Μεταγραφές στο Ευρωπαικό Μπάσκετ 2021-22

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 18, 2021 2:13 pm

Zoys έγραψε:
Παρ Ιουν 18, 2021 1:28 pm


Έχουμε λίστα; :D
Οι μισές ευρωπαϊκές ομάδες τώρα:

Εικόνα

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 18, 2021 2:29 pm

nikolas12 έγραψε:
Παρ Ιουν 18, 2021 2:13 pm
Zoys έγραψε:
Παρ Ιουν 18, 2021 1:28 pm


Έχουμε λίστα; :D
Τον πρότεινα το βράδυ για τον Ολυμπιακο. Μάρκους Ντένμον.
Από κει και πέρα ο συμπαίκτης του, ο Φριντέτ, ο τεράστιος, Τζ. Φράκλιν που μόνο η Αρμάνι μπορεί να τον υπογράψει, ο Ντ. Τζόουνς που λογικά θα πάει ΝΒΑ έτσι κι αλλιώς, ο Μοτεγιούνας, o Ντεζ Γουέλς που έχει περάσει από τη Λευκάδα και μας είχε κλείσει το σπίτι ένα κυριακάτικο απόγευμα, ο Τρ. Γκόλντεν που έχει παίξει μπασκετάρα στην Τουρκία και το συνέχισε στο σινοπρωτάθλημα, η σταθερή μου πρόταση πέρσι, για αντικαταστάτης του Μίλου, ο Μόρλαντ, ο Ούντο, ο Ντακ. Τζόνσον, ο κλάσικ, Ντάριους Άνταμς.
Αυτά σε μια πρώτη φάση.
¨Εχει ψωμί η υπόθεση πάντως ακόμα. Στην Κίνα γυρνάνε γύρω από το μπάσκετ. Παίζουν μετά μανίας κι κυκλοφορεί παράς. Αν φύγουν οι ξένοι θα πέσει πολύ. Από την άλλη αν αποφασίσει κάτι η Λαϊκή Δημοκρατία :P δεν αλλάζει ούτε με σφαίρες.
Ξέρω τι σας λέω. Τους έχω ζήσει από τα μέσα. Που μέχρι που μου άφησαν μανία με τα ασιατικά φαγητά οι εμπειρίες μου στην Ασία. Μόλις έφαγα το ασιατικόό ρύζι με αυγά και με κινέζικα μανιτάρια. Τα προτείνω, ιδίως για σούπες. Επιτέλους κυκλοφορούν και στην Ελλάδα. :)


JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 18, 2021 3:23 pm

Zoys έγραψε:
Παρ Ιουν 18, 2021 1:28 pm


Έχουμε λίστα; :D
Τρομερη εξέλιξη αυτή για το ευρωπαϊκό μπασκετ.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 18, 2021 6:55 pm

Ο Ερυθρός Αστέρας ανακοίνωσε την απόκτηση του Νίκολα Ιβάνοβιτς.



0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 18, 2021 8:56 pm

JohnnyPao έγραψε:
Παρ Ιουν 18, 2021 3:23 pm
Zoys έγραψε:
Παρ Ιουν 18, 2021 1:28 pm


Έχουμε λίστα; :D
Τρομερη εξέλιξη αυτή για το ευρωπαϊκό μπασκετ.
Θα γίνει χαμούλης και θα πέσουν κι οι τιμές.

Κάτι μου λέει ότι θα ξαναδούμε Τζίμερ στην Ευρώπη.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 18, 2021 9:03 pm

Αυτοί που έχουν πολλά χρόνια στην Κίνα θα κάνουν το παν να αποφύγουν την Ευρωλίγκα.
Τα έχει πει κι ο Ντιλέινι παλιά...
Πολλή κούραση βρε αδελφέ.Πληρώνουν καλά και άλλες χώρες της Ασίας με το ίδιο ΑΑΑ (άνετο, αβίαστο, ανεμπόδιστο) μπάσκετ. Ξέγνοιαστο.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 18, 2021 9:07 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Ιουν 18, 2021 9:03 pm
Αυτοί που έχουν πολλά χρόνια στην Κίνα θα κάνουν το παν να αποφύγουν την Ευρωλίγκα.
Τα έχει πει κι ο Ντιλέινι παλιά...
Πολλή κούραση βρε αδελφέ.Πληρώνουν καλά και άλλες χώρες της Ασίας με το ίδιο ΑΑΑ (άνετο, αβίαστο, ανεμπόδιστο) μπάσκετ. Ξέγνοιαστο.
Ποιες χώρες της Ασίας πληρώνουν τα λεφτά της Κίνας; Η Ιαπωνία ας πούμε πληρώνει ψίχουλα και για την Κορέα δεν ξέρω αλλά δεν τους κόβω και για τόσο μπασκετοκουβαρντάδες. Οι Φιλιππίνες ούτε καν, πού θα πάνε, στο Ιράν; Μου ξεφεύγει καμία;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 18, 2021 9:13 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Ιουν 18, 2021 8:56 pm
JohnnyPao έγραψε:
Παρ Ιουν 18, 2021 3:23 pm


