Κορυφαίος PF στην ιστορία του ΝΒΑ

Συντονιστής: Captains

Ποιος είναι ο κορυφαίος pf στην ιστορία του NBA?

Giannis Antetokounmpo
3
3%
Charles Barkley
17
15%
Tim Duncan
30
27%
Kevin Garnett
12
11%
Pau Gasol
1
1%
Elvin Hayes
2
2%
Karl Malone
25
23%
Bob McAdoo
1
1%
Kevin McHale
2
2%
Dirk Nowitzki
15
14%
Bob Pettit
2
2%
Dennis Rodman
1
1%
άλλος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 111
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 3:02 pm

Μέχρι 3 επιλογές, τα γνωστά :D
Τον Γιάννη τον έβαλα περισσότερο για το μέλλον προφανώς (αν και έχει ένα MVP ήδη, κάτι που δεν έχουν πολλοί της λίστας), έτσι για την θετική ενέργεια, αλλά και για την ίντριγκα του πού μπορεί όντως να φτάσει :smile: Θυμίζω ότι στο παλιό φόρουμ τα polls είχαν φτιαχτεί κάπου το 2005 και ερχόμασταν το 2012 και λέγαμε μα πού είναι ο Λεμπρόν :P

Θα μπορούσα φυσικά να βάλω σπουδαία ονόματα όπως ο Dolph Schayes ή και νεότερους όπως ο Webber, αλλά αμφιβάλλω αν θα έπαιρναν κάποια ψήφο ανάμεσα στα 4-5 μεγαθήρια της θέσης.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 4:12 pm

Νομίζω είναι η πιο δύσκολη θέση. Καθώς υπήρξαν υπερπαίκτες σε αυτή την θέση και μόνο ότι εκτός λίστας είναι ο Chris Webber ή ο Dolph Schayes κάτι δείχνει.

Εγώ θα τους χωρίσω σε εποχές. Στη σύγχρονη εποχή υπήρξε ο Τιμόθεος, ο Garnett, ο Dirk, ο Rasheed και ο Webber. Ο Pau για εμένα είναι ο κορυφαίος international player, σίγουρα μέσα στους 15 καλύτερους ψηλούς στο NBA, αλλά στο μυαλό μου τον έχω C(στο ΝΒΑ έκανε στατιστικά σαν C, πήρε τίτλους σαν PF). Από εκεί και μετά ο Rasheed έπρεπε να κάνει περισσότερα και να τρυπησει το ταβάνι του και να γίνει ο κορυφαίος. Ούτε καν το πλησίασε. Ο Webber είναι ο πιο άρτιος τεχνικά(ντριμπλα-πάσα) και σε δύναμη, όμως κάτι οι τραυματισμοί κάτι η λιγοψυχιά που είχε του στέρησαν κάποιους τίτλους. Ο Garnett ήταν ένα τέρας, ειδικά στην άμυνα, αλλά κυρίως σε "τρόμαζε" με το παιχνίδι του. εΊχε όμως πολλές χρονιές που οι ομάδες του πάτωναν. Και πάτωναν πολύ στη βαθμολογία. Ο Γερμανός και ο Duncan για εμένα είναι το ίδιο. Έμειναν και οι δύο στην ίδια ομάδα πήραν και οι δύο πρωτάθλημα και MVP (ο Duncan πήρε περισσότερα). Μπασκετικά και οι δύο εξέφραζαν το απλό, το απέριττο. Δεν μπορώ να τους ξεχωρίσω, αν έπρεπε να βάλω λίγο πιο μπροστά θα έβαζα τον Duncan.

