Εθνική Εφήβων (U18)

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3250
Δημοσιεύσεις: 6069
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 29, 2023 4:03 pm

Δεν υπάρχει λόγος να σταθούμε στο σημερινό παιχνίδι αφενώς ήταν διαδικαστικό εξ αρχής και αφετέρου ήμασταν ελλειπής σαν ομάδα.

Μου έχουν κάνει θετικότατη εντύπωση μέχρι στιγμής οι εξής παίκτες:

- ο #13 της Ιταλίας ο Ferrari, επίσης και ο Sarr της ίδια ομάδας.
- Το #10 και το #11 του Ισραήλ. Τα παιδιά αυτά γνωρίζουν μπάσκετ, "μιλούν" της μπάλας και μένει να δούμε πως θα εξελλιχθούν στη συνέχεια.
- Από τη Γερμανία το αμερικανάκι και το ρωσσάκι είναι δύο πολύ καλοί παίκτες, ο κοντός έχει γλυκό χερι και πιστεύω ότι μπορούν να εξελιχθούν.
- Από την Ισπανία προσποερνώ τον Mara, είναι όπως ήταν ο Ρεντζιάς με τους συνομίληκους του το 1995 :P , και πάμε στον Langarita. Έχει όλα τα καλά και όλα τα εκνευριστικά "προσόντα" των Ισπανών. Φωνάζει από μακρυά ότι ξέρει μπάσκετ όπως φωνάζει από μακρυά ότι "μάγκες σας έχω". Τσογλανισμός όπως ακριβώς ήταν ο Navarro στα νιάτα του, να δούμε αν θα γίνει τελικά αυτό που πιστεύουν. Πολύ αθλητικό παιδί είναι και το #9, μ'αρέσει και αυτός.
- Η Σερβία δε μ'αρέσει :peace: . Σα να έχει σταματήσει ο χρόνος στον Teodosic, από τότε και στο έξης μοιάζει σα να βγάζουν ποκουσέφσκηδες σε όλες τις θέσεις. :P
-Τέλος η Γαλλία έχει πιάσει το νόημα εδώ και χρόνια βγάζει αβέρτα παίκτες, κάποιοι θα εξελιχθούν κάποιοι θα μείνουν απλά αθλητικά παιδιά αλλά όλο και κάποιος Kamardine θα ξεπετάγεται.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Gkos

 champion
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 8788
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 29, 2023 6:57 pm

Dedalos έγραψε:
Σάβ Ιούλ 29, 2023 3:27 pm

Το νο7 και το νο 91 έχουν ξαναπαίξει μπάσκετ;;;; Εκτός σχολικού πρωταθλήματος;;;
Είναι κινούμενη καταστροφή σε ΚΑΘΕ φάση, επίθεση κι άμυνα.


Ο προπονητής πως τους δέχτηκε;;;;;
Αγαπημένε φίλε ,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ,ο γιος σου/η κόρη σου να κατακτήσουν το 1/3 από αυτά που έχει κατακτήσει στην μέχρι τώρα πορεία του ο 7 ,έχοντας πάντα βασικό ρόλο....
Θα είσαι πολύ περήφανος!
Απο κει και πέρα,ευτυχώς ή δυστυχώς ,είτε με Ζιάγκο είτε χωρίς ,θα είναι και του χρόνου στην εφήβων.
Και όχι γιατί έχει πατέρα χορηγό ,αλλά γιατί είναι καλύτερος από τα άλλα τα παιδάκια ,και άμα δεις κανα ματσάκι θα το διαπιστώσεις.
Ας δουλέψουν παραπάνω τα άλλα παιδάκια ,να τον ξεπεράσουν.
Αλλά μέχρι τότε θα βλέπουν την πλάτη του.

Επίσης ας δείξουμε έναν σεβασμό στα παιδιά που αφήνουν βουτίες ,παραλίες και γκόμενες τιμώντας το εθνόσημο καλοκαιριάτικα.

Merci !

