Εθνική Παίδων (U16)

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 04, 2022 11:27 am

Κλησεις για την παιδων
Στέφανος Σπάρταλης (ΒΑΟΛ Χίου), Ιωάννης Κομνιανίδης (Ηρακλής), Επαμεινώνδας Επαμεινώνδας (ΧΑΝΘ), Φίλιππος Τσαχτσίρας (Άρης), Χριστόφορος Γκόλαντας (Ολυμπία Ναυπλίου), Πάρης Παπαδάτος (Π. Φάληρο), Τάσσος Ροζακέας (ΕΦΑΟΖ), Βαγγέλης Αδαμόπουλος (Παναθηναϊκός), Νεοκλής Αβδάλας (Παναθηναϊκός), Γιάννης Μαραγκουδάκης (Περιστέρι), Λευτέρης Χαβούτσας (Περιστέρι), Ανδρέας Πατρίκης (ΔΕΚΑ), Λευτέρης Λιοτόπουλος (ΔΕΚΑ), Βασίλης Βλάσσης (Προμηθέας Π.), Νίκος Σοϊλεμετζίδης (Προμηθέας Π.), Βενιαμίν Αμπόσι (Ολυμπιακός).

Μια χαρα ειναι :)

Για να δουμε ποσοι απ αυτους του χρονου θα ειναι σε αλλη ομαδα. :wink:

1
1 Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 04, 2022 12:03 pm

Μου έρχονται κάποιοι ακόμα στο μυαλό που θα μπορούσαν να ήταν στην προεπιλογή (Μπορσης, Δονακης, Κουστενης κλπ) αλλά είναι κοντοί όλοι άρα δεν θα πολυ γκρινιαξω 😇

1
1 Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 10, 2022 9:49 am

Απλό copy paste από τo site της ΕΟΚ :twisted:

Η Εθνική Παμπαίδων αναχώρησε σήμερα (10/7) νωρίς το πρωί για την Μελίγια της Ισπανίας όπου θα φιλοξενηθεί φέτος το Τουρνουά Φιλίας (11-13/7). Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει κατά σειρά την Ισπανία, τη Γαλλία και την Ιταλία σε τρεις δυνατές αναμετρήσεις που θα φέρει τους νεαρούς διεθνείς σε επαφή με το μπάσκετ και εκτός συνόρων.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Δημήτρης Μπουσβάρος χαρακτήρισε «εύκολη» την διαδικασία την προετοιμασίας εξηγώντας τον χαρακτηρισμό που δίνει σε αυτήν: «Είχαμε 19 παιδιά στην προετοιμασία, γιατί θέλαμε να έχουμε μια βάση πιο πλατιά, η οποία θα είναι σε θέση να τροφοδοτήσει την πορεία την Εθνική Παίδων. Και μιλάμε για όλα τα παιδιά. Είτε αυτά που θα βρίσκονται στη Μελίγια, είτε αυτά που έμειναν εκτός σε αυτή τη φάση. Είναι πάρα πολύ καλά παιδιά, που δέθηκαν μεταξύ τους αυτό το διάστημα. Και είναι μια ομάδα η οποία έδει παιδιά που θα προχωρήσουν. Είμαι αισιόδοξος».

Ο Μπουσβάρος εξήγησε και τη φιλοσοφία τόσο της προετοιμασίας, όσο και του τρόπου παιχνιδιού: «Δεν επικεντρωθήκαμε τόσο πολύ στο αποτέλεσμα. Θέλαμε περισσότερο να δούμε το δικό μας το παιχνίδι και να παίξουν όλα τα παιδιά. Κουραστήκαμε αρκετά αυτό το διάστημα, κάναμε 20 προπονήσεις δυνατές και δώσαμε τρία φιλικά ανεπίσημα. Θέλαμε να περάσουμε στα παιδιά τη λογική ενός πιο γρήγορου μπάσκετ που να βασίζεται και στη δική τους επιλογή, να δείξουν το ταλέντο τους. Να έχουν την επιλογή. Είναι ακόμη μικρά και δεν θα πρέπει να χάνουν την αυτοπεποίθησή τους, γιατί αυτό θα τα κάνει να παίξουν χειρότερα».

