Κορυφαίος SG στην ιστορία του NBA

Συντονιστής: Captains

Ποιος είναι ο κορυφαίος sg στην ιστορία του NBA?

Ray Allen
2
2%
Kobe Bryant
28
23%
Clyde Drexler
6
5%
George Gervin
2
2%
Manu Ginobili
2
2%
James Harden
1
1%
Allen Iverson
10
8%
Michael Jordan
48
39%
Pete Maravich
3
2%
Reggie Miller
5
4%
Dwayne Wade
5
4%
Jerry West
11
9%
άλλος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 123
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 26, 2020 2:44 pm

Συνεχίζουμε με τους σούτινγκ γκαρντ ;) 3 επιλογές ξανά, αν και μάλλον όλοι θα έχουμε 2 κοινούς :P

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 26, 2020 2:48 pm

Προφανως ο καλυτερος ολων C.Drexler και μετα ακολουθουν καποιος M Jordan και Kobe Bryant, αντικειμενικα παντα.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 26, 2020 2:55 pm

το ποιος ειναι ο καλυτερος εδω ειναι ευκολο θαρρω, καθως αυτα που εκανε ο μιχαλακης ιορδανης δεν τα εχει κανει ακομα καποιος αλλος.

απο κει και περα ειναι πολλοι που κανανε τρομερα πραγματα οπως ο Kobe, που για μενα ηταν ο 2ος καλυτερος.

drexler, iverson, wade μεγιστοι παιχταραδες, αλλα αυτος που για μενα ηταν πιο κοντα απο ολους στο ταλεντο του jordan, αλλα ηταν και ατυχος με τραυματισμους αλλα και πολυ χαλαρος για να προπονηθει τοσο σκληρα οσο ο kobe π.χ ηταν ο συνονοματος Tracy MacGrandy! τα ειχε ολα εκτος απο τον εγωισμο του kobe και τα πνευματικα στοιχεια ωστε να γινει ο κορυφαιος. αν ειχε το work ethic του kobe ισως να περναγε και τον μιχαλακη. μακραν ο μοναδικος που θα μπορουσε να ξεπερασει τον jordan με βαση το ταλεντο.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 26, 2020 5:32 pm

Τζόρνταν, Κόμπι, Γουέστ

ilpostino

 nba
Reactions: 8
Δημοσιεύσεις: 2744
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεοχώρι
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Mήτσος-Σπαν
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 26, 2020 5:39 pm

τζόρνταν και κόμπε οι δύο πρώτες ψήφοι.η τρίτη στoν clyde the glide βεβαίως βεβαίως!!τεράστιος ντέξλερ.

ειδική μνεία στο μανού, ο οποίος για μένα όχι μόνο ήταν ο καλύτερος sg μετά τον κόμπε τα χρόνια που αγωνίζοταν αλλά και ο καλύτερος ξένος που έχει παίξει ποτέ στο νβα δίπλα σε χακίμ, ντιρκ, ντανκαν.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5136
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 26, 2020 5:50 pm

Συνεχίζοντας την 1 παράδοση που έχω ξεκινήσει δεν θα ψηφίσω ούτε την αυτού μεγαλειότητα ούτε τον Κόμπυ.
Ψήφο στον αγαπημένο μου Ρέτζυ για τον οποίο είμαι πεπεισμένος ότι αν έπαιζε στις μέρες μας με τα μέσα και τις βελτίωση στις προπονητικές μεθόδους θα ήταν και πάλι ο καλύτερος σουτέρ.
Ψήφο στον Ρέι.
Και τι έλεγα ότι δεν ψηφίζω παλιούς παίκτες; Ότι το μπάσκετ έχει αλλάξει κλπ; Ψήφο στον Μάραβιτς μόνο και μόνο για τα χαιλάιτ που έχω δει απ' αυτόν.

0
Evanik32

 
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 2:23 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 26, 2020 7:44 pm

Με διαφορα απο τον δευτερο Jordan.
Δευτερος σιγουρα Kobe.
Επομενος λογω προσωπικης συμπαθειας Μανου Τζινομπιλι.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 26, 2020 9:43 pm

Το πρώτο δίδυμο που ψήφισα είναι λογικό και σαφές. Ο GOAT MJ πρώτη ψήφος και η δεύτερη (εντελώς αντικειμενικά, μπορεί και όχι :D ) στο προσωπικό μου ίνδαλμα που έχω avatar και που άδικα χάσαμε πριν από ακριβώς δύο μήνες. Για όλα όσα μας δίδαξε και μας ενέπνευσε τόσο μπασκετικά όσο και προσωπικά με το Mamba mentality του.

Τρίτη ψήφος ήταν ανάμεσα σε Drexler και Iverson και κατέληξα στον δεύτερο. Ο πρώτος λόγος είναι ότι μεγάλωσα παρακολουθώντας τον σε αντίθεση με τον Clyde που τον ξέρω περισσότερο από βίντεο. Ο δεύτερος είναι για άλλο το attitude που είχε ανέκαθεν ο Iverson σε μπασκετικό και προσωπικό επίπεδο, έβλεπα χθες ένα βίντεο σχετικά με το πόσο κόντρα του πήγαινε το ΝΒΑ και εκείνος εκεί ακούραστος να μην αλλάζει ποτέ.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11152
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 7:10 am

Παρακαλώ να κλείσει το τόπικ,δεν έχει λόγο ύπαρξης. :lol:

0
Άβαταρ μέλους
Rated: (en)joy

 a1greece
Reactions: 36
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: Πέμ Απρ 18, 2013 9:47 pm
Τοποθεσία: From Here To Nowhere
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 9:02 am

Καλημέρα σε όλους, ξεκάθαρη η πρώτη 3αδα για μένα, δεν βλέπω κάποιον που να μπορεί να μπει σφήνα στους 3 πρώτους, ακόμα και ο Harden θεωρώ ότι δύσκολα τα επόμενα χρόνια θα το καταφέρει. Εφόσον πιστεύω πως ο Κόμπι έχει καταφέρει να ξεπεράσει τον μέντορα του τον Jerry West θα τον βαλω στη δεύτερη θέση επομένως θα συμφωνήσω με τον φίλο που έγραψε πιο πάνω Jordan, Kobe, Jerry West.

