Off topic NBA

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 03, 2022 11:31 pm

ssoulliss έγραψε:
Πέμ Νοέμ 03, 2022 11:20 pm
Quincy έγραψε:
Πέμ Νοέμ 03, 2022 11:03 pm
Warriors, Atlanda, Orlando (με αυτή τη σειρά)

Αν λες για τους Σπερς και τον Πριμο λογικά θα πέσει καμπάνα όταν με το καλό αποδειχτεί πως το γνώριζαν αλλά έκαναν τα στραβά μάτια.

Για τον Καιρι δεν ξέρω, δεν θα ήθελα να είμαι στην θέση του Σιλβερ και να ασχοληθώ με όλο αυτό. Από την μια έχεις έναν superstar franchise player να δημοσιεύει τέτοια και μετά στην συνέντευξη να μιλάει για τον Γιαχβε και τα ντοκιμαντέρ του Αμαζον κι από την άλλη όσους είναι έξω από τον χορό να τον κράζουν και να σου ζητάνε να τον διώξεις. Γιατί αν δεν κάνω λάθος ούτε οι Νετς ούτε άλλοι μεγάλοι παίκτες έχουν πάρει θέση επ αυτού. Ο Σιλβερ από μέσα του σίγουρα παρακαλάει να βγει να ζητήσει συγνώμη ο Ιρβινγκ και να ξεχαστεί το συντομότερο
:+1: Σωστός για Hawks, έχει κάτι το όμορφο, το ντελικάτο.

Δεν λέω μόνο για τον Primo, υπάρχει και ο Bridges που μάλλον την ψιλοσκαπούλαρε. Εξάλλου τώρα που η καταγγελία της υπαλλήλου των Spurs μπλέκει και τη διοίκηση θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε που θα κάτσει η μπίλια.

Όσο για τον Silver, θυμάμαι πως τον Tyreke Evans τον "καθάρισε" άμεσα, τώρα σίγουρα είναι μεν σε δύσκολη θέση αλλά για αυτό πληρώνεται, για αυτό είναι εκεί σε αυτή τη θέση, για να παίρνει τις δύσκολες αποφάσεις.

Να σου πω για τους Nets διαβάζοντας τη συνέντευξη του GM τους, καταλαβαίνω πως το ανάθεμα του Marks πάει για τις επιλογές που έκανε με κορυφαία αυτή της υπογραφής του Irving εκείνο το καλοκαίρι. Είναι έμμεσο mea culpa πιστεύω όμως ότι ααναφέρετε και εκεί.
Και τον άλλον τον γλοιώδη ιδιοκτήτη των Κλιπερς είχε διώξει όταν είχαν διαρεύσει τα μυνήματα. Αλλά σίγουρα θα περιμένει να επιβεβαιωθεί δικαστικώς κλπ.

Για τον Ιρβινγκ δεν είναι εύκολο για τους Νετς γιατί θα χάσουν έναν παίκτη που περιμένουν να τους πάει στα πλευοφφς. Κι ο Σιλβερ αν τον διώξει σίγουρα κάποιοι θα βγουν να πουν πως ήταν πολύ αυστηρώς, και στέρησε από τους Νετς ένα playoff run κλπ κλπ αλλα όσο δεν κάνει τίποτα πάλι τα ακούει. Όπως είπα δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Σιλβερ

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 03, 2022 11:35 pm

Για μένα , ό,τι πει ο νόμος. Ο Σίλβερ να μην ανακατευτεί. Αν τον βάλουν φυλακή τον Ίρβινγκ (που δε νομίζω, ξαναλέω είναι σοβαρό ελαφρυντικό το αρνητικό IQ) ε ας τον βάλουν. Δε φταίει ο Σίλβερ. Μέχρι να δικαστεί, ας παίζει αλλά δεν ξέρω γιατί πρέπει να υποκαθιστά το νόμο ο εργοδότης ή το ΝΒΑ. Ό,τι πει η δικαιοσύνη, όπως και στα υπόλοιπα αδικήματα. Το ότι είναι "πρότυπο" ξαναλέω βαραίνει όποιον νομίζει ότι είναι πρότυπο, όχι τους κανονικούς ανθρώπους.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2377
Δημοσιεύσεις: 7012
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 04, 2022 8:48 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Νοέμ 03, 2022 11:29 pm
Quincy έγραψε:
Πέμ Νοέμ 03, 2022 11:25 pm


