Fiba και "νατουραλιζέ"

Συντονιστής: Captains

Απάντηση

Θα θέλατε αμερικάνο naturalize παίκτη στην Εθνική Ελλάδος σε περίπτωση που δεν κατέβει ο Ντόρσει;

ΝΑΙ
15
47%
ΟΧΙ
17
53%
 
Σύνολο ψήφων: 32
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1923
Δημοσιεύσεις: 5238
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 02, 2023 10:45 am

Μετάφερα μερικές δημοσιεύσεις από το τόπικ του Παναθηναϊκού εδώ.

Για το θέμα με τον Σάσα υπάρχει νομίζω μια παραφιλολογία. Από την Βουλγαρία είναι οι γονείς του και γι' αυτό έχει την υπηκοότητα της Βουλγαρίας, γεννήθηκε και έζηζε τα παιδικά του χρόνια στην Κύπρο γι' αυτό και έχει την Κυπριακή υπηκοότητα. Ήρθε στην Ελλάδα σαν έφηβος κάπου στα 14 αν δεν κάνω λάθος, και πήρε την Ελληνική υπηκοότητα όταν τελείωσε το σχολείο και είχε κλείσει 5 χρόνια στην Ελλάδα. Ούτε Ελληνικές ρίζες έχει το παιδί ούτε τίποτα. Για το αν θα μπορούσε να παίζει στην Εθνική Ελλάδας κανονικά και όχι σαν νατουραλιζέ; Θα μπορούσε αν είχε πάρει το ελληνικό διαβατήριο στα 16 του, αν το έπαιρνε θα το έπαιρνε όχι βάσει των προϋποθέσεων που έχουν οι υπόλοιποι ξένοι που θέλουν να το πάρουν αλλά επειδή η ΕΟΚ θα είχε κινήσει τις διαδικασίες.

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1358
Δημοσιεύσεις: 3525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 02, 2023 10:56 am

Phys87 έγραψε:
Παρ Ιουν 02, 2023 10:22 am
Ο Βεζενκοφ διάλεξε να παίξει στην Εθνική Βουλγαρίας. Αυτό έβγαινε τότε προς τα έξω. Λόγω του πατέρα του και της αγάπης που του έχει. Έτσι έλεγαν τα ρεπορτάζ της εποχής. Τώρα ένας παίχτης που παίζει στην εθνική Βουλγαρίας πως παίζει ως Έλληνας στην Ελλάδα στο κεφάλι μου είναι ανεξήγητο. Και μην διαβάσω για τα αδέρφια Αντετοκουμπο, καθώς προτίμησαν την εθνική Ελλάδος απο την εθνική Νιγηρίας. Βέβαια εδώ έγινε ο Γουολκαπ Έλληνας σε 18 μήνες, εκεί θα κολλήσουμε;


Όσον αφορά τον Παναθηναϊκό και τις μεταγραφές, καλό θα είναι να κρατάμε μικρό καλάθι, γιατί όλα αλλάζουν απο μέρα σε μέρα και ώρα σε ώρα, κουβέντα θα μπορεί να γίνει ουσιαστική μόνο όταν τελειώσουν οι μεταγραφές, και πάλι όμως υποθετικές θα είναι καθώς μπορεί να πάρεις και τον καλύτερο παίχτη και να μην δέσει με μια ομάδα, και να πάρεις έναν που τον έχουν τελειωμένο και να δέσει και να αποδώσει ως απο τους καλύτερους, όλα είναι σχετικά.
https://www.eurohoops.net/el/featured-e ... hniki/amp/
Είναι πολύ απλό.
Ο Βεζένκοφ πήρε ελληνική υπηκουότητα γιατί μεγάλωσε στην ελλάδα, ήρθε 14 χρονών στην Ελλάδα ( Τα παιδιά που έχουν φοιτήσει σε ελληνικό σχολείο έξι χρόνια γυμνάσιο / λύκειο μπορούν να αιτηθούν την απόκτηση ελληνικής ιθαγένειας είτε μόλις ολοκληρώσουν το γυμνάσιο είτε ως ενήλικοι, μετά την αποφοίτηση. Έχει γεννηθεί στη κύπρο και απέκτησε και την κυπριακή ιθαγένεια.
Άλλη περίπτωση τα αδερφια αντετοκουμπο και όσοι προέρχονται από χώρες καταγωγής είναι εκτός Ε.Ε.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Ιουν 02, 2023 11:08 am

