουρόστεπ.
Προφανώς και διαθέτει και μπασκετικό ταλέντο και μάλιστα μπόλικο. Το παλικάρι (παλίκαρος) κουβαλάει μπάσκετ μέσα του.
Ξέρει όμως το μπάσκετ που ξέρει ο Λούκα; Ο Μπόγκντα; Ο Γιόκιτς; ΈΧει εν κατακλείδι το πλούσιο επιθετικό ρεπερτόριο που είχανε τεράστια αστέρια; Με σουτ από μέση και μακρινή, με παιχνίδι ποστ; ΄Παίζει καλύτερα στα πλέι οφ (στα δυσκολα, δηλαδή) ή στην κανονική περίοδο; Όλα αυτά δεν γίνεται να μην τα λάβουμε υπόψη.

Στην περίπτωσή του νομίζω ότι παίζει ένα πουσάρισμα που στην περίπτωση του Λέοναρντ π.χ δεν παίζει. " Το παιδί που ήρθε από την Α2 της Ελλάδας ( Μάικονος - γιου νόου) " και τα λοιπά. Πουλάει πιο πολύ κι είναι καθόλα λογικό.
Αυτό δεν αμαυρώνει στο ελάχιστο την εικόνα ενός πολύ σοβαρού αθλητή όπως είναι ο Γιάννης. Το αντίθετο, τον γεμίζει άγχος κι ενίοτε τον "φυλακίζει" σε έναν ρόλο που μέχρι στιγμής δεν ξέρω κατά πόσο του πάει. Αυτό του νούμερο ένα κλπ κλπ.

Το ότι βγαίνει πολυτιμότερος της κανονικής περιόδου στο ΝΒΑ (που ακόμα κι εγώ που ξέρω παρά μόνο τα μπέισικς, ξέρω τι εστί) δεν τον καθιστά και καλύτερο παίκτη του ΝΒΑ.

Κλείνοντας, μιλάμε για μια σπάνια περίπτωση παίκτη, που σίγουρα θα βελτιωθεί. Η γνώμη μου είναι ότι ποτέ δεν φτάσει σε επίπεδα Ντόκτορ Τζέι π.χ. Αν είχε μάθει τα βασικά νωρίτερα (αν είχε περάσει από το NCAA) πολύ πιθανόν να τον ξεπερνούσε.

Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1126
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 09, 2020 5:28 am

basket72 έγραψε:
Τρί Σεπ 08, 2020 10:58 pm


Προφανώς και διαθέτει και μπασκετικό ταλέντο και μάλιστα μπόλικο. Το παλικάρι (παλίκαρος) κουβαλάει μπάσκετ μέσα του.
Ξέρει όμως το μπάσκετ που ξέρει ο Λούκα; Ο Μπόγκντα; Ο Γιόκιτς; ΈΧει εν κατακλείδι το πλούσιο επιθετικό ρεπερτόριο που είχανε τεράστια αστέρια; Με σουτ από μέση και μακρινή, με παιχνίδι ποστ; ΄Παίζει καλύτερα στα πλέι οφ (στα δυσκολα, δηλαδή) ή στην κανονική περίοδο; Όλα αυτά δεν γίνεται να μην τα λάβουμε υπόψη.

Στην περίπτωσή του νομίζω ότι παίζει ένα πουσάρισμα που στην περίπτωση του Λέοναρντ π.χ δεν παίζει. " Το παιδί που ήρθε από την Α2 της Ελλάδας ( Μάικονος - γιου νόου) " και τα λοιπά. Πουλάει πιο πολύ κι είναι καθόλα λογικό.
Αυτό δεν αμαυρώνει στο ελάχιστο την εικόνα ενός πολύ σοβαρού αθλητή όπως είναι ο Γιάννης. Το αντίθετο, τον γεμίζει άγχος κι ενίοτε τον "φυλακίζει" σε έναν ρόλο που μέχρι στιγμής δεν ξέρω κατά πόσο του πάει. Αυτό του νούμερο ένα κλπ κλπ.

Το ότι βγαίνει πολυτιμότερος της κανονικής περιόδου στο ΝΒΑ (που ακόμα κι εγώ που ξέρω παρά μόνο τα μπέισικς, ξέρω τι εστί) δεν τον καθιστά και καλύτερο παίκτη του ΝΒΑ.