Δεν είναι βέβαια το ίδιο να πει ότι υπάρχουν δεινόσαυροι λες και είμαστε σε μυθιστόρημα του Βερν με το να προωθείς ρατσιστικά ντοκιμαντερ (? δεν έχω δει τι ακριβώς ανέβασε). Το ένα είναι απλά μια ηλίθια άποψη που οκ, δεν μας πέφτει και λόγος το άλλο προσβάλει κόσμο. Είναι όπως ο δικός μας ο τιτανομέγιστος είχε πει πως στο ΝΒΑ είναι απλά κάτι μαιμούδες που πηδάνε, ε ένας σοβαρός οργανισμός δεν θα έπρεπε να αντιδράσει γι αυτό;
Ο τιτανομέγιστος δεν είχε το ακαταλόγιστο. Ο Ίρβινγκ όποτε πιάνει κινητό στα χέρια του γράφει ΜΟΝΟ μπούρδες. Δε νομίζω ότι ο Βασιλακό είχε τέτοιο IQ, ξαναλέω είναι ρατσισμός κατά των χαζών να τους κρίνουμε επειδή είναι χαζοί, δε φταίνε αυτοί. Προφανώς το παιδί έχει κουνουπίδι στον εγκέφαλο, ας τον αφήσουμε να μπιστάει τη μπάλα.
Πάντως το FBI προειδοποιεί οτι αναμένονται ταραξίες στην κοινότητα των Εβραίων στην Νέα Υόρκη μετά τις δηλώσεις Irving, West . Γιατί όσο χαζοί είναι αυτοί άλλοι τόσοι είναι αυτοί που θα τους μιμηθούν γιατί έχουν μεγάλη δημόσια προβολή.

https://www.sport24.gr/basket/panikos-s ... 18782.html

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 04, 2022 10:14 am

Λόγο φόρτου το παρακολούθησα λίγο επιδερμικά το θέμα. Αντιλαμβάνομαι ότι κυκλοφορεί ελεύθερα ένα βιβλίο και ένα ντοκιμαντέρ με αντισημητικό περιεχόμενο με διάφορες θεωρίες που δεν έκατσα να τις ψάξω και δεν έχει σημασία. Δεν ξέρω αν η Αμερική έχει κάποιον αντίστοιχο νόμο για περιορισμό της ελευθερίας της έκφραση όταν πρόκειται για υποκίνηση σε βία κλπ σλλά φαντάζομαι θα υπάρχει. Αντί, λοιπόν, να απαγορευτεί η κυκλοφορία του βιβλίου και της ταινίας (Δεν εκφράζω γνώμη για το αν έπρεπε να γίνει ή όχι καθώς δεν ξέρω το περιεχόμενο τους) γίνεται θέμα για κάποιον όπως ο Ίρβινγκ που σχολιάζει, προτείνει κάποιο βιβλίο/ταινία που κυκλοφορεί ελεύθερα; Εμένα αυτό μου φαίνεται λίγο παράλογο σαν γεγονός. Είναι στο πλαίσιο φαντάζομαι της εικόνας που θέλει να έχει το NBA για σεβασμό σε όλους κλπ σλλά εμένα όλο αυτό μου φαίνεται τέρμα υποκριτικό. Συντάσσομαι πλήρως με τον @yorgo, έκανε κάτι παράνομο να τιμωρηθεί βάσει νόμου, δεν έκανε, μπορούμε να διαφωνήσουμε μαζί του, να τον κυνηγήσουμε νομικά και ως εκεί.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 04, 2022 2:19 pm

Conan1982 έγραψε:
Παρ Νοέμ 04, 2022 10:14 am
Συντάσσομαι πλήρως με τον @yorgo, έκανε κάτι παράνομο να τιμωρηθεί βάσει νόμου, δεν έκανε, μπορούμε να διαφωνήσουμε μαζί του, να τον κυνηγήσουμε νομικά και ως εκεί.
Είσαι δηλαδή, της λογικής ότι είναι νόμιμο, είναι και ηθικό; :-?