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 29, 2023 7:19 pm

Dedalos έγραψε:
Σάβ Ιούλ 29, 2023 3:27 pm
Ρε παιδιά συγνώμη αλλά θα τρελαθώ....
Το νο7 και το νο 91 έχουν ξαναπαίξει μπάσκετ;;;; Εκτός σχολικού πρωταθλήματος;;;
Είναι κινούμενη καταστροφή σε ΚΑΘΕ φάση, επίθεση κι άμυνα.
Τώρα παίζουν και μαζί, και παίζουμε με 3.
Νόμιζα με τη καινούργια ομοσπονδία θα αλλάξουν και πρακτικές του παρελθόντος στα εθνικά κλιμακια, εδώ ούτε τα προσχήματα δε κρατάνε.
Ο προπονητής πως τους δέχτηκε;;;;;
Ο Μαραγκουδάκης συγκεκριμένα είχε 16 πόντους και 8 ασίστ μέσο όρο στην τελική φάση του Πανελληνίου Εφήβων, όπου το Περιστέρι βγήκε 2ο.
Ενδεικτικά μπορείς αν θες να δεις αυτό το ματς πχ, να έχεις και μία πιο σφαιρική εικόνα του επιπέδου των ελληνικών υποδομών:



2
2 Εικόνα
Dedalos

 euroleague
Reactions: 615
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 6:11 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Ιούλ 29, 2023 8:07 pm

Gkos έγραψε:
Σάβ Ιούλ 29, 2023 6:57 pm
Dedalos έγραψε:
Σάβ Ιούλ 29, 2023 3:27 pm

Το νο7 και το νο 91 έχουν ξαναπαίξει μπάσκετ;;;; Εκτός σχολικού πρωταθλήματος;;;
Είναι κινούμενη καταστροφή σε ΚΑΘΕ φάση, επίθεση κι άμυνα.


Ο προπονητής πως τους δέχτηκε;;;;;
Αγαπημένε φίλε ,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ,ο γιος σου/η κόρη σου να κατακτήσουν το 1/3 από αυτά που έχει κατακτήσει στην μέχρι τώρα πορεία του ο 7 ,έχοντας πάντα βασικό ρόλο....
Θα είσαι πολύ περήφανος!
Απο κει και πέρα,ευτυχώς ή δυστυχώς ,είτε με Ζιάγκο είτε χωρίς ,θα είναι και του χρόνου στην εφήβων.
Και όχι γιατί έχει πατέρα χορηγό ,αλλά γιατί είναι καλύτερος από τα άλλα τα παιδάκια ,και άμα δεις κανα ματσάκι θα το διαπιστώσεις.
Ας δουλέψουν παραπάνω τα άλλα παιδάκια ,να τον ξεπεράσουν.
Αλλά μέχρι τότε θα βλέπουν την πλάτη του.

Επίσης ας δείξουμε έναν σεβασμό στα παιδιά που αφήνουν βουτίες ,παραλίες και γκόμενες τιμώντας το εθνόσημο καλοκαιριάτικα.

Merci !

Κρίνω αυτό που είδα σε ΟΛΑ τα παιχνίδια του τουρνουά. Το 7 και το 91 απλά δεν είχαν το επίπεδο να αγωνιστούν σε αυτό το τουρνουά .
Ήτανε ανυπαρκτοι σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς του παιχνιδιού. Κάνανε λάθη σε βασικά πράγματα, που τα μαθαίνουμε στα 10-12 χρόνων. Δε μιλάω για σουτ, μιλάμε για τελείως βασικά πράγματα. Τα παιδιά δε μπορούσαν να περάσουν τη σέντρα! Εσύ δε το έβλεπες; Αλλά παιχνίδια βλέπαμε;
Φοβόντουσαν να σουταρουνε(προφανώς έχουν επίγνωση) , λάθη επί λαθών, ένα χάος. Ούτε καν είναι γρήγοροι!Κι ο προπονητής αποδέχτηκε τη πραγματικότητα, κι έβαζε λιοτοπουλο κι αβδαλα να κατεβάζουν.
Δε ξέρω τι έχει κατακτήσει σε άλλα τουρνουά, σε αυτό εκτέθηκαν και οι δύο από όλες τις αντίπαλες ομάδες. Στο παρκέ κρινομαστε όλοι
Δε δέχομαι ότι δεν υπάρχει 18 αρης που να μπορεί να κατεβάσει τη μπάλα στοιχειωδώς .
Μια ομάδα που κάνει 25 λάθη πρώτα απ' όλα δεν έχει άσσους
Εγώ δε θα ήθελα το παιδί μου να είναι σε θέση που δεν την αξίζει. Και να καταστρέφει όλη την ομαδική προσπάθεια.
Κρίνω αυτό που είδα. Δεν είσαι ο μόνος που βλέπει μπάσκετ η έχει παίξει μπάσκετ Ούτε για γ εθνική δε κάνουν, και σωματικά δε μπορούν να σταθούν.

