Εθνική Παίδων (U16)

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 28, 2022 11:04 am

manhac έγραψε:
Πέμ Ιούλ 28, 2022 10:06 am
Hipster έγραψε:
Τετ Ιούλ 27, 2022 11:33 pm

Υπερβαλεις με την διαιτησια μια χαρα ηταν. Ο Κομιανιδης θα κερδισε και 3 επιθετικα φαουλ που ηταν στα ορια του φλοπινγκ. Και 34 βολες και τα αντιαθλητικα και ολα.
Σε σχεση μετην διαιτησια που ειδαμε στα φιλικα Ισπανιας-Ελλαδας U20 και το ενα που ειδα Ελλαδα-Ιταλια U18 , ηταν υπεροχη. Δεν καταλαβαινες πως ηταν Ισπανοι (φαντζομαι πως ηταν :) ) οι διαιτητες. Για τις βολες δεν ηταν μονο σημερα που ηταν 17/34 αλλα και χθες που ηταν 12/28 αν θυμαμε καλα. Δεν το προσπερνας ευκολα.
Απο τα παιδια της επαρχιας δεν ξερω να ειμαι ειλικρινης , δεν εχω σιγουρα την εικονα που μαλλον εχεις, αλλα προσωπικα δεν ειδα τρομερα πραγματα σιγουρα απο τον Γκολαντα και στα 2 παιχνιδια και οπως ειπα και χθες για τον Σπαρταλη, ψηλο παιδι, μακρυ, αθλητικο , αλλα απο μπασκετ δεν εδειξε και κατι τρομερο. Θελει δουλεια. Αν ψηλωσει κι αλλο ισως γινει ενα καλο σεντερ γιατι για πιο εξω δυσκολο το βλεπω, αν και μικρος ειναι ακομα. Με την εικονα που εχει τωρα μιλαμε παντα.
Για το παιχνιδι που με ενθουσιασε , θα γραψω σε αλλο ποστ. :)
Του χρόνου θα τους βλέπεις μάλλον και τους δύο ΕΣΚΑΝΑ (ο Σπάρταλης έκλεισε ήδη Ολυμπιακό νομίζω).
Ε καλα δεν σοκαρομαι, ειχα γραψει απ την προεπιλογη να δουμε ποσα παιδια απο την επαρχια θα δουμε του χρονου στους "μεγαλους". Τα εχουμε πει αυτα. :wink:
Πιστευω πως ειδικα του Σπαρταλη θα του κανει καλο. Δεν ξερω τι προπονητες εχει στην Χιο, αλλα μπασκετικα ειναι λιγο αδουλευτο το παιδι.
Για τον Γκολαντα πραγματικα δεν θελω να αδικησω το παιδι. Η αυστηρη ισως κριση μου ειναι απ οτι ειδα. Δεν τον ξερω καθολου.
Εμενα και ο Παπαδατος μ αρεσει, που αν και τον ειδα (ειμαι σχεδον σιγουρος) να παιζει λιγο χθες και να βαζει και ενα τριποντο απο τις 90, δεν τον ειδα ουτε στο φυλλο στατιστικης αλλα και με 2 ποντους στην αναφορα του Basket.
Για την διαιτησια ειναι σταθερη διαχρονικα η αποψη μου. "Υποπτη" διατησια ειναι αυτη που αλλαζει τον νικητη (γιατι αν θελει μπορει να το κανει) , οι αλλες ειναι κακες και μετριες που ειναι λιγο σαν φυσικο φαινομενο, μπορει και να σου τυχουν :)
Σε ενα παιχνιδι ας πουμε που η διαφορα απο +20 θα παει +40 (το εχουμε δει σε καποια Ακροπολης πχ που λες) εινα απλα ανοησια και μπασκετικος εθνικισμος. Τεσπα δεν θα τα χαλασουμε για τους διαιτητες τωρα :roofl:

1
1 Εικόνα
manhac

 junior
Reactions: 134
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 18, 2013 11:21 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 28, 2022 11:20 am

Hipster έγραψε:
Πέμ Ιούλ 28, 2022 11:04 am
manhac έγραψε:
Πέμ Ιούλ 28, 2022 10:06 am