Η λογική του τεχνικού επιτελείου ήταν πως σε αυτή την ηλικία δεν χρειάζονται παρά λίγα και βασικά συστήματα και τα παιδιά να χαρούν το παιχνίδι το ίδιο: «Θέλουμε την πίεση στην άμυνα, αλλά και το απλωμένο στο γήπεδο, όμορφο παιχνίδι με αρκετές επιθέσεις, γρήγορο ρυθμό. Θέλουμε τα σουτ, να δούμε τα παιδιά να σουτάρουν χωρίς φόβο. Αυτή τη συμπεριφορά την είδαμε και σ’ ένα από τα δυνατά τεστ που δώσαμε, απέναντι στη ΔΕΚΑ. Παρά το ότι χρησιμοποιήσαμε 19 παίκτες, γιατί θέλαμε να πάρουν χρόνο όλα και είχαμε και κάποιους μεγαλύτερους παίκτες απέναντί μας, είδαμε πολλά θετικά στοιχεία, πολλά από αυτά που θέλουμε να δούμε».

Η ευρωπαϊκή εμπειρία θα έρθει να προστεθεί στα συν για την Εθνική Παμπαίδων: «Έχουμε παρακολουθήσει και εκτός Ελλάδας πως σε αυτές τις ηλικίες αυτό είναι το παιχνίδι που παίζεται. Δεν θεοποιούμε ότι κάνουν, δεν λέμε πως ότι γίνεται εκτός είναι καλό. Είναι καλό όμως να παίρνουμε τα καλά, να καταλαβαίνουμε τι γίνεται και να τα ενσωματώνουμε στο δικό μας ταλέντο, σε αυτά που εμείς κάνουμε σωστά. Πάμε λοιπόν σε αυτό που κάνουμε καλά εμείς, να το κάνουμε λίγο πιο σύγχρονο».

Η αποστολή

Ονοματεπώνυμο Έτος Γέν Ύψος Θ. Ομάδα
Δημήτρης Ντάμπσης 2007 2.07 C Παναθηναϊκός
Ιάσων Μπίνης 2007 2.07 C Παναθηναϊκός
Βασίλης Πουρλίδας 2007 1.90 PG Ζαφειράκης Νάουσας
Ματίγια Στέβοβιτς 2007 1.92 G Προμηθέας
Αλέξανδρος Αλεξάκης 2007 1.90 G Πανιώνιος
Βασίλης Καζαμίας 2007 1.92 PG Άρης
Γιώργος Στράντζαλης 2007 1.88 G ΔΕΚΑ
Εμμανουήλ Μουτάφης 2007 1.93 G Ηράκλειο
Στράτος Παπασταύρου 2007 1.96 F Ολυμπιακός
Παναγιώτης Καλκαβούρας 2007 1.95 F Ντερί
Παναγιώτης Λέφας 2007 1.94 SG ΠΑΟΚ
Σάββας Μάνασσης 2007 2.03 C ΧΑΝΘ
Προπονητής: Δημήτρης Μπουσβάρος
Β. Προπονητή: Κώστας Κομποδιέτας
Φυσικοθεραπευτής: Γιάννης Ζήσης
Αρχηγός Αποστολής: Νίκος Σταυρόπουλος
Το πρόγραμμα του τουρνουά Φιλίας
11/7
13.15 Ιταλία-Γαλλία
20.15 Ισπανία-Ελλάδα
12/7
13.15 Γαλλία-Ελλάδα
20.15 Ισπανία-Ιταλία
13/7
13.15 Ελλάδα-Ιταλία
20.15 Ισπανία-Γαλλία


Μερικά δικά μου :

- Ξέρει κανείς που /αν μπορούμε να δούμε τους αγώνες ( τι έγινε στο φιλικό με ΔΕΚΑ ?)

