Fiba και "νατουραλιζέ"

Συντονιστής: Captains

Θα θέλατε αμερικάνο naturalize παίκτη στην Εθνική Ελλάδος σε περίπτωση που δεν κατέβει ο Ντόρσει;

ΝΑΙ
15
47%
ΟΧΙ
17
53%
 
Σύνολο ψήφων: 32
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 549
Δημοσιεύσεις: 1492
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 13, 2022 6:23 am

τις δεκαετιες του 70 και 80 τι ισχυε για τη FIBA σχετικά με το θεμα των νατουραλιζε?

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1919
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 13, 2022 7:00 am

Giwrgos_AEK έγραψε:
Τρί Σεπ 13, 2022 6:23 am
τις δεκαετιες του 70 και 80 τι ισχυε για τη FIBA σχετικά με το θεμα των νατουραλιζε?
Δες λίγο την πρώτη σελίδα του θέματος που έχουμε συζητήσει τα λίγα που ξέρουμε, Τώρα μετάφερα τις δημοσιεύσεις δεν υπήρχαν πριν.

0
Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 13, 2022 9:42 am

Εφόσον ανοίχτηκε και σχετικό τόπικ, να προσφέρω μια μίνι ιστορική αναδρομή με μερικές αντιδράσεις για την επικείμενη τότε κλήση του Τσακαλίδη στην Εθνική Ελλάδος στα τέλη της δεκαετίας του 90. Κάποιες από τις οποίες μάλλον δεν ωρίμασαν καλά στον χρόνο.

https://pbs.twimg.com/media/FZzhyIKWIAI ... =4096x4096

https://pbs.twimg.com/media/FZzh0H5XEAM ... ame=medium

https://pbs.twimg.com/media/FZzh2WCWQAE ... name=large

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 13, 2022 1:05 pm

Κατι αλλο που βλεπω απο αντιδρασεις ξενων (πχ Λιθουανων) ειναι οτι σε μερικες χωρες δε θεωρουν τη διασπορα κομματι της εθνικης ταυτοτητας οπως κανουμε εμεις με τους Ελληνες 2ης γενιας που θεωρουμε αυτονοητο να τους δινονται διαβατηρια.

Στη Λιθουανια δε δινουν υπηκοοτητα αν δεν εγκαταλειψεις την προηγουμενη που εχεις και ειχε γινει ολοκληρη ιστορια με τον Μπραζντεϊκις.

Εμεις βλεπουμε ασχημα τον Μπραουν, τον Τομπι, τον Σμιθ κλπ., σε αλλες χωρες θεωρουν οτι κι εμεις το ιδιο κανουμε με τον Ντορσεϊ γιατι εμεις θεωρουμε Ελληνα οποιον εχει Ελληνιδα γιαγια και Ελληνοισραηλινη μητερα, αυτοι θεωρουν νατουραλιζε.

Φυσικα υπαρχει και το αναποδο, η Ιταλια δινει υπηκοοτητα σε οποιον μπορει να αποδειξει ancestry 2ης/3ης γενιας.

Για μενα η FIBA πρεπει να καταργησει τη θεση νατουραλιζε και να αρει τους περιορισμους ομως για οσους παιρνουν υπηκοοτητα μεσω ancestry. Δηλαδη να βαλει κανονισμο οτι στην εθνικη μπορουν να παιξουν και οσοι πηραν διαβατηριο μετα τα 18 μονο αν πληρουν τις προδιαγραφες της χωρας για "citizenship by ancestry".

2
2 Εικόνα
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3226
Δημοσιεύσεις: 6045
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 16, 2022 1:48 pm

Σε κάθε ήπειρο οι λόγοι που οι εθνικές ομάδες εθνικοποιούν παίκτες διαφέρει. Στην αμερικάνική ήπειρο οι λόγοι είναι σχεδόν αγωνιστικοί και έπονται οι λόγοι π.χ. οικονομικοί, που κάποιος παίκτης αγωνίζεται σαν νατουραλιζέ. Οι νατουραλιζέ που έχουν παίξει εκεί τα τελευταία χρόνια είναι παίκτες που είτε καλύπτουν κάποιο κενό (Romero-Πουέρτο Ρίκο ή ο Amigo-Μεξικό), είτε είναι απλά οι καλύτεροι της ομάδας (ο Jackson-Παναμάς, ο Toscano-Μεξικό ή ο Ruiz-Νικαράγουα).