Του χρόνου θα τους βλέπεις μάλλον και τους δύο ΕΣΚΑΝΑ (ο Σπάρταλης έκλεισε ήδη Ολυμπιακό νομίζω).
Εμενα και ο Παπαδατος μ αρεσει, που αν και τον ειδα (ειμαι σχεδον σιγουρος) να παιζει λιγο χθες και να βαζει και ενα τριποντο απο τις 90, δεν τον ειδα ουτε στο φυλλο στατιστικης αλλα και με 2 ποντους στην αναφορα του Basket.
Έπαιξε όντως και έβαλε και το τρίποντο από τη γωνία.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Gkos

 champion
Reactions: 403
Δημοσιεύσεις: 8788
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 30, 2022 9:15 am

Αύριο η εθνική μας ομάδα ανηφορίζει στην συμπρωτευουσα όπου θα
αντιμετωπίσει τις Βουλγαρία και Κροατία στο τελευταίο της τουρνουά πριν το πανευρωπαικό στα Σκόπια τον Αυγουστο.

Αν η ενημερωση μου ειναι σωστή ,πριν το ταξίδι θα έχουμε και τα πρώτα κοψίματα.
Υπενθυμίζω ακόμα είμαστε στα 16 παιδιά που ξεκίνησαν προετοιμασία!

Σε αντίθεση με την εφήβων εδώ οι εκτιμήσεις είναι πολύ πιο δύσκολες, όχι μόνο λόγω (της δεδομένης)  ποιότητας των παιδιών αλλα και των τραυματισμών που έπληξαν την ομαδα αυτες τις 3 εβδομάδες (σχεδόν η μιση ομάδα πέρασε τραυματισμους) με πολλά παιδιά να χάνουν μέρος της προετοιμασίας!
Καλή ωρα ο Αμπόσι και ο Σοιλεμετζίδης που ενώ έχουν χάσει σχεδόν ολη την προετοιμασία,θα είναι ετοιμοι για το πανευρωπαικο και πιθανά εντός 12άδας.

Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά χωρις περαιτέρω τραυματισμους!

2
2 Εικόνα
Gkos

 champion
Reactions: 403
Δημοσιεύσεις: 8788
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 31, 2022 6:00 pm

Xωρίς τους Παπαδάτο και Βλάσση θα συνεχίσει η εθνική παίδων, για τα τελευταία της 2 φιλικά στην νύφη του Θερμαικού.

(Αυτά ήταν τα 2 εύκολα/αναμενόμενα κοψίματα ,αμα γίνουν καλά ο Σοιλεμετζίδης και ο Αμπόσι θα είναι πολυ δυσκολη εξίσωση η τελικη 12αδα...)

2
2 Εικόνα
Gkos

 champion
Reactions: 403
Δημοσιεύσεις: 8788
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 01, 2022 12:13 pm

https://www.basket.gr/nat-teams/paidon- ... essaloniki

Όσοι πιστοί προσέλθετε στον ναο του μπασκετ😉

(Τελικά ειναι 4 φιλικά ,θα παίξουν 2 με κάθε εθνική άρα θα εχει απλετο χρόνο ο Ζιαγκος να δοκιμασει τα πάντα! )

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 05, 2022 8:34 pm

Ελλάδα – Ρουμανία 79-57
https://www.basket.gr/nat-teams/paidon- ... 9-57-pics/

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 8:55 pm

Ελλάδα – Ρουμανία 69-48

https://www.basket.gr/nat-teams/paidon- ... 9-48-pics/

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 09, 2022 5:13 pm

Ελλάδα – Κροατία 76-59

https://www.basket.gr/nat-teams/paidon- ... tia-76-59/

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 3:22 pm

Εθνική Παίδων : Νέα νίκη απέναντι στην Κροατία

https://basketa.gr/ethniki-paidon-nea-n ... I8m5SHLdf0

1
1 Εικόνα
Gkos

 champion
Reactions: 403
Δημοσιεύσεις: 8788
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 8:12 pm

Να πούμε πως τα παιδιά βρίσκονται ήδη στα Σκόπια.
Αδαμόπουλος και Γκολάντας(λίγο έκπληξη αυτό) δεν ακολούθησαν στο ταξίδι.

