Off topic NBA

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 23, 2021 9:00 pm

yorgos έγραψε:
Σάβ Οκτ 23, 2021 8:52 pm
Τι τρώει στην off season ο Λούκα; :shock:
Φάση multiple choise;
α) καταβροχθίζει παραδοσιακό σλοβένικο φαγητό (το οποίο αγνοώ- εννοείται)
β) βίσωνες από το Τέξας ( εκεί που πήγε....)
γ) γιουβαρλάκια από την κυρά Σμαρώ με το ελληνικό στο Ντάλας.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 24, 2021 9:56 am

Χώρισα τους 76 "εκλεκτους" σε δεκαετίες για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα. Επειδή πολλοί πιάνουν δύο δεκαετίες, συν ότι έχουν διαπρέψει και στις δύο τους χώρισα ανάλογα με τη διάρκεια ή το pick τους (βραβεία, τίτλοι).

50's: Arizin, Cousy, Mikan, Pettit, Schayes, Sharman.

60's: Baylor, Chamberlain, Cunningham, Greer, Havlicek, Jones, Lucas, Robertson, Russell, Thurmond, West, Wilkens.

70's: Kareem, Archibald, Barry, Bing, Cowens, DeBusschere, Erving, Frazier, Gervin, Hayes, Maravich, McAdoo, Monroe, Reed, Unseld, Walton.

80's: Bird, Drexler, Magic, Moses Malone, McHale, Parish, Thomas, Wilkins, Worthy.

90's: Barkley, Ewing, Jordan, Karl Malone, Miller, Hakeem, Payton, Pippen, Robinson, Rodman, Stockton.

00's: Allen, Bryant, Duncan, Garnett, Iverson, Kidd, Nash, Nowitzki, O'Neal, Pierce, Wade.

10's: Γιάννης, Anthony, Curry, Davis, Durant, Harden, James, Leonard, Lillard, Paul, Westbrook.

* Εκεί μεταξύ '65-'75 παρατηρούμε πως υπάρχουν οι μεγαλύτεροι ψηλοί του αθλήματος.

* Οι Walton και Maravich είναι συζητήσιμες επιλογές από τα παλιά, ειδικά ο δεύτερος.

* Από τη μεγάλη ομάδα του San Antonio υπάρχει μόνο ένας, ο Τιμόθεος :P .

*Οι All-Star επιλογές είναι λίγο ό,τι να 'ναι, καθώς ο κόσμος παραδοσιακά στηρίζει παίκτες φανατικά.

* Πράγματι ο English λείπει, λείπει ο Dantley, λέιπεί ο Mullin (της κανονικής Dream-Team :P ) και ίσως όταν σταματήσουν ο Curry με τον Clay να τιμηθεί πιο σωστά η ομάδα του Golden State.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 24, 2021 10:57 am

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Οκτ 24, 2021 9:56 am
Χώρισα τους 76 "εκλεκτους" σε δεκαετίες για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα. Επειδή πολλοί πιάνουν δύο δεκαετίες, συν ότι έχουν διαπρέψει και στις δύο τους χώρισα ανάλογα με τη διάρκεια ή το pick τους (βραβεία, τίτλοι).

50's: Arizin, Cousy, Mikan, Pettit, Schayes, Sharman.

60's: Baylor, Chamberlain, Cunningham, Greer, Havlicek, Jones, Lucas, Robertson, Russell, Thurmond, West, Wilkens.

70's: Kareem, Archibald, Barry, Bing, Cowens, DeBusschere, Erving, Frazier, Gervin, Hayes, Maravich, McAdoo, Monroe, Reed, Unseld, Walton.

80's: Bird, Drexler, Magic, Moses Malone, McHale, Parish, Thomas, Wilkins, Worthy.

90's: Barkley, Ewing, Jordan, Karl Malone, Miller, Hakeem, Payton, Pippen, Robinson, Rodman, Stockton.

00's: Allen, Bryant, Duncan, Garnett, Iverson, Kidd, Nash, Nowitzki, O'Neal, Pierce, Wade.

10's: Γιάννης, Anthony, Curry, Davis, Durant, Harden, James, Leonard, Lillard, Paul, Westbrook.

* Εκεί μεταξύ '65-'75 παρατηρούμε πως υπάρχουν οι μεγαλύτεροι ψηλοί του αθλήματος.

