NBA Draft 2023

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2420
Δημοσιεύσεις: 7067
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 23, 2023 1:33 pm



Θα είναι ο Σαμοντούροφ στο φετινό draft του ΝΒΑ? Ξέρουμε;

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rebedierdos

 junior
Reactions: 148
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Παρ Ιαν 13, 2023 3:53 pm
Τοποθεσία: Belarus
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Gevin Karner
Αγαπημένη ομάδα: Minnesota-timberwolves
Αγαπημένη ομάδα: LAC
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Φεβ 23, 2023 2:26 pm

SteveNashidis έγραψε:
Πέμ Φεβ 23, 2023 1:33 pm


Θα είναι ο Σαμοντούροφ στο φετινό draft του ΝΒΑ? Ξέρουμε;
Έτσι έχει γραφτεί.

1
1 Εικόνα
Ο πρώτος ειναι πρώτος , ο δεύτερος είναι τίποτα. :sorry:
Spectator

 a1greece
Reactions: 350
Δημοσιεύσεις: 534
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 23, 2023 2:44 pm

SteveNashidis έγραψε:
Πέμ Φεβ 23, 2023 1:33 pm


Θα είναι ο Σαμοντούροφ στο φετινό draft του ΝΒΑ? Ξέρουμε;
Φυσικα και οχι αφου ειναι γεννημενος το 2005. Απο του χρονου που θα ειναι eligible θα μπορει ( και θα πρεπει γιατι καθε χρονια που θα αφηνει να περναει θα βγαινει σε βαρος του) να δηλωσει συμμετοχη αλλα ... :sad: ( δεν θελω να επαναλαμβανω τον εαυτο μου )

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3309
Δημοσιεύσεις: 6119
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 23, 2023 4:17 pm

Σχετικά με τον Brandon Miller υπάρχει αυτό το πρόβλημα αυτή τη στιγμή. Στην υπόθεση εμπλέκεται ο πάλαι ποτέ παίκτης Darius Miles όπου ο τρόπος που "αποσύρθηκε" από το άθλημα είχε σηκώσει πολύ συζήτηση τότενες.

Όσο για τον Σαμοντούροφ είναι ακριβώς όπως τα λέει ο φίλτατος Spectator :P . Οι Αμερικανοί αν αποφασίσει να πάει σε ομάδα που θα παίζει, τον υπολογίζουν για το επόμενο Draft να επιλεγεί ακόμη και σαν Lottery pick!!!

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2420
Δημοσιεύσεις: 7067
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 08, 2023 7:53 am





Δύο τυχαία γεγονότα συνέβησαν αυτήν την εβδομάδα. Δε θέλω να είστε κακοπροαίρετοι.

Οι ομάδες έχουν σοβαρά τμήματα scouting και δε πιστεύω ότι θα επηρεαστούν αλλά υπάρχει και το μάρκετινγκ. Για να μην λέω πολλά δεν έχω δει τον μικρό και δε ξέρω αν είναι καλός ή κακός αλλά η φετινή φουρνιά είναι όπως γράφεται αρκετά μεγάλη με πολλά ταλέντα

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Μαρ 08, 2023 8:04 am

SteveNashidis έγραψε:
Τετ Μαρ 08, 2023 7:53 am




Δύο τυχαία γεγονότα συνέβησαν αυτήν την εβδομάδα. Δε θέλω να είστε κακοπροαίρετοι.

Οι ομάδες έχουν σοβαρά τμήματα scouting και δε πιστεύω ότι θα επηρεαστούν αλλά υπάρχει και το μάρκετινγκ. Για να μην λέω πολλά δεν έχω δει τον μικρό και δε ξέρω αν είναι καλός ή κακός αλλά η φετινή φουρνιά είναι όπως γράφεται αρκετά μεγάλη με πολλά ταλέντα
Αφορά τους παίκτες από τα γυμνάσια/λύκεια προς τα κολλέγια, δε θα γίνει ντραφτ δλδ το καλοκαίρι ο μικρός, απλά θεωρείται πως είναι στο τοπ 10 των παικτών που θα είναι freshmen του χρόνου στo NCAA, έχει ακόμα δλδ δρόμο μπροστά του.

LeBron has two more years on his contract with the Los Angeles Lakers, with a player option for the 2024-25 season. This means he would become a free agent in the same year Bronny will be eligible for the NBA Draft.

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2420
Δημοσιεύσεις: 7067
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 08, 2023 11:00 am

megapoxy έγραψε:
Τετ Μαρ 08, 2023 8:04 am
SteveNashidis έγραψε:
Τετ Μαρ 08, 2023 7:53 am




Δύο τυχαία γεγονότα συνέβησαν αυτήν την εβδομάδα. Δε θέλω να είστε κακοπροαίρετοι.

