Scouting Report (παικτών/ομάδων)

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 23, 2021 8:22 pm

Ωραίο τοπικ

Αναμένω κεμπ,πεϊτον Γκραντ Χιλ που λογικά θα παίξουν

Παραγγελια Άλαν Χιούστον ( ναι είμαι νιξ) ,ότις θόρπ,ροντ στρικλαντ,Μπομπ μακαντου,,Σον ελιοτ

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 23, 2021 9:06 pm

berry έγραψε:
Πέμ Σεπ 23, 2021 8:22 pm
Ωραίο τοπικ

Αναμένω κεμπ,πεϊτον Γκραντ Χιλ που λογικά θα παίξουν

Παραγγελια Άλαν Χιούστον ( ναι είμαι νιξ) ,ότις θόρπ,ροντ στρικλαντ,Μπομπ μακαντου,,Σον ελιοτ
Για τον πρώτο υπάρχει κάτι, μπορείς να μας πεις και εσύ τι γνώμη σου :) . Για τον δεύτερο ρε τρελό-Walter είπαμε είμαστε παππούδες :D :P αλλά όχι τόσο κ...γεροι, για να τον έχουμε προλάβει στο ΝΒΑ (στα καλά του). Μόνο από βιντεάκια υπάρχει υλικό.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 26, 2021 2:07 pm

James Worthy

+
  • Ήταν παίχτης μεγάλων (πολύ μεγάλων) αγώνων σαν μέλος της μεγάλης ομάδα των Lakers των '80s. Μακρύς Forward, πολύ αθλητικός και πανέξυπνος παίκτης.
  • Ασταμάτητος στο transition. Κυριολεκτικά κάλπαζε. Με την πάροδο των χρόνων βελτιωνόταν συνεχώς και στο 5 εναντιον 5.
  • Παρότι ήταν finisher, είχε την αίσθηση της πάσας. Στην άμυνα δεν "έκλεβε" και είχε πάντοτε σωστές τοποθετήσεις που με τα κλεψίματα του (ή τα deflections του Rick) έτρεχε ανεπανάληπτα coast-to-coast.
-
  • Δεν έχει την αναγνώριση που πρέπει, γιατί όλοι μας λέγαμε οι Lakers του Magic-Kareem.
  • Είχε τραυματισμούς που του περιόρισαν την καριέρα του. Έπαιζε πάντα στα κόκκινα με αποτέλεσμα κάπου να είναι λογική η αποσύρση του στα 32.
  • Δεν ήταν σουτέρ, άλλωστε δεν χρειαζόταν να είναι :P. Θα μπορούσε να ήταν καλύτερος ριμπάουντερ.
Γενικά νομίζω πως ήταν από τους αγαπημένους μου παίκτες εκείνης της εποχής. Πλήρης παίκτης, άρτιος τεχνικά που δήλωνε παρών σε όλα τα μεγάλα παιχνίδια. Ιδού:



2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 26, 2021 2:25 pm

Ωραία η παρουσίαση για τον big game James. Μας "κήδεψε" κανονικά το 1988.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 26, 2021 6:14 pm

Shaq O' neal

Τα συν

- Πολύ δυνατός και ταυτόχρονα γρήγορος και αθλητικός για το ύψος του, ειδικά στα πρώτα χρόνια στο Ορλάντο. Γκρέμιζε μπασκέτες κυριολεκτικά.
- Καλός ριμπάουντερ και μπλοκέρ (όταν ήθελε).
-Ασταμάτητος στο ποστ. Στα χρόνια της κυριαρχίας των Lakers μπορούσε να τον σταματήσει μόνο...ο εαυτός του.
- Αν και είχε μικρή γκάμα κινήσεων (κάρφωμα, χουκ και ένα κοντινό σουτάκι μετά από γύρισμα), ήταν αποτελεσματικός.
- Καλός πασέρ για τη θέση του.


