Προολυμπιακό Τουρνουά Καναδά 2020 ( Ελλάδα, Καναδάς, Τσεχία, Τουρκία, Ουρουγουάη)

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1680
Δημοσιεύσεις: 3874
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 16, 2021 11:14 am

Ο σοβαρός τραυματισμός του Jamal Murray δεν θα επιτρέψει στον άσο των Nuggets να αγωνιστεί με την εθνική του ομάδα αυτό το καλοκαίρι. Ούτως ή άλλως, η συμμετοχή του Murray στο προολυμπιακό ήταν αμφίβολη καθώς το Denver θα έπρεπε να μην φτάσει στα ημιτελικά για να είναι ο παίκτης διαθέσιμος αλλά σε περίπτωση που ο Καναδάς προκριθεί στους ΟΑ ο Murray θα ήταν σίγουρα στη 12άδα.

Σε πρόσφατες δηλώσεις του o Kelly Olynyk δήλωσε πως σχεδιάζει να αγωνιστεί στο προολυμπιακό παρά το γεγονός πως το καλοκαίρι είναι free agent:

https://rocketswire.usatoday.com/2021/0 ... -olympics/

Αντίστοιχες δηλώσεις και από τον RJ Barrett των Knicks που θα είναι διαθέσιμος να αγωνιστεί εφόσον οι Knicks δεν φτάσουν πέρα από τον 1o γύρο των playoffs:

https://ca.nba.com/news/rj-barrett-new- ... adv85p9kyi

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 16, 2021 12:28 pm

Όπως φαίνεται από τον Καναδά ο Nurse έχει μιλήσει με παίκτες για το ενδεχόμενο συμμετοχής τους. Μην ξεχνάμε πως ο μπαμπάς Barrett δήλωσε πως οι παίκτες θα ανταποκριθούν σχεδόν όλοι.

Θετικοί στο να αγωνιστούν είναι οι δύο που προανέφερε πιο πάνω ο φίλος GK_23, σχεδόν σίγουροι οι Brooks(Grizzlies) τα ξαδέρφια Alexander (Pelicans-Thunder), ενώ διαθέσιμος είναι ο Birch (Raptors)και μάλλον ο αρχηγός Joseph (Pistons).

Οι Dort(Thunder) και Clarke(Grizzlies) δεν έχουν αγωνιστεί ποτέ με κάποια εθνική της χώρας τους ενώ ερωτηματικό είναι ο Thompson ειδικά αν προχωρήσουν οι Celtics όπως και ο Boucher που λέγεται πως έχει περίεργο μανατζερ και ότι θα τον πιέσει να μην παίξει. Από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς οι Wiggins και Lyles θα είναι εξαιρετικά απίθανο να αγωνιστούν.

Αν κατέβαινε ο Murray, περαστικά στο παιδί, νομίζω πως δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσουμε να κοντράρουμε τον Καναδά (πιθανόν να ήταν και φαβορί για τα μετάλλια). Θυμίζω πως στα 18-19 του έβαζε εικοσάρες και τριαντάρες στους Παναμερικανικούς του 2015. Σύμπτωση είναι πως τότε προπονητής του Πουέρτο Ρίκο ήταν ο Pitino. :lol: :P

Σε περίπου ένα μήνα θα ξέρουμε τις προεπιλογές όλων των ομάδων.

* Ο Schilb γύρισε στην Τσεχία για να είναι σε καλή κατάσταση για το προολυμπιακό, ενώ οι Ilyasova(Jazz)-Korkmaz(76ers) θα είναι απίθανο αν θα παίξουν λόγω των play-offs.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ubik_sp

 
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 26, 2020 9:14 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 18, 2021 9:03 pm

Η κατάσταση των Ελλήνων παικτών (με βάση τον μέσο όρο πόντων) σε NBA/Euroleague

1. Αντετοκούμπο Γ. 28,4
2. Παπαπέτρου 12,1
3. Dorsey* 11,2
4. Σλούκας 11,0
5. Μήτογλου 9,3
6. Παπαγιάννης 8,8
7. Πρίντεζης 8,5
8. Καλάθης 7,5
9. Σπανούλης 6,4
10. Παπανικολάου 5,7
11. Auguste* 4,6
12. Κουφός 4,6
---------------------------------------------
13. Λαρεντζάκης 4,5
14. Μποχωρίδης 4,4
15. Αντετοκούμπο Θ. 3,5
16. Χαραλαμπόπουλος 2,5
17. Κασελάκης 2,2
18. Δίπλαρος 1,7
19. Καλαϊτζάκης 1,6
20. Βουγιούκας 1,3
21. Αντετοκούμπο Κ. 0,8