Μπορεί να του προσάψουμε το ακαταλόγιστο επειδή ισχυρίζεται αυτά που λέει για τους δεινοσαύρους ή την επίπεδη γη αλλά κάπου νομίζω ότι υπάρχει και ένα όριο. Ο Irving προκαλεί συνέχεια τις αντιδράσεις και νομίζω ότι αυτό δεν γίνεται μόνο γιατί μπορεί να του "κόβει" λίγο, αλλά γιατί αυτή είναι η κουλτούρα του, η στάση ζωής του.

Πιθανότατα να θεωρεί τον εαυτό του ως κορυφαίο στο σπορ και επειδή αυτό δεν ανταποκρίνεται με την πραγματικότητα να λέει αυτά που λέει για να έχει μόνιμα στραμμένη την προσοχή. Σε τέτοιες περιπτώσεις νομίζω/πιστεύω πως οι τιμωρίες θα πρέπει να είναι παραδειγματικές από την εκάστοτε λίγκα.

Και κάτι τελευταίο, αν τα έλεγε αυτά ως παίκτης π.χ. των Jazz ή σε κάποια ομάδα του Τέξας υπάρχει πιθανότητα ο τοπικός κυβερνήτης ή δήμαρχος να του έστηνε και προτομή για να τον ευχαριστήσει . Το ότι απευθύνεται στο πολυπολιτισμικό κοινό της Νέας Υόρκης όπου ζει και βασιλεύει το εβραϊκό λόμπι τον καθιστά εκτός από ελαφρόμυαλο πιθανότατα και επικίνδυνο για την δημόσια ασφάλεια.

Αν πρέπει να κάνει κάτι ο ίδιος είναι μόλις τελειώσει η ποινή του να ασχοληθεί με το μπάσκετ γιατί το έχει αφήσει σε δεύτερη ίσως και σε τρίτη μοίρα. :)

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 04, 2022 3:27 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Νοέμ 04, 2022 2:19 pm
Είσαι δηλαδή, της λογικής ότι είναι νόμιμο, είναι και ηθικό; :-?

Και κάτι τελευταίο, αν τα έλεγε αυτά ως παίκτης π.χ. των Jazz ή σε κάποια ομάδα του Τέξας υπάρχει πιθανότητα ο τοπικός κυβερνήτης ή δήμαρχος να του έστηνε και προτομή για να τον ευχαριστήσει . Το ότι απευθύνεται στο πολυπολιτισμικό κοινό της Νέας Υόρκης όπου ζει και βασιλεύει το εβραϊκό λόμπι τον καθιστά εκτός από ελαφρόμυαλο πιθανότατα και επικίνδυνο για την δημόσια ασφάλεια.