Τα πλην

- Οι ελεύθερες βολές του.
- Το γεγονός ότι δεν πρόσεχε το σώμα του όσο έπρεπε, με αποτέλεσμα την εμφάνιση τραυματισμών. Ήταν ένας από τους λόγους που τσακωνόταν με τον Kobe.
- Στην άμυνα και στα ριμπάουντ δεν ήταν πάντα σταθερός. Σπανίως έκανε hedge out μετά από σκριν.
- Μεγάλο "εγώ", το οποίο τον δυσκόλεψε στη συνύπαρξη με τους Hardaway και Bryant.

Αν ήταν πιο προσεκτικός με το σώμα του, τα καλά του χρόνια θα διαρκούσαν περισσότερο. όταν πήρε τα τρία πρωταθλήματα με το Λος Άντζελες από το 2000 έως το 2002, ήταν ο πιο κυριαρχικός παίχτης που έχω δει στη ζωή μου. Ασταμάτητος.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 26, 2021 7:10 pm

ggr έγραψε:
Κυρ Σεπ 26, 2021 6:14 pm
Αν ήταν πιο προσεκτικός με το σώμα του, τα καλά του χρόνια θα διαρκούσαν περισσότερο. όταν πήρε τα τρία πρωταθλήματα με το Λος Άντζελες από το 2000 έως το 2002, ήταν ο πιο κυριαρχικός παίχτης που έχω δει στη ζωή μου. Ασταμάτητος.
Παλι καλά λέω εγώ. Νομίζω πως από τη στιγμή που τον ανέλαβε ο Jackson έφτασε μεν στο ζενιθ του, όμως "βάρυνε" πολύ και αυτό ίσως να έπαιξε ρόλο στη διάρκεια της καριέρας του.

Θυμάμαι σαν τώρα να τον πρωτοδείχνει (η ΕΡΤ ή ο Alpha δεν θυμάμαι καλά) σε αγώνα των Magic και να έχω εντυπωσιαστεί "τι είναι αυτό;". Επίσης είχε κάνει χαμούλη :dribble: όταν ήρθε στην Ελλάδα για να λανσάρει τα παπαούτσια Shaq Attack, πρέπει να είχε γυρίσει όλα τα κλαμπίδια της παραλιακής (που τότε δεν ήταν και λίγα :D )

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 27, 2021 11:32 am

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Σεπ 26, 2021 7:10 pm


Παλι καλά λέω εγώ. Νομίζω πως από τη στιγμή που τον ανέλαβε ο Jackson έφτασε μεν στο ζενιθ του, όμως "βάρυνε" πολύ και αυτό ίσως να έπαιξε ρόλο στη διάρκεια της καριέρας του.

Θυμάμαι σαν τώρα να τον πρωτοδείχνει (η ΕΡΤ ή ο Alpha δεν θυμάμαι καλά) σε αγώνα των Magic και να έχω εντυπωσιαστεί "τι είναι αυτό;". Επίσης είχε κάνει χαμούλη :dribble: όταν ήρθε στην Ελλάδα για να λανσάρει τα παπαούτσια Shaq Attack, πρέπει να είχε γυρίσει όλα τα κλαμπίδια της παραλιακής (που τότε δεν ήταν και λίγα :D )
Καλά τα λες. Μετά το πρώτο πρωτάθλημα με τους Lakers, εμφανίστηκε στο training camp πιο βαρύς και εκτός φόρμας. Από αυτό το σημείο και μετά άρχισαν οι καβγάδες με τον Bryant. Τη θυμάμαι την επίσκεψή του στην Ελλάδα, ήταν από τα τοπ θέματα συζήτησης στο γυμνάσιο εκείνη την εποχή! :D

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 27, 2021 8:30 pm

Gary Payton (το "Γάντι")