Καλή επιτυχία στα παιδιά ,θα απογοητευτώ πολύ πολύ άμα δεν μπουν έστω 8άδα ουτε αυτοι.... :shot:

3
1 Εικόνα 1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 8:54 pm

Gkos έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 8:12 pm
Να πούμε πως τα παιδιά βρίσκονται ήδη στα Σκόπια.
Αδαμόπουλος και Γκολάντας(λίγο έκπληξη αυτό) δεν ακολούθησαν στο ταξίδι.

Καλή επιτυχία στα παιδιά ,θα απογοητευτώ πολύ πολύ άμα δεν μπουν έστω 8άδα ουτε αυτοι.... :shot:
Καλά θα πάνε.
Αναμενόμενα τα κοψίματα. Περίμενα Γκολάντα ή Επαμεινώνδα με τα λίγα που ξέρω και είδα στην Ισπανία από τους δύο και στάνταρ τον ψηλό.

0
manhac

 junior
Reactions: 134
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 18, 2013 11:21 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 9:23 pm

Hipster έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 8:54 pm
Gkos έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 8:12 pm
Να πούμε πως τα παιδιά βρίσκονται ήδη στα Σκόπια.
Αδαμόπουλος και Γκολάντας(λίγο έκπληξη αυτό) δεν ακολούθησαν στο ταξίδι.

Καλή επιτυχία στα παιδιά ,θα απογοητευτώ πολύ πολύ άμα δεν μπουν έστω 8άδα ουτε αυτοι.... :shot:
Καλά θα πάνε.
Αναμενόμενα τα κοψίματα. Περίμενα Γκολάντα ή Επαμεινώνδα με τα λίγα που ξέρω και είδα στην Ισπανία από τους δύο και στάνταρ τον ψηλό.
Αναμενόμενα τα κοψίματα όχι τόσο λόγω δυνατοτήτων και εμφανίσεων κατά την άποψη μου αλλά πιο πολύ λόγω παραστάσεων. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι του συγκεκριμένου παιδιού η προοπτική είναι αρκετή υψηλότερη από πολλά παιδιά που είναι στη τελική 12αδα, αλλά δεν παύει να μια αξιοκρατική και σωστά δομημένη ομάδα.

Είναι σίγουρα ομάδα για τετράδα και πάνω, αλλά μιλάμε για παίδες και ένα τουρνουά 9 ημερών. Καλή επιτυχία και μακριά από τραυματισμούς.

0
Gkos

 champion
Reactions: 403
Δημοσιεύσεις: 8788
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 4:59 am

Hipster έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 8:54 pm

Αναμενόμενα τα κοψίματα. Περίμενα Γκολάντα ή Επαμεινώνδα με τα λίγα που ξέρω και είδα στην Ισπανία από τους δύο και στάνταρ τον ψηλό.
Ε προς Επαμεινώνδα περίμενα και γω αλλά ο προπονητής ξέρει καλύτερα πάντα!

0
BB_Addicted

 
Reactions: 43
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2022 8:52 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Μάικ Μπατίστ
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 9:08 am

Καλησπέρα παιδιά.

Πρώτη μέρα μου εδώ στο φόρουμ και έχω διαβάσει αρκετές από τις συζητήσεις και ειδικότερα τώρα για την Εθνική Παίδων, την οποία και παρακολούθησα όσο μπορούσα. Το κόψιμο του Αδαμόπουλου το έβλεπα να έρχεται. Στα 4 φιλικά αγωνίστηκε λίγο, garbage time και δεν έδειξε πολλά. Στο τελευταίο φιλικό είχε και τον περισσότερο χρόνο συμμετοχής και κάπου εκεί άρχισα να πιστεύω ότι και ελλείψει μεγέθους θα τον έπαιρνε στην θέση του Χαβούτσα, που ομολογώ ότι είχε αρκετά μέτρια παιχνίδια, χάνοντας και πολλά θεωρητικά εύκολα καλάθια. Του Γκόλαντα το έβλεπα, αν και με την Ισπανία στο πρώτο φιλικό μου είχε αρέσει αρκετά. Δύσκολα, τα κοψίματα πάντως σε αυτή την ομάδα. Η θέση πιστεύω παιζόταν με του Επαμεινώνδα. Οριακό θα έλεγα ως επιλογή. Συμφωνών όμως με φίλο από πάνω ότι ο Γκόλαντας βλέπω και εγώ να έχει μεγαλύτερη προοπτική.