Αν πρέπει να κάνει κάτι ο ίδιος είναι μόλις τελειώσει η ποινή του να ασχοληθεί με το μπάσκετ γιατί το έχει αφήσει σε δεύτερη ίσως και σε τρίτη μοίρα. :)
Ο προβληματισμός μου δεν έχει σχέση με το νόμιμο ή/και το ηθικό και σαφώς δεν θεωρώ ότι ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό. Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το που σταματά η ελευθερία της έκφρασης (κάτι σαν το φόρουμ μας και την...διαιτησία). αρνητές του ολοκαυτώματος, υποκίνηση σε βία, τρομοκρατία, θεωρίες συνωμοσίας σε όλα αυτα΄πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο όμως με τρομάζει περισσότερο το ποιοι παίρνουν αυτά τα μέτρα και πόσο εύκολο είναι να φιμώσουν την κάθε αντίθετη άποψη και μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας εύκολα αν αναζητήσει στο google αμφιλεγόμενα θέματα στο πόσο εύκολο είναι ή όχι να βρει αντίθετες απόψεις (όχι ότι το google κάνει γενικά σωστό ψάξιμο αλλά οκ).
Έχουμε, λοιπόν, εδώ ένα βιβλίο και ένα ντοκιμαντέρ που δεν έχει απαγορευτεί η κυκλοφορία του και έναν που το στηρίζει, πιθανόν κι εγώ αν το έκανα σε ποστ μου στο facebook, να το προμόταρα στο youtube να το κατέβαζαν, Ε, λοιπόν εγώ σ' αυτό απλώς διαφωνώ και διαφωνώ όχι επειδή συμφωνώ με το βιβλίο (που το αγνοώ όπως είπα) αλλά επειδή διαφωνώ ότι πρέπει να λογοκρίνουμε τις απόψεις κάποιου αν δεν υπάρχει λόγος που το δικαιολογεί (η δημόσια ασφάλεια στην περίπτωση μας λοιπόν).
Οπότε καταλήγω, αν οι απόψεις του είναι επικίνδυνες ας αναλάβει ο νόμος, όμως δεν μπορούμε να τον τιμωρήσουμε γι' αυτά που πιστεύει, όσο παράλογα και αν τα βρίσκουμε, ούτε ξέρω αν το κάνει επίτηδες για να προκαλέσει, αν τα πιστεύει, ή αν ξέρει καν σε τι πάτησε λάικ.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 10, 2022 7:39 pm

Όλες οι City Edition με λεπτομέρειες. Των Rockets ήταν αυτή των πρωταθλημάτων αν δεν κάνω λάθος.
Εικόνα


1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 13, 2022 8:13 pm

Η γραμματοσειρά στη φανέλα του Χιούστον ήταν των πρωταθλημάτων. Το σχέδιο βγήκε το καλοκαίρι του 1995. Δεν κατάφεραν να κερδίσουν τίτλο με αυτές.
Οι πιο όμορφες για μένα είναι των Suns, Jazz, Clippers, Knicks (δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά αλλά στο ματς με το Ντιτρόιτ που τις παρατήρησα για ώρα μου άρεσαν).

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 11, 2022 11:34 am

Βρισκόμαστε στο 1/3 της σεζόν, πριν την ημερομηνία 15/12 όπου πιθανόν να γίνουν κάποια trades και πριν τα Christmas games.

Στην Ανατολή οι δύο συνήθεις ύποπτοι βρίσκονται στην πρώτη δυάδα με τους Cavs να είναι η τρίτη πολύ καλή και σταθερή ομάδα. Από εκεί και κάτω έχουμε τη μεγάλη έκπληξη των Pacers που μένει να δούμε αν θα συνεχίσει ή θα ξεπουλήσει κάποια στιγμή και τους υπόλοιπους να έχουν πολλά σκαμπανεβάσματα. Σαν απογοήτευση βάζω εμάς και τους Magic.

Στη Δύση δεν υπάρχει καμμία σταθερά, πλην των Grizzlies και ενδεχομένως των πολύ καλών φέτος Pelicans. Οι Jazz σα να έχουν αρχίσει να πέφτουν, ενώ οι υπόλοιποι προς το παρόν δεν πείθουν. Μεγάλες απογοητεύσεις για διαφορετικούς λόγους οι ομάδες του Λος Άντζελες και η ασύνδετη ομάδα των Timberwolves.