+
  • Ένας από τους μεγαλύτερους competetors που έχω δει. Πανέξυπνος παίκτης, τρομερός πασέρ, πολύ καλός σκόρερ (μου άρεσε γιατί χρησιμοποιούσε αρκετά τη reverse ντρίμπλα :D ).
  • Αν η λέξη περιφερειακή άμυνα υπήρχε στο λεξικό με φωτογραφία, αυτόν θα είχε φάτσα :D . Τρομερός αμυντικός στο ατομικό κομματί, καταπληκτικός ομαδικός αμυντικός.
  • Βρωμόστομος :P . Αυτό δεν το βάζω στα αρνητικά καθώς γίνεται παντού πλέον. Ο Payton το είχε αναγάγει σε επιστήμη να σου μιλάει "τρυφερά" και "γλυκά" για εσένα, την αδεφή σου και όλο σου το σόι. Πολλοί παίκτες αποδιοργανώνονταν όταν τον αντιμετώπιζαν.
  • Είχε απίστευτες φυσικές δυνάμεις. Μια ματιά στα στατιστικά του μας λέει πως από το 1990 εώς το 2005, έχασε συνολικά 10 παιχνίδια λόγω τραυματισμών :shock: . Οι συμμετοχές του στην πεντάδα και τα λεπτά του είναι ακόμη εντυπωσιακότερα.
-
  • Νομίζω πως στα play-offs τα νούμερα του είχαν μια πτώση.
  • Το σουτ ήταν ασταθές, όμως το βελτίωνε συνεχώς.
  • Του έλλειπε ένα ακόμη guard στο Seattle για να νιώθει πιο άνετα και εκείνος (ειδικά στα κρίσιμα).
Εν κατακλείδι θεωρώ πως μιλάμε για έναν εκ των κορυφαίων κοντών που έχω δει, που δυστυχώς πολύ τον θυμούνται σαν τον είρωνα, τον βρωμόστομο και όχι σαν το παικταρά που τελικά ήταν. Η εξιλέωση για αυτόν ήρθε στα 37 του όταν σαν έκτος παίκτης σήκωσε το πρωτάθλημα δίπλα στους Wade και Shaq.



2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 01, 2021 3:24 pm

Andre Miller

+
  • Παλιάς κοπής PG. Παίκτης ομάδας με πολύ μπάσκετ μέσα του. Καλύτερος σκόρερ από όσο πιστεύουν πολλοί. Πολύ καλός finisher. Το έλεγε η "περδικούλα" του στα δύσκολα :D
  • Άριστος αμυντικός, με τα μακρυά ακρα του δυσκόλευε πάρα πολύ τους αντίπαλους PG. Μπορεί να χαρακτηριστεί εώς και elite στα καλά του χρόνια
  • Ένας εκ των κορυφαίων πασέρ του αιώνα που διανύουμε. Πανέξυνπος παίκτης εκμεταλλευόταν ακριβώς ότι του έδινε η άμυνα. "Δίδαξε" πως το ταμπλό είναι ο καλύτερος σύμμαχος όταν θες να βάλεις καλάθι χωρίς να καρφώσεις :P (μαζί με τον Duncan)
-
  • Δεν απειλούσε από μακρυά, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να είναι επικίνδυνος.
  • Οι ομάδες του είχαν ταβάνι. Δυστυχώς για αυτόν δεν πέρασε δεύτερο γύρο, πλην της εξάρεσης των Wizzards όταν και είχε μικρό ρόλο.
Αγαπημένος παίκτης που θα μπορούσε να είναι λίγο ψηλότερα στην κλίμακα αν ίσως ο Roy δε σακατευόταν στο Portland. Ίσως να έμενε και ο Aldridge και μαζί σαν τρίο να έκαναν πολύ όμορφα πράγματα. Όπως και να έχει αν μιλάμε για μπάσκετ και θέση 1 σίγουρα θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας (και) τον Miller. :)



2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 07, 2021 1:10 pm

Tracy McGrady (The Big Sleep)