* Οι Walton και Maravich είναι συζητήσιμες επιλογές από τα παλιά, ειδικά ο δεύτερος.

* Από τη μεγάλη ομάδα του San Antonio υπάρχει μόνο ένας, ο Τιμόθεος :P .

*Οι All-Star επιλογές είναι λίγο ό,τι να 'ναι, καθώς ο κόσμος παραδοσιακά στηρίζει παίκτες φανατικά.

* Πράγματι ο English λείπει, λείπει ο Dantley, λέιπεί ο Mullin (της κανονικής Dream-Team :P ) και ίσως όταν σταματήσουν ο Curry με τον Clay να τιμηθεί πιο σωστά η ομάδα του Golden State.
Έκανες ωραία δουλειά για άλλη μια φορά!
Ερώτηση (γνωρίζοντας ότι σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα θα υπάρχουν οι καλοπροαίρετες- τις άλλες δεν τις πιάνουμε καν- ενστάσεις):
Οι Γκραντ Χιλ και Σον Κεμπ (έστω στην πρώτη τους 5ετία);
Ο Κρις Γουέμπερ;
Ο Πάρκερ από το Σαν Αντόνιο (το υπαινίσσεσαι κι εσύ, άλλωστε);
Καλά για Στεφ Κάρι δεν το κουβεντιάζουμε καν. Νομίζω ότι είναι αστείο. :roll: να λείπει.

Δεν ξέρω επίσης, αν ήταν καλύτερος παίκτης από τον Ντουμάρς, ο Πάρις (άλλο αν μου είναι διπλά εκτιμητέος ο Πάρις, γιατί ήταν και πολεμικό- τεχνίτης και χορτοφάγος).
Στα πρόχειρα θα μπορούσαν να μπουν έστω στην κουβέντα κι οι Μπέρναρντ Κινγκ και Μιτς Ρίτσμοντ.

Έτσι, κουβέντα να γίνεται, προφανώς.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 24, 2021 12:32 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Οκτ 24, 2021 10:57 am
Έκανες ωραία δουλειά για άλλη μια φορά!
Ερώτηση (γνωρίζοντας ότι σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα θα υπάρχουν οι καλοπροαίρετες- τις άλλες δεν τις πιάνουμε καν- ενστάσεις):
Οι Γκραντ Χιλ και Σον Κεμπ (έστω στην πρώτη τους 5ετία);
Ο Κρις Γουέμπερ;
Ο Πάρκερ από το Σαν Αντόνιο (το υπαινίσσεσαι κι εσύ, άλλωστε);
Καλά για Στεφ Κάρι δεν το κουβεντιάζουμε καν. Νομίζω ότι είναι αστείο. :roll: να λείπει.

Δεν ξέρω επίσης, αν ήταν καλύτερος παίκτης από τον Ντουμάρς, ο Πάρις (άλλο αν μου είναι διπλά εκτιμητέος ο Πάρις, γιατί ήταν και πολεμικό- τεχνίτης και χορτοφάγος).
Στα πρόχειρα θα μπορούσαν να μπουν έστω στην κουβέντα κι οι Μπέρναρντ Κινγκ και Μιτς Ρίτσμοντ.

Έτσι, κουβέντα να γίνεται, προφανώς.
Για τον Parker συμφωνώ. Σκέψου ότι όλες οι δυναστείες είχαν τουλάχιστον δύο εκπροσώπους στη λίστα. Ακόμη και οι Lakers των 60's που κατέκτησαν ένα τίτλο είχαν Baylor-West και προς το τέλος απέκτησαν και τον Wilt που τους βοήθησε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Υπάρχει ο "τρίτος" Worthy (προσωπική μου αδυναμία τότε), υπάρχει ο "τρίτος" Rodman στους Bulls (αυτή ίσως η συνύπαρξη των έβαλε στους κορυφαίους), υπάρχει ο τρίτος Parish που έχω και εγώ ενστάσεις και δεν υπάρχει "τρίτος" στη δεκαπενταετία των Spurs; :imnewhere:

Για τους Kemp-Webber νομίζω πως μέτρησε πολύ η έλλειψη προσωπικών και ομαδικών τίτλων (νομίζω ότι ήταν ανώτερος παικτικά ο Webber).