* Οι Kings είναι μια κατηγορία από μόνοι τους όντας η καλύτερη ομάδα της Καλιφόρνια και με πολλές πιθανότητες να βρίσκονται στην πρώτη εξάδα. :wave:

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 11, 2022 2:07 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Δεκ 11, 2022 11:34 am
Βρισκόμαστε στο 1/3 της σεζόν, πριν την ημερομηνία 15/12 όπου πιθανόν να γίνουν κάποια trades και πριν τα Christmas games.

Στην Ανατολή οι δύο συνήθεις ύποπτοι βρίσκονται στην πρώτη δυάδα με τους Cavs να είναι η τρίτη πολύ καλή και σταθερή ομάδα. Από εκεί και κάτω έχουμε τη μεγάλη έκπληξη των Pacers που μένει να δούμε αν θα συνεχίσει ή θα ξεπουλήσει κάποια στιγμή και τους υπόλοιπους να έχουν πολλά σκαμπανεβάσματα. Σαν απογοήτευση βάζω εμάς και τους Magic.

Στη Δύση δεν υπάρχει καμμία σταθερά, πλην των Grizzlies και ενδεχομένως των πολύ καλών φέτος Pelicans. Οι Jazz σα να έχουν αρχίσει να πέφτουν, ενώ οι υπόλοιποι προς το παρόν δεν πείθουν. Μεγάλες απογοητεύσεις για διαφορετικούς λόγους οι ομάδες του Λος Άντζελες και η ασύνδετη ομάδα των Timberwolves.

* Οι Kings είναι μια κατηγορία από μόνοι τους όντας η καλύτερη ομάδα της Καλιφόρνια και με πολλές πιθανότητες να βρίσκονται στην πρώτη εξάδα. :wave:
Εμείς έχουμε πολλούς τραυματισμούς και ένα μεγάλο μέρος της αποτυχίας οφείλεται εκεί. Για μένα, μεγάλη απογοήτευση είναι το Σικάγο. Το περίμενα σίγουρα εντός οχτάδας.

Τώρα η Δύση έχει πολύ ψωμί. Όσον αφορά το Λος Άντζελες, μεγαλύτερη απογοήτευση είναι οι Clippers. Οι Lakers έχουν ομάδα για 42-44 νίκες και μετά την κακή αρχή, έχουν στρώσει αισθητά. Κοντά στα στάνταρ τους κυμαίνονται.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 11, 2022 4:47 pm

ggr έγραψε:
Κυρ Δεκ 11, 2022 2:07 pm
Εμείς έχουμε πολλούς τραυματισμούς και ένα μεγάλο μέρος της αποτυχίας οφείλεται εκεί. Για μένα, μεγάλη απογοήτευση είναι το Σικάγο. Το περίμενα σίγουρα εντός οχτάδας.

Τώρα η Δύση έχει πολύ ψωμί. Όσον αφορά το Λος Άντζελες, μεγαλύτερη απογοήτευση είναι οι Clippers. Οι Lakers έχουν ομάδα για 42-44 νίκες και μετά την κακή αρχή, έχουν στρώσει αισθητά. Κοντά στα στάνταρ τους κυμαίνονται.
Για εμάς το "μαύρο κουτί" θα ανοίξει σε λίγο καιρό και θα φανεί αν πάμε για tanking ή όντως είμαστε για τα μπάζα. Για τους Bulls βάζω έναν αστερίσκο του Ball. Ουσιαστικά λείπει έναν ημερολογιακό χρόνο και υποψιάζομαι (δεν το γνωρίζω) ότι το ρεκόρ τους είναι ανάλογο του φετεινού πρώτου τρίτου της σεζόν. Βέβαια πέρυσι ο DeRozan τέτοιες ημέρες οργίαζε και ίσως δε φαινόταν τόσο πολύ το πρόβλημα, φετος όμως που έβαλε ακόμη μια χρονιά στην πλάτη του νομίζω ότι η έλλειψη λύσεων φαίνεται περισσότερο.