- Τελικά ούτε ένας από Περιστέρι στο τελος ? ( εγω σαν σούπερ coach του Ίντερνετ θα είχα και κάποιους άλλους στην προεπιλογή και όχι μόνο το παιδι που πήραν)

- Περιμένω ρεπορτάζ από Καλκαβουρα :P Μου άρεσε από λίγο που είδα ο γιος ( καλό σουτακι) αλλά Αβδαλιζει λίγο στο θέμα της πασάς . Εξισου αν όχι και περισσότερο μου άρεσε ο συμπαίκτης του ο play maker του Deree :sorry:

- Φυσικα υποστηρίζω Στεβοβιτς ως προϊόν Χανίων ,εύχομαι να μπουν τα σουτ αυτή τη φορά . Και θέλω να δω πως θα πάει ο Λεφας του ΠΑΟΚ ( αυτός που μου αρέσει από όλους τους 07 πιο πολύ μέχρι τώρα ) :dribble:

0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 11, 2022 8:26 pm

Ειναι οντως τοσο ασχημα τα πραγματα ?

https://www.basket.gr/nat-teams/pampaid ... da-116-45/ :shock:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 11, 2022 8:31 pm

Spectator έγραψε:
Δευ Ιούλ 11, 2022 8:26 pm
Ειναι οντως τοσο ασχημα τα πραγματα ?

https://www.basket.gr/nat-teams/pampaid ... da-116-45/ :shock:
U15 μαν, παμπαιδων. Οταν λεω καθε περσυ και καλυτερα ειμαι ο κακος :P

0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 15, 2022 8:14 pm

https://www.basket.gr/nat-teams/ethniki ... ada-71-84/ :bblove:

Για να δουμε τι θα δουμε (οι Τουρκοι εχουν καλη φουρνια αλλα δεν ξερω αν επαιξε εδω ο Demir Dogan )


edit: διαλεγω να ειμαι αισιοδοξος και θα αγνοησω το αποτελεσμα των εφηβων ( παρολα τα συνεχομενα χαμηλα σκορ)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 15, 2022 8:23 pm

Spectator έγραψε:
Παρ Ιούλ 15, 2022 8:14 pm
https://www.basket.gr/nat-teams/ethniki ... ada-71-84/ :bblove:

Για να δουμε τι θα δουμε (οι Τουρκοι εχουν καλη φουρνια αλλα δεν ξερω αν επαιξε εδω ο Demir Dogan )


edit: διαλεγω να ειμαι αισιοδοξος και θα αγνοησω το αποτελεσμα των εφηβων ( παρολα τα συνεχομενα χαμηλα σκορ)
Ειπα πανω πανω μια χαρα :)
Ομαδες με καλους περιφερειακους δεν τις φοβαμαι. :dribble:
Δεν πανε πολυ πολυ ψηλα, αλλα δεν διαλυονται κιολας.Με Αβδαλα και Αμποσι στους ΨΗΛΟΥΣ θα πανε ακομα καλυτερα.
Αν προσεξες ειναι η μονη εθνικη που δεν εκανα κριτικη στις επιλογες :roofl:

Για τους εφηβους....αυτα. :P

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2332
Δημοσιεύσεις: 6942
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 16, 2022 9:18 pm

https://www.basket.gr/nat-teams/ethniki ... ada-61-65/

Τουρκία Ελλάδα 61-65 με εξαιρετική εμφάνιση Τσαχτσιρα 19 πόντους 5/7 τρίποντα .

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 17, 2022 12:13 am

SteveNashidis έγραψε:
Σάβ Ιούλ 16, 2022 9:18 pm
https://www.basket.gr/nat-teams/ethniki ... ada-61-65/

Τουρκία Ελλάδα 61-65 με εξαιρετική εμφάνιση Τσαχτσιρα 19 πόντους 5/7 τρίποντα .
Ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα φουρνια. Με Μαραγκουδακη, Λιοτοπουλο, Αμποσι, Αβδαλα +Ροζακεα , Τσαχτσιρα , εχω ακουσει καλα λογια για τον χιωτη Σπαρταλη, μ αρεσει και ο Χαβουτσας , ψηλο παιδι ο Αδαμοπουλος του Παναθηναικου αν και θελει δουλιτσα ακομα. Ανυπομονω να εχω εικονα και πως θα τα παει.
Την πιστευω αυτη την ομαδα.
Εχει σουτ, υψη, αθλητικοτητα, IQ . Πραγματικα απο τα καλυτερα παιδικα των τελευταιων χρονων. Ελπιζω να μην ειμαι τοσο λαθος. Το εχω αναγκη σαν Ελληνας μπασκετικος να δω μια καλη εθνικη :)