Τρομερη εξέλιξη αυτή για το ευρωπαϊκό μπασκετ.
Θα γίνει χαμούλης και θα πέσουν κι οι τιμές.

Κάτι μου λέει ότι θα ξαναδούμε Τζίμερ στην Ευρώπη.
Και ο Ανταμς φαίνεται πως ψάχνεται, θα έχει πολύ ενδιαφέρον.

*παντως ο Isiah Hicks που τον ήθελαν απο γιουρολιγκ προτιμησε να παει Ιαπωνία νομιζω όπως κι ο δικός μας ο Τομας.

Μπορει παντως ετσι κάπως να σωθεί η κατάσταση με τα γκαρντ που πανε νβα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 18, 2021 9:20 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Ιουν 18, 2021 9:07 pm

Ποιες χώρες της Ασίας πληρώνουν τα λεφτά της Κίνας; Η Ιαπωνία ας πούμε πληρώνει ψίχουλα και για την Κορέα δεν ξέρω αλλά δεν τους κόβω και για τόσο μπασκετοκουβαρντάδες. Οι Φιλιππίνες ούτε καν, πού θα πάνε, στο Ιράν; Μου ξεφεύγει καμία;
Η Ιαπωνία. Την είπες πρώτη- πρώτη κι ακολουθούν κι άλλες. Αναβαθμίζεται η λίγκα της. Άσε που δεν θα πληρώσουν τα λεφτά της Κίνας, αλλά κάποιοι θα πάνε. Κάποιοι άλλοι θα γυρίσουν στις ΗΠΑ. Κι αυτό αν περάσει η πρόταση για καθαρό σινό-μπάσκετ. Δεν έχω την παραμικρή πληροφόρηση, αλλά ξέρω καλά την ολοένα και αυξανόμενη τρέλα των Κινέζων για το μπάσκετ. Πρώτο άθλημα, έχει υπερκεράσει και το πινγκ- πονγκ και το ποδόσφαιρο. Ενώ όποιοι νομίζουν ότι οι παραδοσιακές κινέζικες τέχνες έρχονται πρώτες στον τομέα τους, πλανάται πλάνην οικτράν. Το νούμερο ένα είναι το τάε κβόν ντο. (τε κουόν το, η σωστή προφορά στη "χανγκούλ" ήτοι, την κορεάτικη γλώσσα) .

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 18, 2021 10:47 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Ιουν 18, 2021 9:20 pm
yorgos έγραψε:
Παρ Ιουν 18, 2021 9:07 pm

Ποιες χώρες της Ασίας πληρώνουν τα λεφτά της Κίνας; Η Ιαπωνία ας πούμε πληρώνει ψίχουλα και για την Κορέα δεν ξέρω αλλά δεν τους κόβω και για τόσο μπασκετοκουβαρντάδες. Οι Φιλιππίνες ούτε καν, πού θα πάνε, στο Ιράν; Μου ξεφεύγει καμία;
Η Ιαπωνία. Την είπες πρώτη- πρώτη κι ακολουθούν κι άλλες. Αναβαθμίζεται η λίγκα της. Άσε που δεν θα πληρώσουν τα λεφτά της Κίνας, αλλά κάποιοι θα πάνε.
Εντάξει, σε λίγκα που ο υψηλότερος μισθός ξένου είναι 1εκ$ (μικτά, αν βάλεις το 20% φόρου που πληρώνουν οι ξένοι και την ισοτιμία, ο ακριβότερος παίκτης παίρνει 660 χιλιάρικα ) και ο μέσος όρος των Αμερικανών δεν ξεπερνάει τα 150 χιλιάρικα (το ξέρω από φίλο που παίζει επαγγελματικά μπέιζμπολ εκεί), ε, δευτεράτζες θα πάνε, αν πάει κανείς, δεν είναι παίκτες που θα τους χάσει η ευρωλίγκα επειδή θα πάνε στους Ιππόκαμπους της Μικάγουα. Εδώ πήρανε πέρυσι πρόπερσι το Φιλιππινέζο κοντοπούτ... ε μάγο ήθελα να πω, που έγινε χαμός στις Φιλιππίνες που τον έχασαν, κι ο άνθρωπος πήρε σκάρτα 100 χιλιάρικα. Ανεβαίνει το μπάσκετ στην Ιαπωνία (και υπάρχει και Χατσιμουρομανία) αλλά δε χάνεις παίκτες σοβαρούς από κει. Παρεμπιπτόντως παίζουν και καμιά 80ρια ματς το χρόνο και η ποινή για κανά τσιγαράκι είναι 5 χρόνια φυλάκιση, με τις ομάδες υποχρεωμένες να σε καταδώσουν στις αρχές αν σε βρουν θετικό στο τεστ. Αν πάει κανάς Γκιστ θα ζήσει το εξπρές του μεσονυχτίου, τρώγοντας ράμεν.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 18, 2021 11:17 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Ιουν 18, 2021 10:47 pm