Phys87 έγραψε:
Παρ Ιουν 02, 2023 10:22 am
Ο Βεζενκοφ διάλεξε να παίξει στην Εθνική Βουλγαρίας. Αυτό έβγαινε τότε προς τα έξω. Λόγω του πατέρα του και της αγάπης που του έχει. Έτσι έλεγαν τα ρεπορτάζ της εποχής. Τώρα ένας παίχτης που παίζει στην εθνική Βουλγαρίας πως παίζει ως Έλληνας στην Ελλάδα στο κεφάλι μου είναι ανεξήγητο. Και μην διαβάσω για τα αδέρφια Αντετοκουμπο, καθώς προτίμησαν την εθνική Ελλάδος απο την εθνική Νιγηρίας. Βέβαια εδώ έγινε ο Γουολκαπ Έλληνας σε 18 μήνες, εκεί θα κολλήσουμε;
..............................
Έτσι έλεγαν τα δημοσιεύματα :obey: όπως και αναφέρεις!!

Αλλά ο Βεζενκοφ είπε ξεκάθαρα ότι ποτέ και κανείς από την ΕΟΚ δεν τον πλησίασε ούτε για του κάνουν μια απλή νύξη σχετικά με αυτό το θέμα.

Και ελ να δεις που εγώ πιστευτώ τον Βεζενκοφ :roofl:

0
tarp7

allstar
Reactions: 1358
Δημοσιεύσεις: 3525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 02, 2023 11:25 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Ιουν 02, 2023 10:45 am
Μετάφερα μερικές δημοσιεύσεις από το τόπικ του Παναθηναϊκού εδώ.

Για το θέμα με τον Σάσα υπάρχει νομίζω μια παραφιλολογία. Από την Βουλγαρία είναι οι γονείς του και γι' αυτό έχει την υπηκοότητα της Βουλγαρίας, γεννήθηκε και έζηζε τα παιδικά του χρόνια στην Κύπρο γι' αυτό και έχει την Κυπριακή υπηκοότητα. Ήρθε στην Ελλάδα σαν έφηβος κάπου στα 14 αν δεν κάνω λάθος, και πήρε την Ελληνική υπηκοότητα όταν τελείωσε το σχολείο και είχε κλείσει 5 χρόνια στην Ελλάδα. Ούτε Ελληνικές ρίζες έχει το παιδί ούτε τίποτα. Για το αν θα μπορούσε να παίζει στην Εθνική Ελλάδας κανονικά και όχι σαν νατουραλιζέ; Θα μπορούσε αν είχε πάρει το ελληνικό διαβατήριο στα 16 του, αν το έπαιρνε θα το έπαιρνε όχι βάσει των προϋποθέσεων που έχουν οι υπόλοιποι ξένοι που θέλουν να το πάρουν αλλά επειδή η ΕΟΚ θα είχε κινήσει τις διαδικασίες.
Άλλο πράγμα να έχεις την ελληνική υπηκουότητα και να παίζεις ως έλληνας κι άλλο πράγμα να παίζεις στην εθνική ελλάδος. Όποιος έχει πάρει την ελληνική υπηκουότητα δεν σημαίνει ότι μπορεί να παίξει και στην εθνική ελλάδος.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1923
Δημοσιεύσεις: 5238
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 02, 2023 12:00 pm

tarp7 έγραψε:
Παρ Ιουν 02, 2023 11:25 am

Αυτό γράφω, ότι έπρεπε να είχε πάρει το διαβατήριο ως τα 16 του.