Για τους Clippers συμφωνώ και επαυξάνω. Για τους Lakers πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα ο Davis θα γυρίσει στο "Πότε ο Γιάννης δεν μπορεί, πότε ο κώλος του πονεί." :P
Η εικόνα τους τελικά κόντρα στους 76ers ήταν αυτή του φινάλε ή η συνολική μέτρια; Στο δεύτερο ματς του Harden μετά τον τραυματισμό του και χωρίς τον Maxey έχαναν εύκολα, μέχρι να γίνει η ανατροπη, η οποία φυσικά δεν είναι αμελητέα, αλλά έχαναν. Θα δείξει πάντως, δεν είναι για πολλά όπως είναι δομημένοι (να δούμε αν θα βρεθεί κοροϊδο για κανά trade).

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 11, 2022 8:04 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Δεκ 11, 2022 4:47 pm
ggr έγραψε:
Κυρ Δεκ 11, 2022 2:07 pm
Εμείς έχουμε πολλούς τραυματισμούς και ένα μεγάλο μέρος της αποτυχίας οφείλεται εκεί. Για μένα, μεγάλη απογοήτευση είναι το Σικάγο. Το περίμενα σίγουρα εντός οχτάδας.

Τώρα η Δύση έχει πολύ ψωμί. Όσον αφορά το Λος Άντζελες, μεγαλύτερη απογοήτευση είναι οι Clippers. Οι Lakers έχουν ομάδα για 42-44 νίκες και μετά την κακή αρχή, έχουν στρώσει αισθητά. Κοντά στα στάνταρ τους κυμαίνονται.
Για εμάς το "μαύρο κουτί" θα ανοίξει σε λίγο καιρό και θα φανεί αν πάμε για tanking ή όντως είμαστε για τα μπάζα. Για τους Bulls βάζω έναν αστερίσκο του Ball. Ουσιαστικά λείπει έναν ημερολογιακό χρόνο και υποψιάζομαι (δεν το γνωρίζω) ότι το ρεκόρ τους είναι ανάλογο του φετεινού πρώτου τρίτου της σεζόν. Βέβαια πέρυσι ο DeRozan τέτοιες ημέρες οργίαζε και ίσως δε φαινόταν τόσο πολύ το πρόβλημα, φετος όμως που έβαλε ακόμη μια χρονιά στην πλάτη του νομίζω ότι η έλλειψη λύσεων φαίνεται περισσότερο.

Για τους Clippers συμφωνώ και επαυξάνω. Για τους Lakers πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα ο Davis θα γυρίσει στο "Πότε ο Γιάννης δεν μπορεί, πότε ο κώλος του πονεί." :P
Η εικόνα τους τελικά κόντρα στους 76ers ήταν αυτή του φινάλε ή η συνολική μέτρια; Στο δεύτερο ματς του Harden μετά τον τραυματισμό του και χωρίς τον Maxey έχαναν εύκολα, μέχρι να γίνει η ανατροπη, η οποία φυσικά δεν είναι αμελητέα, αλλά έχαναν. Θα δείξει πάντως, δεν είναι για πολλά όπως είναι δομημένοι (να δούμε αν θα βρεθεί κοροϊδο για κανά trade).

Υπάρχει ο αστερίσκος του Ball αλλά και πάλι το ρόστερ δεν είναι για 11-14. Πολλές φορές ξεκινούν χαλαρά και μετά τρέχουν και δε φτάνουν. Κέρδισαν δύο φορές τη Βοστόνη, η οποία πάει τρένο, και έχουν χάσει ματς από χειρότερες ομάδες.
Όσο για τον Davis, πιστεύω ότι φέτος θα πάει καλά. Δείχνει ότι έχει κίνητρο να αποστομώσει τους επικριτές του και φαίνεται ότι κάνει καλή διαχείριση του σώματος μέχρι στιγμής. Μακάρι να μείνει υγιής, γιατί δε σου κρύβω ότι είναι από τους παίχτες που συμπαθώ πολύ μπασκετικά. Τεχνίτης ψηλός από τους λίγους. Όσο για την εικόνα της ομάδας, είναι αξιοπρεπέστατη στους τελευταίους αγώνες. Δεν είναι ομάδα πρωταθλητισμού σίγουρα αλλά πιστεύω ότι στην οχτάδα θα τρυπώσουν. Δεν είναι και τόσο καλύτεροι οι από πάνω.