Για τον King μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου. Ο King όσο τον πρόλαβα, ήταν ο Jordan πριν τον Jordan :P . Πολύ μεγάλος σκόρερ που όμως και αυτός δεν έχει προσωπικό ή ομαδικό παλμαρέ.

Αλλά πάντα θα υπάρχουν "αδικίες" και μουρμούρες.

* Εμείς σαν Pistons ψιλοτιμωρηθήκαμε καθώς μόνο ένας ουσιαστικά τιμήθηκε , θα μπορούσε ο Dumars όπως λες εσύ :P :twisted:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 30, 2021 6:22 pm

https://www.pickandroll.gr/2021/10/30/g ... -ta-faoyl/

Ενοχλήθηκε ο θεατρίνος που δεν σφυρίζονται πλέον όλες οι επαφές. Δεν πειράζει, ξυδάκι.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 30, 2021 8:44 pm

Σχετικά με τις εκτελεσμένες βολές, υπάρχουν αρκετοί περιφερειακοί που έχουν πτώση, ενώ κάποιοι εξ αυτών έχουν και πεσμένα νούμερα. Το δείγμα είναι μικρό αλλά κάτι δείχνει φυσικά.

Ο Harden δεν έχει τόσο μεγάλη πτώση σε σχέση με πέρυσι (ούτε 2 βολές Μ.Ο.) όμως σε σχέση με το 2019-2020 η πτώση είναι 6 βολές!!! Η γκρίνια του μάλλον πάει στην Houston-Era! :mrgreen: :P

Ο Young εκτελεί περίπου 4 βολές λιγότερες όμως τα νούμερα του δεν έχουν μεγάλη πτώση, αλλά γκρινιάζει και αυτός. :mrgreen: :P

Ο Lillard εκτελεί 3 βολές λιγότερες, αλλά δεν γκρινιάζει προς το παρόν (εκτός και αν δεν το έχω πάρει χαμπάρι :P :twisted: ). Τα νούμερα του πάντως είναι πολύ άσχημα και γενικά είναι άστοχος. Υποψιάζομαι πως επειδή είναι σοβαρό παιδί, δεν ασχολείται με το πόσες βολές βαράει αλλά με τον εαυτό του.

Ο Doncic έχει περίπου 3 βολές λιγότερες εκτελεσμένες, τα νούμερα του είναι αρκετά κάτω, όμως είχε για πρώτη φορά τόσο γεμάτο καλοκαίρι συν την αλλαγή προπονητή. Θα τη βρει την άκρη πιστεύω μέσα στη σεζόν. Δεν τον έχω να ακούσει να γκρινιάζει πάντως.

Τελευταίος είναι ο Fox, ο οποίος εκετελεί 2 βολές λιγότερες- με κάκιστο ποσοστό- και έχει επίσης πεσμένα στατιστικά. Όμως αφενώς αυτός παίρνει μπρος μετά τις γιορτές συνήθως και αφετέρου δεν τον έχω ακούσει να γκρινάζει.

Για κάθε παράδειγμα υπάρχει και το αντίθετο. Ο Curry που όλα τα χρόνια έπεφτε πάνω στους αμυντικούς και έπαιρνε τζάμπα βολές πολλές φορές, όμως φέτος εκτελεί τις ίδιες περίπου βολές και συνεχίζει στον περυσινό οργιαστικό του ρυθμό (πάει για ρεκόρ καριέρας στα ριμπάουντσ αν συνεχίσει έτσι :obey: ).

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 01, 2021 6:51 am

Ο Draymond Green πάντως είναι ενθουσιαμένος με τους νέους κανόνες:
https://eu.usatoday.com/story/sports/nb ... 224182001/

Βασικά φτάνει στο σημείο να πει ότι είχε σταματήσει να βλέπει NBA να φταίει όλο αυτό με τα φάουλ, μόνο που δεν είπε ότι βλέπει φανατικά...Ευρωλίγκα :mrgreen:

Γενικότερα νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος που βλέπει ΝΒΑ είναι σύμφωνος με την συγκεκριμένη αλλαγή, λίγο παραπάνω και τις επαφές να αφήνουν και θα εξισορροπηθεί κάπως το πλεονέκτημα της επίθεσης.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 01, 2021 12:32 pm

Εννοείται πως μας αρέσει. Επιτέλους, έχουν κοπεί τα φάουλ- φαντάσματα σε μεγάλο βαθμό.

