LeBron James vs Michael Jordan

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 11, 2023 4:32 pm

reignman έγραψε:
Σάβ Φεβ 11, 2023 4:23 pm
ggr έγραψε:
Σάβ Φεβ 11, 2023 3:46 pm


Πραγματικά, ο τρόπος που χειρίστηκε το Ορλάντο την περίπτωση του Σακ, πρέπει να διδάσκεται σε σεμινάρια ως παράδειγμα προς αποφυγή. Είχαν ρόστερ στημένο για πρωταθλητισμό, ήταν ίσως η δεύτερη καλύτερη ομάδα μετά το Σικάγο εκείνη την περίοδο και κατάφεραν να τα διαλύσουν όλα σε ένα καλοκαίρι. Θεωρώ πως , αν είχε μείνει ο Σακ, θα κέρδιζαν το 1998 τους γερασμένους Μπουλς.
πιστευω οτι και το 98 θα τον επιναν... και αυτο γιατι ακομα και ο σακ παραδεχοταν διαρκως οτι ΦΟΒΟΤΑΝ τον MJ. οπως τον φοβοταν ολοι τοτε βασικα.
αλλα οπως τα λες, οι ματζικ οταν εφυγε ο σακ ηταν μια ομαδα που οι σουπερσταρ της (σακ και πενι) ηταν 23 και 24. αρχικα πιστευω πως θα γινοταν δυναστεια αυτοι με τη σειρα τους και εν συνεχεια ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θα ειχε τραυματιστει ο Penny, ο Penny τραυματιστηκε γτ πιεστηκε πολυ. πιεστηκε να ειναι ο μοναδικος παιχτης που μπορει να προσφερει σκορ και δημιουργια σε μια ομαδα που του εδωσε το μαξ, που τον διαφημιζε σε ολη την λιγκα ως το next big thing και τοσο η σωματικη οσο και η ψυχολογικη πιεση τον εσπασαν τελικα.
Ίσως και να έχαναν, αυτό δεν θα το μάθουμε ποτέ. Ο τραυματισμός του Penny δεν θα μπορούσε να αποφευχθεί, γιατί απλούστατα συνέβη στα πλέι οφ του 1996 απέναντι στο Ντιτρόιτ, όταν το γόνατο του Ντούμαρς βρήκε το πίσω μέρος του ποδιού του σε διεκδίκηση ριμπάουντ. Απλά, αν υπήρχε ο Σακ στην ομάδα, θα είχε περισσότερο χρόνο αποθεραπείας και δεν θα εξελισσόταν σε χρόνιο πρόβλημα.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3473
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 05, 2023 5:25 pm

Μάικλ Τζόρνταν
Δεν θέλω αυτόν τον τίτλο, γιατί δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τον Ουίλτ Τσάμπερλεϊν, τον Τζέρι Ουέστ, προς όλους αυτούς τους θρύλους που έπαιξαν πριν από μένα, αλλά δεν είχαμε την ευκαιρία να βρεθούμε μαζί στο παρκέ. Όταν ακούω κάτι τέτοιο, απορώ λίγο, γιατί είναι λίγο ντροπιαστικό, κανείς δεν ξέρει. Δεν παίξαμε μαζί, θα λάτρευα να παίξω μαζί τους. Το να λες ότι είμαι καλύτερος, είναι απλά η γνώμη σου και την δέχομαι. Αν με ρωτήσετε, ποτέ δεν θα έλεγα ότι είμαι ο κορυφαίος όλων των εποχών. Γιατί δεν έπαιξα ποτέ με αυτούς που εκπροσωπούσαν την λίγκα πριν από τον Μάικλ Τζόρνταν.