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 11, 2022 8:19 pm

Οι Νετς επίσης κατάφεραν να βγουν ζωντανοί από όσα έχουν ζήσει το τελευταίο διάστημα με τα δράματα Ιρβινγκ, Νας, Σιμμονς. Μετράνε 8 νίκες στα τελευταία 10 και οι δυο ήττες ήταν από Βοστώνη και Ιντιάνα. Χτες μάλιστα κέρδισαν την Ιντιάνα χωρίς Ντουράντ, Σιμμονς και Ιρβινγκ :shock:
Πέρασαν τους Σιξερς και είναι 1 νίκη μακρυά από τους 3ους Καβς. Μακάρι να συνεχίσουν έτσι, αίμα κι άμμος η ποστ σιζον της Ανατολής. :shot:
Οι Χιτ δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες και νομίζω πως θα πρέπει κάτι να αλλάξουν για να πάνε μακριά στα πλει οφς.

Η Δύση είναι χάλια. Πολλές ομάδες απογοητεύουν. Η Μινεσότα έδωσε ένα τεράστιο συμβόλαιο κι ένα τσουβάλι 1st round picks για τον Γκομπερτ και δεν είναι ούτε στα play ins. Μαβς και Γουοριορς έχουν σταρς που κάνουν ιστορικές σεζόν κι αυτό μόνο τους κρατάει οριακά στα play offs. Για τις ομάδες του Λ.Α. καλά τα λέτε. Πιστεύω ότι και οι δυο έχουν καλές πιθανότητες ακόμα για να τερματίσουν σχετικά ψηλά. Αλλά η υγεία Λεοναρντ και Ντειβις είναι μεγάλο στοίχημα.

Πιστονς, Ματζικ, Χορνετς, Ροκετς, Σπερς και Θαντερ φρονώ πως θα τανκάρουν δίχως αύριο με τον καινούριο χρόνο. Ετοιμαστείτε για ιστορικά losing streaks :lol: :lol:

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 11, 2022 8:40 pm

H Aνατολή από πέρσι ήταν καλύτερη αλλά φέτος έχει ανοίξει κι άλλο την ψαλίδα.

0
reignman

allstar
Reactions: 1110
Δημοσιεύσεις: 3483
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 11, 2022 10:15 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Δεκ 11, 2022 11:34 am
Βρισκόμαστε στο 1/3 της σεζόν, πριν την ημερομηνία 15/12 όπου πιθανόν να γίνουν κάποια trades και πριν τα Christmas games.

Από εκεί και κάτω έχουμε τη μεγάλη έκπληξη των Pacers που μένει να δούμε αν θα συνεχίσει ή θα ξεπουλήσει κάποια στιγμή και τους υπόλοιπους να έχουν πολλά σκαμπανεβάσματα. Σαν απογοήτευση βάζω εμάς και τους Magic.

Στη Δύση δεν υπάρχει καμμία σταθερά, πλην των Grizzlies και ενδεχομένως των πολύ καλών φέτος Pelicans. Οι Jazz σα να έχουν αρχίσει να πέφτουν, ενώ οι υπόλοιποι προς το παρόν δεν πείθουν. Μεγάλες απογοητεύσεις για διαφορετικούς λόγους οι ομάδες του Λος Άντζελες και η ασύνδετη ομάδα των Timberwolves.

* Οι Kings είναι μια κατηγορία από μόνοι τους όντας η καλύτερη ομάδα της Καλιφόρνια και με πολλές πιθανότητες να βρίσκονται στην πρώτη εξάδα. :wave:
Παιζει και το προγραμμα ρολο, νομιζω ειχαν το 4ο-5ο πιο ευκολο προγραμμα οι pacers μεχρι στιγμης. Τωρα θα αρχισει να δυσκολευει.

