Πιθανώς δυσάρεστο αλλά σημαντικό ποστ

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 8:02 pm

Θέλω αρχικά να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη που ίσως θα χαλάσω την διάθεση σε όποιον διαβάσει το συγκεκριμένο τόπικ, αλλά είναι κάτι που θέλω να το γράψω και λόγω του ιδιαίτερου του ζητήματος είναι πιο δύσκολο να το γράψω στα προσωπικά μου σόσιαλ και λίγο πιο εύκολο εδώ που υπάρχει μία σχετική ανωνυμία, άσχετα που πολλά παιδιά εδώ είναι και φίλοι, και που γενικά το φόρουμ τόσα χρόνια το αισθάνομαι οικογένειά μου.

Είναι λοιπόν 17 μέρες που είχα να κάνω κάποιο ποστ. Είναι πάνω-κάτω οι ίδιες 17 μέρες που μάθαμε εντελώς ξαφνικά και χωρίς σχεδόν κανένα σύμπτωμα μέχρι πριν κάνα μήνα την διάγνωση για τον πατέρα μου: μεταστατικός καρκίνος του πνεύμονα. Αυτό που έπεται είναι περίπου γνωστό σε όλους: εξετάσεις, "θεραπείες", νοσοκομεία, ταλαιπωρία για όλους μέχρι την αναπόφευκτη κατάληξη αργά ή γρήγορα. Η ψυχολογία μου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία να την αναπτύξω εδώ (φυσικά όποιος θέλει για τον οποιοδήποτε λόγο μπορεί να μου στείλει, δεν θα ενοχλήσει αλήθεια, κάθε άλλο), ούτε το αν και πώς θα ποστάρω και με τι συχνότητα (πιθανώς να είναι και διέξοδος εδώ τελικά).

Αλλού θέλω να καταλήξω και αν παρακινήσω έστω και έναν θα έχω καταφέρει αυτό που ήθελα. Και δεν είναι τόσο τα τετριμμένα περί καπνίσματος (να σημειώσω ότι ο πατέρας μου δεν έχει κάνει ούτε ένα τσιγάρο από το 1988, πιο πριν έκανε 2 και 3 πακέτα την ημέρα), όσο το να πω σε όσους έχουν τους δικούς τους σε μία ηλικία από 60-65 χρονών και πάνω (φαντάζομαι η πλειοψηφία εδώ), να αφιερώσουν λίγο χρόνο και χρήμα για να κάνουν μερικές εξετάσεις. Έστω και από το τίποτα, έστω και αν δεν υπάρχει παρά μόνο κάτι το ελαφρύ. Σίγουρα δεν θέλω ούτε να τρομάξω κάποιον, αλλά ο πατέρας μου παρά τα 73 του χρόνια, και μιας που φαινομενικά ήταν (ή έλεγε ότι είναι) καλά, δεν έκανε καν εξετάσεις αίματος, πόσο μάλλον άλλα πράγματα. Και τα αποτελέσματα τα βλέπουμε τώρα μαζεμένα, αντί ίσως να έχουμε προλάβει καταστάσεις πριν κάποια χρόνια...

Αυτά προς το παρόν και συγγνώμη και πάλι αν σας χάλασα την διάθεση με κάτι που δεν έχει ιδιαίτερη συνάφεια με τα υπόλοιπα του φόρουμ :bball:

22
21 Εικόνα 1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 8:10 pm

Σπουδαίο το μήνυμά σου μέσα από μια τόσο βαριά κατάσταση που βιώνεις. Μπράβο σου για τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα και καλή δύναμη bench. Πάντα μπορεί να ανατραπεί η κατάσταση, ωστόσο και στο εύχομαι.
Αγκαλιά από μένα που έχω χάσει ανθρώπους μου στα χέρια μου και κατανοώ.

Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 8:44 pm

Δύναμη και κουράγιο φίλε, έχεις δίκιο σε όσα λες. Μακάρι να σας πάνε όλα καλά!