Δεν μπορείς να πεις ποιος είναι ο GOAT. Όλα αυτά είναι πιο πολύ για να πουλάς ιστορίες, για δημόσιες σχέσεις. Ο Τάιγκερ Γουντς και ο Τζακ Νικλάους δεν έπαιξαν ποτέ αντίπαλοι. Δεν έπαιξαν ποτέ στο ίδιο τουρνουά, με τον ίδιο εξοπλισμό, με τους ίδιους κανόνες. Είναι κάπως άδικο να λες ότι ένας είναι καλύτερος από όλους τους άλλους. Μπορείς να δεις αν και κατά πόσο επηρέασες το άθλημα. Κέρδισα έξι πρωταθλήματα, ο Μπιλ Ράσελ έντεκα, αυτό κάνει τον Μπιλ Ράσελ καλύτερο από εμένα; Ή το αντίστροφο; Όχι. Γιατί παίξαμε σε διαφορετικές εποχές. Όταν προσπαθείς να εξισώσεις κάτι τέτοιο, γίνεται άδικο

4
4 Εικόνα
reignman

allstar
Reactions: 1086
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 28, 2023 12:58 pm



1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 28, 2023 2:48 pm

tarp7 έγραψε:
Παρ Μάιος 05, 2023 5:25 pm
Μάικλ Τζόρνταν
Δεν θέλω αυτόν τον τίτλο, γιατί δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τον Ουίλτ Τσάμπερλεϊν, τον Τζέρι Ουέστ, προς όλους αυτούς τους θρύλους που έπαιξαν πριν από μένα, αλλά δεν είχαμε την ευκαιρία να βρεθούμε μαζί στο παρκέ. Όταν ακούω κάτι τέτοιο, απορώ λίγο, γιατί είναι λίγο ντροπιαστικό, κανείς δεν ξέρει. Δεν παίξαμε μαζί, θα λάτρευα να παίξω μαζί τους. Το να λες ότι είμαι καλύτερος, είναι απλά η γνώμη σου και την δέχομαι. Αν με ρωτήσετε, ποτέ δεν θα έλεγα ότι είμαι ο κορυφαίος όλων των εποχών. Γιατί δεν έπαιξα ποτέ με αυτούς που εκπροσωπούσαν την λίγκα πριν από τον Μάικλ Τζόρνταν.

Δεν μπορείς να πεις ποιος είναι ο GOAT. Όλα αυτά είναι πιο πολύ για να πουλάς ιστορίες, για δημόσιες σχέσεις. Ο Τάιγκερ Γουντς και ο Τζακ Νικλάους δεν έπαιξαν ποτέ αντίπαλοι. Δεν έπαιξαν ποτέ στο ίδιο τουρνουά, με τον ίδιο εξοπλισμό, με τους ίδιους κανόνες. Είναι κάπως άδικο να λες ότι ένας είναι καλύτερος από όλους τους άλλους. Μπορείς να δεις αν και κατά πόσο επηρέασες το άθλημα. Κέρδισα έξι πρωταθλήματα, ο Μπιλ Ράσελ έντεκα, αυτό κάνει τον Μπιλ Ράσελ καλύτερο από εμένα; Ή το αντίστροφο; Όχι. Γιατί παίξαμε σε διαφορετικές εποχές. Όταν προσπαθείς να εξισώσεις κάτι τέτοιο, γίνεται άδικο
Ο Michael Jordan ήταν αδιαμφισβητητα ο καλύτερος παίκτης της καλύτερης εποχής του ΝΒΑ. Το έκανε με τρόπο που δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς, οι αντίπαλοι του τον έτρεμαν, οι συμπαίκτες του τον φοβόταν αλλά όλοι τον παραδέχονταν.

Ήταν ο μεγαλύτερος winner στην ιστορία του αθλητισμού. Όποιος το έζησε όσο γινόταν καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχει καμία σύγκριση ούτε με το πριν ούτε με το μετά.

Ps. Ο kobe ήταν ο μόνος που πλησίασε αλλά δεν είχε το χάρισμα και τον χαρακτήρα του Μάικ. Ο MJ δέχθηκε την τριγωνική επίθεση για να έχει περισσότερες δυνατότητες να κερδίσει, ο kobe δεν μπόρεσε ποτέ να ξεπεράσει τον εγωισμό του. Θα μπορουσε να έχει αλλά 2 δαχτυλίδια.

Ps1. Ο Lebron έχει την καλύτερη καριέρα στην ιστορία του ΝΒΑ.