0
reignman

allstar
Reactions: 1086
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 01, 2021 2:34 pm

Στην διαθεση των διαιτητων ειναι. Mε τους Pacers επειδη ετυχε να το βλεπω, τα εδωσαν ολα στον Harden. Ολα ομως. Καθε arm lock , καθε πεταγμα ποδιου.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 01, 2021 6:58 pm



Πολλές οι ρετρό αναφορές στις φετινές εμφανίσεις και μου αρέσει.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 02, 2021 1:15 pm

ggr έγραψε:
Δευ Νοέμ 01, 2021 6:58 pm


Πολλές οι ρετρό αναφορές στις φετινές εμφανίσεις και μου αρέσει.
Εδώ σε έχω φίλε :D Πραγματικά νομίζω πως έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά φέτος , άλλωστε δεν θυμάμαι να έχει υπάρξει κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν.

Εδώ το παληκάρι έχει κάνει απίστευτη δουλειά και μας εξηγεί τι έχει τιμήσει η κάθε ομάδα στη φανέλα της. :obey: .

*Μοναδικές εξαιρέσεις οι Pelicans (λογικό), οι Suns (νομίζω ότι μπορούσαν να κάνουν κάτι καλύτερο) και οι Jazz (που κράτησαν τις ίδιες με πέρυσι).

* Να έβαζε η Oklahoma λίγο από Seattle, ή είναι ιεροσυλία; :oops:

* Προτίνω προς τους διαχειρηστές, να βάλουμε τις City Edition εμφανίσεις στο αφιέρωμα των ομάδων (σε κάθε ομάδα αν είναι εφικτό). :)

* Καλή φαίνεται η ρετρό μας :D
Εικόνα


1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 02, 2021 7:01 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Νοέμ 02, 2021 1:15 pm

* Να έβαζε η Oklahoma λίγο από Seattle, ή είναι ιεροσυλία; :oops:
Όχι μόνο ιεροσυλία, για αφορισμό είναι, ειδικά με τον τρόπο που έγινε η μετακίνηση. :D Όσο για τις δικές μας, είναι όντως ωραίες. Του Μαϊάμι δεν μου άρεσε καθόλου, ενώ από τις άλλες μου άρεσαν πιο πολύ των Hawks, Lakers, Bulls, Knicks, Hornets, Magic. Ανάμεικτα συναισθήματα έχω για των Celtics. Αν είχε άσπρα γράμματα, θα την τόνιζε περισσότερο.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 02, 2021 7:54 pm

ggr έγραψε:
Τρί Νοέμ 02, 2021 7:01 pm
ssoulliss έγραψε:
Τρί Νοέμ 02, 2021 1:15 pm

* Να έβαζε η Oklahoma λίγο από Seattle, ή είναι ιεροσυλία; :oops:
Όχι μόνο ιεροσυλία, για αφορισμό είναι, ειδικά με τον τρόπο που έγινε η μετακίνηση. :D Όσο για τις δικές μας, είναι όντως ωραίες. Του Μαϊάμι δεν μου άρεσε καθόλου, ενώ από τις άλλες μου άρεσαν πιο πολύ των Hawks, Lakers, Bulls, Knicks, Hornets, Magic. Ανάμεικτα συναισθήματα έχω για των Celtics. Αν είχε άσπρα γράμματα, θα την τόνιζε περισσότερο.
Εμένα μου άρεσαν αυτοί που ανέφερες συν των Spurs, Nuggets και Pacers :D Βασικά όλες είναι ωραίες πλην των Mavs (παρόλο που σε ταξιδεύει παλιά) και των Heat (που είναι λίγο σα χριστουγεννιάτικο δέντρο :mrgreen: ). Νομίζω πως ίσως κάποια στιγμή να πραγματοποιήσω μία αγορά :P

0
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 03, 2021 12:47 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Νοέμ 02, 2021 7:54 pm
. Νομίζω πως ίσως κάποια στιγμή να πραγματοποιήσω μία αγορά :P
Κι εγώ θα ήθελα να πάρω μία, ειδικά του Ντιτρόιτ αλλά είναι δύσκολο να τη βρεις. Ακόμη και το site της Nike δεν έχει τίποτα των Pistons.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 03, 2021 1:35 pm



Να προσθέσουμε και τον Middleton που έχει 9/35 :shock: :drunk:

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”