Εικόνα

Στην ασιατική ήπειρο κατά μεγάλο ποσοστό οι νατουραλιζέ παίζουν για τα χρήματα (Hinton-Συρία Clemmons-Καζακστάν )και μόνο σε μερικές χώρες της κυρίως νοτιοανατολικής Ασίας υπάρχει ο συνδυασμός του δεσίματος για τη χώρα. Ενδεικτικό είναι ότι σε αυτές τις χώρες θα πρέπει να αγωνίζεσαι πολλά χρόνια και σε κάποιες από αυτές να αποποιηθείς την αρχική σου υπηκοότητα (Bolden-Ινδονησία, Rattlffe-Κορέα, Artino-Κινεζική Ταϊπέι). Υπάρχει το Ιράν και η Σαουδική Αραβία που απαγορεύουν όποια τέτοια ενέργεια. Σε αυτή την ήπειρο οι παίκτες αυτοί είναι τα αστέρια των ομάδων και αυτοί που μπορεί να βάλουν τους μισούς πόντους των ομάδων.

Εικόνα

Στην Αφρική τέτοιοι παίκτες αγωνίζονται τελευταία, παρόλο που παλιά όποιος Ουσαίος ήθελε έπαιρνε αφρικανικό διαβατήριο και συγκεκριμμένα με χώρα συνδεδεμένη με τη συμφωνία του Cotonou. Τα διαβατήρια εδώ αποσκοπούν μόνο σε αυτό πλέον, καθώς η ισπανική, η γαλλική και η ιταλική λίγκα τους χρησιμοποιούν είτε στις μεγάλες κατηγορίες είτε στις μικρές. Τα τελευταία χρόνια ωστόσο αν δεν παίξεις με την εθνική ομάδα είτε δεν παίρνεις το διαβατήριο (περίπτωση του Henry με την απουσία του στο προολυμπιακό) είτε πληρώνεις(;) τα έξοδα μιας ομάδας για να ανανεώσεις το διαβατήριο κάποιου παίκτη σου (Davies/Barcelona-Ουγκάντα στο παράθυρο του Φεβρουαρίου). Oι Αμερικανοί που κατά πλειονότητα αγωνίζονται σε αυτές τις ομάδες χρειάζονται το διαβατήριο για να παίξουν σε καλύτερο πρωτάθλημα και να μην καταλαμβάνουν θέση ξένου, κατά κύριο λόγο θέλουν να παίξουν στην ACB. Στην αφρική υπάρχει συνδυασμός όλων των παραπάνω, δηλαδή κάποιοι είναι για τα λεφτά ασχέτως αν τα πάρουν τελικά (Henry-Σενεγάλη, Thompson-Ακτη Ελεφαντοστού), κάποιοι αγωνίστηκαν πολλά χρόνια και είχαν δέσιμο με την ομάδα (Roll-Τυνησία, Strawberry-Καμερούν), κάποιοι γιατί ήταν υπόδειξη της ομάδας τους/μάνατζερ τους (Evans-Γουϊνέα, Hayes-Κεντροαφρικάνική Δημοκρατία Poythress-Ακτή Ελεφαντοστού). Κάνεις όμως από όλους αυτούς δεν έχει την παραμικρή σχέση με τη χώρα, κανείς δεν έχει ή προκειται να παίξει στο πρωτάθλημα της χώρας (στην καλύτερη να παίξει στο BAL), ενώ δεν είναι απαραίτητο να είναι το αστέρι της ομάδας συνήθως είναι γηγενής παίκτης (Dieng-Σενεγάλη, Mejri-Τυνησία) αλλά μπορεί να είναι το δεύτερο βιολί.