1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 2003
Δημοσιεύσεις: 4648
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 02, 2023 12:23 pm

Ο μιλου που εχει ζησει ηδη 5χρονια στην ελλαδα και θα παρει και χρυση βιζα λογω των επενδυσεων που εχει κανει θα μπορεσει να παιζει ως ελληνας σε κανα 2 χρονια?το ξερει κανεις αυτο?

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1923
Δημοσιεύσεις: 5238
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 02, 2023 12:48 pm

shaq7 έγραψε:
Παρ Ιουν 02, 2023 12:23 pm
Ο μιλου που εχει ζησει ηδη 5χρονια στην ελλαδα και θα παρει και χρυση βιζα λογω των επενδυσεων που εχει κανει θα μπορεσει να παιζει ως ελληνας σε κανα 2 χρονια?το ξερει κανεις αυτο?
Απ' ότι ξέρω η διαμονή πρέπει να είναι συνεχής και μόνιμη.

3
3 Εικόνα
Phys87

 euroleague
Reactions: 566
Δημοσιεύσεις: 1792
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 4:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Ιουν 02, 2023 1:10 pm

N.I.2022 έγραψε:
Παρ Ιουν 02, 2023 11:08 am
Phys87 έγραψε:
Παρ Ιουν 02, 2023 10:22 am
Ο Βεζενκοφ διάλεξε να παίξει στην Εθνική Βουλγαρίας. Αυτό έβγαινε τότε προς τα έξω. Λόγω του πατέρα του και της αγάπης που του έχει. Έτσι έλεγαν τα ρεπορτάζ της εποχής. Τώρα ένας παίχτης που παίζει στην εθνική Βουλγαρίας πως παίζει ως Έλληνας στην Ελλάδα στο κεφάλι μου είναι ανεξήγητο. Και μην διαβάσω για τα αδέρφια Αντετοκουμπο, καθώς προτίμησαν την εθνική Ελλάδος απο την εθνική Νιγηρίας. Βέβαια εδώ έγινε ο Γουολκαπ Έλληνας σε 18 μήνες, εκεί θα κολλήσουμε;
..............................
Έτσι έλεγαν τα δημοσιεύματα :obey: όπως και αναφέρεις!!

Αλλά ο Βεζενκοφ είπε ξεκάθαρα ότι ποτέ και κανείς από την ΕΟΚ δεν τον πλησίασε ούτε για του κάνουν μια απλή νύξη σχετικά με αυτό το θέμα.

Και ελ να δεις που εγώ πιστευτώ τον Βεζενκοφ :roofl:
Αν ένας αθλητής προτιμάει να παίξει απο την χώρα που κατάγεται, γιατί να τον πιάσει η ομοσπονδία και με το ζόρι να τον πιέσει να παίξει για χάρη της;

Το λάθος στο συλλογισμό σου είναι το εξής. Και οι δυο λένε αλήθεια. Ο παίχτης ήθελε να παίξει για την Βουλγαρία και η ομοσπονδία τον άφησε να παίξει όπου ήθελε χωρίς να προσπαθήσει να του αλλάξει γνώμη ή χωρίς καν να ρωτήσει. Γιατί ο Βεζενκοφ έχει είχε κάνει τις δηλώσεις που ανέβασα πριν

0
Phys87

 euroleague
Reactions: 566
Δημοσιεύσεις: 1792
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 4:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Ιουν 02, 2023 1:12 pm

N.I.2022 έγραψε:
Παρ Ιουν 02, 2023 11:08 am
Phys87 έγραψε:
Παρ Ιουν 02, 2023 10:22 am
Ο Βεζενκοφ διάλεξε να παίξει στην Εθνική Βουλγαρίας. Αυτό έβγαινε τότε προς τα έξω. Λόγω του πατέρα του και της αγάπης που του έχει. Έτσι έλεγαν τα ρεπορτάζ της εποχής. Τώρα ένας παίχτης που παίζει στην εθνική Βουλγαρίας πως παίζει ως Έλληνας στην Ελλάδα στο κεφάλι μου είναι ανεξήγητο. Και μην διαβάσω για τα αδέρφια Αντετοκουμπο, καθώς προτίμησαν την εθνική Ελλάδος απο την εθνική Νιγηρίας. Βέβαια εδώ έγινε ο Γουολκαπ Έλληνας σε 18 μήνες, εκεί θα κολλήσουμε;
..............................
Έτσι έλεγαν τα δημοσιεύματα :obey: όπως και αναφέρεις!!