Εντάξει, σε λίγκα που ο υψηλότερος μισθός ξένου είναι 1εκ$ (μικτά, αν βάλεις το 20% φόρου που πληρώνουν οι ξένοι και την ισοτιμία, ο ακριβότερος παίκτης παίρνει 660 χιλιάρικα ) και ο μέσος όρος των Αμερικανών δεν ξεπερνάει τα 150 χιλιάρικα (το ξέρω από φίλο που παίζει επαγγελματικά μπέιζμπολ εκεί), ε, δευτεράτζες θα πάνε, αν πάει κανείς, δεν είναι παίκτες που θα τους χάσει η ευρωλίγκα επειδή θα πάνε στους Ιππόκαμπους της Μικάγουα. Εδώ πήρανε πέρυσι πρόπερσι το Φιλιππινέζο κοντοπούτ... ε μάγο ήθελα να πω, που έγινε χαμός στις Φιλιππίνες που τον έχασαν, κι ο άνθρωπος πήρε σκάρτα 100 χιλιάρικα. Ανεβαίνει το μπάσκετ στην Ιαπωνία (και υπάρχει και Χατσιμουρομανία) αλλά δε χάνεις παίκτες σοβαρούς από κει. Παρεμπιπτόντως παίζουν και καμιά 80ρια ματς το χρόνο και η ποινή για κανά τσιγαράκι είναι 5 χρόνια φυλάκιση, με τις ομάδες υποχρεωμένες να σε καταδώσουν στις αρχές αν σε βρουν θετικό στο τεστ. Αν πάει κανάς Γκιστ θα ζήσει το εξπρές του μεσονυχτίου, τρώγοντας ράμεν.
Πήραν 2-3 παίκτες πέρσι και φέτος κοιτάνε από acb. Οντως κινείται το μπασκετάκι στην Ιαπωνία και γενικά στην Ασία. Τα έχουμε ξαναπεί άλλωστε.
Κατά τ' άλλα έχουν το πιο ακριβό ¨μαύρο" στον κόσμο. Φτάνει τιμές κόκας.
Άσε ψηλέεεεε, δεν είμαστε για εκεί. . :peace: Μπάι δε γούει είναι το πρώτο ταξίδι/αποστολή που θα κάνω όταν επανέλθω με τα φράγκα μετά από την πανδημία κλπ. ΘΑ πάω για εντελώς άλλη φάση από "τσιγαράκια\', βέβαια. Άντε κάνα σάκε, το Σάββατοβραδο.
* Έχω ιστορία που άντε να την πω( δεν το συνηθίζω, αλλά κολλάει η άτιμη). Είμαι σε κάτι βουνά στο Μεξικό, εγώ Μεξικάνοι και κάτι βετεράνοι από τον πόλεμο του Βιετνάμ :shock:
γκρίνγκος που φτιάχνουν ¨μαύρο". Το χόρτο το κάνουν πλαστελίνη- κάτι που στο Μεξικό δεν πολύ-παίζει.Το χωριό είναι στα 2χιλιάδες μέτρα και κάτι ψιλά. Εκτός από χόρτο, έχει ψυχεδελικά μανιτάρια και όπιο. :D
Εχει θεϊκά μονοπάτια κι ¨αρρωστημένα¨καλλη μάσα, με προϊόντα από τα χωράφια του κόσμου και τα κοπάδια τους. (τότε έτρωγα κρέας). Καμία σχέση με τουρισμό. Μόνο 2 φαγάδικα/τοπικά καφενεία έχει.