Στις δύο προηγούμενες δεκαετίες είχαμε τον Kemp, τον Barkley, τον Malone, τον Rodman και τον McHale. Ο Kemp ήταν αθλητικότατος, θεαματικότατος, εργατικότατος αλλά στο τέλος η καριέρα του πήρε την κάτω βολτα αφενός, αφετέρου δεν κατέκτησε τίτλους τις δύο φορές που του δόθηκε η ευκαιρία(απόκλείστηκαν οι Sonics από το όγδοο Denver). Ο Barkley ήταν ο πρώτος κοντός που αγωνιστηκε σαν ψηλός. Πραγματικός δυναμίτης, αλματάρα στο θεό, ωραίο mentality(καυγατζής). Στα συν του η εκτόξευση του Phoenix. Χωρίς αυτόν δε θα έπαιζαν τελικούς, δε θα πήγαινε η σειρά σε έκτο παιχνίδι(θα είχε τελειώσει στο Σικάγο). Στα μείον του οι τίτλοι. Ο McHale είναι πολύ υποτιμημένος από πολλούς όμως θυμάμαι πως αφενός ήταν πολυ δύσκολα αντιμετωπίσιμος στην επίθεση αφετέρου ήταν πολύ καλός αμυντικός και team player. Τη χρονιά που έχασαν το πρωτάθλημα, έπαιζε στα Play-offs με σπασμένο πόδι και όμως έβαζε κάτι 25άρες ξεγυριμένες. Στα μείον του ότι δε νομίζω να μπορούσε να είναι πρώτο βιολί σε μια ομάδα. Ο Rodman ξενίζει πολλούς αλλά ίσως να είχε τη μεγαλύτερη θέληση για νίκη από όλους τους παραπάνω. Μπορεί να ήταν μέτριος στην επίθεση αλλά νομίζω πως οι συμπαίκτες του ένιωθαν ασφάλεια με αυτόν στο παρκέ, καθώς έβαζε δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα(με τη έφεση του στο επιθετικό ριμπάουντ) όπως ήταν σχεδόν αδύνατο να τον περάσεις στην άμυνα. Τρομερά αθλητικός, τρομερά τρελός, τρομερό Πιστόνι :D . Ο Malone ήταν κατά τη γνώμη μου ο κορυφαίος. Διότι ήταν καταπληκτικός παίκτης και στις δύο πλευρές του παρκέ, ήταν πάντα στα Play-offs και παρόλο που είχε μέτριους συμπαίκτες(πλην Stocton) πάντα οι Jazz ξεχώριζαν. Το P'n' Roll και το midrange παιχνίδι του δεν θυμάμαι να το έχω δει από κανέναν.

Για τους πριν τα 80's εικόνα καλή δεν έχουμε όμως η πεντάδα Elvin Hayes, Bob McAdoo, Bob Pettit, Dolph Schayes αλλά και Jerry Lucas. Τα νούμερα των Hayes, Pettit και Schayes είναι αδιανόητα. Πιθανόν αν είχαμε εικόνα ίσως να μιλάγαμε με πολύ πιο κολακευτικά λόγια για εκείνους. Για τον McAdoo είδαμε στα 40 στην Ευρώπη τι έκανε, φανταζομαι τι θα έκανε στα 25-30 στο ΝΒΑ.

Υ.Γ. Από βιντεάκια που έχω δει παικταράς ήταν και με πολύ καλά νούμερα ο Νο2 των Sixers ο George McGinnis.
Υ.Γ2. Προσεχώς μακελειό και στους C!!! :D

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 4:36 pm

Χμμμμ.
Είχα ξεχάσει την επιλογή "άλλος" και τώρα που την πρόσθεσα βλέπω ότι μηδενίστηκαν οι ψήφοι :|
Ακόμα μαθαίνουμε, θα το δούμε τεχνικά τι σημαίνει αυτό, προς το παρόν όσοι είναι ξαναψηφίστε :P

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 4:47 pm

δυσκολες επιλογες. Gasol και Dirk κανανε τρομερα πραγματα, σε μια λιγκα που η αθλητικοτητα κυριαρχει. αλλα ο γερμανος επειδη εκατσε σε μια ομαδα για παντα και πηρε και πρωταθλημα ως το πρωτο βιολι και ηγετης θα παρει την ψηφο μου.

για τον ιδιο λογο θα ψηφισω και τον Duncan αντι του KG. πιο αθλητικος ο κεβιν και ισως καλυτερος αμυντικος, αλλα ο τιμ σου εδινε την εντυπωση οτι αραξε εγω θα κερδισω στο τελος. αλλωστε πηρε και περισσοτερους τιτλους απο κεβιν. ηταν και η αρτιοτητα που ειχε στην επιθεση, ο κεβιν ηταν λιγο ατσουμπαλος αλλα κτηνος, οποτε τιμ!

