Δηλώσεις Μαρτσουλιόνις για δωροδοκία στο Eurobasket 1987

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4148
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Κυρ Μάιος 02, 2021 1:39 pm

Μαρτσουλιόνις: Οι Έλληνες μας πρόσφεραν λεφτά για να χάσουμε το 1987

https://www.protothema.gr/sports/articl ... e-to-1987/

ειδατε πως ηταν η χωρα με το παλιο το ορθοδοξο πασοκ? μεχρι χρημα για να λαδωσουμε την σοβιετικη ενωση ειχαμε :wave:

1
1 Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 02, 2021 2:29 pm

Και όπως διάβασα σε ένα εύστοχο σχόλιο άλλου, τελικά αυτή η συζήτηση που κάνανε για το πως θα διαλύσουν τους Έλληνες πρέπει να ήταν πολύ μεγάλη μιας και ήρθε το 89 και ακόμα δεν είχε τελειώσει :drunk:

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4148
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Κυρ Μάιος 02, 2021 3:26 pm

Spectator έγραψε:
Κυρ Μάιος 02, 2021 2:29 pm
Και όπως διάβασα σε ένα εύστοχο σχόλιο άλλου, τελικά αυτή η συζήτηση που κάνανε για το πως θα διαλύσουν τους Έλληνες πρέπει να ήταν πολύ μεγάλη μιας και ήρθε το 89 και ακόμα δεν είχε τελειώσει :drunk:
το 89 τους ειχαν λαδωσει οι γιουγκοσλαβοι για να χασουν :mrgreen:

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 8:28 am

Δεν ξέρω αν το έχετε θίξει ήδη, οπότε συγχωνεύστε το ποστ αν υπάρχει ήδη. Τις τελευταίες μέρες έχει προκύψει ένα θέμα που προσωπικά βρίσκω αστείο. Ο Μαρτσουλιόνις λοιπόν πριν κάποιες μέρες βγήκε και είπε ότι υπήρξε το 1987 απόπειρα δωροδοκίας για να ηττηθεί η Σοβιετική Ένωση στον τελικό από την Ελλάδα. Αμέσως απάντησε ο Φασούλας με μια τρομερή γραπτή δήλωση:

https://www.news247.gr/athlitika/eyromp ... 19997.html
"Αγαπητέ Σαρούνας, δεν φανταζόμουν ποτέ ότι μπορεί να υπάρχει τόση μικροψυχία σε έναν τόσο σπουδαίο αθλητή όπως εσύ. Ήδη από τις πρώτες μέρες μετά τον θρίαμβο της Ελλάδας το 87 ακούγαμε ότι μας συκοφαντούσατε ως "ντοπαρισμένους". Άλλωστε είχε προηγηθεί ο ρατσιστικός χαρακτηρισμός του προπονητή σας "Μαυριτανοί" για την Εθνική μας ομάδα.

Δεν πρέπει να λησμονείς ότι στο Ευρωμπάσκετ της Αθήνας, η Εθνική Ελλάδος πέραν από την ΕΣΣΔ κέρδισε δυο φορές την ενιαία τότε Γιουγκοσλαβία που είχε στις τάξεις της τον ανθό του τότε παγκόσμιου Μπάσκετ. Επίσης καλά θα θυμάσαι ότι το 89 στο Ζάγκρεμπ η ΕΣΣΔ ηττήθηκε ξανά από την Ελλάδα.

Αντιλαμβάνομαι ότι οι ήττες της χώρας για τα χρώματα της οποίας αγωνιζόσουν τότε από την ανερχόμενη μπασκετικά Ελλάδα, προκάλεσαν ρωγμές στο προφίλ της αθλητικής υπερδύναμης.

Δεν πίστευα ποτέ όμως ότι θα σου άφηναν τέτοια συμπλέγματα, ώστε 34 χρόνια μετά να ακούγονται τέτοια ανυπόστατα ψεύδη όπως αυτό περί απόπειρας χρηματισμού.

Φαντάζομαι ότι αυτή θα έγινε κάτω από την μύτη των αξιωματούχων της ΕΣΣΔ που συνόδευαν την αποστολή σας...Λένε ότι η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στον νικητή.

Δυστυχώς μας το χάλασες, έστω και τρεισήμισι δεκαετίες μετά.

