NBA All 75 Team

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pat Riley

 nba
Reactions: 205
Δημοσιεύσεις: 2940
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2007 7:40 am
Τοποθεσία: Pefki, Athens
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Wade
Αγαπημένη ομάδα: Miami-Heat
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 19, 2021 1:23 pm

Ανοίγω ένα θέμα για τους 75 καλύτερους όλων των εποχών όπως ανακοίνωσε το ΝΒΑ για να συζητήσουμε και να διαφωνήσουμε ή όχι με τις επιλογές με βάση αυτά που πιστεύει ο καθένας μας.
Πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι ο αποκλεισμός του Χάουαρντ. Ο Γιούιν ας πούμε τι παραπάνω έχει πετύχει για να είναι αυτός μέσα?

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
NBA Champions 2006, 2012, 2013...
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1123
Δημοσιεύσεις: 2999
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 19, 2021 2:38 pm

Pat Riley έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 1:23 pm

Πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι ο αποκλεισμός του Χάουαρντ. Ο Γιούιν ας πούμε τι παραπάνω έχει πετύχει για να είναι αυτός μέσα?
Ο κύριος στο avatar θα μπορούσε να σου δώσει την απάντηση. Ο Ewing ήταν πολύ καλύτερος επιθετικά από τον Howard. Εξαιρετικός σουτέρ από μέση απόσταση, με 2-3 καλές κινήσεις στο ποστ και πολύ καλός αμυντικά. Ο Howard για πολλά χρόνια δεν είχε κάτι άλλο στο ρεπερτόριό του πέρα από το κάρφωμα. Στην ηλικία των 35 ετών που είναι ο Howard σήμερα, εξακολουθούσε να θεωρείται ένας από τους 5 καλύτερους σέντερ του πρωταθλήματος και όχι γυρολόγος όπως ο Dwight. Τίτλο δεν πήρε, αν και έφτασε 2 φορές στους τελικούς. Η διάρκειά του ήταν μεγαλύτερη από του Howard, αφού η πτώση ήρθε στην ηλικία των 37 ετών και έπειτα από σοβαρότατο τραυματισμό (αχίλλειος).

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6036
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 19, 2021 3:37 pm

Pat Riley έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 1:23 pm
Ανοίγω ένα θέμα για τους 75 καλύτερους όλων των εποχών όπως ανακοίνωσε το ΝΒΑ για να συζητήσουμε και να διαφωνήσουμε ή όχι με τις επιλογές με βάση αυτά που πιστεύει ο καθένας μας.
Πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι ο αποκλεισμός του Χάουαρντ. Ο Γιούιν ας πούμε τι παραπάνω έχει πετύχει για να είναι αυτός μέσα?
Ωραίο θέμα άνοιξε ο Pat Riley :) . Το είχαμε ψιλοσκαλήσει και στο off topic αλλά κακώς δεν το ξεχωρίσαμε σαν ειδησεογραφία αφού στα επόμενα 25 χρόνια που θα ανακοινωθούν οι επόμενοι, ποιος ζει-ποιος πεθαίνει :P :D .

Παραθέτω τους "άτιτλους" παίκτες, χωρίς να σημαίνει ότι κακώς βρεθήκαν στη λίστα των 76.

Charles Barkley, Elgin Baylor, Dave Bing, Patrick Ewing, George Gervin, James Harden, Allen Iverson, Damian Lillard, Karl Malone, Pete Maravich, Reggie Miller, Steve Nash, Chris Paul, John Stockton, Nate Thurmond, Russell Westbrook, Lenny Wilkens, Dominique Wilkins.

Σίγουρααπό τους πιο πάνω, θα βρούμε ο καθένας μας αρκετούς παίκτες που δε θα τους "βάζαμε"στη λίστα.