Κλείνοντας, μιλάμε για μια σπάνια περίπτωση παίκτη, που σίγουρα θα βελτιωθεί. Η γνώμη μου είναι ότι ποτέ δεν φτάσει σε επίπεδα Ντόκτορ Τζέι π.χ. Αν είχε μάθει τα βασικά νωρίτερα (αν είχε περάσει από το NCAA) πολύ πιθανόν να τον ξεπερνούσε.
Αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ στα ποστ μου και παρεξηγήθηκα. Και κάτι τελευταίο: πολλοί διαφωνούσαν με τον τρόπο που κοουτσάριζε ο Κιντ την ομάδα αλλά τελικά ήταν αυτός που έδωσε τα περισσότερα στον Γιάννη. Αυτός επέμεινε στη βελτίωση του χειρισμού της μπάλας, αυτός τον βοήθησε στη βελτίωση της οπτικής του γηπέδου. Ο Bud τον κράτησε στάσιμο. Πήρε έναν παίχτη με απλά μέτριο σουτ και τον έβαλε σώνει και καλά να μάθει να σουτάρει τρίποντα. Σαν να παίρνεις ένα παιδί πρώτης δημοτικού, που τώρα μαθαίνει να γράφει λεξούλες και να το βάζεις να γράψει έκθεση ιδεών. Γιατί δεν τον δούλεψε στις κινήσεις χαμηλά στο καλάθι; Γιατί δεν τον δούλεψε στο mid range; Χρήσιμο είναι κι αυτό, όσο κι αν κάνει τζιζ στο σύγχρονο NBA.

Προσωπικά, θα ήθελα να φύγει απ' τους Bucks και να πάει σε ένα υγιές μπασκετικό περιβάλλον τύπου Βοστόνης ή Σαν Αντόνιο (αν συνεχίσει ο Ποπ) όπου θα έχει τη δυνατότητα να εξαντλήσει τα περιθώρια βελτίωσής του και να γίνει αυτό που πραγματικά μπορεί. Βέβαια, δική του είναι η ζωή και η καριέρα, ό,τι θέλει αυτός θα κάνει.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Timemaster

 nba
Reactions: 12
Δημοσιεύσεις: 2258
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 12:12 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 09, 2020 7:41 am

basket72 έγραψε:
Τρί Σεπ 08, 2020 10:58 pm

Νομίζω ότι την εποχή του Κούκοτς έπαιζε πιο πολύ ταλέντο και περισσότερη προκατάληψη με τους Ευρωπαίους αλλά και μεγαλύτερες διαφορές με το ευρωπαϊκό μπάσκετ που χάρη σε πιονέρους όπως ο μακαρίτης ο Φερνάντο Μαρτίν, ο Σρεμπφ, ο Ρ. Σμιτς αλλά και η χρυσή γενιά του Γιουγκοσλάβικου και Σοβιετικού μπάσκετ λίγο αργότερα ( με τον Κούκοτς μες τους κορυφαίους αυτής) αυτή η διαφορά άρχισε ολοένα και να μικραίνει.
Σκεφτείτε να έπαιζε μπάσκετ σήμερα ο Γκάλης, ο Φάνης, ο Γιαννάκης και ο Φασούλας. Δεν θα είχαν πάει σούμπιτοι στο ΝΒΑ;;;

Γυρνώντας πάλι στον Γιάννη, είναι λογικό να επιμένει κανείς στην σπάνια αναλογία αθλητικότητας και φυσικών προσόντων. Χάρη σε αυτές κάνει κυρίως το γιουρόστεπ.
Προφανώς και διαθέτει και μπασκετικό ταλέντο και μάλιστα μπόλικο. Το παλικάρι (παλίκαρος) κουβαλάει μπάσκετ μέσα του.
Ξέρει όμως το μπάσκετ που ξέρει ο Λούκα; Ο Μπόγκντα; Ο Γιόκιτς; ΈΧει εν κατακλείδι το πλούσιο επιθετικό ρεπερτόριο που είχανε τεράστια αστέρια; Με σουτ από μέση και μακρινή, με παιχνίδι ποστ; ΄Παίζει καλύτερα στα πλέι οφ (στα δυσκολα, δηλαδή) ή στην κανονική περίοδο; Όλα αυτά δεν γίνεται να μην τα λάβουμε υπόψη.