*Ένας από τους δύο μπορεί να συμμετάσχει στην αποστολή

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1680
Δημοσιεύσεις: 3874
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 19, 2021 6:56 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 12:28 pm
Οι Dort(Thunder) και Clarke(Grizzlies) δεν έχουν αγωνιστεί ποτέ με κάποια εθνική της χώρας τους ενώ ερωτηματικό είναι ο Thompson ειδικά αν προχωρήσουν οι Celtics όπως και ο Boucher που λέγεται πως έχει περίεργο μανατζερ και ότι θα τον πιέσει να μην παίξει. Από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς οι Wiggins και Lyles θα είναι εξαιρετικά απίθανο να αγωνιστούν.
Μετά τους Olynyk και RJ Barrett, o Lu Dort γίνεται ο τρίτος Καναδός NBAer που δηλώνει δημοσίως την πρόθεση του να ενισχύσει την εθνική του ομάδα στο προολυμπιακό τουρνουά:

https://www.si.com/nba/thunder/news/thu ... his-summer

Για τον Wiggins νομίζω πως αυτό θα είναι το καλοκαίρι της επιστροφής του στην εθνική, ο Nurse δήλωσε πριν μερικές εβδομάδες πως ο Wiggins το σκέφτεται και είναι καταρχήν θετικός.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 19, 2021 7:48 pm

ssoulliss έγραψε:
Τετ Απρ 14, 2021 1:23 pm
Και για τον Ζήση λέγεται πως θα υπάρξει επιστροφή. :shock:

Μην ξεχνάμε πως αν οι Lakers συνεχίσουν να έχουν προβλήματα τραυματισμών (που συνοδευτεί από κάποιον προώρο αποκλεισμό) ίσως δούμε τον Κώστα Αντετοκούνμπο διαθέσιμο αντί των άλλων δύο.
Έτσι που το έγραψες νόμισα ότι αν συνεχίσουν με τους τραυματισμούς οι Λέικερς θα πάρουν το Ζήση :shock:

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1680
Δημοσιεύσεις: 3874
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 25, 2021 12:15 pm

GK_23 έγραψε:
Δευ Απρ 19, 2021 6:56 pm
Για τον Wiggins νομίζω πως αυτό θα είναι το καλοκαίρι της επιστροφής του στην εθνική, ο Nurse δήλωσε πριν μερικές εβδομάδες πως ο Wiggins το σκέφτεται και είναι καταρχήν θετικός.
Με ανάρτησή του στο Instagram o Andrew Wiggins επιβεβαίωσε την επιστροφή του στην εθνική ομάδα του Καναδά μετά από 6 χρόνια...

https://www.sportsnet.ca/olympics/artic ... anada-2021

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 25, 2021 12:55 pm

GK_23 έγραψε:
Τρί Μάιος 25, 2021 12:15 pm
GK_23 έγραψε:
Δευ Απρ 19, 2021 6:56 pm
Για τον Wiggins νομίζω πως αυτό θα είναι το καλοκαίρι της επιστροφής του στην εθνική, ο Nurse δήλωσε πριν μερικές εβδομάδες πως ο Wiggins το σκέφτεται και είναι καταρχήν θετικός.
Με ανάρτησή του στο Instagram o Andrew Wiggins επιβεβαίωσε την επιστροφή του στην εθνική ομάδα του Καναδά μετά από 6 χρόνια...

https://www.sportsnet.ca/olympics/artic ... anada-2021
Ουϊγκινς,Όλινικ,Πάνγκος, ήδη είναι ενα κλικ πάνω απο μας θεωρητικά με τους παίκτες αυτούς και να δούμε αν θα ενσωματωθούν κι άλλοι nbaers...