Οι ομάδες έχουν σοβαρά τμήματα scouting και δε πιστεύω ότι θα επηρεαστούν αλλά υπάρχει και το μάρκετινγκ. Για να μην λέω πολλά δεν έχω δει τον μικρό και δε ξέρω αν είναι καλός ή κακός αλλά η φετινή φουρνιά είναι όπως γράφεται αρκετά μεγάλη με πολλά ταλέντα
Αφορά τους παίκτες από τα γυμνάσια/λύκεια προς τα κολλέγια, δε θα γίνει ντραφτ δλδ το καλοκαίρι ο μικρός, απλά θεωρείται πως είναι στο τοπ 10 των παικτών που θα είναι freshmen του χρόνου στo NCAA, έχει ακόμα δλδ δρόμο μπροστά του.

LeBron has two more years on his contract with the Los Angeles Lakers, with a player option for the 2024-25 season. This means he would become a free agent in the same year Bronny will be eligible for the NBA Draft.
Δε μπορεί να δηλώσει draft αν θέλει ή πρέπει υποχρεωτικά να πάει ένα χρόνο κολλέγιο;

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1998
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 08, 2023 11:18 am

SteveNashidis έγραψε:
Τετ Μαρ 08, 2023 11:00 am
Δε μπορεί να δηλώσει draft αν θέλει ή πρέπει υποχρεωτικά να πάει ένα χρόνο κολλέγιο;
Το όριο ηλικίας των 19 και να έχει περάσει ένας χρόνος από την αποφοίτηση από το Λύκειο θα καταργηθεί (αν δεν αλλάξει κάτι) από του χρόνου.
Οπότε draft δεν μπορεί να δηλώσει, κολλέγιο όμως δεν είναι υποχρεωμένος να πάει, μπορεί να επιλέξει να παίξει μπάσκετ οπουδήποτε θέλει.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pisto-linas

 a1greece
Reactions: 398
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 12:08 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: mj,d-rose.span,law iv
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 08, 2023 11:57 am

Λογικά θα δηλώσει στο ντραφτ του 24 που έχει ψηλά τους Μάρα και ρισασε αλλα και σαμοντουροφ.Παντως θεωρείται first round και λογικά μπορεί να πάει για lottery.Θεωρειται πολύ καλός σουτέρ με εξαιρετικό defensive upside και καλό ball handling.

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1787
Δημοσιεύσεις: 3966
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: SGA, Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 08, 2023 12:23 pm

megapoxy έγραψε:
Τετ Μαρ 08, 2023 8:04 am
SteveNashidis έγραψε:
Τετ Μαρ 08, 2023 7:53 am
Δύο τυχαία γεγονότα συνέβησαν αυτήν την εβδομάδα. Δε θέλω να είστε κακοπροαίρετοι.

Οι ομάδες έχουν σοβαρά τμήματα scouting και δε πιστεύω ότι θα επηρεαστούν αλλά υπάρχει και το μάρκετινγκ. Για να μην λέω πολλά δεν έχω δει τον μικρό και δε ξέρω αν είναι καλός ή κακός αλλά η φετινή φουρνιά είναι όπως γράφεται αρκετά μεγάλη με πολλά ταλέντα
Αφορά τους παίκτες από τα γυμνάσια/λύκεια προς τα κολλέγια, δε θα γίνει ντραφτ δλδ το καλοκαίρι ο μικρός, απλά θεωρείται πως είναι στο τοπ 10 των παικτών που θα είναι freshmen του χρόνου στo NCAA, έχει ακόμα δλδ δρόμο μπροστά του.

LeBron has two more years on his contract with the Los Angeles Lakers, with a player option for the 2024-25 season. This means he would become a free agent in the same year Bronny will be eligible for the NBA Draft.
Τα ESPN και Rivals δίνουν 4 και όχι 5 αστέρια στον γιο του Lebron και τον κατατάσσουν αρκετά χαμηλότερα από την 9η θέση στην τάξη των πρωτοετών του 2023. Το ESPN τον έχει στο Νο 28 ενώ το Rivals στο Νο 43, χαμηλότερα και τα δύο από τον γιο του Stojakovic.

O Bronny έχει δεχθεί προσφορές από καλά κολεγιακά προγράμματα (Kentucky, Duke, Michigan, USC, Ohio State κλπ) αλλά ακόμα δεν έχει αποφασίσει που θα "φοιτήσει" την ερχόμενη σεζόν.

Όσον αφορά τον Σαμοντούροβ, τα περισσότερα mocks τον δίνουν στον 2ο γύρο του 2024. Με βάση τα τωρινά δεδομένα, στην καλύτερη περίπτωση θα επιλεγεί κάπου αργά στον 1ο γύρο. Σε κάποια mocks για το 2023 έχει αρχίσει να εμφανίζεται και το όνομα του Ρογκαβόπουλου, ανάμεσα στα μέση με τέλη του 2ου γύρου. Νομίζω πως λόγω ηλικίας ο Ρογκαβόπουλος είναι αυτόματα διαθέσιμος για το φετινό draft.