τελος, μεταξυ charles και malone, πραγματικα δεν ξερω τι να διαλεξω. ισως ειναι και δυσκολο γιατι δεν ειχα εικονα μεγαλη απο αυτους και λιγους αγωνες τους εχω δει σε βιντεο. μαλλον θα διαλεξω τον ταχυδρομο καθως τον θεωρω πιο πληρη. αλλα ειναι δυσκολη επιλογη.

σιγουρα αδικια ειναι που δεν ψηφιζονται καποιοι αλλα τετοιοι παικταραδες λογικο ειναι να μην μπορεις να τους ψηφισεις ολους.

στα 5αρια θα γινει η μεγαλη σφαγη! αλλωστε η δεκατια των 90s τα πενταρια ηταν οι περισσοτεροι σταρς!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 5:29 pm

Ντάνκαν, Μπάρκλεί, Καρλ Μαλόουν.

Ο Ντάνκαν είναι το ίδιο το μπάσκετ. Απίστευτος παίκτης, του αξίζει η πρωτιά.

Ο Μπάρκλεϊ αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός στις επιλογές του θα μπορούσε να πάρει κι άλλα δαχτυλίδια κι ως εκ τούτου να απειλούσε πιο πολύ τον Τιμόθεο.

Ο Μαλόουν επίσης ατύχησε τότε στο Σολτ Λέικ Σίτι.
Ο Νοβίτσκι από κοντά όπως κι ο Μακχέιλ που κινήσεις του κόπιαρε ο Γερμανός.
Γιάννης και Άντονι Ντέιβις όταν 30ρίσουν ας πούμε, θα μπούνε δυναμικά στην πρώτη πεντάδα.


Προσθέτω Σον Κεμπ γιατί δεν έχω δει πιο θεαματικά καρφώματα από κανέναν και γιατί το δίδυμο Πέιτον -Κεμπ ήταν η επιτομή της άλεϊ ουπ.

3 παίκτες που στα κολλεγικά τους φαινόταν έτοιμοι να σαρώσουν από τη θέση αλλά δεν το έκαναν, ήταν οι Κρις Γουέμπερ, Ντάνι Μάνινγκ και Λάρι Τζόνσον.

Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 5:47 pm

Επίσης, δύσκολη θέση. Ο χωρισμός σε εποχές που έχει κάνει ο ssoulliss βοηθάει αλλά και πάλι είναι δύσκολα τα πράγματα.
Στη δεκαετία του '90 κυριαρχούσαν οι Malone και Barkley. O Karl ήταν ο ορισμός του PF, power κανονική. Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο δυνατό θα ήταν το σκριν του, σαν να τρακάρεις σε τοίχο. Ο Sir όμως μου άρεσε περισσότερο, αφού αν και κοντός για τη θέση του είχε τη δύναμη, την εκρηκτικότητα και την ευστροφία για να κυριαρχεί. Barkley από μένα ανάμεσα στους 2.

Η επόμενη δεκαετία είναι πιο δύσκολη. Ως πρώτους βάζω τους KG και Duncan. Φοβερός αμυντικός o Kevin και άρτιος επιθετικά, είχε την ατυχία να χαραμίσει τα καλά του χρόνια στη Μινεσότα χωρίς αξιόλογους συμπαίχτες, τη στιγμή που ο μεγάλος του ανταγωνιστής (Duncan) είχε βρει ένα ιδανικό περιβάλλον στο σαν Αντόνιο και κατέκτησε 5 τίτλους. Το 2004 ο KG ήταν εκπληκτικός και οδήγησε ψηλά τη Μινεσότα, αφού είχε αξιόλογους συμπαίχτες. Η αξία του φάνηκε στη Βοστόνη, αφού ήταν ο x factor της ομάδας οργανώνοντας όλη την άμυνα και ίσως να είχε κατακτήσει 2 ακόμη τίτλους, αν δεν τραυματιζόταν το 2009. Για τον Timmy, τι να πω; Ιδανικός συμπαίχτης, μέγας γνώστης του μπάσκετ, άλλαξε όλη την κουλτούρα των Σπερς. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιον από τους δύο. Κατάφεραν πάντως να διακριθούν σε μια εποχή που είχε πολλά αξιόλογα τεσσάρια( Dirk, Webber, Gasol, Wallace). O Sheed ήταν ο παίχτης που παρακολουθούσα πιο πολύ, προσπαθώντας να "κλέψω" κινήσεις τουμ μιας και έπαιζα στην ίδια θέση και χρησιμοποιούσα πολύ το σουτ. Μου άρεσε πιο πολύ απ' όλους αλλά δεν μπορώ να τον βάλω πιο ψηλά, αφού δεν έφτασε εκεί που μπορούσε

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 8:31 pm

Garnett Malone kai BigE απο μενα.

