Off topic NBA

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3007
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 29, 2021 12:46 pm



0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 16, 2021 7:46 am

Τα λέει ο Βλάντε. Έχει παίξει πολύ καιρό μπάσκετ στη "χρυσή εποχή" ενώ ξέρει και το σύγχρονο ΝΒΑ από τα μέσα κιόλας. Και δεν έχει υπάρξει φίλος, συμπαίκτης του Τζόρνταν για να τον κολακεύει.
https://www.sport24.gr/basket/ntivats-s ... 96255.html

Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 357
Δημοσιεύσεις: 6292
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 16, 2021 8:25 am

basket72 έγραψε:
Παρ Ιούλ 16, 2021 7:46 am
Τα λέει ο Βλάντε. Έχει παίξει πολύ καιρό μπάσκετ στη "χρυσή εποχή" ενώ ξέρει και το σύγχρονο ΝΒΑ από τα μέσα κιόλας. Και δεν έχει υπάρξει φίλος, συμπαίκτης του Τζόρνταν για να τον κολακεύει.
https://www.sport24.gr/basket/ntivats-s ... 96255.html
Αδιάφορα αυτά που λέει ο Vlade. Επίσης σε ποια χρυσή εποχή έπαιξε; Ούτε καν τότε να υπήρξε κάτι τέτοιο. Εμπορικά μόνο ίσως..

0
FIBA sucks!
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 16, 2021 8:32 am

Μορφή έγραψε:
Παρ Ιούλ 16, 2021 8:25 am

Αδιάφορα αυτά που λέει ο Vlade. Επίσης σε ποια χρυσή εποχή έπαιξε; Ούτε καν τότε να υπήρξε κάτι τέτοιο. Εμπορικά μόνο ίσως..
Η χρυσή εποχή του ΝΒΑ είναι οι δεκαετίες 80-90.
Τώρα, για τον Ντίβατς τα έγραψα και πιο πάνω.

Η εμπορική δυναμική του ΝΒΑ έχει περάσει σε άλλα επίπεδα πια και δεν μπορεί να σταθεί ούτε καν σύγκριση με την τοτινή εποχή. Αυτή είναι που καθορίζει και τα πάντα πια.

Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 357
Δημοσιεύσεις: 6292
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 16, 2021 8:36 am

basket72 έγραψε:
Παρ Ιούλ 16, 2021 8:32 am
Η χρυσή εποχή του ΝΒΑ είναι οι δεκαετίες 80-90.
Εκεί θέλω να καταλήξω.. Τα '80s ναι, εννοείται ότι θα συμφωνήσω, για τα '90s όμως έχω σοβαρές αμφιβολίες. Ούτε καν την αποκαλώ "χρυσή μπασκετική εποχή". "Εμπορική εποχή" σαφώς ναι, αλλά και αυτό λόγο Michael Jordan, όχι για κάποιον άλλον σοβαρό μπασκετικό λόγο. Τώρα αγωνίζονται παίκτες πολύ ανώτεροι σε ταλέντο από τη δεκαετία του '90.

0
FIBA sucks!
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 16, 2021 8:41 am

Μορφή έγραψε:
Παρ Ιούλ 16, 2021 8:36 am
[
Εκεί θέλω να καταλήξω.. Τα '80s ναι, εννοείται ότι θα συμφωνήσω, για τα '90s όμως έχω σοβαρές αμφιβολίες. Ούτε καν την αποκαλώ "χρυσή μπασκετική εποχή". "Εμπορική εποχή" σαφώς ναι, αλλά και αυτό λόγο Michael Jordan, όχι για κάποιον άλλον σοβαρό μπασκετικό λόγο. Τώρα αγωνίζονται παίκτες πολύ ανώτεροι σε ταλέντο από τη δεκαετία του '90.
Νομίζω ότι η χρυσή εποχή του ΝΒΑ μπορεί να φτάσει άνετα μέχρι την "ντριμ τιμ" του 92. Τότε που έπαιζε ακόμα το τριο Μάτζικ, Μπερντ, Τζόρνταν.
Ο Ντίβατς πήγε το 89 στη Σαρλότ, οπότε κάτι πρόλαβε από τη λάμψη.

Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 357
Δημοσιεύσεις: 6292
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 16, 2021 8:44 am

basket72 έγραψε:
Παρ Ιούλ 16, 2021 8:41 am
Νομίζω ότι η χρυσή εποχή του ΝΒΑ μπορεί να φτάσει άνετα μέχρι την "ντριμ τιμ" του 92. Τότε που έπαιζε ακόμα το τριο Μάτζικ, Μπερντ, Τζόρνταν.
Ο Ντίβατς πήγε το 89 στη Σαρλότ, οπότε κάτι πρόλαβε από τη λάμψη.
Νομίζω πως συμφωνούμε...

Εν τω μεταξύ τώρα μου έβαλες ιδέα, να ανοίξω θέμα για να κράξω τη δεκαετία του '90 και τους μπασκετμπολίστες της... :@#$:

0
FIBA sucks!
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2378
Δημοσιεύσεις: 7018
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 16, 2021 2:17 pm

Μορφή έγραψε:
Παρ Ιούλ 16, 2021 8:44 am
basket72 έγραψε:
Παρ Ιούλ 16, 2021 8:41 am
Νομίζω ότι η χρυσή εποχή του ΝΒΑ μπορεί να φτάσει άνετα μέχρι την "ντριμ τιμ" του 92. Τότε που έπαιζε ακόμα το τριο Μάτζικ, Μπερντ, Τζόρνταν.
Ο Ντίβατς πήγε το 89 στη Σαρλότ, οπότε κάτι πρόλαβε από τη λάμψη.
Νομίζω πως συμφωνούμε...

Εν τω μεταξύ τώρα μου έβαλες ιδέα, να ανοίξω θέμα για να κράξω τη δεκαετία του '90 και τους μπασκετμπολίστες της... :@#$:
Αν θες βοήθεια πες. Υπάρχει μπόλικο κράξιμο μόνο για το Φοίνιξ το οποίο κατάφερε να μην σηκώσει δαχτυλίδι με την υπερομάδα που έχτιζε γιατί διάλεγε διαλεχτους παικταράδες για πάγκο. ('93,'94,'95 και βάλε)

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 16, 2021 6:31 pm

Και την επόμενη σεζόν θα γίνει το play-in τουρνουά.



0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 7:47 am

mixalisgate7 έγραψε:
Παρ Ιούλ 16, 2021 6:31 pm
Και την επόμενη σεζόν θα γίνει το play-in τουρνουά.

Πολύ σωστή απόφαση, ο ΛεΜπρον ας σκούζει. Θυμίζω ότι είχε δηλώσει "όποιος το σκέφτηκε αυτό πρέπει να απολυθεί". Άσε μας κουκλίτσα μου.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 20, 2021 7:08 am

Το NBA αν μη τι άλλο δεν διστάζει να αλλάζει τους κανονισμούς αν βλέπει ότι δεν πηγαίνουν το παιχνίδι προς τα εκεί που θέλει.
Είχε παραγίνει το κακό με τους παίκτες που κέρδιζαν επιθετικά φάουλ επίτηδες με πόσους όσους τρόπους, δεν είναι μάλλον επίσημο αλλά:
https://www.cbssports.com/nba/news/nba- ... er-report/

Στην ουσία δεν θα δίνονται αμυντικά φάουλ όταν:
1. Ο επιθετικός πέφτει πάνω στον αμυνόμενο.
2. Όταν αλλάζει απότομα κατεύθυνση με σκοπό να πέσει πάνω στον αμυντικό.
3. Όταν πετάει τα πόδια του αφύσικα με σκοπό να κερδίσει την επαφή.
4. Όταν με το ελεύθερο χέρι ενώ ντριμπλάρουν κλειδώνουν το χέρι ή το σώμα του αμυντικού.
Κατά περίπτωση αν αυτό που κάνουν επηρεάζουν τον αμυντικό θα δίνονται και επιθετικά.

Δεν ξέρω αν η περίπτωση του Τρε που σταματάει απότομα για να πέσει από πίσω του ο αμυντικό που έχει προσπεράσει εντάσσεται στην περίπτωση 2.

Νομίζω ότι η πλειοψηφία των φιλάθλων και θεατών θα είναι ευχαριστημένοι με μια τέτοια αλλαγή και θα "απελευθερώσει" λίγο τους αμυντικούς.