Να πούμε και λίγα πράγματα συνολικά για την ομάδα. Χωρίς και τον Αδαμόπουλο, ο οποίος ήταν και ο μοναδικός σέντερ που έδινε περισσότερο μέγεθος στην ρακέτα (αμφιβάλλω αν είναι 2.05 και ο Σπάρταλης 2.04 - φαινόταν μεγαλύτερη η διαφορά μεταξύ τους) η ομάδα θα είναι αρκετά undersized και μάλλον θα καλύπτει το έλλειμμα αυτό με κάποια σχήματα που θα έχουν ψηλά παιδιά στις θέσεις 2-3-4 πχ με Αβδάλα-Ροζακέα-Αμπόσι/Τσαχτσίρα. Είναι ένα σχήμα που το χρησιμοποίησε αρκετά ο κόουτς Ζιάκος και τα πήγε αρκετά καλά. Στον άσο είχε τον Λιοτό και στο «5» Πατρίκη μαζί τους. Ο Πατρίκης μπορεί να είναι κοντός για την θέση, να μην γεμίζει το μάτι, αλλά είναι πολύ δυνατό παιδί, με πάθος που παλεύει και πάει σε όλα τα ριμπάουντ και τις φάσεις. Παίκτης ομάδας και του προπονητή ξεκάθαρα με την σωστή νοοτροπία. Γενικά και συνολικά στον τρόπο παιχνιδιού των παικτών δεν βλέπω κάποιον παίκτη-βεντέτα (θυμάμαι Εφήβων με Ρόγκα-Καράμπελα να κάνουν διαγωνισμό ποιος θα πάρει περισσότερες προσπάθειες) και γενικά ένα πνεύμα αλτρουισμού να υπάρχει. Να ψάχνουν οι παίκτες την έξτρα πάσα. Ακόμα και ο Αβδάλας που τελευταία με τον Παναθηναϊκό έβγαζε μία ανησυχητική εικόνα σε θέμα νοοτροπία μοιάζει πιο ήρεμος, βέβαια είναι λίγο επιρρεπής στα φάουλ, αλλά παρόλα αυτά το παιδί ξεχωρίζει και φαίνεται ότι έχει γράψει χιλιόμετρα. Ο Ζιάγκος γενικά του έδωσε πολλή ώρα την μπάλα στα χέρια να δημιουργήσει και να πάρει αποφάσεις. Φοβάμαι μη γίνει σε υπερβολικό βαθμό αυτό και χαθεί λίγο ο Λιοτό.

Πάντως, συνολικά η εικόνα, η διάθεση, η ενέργεια ήταν καλό που είχε η ομάδα θεωρώ. Χέρια παντού, παίκτες να βουτάνε για μπάλες, καλή επικοινωνία μεταξύ τους. Και στο θέμα του σουτ πιστεύω θα δώσουν πολλές λύσεις οι Τσαχτσίρας και Ροζακέας. Γενικά μιλάμε για μία αρκετά ελπιδοφόρα ομάδα. Η πρόκριση στο επόμενο παγκόσμιο, U17, μπορεί να είναι ένας εφικτός στόχος. Μακάρι να ξεκινήσουν θετικά, να μην κάνουν καμιά κακή ήττα νωρίς, γιατί μιλάμε για παιδιά και ένα κακό παιχνίδι μπορεί εύκολα να τα επηρεάσει, ψυχολογικά κυρίως. Αυτά τα λίγα από μένα.

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Gkos

 champion
Reactions: 403
Δημοσιεύσεις: 8788
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 9:15 am

Kαλως ηρθες! :welcome:

Πολύ ωραίο κείμενο ,φαινεται πως εισαι απο την συμπρωτευουσα και παρευρεθηκες στους αγώνες στο Αλεξανδρειο!

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνικές Ομάδες Κλιμακίων ΕΟΚ”