υγ ο ροντμαν εχει δυο airball ελευθερες βολες σερι. :rofl: (το θυμιζω γιατι θελω να του κοψψ ψηφους)
υγ2 δεν ψηφιζω γιαννη για του χρονου. Οι περισσοτεροι ειναι γατακια μπροστα του.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 9:44 pm

Μόνο παλιοί. Για να έχουμε μια μικρή εικόνα.

Χαλαρά τους έπαιζε τους σημερινούς ο Elvin Hayes. :D



Bob McAdoo. Καλαθομηχανή και Jump-σουτάκιας από τους λίγους.



Bob Pettit.



Dolph Schayes



Jerry Lucas



Υ.Γ. Άσχετο! Θυμήθηκα τον Tom Chambers, καλός ψηλός όχι για να τον βάλουμε στη λίστα, που πέρασε από την Μακάμπι στα γεράματα. Με έλατήρια στα πόδια έπαιζε τότε. Στην Ευρώπη ήρθε πολύ βαρύς μετά.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 10:30 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 9:44 pm


Υ.Γ. Άσχετο! Θυμήθηκα τον Tom Chambers, καλός ψηλός όχι για να τον βάλουμε στη λίστα, που πέρασε από την Μακάμπι στα γεράματα. Με έλατήρια στα πόδια έπαιζε τότε. Στην Ευρώπη ήρθε πολύ βαρύς μετά.

Ε, όχι κι άσχετο! Καλά κάνεις και τον αναφέρεις. Είχε βγει και πολυτιμότερος σε ολ σταρ. Έπεσε στα χρυσά χρόνια του ΝΒΑ αλλιώς θα ήταν κάθε χρόνο ολ σταρ παίκτης. Σούπερ δίδυμο και μετά στο Φίνιξ παρέα με Κέβιν Τζόνσον και συνεπικουρούμενοι από τον παικταρά Νταν Μάειρλι .
Ελατήρια στα πόδια που λες κι εσύ αλλά και δυνατός καθώς και πολύ μπάσκετ ο Τσέιμπερσ. Στρετς 4!

Πολύ καλό τεσσάρι εκείνων των χρόνων και ο Τέρι Κάμινγκς του μέτριου τότε Μιλγουόκι.( παρέα με Ρίκι Πιρς και μπαμπά Σίκμα :smile: ).

Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 30, 2020 6:09 am

Ένας ακόμη σπουδαίος PF που αξίζει να αναφερθεί είναι ο μακαρίτης Dave DeBusschere. Δυνατός παίχτης, καλός ριμπάουντερ και με καλό σουτ από μέση απόσταση, έπαιξε σημαντικότατο ρόλο στη μεγάλη ομάδα της Νέας Υόρκης των αρχών της δεκαετίας του '70, που πήρε δύο πρωταθλήματα βασιζόμενη στο ομαδικό παιχνίδι της. Οι πρωταθλήτριες ομάδες του Detroit και του San Antonio (των 00's) μπορούμε να πούμε ότι αποτελούσαν τη "συνέχεια" αυτής της ομάδας των Knicks.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 30, 2020 8:17 am

Malmoe & Duncan από μένα, αρκετά πίσω οι υπόλοιποι. Μεγάλη συμπάθεια στο Μπαρκλει αλλά όταν ένα σκαλί πιο κάτω, ό δε Νοβιτσκι πήρε τίτλο απέναντι σε υπερομαδα, αλλά πολύ μονοδιαστατος παίκτης.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Rated: (en)joy

 a1greece
Reactions: 36
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: Πέμ Απρ 18, 2013 9:47 pm
Τοποθεσία: From Here To Nowhere
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 30, 2020 2:24 pm

Malone, Petit, Garnett, Barkley, Nowitzki η δική μου 6άδα. Και από πάνω τους καθαρά ο Duncan. Και όχι γιατί δεν ήταν παικταράδες οι προαναφερθέντες.. Αλλά γιατί κανένας απ'τους PFs του poll δεν είχε τον συνδυασμό άμυνας, elite game στο post, efficiency,
σταθερότητας και μεγάλων
εμφανίσεων στα playoffs όπως ο Duncan και κανένας άλλος δεν μπορώ να πω ότι μπαίνει καθαρά σε ένα top 12-13 goat.

