Προολυμπιακό Τουρνουά Καναδά 2020 ( Ελλάδα, Καναδάς, Τσεχία, Τουρκία, Ουρουγουάη)

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
reignman

allstar
Reactions: 1084
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 1:54 am

Πειτε με συνωμοσιολογο αλλα εχω την εντυπωση πως αν υπογραψει καπου νωρις θα γινει καλυτερα το γονατο του.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1683
Δημοσιεύσεις: 3878
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 5:16 am

Οι Καναδοί σήμερα θα κάνουν την πρώτη τους προπόνηση στις προσωρινές εγκαταστάσεις των Raptors στη Florida.

Σύμφωνα με Καναδούς δημοσιογράφους, 3 από τους 21 που κλήθηκαν απέσυραν τελικά τη συμμετοχή τους: Dillon Brooks (Memphis), Tristan Thompson (Boston) και Oshae Brissett. Για τους υπόλοιπους υπάρχει η προσδοκία πως θα εμφανιστούν κανονικά, σύμφωνα με πληροφορίες κάποιοι εκ των NBAers (Joseph, Wiggins, Dort, NAW) βρίσκονται ήδη στο camp.

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1683
Δημοσιεύσεις: 3878
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 6:33 pm

GK_23 έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 5:16 am
Οι Καναδοί σήμερα θα κάνουν την πρώτη τους προπόνηση στις προσωρινές εγκαταστάσεις των Raptors στη Florida.

Σύμφωνα με Καναδούς δημοσιογράφους, 3 από τους 21 που κλήθηκαν απέσυραν τελικά τη συμμετοχή τους: Dillon Brooks (Memphis), Tristan Thompson (Boston) και Oshae Brissett. Για τους υπόλοιπους υπάρχει η προσδοκία πως θα εμφανιστούν κανονικά, σύμφωνα με πληροφορίες κάποιοι εκ των NBAers (Joseph, Wiggins, Dort, NAW) βρίσκονται ήδη στο camp.
Τα νέα από την πρώτη συγκέντρωση του Καναδά είναι ενθαρρυντικά για τους αντιπάλους του αφού αρκετοί εκ των NBAers δεν θα βρίσκονται τελικά στο roster της ομάδας, για διάφορους λόγους ο καθένας. Απόντες λοιπόν θα είναι οι εξής:

Kelly Olynyk (Free Agent)
Khem Birch (Free Agent)
Tristan Thompson (Free Agent)
Brandon Clarke
Oshae Brissett
Dillon Brooks

Από τους παραπάνω απόντες, οι Olynyk, Birch, Thompson και Clarke δεν περιλαμβάνονται καν στη λίστα των 24 που δηλώθηκε στη FIBA.

http://www.fiba.basketball/oqt/canada/2 ... tab=roster

Πάμε στους παρόντες από το NBA τώρα:

Andrew Wiggins (GSW)
RJ Barrett (NYK)
Trey Lyles (Spurs)
Michael Mulder (GSW)
Nickeil Alexander-Walker (OKC)
Luguentz Dort (OKC)
Cory Joseph (Pistons)
Dwight Powell (Mavs)

Λόγω των 6 προαναφερθέντων απουσιών, οι Καναδοί κάλεσαν στο camp επιπλέον παίκτες που αγωνίζονται σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα καθώς και 3 παίκτες από την under 19 για να βοηθήσουν στις προπονήσεις:

Aaron Doornekamp (Tenerife)
Kyle Alexander (Fuenlabrada)
Melvin Ejim (Buducnost)
Trae Bell-Heynes (Crailsheim Merlins)
Kaza Keane (Le Mans)
Phil Scrubb (Limoges)
Owen Klassen (Boulazac)
Isiaha Mike (Niners Chemnitz)

Παρόντες και οι βετεράνοι Anthony Bennett και Andrew Nicholson που αγωνίζονται πλέον σε Πουέρτο Ρίκο και Κίνα αντίστοιχα αλλά και ο φέρελπις Andrew Nembhard του Gonzaga.

3
3 Εικόνα
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 7:21 pm

Μόνο ο Μπάρετ προβληματιζει αλλά με νικ καλαθαρο θα του μάθουμε fiba basket (στον τελικό του τουρνουά)

Πάμε ΟΑ. Κύκνειο άσμα Βασιλακοπουλισταν. (θα προωθηθεί ως ευκαιρία για νέα αρχή δυστυχώς)

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 8:18 pm

reignman έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 1:54 am
Πειτε με συνωμοσιολογο αλλα εχω την εντυπωση πως αν υπογραψει καπου νωρις θα γινει καλυτερα το γονατο του.
Θα πάρω rankin :wink: και θα σε πω Σατανά.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 10:14 pm

GK_23 έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 6:33 pm
Τα νέα από την πρώτη συγκέντρωση του Καναδά είναι ενθαρρυντικά για τους αντιπάλους του αφού αρκετοί εκ των NBAers δεν θα βρίσκονται τελικά στο roster της ομάδας, για διάφορους λόγους ο καθένας. Απόντες λοιπόν θα είναι οι εξής:

Kelly Olynyk (Free Agent)
Khem Birch (Free Agent)
Tristan Thompson (Free Agent)
Brandon Clarke
Oshae Brissett
Dillon Brooks
Μεγάλη ανάσα είναι η απουσία των συγκεκριμμένων παικτών. Οι Καναδοί χάνουν πολύ σε δύναμη και εμπειρία κοντά στο καλάθι, όπως επίσης χάνουν και τον καλύτερο τους two-way (Brooks).