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 4:31 pm

Ο Καναδας ανακόινωσε την προεπιλογή του με 21 παίκτες και 14 ΝΒΑers!!
Trae Bell-Haynes, Luguentz Dort, Cory Joseph, Mychal Mulder, Nickeil Alexander-Walker, Andrew Nembhard, Rowan Barrett Jr., Oshae Brissett, Dillon Brooks, Aaron Doornekamp, Melvin Ejim, Andrew Wiggins, Anthony Bennett, Brandon Clarke, Khem Birch, Trey Lyles, Andrew Nicholson, Tristan Thompson, Kyle Alexander, Dwight Powell, Kelly Olynyk.
Δεν χρειάζεται να πούμε ποιος είναι το φαβορί και ότι θα χρειαστεί ένα μεγάλο θαύμα για να επιτευχθεί η πρόκριση μας σε αυτό το προολυμπιακό.

Ποιοι δεν είναι στο κάλεσμα του Nurse για διάφορους λόγους: Ο Pangos της Zenit, ο Pierre της Fener, o Wiltjer της Turk Telekom και ο Dylan Ennis της Zaragoza από την Ευρώπη.

Από τους NBAers δεν είναι ο Shai Gilgeous-Alexander των Thunder (πιθανότατα λόγω τραυματισμού), ο Jamaal Murray (λόγω χιαστών) και ο εξαιρετικός φέτος Chris Boucher των Raptors.

Μια περιφέρεια με Joseph, Dort, NAW, Barrett και Brooks εκτός του ότι είναι εξαιρετική στο αμυντικό κομμάτι είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπισθεί από πολλές εθνικές ομάδες.

Από εκεί και πέρα ο Nurse νομίζω πως θα βασιστεί στην εμπειρία των Olynyk, Thompson, Doornekamp και Birch. :dribble:

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1680
Δημοσιεύσεις: 3874
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 5:48 pm

ssoulliss έγραψε:
Πέμ Μάιος 27, 2021 4:31 pm
Ο Καναδας ανακόινωσε την προεπιλογή του με 21 παίκτες και 14 ΝΒΑers!!
Trae Bell-Haynes, Luguentz Dort, Cory Joseph, Mychal Mulder, Nickeil Alexander-Walker, Andrew Nembhard, Rowan Barrett Jr., Oshae Brissett, Dillon Brooks, Aaron Doornekamp, Melvin Ejim, Andrew Wiggins, Anthony Bennett, Brandon Clarke, Khem Birch, Trey Lyles, Andrew Nicholson, Tristan Thompson, Kyle Alexander, Dwight Powell, Kelly Olynyk.
Δεν χρειάζεται να πούμε ποιος είναι το φαβορί και ότι θα χρειαστεί ένα μεγάλο θαύμα για να επιτευχθεί η πρόκριση μας σε αυτό το προολυμπιακό.

Ποιοι δεν είναι στο κάλεσμα του Nurse για διάφορους λόγους: Ο Pangos της Zenit, ο Pierre της Fener, o Wiltjer της Turk Telekom και ο Dylan Ennis της Zaragoza από την Ευρώπη.

Από τους NBAers δεν είναι ο Shai Gilgeous-Alexander των Thunder (πιθανότατα λόγω τραυματισμού), ο Jamaal Murray (λόγω χιαστών) και ο εξαιρετικός φέτος Chris Boucher των Raptors.

Μια περιφέρεια με Joseph, Dort, NAW, Barrett και Brooks εκτός του ότι είναι εξαιρετική στο αμυντικό κομμάτι είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπισθεί από πολλές εθνικές ομάδες.

Από εκεί και πέρα ο Nurse νομίζω πως θα βασιστεί στην εμπειρία των Olynyk, Thompson, Doornekamp και Birch. :dribble:
Ο SGA ταλαιπωρείται από πελματιαία απονευρωσίτιδα που είναι πολύ ύπουλος τραυματισμός. Ακόμα και η πιθανότητα να συμπεριληφθεί στο ρόστερ εάν ο Καναδάς προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες φαντάζει μικρή.