υγ. ομολογώ ήθελα την προσθήκη και του Dolph Schayes, απώλεια η απουσία του βάσει και των υπολοίπων ονομάτων...

1
1 Εικόνα
"A team will always appreciate a great individual if he's willing to sacrifice for the group."
"The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 01, 2020 5:56 pm

Είναι νομίζω η μοναδική θέση από τις 5, που οι πρώτοι 3-4 είναι παίκτες από το 1990 και μετά (ως προς την ακμή τους έστω), επομένως παίκτες που οι περισσότεροι από εμάς έχουμε προλάβει πλήρως.

Από τους παλιότερους, νομίζω πως αυτός που αδικείται περισσότερο είναι ο Bob Pettit. Δυστυχώς η καριέρα του έπεσε πάνω στους Celtics, απέναντι στους οποίους πήρε βέβαια έναν τίτλο το 1958, αλλά έχασε άλλες 3 σειρές τελικών (τις 2 μάλιστα στο 7ο παιχνίδι). Τα νούμερα του? 26.4 πόντοι και 16.2 ριμπάουντ καριέρας στην κανονική περίοδο, και 25.5 πόντοι με 14.8 ριμπάουντ στα πλέι-οφ. Σε αυτό βέβαια συμβάλλει το γεγονός ότι αποσύρθηκε μόλις στα 32 του, άρα τα νούμερά του δεν αντικατοπτρίζουν κάποια "παρακμή", βέβαια ίσως έτσι να έχασε την ευκαιρία να κερδίσει κάποιον τίτλο ακόμη εάν συνέχιζε ακόμη κάποια χρόνια. Το πιο αξιοσημείωτο όμως είναι ότι ψηφίστηκε στην 1η πεντάδα του ΝΒΑ στις 10 από τις 11 σεζόν που αγωνίστηκε (την άλλη ήταν στην 2η), και βγήκε και 2 φορές MVP ανάμεσα στους σαφώς πιο αναγνωρίσιμους μύθους Ράσελ, Τσάμπερλεν, Ρόμπερτσον.

Όσον αφορά τους κορυφαίους, νομίζω πως ο Ντάνκαν δικαιωματικά έχει την πρώτη θέση. Ο Μαλόουν και ο Μπάρκλεϊ πλήττονται πάρα πολύ λόγω των 0 τίτλων τους, και όχι όταν μιλάμε για τους κορυφαίους των κορυφαίων, δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία το ότι "έπεσαν πάνω στον Τζόρνταν". Είναι βέβαια οι άλλοι 2 που ψήφισα, μιας που θα συμφωνήσω για το σχόλιο για τον αγαπημένο Ντιρκ ότι υπήρξε αρκετά μονοδιάστατος. Πήρε βέβαια το δαχτυλίδι που λείπει από τους άλλους δύο, ίσως στην μεγαλύτερη μάχη "good vs evil" που προσωπικά έχω βιώσει τα χρόνια που βλέπω ΝΒΑ :D
Όσο για τον Garnett, προσωπικά τον έχω εκτός της πεντάδας μου για να χωρέσω τον Pettit, ενώ βέβαια μεγάλη προσωπική αδυναμία είναι και ο McHale, που συχνά υποτιμάται το πόσο επιδραστικός μπρος-πίσω ήταν σε μία πολύ μεγάλη ομάδα όπως οι Celtics των 80ς.
Rated: (en)joy έγραψε:
Δευ Μαρ 30, 2020 2:24 pm
υγ. ομολογώ ήθελα την προσθήκη και του Dolph Schayes, απώλεια η απουσία του βάσει και των υπολοίπων ονομάτων...
Σίγουρα, θα μπορούσε να μπει και ο Schayes αντί του Gasol, του McAdoo ή του Rodman. Πιθανώς αν έκανα κάποιο δικό μου προσωπικό rank να χωρούσε. Απλώς ήθελα να κάνω τα poll αρκετά αντιπροσωπευτικά του τι μπορούσε να ψηφίσει κάποιος, και θεώρησα πως το "ασπρουλιάρης pf των 50ς που δεν έχει δει κανείς μας" καλύπτεται από τον Pettit :P