Εικόνα

Στην Ευρώπη ο λόγος είναι το κοινοτικό διαβατήριο που είναι ισχυρότερο από αυτό του Cotonou και μετά έπονται οι υπόλοιποι λόγοι αν υπάρχουν. Στις μικρομεσαίες εθνικές ομάδες μπορεί ο νατουραλιζέ να είναi ο καλύτερος παίκτης, ωστόσο όσο ανεβαίνει το επίεπεδο ο παίκτης χρησιμοποιείται για να καλύψει το αγωνιστικό κενό. Στις καλές εθνικές ομάδες ο νατουραλιζέ δεν είναι ποτέ το #1 και στις περισσότερες ούτε το #2 μιας ομάδας. Εδώ τα λεφτά που πληρώνονται μπορεί να είναι πολλά (Larkin-Τουρκία) ενώ παρατηρούμε πως οι Βαλτικές χώρες δεν το συζητούν καν το ενδεχόμενο νατουραλιζέ (μάλιστα στη Λιθουανία δεν συζητούν καν το ενδεχόμενο για ξένο προπονητή :roofl: )

Εικόνα

* Οι πίνακες είναι από δικό μου αρχείο με τους παίκτες που έχουν αγωνιστεί πρόσφατα σαν νατουραλιζέ. Δεν έχω συμπεριελάβει τον Auguste για εμάς ή τους Ibaka
και Mirotic γιατί έχουν να αγωνιστούν σε επίσημο παιχνίδι χρόνια. Υποψιάζομαι επίσης ότι υπάρχουν άλλοι τόσοι με διαβατήρια που δεν παίζουν σε εθνικές ομάδες,

* Δεν ξέρω τι γίνεται σε κάποιες χώρες π.χ Ωκεανία ή τι ακριβώς ισχύει με το Νότιο Σουδάν ή με την Ελβετία και το Βέλγιο στην Ευρώπη ή κατά πόσο ισχύουν οι ίδιοι κανόνες στη Νότια Αμερική όπου μπορείς π.χ. από Κολομβιανός να γίνεις Βενεζουελάνός.

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6465
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 16, 2022 2:52 pm

Τρομερή δουλειά Ssoulliss

Ερώτηση από έναν ψιλοάσχετο sto θέμα; Στις μικρές εθνικές u-18, u-20 κτλ. τι παίζει με νατουραλιζέ; Ο Ντόρσει όταν είχε αγωνιστεί με την U-20 στην Κρήτη θεωρούταν ως νατουραλιζέ ή όχι;

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1730
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 16, 2022 3:08 pm

kojito έγραψε:
Παρ Σεπ 16, 2022 2:52 pm
Ερώτηση από έναν ψιλοάσχετο sto θέμα; Στις μικρές εθνικές u-18, u-20 κτλ. τι παίζει με νατουραλιζέ; Ο Ντόρσει όταν είχε αγωνιστεί με την U-20 στην Κρήτη θεωρούταν ως νατουραλιζέ ή όχι;
Απαντώ εγώ, νομίζω μου επιτρέπει ο ssoulliss :)

Ισχύουν οι ίδιοι κανόνες, ο Dorsey στο U19 World Cup έπαιζε ως νατουραλιζέ.
Ομοίως και ο Mirotic, ο οποίος είχε παίξει σε κάποιο EuroBasket U20 με την εθνική Ισπανίας. Δεν θυμάμαι ποια χρονιά.