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 11:12 pm

Φίλε benchwarmer πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Σε συμπαθώ πολύ, γιατί είσαι και εσύ ένα από τα πολύ παλιά μέλη του φόρουμ (έχουμε γραφτεί και ίδια μέρα) και πραγματικά λυπάμαι πάρα πολύ που διαβάζω κάτι τέτοιο, είχα παρατηρήσει ότι είχες χαθεί κάτι που δε συνηθίζεις. Δυστυχώς το έχω περάσει κι εγώ όλο αυτό σε μικρή ηλικία μάλιστα, το μόνο που εύχομαι είναι κουράγιο και εύχομαι να πάνε όλα καλά.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 08, 2021 3:23 pm

Δεν ξέρω αν μπορεί να παρηγορηθεί κάποιος ή να πάρει δύναμη και κουράγιο μέσω ένος φόρουμ, όμως αν μπορεί αυτό να γίνει έστω και λίγο νομίζω ότι έχεις τις σκέψεις όλων όσων διάβασαν την δημοσίευση σου, εγώ θα πω καλό κουράγιο και να μην χάνεις, χάνετε τις ελπίδες σας, αν νομίζεις ότι θα σου κάνει καλό να το συζητήσεις εδώ νομίζω θα είμαστε όλοι.

Μακριά απ' το τσιγάρο και προληπτικές εξετάσεις παιδιά, είτε φταίει το κάπνισμα είτε όχι για τον πατέρα του, συμφωνώ με το μήνυμα του @benchwarmer, έχω χάσει το μέτρημα με το πόσα άτομα ξέρω που "έφυγαν" από καρκίνο του πνεύμονα.
1-2 μήνες μετά που έφυγε ο Flash ένας ξάδελφος μου διαγνώστηκε με ακριβώς το ίδιο, μεσοθηλίωμα του υπεζώκοτα, όταν το άκουσα ξέροντας από τον Flash τι ήταν πάγωσα, 6 μήνες αργότερα οι γιατροί είπαν ξεκάθαρα στους γονείς του να τον πάρουν σπίτι γιατί δεν μπορούσαν να του κάνουν οτιδήποτε άλλο. Πλέον είναι στο νοσοκομείο με παρηγορητική αγωγή και μόνο.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 08, 2021 4:29 pm

Καλή δύναμη και να τον ζήσεις όσο περισσότερο μπορείς. Δεν ξέρουμε πόσο είναι το κεράκι μας κι αυτό ισχύει για όλους μας, όχι μόνο τους γονείς μας. Μια στιγμή κρατάει η ζωή, να το θυμόμαστε να κάνουμε όσα περισσότερα μπορούμε γιατί σήμερα είμαστε, αύριο δεν είμαστε. Κυριολεκτικά.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1728
Δημοσιεύσεις: 3916
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 08, 2021 4:45 pm

Φίλε bench κουράγιο και δύναμη, εύχομαι από καρδιάς να συμβεί το καλύτερο δυνατό!

Αυτό που λέει ο yorgos από πάνω μπορεί να ακούγεται τετριμμένο και λίγο μακάβριο ίσως αλλά είναι 100% πραγματικότητα. Κανείς μας δεν γνωρίζει το πότε και το πως.

0
pain of salvation

 euroleague
Reactions: 14
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 13, 2008 11:50 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Το 14 στο Κουκάκι
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 08, 2021 6:03 pm

Καλή δύναμη bench

0
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 08, 2021 7:16 pm

Κουράγιο και καλή δύναμη! Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω. Εύχομαι να πάνε όλα όσο καλύτερα γίνεται.

0
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιούλ 08, 2021 7:52 pm

benchwarmer έγραψε:
Τετ Ιούλ 07, 2021 8:02 pm
Θέλω αρχικά να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη που ίσως θα χαλάσω την διάθεση σε όποιον διαβάσει το συγκεκριμένο τόπικ, αλλά είναι κάτι που θέλω να το γράψω και λόγω του ιδιαίτερου του ζητήματος είναι πιο δύσκολο να το γράψω στα προσωπικά μου σόσιαλ και λίγο πιο εύκολο εδώ που υπάρχει μία σχετική ανωνυμία, άσχετα που πολλά παιδιά εδώ είναι και φίλοι, και που γενικά το φόρουμ τόσα χρόνια το αισθάνομαι οικογένειά μου.