Αλλά ο Βεζενκοφ είπε ξεκάθαρα ότι ποτέ και κανείς από την ΕΟΚ δεν τον πλησίασε ούτε για του κάνουν μια απλή νύξη σχετικά με αυτό το θέμα.

Και ελ να δεις που εγώ πιστευτώ τον Βεζενκοφ :roofl:
https://www.eurohoops.net/el/featured-e ... hniki/amp/

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1730
Δημοσιεύσεις: 3918
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 02, 2023 1:20 pm

N.I.2022 έγραψε:
Παρ Ιουν 02, 2023 11:08 am
Έτσι έλεγαν τα δημοσιεύματα :obey: όπως και αναφέρεις!!

Αλλά ο Βεζενκοφ είπε ξεκάθαρα ότι ποτέ και κανείς από την ΕΟΚ δεν τον πλησίασε ούτε για του κάνουν μια απλή νύξη σχετικά με αυτό το θέμα.

Και ελ να δεις που εγώ πιστευτώ τον Βεζενκοφ :roofl:
Να πλησιάσουν έναν παίκτη στα 14-15 του που μόλις είχε έρθει από την Κύπρο στην Ελλάδα και να του πουν "έλα να σε κάνουμε Έλληνα (δια της ¨πλαγίας" οδού) για να παίξεις στην εθνική μας"? Εν τω μεταξύ σχεδόν κανείς δεν τον ήξερε τότε τον Βεζένκοφ.

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να ψάχνουμε ευθύνες για το ότι ο Σάσα παίζει με την εθνική Βουλγαρίας και όχι με τη δική μας εθνική.

Εδώ κάποια σχόλια που είχα γράψει σχετικά με το θέμα του Βεζένκοφ σε άλλο thread:
GK_23 έγραψε:
Τετ Οκτ 12, 2022 12:30 pm
Conan1982 έγραψε:
Τετ Οκτ 12, 2022 8:28 am
Βρίσκουμε βέβαια και παλαιότερες δηλώσεις του:
“Γεννήθηκα στην Κύπρο, έπαιξα μπάσκετ σε όλη μου τη ζωή σχεδόν στην Ελλάδα, είμαι λοιπόν δικό τους “μπασκετικό προϊόν” και ήταν δύσκολο να διαλέξω. Ωστόσο, πατέρας και η μητέρα μου είναι από τη Βουλγαρία και αποφασίσαμε όταν ήμουν 15 ετών ότι από τη στιγμή που είμαι από τη Βουλγαρία πρέπει να εκπροσωπώ αυτή τη χώρα”

https://www.eurohoops.net/el/featured-e ... i-ethniki/

Αυτό το είπε όταν ήταν 21 για μια απόφαση που πήραν οικογενειακώς στα 15 του. Όπως γράφει το άρθρο μπορούσε να αλλάξει γνώμη οπότε τώρα ολοκληρώνεται η ιστορία ότι δεν έγινε μάλλον και κάποια προσέγγιση του. Κρίμα για την Εθνική.
Ο Βεζένκοφ απέκτησε την ελληνική υπηκοότητα τον Νοέμβριο του 2015, σε ηλικία 20 ετών. Μέχρι εκείνο το σημείο είχε ήδη αγωνιστεί με την εθνική παίδων, εφήβων, νέων και ανδρών της Βουλγαρίας. Όταν πήρε την απόφαση να παίξει με τη Βουλγαρία στα 15 του, δεν υπήρχε καν σαν επιλογή η Εθνική Ελλάδος αφού ο παίκτης δεν είχε ελληνική υπηκοότητα.