Οι ενστάσεις μου γενικά είναι τρεις, τις έχω γράψει και στο off-topic: 1. Όλοι οι εν ενεργεία παίκτες δε θα έπρεπε να είναι μέσα, 2. Ο Bill Walton, 3. Ο Pete Maravich. :)

0
Άβαταρ μέλους
Pat Riley

 nba
Reactions: 205
Δημοσιεύσεις: 2940
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2007 7:40 am
Τοποθεσία: Pefki, Athens
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Wade
Αγαπημένη ομάδα: Miami-Heat
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 19, 2021 6:55 pm

ggr έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 2:38 pm
Pat Riley έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 1:23 pm

Πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι ο αποκλεισμός του Χάουαρντ. Ο Γιούιν ας πούμε τι παραπάνω έχει πετύχει για να είναι αυτός μέσα?
Ο κύριος στο avatar θα μπορούσε να σου δώσει την απάντηση. Ο Ewing ήταν πολύ καλύτερος επιθετικά από τον Howard. Εξαιρετικός σουτέρ από μέση απόσταση, με 2-3 καλές κινήσεις στο ποστ και πολύ καλός αμυντικά. Ο Howard για πολλά χρόνια δεν είχε κάτι άλλο στο ρεπερτόριό του πέρα από το κάρφωμα. Στην ηλικία των 35 ετών που είναι ο Howard σήμερα, εξακολουθούσε να θεωρείται ένας από τους 5 καλύτερους σέντερ του πρωταθλήματος και όχι γυρολόγος όπως ο Dwight. Τίτλο δεν πήρε, αν και έφτασε 2 φορές στους τελικούς. Η διάρκειά του ήταν μεγαλύτερη από του Howard, αφού η πτώση ήρθε στην ηλικία των 37 ετών και έπειτα από σοβαρότατο τραυματισμό (αχίλλειος).
Σαφως ο Γιουιν ηταν καλυτερος μπασκετμπολιστας αλλα τελικα οι παικτες επιλεχτηκαν με βαση τα skills τους ή την γενικοτερη εικονα; Διοτι στον αντιποδα ο Χαουαρντ ηταν 5 σερι χρονιες στην all NBA team, 3 φορες αν δεν κανω λαθος βγηκε καλυτερος αμυντικος, απεκλεισε τον Λεμπρον και πηγε τελικους εχοντας ως δευτερο καλυτερο παικτη στην ομαδα του τον Τουρκογλου.

1
1 Εικόνα
NBA Champions 2006, 2012, 2013...
Άβαταρ μέλους
Pat Riley

 nba
Reactions: 205
Δημοσιεύσεις: 2940
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2007 7:40 am
Τοποθεσία: Pefki, Athens
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Wade
Αγαπημένη ομάδα: Miami-Heat
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 19, 2021 6:58 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 3:37 pm
Pat Riley έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 1:23 pm
Ανοίγω ένα θέμα για τους 75 καλύτερους όλων των εποχών όπως ανακοίνωσε το ΝΒΑ για να συζητήσουμε και να διαφωνήσουμε ή όχι με τις επιλογές με βάση αυτά που πιστεύει ο καθένας μας.
Πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι ο αποκλεισμός του Χάουαρντ. Ο Γιούιν ας πούμε τι παραπάνω έχει πετύχει για να είναι αυτός μέσα?


Οι ενστάσεις μου γενικά είναι τρεις, τις έχω γράψει και στο off-topic: 1. Όλοι οι εν ενεργεία παίκτες δε θα έπρεπε να είναι μέσα, 2. Ο Bill Walton, 3. Ο Pete Maravich. :)
Οι 2 μεγαλυτερες ενστασεις που εχω ειναι ο Λιλαρντ και ο Μιλερ. Για ποιο λογο ειναι μεσα ο Λιλαρντ και δεν ειναι ο Καρτερ;;

0
NBA Champions 2006, 2012, 2013...
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1123
Δημοσιεύσεις: 2999
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 19, 2021 7:12 pm