In my book
No1. MJ
No2. LBJ
No3. Kobe

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 343
Δημοσιεύσεις: 6277
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 30, 2023 6:59 am

Δύο παρατηρήσεις μόνο..
shtarkws έγραψε:
Κυρ Μάιος 28, 2023 2:48 pm
Ο Michael Jordan ήταν αδιαμφισβητητα ο καλύτερος παίκτης της καλύτερης εποχής του ΝΒΑ.
Η καλύτερη εμπορική εποχή του ΝΒΑ τα 90's και έως εκεί. Για το ποιες θεωρώ πως είναι οι καλύτερες εποχές του πρωταθλήματος έχω αναφερθεί με επιχειρήματα παλαιότερα (60's, 80's, 10's).
shtarkws έγραψε:
Κυρ Μάιος 28, 2023 2:48 pm
Ήταν ο μεγαλύτερος winner στην ιστορία του αθλητισμού.
Δεν νομίζω πως υπάρχει μεγαλύτερος νικητής από τον Bill Russell. Κέρδιζε πρωταθλήματα από την εποχή που έπαιζε στο κολλέγιο και από τότε έως το τέλος της καριέρας του έχασε τίτλους σε ελάχιστες περιπτώσεις.

0
FIBA sucks!
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 30, 2023 7:49 am

shtarkws έγραψε:
Κυρ Μάιος 28, 2023 2:48 pm
tarp7 έγραψε:
Παρ Μάιος 05, 2023 5:25 pm
Μάικλ Τζόρνταν
Δεν θέλω αυτόν τον τίτλο, γιατί δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τον Ουίλτ Τσάμπερλεϊν, τον Τζέρι Ουέστ, προς όλους αυτούς τους θρύλους που έπαιξαν πριν από μένα, αλλά δεν είχαμε την ευκαιρία να βρεθούμε μαζί στο παρκέ. Όταν ακούω κάτι τέτοιο, απορώ λίγο, γιατί είναι λίγο ντροπιαστικό, κανείς δεν ξέρει. Δεν παίξαμε μαζί, θα λάτρευα να παίξω μαζί τους. Το να λες ότι είμαι καλύτερος, είναι απλά η γνώμη σου και την δέχομαι. Αν με ρωτήσετε, ποτέ δεν θα έλεγα ότι είμαι ο κορυφαίος όλων των εποχών. Γιατί δεν έπαιξα ποτέ με αυτούς που εκπροσωπούσαν την λίγκα πριν από τον Μάικλ Τζόρνταν.

Δεν μπορείς να πεις ποιος είναι ο GOAT. Όλα αυτά είναι πιο πολύ για να πουλάς ιστορίες, για δημόσιες σχέσεις. Ο Τάιγκερ Γουντς και ο Τζακ Νικλάους δεν έπαιξαν ποτέ αντίπαλοι. Δεν έπαιξαν ποτέ στο ίδιο τουρνουά, με τον ίδιο εξοπλισμό, με τους ίδιους κανόνες. Είναι κάπως άδικο να λες ότι ένας είναι καλύτερος από όλους τους άλλους. Μπορείς να δεις αν και κατά πόσο επηρέασες το άθλημα. Κέρδισα έξι πρωταθλήματα, ο Μπιλ Ράσελ έντεκα, αυτό κάνει τον Μπιλ Ράσελ καλύτερο από εμένα; Ή το αντίστροφο; Όχι. Γιατί παίξαμε σε διαφορετικές εποχές. Όταν προσπαθείς να εξισώσεις κάτι τέτοιο, γίνεται άδικο
Ο Michael Jordan ήταν αδιαμφισβητητα ο καλύτερος παίκτης της καλύτερης εποχής του ΝΒΑ. Το έκανε με τρόπο που δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς, οι αντίπαλοι του τον έτρεμαν, οι συμπαίκτες του τον φοβόταν αλλά όλοι τον παραδέχονταν.

Ήταν ο μεγαλύτερος winner στην ιστορία του αθλητισμού. Όποιος το έζησε όσο γινόταν καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχει καμία σύγκριση ούτε με το πριν ούτε με το μετά.

Ps. Ο kobe ήταν ο μόνος που πλησίασε αλλά δεν είχε το χάρισμα και τον χαρακτήρα του Μάικ. Ο MJ δέχθηκε την τριγωνική επίθεση για να έχει περισσότερες δυνατότητες να κερδίσει, ο kobe δεν μπόρεσε ποτέ να ξεπεράσει τον εγωισμό του. Θα μπορουσε να έχει αλλά 2 δαχτυλίδια.