Εντιτ
Ξεχασα και τον Παπαδατο του Παλαιου Φαληρου, επισης καλο ταλεντο. Γιος του Αλεξη Παπαδατου της γενιας των 76 αρηδων που πηρε το παγκοσμιο εφηβων το 95.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
manhac

 junior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 18, 2013 11:21 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 17, 2022 6:10 am

Πάρα πολύ καλή φουρνιά παιχτών η 2006, ειδικά αν κατέβει πλήρης. Πολλοί παίχτες γεννηθέντες το 2006 είναι από μπασκετικές οικογένειες (Αβδάλας, Παπαδάτος, Γκόλαντας, Νικολαϊδης, Ροζακέας, Χατζής). Νομίζω θα φέρει και διακρίσεις και θα βγουν και αρκετοί παίχτες. Θα ήθελα σίγουρα να δω τελική δωδεκάδα δύο παιδιά από επαρχία (Σπάρταλη και Γκόλαντα) που μου έκαναν εντύπωση στη Β φάση του πανελληνίου παίδων με ΒΑΟΧ και Ολύμπια Αργολίδας.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 25, 2022 7:14 pm

Φιλικά στην Ισπανία



Η Εθνική Παίδων αναχώρησε σήμερα (25/7) το πρωί με προορισμό την Γκουαδαλαχάρα, όπου θα δώσει δύο αγώνες προετοιμασίας με την αντίστοιχη ομάδα της Ισπανίας. Οι δύο ομάδες προετοιμάζονται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 που θα διεξαχθεί 12-20 Αυγούστου στα Σκόπια. Τα δύο φιλικά θα διεξαχθούν 26 και 27 Ιουλίου στις 21.00.

Στην αποστολή θα βρίσκονται οι εξής αθλητές: Ανδρέας Πατρίκης, Γιάννης Κομνιανίδης, Επαμεινώνδας Επαμεινώνδας, Λευτέρης Χαβούτσας, Στέφανος Σπαρτάλης, Χριστόφορος Γκόλαντας, Φίλιππος Τσαχτσίρας, Αναστάσιος Ροζακέας, Λευτέρης Λιοτόπουλος, Στέλιος Ιωάννης Μαραγκουδάκης, Πάρης Παπαδάτος, Βαγγέλης Αδαμόπουλος, Νεοκλής Αβδάλας.

*Οι αγώνες θα μεταδοθούν σε live streaming στο www.canalfeb.tv (χρειάζεται εγγραφή, είναι δωρεάν).

0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 25, 2022 7:45 pm

O Αμποσι τραυματιας ?

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 25, 2022 7:48 pm

Spectator έγραψε:
Δευ Ιούλ 25, 2022 7:45 pm
O Αμποσι τραυματιας ?
Μαλλον, μετρησα 13 στην αποστολη και δεν τον ειδα και το Σαββατο στο Μπεφον με τους υπολοιπους. Λογικα τραυματιας ακομα. :?:

0
Gkos

 champion
Reactions: 379
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 25, 2022 11:27 pm

Hipster έγραψε:
Δευ Ιούλ 25, 2022 7:48 pm
Spectator έγραψε:
Δευ Ιούλ 25, 2022 7:45 pm
O Αμποσι τραυματιας ?
Μαλλον, μετρησα 13 στην αποστολη και δεν τον ειδα και το Σαββατο στο Μπεφον με τους υπολοιπους. Λογικα τραυματιας ακομα. :?:
Ήταν στο Μπεφόν βρε ,φαίνεται και στις φωτογραφίες!
Καθόταν μάλιστα δίπλα με τον συμπαίχτη του στον Ολυμπιακό τον Παζιωτόπουλο :dribble:

0
Gkos

 champion
Reactions: 379
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 25, 2022 11:31 pm

Spectator έγραψε:
Δευ Ιούλ 25, 2022 7:45 pm
O Αμποσι τραυματιας ?
Ναι είναι τραυματίας.
Παραμένει βασικά ,αφου είναι καιρό έξω γι αυτό και δεν ταξίδεψε ουτε στην Τουρκία.
Τραυματίας και ο Σοιλεμετζίδης(μέση) ενω δεν ακολούθησε και ο Βλάσσης.
Ταξίδεψαν ομως Αβδαλας και Παπαδατος που δεν είχαν πάει Τουρκια .

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνικές Ομάδες Κλιμακίων ΕΟΚ”