0
Takaros

 sophomore
Reactions: 10
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 11, 2022 2:28 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 29, 2023 8:44 pm

Μην κολλας στο υψος,επαιζαν.....παιζουν.....και θα παιζουν κοντοι παικτες και Γ εθνικη φυσικα,απλα μετραει το ταλεντο και η δουλεια που ριχνουν σαν αθλητες.Εαν ειδες το ειπα και πριν,ο Ασσος του Ισραηλ μας διελυσε και ηταν πολυ κοντος βεβαια.Και σε αλλους αγωνες σν τον δεις ειναι παικταρα!!.Το οτι τα παιδια εφτασαν μεχρι εδω με 3 τραυματιες και μαλιστα ολοι οι ψηλοι μας,νομιζω πρεπει να τους το αναγνωρισουμε.Αλλωστε και η....ανδρων με ......Αντετοκουμπο τι εχει κανει?.Εγω θα τους ελεγα ενα μπραβο για την προσπαθεια τους !!!

0
Gkos

 champion
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 8788
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 30, 2023 12:27 pm

Ντάξει η Εθνική είναι κουρασμένη αλλά να το λέει καθε 15" ο Χατζηγεωργίου δεν παλέυεται....
Κακό ματς σήμερα και απο εμάς και από Σλοβένους,λάθη εκατέρωθεν...

0
Gkos

 champion
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 8788
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 30, 2023 12:29 pm

Dedalos έγραψε:
Σάβ Ιούλ 29, 2023 8:07 pm

Εγώ δε θα ήθελα το παιδί μου να είναι σε θέση που δεν την αξίζει. Και να καταστρέφει όλη την ομαδική προσπάθεια.
Εσυ νομίζεις πως έχουμε τον Ντόνσιτς κάπου ,και δεν τον καλούμε για να κληθούν το 7 και το 91.
Πάσο.

1
1 Εικόνα
Gkos

 champion
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 8788
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 30, 2023 12:43 pm

Μετα κόπων και βασάνων σε ένα κακό ματς ,η εθνική μας πήρε την νικη που τόσο ήθελε(βασικά ο Χατζηγεωργίου την ήθελε παραπάνω που έκανε σαν τρελος😂😂😂) και έκλεισε ως 7η την παρουσία της στην διοργάνωση !

Σλοβενία-Ελλάδα 62-66!

0
Ballmaniac

 
Reactions: 1
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 29, 2023 3:36 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 30, 2023 12:47 pm

Ο Χατζητρομπας μας ζαλισε ακομη μια φορα , εβγαλε την σπατουλα και αρχισε το γλυψιμο μεχρι να εξαντληθει η υπομονη μας. Η εθνικη κατω των προσδοκιων δυστυχως .

1
1 Εικόνα
Gkos

 champion
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 8788
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 30, 2023 12:54 pm

Ballmaniac έγραψε:
Κυρ Ιούλ 30, 2023 12:47 pm
Ο Χατζητρομπας μας ζαλισε ακομη μια φορα , εβγαλε την σπατουλα και αρχισε το γλυψιμο μεχρι να εξαντληθει η υπομονη μας. Η εθνικη κατω των προσδοκιων δυστυχως .