Με αθλητικούς χαιρετισμούς,

Παναγιώτης Φασούλας"
Ο Φασούλας επίσης ζητάει απάντηση από το αρμόδιο Υπουργείο και κάνει λόγο ακόμα και για νομικές κινήσεις.

https://www.sport24.gr/basket/fasoylas- ... 20512.html

Λίγο πιο καυστικά απαντάει ο Φιλίππου:

https://www.eurohoops.net/el/ellada/120 ... n-ilithio/
“Ασχοληθήκαμε τότε (1987) μαζί του επειδή (όντως) ήταν μεγάλος παίκτης. Και τον νικήσαμε. Με το να ασχολούμαστε τώρα μαζι του, δίνουμε αξία σε έναν ηλίθιο”
Ο Βολκόφ βγαίνει και αδειάζει τον Μαρτσουλιόνις δηλώνοντας άγνοια.

https://www.sport24.gr/basket/volkof-st ... 20352.html
"Εκπλήσσομαι με αυτά που είπε ο Σαρούνας. Τον σέβομαι, παίξαμε μαζί, είμαστε φίλοι, αλλά οι δηλώσεις του δεν βγάζουν κανένα νόημα. Δεν έχω ιδέα"
Και φυσικά σήμερα έρχονται τα ακόμα πιο αστεία. Ο Μαρτσουλιόνις δίνει συνέντευξη στο Sport24 λέγοντας διάφορα όπως το ότι δεν ήθελε να υποβαθμίσει τη νίκη μας, ότι ήταν περίεργο το κοουτσάρισμα του Gomelsky και ότι υπήρξαν απλώς περίεργες προσπάθειες προσέγγισης από Έλληνες. Ολόκληρη εδώ:

https://www.sport24.gr/longreads/o-mart ... 20715.html

Τέλος ο Χέινο Έντεν που προσωπικά δεν τον ήξερα καν, απ' όσο είδα ήταν παίκτης των Σοβιετικών αρκετά πίσω στο rotation τα ρίχνει κι αυτός στον Gomelsky λέγοντας αρκετά και το άρθρο μπορεί να βρεθεί εδώ:

https://www.sport24.gr/basket/o-cheino- ... 20884.html
"Ο Γκαράστας είπε επίσης ότι στη συνάντηση πριν από τον τελικό, η πόρτα της αίθουσας χτύπησε. Κάλεσαν τον Γκομέλσκι, που δεν γύρισε ποτέ. Δεν το θυμάμαι ακριβώς αυτό το περιστατικό. Παρόλα αυτά, γνώριζα ότι στην ταράτσα του ξενοδοχείου που μέναμε υπήρχε μια πισίνα. Δεν πηγαίναμε εκεί, μια μέρα όμως μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Ανέβηκα, η πισίνα ήταν άδεια και μόνο δύο άνθρωποι βρίσκονταν εκεί. Ο Γκομέλσκι και ο προπονητής της Ελλάδας, ο Κώστας Πολίτης. Ένιωσα άβολα και έφυγα. Αυτό έγινε λίγες ημέρες νωρίτερα, όχι την παραμονή του τελικού. Γιατί όμως να συναντηθούν μόνοι τους εκεί, ενώ μπορούσαν να τα πουν στο λόμπι του ξενοδοχείου; Ο Γκαράστας ήταν σίγουρος πως ο τελικός θα δινόταν, ήξερε περισσότερα. Είναι πιθανό το σενάριο να είχε ήδη γραφτεί. Πολλές καταστάσεις δημιούργησαν αμφιβολίες" πρόσθεσε ο Έντεν.
Εγώ πάντως αυτό που θα πω είναι και σε άλλους έριξε σαραντάρες ο Γκάλης δεν έκαναν έτσι 34 χρόνια μετά :roofl:

2
2 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 8:34 am

Νομίζω πως το Eurobasket του 1989 είναι η καλύτερη απάντηση (παρουσία και του Sabonis).

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 9:10 am

ssoulliss έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 8:34 am
Νομίζω πως το Eurobasket του 1989 είναι η καλύτερη απάντηση (παρουσία και του Sabonis).
Μπορεί όμως να πει κανείς ότι αν δεν είχε μεσολαβήσει η κατάκτηση του 87΄ δεν θα είχαν "ψηλώσει" τόσο οι παίκτες μας κι ενδεχομένως να μην κοιταζαν στα μάτια τους Σοβιετικούς.