Για τους pistons μην απογοητευεσαι, ειστε τιγκαρισμενοι απο ταλεντο, βεβαια λειπει λιγο το σουτ σε γενικες γραμμες αλλα ειναι η ομαδα to watch για τα επομενα χρονια. Ο Κανιγκχαμ τι εχει παλι και δεν παιζει?

Οι kings ειναι η ευχαριστη εκπληξη της σεζον, παιζουν ωραιο γρηγορο μπασκετ. Ελαχιστο νταμπα ντουπα πολλες πασες και κινηση, σαν discount GSW ενα πραγμα.
Για μένα, μεγάλη απογοήτευση είναι το Σικάγο. Το περίμενα σίγουρα εντός οχτάδας.
To Chicago ειχε το 2ο δυσκολοτερο προγραμμα στην Λιγκα μεχρι στιγμης, τωρα αρχιζει να χαλαρωνει.
Για τους Bulls βάζω έναν αστερίσκο του Ball. Ουσιαστικά λείπει έναν ημερολογιακό χρόνο και υποψιάζομαι (δεν το γνωρίζω) ότι το ρεκόρ τους είναι ανάλογο του φετεινού πρώτου τρίτου της σεζόν. Βέβαια πέρυσι ο DeRozan τέτοιες ημέρες οργίαζε και ίσως δε φαινόταν τόσο πολύ το πρόβλημα, φετος όμως που έβαλε ακόμη μια χρονιά στην πλάτη του νομίζω ότι η έλλειψη λύσεων φαίνεται περισσότερο.
Δεν πρεπει να υπαρχει η δικαιολογια της απουσιας του Lonzo, δεν ειναι πως ηταν μελος της ομαδας και εχει τοσο playing time με τους αλλους που χωρις αυτον δεν δουλευει τπτ. Στο τελος τελος ο Lonzo στο half court , one tap πασες και σουτ απο τις γωνιες εδινε... Point guard δεν ηταν με την κλασσικη εννοια... και εδω ειναι το αστειο, ακριβως επειδη δν ειναι τυπικο point guard και ειχε πολυ καλο σουτ , για αυτο και ταιριαζε γαντι με lavine & derozan που θελουν πολυ τη μπαλα στα χερια τους πραγμα που αν εξαιρεσεις το σουτ που δεν εχουν, κανουν επισης dosunmu & caruso. Επισης καλυπτε τρομερα τις αδυναμιες στην αμυνα.
24-22 ηταν το record των Bulls χωρις τον Lonzo. Αλλα ειχαμε μεσα παιχνιδια πολλα με Celtics, Grizzlies, Bucks, Raptors, 76ers, Heat, Suns τα οποια ηταν ολα μαζεμενα προς το τελος του προγραμματος μας, και με λονζο μεσα ειχαμε θεματα με τα top seeds (πλην Celtics).

To προβλημα του Chicago κατ'εμε ειναι α) κακο fit ΓΕΝΙΚΑ... και των big 3 μεταξυ τους αλλα και του supporting cast με τους big 3.
β) Μετριοκακο προς κακο σκετο coaching, το οτι στο 90% των αγωνων μπαινουμε μεσα με τις παντοφλες και τις πυτζαμες και τρωμε ποντους σε pace για 120 στο ημιχρονο... και στο 2ο ημιχρονο κυνηγαμε και ξυπναμε...
Οταν δε φτασουμε στα τελευταια 5-10 λεπτα της 4ης περιοδου σε αγωνα που ειναι κοντα στο σκορ, ΞΕΧΝΑΜΕ αυτοματα την κινηση χωρις την μπαλα και το ball movement και παμε στο παλιο καλο ISOball, μπαλα στον DeMar και δυνατο παθιασμενο μασιμα της τσιχλας απο τον Billy στον παγκο.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”