0
"A team will always appreciate a great individual if he's willing to sacrifice for the group."
"The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 9:49 am

Jerry Stackhouse, Richard Hamilton και Joe Dumars οι καλύτεροι όλων των εποχών!!! :D :P

Πραγματικά στη λίστα είναι όλοι παικταράδες. Έγω έχω μια αδυναμία στους άσουτους για αυτό έχω μια παραπάνω συμπάθεια στον Clyde the Glide Drexler αλλά και στον Allen Iverson. Για τον δεύτερο απέκτησα ακόμη μεγαλύτερη συμπάθεια όταν είδα ένα ντοκυμαντέρ σχετικά με τα παιδικά του χρόνια αλλά και τα μπλεξίματα που είχε.

Ψήφισα Gervin(που είναι περισσότερο τριάρι όχι δυάρι) και West.

Ο Gervin


Ο West


Άξιοι αναφοράς ο Sam Jones (το πολυβόλο των Celtics στα 60's), ο Jeff Hornacek(πάντα βασικός-πάντα πολύ σταθερός ακόμη και στα γεράματα) και ο Dumars(ο πραγματικός MVP των Pistons). :smile:

Sam Jones


Αυτός που ίσως να άξιζε να είναι στη δεκάδα είναι ο Mitch Richmond. Μεγάλος σκόρερ και πολύ μεγάλη παιχτάρα. Μέλος του "Run TMC" των Warriors.

Ο Mitch Richmond


0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 10:32 am

ssoulliss έγραψε:
Παρ Μαρ 27, 2020 9:49 am

Ο Mitch Richmond
Νομίζω ότι ο Ρίτσμοντ θα μπορούσε να μπει στη λίστα, όπως κι ο Τζο ο Ντουμαρς αλλά κι ο Βινς Καρτερ (με ένα μπόνους για τον τελευταίο τη διάρκεια του σε βάθος....4 δεκαετιών!)
Επειδή είναι η κατ΄εξοχήν θέση που έχει παράγει αρχι- σκόρερς ίσως θα έπρεπε να μπουν περισσότεροι ;) . Το ίδιο και στο SF.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 1:10 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Μαρ 27, 2020 10:32 am
Νομίζω ότι ο Ρίτσμοντ θα μπορούσε να μπει στη λίστα, όπως κι ο Τζο ο Ντουμαρς αλλά κι ο Βινς Καρτερ (με ένα μπόνους για τον τελευταίο τη διάρκεια του σε βάθος....4 δεκαετιών!)
Επειδή είναι η κατ΄εξοχήν θέση που έχει παράγει αρχι- σκόρερς ίσως θα έπρεπε να μπουν περισσότεροι ;) . Το ίδιο και στο SF.
:goodpost:

Για τον Vince ίσως τον δούμε στα τριάρια.

Συμφωνώ πως πρέπει να υπαρχει δεκαπεντάδα τουλάχιστον, αν είναι εφικτό. Άλλωστε ο σκοπός του poll πέρα από τις απόψεις και των αναμνήσεων μας είναι να έχουμε σε μια μικρή δειγματοληψία τους πέντε πρώτους.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 1:18 pm

Αντί ποιου βρε παιδιά να μπει ο Ρίτσμοντ? Του Γουέιντ? Του Άλεν?
Ωραίος παίκτης, καλά νούμερα για πολλά χρόνια, αλλά το γεγονός ότι δεν έχει παίξει καν σε τελικούς περιφέρειας στην καριέρα του τον πληγώνει πάρα πολύ.
(Για το πρωτάθλημα του 2002 φαντάζομαι θα συμφωνήσουμε ότι δεν μπορεί να του πιστωθεί κάτι).

Ο μόνος που έβαλα κάπως "χαριστικά" ίσως μέσα λόγω προσωπικής αδυναμίας ήταν ο Μανού, και μάλιστα φοβόμουν ότι επειδή την ίδια αδυναμία έχουμε νομίζω αρκετοί θα βρεθεί και με αρκετές ψήφους που αντικειμενικά δεν θα δικαιούταν μάλλον.

Μακάρι να μπορούσα να ανοίξω τη λίστα με 20 πχ επιλογές, αλλά εκεί πια θα ήταν πολύ πιο εύκολο να ξεχάσω κάποιους.. Μπορεί ο καθένας εννοείται να γράφει το τοπ10 του αν θέλει, αλλά γενικά η ψηφοφορία είναι για τους κορυφαίους 3-5...

0
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 1:25 pm

Η πρώτη επιλογή ήταν η αναμενόμενη : η Αυτού Αερότητα. Στη δεύτερη θέση έβαλα τον Kobe Bryant, γιατί ήταν ο μοναδικός που πλησίασε τον Mike. Η τρίτη θέση με δυσκόλεψε. Ήμουν ανάμεσα στους West, Wade, Drexler και Iverson. Τελικά έβαλα τον Iverson, για τον τσαγανό του και γιατί αυτά που έκανε στα πλέι οφ του 2001 ήταν απίστευτα, με αποκορύφωμα το 5ο ματς απέναντι στους Μπακς, που κατάπινε το αίμα του, ώστε να μη βγει από το παιχνίδι.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”