Άσε που το 89΄ είχαμε κι εμείς Νέλσονα. Σε σύγκριση με τον Παναγιώτη τον Καρατζά φαινόταν Μακχέιλ, τουλάχιστον. :P

Από τα όσα βγαίνουν μετά τη σταχυολόγηση πηγών/ρεπορτάζ που έκανε ο nicolas12 δεν βλέπω να ευσταθεί και πολύ, η δήλωση του (αγαπημένου παίκτη) Μαρτσουλιόνις.
Δεν το αποκλείω πάντως παίδες. Με τον "αιώνιο" στα κόζια, το ΠΑΣΟΚ σε τροχιά Κοσκωτά (ήδη ήταν σε ανοιχτή γραμμή Αντρέας και Κοσκωτάς).
Πιθανώς να υπήρξε προσπάθεια. Αλλά σίγουρα δεν πέτυχε και σιγά μην επηρέασε τέτοιους αθλητές και- κυρίως- τόσο καπάτσο κι έμπειρο προπονητή , όπως η "αλεπού¨ Γκομέλσκι.

Το Ευρωπαϊκό το πήραμε δικαιότατα με την εποποιία του Γκάλη, τις τρομερές εμφανίσεις Γιαννάκη, Φάνη, Φασούλα (με αυτή τη σειρά) αλλά και την πολύ καλή συμβολή και των υπόλοιπων ρολίστων. Ενώ κι ο Πολίτης ήταν ο κατάλληλος άνρθωπος στην κατάλληλη θέση. Έμπειρος, ξύπνιος, θετική ενέργεια/πάμε παιδιά :D κι όχι και τόσο ισχυρή προσωπικότητα,για να μπερδεύει τα πράγματα με Γκάλη κλπ.

Καταλυτικές και οι βολές του Καμπούρη, αν αναλογιστούμε το βάρος της στιγμής (είμαστε μπροστά σε ασύλληπτη επιτυχία για τα ελληνκά δεδομένα στον ομαδικό αθλητισμό, Α-δ-ι-α-ν-ό-η-τ-ο πραγματικά, το διακύβευμα) αλλά και το ότι ένιωθε πάνω του τις ανάσες δεκάδων χιλιάδων φιλάθλων, που επίσης είχαν καταλυτική συμβολή στον θριάμβο ποιυ έβαλε τις βάσεις για ότι θετικό ακολούθησε στον ελληνικό -ομαδικό, κι ατομικό- αθλητισμό.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 9:18 am

basket72 έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 9:10 am
Μπορεί όμως να πει κανείς ότι αν δεν είχε μεσολαβήσει η κατάκτηση του 87΄ δεν θα είχαν "ψηλώσει" τόσο οι παίκτες μας κι ενδεχομένως να μην κοιταζαν στα μάτια τους Σοβιετικούς.

Άσε που το 89΄ είχαμε κι εμείς Νέλσονα. Σε σύγκριση με τον Παναγιώτη τον Καρατζά φαινόταν Μακχέιλ, τουλάχιστον. :P

Από τα όσα βγαίνουν μετά τη σταχυολόγηση πηγών/ρεπορτάζ που έκανε ο nicolas12 δεν βλέπω να ευσταθεί και πολύ, η δήλωση του (αγαπημένου παίκτη) Μαρτσουλιόνις.
Δεν το αποκλείω πάντως παίδες. Με τον "αιώνιο" στα κόζια, το ΠΑΣΟΚ σε τροχιά Κοσκωτά (ήδη ήταν σε ανοιχτή γραμμή Αντρέας και Κοσκωτάς).
Πιθανώς να υπήρξε προσπάθεια. Αλλά σίγουρα δεν πέτυχε και σιγά μην επηρέασε τέτοιους αθλητές και- κυρίως- τόσο καπάτσο κι έμπειρο προπονητή , όπως η "αλεπού¨ Γκομέλσκι.

Το Ευρωπαϊκό το πήραμε δικαιότατα με την εποποιία του Γκάλη, τις τρομερές εμφανίσεις Γιαννάκη, Φάνη, Φασούλα (με αυτή τη σειρά) αλλά και την πολύ καλή συμβολή και των υπόλοιπων ρολίστων. Ενώ κι ο Πολίτης ήταν ο κατάλληλος άνρθωπος στην κατάλληλη θέση. Έμπειρος, ξύπνιος, θετική ενέργεια/πάμε παιδιά :D κι όχι και τόσο ισχυρή προσωπικότητα,για να μπερδεύει τα πράγματα με Γκάλη κλπ.