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 01, 2020 6:56 pm

benchwarmer έγραψε:
Τετ Απρ 01, 2020 5:56 pm
.... Ο Μαλόουν και ο Μπάρκλεϊ πλήττονται πάρα πολύ λόγω των 0 τίτλων τους, και όχι όταν μιλάμε για τους κορυφαίους των κορυφαίων, δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία το ότι "έπεσαν πάνω στον Τζόρνταν"....
Είναι τέτοια η διαφορά του Τζόρνταν με οποιοδήποτε άλλον παίκτη κι αν έχει παίξει το άθλημα που αποτελεί εξήγηση κι όχι δικαιολογία, φίλε bench. Επιπλέον μιλάμε για εποχή που βρίθει, διαχρονικά κορυφαίων παικτών σε όλες τις θέσεις. Και στο λέω, έχοντας πάντα αγαπημένους παίκτες τον Ντόκτορ Τζέι, τον Μάτζικ, τον Πίπεν και τον Χακίμ. Ποτέ μου δεν είχα τον Τζόρνταν.
Ο Μπάρκλεϊ για μένα ήταν πιο ταλαντούχος από τον ταχυδρόμο. Μιλάμε για θαύμα της φύσης με φοβερή οξυδέρκεια που μπορούσε να παίξει εώς και τις 5 θέσεις σε μια πεντάδα. Μόνο τον Ντάνκαν τοποθετώ πιο πάνω σε ταλέντο από τον Μπάρκλεϊ. Ο Μαλόουν, σούπερ, πολύ γυμναστήριο, πολύ όγκος καταπληκτικός μες τη ρακέτα και το τρανζίσιον (να είναι καλά και οι πάσες διαβήτη του Στόκτον ;) ) αλλά δεν είχε το μπάσκετ που είχε μέσα του ο Σερ Τσαρλς .
benchwarmer έγραψε:
Τετ Απρ 01, 2020 5:56 pm
..... βέβαια μεγάλη προσωπική αδυναμία είναι και ο McHale, που συχνά υποτιμάται το πόσο επιδραστικός μπρος-πίσω ήταν σε μία πολύ μεγάλη ομάδα όπως οι Celtics των 80ς.....
Επίσης δεν ήταν ποτέ μου, αγαπημένος παίκτης μιας κι έπαιζε στην αντίπαλη ομάδα, τους Σέλτικς φορούσε και το τριφύλλι -άστα να πάνε :smile: . Αλλά αντικειμενικά δίδαξε πως παίζεται η θέση και σίγουρα ο Ντιρκ τον κόπιαρε πολύ. Καταπληκτικό 4αρι, για μένα στην κορυφαία 5αδα έβερ.

Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 03, 2020 1:57 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Απρ 01, 2020 6:56 pm
Είναι τέτοια η διαφορά του Τζόρνταν με οποιοδήποτε άλλον παίκτη κι αν έχει παίξει το άθλημα που αποτελεί εξήγηση κι όχι δικαιολογία, φίλε bench. Επιπλέον μιλάμε για εποχή που βρίθει, διαχρονικά κορυφαίων παικτών σε όλες τις θέσεις.
Ναι ίσως να μην χρησιμοποίησα τις σωστές λέξεις. Αυτό που εννοούσα είναι ότι, ανεξάρτητα με ποιον αντίπαλο έπαιζαν, θεωρώ πολύ δύσκολο να θεωρήσω κάποιον τον κορυφαίο στην θέση του (και κάποιον από τους 8-10 κορυφαίους όλων των εποχών) αν έχει 0 πρωταθλήματα...
Και το λέω εγώ, που προσωπικά απολαμβάνω πολύ περισσότερο να βλέπω τον Μαλόουν και τον Μπάρκλεϊ, από τον Ντάνκαν.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”