Είναι λοιπόν 17 μέρες που είχα να κάνω κάποιο ποστ. Είναι πάνω-κάτω οι ίδιες 17 μέρες που μάθαμε εντελώς ξαφνικά και χωρίς σχεδόν κανένα σύμπτωμα μέχρι πριν κάνα μήνα την διάγνωση για τον πατέρα μου: μεταστατικός καρκίνος του πνεύμονα. Αυτό που έπεται είναι περίπου γνωστό σε όλους: εξετάσεις, "θεραπείες", νοσοκομεία, ταλαιπωρία για όλους μέχρι την αναπόφευκτη κατάληξη αργά ή γρήγορα. Η ψυχολογία μου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία να την αναπτύξω εδώ (φυσικά όποιος θέλει για τον οποιοδήποτε λόγο μπορεί να μου στείλει, δεν θα ενοχλήσει αλήθεια, κάθε άλλο), ούτε το αν και πώς θα ποστάρω και με τι συχνότητα (πιθανώς να είναι και διέξοδος εδώ τελικά).

Αλλού θέλω να καταλήξω και αν παρακινήσω έστω και έναν θα έχω καταφέρει αυτό που ήθελα. Και δεν είναι τόσο τα τετριμμένα περί καπνίσματος (να σημειώσω ότι ο πατέρας μου δεν έχει κάνει ούτε ένα τσιγάρο από το 1988, πιο πριν έκανε 2 και 3 πακέτα την ημέρα), όσο το να πω σε όσους έχουν τους δικούς τους σε μία ηλικία από 60-65 χρονών και πάνω (φαντάζομαι η πλειοψηφία εδώ), να αφιερώσουν λίγο χρόνο και χρήμα για να κάνουν μερικές εξετάσεις. Έστω και από το τίποτα, έστω και αν δεν υπάρχει παρά μόνο κάτι το ελαφρύ. Σίγουρα δεν θέλω ούτε να τρομάξω κάποιον, αλλά ο πατέρας μου παρά τα 73 του χρόνια, και μιας που φαινομενικά ήταν (ή έλεγε ότι είναι) καλά, δεν έκανε καν εξετάσεις αίματος, πόσο μάλλον άλλα πράγματα. Και τα αποτελέσματα τα βλέπουμε τώρα μαζεμένα, αντί ίσως να έχουμε προλάβει καταστάσεις πριν κάποια χρόνια...

Αυτά προς το παρόν και συγγνώμη και πάλι αν σας χάλασα την διάθεση με κάτι που δεν έχει ιδιαίτερη συνάφεια με τα υπόλοιπα του φόρουμ :bball:
Κουράγιο. Εύχομαι περαστικά. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 08, 2021 8:18 pm

Σε καταλαβαίνω. Ο ξάδερφός μου είναι σε φάση θεραπείας για καρκίνο του πνεύμονα. Όσο για τον πατέρα σου, τα ίδια έκανε και ο δικός μου. Είχε φτάσει τα 62 και δεν έκανε ούτε εξετάσεις αίματος, γιατί φαινόταν υγιής. Μέχρι που έπαθε ανεύρυσμα αορτής και ΄έφυγε από τη ζωή πριν από 17 χρόνια.

0
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 356
Δημοσιεύσεις: 6292
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 08, 2021 8:32 pm

Είμαι 35 και στα 30 μου είχα ήδη χάσει και τους δύο από καρκίνο. Πάντα θα σκέφτομαι αυτό που είχε γράψει ο Πλάτων: πως ο Θεός είναι αγαθός και πως ευθύνεται για κάθε τι καλό και ποτέ για κάτι κακό. Ήθελε να τα πέρασω όλα αυτά και τα πέρασα. Επιβίωσα.. και αν αυτο το έκανα εγώ, μπορείς εσύ, μπορείτε και όλοι σας.

Κουράγιο...