Καταλυτικές και οι βολές του Καμπούρη, αν αναλογιστούμε το βάρος της στιγμής (είμαστε μπροστά σε ασύλληπτη επιτυχία για τα ελληνκά δεδομένα στον ομαδικό αθλητισμό, Α-δ-ι-α-ν-ό-η-τ-ο πραγματικά, το διακύβευμα) αλλά και το ότι ένιωθε πάνω του τις ανάσες δεκάδων χιλιάδων φιλάθλων, που επίσης είχαν καταλυτική συμβολή στον θριάμβο ποιυ έβαλε τις βάσεις για ότι θετικό ακολούθησε στον ελληνικό -ομαδικό, κι ατομικό- αθλητισμό.
Τώρα άμα γράψω την κακία μου για τους Λιοθανούς (Marculionis, Garastas) θα είμαι άδικος; :mrgreen: :fire:

Παιχτάρα ο Sarunas, τα κορδώνια του δένουν (και αν) όλοι οι μεταγενέστεροι συμπατριώτες του αλλά νομίζω ότι έκανε ένα "λογικό" άλμα χωρίς στοιχεία.

Δηλαδή αν έχανε τις βολές ο Ανδρίτσος (που έστειλαν το ματς σε παράταση) που ήταν "βαρύτερες" από του Καμπούρη, θα υπήρχαν αυτές οι δηλώσεις μετά από 35 χρόνια;

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 9:34 am

:obey:
ssoulliss έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 9:18 am

Παιχτάρα ο Sarunas, τα κορδώνια του δένουν (και αν) όλοι οι μεταγενέστεροι συμπατριώτες του αλλά νομίζω ότι έκανε ένα "λογικό" άλμα χωρίς στοιχεία.

Δηλαδή αν έχανε τις βολές ο Ανδρίτσος (που έστειλαν το ματς σε παράταση) που ήταν "βαρύτερες" από του Καμπούρη, θα υπήρχαν αυτές οι δηλώσεις μετά από 35 χρόνια;
Τρομερός ο Σάρουνας. Ήταν ο αγαπημένος μου παίκτης. Όλου του Ευρωμπάσκετ, απ΄όλες τις ομάδες. Μιας κι είμαι παιδί κομμουνιστικής οικογένειας, υποστήριζα τη Σοβιετική Ένωση στο Ευρωμπάσκετ. :D Σας κούφανα, ε;
Στα πρώτα παιχνίδια αυτό. Στον όμιλο. Όταν πια περάσαμε στα νοκ- άουτ, άφησα τη Σοβιετική Ένωση (που δεν υπήρξε ποτέ, πραγματικά Σοβιετική, αλλά αυτό είναι συζήτηση για άλλο φόρουμ... :) ) κι έγινα κι εγώ Ελλαδάρα.

Στο ΝΒΑ έγινα Νάγκετς, ενώ ως παιδί είχα μια μπασκέτα στην πιλοτή κι έκανα Μαρτσουλιονιές. Σε μια αλλη πιλοτή καμιά 100στη μέτρα πιο πέρα, είχε μια μπασκέτα (κανονική αυτή, εμένα ήταν DIY :) ) o Αποσκίτης που έφτασε μέχρι τον Παναθηναϊκό του Ζοτς (δεν ακούμπησε ωστόσο).

Αυτά με τον Σαρούνας. Έκανε πατατιά με τις δηλώσεις. Θα στραβογεράσει μου φαίνεται.


Είχα ξεχάσει τις βολές του Λιβέρη (αν και Παναθηναϊκός, του είχα αδυναμία, είχε πολύ μπάσκετ μέσα του). Ναι τυπικά ήταν πιο σημαντικές από του Καμπούρη. Αν δούμε το παιχνίδι αυτό έξω από τις φοβερές και τρομερές ιδιαιτερότητές του (που μας μαθαίνει κι ο διαλεκτικός υλισμός) είναι όντως πιο κρίσιμες του Ανδρίτσου.
Στο παιχνίδι αυτό όμως, όχι. Αν χάναμε από τη Σ. Ένωση κανείς δεν θα του έλεγε τίποτε. Στην παράταση όμως που πια είχαμε καταλάβει ότι όντως μπορούσαμε το κάτι παραπάνω και διακυβευόταν η ίδια η κούπα, τα πράγματα ήταν ακόμα πιο ζόρικα.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 9:51 am