3
3 Εικόνα
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 20, 2021 10:31 am

Επιτέλους! Καιρός ήταν! Είχε καταντήσει κουραστικό και άδικο να θεωρείται ο παίκτης που έχει την μπάλα ωσάν ιερή αγελάδα για τους Ινδούς.

Offtopic: καιρός είναι να ασχοληθεί και η Ευρώπη με αυτά τα πράγματα κάποια στιγμή.

Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3007
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 20, 2021 11:16 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Αύγ 20, 2021 7:08 am


Δεν ξέρω αν η περίπτωση του Τρε που σταματάει απότομα για να πέσει από πίσω του ο αμυντικό που έχει προσπεράσει εντάσσεται στην περίπτωση 2.

Ελπίζω ότι εντάσσεται. Ειδικά για τον συγκεκριμένο, χρειάζονται αυτές οι αλλαγές.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3007
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 20, 2021 11:38 am

Μορφή έγραψε:
Παρ Ιούλ 16, 2021 8:36 am
Τώρα αγωνίζονται παίκτες πολύ ανώτεροι σε ταλέντο από τη δεκαετία του '90.
Εξαρτάται τις θέσεις που εξετάζεις. Οι top ψηλοί των 90's ήταν καλύτεροι από τους σημερινούς. Στις περιφερειακές θέσεις υπάρχει περισσότερο ταλέντο τώρα, μιας και το παιχνίδι έχει μεταφερθεί πιο πολύ εκεί. Όσον αφορά τους ρολίστες, οι τότε διέθεταν διαφορετικά προσόντα (σουτ από μέση απόσταση, ποστάρισμα) σε σχέση με τους σημερινούς (τρίποντο, ντράιβ) , ανάλογα με τις απαιτήσεις του παιχνιδιού κάθε εποχής. Αν θες τη γνώμη μου, οι σημερινοί είναι λίγο πιο καθοριστικοί στην πορεία της ομάδας τους από τους αντίστοιχους του παρελθόντος. Το βασικό θέμα όμως για μένα είναι οι κανονισμοί. Από το 1990 έως το 2005 οι άμυνες γίνονταν κάθε χρόνο και πιο έντονες, τα σκορ έπεφταν σταδιακά και επωφελούνταν οι πιο physical ομάδες. Τα τελευταία χρόνια γίνεται το εντελώς αντίθετο. Άρα , θα πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψη και τη δυσκολία με την οποία πετύχαιναν τους πόντους τους οι σταρ εκείνης της εποχής σε σχέση με τους σημερινούς. Θα είχαν τα ίδια νούμερα τότε οι σημερινοί σταρ; Κάποιοι ναι, κάποιοι όχι. Δε νομίζω πως όλοι οι παίχτες πάσχουν από παρελθοντολαγνεία και θέλουν συνέχεια να μειώνουν τους σημερινούς. Ακόμη και παίχτες που έτυχε να παίξουν και στις δύο εποχές (Kobe, Duncan, Garnett) μιλούν για το πόσο πιο σκληρά ήταν τα πράγματα τότε. Άλλωστε οι παίχτες είναι αυτοί που έχουν την εμπειρία από το παιχνίδι και ως εκ τούτου πολύ καλύτερη εικόνα από εμάς στο τι τους δυσκόλευε και τι όχι.

Και για μένα, "χρυσή εποχή" θεωρούνται τα 80's, αφού το expansion του ΝΒΑ, αποδυνάμωσε κάπως τα ρόστερ των ομάδων (μπήκαν 6 νέες ομάδες συνολικά). Από τα μέσα των 90's και μετά, άρχισαν να δημιουργούνται ξανά ομάδες με πιο βαθιά ρόστερ. Τέλος, πολύ καλή περίοδο θεωρώ από το 2008 έως το 2014, γιατί είχαν πλησιάσει στη χρυσή τομή ανάμεσα στην άμυνα και την επίθεση. Μετά ξέφυγε προς την επίθεση το πράγμα.

@basket72. Ο Ντίβατς ξεκίνησε από τους Lakers, στη Σάρλοτ πήγε το 1996 ως αντάλλαγμα για τον Kobe. :)

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 02, 2021 3:09 pm

Τα μέτρα για όσους έχουν εμβολιαστεί και όσους δεν έχουν εμβολιαστεί για την επερχόμενη σεζόν:







0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”