Ps1. Ο Lebron έχει την καλύτερη καριέρα στην ιστορία του ΝΒΑ.

In my book
No1. MJ
No2. LBJ
No3. Kobe
Συμφωνω 100% σε ολα. Η σειρα που εχεις βαλει,ειναι αναμεσα στους 3 τους, η γενικα στην ιστορια?
Αν ειναι αναμεσα στους 3 τους ειναι σωστη,παροτι εγω εχω τον Κομπε πανω απο τον Λεμπρον.

0
Άβαταρ μέλους
No Center-No Party

senior
Reactions: 189
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 8:59 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D-Larry-Kukoc
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 30, 2023 9:18 am

Απορώ πως έφτασε αυτό το ερώτημα τις 3 σελίδες... :shock:

0
Εγώ καλά σου τα'λεγα και τ'ακουγες παράλογα!
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 02, 2023 2:31 pm

Μορφή έγραψε:
Τρί Μάιος 30, 2023 6:59 am

shtarkws έγραψε:
Κυρ Μάιος 28, 2023 2:48 pm
Ο Michael Jordan ήταν αδιαμφισβητητα ο καλύτερος παίκτης της καλύτερης εποχής του ΝΒΑ.
Η καλύτερη εμπορική εποχή του ΝΒΑ τα 90's και έως εκεί. Για το ποιες θεωρώ πως είναι οι καλύτερες εποχές του πρωταθλήματος έχω αναφερθεί με επιχειρήματα παλαιότερα (60's, 80's, 10's).

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα για το αν η δεκαετία του '80 ήταν καλύτερη απ' του '90. Φυσικά και ήταν, για μένα είναι η χρυσή εποχή του. Η δεκαετία του '90 επλήγη από τις νεοεμφανιζόμενες ομάδες, που οδήγησαν στην μερική αποδυνάμωση των ρόστερ αλλά επανήλθε από το 1995 και μετά. Για τα 10's δε συμφωνώ. Ήταν πολύ καλά μέχρι το 2014 αλλά μετά άρχισε να χαλάει σταδιακά το πράγμα, όσον αφορά το στυλ παιχνιδιού.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 02, 2023 6:48 pm

Μορφή έγραψε:
Τρί Μάιος 30, 2023 6:59 am

Η καλύτερη εμπορική εποχή του ΝΒΑ τα 90's και έως εκεί.
Από την άποψη ότι αυξήθηκε η δημοφιλία του εντός και εκτός Αμερικής το εννοείς; Γιατί από άποψη διείσδυσης παγκοσμίως, έσοδα, χορηγίες κλπ σαφώς είναι πολύ μεγαλύτερα τα μεγέθη τώρα.

0
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 02, 2023 7:10 pm

Εγώ πάλι δεν έχω πειστεί ότι ο Λεμπρον είναι καλύτερος του Μπερντ

Τεσπα δεν έχει σημασία παικταραδες τοπ οφ ολ ταϊμ όλοι, αλλά η απάντηση είναι Ματζικ

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 343
Δημοσιεύσεις: 6277
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 27, 2023 5:31 pm

Conan1982 έγραψε:
Παρ Ιουν 02, 2023 6:48 pm
Από την άποψη ότι αυξήθηκε η δημοφιλία του εντός και εκτός Αμερικής το εννοείς; Γιατί από άποψη διείσδυσης παγκοσμίως, έσοδα, χορηγίες κλπ σαφώς είναι πολύ μεγαλύτερα τα μεγέθη τώρα.
Με συγχωρείς που καθυστέρησα τόσο να απαντήσω. Εννοούσα από την ανταπόκριση του κόσμου. Μέχρι και άσχετοι με το άθλημα έβλεπαν ΝΒΑ λόγο του Jordan. Μόλις αποσύρθηκε έμειναν μόνο οι πραγματικά πιστοί στο άθλημα (και στο πρωτάθλημα).

0
FIBA sucks!
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 22, 2023 8:10 pm



1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”