Pat Riley έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 6:55 pm


Σαφως ο Γιουιν ηταν καλυτερος μπασκετμπολιστας αλλα τελικα οι παικτες επιλεχτηκαν με βαση τα skills τους ή την γενικοτερη εικονα; Διοτι στον αντιποδα ο Χαουαρντ ηταν 5 σερι χρονιες στην all NBA team, 3 φορες αν δεν κανω λαθος βγηκε καλυτερος αμυντικος, απεκλεισε τον Λεμπρον και πηγε τελικους εχοντας ως δευτερο καλυτερο παικτη στην ομαδα του τον Τουρκογλου.
Νομίζω ότι πιο πολύ επιλέχθηκαν με βάση τα προσόντα και τη διάρκειά τους. Σίγουρα έπαιξαν ρόλο και οι ομαδικές διακρίσεις αλλά δεν ξέρω σε πόσο μεγάλο βαθμό. Ο Χάουαρντ του Ορλάντο ήταν ένας πολύ αθλητικός παίχτης και εξαιρετικός αμυντικός. Ήταν υποψήφιος MVP. Η παρουσία του Ορλάντο στους τελικούς τον ανεβάζει αλλά έχω δύο ενστάσεις. Η ομάδα του Κλίβελαντ δεν ήταν τόσο ισχυρή όσο μαρτυρούσε το ρεκόρ της και το σημαντικότερο, αν δεν τραυματιζόταν ο Garnett to 2009, κανείς δεν θα σταματούσε τη Βοστόνη από μια δεύτερη σερί παρουσία στους τελικούς.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6036
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 19, 2021 10:21 pm

Pat Riley έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 6:58 pm
Οι 2 μεγαλυτερες ενστασεις που εχω ειναι ο Λιλαρντ και ο Μιλερ. Για ποιο λογο ειναι μεσα ο Λιλαρντ και δεν ειναι ο Καρτερ;;
Εγώ έχω αρχίσει να έχω ενστάσεις για τον Davis που στα 28 του αρχίζει να "παλαιμαχίζει" :P σε αρκετά κομμάτια του παιχνιδιού του, αλλά αυτό μάλλον είναι συζήτηση για άλλο τόπικ. :)
ggr έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 7:12 pm
Νομίζω ότι πιο πολύ επιλέχθηκαν με βάση τα προσόντα και τη διάρκειά τους. Σίγουρα έπαιξαν ρόλο και οι ομαδικές διακρίσεις αλλά δεν ξέρω σε πόσο μεγάλο βαθμό. Ο Χάουαρντ του Ορλάντο ήταν ένας πολύ αθλητικός παίχτης και εξαιρετικός αμυντικός. Ήταν υποψήφιος MVP. Η παρουσία του Ορλάντο στους τελικούς τον ανεβάζει αλλά έχω δύο ενστάσεις. Η ομάδα του Κλίβελαντ δεν ήταν τόσο ισχυρή όσο μαρτυρούσε το ρεκόρ της και το σημαντικότερο, αν δεν τραυματιζόταν ο Garnett to 2009, κανείς δεν θα σταματούσε τη Βοστόνη από μια δεύτερη σερί παρουσία στους τελικούς.
Αυτό με τους τραυματισμούς δεν το πολυλαμβάνω ως επιχείρημα να σου πω την αλήθεια :), το θεωρώ σαν μέρος του παιχνίδιού (π.χ. κανείς ίσως δε θυμάται πως βρήκαμε τους Lakers στο πρώτο μας πρωτάθλημα - ήταν νοσοκομείο και έγιναν χειρότερα.). Ποιοτικά όμως ο Howard δεν ήταν κάτι φοβερό, απλά είχε στηθεί μια πολύ καλή ομάδα γύρω του. Σίγουρα όμως δέχομαι την ένσταση του φίλου Pat Riley γιατί είχε μέτριους συμπαίκτες κυρίως συν τα ατομικά βραβεία που μάζεψε.

Γενικά σκεφτόμουν ότι προσπεράστηκαν παίκτες για να χωρέσουν όλες οι εποχές. Π.χ. ο Dennis Johnson που ήταν MVP και κάτοχος 3 πρωταθλημάτων ώντας κομβικότατος παίκτης. Ίσως εκεί "τρούπωσε" ο Parish και προτιμήθηκε (δεν μπορεί δυστυχώς να "γκρινιάξει" ο DJ, όπως είχε κάνει ο Dominique το 1996).