0
FIBA sucks!
jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 09, 2021 8:00 am

Φίλε benchwarmer στέλνω τις θερμότερες ευχές μου για ταχεία ανάρρωση. Συναισθάνομαι πλήρως το βάρος που έχεις μέσα σου αυτές τις ημέρες. Δύναμη και κουράγιο.

fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 09, 2021 8:46 am

benchwarmer έγραψε:
Τετ Ιούλ 07, 2021 8:02 pm
Θέλω αρχικά να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη που ίσως θα χαλάσω την διάθεση σε όποιον διαβάσει το συγκεκριμένο τόπικ, αλλά είναι κάτι που θέλω να το γράψω και λόγω του ιδιαίτερου του ζητήματος είναι πιο δύσκολο να το γράψω στα προσωπικά μου σόσιαλ και λίγο πιο εύκολο εδώ που υπάρχει μία σχετική ανωνυμία, άσχετα που πολλά παιδιά εδώ είναι και φίλοι, και που γενικά το φόρουμ τόσα χρόνια το αισθάνομαι οικογένειά μου.

Είναι λοιπόν 17 μέρες που είχα να κάνω κάποιο ποστ. Είναι πάνω-κάτω οι ίδιες 17 μέρες που μάθαμε εντελώς ξαφνικά και χωρίς σχεδόν κανένα σύμπτωμα μέχρι πριν κάνα μήνα την διάγνωση για τον πατέρα μου: μεταστατικός καρκίνος του πνεύμονα. Αυτό που έπεται είναι περίπου γνωστό σε όλους: εξετάσεις, "θεραπείες", νοσοκομεία, ταλαιπωρία για όλους μέχρι την αναπόφευκτη κατάληξη αργά ή γρήγορα. Η ψυχολογία μου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία να την αναπτύξω εδώ (φυσικά όποιος θέλει για τον οποιοδήποτε λόγο μπορεί να μου στείλει, δεν θα ενοχλήσει αλήθεια, κάθε άλλο), ούτε το αν και πώς θα ποστάρω και με τι συχνότητα (πιθανώς να είναι και διέξοδος εδώ τελικά).

Αλλού θέλω να καταλήξω και αν παρακινήσω έστω και έναν θα έχω καταφέρει αυτό που ήθελα. Και δεν είναι τόσο τα τετριμμένα περί καπνίσματος (να σημειώσω ότι ο πατέρας μου δεν έχει κάνει ούτε ένα τσιγάρο από το 1988, πιο πριν έκανε 2 και 3 πακέτα την ημέρα), όσο το να πω σε όσους έχουν τους δικούς τους σε μία ηλικία από 60-65 χρονών και πάνω (φαντάζομαι η πλειοψηφία εδώ), να αφιερώσουν λίγο χρόνο και χρήμα για να κάνουν μερικές εξετάσεις. Έστω και από το τίποτα, έστω και αν δεν υπάρχει παρά μόνο κάτι το ελαφρύ. Σίγουρα δεν θέλω ούτε να τρομάξω κάποιον, αλλά ο πατέρας μου παρά τα 73 του χρόνια, και μιας που φαινομενικά ήταν (ή έλεγε ότι είναι) καλά, δεν έκανε καν εξετάσεις αίματος, πόσο μάλλον άλλα πράγματα. Και τα αποτελέσματα τα βλέπουμε τώρα μαζεμένα, αντί ίσως να έχουμε προλάβει καταστάσεις πριν κάποια χρόνια...



Αυτά προς το παρόν και συγγνώμη και πάλι αν σας χάλασα την διάθεση με κάτι που δεν έχει ιδιαίτερη συνάφεια με τα υπόλοιπα του φόρουμ :bball:
με ειχε παραξενεψει αληθεια που σε ειχα χασει απο εδω μεσα ,λυπαμαι για τη δυσαρεστη κατασταση που περναει η οικογενεια σου και θα ηθελα να σου πω ενα μεγαλο μπραβο για την ευαισθησια που δειχνεις ,γραφοντας οτι γραφεις για να "χτυπησεις ενα καμπανακι " σε ολους μας . καλη δυναμη φιλε μου.

0
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 09, 2021 9:17 am

Καλή δύναμη ψυχραιμία και αισιοδοξία ρε.

Να είστε δυνατοί και αισιόδοξοι για να του δίνετε το σθένος και το κουράγιο που χρειάζεται και εύχομαι να πάνε όλα καλά.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ο Χώρος των Μελών”