Ακόμα και να ήθελε να αλλάξει εθνική ομάδα ο Βεζένκοφ το 2015, δεν αρκούσε η συγκατάθεση των Βούλγαρων. Το άρθρο του Eurohoops δίνει λάθος πληροφορία. Η FIBΑ δεν επιτρέπει αλλαγή εθνικής ομάδας σε παίκτες που έχουν αγωνιστεί σε διεθνείς διοργανώσεις εθνικών ομάδων ενώ έχουν συμπληρώσει το 17ο έτος της ηλικίας τους. Ο κανονισμός αυτός έχει κάποια παραθυράκια αλλά αυτά αφορούν αυστηρά τις μπασκετικά αναπτυσσόμενες χώρες.

Ποιος δεν θα ήθελε τον Βεζένκοφ στην εθνική αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο όσο απλά όσο τα περιγράφει ο παίκτης.
GK_23 έγραψε:
Τετ Νοέμ 02, 2022 12:07 pm
Conan1982 έγραψε:
Πέμ Οκτ 13, 2022 5:50 am
Ωραίος και βάζεις κάποια πράγματα στην θέση τους @GK_23.
Βέβαια τώρα φαίνονται χωρίς νόημα οι τωρινές δηλώσεις του Σάσα.
Το μόνο νόημα που μπορώ να βρω είναι ίσως ο υπαινιγμός του Σάσα πως μέσω "πλάγιας οδού" θα μπορούσε η ομοσπονδία να είχε κινήσει τις διαδικασίες για να αποκτήσει ο ίδιος την ελληνική υπηκοότητα αμέσως μόλις πάτησε το πόδι του στην Ελλάδα, δηλαδή το 2009, και πριν επιλέξει την εθνική Βουλγαρίας. Σε μια τέτοια περίπτωση μόνο το δίλημμα Ελλάδα ή Βουλγαρία θα ήταν πραγματικά υπαρκτό για τον Βεζένκοφ και ο ίδιος δεν θα χρειαζόταν να περιμένει να συμπληρώσει 5ετή παραμονή στη χώρα για να προχωρήσει στην αίτηση απόκτησης της ιθαγένειας. Βέβαια, όσο ταλαντούχος και να ήταν το 2009 (σε ηλικία 14 ετών), ήταν μάλλον αδύνατο η ΕΟΚ να "σπρώξει" μια διαδικασία ελληνοποίησης για έναν 14χρόνο, άρτι αφιχθέντα στην Ελλάδα.
Επίσης, πέρα από το ότι η Βουλγαρία είναι η χώρα από την οποία προέρχονται οι γονείς του Σάσα, η οικογένεια του έχει μια ειδική σχέση με το βουλγάρικο μπάσκετ μιας και ο πατέρας του υπήρξε τη δεκαετία του 1980 διεθνής με την εθνική ομάδα της Βουλγαρίας.

Τέλος, σε μια συνέντευξη του πριν από μερικούς μήνες (δεν μπορώ να τη τη βρω αυτή τη στιγμή) ο Βαγγέλης Λιόλιος είπε ότι έγινε πρόσφατα προσπάθεια από την ομοσπονδία για να αλλάξει εθνική ομάδα ο Βεζένκοφ αλλά οι κανονισμοί της FIBA απαγορεύουν σαφέστατα κάτι τέτοιο.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Ιουν 02, 2023 2:27 pm

Phys87 έγραψε:
Παρ Ιουν 02, 2023 1:12 pm
N.I.2022 έγραψε:
Παρ Ιουν 02, 2023 11:08 am


Έτσι έλεγαν τα δημοσιεύματα :obey: όπως και αναφέρεις!!

Αλλά ο Βεζενκοφ είπε ξεκάθαρα ότι ποτέ και κανείς από την ΕΟΚ δεν τον πλησίασε ούτε για του κάνουν μια απλή νύξη σχετικά με αυτό το θέμα.

Και ελ να δεις που εγώ πιστευτώ τον Βεζενκοφ :roofl:
https://www.eurohoops.net/el/featured-e ... hniki/amp/
Δεν ξέρω ποτέ και τι είπε τότε, εγώ άκουσα αυτό που είπε φέτος που ρωτήθηκε για Εθνική Ελλάδος (ανδρών) … είπε ότι ποτέ δεν μπήκα στο δίλημμά γιατί ποτέ δεν με πλησίασε κανείς από την ΕΟΚ για να μου προτείνει κάτι τέτοιο!