Στην περίπτωσή του νομίζω ότι παίζει ένα πουσάρισμα που στην περίπτωση του Λέοναρντ π.χ δεν παίζει. " Το παιδί που ήρθε από την Α2 της Ελλάδας ( Μάικονος - γιου νόου) " και τα λοιπά. Πουλάει πιο πολύ κι είναι καθόλα λογικό.
Αυτό δεν αμαυρώνει στο ελάχιστο την εικόνα ενός πολύ σοβαρού αθλητή όπως είναι ο Γιάννης. Το αντίθετο, τον γεμίζει άγχος κι ενίοτε τον "φυλακίζει" σε έναν ρόλο που μέχρι στιγμής δεν ξέρω κατά πόσο του πάει. Αυτό του νούμερο ένα κλπ κλπ.

Το ότι βγαίνει πολυτιμότερος της κανονικής περιόδου στο ΝΒΑ (που ακόμα κι εγώ που ξέρω παρά μόνο τα μπέισικς, ξέρω τι εστί) δεν τον καθιστά και καλύτερο παίκτη του ΝΒΑ.

Κλείνοντας, μιλάμε για μια σπάνια περίπτωση παίκτη, που σίγουρα θα βελτιωθεί. Η γνώμη μου είναι ότι ποτέ δεν φτάσει σε επίπεδα Ντόκτορ Τζέι π.χ. Αν είχε μάθει τα βασικά νωρίτερα (αν είχε περάσει από το NCAA) πολύ πιθανόν να τον ξεπερνούσε.
Δεν απαντάω προσωπικά σε εσένα αλλά γενικά καταθέτω μία άποψη.
α. Πάντως ο ρατσισμός ενάντια των μη Αμερικανών υπάρχει ακόμα σε ομάδες. Όχι στον βαθμό του παρελθόντος βεβαίως αλλά δεν έχει εξαλειφθεί.

β. Προσωπικά δε μου αρέσει όλο αυτό της σύγκρισης έτσι όπως γράφεται. Ο Γιάννης δεν έχει το μπασκετικό IQ του Ντόνσιτς όμως αυτό δε σημαίνει ότι το παιδί δε ξέρει μπάσκετ ή ότι παίζει 90% μόνο με τα αθλητικά του προσόντα. Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να πω πως ο Τζόρνταν δεν είχε το μπασκετικό IQ του Μπερντ και το μόνο που ήξερε είναι να πηδάει. Σε τέτοιο επίπεδο που είναι αυτοί οι παίχτες κάτι έχουν και κάτι όχι. Δεν υπάρχει τέλειος παίχτης και ούτε θα υπάρξει. Και φυσικά Γιάννης και Ντόνσιτς πρέπει να βελτιώσουν πολλά πράγματα στο παιχνίδι τους για να φτάσουν το πιο ολοκληρωμένο πακέτο που έχει ο Ντουράντ και ο Τζέιμς.

γ. Το ότι ο Γιάννης δεν παίζει καλά στα κρίσιμα ή στα πλευ οφ έχει να κάνει πολύ με την θέση που παίζει, δεν παίζει σαν γκαρντ. Ο τρόπος παιχνιδιού είναι τέτοιος που δε μπορεί να απομονώσει τον αμυντικό και να σουτάρει. Ή θα πάρει την μπάλα και θα κινηθεί προς το καλάθι ή πιο σπάνια θα την πάρει κοντά στο καλάθι και στις δύο περιπτώσεις ο αντίπαλος έχει τον χρόνο να τον κλείσει με περισσότερους παίχτες και τότε είναι που πρέπει ο Λόπεζ, ο Μίτλεντον και οι υπόλοιποι να ευστοχήσουν. Ένα τέτοιο σουτ έδωσε πρωτάθλημα στον Τζόρνταν το 1993. Για να γίνεις κλατς παίχτης πρέπει να έχεις το σουτ όμως το να μην το έχεις δεν σημαίνει ότι δεν είσαι ηγέτης. Και φυσικά όπως έγραψα παραπάνω ο Γιάννης πρέπει να βάλει περισσότερα όπλα στην φαρέτρα του και μπορεί να το κάνει.