basket72 έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 9:34 am
Τρομερός ο Σάρας. Ήταν ο αγαπημένος μου παίκτης. Όλου του Ευρωμπάσκετ, απ΄όλες τις ομάδες. Μιας κι είμαι παιδί κομμουνιστικής οικογένειας, υποστήριζα τη Σοβιετική Ένωση στο Ευρωμπάσκετ. :D Σας κούφανα, ε;
Στα πρώτα παιχνίδια αυτό. Στον όμιλο. Όταν πια περάσαμε στα νοκ- άουτ, άφησα τη Σοβιετική Ένωση (που δεν υπήρξε ποτέ, πραγματικά Σοβιετική, αλλά αυτό είναι συζήτηση για άλλο φόρουμ... :) ) κι έγινα κι εγώ Ελλαδάρα.

Στο ΝΒΑ έγινα Νάγκετς, ενώ ως παιδί είχα μια μπασκέτα στην πιλοτή κι έκανα Μαρτσουλιονιές. Σε μια αλλη πιλοτή καμιά 100στη μέτρα πιο πέρα, είχε μια μπασκέτα (κανονική αυτή, εμένα ήταν DIY :) ) o Αποσκίτης που έφτασε μέχρι τον Παναθηναϊκό του Ζοτς (δεν ακούμπησε ωστόσο).

Αυτά με τον Σαρούνας. Έκανε πατατιά με τις δηλώσεις. Θα στραβογεράσει μου φαίνεται.


Είχα ξεχάσει τις βολές του Λιβέρη (αν και Παναθηναϊκός, του είχα αδυναμία, είχε πολύ μπάσκετ μέσα του). Ναι τυπικά ήταν πιο σημαντικές από του Καμπούρη. Αν δούμε το παιχνίδι αυτό έξω από τις φοβερές και τρομερές ιδιαιτερότητές του (που μας μαθαίνει κι ο διαλεκτικός υλισμός) είναι όντως πιο κρίσιμες του Ανδρίτσου.
Στο παιχνίδι αυτό όμως, όχι. Αν χάναμε από τη Σ. Ένωση κανείς δεν θα του έλεγε τίποτε. Στην παράταση όμως που πια είχαμε καταλάβει ότι όντως μπορούσαμε το κάτι παραπάνω και διακυβευόταν η ίδια η κούπα, τα πράγματα ήταν ακόμα πιο ζόρικα.
Ο Marculionis ήταν απολαυστικότερος στο Eurobasket του 1995, που ήταν πλέον ώριμος παικτικά. Επίσης τα 1987-89 είχε και κάποιους συμπαίκτες παιχταράδες στην περιφέρεια (Valters, Chomitsius, Vetra κλπ) να συνδράμουν ενώ το 1995 δεν είχε κανέναν πλην του γερό-Kutinaitis. Και στον τελικό ήταν τρομερός.

Στα της δωροδοκίας, επανέρχομαι "Δημήτριος" :P , τους είχε "πονέσει" πάρα πολύ τους Σοβιετικούς τότε η ήττα από την Ελλάδα. Και αυτό για δύο λόγους: πρώτον γιατί είχαν (μαζί με τον απώντα Sabonis) την καλύτερη γενιά φουρνιά όλων των εποχών που στόχευε και το πέτυχε να αποκαθηλώσει το αμερικανούς στους Ολυμπιακούς και δεύτερον γιατί το είχαν σίγουρο.

Επίσης δεν είναι σωστό να επικαλείσαι πεθαμένους (Gomelski-Πολίτης), οι οποίοι δεν μπορούν ούτε να σε διαψεύσουν ούτε να σε επιβεβαιώσουν, για μια συζήτηση που δεν ήσουν παρών (Garastas) και να βγάζεις συμπέρασμα. Ας μας πει καλύτερα για τα ραβασάκια του Gomelski το 1989 προς τον Garastas, τα θυμάσαι αυτά ρε Sarunas; :P :mrgreen:

*Αυτό με το να επικαλέισαι τους πεθαμένους το έκανε και μια ψυχή εδώ στην Ελλάδα, προσπαθώντας να "αλλάξει" την εικόνα που είχε για αυτόν η ελληνική κοινωνία. Μέχρι και βιβλίο με ανάκρίβειες εξέδωσε λίγο πριν πεθάνει (εκεί κοντά στα 100 του :mrgreen: ).