+
  • ίσως ο πιο άρτιος επιθετικά περιφερειακός που έχω δει (νομίζω ανώτερος του Kobe). Τρομερός σκόρερ με όλους τους τρόπους. Θες από κοντά, θες από μακρυά, θες σε αιφνιδιασμό. Από όλα είχε ο μπαξές
  • Ήταν πολύ καλός χειριστής της μπάλας, εξαρετικός πασέρ (σε έβγαζε φάτσα με το καλάθι) και από ότι λένε εύκολα διαχειρίσιμος.
  • Το στυλ του ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του νομίζω. Αν έπαιζε τώρα πιθανότατα να ήταν ακόμη καλύτερος.
-
  • Είχε πολλούς τραυματισμούς σε όλη την καριέρα του. Δύσκολα έβγαζε τη σεζόν χωρίς να χάσει παιχνίδια. Από ένα σημείο και μετά έχανε μήνες μέχρι που σταμάτησε τελικά.
  • Δεν κατάφερε ποτέ να περάσει την ομάδα του σε δεύτερο γύρο play-offs. Και μπορεί στο Orlando να είχε την ατυχία ο Hill να σακατευτεί, όμως στο Houston (παρέα με τον Yao) δυστυχώς χαθήκαν προκρίσεις που φαινόντουσαν βατές.
Παιχτάρα από τις λίγες, απολαυστικός να τον βλέπεις όμως υπάρχει ένα γιατί, ένα γαμώτο, ένα ίσως για την συνολική του καριέρα. Τον θεωρώ σαν μπάσκετ τον κορυφαίο του αιώνα που διανύουμε, σε αυτό που ίσως τελικά να υστερούσε ήταν το πνεύμα του νικητή.



3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 16, 2021 8:31 pm

Karl Malone (The Mailman).

+
  • Ο κορυφαίος ψηλός όλων των εποχών χωρίς πρωτάθλημα. Τρομερός παίκτης, τρομερός αθλητής παίκτης που σίγουρα δεν ήθελες να πέσει επάνω σου. Δάσκαλος της θέσης του.
  • Ο κορυφαίος Pick 'n' Roll ψηλός που μαζί με τον Stockton συνέθεσαν ένα ασυναγώνιστο δίδυμο στη Utah. Η τοποθέτηση του και το ρολλάρισμα του είναι σεμιναριακά.
  • Παρόλο που ήταν κτήνος, ήταν ταχύς και τελειώνε άνετα φάσεις και στον αιφνιδιασμό. Είχε τέλειο mid-range σουτ ενώ το fade-away του ήταν αδύνατο να κοπεί. Στην πορεία έγινε και πολύ καλός πασέρ.
  • Ήταν εξαιρετικός αμυντικός, απλά δεν τον έπρωχνες ενώ οι βοήθειες του ήταν πολύ καλές έως εξαιρετικές. Ήταν εξαρετικός ριμπάουντερ, το box-out του ήταν άριστο.
  • Η διάρκεια του, τα λεπτά που έπαιζε , οι τραυματισμοί που δεν είχε αποδεικνύουν πόσο εργατικός αλλά και ανταγωνιστικός ήταν.
  • Μέχρι την τρυφερή ηλικία των 40 είχε χάσει μόνο 9 αγώνες!!
-
  • Δεν πήρε πρωτάθλημα.
  • Ήταν κακός στις βολές, όμως με τη βοήθεια της δουλειάς του και της "προσευχής" του ανέβασε σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα το ποσοστό του.
  • Δεν ήταν αλτικός όσο άλλοι ψηλοί με αποτέλεσμα τα νούμερα του σε κοψίματα να είναι φτωχά όμως δεν χρειαζόταν και αυτό γιατί η προσωπική του άμυνα κοντά στο καλάθι σε ανάγκαζαν να πετάς τούβλα.
Όταν ο Jordan έβαλε το νικητήριο καλάθι (αυτό που σκόρπισε τον Russell) στεναχωρήθηκα. Ο λόγος ήταν πως πίστεψα ότι ο Malone έχασε την τελευταία του ευκαιρία να πάρει πρωτάθλημα. Στα δικά μου μάτια είναι πάνω από τον Duncan και από σχεδόν όλους τα τεσσάρια όμως αυτό το ρημάδι το πρωτάθλημα είναι κάτι που ίσως να τον αδικεί αλλά δυστυχώς είναι γεγονός.