Θα βάλω και ένα κουιζάκι και όσοι πιστοί προσέλθετε :D

Ποιος ήταν ο πρώτος Αμερικανός νατουραλιζέ-μισθοφόρος που έπαιξε σε ευρωπαϊκή εθνική ομάδα;

Έχω μια απάντηση στο μυαλό μου και είμαι 90% σίγουρος πως είναι σωστή. Δεν αναφέρομαι σε αμερικανούς που έμειναν σε μια χώρα για αρκετά χρόνια, απέκτησαν την υπηκοότητα μέσω της κανονικής οδού και έπαιξαν στην εθνική ομάδα της νέας πατρίδας τους αλλά σε αμερικανούς που απέκτησαν κοινοτικό διαβατήριο κατά παραγγελία με αντάλλαγμα την προσφορά υπηρεσιών στην εθνική ομάδας της χώρας που τους "υιοθέτησε".

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
antonispgs

 a1greece
Reactions: 131
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2007 2:52 pm
Αγαπημένη θέση: PG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Nick Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 16, 2022 3:16 pm

Εκείνος ο σβούρας της σιενα (νομίζω μακαλεμπ λεγόταν) μήπως; Είχε πάει στα Σκόπια.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1730
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 16, 2022 3:35 pm

antonispgs έγραψε:
Παρ Σεπ 16, 2022 3:16 pm
Εκείνος ο σβούρας της σιενα (νομίζω μακαλεμπ λεγόταν) μήπως; Είχε πάει στα Σκόπια.
Υπήρχαν αρκετοί άλλοι πριν τον Bo McCalebbόφσκι :D

0
Άβαταρ μέλους
antonispgs

 a1greece
Reactions: 131
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2007 2:52 pm
Αγαπημένη θέση: PG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Nick Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 16, 2022 3:40 pm

GK_23 έγραψε:
Παρ Σεπ 16, 2022 3:35 pm
antonispgs έγραψε:
Παρ Σεπ 16, 2022 3:16 pm
Εκείνος ο σβούρας της σιενα (νομίζω μακαλεμπ λεγόταν) μήπως; Είχε πάει στα Σκόπια.
Υπήρχαν αρκετοί άλλοι πριν τον Bo McCalebbόφσκι :D
Χμμμ μπυ ήρθε στο μυαλό ο Αριέλ Μακντόναλντ αν καλύπτει τις προϋποθέσεις σου! Κάπου πρέπει να επαιξε. Ίσως και ο σαρπ της Μακάμπι;

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1730
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 16, 2022 3:49 pm

antonispgs έγραψε:
Παρ Σεπ 16, 2022 3:40 pm
GK_23 έγραψε:
Παρ Σεπ 16, 2022 3:35 pm

Υπήρχαν αρκετοί άλλοι πριν τον Bo McCalebbόφσκι :D
Χμμμ μπυ ήρθε στο μυαλό ο Αριέλ Μακντόναλντ αν καλύπτει τις προϋποθέσεις σου! Κάπου πρέπει να επαιξε. Ίσως και ο σαρπ της Μακάμπι;
O McDonald έπαιξε για τη Σλοβενία. Τον έχω υπόψη μου όμως δεν ήταν ακριβώς μισθοφόρος, είχε παραμείνει στη Σλοβενία για περίπου μια πενταετία πριν πάρει την υπηκοότητα και παίξει στην εθνική ομάδα. Ο Derrick Sharp είχε επίσης μια δεκαετία παραμονής στο Ισραήλ πριν γίνει ισραηλινός υπήκοος και παίξει στην εθνική ομάδα του Ισραήλ.

@ ssoulliss
Περίμενω δική σου απόπειρα λύσης του quiz :P

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3226
Δημοσιεύσεις: 6045
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 16, 2022 3:52 pm

GK_23 έγραψε:
Παρ Σεπ 16, 2022 3:08 pm
Θα βάλω και ένα κουιζάκι και όσοι πιστοί προσέλθετε :D

Ποιος ήταν ο πρώτος Αμερικανός νατουραλιζέ-μισθοφόρος που έπαιξε σε ευρωπαϊκή εθνική ομάδα;