Εγώ είμαι εκεί κάνα δίμηνο-τρίμηνο (τσίου το μέρος) όπου έχω σπίτι, χωρίς ηλεκτρικό, με ματσέτα μπαίνω στο δάσος, κόβω ξύλα για να ζεστάνω νερό, για να μαγειρέψω στα κάρβουνα, ή για να βράσω κλπ.
Στη φάση μου.
Εγώ κι η ματσέτα μου, γενικά.

Κάποια φάση περνάει ένα ζευγάρι από Καταλωνία, (πριν το Μεξ. ήμουνα εκεί) η γιαγιά τους φέρνει σε μένα και περνάμε φίνα. Την επομένη σκάει Γιαπωνέζος.
Ξέρει 5-10 λέξεις στα ισπανικά και καμιά 20ρια στα αγγλικά. ΠΕριττό να πω ότι δεν έπαιζε ίντερνετ κι πανέξυπνα τηλέφωνα (2004 ή 05).
Ο παίκτης(έφερνε σε αποχαζεμένο μαθηματικό ή πληροφορικάριο- καμία σχέση με λουκ παράνομου) αλλά όταν έβγαζε την μπλούζα έβλεπες να έχει σε όλη την πλάτη με τατού Γιακούζα και χαρακιές στα 2 μπράτσα (παράλληλες γραμμές) που ήταν ένα έξτρα σημάδι δικό τους ότι είχε βγάλει φυλακή. Μεταξύ άλλων νταραβέριζε βιάγκρα.

Ο τύπος ήθελε να βρει χόρτο (του είχαν πει ότι είχε το καλύτερο και φθηνότερο στο Μεξικό κι ήταν αληθές) να αγοράσει 2 κιλά και να τα μεταφέρει στην Ιαπωνία. Του είπα ότι είναι μουρλός, Δεν θα μπορέσει καν να φτάσει στην πόλη του Μεξικού, θα τον τσιμπούσαν. Δεν άκουγε λέξη. Βράχος.
Τον πήγα στον λόκαλ μπος ( να μη του πιάσουν τον κ...λο) πήρε τα 2 κιλά του. Είχε δυο κούκλες παλαιστών κατς (τρέλα στο Μεξικό με το κατς) και το έχωσε εκεί μέσα με λίγο καφέ ολόγυρα για τα σκυλιά στους ελέγχους.
Απο κεί που είμασταν είχε να περάσει 2 ή 3 στρατιωτικά μπλοκ (στο Μεξικό απο πολιτεία σε πολιτεία, περνάς από στρατιωτικά φυλάκια και μπαίνουν οι φαντάροι με τα αντίστοιχα μεξικάνικα τουφέκια m-4 και κόβουν φάτσες, κάνουν έξτρα ψαχτικές κλπ.
Μετά είχε να περάσει τον ελεγχο στο αεροδρόμιο του Μεξ. και στη χώρα του άλλον έναν.
Του είχα πει ότι αν καταφέρει να φτάσει, να μου στείλει μεήλ.
Μετά από μερικές μέρες μου έστειλε ο αθεόφοβος(στη γλώσσα του/χιραγκάνα :D ) Με τα λεφτά που θα έβγαζε (κάπου 50χιλ. δολάρια στο χέρι, έχοντας βγάλει και το ταξιδάκι Ιαπωνία- Μεξικό) θα άνοιγε φαγάδικο στο Τόκυο και θα άφηνε πίσω την παρανομία.

Έχω κι άλλα τέτοια.(ουουυυ :) ) Αν το φέρει η κουβέντα θα πω για τον Παναμά.

Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 19, 2021 10:19 am

Ο Μίτροβιτς επέστρεψε στον Ερυθρό Αστέρα.



Η Βαλένθια ανακοίνωσε τον Nenad Dimitrijevic.



0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 19, 2021 11:03 am

Και ο Stefan Jovic κοντα στον ερυθρο λενε.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 19, 2021 4:00 pm

Η Ολίμπια Μιλάνο ανακοίνωσε την απόκτηση του David Alviti.



0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 19, 2021 6:33 pm

Ο Conner Frankamp θα υπογράψει στη Ζενίτ.



1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα Eυρωπαϊκού Μπάσκετ”