δ. Τον καθιστά πολυτιμότερο παίχτη στο ΝΒΑ την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Κάτι που μεταφράζεται στο ότι αν δεν ήταν αυτός οι Μπακς δε θα έμπαιναν καν πλευ οφ και με αυτόν είχαν το κορυφαίο ρεκόρ της σεζόν και αυτός είχε ασύλληπτα νούμερα. Τόσο απλά. Ακόμα και τώρα δε μπορείς να πεις ότι ο Γιάννης είναι καλύτερος παίχτης από Λέοναρντ , Λεμπρον π.χ. Για αυτό το περσινό βραβείο ήταν ανάμεσα σε αυτόν , τον Μούσια και τον Τζορτζ και όχι σε Λεμπρόν και Λέοναρντ.

ε. Διάβασα πριν ένα χρόνο μία έρευνα που υποστήριζε για το τοπ επίπεδο των παιχτών το αντίθετο. Πως το να πηγαίνουν κατευθείαν στα βαθιά από το λύκειο ή να παίζουν ως τα 20 τους στην Ευρωλίγκα τους κάνει καλύτερους παίχτες από το να πάνε κατευθείαν στο ΝΒΑ

0
Μπακ το δε μπεισικ
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 09, 2020 8:58 am

Timemaster έγραψε:
Τετ Σεπ 09, 2020 7:41 am



Δεν απαντάω προσωπικά σε εσένα αλλά γενικά καταθέτω μία άποψη.
α. Πάντως ο ρατσισμός ενάντια των μη Αμερικανών υπάρχει ακόμα σε ομάδες. Όχι στον βαθμό του παρελθόντος βεβαίως αλλά δεν έχει εξαλειφθεί.

β. Προσωπικά δε μου αρέσει όλο αυτό της σύγκρισης έτσι όπως γράφεται. Ο Γιάννης δεν έχει το μπασκετικό IQ του Ντόνσιτς όμως αυτό δε σημαίνει ότι το παιδί δε ξέρει μπάσκετ ή ότι παίζει 90% μόνο με τα αθλητικά του προσόντα. Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να πω πως ο Τζόρνταν δεν είχε το μπασκετικό IQ του Μπερντ και το μόνο που ήξερε είναι να πηδάει. Σε τέτοιο επίπεδο που είναι αυτοί οι παίχτες κάτι έχουν και κάτι όχι. Δεν υπάρχει τέλειος παίχτης και ούτε θα υπάρξει. Και φυσικά Γιάννης και Ντόνσιτς πρέπει να βελτιώσουν πολλά πράγματα στο παιχνίδι τους για να φτάσουν το πιο ολοκληρωμένο πακέτο που έχει ο Ντουράντ και ο Τζέιμς.

γ. Το ότι ο Γιάννης δεν παίζει καλά στα κρίσιμα ή στα πλευ οφ έχει να κάνει πολύ με την θέση που παίζει, δεν παίζει σαν γκαρντ. Ο τρόπος παιχνιδιού είναι τέτοιος που δε μπορεί να απομονώσει τον αμυντικό και να σουτάρει. Ή θα πάρει την μπάλα και θα κινηθεί προς το καλάθι ή πιο σπάνια θα την πάρει κοντά στο καλάθι και στις δύο περιπτώσεις ο αντίπαλος έχει τον χρόνο να τον κλείσει με περισσότερους παίχτες και τότε είναι που πρέπει ο Λόπεζ, ο Μίτλεντον και οι υπόλοιποι να ευστοχήσουν. Ένα τέτοιο σουτ έδωσε πρωτάθλημα στον Τζόρνταν το 1993. Για να γίνεις κλατς παίχτης πρέπει να έχεις το σουτ όμως το να μην το έχεις δεν σημαίνει ότι δεν είσαι ηγέτης. Και φυσικά όπως έγραψα παραπάνω ο Γιάννης πρέπει να βάλει περισσότερα όπλα στην φαρέτρα του και μπορεί να το κάνει.