Μου κάνουν εντύπωση οι κλήσεις από την Ευρώπη, εκτός οι Pangos και Pierre :banghead:
Μέσα ο Doornekamp που ήταν ο μοιραίος παίκτης το 2015 στον ημιτελικό του Americas με τη Βενεζουέλα :roll:

Αντίθετα ο Trae Bell-Haynes ήταν αποκάλυψη φέτος στο Γερμανικό Πρωτάθλημα και κέρδισε θέση με το σπαθί του στην προεπιλογή...

https://basketball.eurobasket.com/playe ... eim/343909

NBAers που ενδέχεται να μην είναι διαθέσιμοι τελικά είναι οι RJ Barrett και Dwight Powell, εφόσον οι Knicks και Mavs περάσουν στα ημιτελικά των περιφερειών τους. Οι υπόλοιποι λογικά θα είναι όλοι διάθεσιμοι, δεν νομίζω το Memphis να περάσει τους Jazz, ούτε οι Celtics τους Nets :roll:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 7:16 pm

GK_23 έγραψε:
Πέμ Μάιος 27, 2021 5:48 pm
Ο SGA ταλαιπωρείται από πελματιαία απονευρωσίτιδα που είναι πολύ ύπουλος τραυματισμός. Ακόμα και η πιθανότητα να συμπεριληφθεί στο ρόστερ εάν ο Καναδάς προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες φαντάζει μικρή.

Μου κάνουν εντύπωση οι κλήσεις από την Ευρώπη, εκτός οι Pangos και Pierre :banghead:
Μέσα ο Doornekamp που ήταν ο μοιραίος παίκτης το 2015 στον ημιτελικό του Americas με τη Βενεζουέλα :roll:

Αντίθετα ο Trae Bell-Haynes ήταν αποκάλυψη φέτος στο Γερμανικό Πρωτάθλημα και κέρδισε θέση με το σπαθί του στην προεπιλογή...

https://basketball.eurobasket.com/playe ... eim/343909

NBAers που ενδέχεται να μην είναι διαθέσιμοι τελικά είναι οι RJ Barrett και Dwight Powell, εφόσον οι Knicks και Mavs περάσουν στα ημιτελικά των περιφερειών τους. Οι υπόλοιποι λογικά θα είναι όλοι διάθεσιμοι, δεν νομίζω το Memphis να περάσει τους Jazz, ούτε οι Celtics τους Nets :roll:
Λογικά θα υπήρξαν και αρνήσεις παικτών να συμμετάσχουν. Οι Καναδοί που δε φημίζονται για την εθνική τους ομοιογένεια είναι πιθανόν να έχουν και άλλες αποχωρήσεις μέχρι να αρχίσει η προετοιμασία τους. Πολύ σωστή η επισήμανση σου για τους Barrett και Powell, ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε και τη Free Agency αλλά και κάποιους συγκεκριμμένους μάνατζερ που σχεδόν πάντα αποτρέπουν/απαγορεύουν στους παίκτες τους να αγωνιστεούν (π.χ. Rich Paul).

Για τον Doornekamp δεν το θυμόμουν καθόλου, όμως νομίζω πως δεν έχει άλλο τόσο έμπειρο F από διεθνείς διοργανώσεις και ίσως για αυτό να τον επέλεξε. Ο Pangos νομίζω πως δεν χώραγε. Ο Nurse έκανε αμάν και πως να τους μαζέψει και τώρα θα τους πει κάτσε έξω Joseph ή Brooks ή NAW για να παίξει 25λεπτα ο Pangos; Χλωμό... Ο Pierre είναι πίσω στην επετηρίδα από τον Ejim που καλύπτει εξίσου καλά τη θέση έχοντας και μεγαλύτερη εμπειρία.

Εντωμεταξύ ο Shai Gilgeous-Alexander δήλωσε με ανάρτηση του πως θα είναι απών όλο το καλοκαίρι παρότι ήθελε να αγωνιστεί.



0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 28, 2021 11:03 am

Εγω δεν κατάλαβα γιατί δεν κλήθηκε ο Ντορσει και δεν θα παίξει με την εθνική το καλοκαίρι..

0
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 28, 2021 12:03 pm

JohnnyPao έγραψε:
Παρ Μάιος 28, 2021 11:03 am
Εγω δεν κατάλαβα γιατί δεν κλήθηκε ο Ντορσει και δεν θα παίξει με την εθνική το καλοκαίρι..
Μάλλον έριξε άκυρο, δε θεωρώ πως δε τους έκανε με τόσους παίκτες της σειράς που έχουμε γεμίσει.