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3309
Δημοσιεύσεις: 6119
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 01, 2023 1:27 pm

Δύο πιθανότατα lottery picks άφησαν το κολλέγιο, έπειτα από 1 χρόνο, δηλώνοντας συμμετοχή στο φετεινό draft.


Ο Gradey Dick ο οποίος ύστερα από μια αρκετά καλή χρονιά με τους Kansas Jayhawks δήλωσε συμμετοχή, είναι ένας μακρύς και ψηλός γκαρντ/φόργουορντ, λευκός μεν αρκετά αθλητικός δε με αρκετά καλό σουτάκι (κάτι δε μου αρέσει στο μηχανισμό του). Έχει ζογκλερικές κινήσεις με ορισμένα πολύ εντυπωσιακά καρφώματα. Να τον δούμε που θα επιλεγεί, πως θα εξελλιχθεί και αν καταφέρει τελικά να σταθεί στη λίγκα (νομίζω ότι χρειάζεται κιλά). Στο παιχνίδι που αποκλείστηκαν από το Arkansas ηταν κακός και άστοχος ενώ δε φαίνεται πως το παιχνίδι του βοηθά τους συμπαίκτες του. Ίδωμεν.



Ο δεύτερος είναι ο Jalen Hood-Schifino ένας ψηλός PG-δημιουργός, καλός αμυντικός (τον βοηθάει το ύψος του), καλός πασέρ, παίκτης που φαίνεται να το λέει η περδικούλα του και να μην κωλώνει στα δύσκολα. Είναι άσουτος μάλλον, θα δυσκολευτεί αρκετά με τα 7,25μ αλλά δεν τον φοβάμαι γιατί όπως προείπα είναι παλλίκαρος. Τον υπολογίζουν κάπου ανάμεσα στο 10-20 οι ειδικοί.



* Φέτος υπάρχουν παίκτες στα σχετικά χαμηλά, π.χ. τέλος 1ου γύρου, που πραγματικά μπορεί να μας εκπλήξουν (Trayce Jackson-Davis, Jalen Wilson)

* Του χρόνου αναμένεται ένα άκρως International draft στον πρώτο γύρο με πιθανότατα 3 Ισπανούς μέσα, ένα αμερικανολιθουανικό φωτο-κόπι του Kukoc, το γιο του Richacher, έναν Κεντροαφρικανό, το δικό μας Σαμοντούροφ κλπ.

4
3 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Zoys

Moderator
Reactions: 388
Δημοσιεύσεις: 5305
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 09, 2010 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 10, 2023 5:17 pm

Με ένα όνειρο στο 14%

Εικόνα

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 350
Δημοσιεύσεις: 534
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 17, 2023 1:23 am

Το όνειρο κάποιων τελικά έγινε αλήθεια



Εικόνα

Εικόνα

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1787
Δημοσιεύσεις: 3966
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: SGA, Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 17, 2023 7:03 am



0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3309
Δημοσιεύσεις: 6119
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 17, 2023 8:52 am

Οι χαμένοι της βραδυάς είμαστε εμείς οι Pistons, καθώς είχαμε μία μικρή πιθανότητα να βρεθούμε στο #5 , πιο κάτω δεν γινόταν, τελικά τα...καταφέραμε!!! steamingears.gif
Από τις 5 τελευταίες ομάδες εμείς είχαμε θεωρητικά το καλύτερο ρόστερ και φροντίσαμε να κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για να πατώσουμε. Επομένως αν υπάρχει θεία δίκη, τότε σωστά απονεμήθηκε.

Ο Wenbanyama όπως τον έχω κόψει θα κάτσει 2-3 χρόνια στο "εξωτικό" San Antonio και μετά αν δεν πάνε καλά τα πράγματα θα χαιρετήσει για πιο λουσάτες πολιτείες. Έτσι τον έχω κόψει από τα περάσματα του στη Γαλλία, μακάρι να με διαψεύσει διότι αγωνιστικά πιστεύω ότι θα κάνει ηχηρά πραγματάκια εφόσον παραμείνει υγιής.

Οι Hornets σαν #2 έχουν ένα ωραίο δίλημμα: Να πάρω τον Scoot και να τον βάλω δίπλα στον LaMelo με ότι ρίσκο συνεπάγεται ή να επιλέξω τον Miller για να είναι πιο λειτουργική η ομάδα; Στην πρώτη περίπτωση δεν χωράει ο Rozier και χρειάζεται ψηλός, στη δεύτερη περίπτωση δε χωράει ο Hayward και πάλι χρειάζεται ψηλός. Λογικά θα πάνε σε trade σύντομα.

Οι Blazers θα περιμένουν να δουν τι θα αφήσουν οι Hornets και τι θα χρειαστεί η ομάδα. Εδώ επίσης θα έχει ενδιαφέρον σε περίπτωση που επιλεγεί ο Henderson δίπλα στον Lillard και πως θα το διαχειριστούν.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”