Έχω μια απάντηση στο μυαλό μου και είμαι 90% σίγουρος πως είναι σωστή. Δεν αναφέρομαι σε αμερικανούς που έμειναν σε μια χώρα για αρκετά χρόνια, απέκτησαν την υπηκοότητα μέσω της κανονικής οδού και έπαιξαν στην εθνική ομάδα της νέας πατρίδας τους αλλά σε αμερικανούς που απέκτησαν κοινοτικό διαβατήριο κατά παραγγελία με αντάλλαγμα την προσφορά υπηρεσιών στην εθνική ομάδας της χώρας που τους "υιοθέτησε".
Αυτόν που γνωρίζω σαν πιο παλιό είναι ο Clifford Lyuk της Ρεάλ που έπαιξε στην εθνική Ισπανίας εκεί στα 60's, αν δεν είναι Ισπανός ή Ιταλός θα είναι ή πατριωτάκι μας! :D :P

0
Άβαταρ μέλους
antonispgs

 a1greece
Reactions: 131
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2007 2:52 pm
Αγαπημένη θέση: PG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Nick Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 16, 2022 4:01 pm

Μήπως ο Χολντεν; :-?

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1730
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 16, 2022 4:10 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Σεπ 16, 2022 3:52 pm
GK_23 έγραψε:
Παρ Σεπ 16, 2022 3:08 pm
Θα βάλω και ένα κουιζάκι και όσοι πιστοί προσέλθετε :D

Ποιος ήταν ο πρώτος Αμερικανός νατουραλιζέ-μισθοφόρος που έπαιξε σε ευρωπαϊκή εθνική ομάδα;

Έχω μια απάντηση στο μυαλό μου και είμαι 90% σίγουρος πως είναι σωστή. Δεν αναφέρομαι σε αμερικανούς που έμειναν σε μια χώρα για αρκετά χρόνια, απέκτησαν την υπηκοότητα μέσω της κανονικής οδού και έπαιξαν στην εθνική ομάδα της νέας πατρίδας τους αλλά σε αμερικανούς που απέκτησαν κοινοτικό διαβατήριο κατά παραγγελία με αντάλλαγμα την προσφορά υπηρεσιών στην εθνική ομάδας της χώρας που τους "υιοθέτησε".
Αυτόν που γνωρίζω σαν πιο παλιό είναι ο Clifford Lyuk της Ρεάλ που έπαιξε στην εθνική Ισπανίας εκεί στα 60's, αν δεν είναι Ισπανός ή Ιταλός θα είναι ή πατριωτάκι μας! :D :P
Δεν ήταν μισθοφόρος βρε συ αυτός. Ήταν στην Ισπανία για κάμποσα χρόνια πριν παίξει στην εθνική Ισπανίας.

Εγώ ψάχνω νατουραλιζέ που έπαιξε για εθνική ομάδα με αντάλλαγμα το διαβατήριο.

Θα το πάρει το ποτάμι...αν έχω κάνει λάθος δεκτή οποιαδήποτε διόρθωση :roll:

Το Νοέμβριο του 2002, ο μακαρίτης ο Kenyon Jones από την Atlanta των ΗΠΑ, εμφανίζεται με την εθνική ομάδα της τότε FYROM στα προκριματικά του EuroBasket 2003.

http://www.fibaeurope.com/compID_qMRZdY ... _2604.html

http://archive.fiba.com/pages/eng/fa/ga ... istic.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Kenyon_Jones_(basketball)

Ο Jones δεν είχε πατήσει το πόδι του στη γειτονική χώρα μέχρι εκείνο το σημείο :D

* Την ίδια περίπου περίοδο, ίσως λίγους μήνες νωρίτερα, στην εθνική ομάδα της Βοσνίας εμφανίζεται ο Terrel Castle, ο οποίος όμως έχει ήδη τριετή παραμονή στη χώρα πριν αγωνιστεί στην εθνική ομάδα.