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 10:18 am

ssoulliss έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 9:51 am


Ο Marculionis ήταν απολαυστικότερος στο Eurobasket του 1995, που ήταν πλέον ώριμος παικτικά. Επίσης τα 1987-89 είχε και κάποιους συμπαίκτες παιχταράδες στην περιφέρεια (Valters, Chomitsius, Vetra κλπ) να συνδράμουν ενώ το 1995 δεν είχε κανέναν πλην του γερό-Kutinaitis. Και στον τελικό ήταν τρομερός.

Στα της δωροδοκίας, επανέρχομαι "Δημήτριος" :P , τους είχε "πονέσει" πάρα πολύ τους Σοβιετικούς τότε η ήττα από την Ελλάδα. Και αυτό για δύο λόγους: πρώτον γιατί είχαν (μαζί με τον απώντα Sabonis) την καλύτερη γενιά φουρνιά όλων των εποχών που στόχευε και το πέτυχε να αποκαθηλώσει το αμερικανούς στους Ολυμπιακούς και δεύτερον γιατί το είχαν σίγουρο.

Επίσης δεν είναι σωστό να επικαλείσαι πεθαμένους (Gomelski-Πολίτης), οι οποίοι δεν μπορούν ούτε να σε διαψεύσουν ούτε να σε επιβεβαιώσουν, για μια συζήτηση που δεν ήσουν παρών (Garastas) και να βγάζεις συμπέρασμα. Ας μας πει καλύτερα για τα ραβασάκια του Gomelski το 1989 προς τον Garastas, τα θυμάσαι αυτά ρε Sarunas; :P :mrgreen:

*Αυτό με το να επικαλέισαι τους πεθαμένους το έκανε και μια ψυχή εδώ στην Ελλάδα, προσπαθώντας να "αλλάξει" την εικόνα που είχε για αυτόν η ελληνική κοινωνία. Μέχρι και βιβλίο με ανάκρίβειες εξέδωσε λίγο πριν πεθάνει (εκεί κοντά στα 100 του :mrgreen: ).


Συμφωνούμε σε΄όλα φιλε μου. Όντως τους είχε πονέσει.
Ποιος έβγαλε βιβλίο όμως; Ο μπαμπάς του Κούλη-ς; :P Σε αυτόν-α, πήγε το μυαλό μου.

Να συμπληρώσω απλώς ότι εμένα -μπασκετικά- μου άρεσε πολύυυυυυ η Σοβ. Ένωση του 88΄ αλλά κι η Σοβ. Ένωση του 85΄με Σαμπόνις νέο (νομίζω στη Γαλλία είχε γίνει). Απλώς τότε ήμουν στα πρώτα- πρώτα μου με το μπάσκετ και το φίλτρο μου δεν ήταν και το καλύτερο. Την επόμενη χρονιά όμως, ήμουνα πια απολύτως προετοιμασμένος (στο Μούντο στην ΙΣπανία).

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 11:03 am

Ούτε εγώ το αποκλείω να τους προσέγγισε κάποιος, δεν ήταν και ασυνήθιστο με παίκτες του ανατολικού μπλοκ (έχω γνωρίσει αρκετούς και είναι πολλές οι ιστορίες, εν πολλοίς λογικό είναι να συμβούν όταν υπάρχουν αθληταράδες που κυριολεκτικά πεινάνε και παίζουν απέναντι σε συναδέλφους τους εκατομμυριούχους με εταιρείες από πίσω), πριν λίγα χρόνια διαβάσαμε και για άλλα τέτοια περιστατικά άλλων ομάδων, αλλά αφού δεν το κατήγγειλαν όταν έγινε (αν έγινε) το να βγαίνουν 35 χρόνια μετά και να κυνηγάμε μάγισσες είναι λίγο άτοπο, ειδικά δε τα περί συνάντησης σε πισίνα κι όχι λόμπι κλπ λίγο χαζά μου ακούγονται και δε συνιστούν και καμία απόδειξη, απόπειρα δωροδοκίας από άτομα που δεν κατονομάζονται σε ένα σουβενιράδικο :shock: πιο πολύ τρολάρισμα μου κάνει από κανάν κολομπογοπώλη στο Μοναστηράκι ντου γιου λάικ μαντμαζέλ δε Γκρις. Προσωπικά δε βλέπω θέμα, μάλλον τσακωμένοι μεταξύ τους είναι.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
qspock