Επίσης ο Nelson είναι ο πολυνίκης προπονητής ακόμη. Να μην έχει ένα παίκτη από το Milwaukee των '80s (είχαν ομάδάρα που όμως "θάφτηκε" λόγω καλύτερων ομάδων της Ανατολής); Έστω τον Moncrief, που είχε και ατομικές διακρίσεις. Ούτε ο Mullin προτιμήθηκε, ούτε ο Tim Hardaway από τους Warriors. Θα μου πει κάποιος πως επιλέχθηκε ο Nowitzki και ο Nash μόνο που το καλύτερο μπάσκετ τους το έπαιξαν με άλλους προπονητές.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1123
Δημοσιεύσεις: 2999
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 20, 2021 8:59 am

ssoulliss έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 10:21 pm

Αυτό με τους τραυματισμούς δεν το πολυλαμβάνω ως επιχείρημα να σου πω την αλήθεια :), το θεωρώ σαν μέρος του παιχνίδιού (π.χ. κανείς ίσως δε θυμάται πως βρήκαμε τους Lakers στο πρώτο μας πρωτάθλημα - ήταν νοσοκομείο και έγιναν χειρότερα.).
Είναι μέρος του παιχνιδιού αλλά πολλές φορές αποδεικνύονται καθοριστικοί. Οι Lakers του 1989 είχαν τραυματισμούς (ο Σκοτ εκτός, ο Μάτζικ στο τέλος του 2ου παιχνιδιού) αλλά πιστεύω ότι και υγιείς να ήταν, θα τους κερδίζαμε στα 6 ή στα 7 παιχνίδια. Ο τραυματισμός του Garnett ήταν πολύ κομβικός, αφού έκοψε την ομάδα στη μέση. Έστω κι έτσι όμως, χρειάστηκαν 7 παιχνίδια μέχρι να χάσουν από το Ορλάντο. Ε, με τον KG υγιή θεωρώ ότι θα τους καθάριζαν στα 5 παιχνίδια. Φάνηκε το 2010 η διαφορά. όταν έπαιξαν πλήρεις.

0
Άβαταρ μέλους
Pat Riley

 nba
Reactions: 205
Δημοσιεύσεις: 2940
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2007 7:40 am
Τοποθεσία: Pefki, Athens
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Wade
Αγαπημένη ομάδα: Miami-Heat
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:35 am

ssoulliss έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 10:21 pm
Pat Riley έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 6:58 pm

Επίσης ο Nelson είναι ο πολυνίκης προπονητής ακόμη. Να μην έχει ένα παίκτη από το Milwaukee των '80s (είχαν ομάδάρα που όμως "θάφτηκε" λόγω καλύτερων ομάδων της Ανατολής); Έστω τον Moncrief, που είχε και ατομικές διακρίσεις. Ούτε ο Mullin προτιμήθηκε, ούτε ο Tim Hardaway από τους Warriors. Θα μου πει κάποιος πως επιλέχθηκε ο Nowitzki και ο Nash μόνο που το καλύτερο μπάσκετ τους το έπαιξαν με άλλους προπονητές.
Συμφωνω. Hardaway και Mullin επισης δεν εξηγειται γιατι να ειναι εξω απο τη στιγμη που ειναι μεσα ο Λιλαρντ ο οποιος ουτε ατομικα βραβεια εχει μαζεψει, ουτε στα πλειοφ εχει προχωρησει εστω ελαχιστα.