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1730
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 17, 2022 4:49 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Σεπ 16, 2022 1:48 pm
Στην Ευρώπη ο λόγος είναι το κοινοτικό διαβατήριο που είναι ισχυρότερο από αυτό του Cotonou και μετά έπονται οι υπόλοιποι λόγοι αν υπάρχουν. Στις μικρομεσαίες εθνικές ομάδες μπορεί ο νατουραλιζέ να είναi ο καλύτερος παίκτης, ωστόσο όσο ανεβαίνει το επίεπεδο ο παίκτης χρησιμοποιείται για να καλύψει το αγωνιστικό κενό. Στις καλές εθνικές ομάδες ο νατουραλιζέ δεν είναι ποτέ το #1 και στις περισσότερες ούτε το #2 μιας ομάδας. Εδώ τα λεφτά που πληρώνονται μπορεί να είναι πολλά (Larkin-Τουρκία) ενώ παρατηρούμε πως οι Βαλτικές χώρες δεν το συζητούν καν το ενδεχόμενο νατουραλιζέ (μάλιστα στη Λιθουανία δεν συζητούν καν το ενδεχόμενο για ξένο προπονητή :roofl: )

Εικόνα

* Οι πίνακες είναι από δικό μου αρχείο με τους παίκτες που έχουν αγωνιστεί πρόσφατα σαν νατουραλιζέ. Δεν έχω συμπεριελάβει τον Auguste για εμάς ή τους Ibaka
και Mirotic γιατί έχουν να αγωνιστούν σε επίσημο παιχνίδι χρόνια. Υποψιάζομαι επίσης ότι υπάρχουν άλλοι τόσοι με διαβατήρια που δεν παίζουν σε εθνικές ομάδες,

* Δεν ξέρω τι γίνεται σε κάποιες χώρες π.χ Ωκεανία ή τι ακριβώς ισχύει με το Νότιο Σουδάν ή με την Ελβετία και το Βέλγιο στην Ευρώπη ή κατά πόσο ισχύουν οι ίδιοι κανόνες στη Νότια Αμερική όπου μπορείς π.χ. από Κολομβιανός να γίνεις Βενεζουελάνός.
Πολύ καλή δουλειά :obey:

Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο να κοιτάξω τους πίνακες, κυρίως τον ευρωπαϊκό. Έχω μια ένσταση για το status των Tarpey και Kherrazi, κυρίως για τον πρώτο μιας και έχει γεννηθεί στη Γαλλία και ίσως είναι κάτοχος διαβατηρίου από μικρή ηλικία.

Επίσης, είμαι 99% σίγουρος ότι status νατουραλιζέ έχει και ο Brazdeikis όπως και ο Quino Colom της Ισπανίας.

Δυστυχώς η FIBA δεν δημοσιοποιεί αυτές τις πληροφορίες στο ευρύ κοινό, με αποτέλεσμα να ψαχνόμαστε μόνοι μας σχετικά με το status των παικτών. Ούτε οι δημοσιογράφοι, ειδικά οι Έλληνες, έχουν ασχοληθεί με το ζήτημα εκτεταμένα.

Όσον αφορά την Ωκεανία, μπορώ να σου πω τι γίνεται αυτή τη στιγμή με την Αυστραλία. Προφανώς υπηκοότητα με αντάλλαγμα υπηρεσίες στην εθνική ομάδα μπάσκετ δεν δίνεται ούτε κατά διάνοια. Στις πρόσφατες διοργανώσεις της FIBA, οι Αυστραλοί είχαν δύο παίκτες με status νατουραλιζέ. Τον Αμερικανό Kevin Lisch, που απέκτησε την υπηκοότητα αφού συμπλήρωσε τον ελάχιστο χρόνο νόμιμης παραμονής στη χώρα (4 χρόνια) και αγωνίστηκε στους ΟΑ του 2016 και τον επίσης Αμερικανό Matisse Thybulle, ο οποίος απέκτησε την υπηκοότητα by descent αφού η μητέρα του είναι Αυστραλέζα, γεννημένη στο Sydney. Έπαιξε στους ΟΑ του 2021 και λογικά θα τον δούμε και σε μελλοντικές διοργανώσεις με τη φανέλα των Boomers.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνείς Διοργανώσεις & Ξένες Εθνικές Ομάδες”