 nba
Reactions: 109
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2005 1:14 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 2:34 pm

ssoulliss έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 9:51 am
Ας μας πει καλύτερα για τα ραβασάκια του Gomelski το 1989 προς τον Garastas, τα θυμάσαι αυτά ρε Sarunas; :P :mrgreen:
Φημες λενε πως τα ραβασακια εχουν βρεθει και ειναι μυστικες εμπιστες πληροφοριες που διοχετευσε στους συντροφους της ΕΣΣΔ ο "Συνασπισμος της Αριστερας και της Προοδου" και αυτοπροσωπως οι Κιρκος και Φλωρακης στον συντροφο Γκομελσκι. Περιειχαν πληροφοριες αποπειρας χρηματοδοτησης συντροφων με απευθειας εντολη Ανδρεα Παπανδρεου. Μαρτυρες εκτος του Ανδρεα Παπανδρεου ο Κων.Μητσοτακης (ο οποιος ξεσκεπασε τη ξεδιαντροπη σκεβορια με ανταλαγμα την διακυβερνηση - τα περι Κοσκωτα ηταν σταχτη στα ματια) και οι παιχτες Ντραζεν Πεντροβιτς και Αλεξαντερ Μπελοφστενι που ετυχε να περνανε διπλα. Αν ξεχναω καποιους μπορουμε να ρωτησουμε τον Φιλιππα Συριγο που ηξερε για τα ραβασακια (αυτος αλλωστε το ειπε στην περιγραφη του αγωνα) εθαψε ομως εν συνεχεια το ρεπορταζ για το καλο του ελληνικου μπασκετ...

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
qspock

 nba
Reactions: 109
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2005 1:14 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 2:53 pm

Και μια προσωπικη αποψη: Πραγματι, τα ραβασακια δεν ειχαν προπονητικες οδηγιες προς τον Γκαραστας. Θα σημαινε πως ο Γκομελσκι ειναι καλος προπονητης, κατι που προφανως δεν ισχυει, αφου εφτασε να εξαρταται απο τις βολες του Αγυρη Καμπουρη και μαλιστα στην παραταση για να χασει το ματς που πουλησε...

0
Άβαταρ μέλους
eddiedimitris

 a1greece
Reactions: 300
Δημοσιεύσεις: 506
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 10:42 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 5:30 pm

Α ρε αλάνια ποσο σίγουροι ηταν οτι ο Λιβέρης Ανδρίτσος θα έβαζε και τις 2 βολές για να παει παράταση...Γάτοι οι μπολσεβίκοι...Το ειχαν προβλέψει στο στησιμο...

Φιλε Σαρούνας περα απ το γεγονος που δεν ησουν μια τρίχα απ τα <<χερια >> του Νίκου Γκαλη θα ησουν πιο περήφανος αν εσυ και οι συμπατριώτες σου,ενα χρονο πριν τον τελικο ειχατε ανοίξει το στοματάκι σας και ειχατε ενημερώσει την ανθρωπότητα για οτι εγινε στο Τσερνόμπιλ πριν εξαπλωθεί η μόλυνση παντου και σε βαθος χρονου πεθάνουν εκατομμύρια ανθρωποι...Αντε να πουμε(....)...Παντα λουζερ ήσασταν και ειστε σε ολους τους τομεις.

Λόγος επεξεργασίας: Απρεπείς χαρακτηρισμοί

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2377
Δημοσιεύσεις: 7012
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 5:49 pm

Προσέξτε τις εκφράσεις σας και μην χαλιέστε για τις "τρολ" συνεντεύξεις των Σοβιετικών.

Στο ΝΒΑ γίνονται κατά κόρον παρόμοιες κατάστασεις από βετεράνους αθλητές απλά και μόνο για να εμφανιστούν αθλητικά άρθρα και να γίνει ένας ψιλοχαμός από σχόλια. :D

Εκτός αν στην δικιά μας περίπτωση συνδέεται η όλη φάση με τις εκλογές της ΕΟΚ.

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”