δ. Τον καθιστά πολυτιμότερο παίχτη στο ΝΒΑ την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Κάτι που μεταφράζεται στο ότι αν δεν ήταν αυτός οι Μπακς δε θα έμπαιναν καν πλευ οφ και με αυτόν είχαν το κορυφαίο ρεκόρ της σεζόν και αυτός είχε ασύλληπτα νούμερα. Τόσο απλά. Ακόμα και τώρα δε μπορείς να πεις ότι ο Γιάννης είναι καλύτερος παίχτης από Λέοναρντ , Λεμπρον π.χ. Για αυτό το περσινό βραβείο ήταν ανάμεσα σε αυτόν , τον Μούσια και τον Τζορτζ και όχι σε Λεμπρόν και Λέοναρντ.

ε. Διάβασα πριν ένα χρόνο μία έρευνα που υποστήριζε για το τοπ επίπεδο των παιχτών το αντίθετο. Πως το να πηγαίνουν κατευθείαν στα βαθιά από το λύκειο ή να παίζουν ως τα 20 τους στην Ευρωλίγκα τους κάνει καλύτερους παίχτες από το να πάνε κατευθείαν στο ΝΒΑ


Καλημέρες.
Ήθελα απλώς να συμπληρώσω ότι αυτό που γίνεται με τους Ευρωπαίους (κυρίως αυτούς) παίκτες εδώ και περίπου μια 5ετία, την εποχή του Κούκοτς θα ήταν αδιανόητο. Η αρχή έγινε στο Σαν Αντόνιο και συνεχίστηκε σε Ντάλας κλπ.

Σχετικά με τις συγκρίσεις δεν έχεις άδικο και δεν ζητάει κανείς από τον Γιάννη να έχει την αντίληψη που έχει ο Ντόνσιτς ( στη συγκεκριμένη περίπτωση, εκτός της εντελώς διαφορετικής μπασκετικής παιδείας/παραστάσεων που έχουν οι 2 αυτοί τεράστιοι παίκτες, μπορεί να τίθεται και θέμα έμφυτου ταλέντου/αντίληψης από πλευράς του Σλοβένου) και ναι, ούτε ο Τζόρνταν είχε το σουτ και την πάσα που είχε ο καλύτερος λευκός που έπαιξε το παιχνίδι.
Αλλά κάποια βασικά (για το επίπεδο ενός MVP) μπορεί να τα ζητάμε. Π.χ το ποσοστό στις βολές, τη βελτίωση στην τελική απόφαση και στο να διαβάζει καλύτερα τις αδυναμίες του αντιπάλου.

Αναφορικά με την έρευνα περί NCAA που λες, θα ισχύει για να το παραθέτεις. Παρόλα αυτά είναι ένα θέμα ότι ο Γιάννης από τον Φιλαθλητικό πήγε στο ΝΒΑ. Κι ο Νοβίτσκι περίπου το ίδιο είχε κάνει αλλά όπως και να κάνεις θα ήταν καλύτερο για τον Γιάννη-Γιάνναρο να είχε παίξει Α1 ή και Ευρωλίγκα ακόμη.
Αυτό βέβαια καταδεικνύει και τη δουλειά που έκανε, καθώς και τη δουλειά που έκανε η φύση στην περίπτωσή του.
Κι ο Τζόρνταν που γράφεις από πάνω, ήταν ευλογημένος από τη φύση, αλλά αυτό που έχει συμβεί στην περίπτωση του Γιάννη ξεπερνάει κάθε προηγούμενο και φέρνει σε Τσάμπερλεϊν.
Το ότι έχει αυτή την πλαστικότητα, εκρηκτικότητα και αυτά τα άκρα όντας παράλληλα 2.13, είναι προϊόν σπάνιας φυσικής "συμπαιγνίας¨. :)

Kλείνοντας, να πω ότι δεν είμαι αντί "Γιαννικός¨. Τουνατίον, τον θαυμάζω.
Απλώς θεωρώ ότι δεν είναι ο καλύτερος παίκτης του κόσμου. Γνώμες είναι αυτές. :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”