1)Πόσο άτυχοι και κουρασμένοι είμαστε
2)Πόσο καταπληκτική είναι η ομοσπονδία
3)Πόσο ανωτερη ηταν η τηλεοπτική κάλυψη στην Κρήτη.

Αυτά τα 3 σε ροτέισον ,με εμφαση στο 1 και στο 2.

0
manhac

 junior
Reactions: 135
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 18, 2013 11:21 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 30, 2023 1:32 pm

Τα καλύτερα ποιντ γκαρντ στους 2005 και στους 2006 είναι ο Ντανίλα Μαργκολίν (1.92, 2005 δεν έχει ελληνικό διαβατήριο), Νίκος Σοϊλεμτζίδης (1.96, 2006 το βασικό ποιντ γκαρντ της περσινής παίδων αλλά τραυματίας για μεγάλο χρονικό διάστημα φέτος) Δημήτρης Ζερβός (1.85, 2006), Απόστολος Κουρτίδης (1.85, 2006), Κώστας Χατζής (1.85, 2006), Απόστολος Παζιωτόπουλος (1.90, 2005), Απόστολος Νικολαΐδης (1.88, 2006). Από όλους αυτούς ο Μαραγκουδάκης και ο Κομνιανίδης έκαναν πολύ καλύτερη χρονιά και δικαίως ήταν στην εθνική. Και εγώ θεωρώ ότι δύσκολα αν είσαι κάτω από 1.90 θα μπορέσεις να σταθείς σε υψηλό επίπεδο, αλλά τα δύο αυτά παιδία, κρίνοντας με βάση τι έχω δει όλη τη χρονιά και όχι από ένα τουρνουά, έχουν στοιχεία που με κάνουν αισιόδοξο. Παρά τις προσδοκίες που είχαν δημιουργηθεί, η 7η θέση νομίζω ήταν κοντά σε αυτό που εμφανίσαμε στο παρκέ. Παίξαμε μπάσκετ πολύ κάτω από τις δυνατότητες μας, αναντίστοιχο ακόμα και με τις εμφανίσεις μας στα φιλικά (με δυνατές ομάδες). Ψιλοαπογοήτευση και για το Ζιάγκο που τον είχα μπασκετικά σε εκτίμηση, όχι μόνο για την εικόνα της ομάδας και τη λάθος χρησιμοποίηση αρκετών παιχτών (Χιτικούδη , Σαμοντούροφ), αλλά και για ορισμένες επιλογές παιχτών. Όταν σου δίνετε η δυνατότητα να επιλέξεις τους 12 καλύτερους και έχοντας τη πατήσει ήδη μια φορά πέρυσι με τον τραυματισμό του Λιοτόπουλου , επιλέγεις τους 12 καλύτερους. Με τέτοια αστοχία στο τρίποντο ακατανόητη η μη επιλογή του Καπετάκη και με τέτοια αδυναμία στα ριμπάουντ και στα σκριν η μη επιλογή Πατρίκη ή Σπάρταλη. Μόνο άλλοθι θα μπορούσε να είναι οι εμφανίσεις στα φιλικά που ενδεχομένως να έκρυψαν τις αδυναμίες.

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
Dedalos

 euroleague
Reactions: 615
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 6:11 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Ιούλ 30, 2023 1:56 pm