οι βολές του :D



Το οπλοστάσιο του



1
1 Εικόνα
avtokrator13

senior
Reactions: 111
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2020 10:52 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Οκτ 16, 2021 9:08 pm

απο τους πλεον επιδραστικους παικτες στις ομαδες τους ο ντρεξλερ,ο ολαζουον και ο μπαρκλει (απο τους πιο συγχρονους παικτες που εμφανιστηκαν ποτε,παικτης που θα ηταν mvp σημερα,απο τους παικτες που εβαλε το nba στην νεα εποχη του πιο αθλητικου παιχνιδιου)

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 5:20 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Οκτ 16, 2021 8:31 pm


Στα δικά μου μάτια είναι πάνω από τον Duncan και από σχεδόν όλους τα τεσσάρια όμως αυτό το ρημάδι το πρωτάθλημα είναι κάτι που ίσως να τον αδικεί αλλά δυστυχώς είναι γεγονός.
Θα συμφωνήσω και το ίδιο πιστεύω και για τον Kevin Garnett. Δεν θέλω να υποτιμήσω τον Duncan (άλλωστε τον θεωρώ παιχταρά απ' τους λίγους) αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως είχε την τύχη να παίξει σε έναν οργανισμό που λειτουργούσε άρτια.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 5:41 pm

Rasheed Wallace

Τα συν

- Πολύ καλό μπασκετικό iq. Διάβαζε πολύ καλά τις φάσεις σε επίθεση και άμυνα.
- Εξαιρετικό σουτ από μέση απόσταση και τρίποντο. Μπροστά από την εποχή του σ' αυτό το κομμάτι. Μετέτρεψε το pick 'n' pop σε τέχνη.
- Πολύ καλές κινήσεις στο ποστ, footwork από τα λίγα.
- Ομαδικός παίχτης, πρόθυμος να θυσιάσει τα ατομικά στατιστικά για το καλό της ομάδας. Εξαιρετικός στις σχέσεις με τους συμπαίχτες του, μηχανή παραγωγής γέλιου.
- Καλός αμυντικός.
- Καλός πασέρ.

Τα πλην

- Λόγω του καλού του σουτ απέφευγε να παίζει κοντά στο καλάθι όσο χρειαζόταν. Πολλές φορές το παράκανε με τα μακρινά σουτ, ειδικά όσο μεγάλωνε.
- Δεν έφτασε το μπασκετικό του ταβάνι. Με βάση την τεχνική του κατάρτιση, μπορούσε να φτάσει πιο ψηλά.
- Ευερέθιστος χαρακτήρας. Παρόλα αυτά, στο Ντιτρόιτ κούμπωσε εξαιρετικά.
- Μηχανή παραγωγής τεχνικών ποινών.

Είναι ο παίχτης από τον οποίο αντέγραψα (στο μέτρο του εφικτού) τις περισσότερες κινήσεις, επειδή έπαιζα στην ίδια θέση και χρησιμοποιούσα πολύ το σουτ από μέση απόσταση. Παρότι έχω τον Μπεν στο άβαταρ, λόγω του γεγονότος ότι ήταν αυτός που δημιούργησε την κουλτούρα της ομάδας, ο Sheed ήταν αυτός που μου άρεσε περισσότερο απ' τους δύο.



1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 356
Δημοσιεύσεις: 6292
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 01, 2023 4:23 am

O Shai Gilgeous-Alexander είναι φέτος μέλος της πρώτης καλύτερης πεντάδας του πρωταθλήματος, πραγματοποιώντας στο γήπεδο μερικές από τις καλύτερες επιδόσεις της καριέρας του. Ας κάνουμε το scouting report γύρω από το παιχνίδι του και πως με αυτό έφτασε στο επίπεδο που βρίσκεται τώρα.