1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1426
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 28, 2021 12:38 pm

RipCity έγραψε:
Παρ Μάιος 28, 2021 12:03 pm
JohnnyPao έγραψε:
Παρ Μάιος 28, 2021 11:03 am
Εγω δεν κατάλαβα γιατί δεν κλήθηκε ο Ντορσει και δεν θα παίξει με την εθνική το καλοκαίρι..
Μάλλον έριξε άκυρο, δε θεωρώ πως δε τους έκανε με τόσους παίκτες της σειράς που έχουμε γεμίσει.
Ε ναι το πιο αξιόπιστο σουτ και γενικά σκόρερ αποκλείεται να τον άφησαν από μόνιτς. Κρίμα και θα ταίριαζε τέλεια. Τώρα έχουμε σίγουρα Καλάθη, Σλούκα, Σπανούλη, Λάρι και αντί για ντόρσει θα πάρει μάλλον Αθηναίου ή έναν από Μουράτο, Λούντζη, Κατσίβελη και για κάποιο λόγο κάπου διάβασα το όνομα του Παπαδάκη. Δεν το έχω δει το παιδί να παίζει και φαντάζομαι θα έχει καλό σουτ; Αλλά δε μπορώ να φανταστώ πως ξαφνικά θα σταθεί απέναντι στο απέναντι ρόστερ.

Αν έχω καταλάβει καλά οι σίγουροι είναι

Καλάθης, Σλούκας
Σπανούλης, Λαρεντζάκης
Πάπι
Μήτογλου, Πρίντεζης
Παπαγιάννης

και ψάχνουμε άλλους 4 για την 12άδα. Έναν στο 3, έναν στο 5, λογικά έναν 4-5 ή 4-3 και έναν στο 1-2 ή 2-3 ανάλογα την επιλογή στο 3-4-5.

Στο 5 αν κατάλαβα καλά το φαβορί είναι ο Καββαδάς. Δε άκουσα να μιλάνε για Μπόγρη άρα δεν, σίγουρα δεν θα είναι ο Κουφός ή ο Ογκάστ. Κατά τα άλλα παίζουν οι Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος, Αγραβάνης, Κασελάκης, Γιαννόπουλος, Σαλούστρος, Λούντζης, Μουράτος, Παπαδάκης. Απορώ που δεν άκουσα το όνομα του Χουγκάζ ενώ θέλουμε σουτ.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 29, 2021 12:30 pm

Στο δικό μας προολυμπιακό τουρνουά η Ουρουγουάη ανακοίνωσε τη δική της προεπιλογή. Προπονητής ο χρυσός Ολυμπιονίκης της Αθήνας Ruben Magnano.



Μέσα ο Granger ύστερα από πολλά χρόνια, μέσα ο Fitipaldo της Tenerife, και φυσικά μέσα ο ζωντανος θρύλος της χώρας ο Esteban Batista στα 38 του! Η περιφέρεια τους είναι καλή και υπο προϋποθέσεις θα μπορέσουν να κάνουν μια νίκη επί των Τουρκία ή Τσεχία.

1
1 Εικόνα
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 391
Δημοσιεύσεις: 1483
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Μάιος 31, 2021 11:05 am

Μου αρέσει η επιστροφή του Σπανούλη στην Εθνική για το προολυμπιακό, γιατί είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο για το ελληνικό μπάσκετ και η συνήπαρξη του με τον Γιάνναρο αν περάσουμε θα δώσει χαρά και hype σε πολύ κόσμο! Γενικά δύσκολα να προκριθούμε αλλά από φίλο μου που παρακολουθεί nba συστηματικά ξέρω ότι ο Καναδάς πέραν από τον τραυματία Μάρει που είναι παιχταράς οι άλλοι δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο, αλλά μέτριοι NBAερς. Γενικά το μπάσκετ της FIBA είναι διαφορετικό και είδαμε πως και οι αμερικάνοι δυσκολεύονται χωρίς τους πρωτοκλασάτους παίχτες τους που κάνουν καλά τα βασικά του μπάσκετ. H FIBA θέλει καλή ντρίπλα, σουτ σταθερό και καλό ντράιβ υπό πίεση. Στο θέμα του Σπανούλη ξανά πιστεύω πως αν φορμαριστεί καλα μπορεί να δώσει βοήθεια στην ομάδα, αλλά οι βασικοί έτσι κι αλλιώς θα είναι Καλάθης και Σλούκας!

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”