manhac έγραψε:
Κυρ Ιούλ 30, 2023 1:32 pm
Τα καλύτερα ποιντ γκαρντ στους 2005 και στους 2006 είναι ο Ντανίλα Μαργκολίν (1.92, 2005 δεν έχει ελληνικό διαβατήριο), Νίκος Σοϊλεμτζίδης (1.96, 2006 το βασικό ποιντ γκαρντ της περσινής παίδων αλλά τραυματίας για μεγάλο χρονικό διάστημα φέτος) Δημήτρης Ζερβός (1.85, 2006), Απόστολος Κουρτίδης (1.85, 2006), Κώστας Χατζής (1.85, 2006), Απόστολος Παζιωτόπουλος (1.90, 2005), Απόστολος Νικολαΐδης (1.88, 2006). Από όλους αυτούς ο Μαραγκουδάκης και ο Κομνιανίδης έκαναν πολύ καλύτερη χρονιά και δικαίως ήταν στην εθνική. Και εγώ θεωρώ ότι δύσκολα αν είσαι κάτω από 1.90 θα μπορέσεις να σταθείς σε υψηλό επίπεδο, αλλά τα δύο αυτά παιδία, κρίνοντας με βάση τι έχω δει όλη τη χρονιά και όχι από ένα τουρνουά, έχουν στοιχεία που με κάνουν αισιόδοξο. Παρά τις προσδοκίες που είχαν δημιουργηθεί, η 7η θέση νομίζω ήταν κοντά σε αυτό που εμφανίσαμε στο παρκέ. Παίξαμε μπάσκετ πολύ κάτω από τις δυνατότητες μας, αναντίστοιχο ακόμα και με τις εμφανίσεις μας στα φιλικά (με δυνατές ομάδες). Ψιλοαπογοήτευση και για το Ζιάγκο που τον είχα μπασκετικά σε εκτίμηση, όχι μόνο για την εικόνα της ομάδας και τη λάθος χρησιμοποίηση αρκετών παιχτών (Χιτικούδη , Σαμοντούροφ), αλλά και για ορισμένες επιλογές παιχτών. Όταν σου δίνετε η δυνατότητα να επιλέξεις τους 12 καλύτερους και έχοντας τη πατήσει ήδη μια φορά πέρυσι με τον τραυματισμό του Λιοτόπουλου , επιλέγεις τους 12 καλύτερους. Με τέτοια αστοχία στο τρίποντο ακατανόητη η μη επιλογή του Καπετάκη και με τέτοια αδυναμία στα ριμπάουντ και στα σκριν η μη επιλογή Πατρίκη ή Σπάρταλη. Μόνο άλλοθι θα μπορούσε να είναι οι εμφανίσεις στα φιλικά που ενδεχομένως να έκρυψαν τις αδυναμίες.
Επειδή προφανώς είδες κι εσύ όλα τα παιχνίδια, θα ήθελα τη γνώμη σου για την παρουσία και τις εμφανισεις του νο7 και του νο 91 ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ.

0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 30, 2023 3:06 pm

Δυσκολεύομαι να βρω κάπου να διαφωνήσω , δεν ξέρω τι έγινε με τον Σουλη :

https://www.gazzetta.gr/basketball/2242 ... apo-halaki

Gkos εσυ που ξέρεις παραπάνω έχουν κάποια διάθεση στον ΠΑΟ να ασχοληθούν έστω και στοιχειωδώς με τις επενδύσεις τους η απλώς για άλλη μια φορά πήραν παίχτη ( ίσως την τελευταία «μεγάλη» ελπίδα του ελληνικού μπάσκετ) για να την πουν στους αντιπάλους στα social media ?

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3250
Δημοσιεύσεις: 6069
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 30, 2023 3:31 pm

Μπορεί κάποιος φίλος να μου πει από τους 90άρηδες και μετά ποιοι παίκτες που όταν ήταν έφηβοι το ταβάνι τους οριοθετόταν αρκετά ψηλά, το έφτασαν ή το ξεπέρασαν; :?:

Πλην του Σλούκα δεν θυμάμαι ότι κάποιος άλλος έστω το πλησίασε. Και αν μετρήσουμε τους παίκτες σε αυτή τη δεκαετία, θα βγάλουμε καμμιά δεκαπενταριά μεγάλα ταλέντα, που όμως έμειναν...ταλέντα.

* Εξαιρούμε τον Γιάννη γιατί ήταν είναι και δύσκολα θα υπάρξει ξανά τέτοια περίπτωση.

1
1 Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 30, 2023 3:58 pm

Όπως είπαμε και την άλλη φορά κανένας πλην του Γιάννη 😢 ( και σχεδόν όλοι πήγαν στους «μεγάλους» ως ταλέντα) .

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνικές Ομάδες Κλιμακίων ΕΟΚ”