- Η διείσδυση στη ρακέτα από τα αριστερά. Και όμως, ο Shai είναι δεξιόχειρας αλλά ο ίδιος προτιμάει την αριστερή πλευρά προς έκπληξη των αντιπάλων του. Φέτος σε κάποια στιγμή προτίμησε κατά 54% τη συγκεκριμένη πλευρά του παρκέ.
- Ξέρει πως να χρησιμοποιεί το σώμα του για να κερδίσει χώρο, όπως επίσης και να αυξομειώνει τη ταχύτητα που έχει εκείνη τη στιγμή κάτι που του δίνει μεγάλο πλεονέκτημα κάθε φορά που πραγματοποιεί ένα drive.
- Πολύ καλό eurostep.
- Είναι εκπληκτικός σκόρερ μέσα στη ρακέτα. Αυτό το πετυχαίνει διότι κυρίως πατάει με τα δύο του πόδια στο παρκέ πριν σηκωθεί για να αφήσει τη μπάλα στο καλάθι, κοινώς έχει πολύ καλύτερη ισορροπία ενώ δεν είναι λίγες οι φορές που καταφέρνει να κερδίσει και το φάουλ.
- ballscreen rejects κατά 24%. Αυτό είναι το ποσοστό του όταν πηγαίνει από την αντίθετη πλευρά από εκείνη που δέχεται το screen. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολλές φορές να χαλάει την άμυνα που είναι ήδη στημένη και περιμένει τη κίνηση του ενώ δεν πέφτει πάνω του σχεδόν καθόλου βοήθεια ή έστω έρχεται καθυστερημένα.
- Αυτή η προσποίηση πριν τελικά σουτάρει, πιάνει σχεδόν πάντα. Επίσης πολλές φορές την ακολουθεί το βηματάκι μπροστά με σκοπό να ελευθερωθεί ακόμη περισσότερο από τον αντίπαλο του.
- Φέτος στο 18% των προσπαθειών του καταφέρνει να πάρει το φάουλ από τον αντίπαλο του ενώ σουτάρει ταυτόχρονα με 93% από τη γραμμή των βολών (στατιστικά μέχρι κάπου τον Δεκέμβριο του 2022 νομίζω).
- flopper, τον λες; Ίσως και ναι. Αν προσέξετε στις περισσότερες επαφές καταφέρνει να παίρνει και το φάουλ με τον ίδιο να τινάζει το κεφάλι του και το σώμα του προς τα πίσω κάτι που εκείνη τη στιγμή κάνει την άμυνα να μοιάζει αντικανονική.
- Κάτι που δεν το έχουμε ξαναδεί, τουλάχιστον όχι να είναι τόσο αποτελεσματικό: τραβάει μακριά του το χέρι του αμυντικού που τον μαρκάρει εκείνη τη στιγμή. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να απενεργοποιεί κάθε άμυνα που έχει επάνω του κερδίζοντας χώρο ώστε να προσπαθήσει να σκοράρει σχεδόν ελεύθερος.
- Το paint pull-up. Το ποσοστό του από το λεγόμενο short midrange freq. ήταν κάποια στιγμή στο 33% ενώ ήταν εύστοχος στο 50% των συγκεκριμένων προσπαθειών του.
- Μπορεί να μην κερδίζει τόσο χώρο όσο άλλοι παίκτες, αλλά το step back που πολλές φορές κάνει του δίνει τόσο χώρο όσο χρειάζεται.
- Φέτος αυξήθηκαν οι προσπάθειες του στο post, στο παιχνίδι με πλάτη.
- Το έχει με τα νικητήρια σουτ.. και εύκολα απ' ότι φαίνεται.



2
2 Εικόνα
FIBA sucks!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”