0
NBA Champions 2006, 2012, 2013...
Άβαταρ μέλους
Pat Riley

 nba
Reactions: 205
Δημοσιεύσεις: 2940
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2007 7:40 am
Τοποθεσία: Pefki, Athens
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Wade
Αγαπημένη ομάδα: Miami-Heat
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:37 am

ggr έγραψε:
Σάβ Νοέμ 20, 2021 8:59 am
ssoulliss έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 10:21 pm

Είναι μέρος του παιχνιδιού αλλά πολλές φορές αποδεικνύονται καθοριστικοί. Οι Lakers του 1989 είχαν τραυματισμούς (ο Σκοτ εκτός, ο Μάτζικ στο τέλος του 2ου παιχνιδιού) αλλά πιστεύω ότι και υγιείς να ήταν, θα τους κερδίζαμε στα 6 ή στα 7 παιχνίδια. Ο τραυματισμός του Garnett ήταν πολύ κομβικός, αφού έκοψε την ομάδα στη μέση. Έστω κι έτσι όμως, χρειάστηκαν 7 παιχνίδια μέχρι να χάσουν από το Ορλάντο. Ε, με τον KG υγιή θεωρώ ότι θα τους καθάριζαν στα 5 παιχνίδια. Φάνηκε το 2010 η διαφορά. όταν έπαιξαν πλήρεις.
Εχω σταματησει πλεον να βαζω στην εξισωση τους τραυματισμους. Ναι ειναι πολυ σημαντικοι αλλα πλεον καθε χρονο καποια ομαδα πληγεται βαρια. Οι Warriors σε ολα τους τα πρωταθληματα εβρισκαν νοσοκομεια απεναντι μεχρι που επαθαν το ιδιο το 2019. Οι Bucks περσι εκμεταλλευτηκαν τις απουσιες των Nets. Δυστυχως ετσι γινεται

1
1 Εικόνα
NBA Champions 2006, 2012, 2013...
reignman

allstar
Reactions: 1109
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 28, 2021 10:52 pm

Pat Riley έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 6:55 pm
ggr έγραψε:
Παρ Νοέμ 19, 2021 2:38 pm


Ο κύριος στο avatar θα μπορούσε να σου δώσει την απάντηση. Ο Ewing ήταν πολύ καλύτερος επιθετικά από τον Howard. Εξαιρετικός σουτέρ από μέση απόσταση, με 2-3 καλές κινήσεις στο ποστ και πολύ καλός αμυντικά. Ο Howard για πολλά χρόνια δεν είχε κάτι άλλο στο ρεπερτόριό του πέρα από το κάρφωμα. Στην ηλικία των 35 ετών που είναι ο Howard σήμερα, εξακολουθούσε να θεωρείται ένας από τους 5 καλύτερους σέντερ του πρωταθλήματος και όχι γυρολόγος όπως ο Dwight. Τίτλο δεν πήρε, αν και έφτασε 2 φορές στους τελικούς. Η διάρκειά του ήταν μεγαλύτερη από του Howard, αφού η πτώση ήρθε στην ηλικία των 37 ετών και έπειτα από σοβαρότατο τραυματισμό (αχίλλειος).
Σαφως ο Γιουιν ηταν καλυτερος μπασκετμπολιστας αλλα τελικα οι παικτες επιλεχτηκαν με βαση τα skills τους ή την γενικοτερη εικονα; Διοτι στον αντιποδα ο Χαουαρντ ηταν 5 σερι χρονιες στην all NBA team, 3 φορες αν δεν κανω λαθος βγηκε καλυτερος αμυντικος, απεκλεισε τον Λεμπρον και πηγε τελικους εχοντας ως δευτερο καλυτερο παικτη στην ομαδα του τον Τουρκογλου.
O Rashard Lewis ηταν ο 2ος καλυτερος παιχτης της ομαδας τοτε αλλα δεν αλλαζει ιδιαιτερα το νοημα και το narrative σε αυτο που λες. Τρελο snub εφαγε ο Dwight ξεκαθαρα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2372
Δημοσιεύσεις: 7000
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 17, 2022 6:59 pm

Εικόνα
Free Pdf για την 75 team για οποιον ενδιαφέρεται να το εχει στη συλλογή του από εναν τύπο στο twitter-> https://nbaalmanac.gumroad.com/l/75Anni ... ut=profile

Εικόνα

Εικόνα

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”