Εγώ αυτό έγραψα ότι ποτέ κανείς δεν ενδιαφέρθηκε από την ΕΟΚ για αυτή την προοπτική.
Αυτό που λέει ο Βεζενκοφ είναι ότι δεν τον πλησίασε ποτέ κανείς στα 19 του που ακόμα δεν είχε παίξει εθνική ανδρών με Βουλγαρία (η ανδρών είναι το πραγματικό εμπόδιο για να αλλάξεις Εθνική!!)

Όπως και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε για τον Ποκουσεφκι (τη Σερβική θα προτιμούσε, αλλά το θέμα είναι ότι κανείς δεν ενδιαφέρθηκε). Τον Ποκουσεφσκι τον κάλεσε ο Κοκοσκοφ στην Εθνική Σερβίας ανδρών (σε φιλικό τουρνουά) όταν ακόμα ήταν στον Ολυμπιακό Β’ για να τον κλειδώσει για την Εθνική τους, φοβούμενος μην κάνουν κίνηση από Ελλάδα, γιατί πληρούσε προϋποθέσεις για Ελληνικό διαβατήριο.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 02, 2023 2:31 pm

shaq7 έγραψε:
Παρ Ιουν 02, 2023 12:23 pm
Ο μιλου που εχει ζησει ηδη 5χρονια στην ελλαδα και θα παρει και χρυση βιζα λογω των επενδυσεων που εχει κανει θα μπορεσει να παιζει ως ελληνας σε κανα 2 χρονια?το ξερει κανεις αυτο?
Η χρυσή βίζα δίνει άδεια παραμονής, καμία σχέση με υπηκοότητα. Παίρνεις μια άδεια "μακράς παραμονής" κι αφού περάσουν 5 χρόνια από την παραμονή αυτή ξεκινάει άαααααλλη διαδικασία για την πολιτογράφηση, που είναι κι αυτή μακρά. Δεν ισοδυναμεί υπηκοότητα η χρυσή βίζα.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1235
Δημοσιεύσεις: 5434
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 04, 2023 1:13 pm

Ο Ντόρσει θα συνεχίζει να παίζει ως νατουραλιζέ καθώς η Φίμπα απέρριψε την αίτηση του να παίζει ως 100% Έλληνας.



0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2391
Δημοσιεύσεις: 7030
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 04, 2023 2:09 pm

Πέρασα να πω ένα μεγάλο μπράβο στον GK23 που μας ( με) έβαλε τα γυαλιά στο θέμα των νατουραλιζε εδώ και καιρό καθώς ήξερε καλά τη διαδικασία. Περιμένω βέβαια και κάποιο ρεπορτάζ για την άρνηση της ΦΙΜΠΑ και την αντίστοιχη αιτιολογία. :obey:

2
2 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
HackerBaby

 a1greece
Reactions: 466
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2012 4:51 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Doncic
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Ιουν 04, 2023 2:17 pm

mixalisgate7 έγραψε:
Κυρ Ιουν 04, 2023 1:13 pm
Ο Ντόρσει θα συνεχίζει να παίζει ως νατουραλιζέ καθώς η Φίμπα απέρριψε την αίτηση του να παίζει ως 100% Έλληνας.

Πρέπει να βγει να κάνει κάποια δήλωση η ομοσπονδία γενικά γι'αυτη την τραγελαφική ελληνοποίηση του Walkup που μόνο ως επιδηξη δύναμης παρασκηνίου παίρνεται πλέον.

Ο Dorsey λόγω θέσης και της σχέσης του με τον Ιτουδη ,μόνο αν δε θέλει ο ίδιος δε θα κατέβει. Οπότε κάποιος επίσημος να μας ενημερώσει ποιο ήταν το πλάνο ελληνοποίησης του Walkup και πόσο εξυπηρετεί την εθνική.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνείς Διοργανώσεις & Ξένες Εθνικές Ομάδες”