Στην Τουρκία θα είναι κανονικά οι Yurtseven και Osman που ενσωματώθηκαν, ενώ εκτός λογικά θα μείνουν οι Korkmaz-Ilyasova. Οι Τσέχοι σε λίγες ημέρες θα είναι κομπλέ με Vesely-Satoransky.

0
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 17, 2021 12:12 pm

Οριστικά εκτός ο Παπαπέτρου λοιπόν. Αναγκαστικά πλέον βλέπω τον Πιτίνο να χρησιμοποιεί 3 guard lineups για μεγάλα χρονικά διαστήματα, με τους Λαρεντζάκη, Αθηναίου σαν wings. Φαντάζομαι θα είναι στη 12άδα και ο Κασελάκης, μπορεί και ο Χρυσικόπουλος.

Έχω μια μικρή ελπίδα μήπως έρθει τελικά κάνας Θανάσης, αφού σήμερα πολύ πιθανό να τελειώσει η χρονιά των Ελαφιών.

1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 17, 2021 12:15 pm

Ο Πιτίνο πάντως δηλώνει αποφασισμένος να βάλει Μήτογλου στο 3 και είναι αισιόδοξος με το πλάνο του να πάρει ο Πρίντεζης 5-7 σουτ ανά αγώνα. :roll: :roll:

Κατά τα άλλα εμπιστεύται τον Γιαννόπουλο (για μπακ απ του... Μήτογλου στο 3). Περίεργο πάντως που δεν θα παίξει στο Ακρόπολις ο Σπαν.

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 17, 2021 12:20 pm

AlexD έγραψε:
Πέμ Ιουν 17, 2021 12:15 pm
Ο Πιτίνο πάντως δηλώνει αποφασισμένος να βάλει Μήτογλου στο 3 και είναι αισιόδοξος με το πλάνο του να πάρει ο Πρίντεζης 5-7 σουτ ανά αγώνα. :roll: :roll:

Κατά τα άλλα εμπιστεύται τον Γιαννόπουλο (για μπακ απ του... Μήτογλου στο 3). Περίεργο πάντως που δεν θα παίξει στο Ακρόπολις ο Σπαν.
Τι να κάνει κι αυτός, σου λέει σουτέρ κλασικό δεν έχω, αφούς κούνμπο δεν έχω, τα δυο βασικά μου τριάρια δεν έχω, ε ας σουτάρουν κι από λίγο όλοι μπας και βάλουμε κάποια τρίποντα να ανασαίνουμε!Στο 3 ο Γιαννόπουλος έχει μείνει κι ο Χαραλαμπό....Αναγκαστικά θα κάνει αλχημείες να μπαλώνει κενά κι ότι βγει....και δε μπορεί να του πει και κανείς τίποτα αφού πάει κι ως outsider στο τουρνουά, κακά τα ψέμματα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 17, 2021 3:14 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Πέμ Ιουν 17, 2021 12:20 pm
AlexD έγραψε:
Πέμ Ιουν 17, 2021 12:15 pm
Ο Πιτίνο πάντως δηλώνει αποφασισμένος να βάλει Μήτογλου στο 3 και είναι αισιόδοξος με το πλάνο του να πάρει ο Πρίντεζης 5-7 σουτ ανά αγώνα. :roll: :roll:

Κατά τα άλλα εμπιστεύται τον Γιαννόπουλο (για μπακ απ του... Μήτογλου στο 3). Περίεργο πάντως που δεν θα παίξει στο Ακρόπολις ο Σπαν.
Τι να κάνει κι αυτός, σου λέει σουτέρ κλασικό δεν έχω, αφούς κούνμπο δεν έχω, τα δυο βασικά μου τριάρια δεν έχω, ε ας σουτάρουν κι από λίγο όλοι μπας και βάλουμε κάποια τρίποντα να ανασαίνουμε!Στο 3 ο Γιαννόπουλος έχει μείνει κι ο Χαραλαμπό....Αναγκαστικά θα κάνει αλχημείες να μπαλώνει κενά κι ότι βγει....και δε μπορεί να του πει και κανείς τίποτα αφού πάει κι ως outsider στο τουρνουά, κακά τα ψέμματα.
Ο Σπανούλης έχει πρόβλημα στη γάμπα και θα προφυλαχτεί για λίγες μέρες. Ο Χαραλαμπόπουλος έχει κοπεί.
Γενικά υπάρχουν παίκτες που θεωρητικά καλύπτουν το κενό του Παπαπέτρου. Το θέμα είναι ότι για να λέει ο κόουτς ότι θα βάλει τον Μήτο στο 3 πάει να πει ότι δεν τον έχει πείσει κανείς από τους υπόλοιπους υποψήφιους.
Θα μπορούσε να πει ότι θα πάμε σε σχήματα με τρία γκαρντ. Αλλά για να μην το 'πε πάει να πει ότι ούτε και από τους backup guard είναι ικανοποιημένος, για να δώσει αναβαθμισμένο ρόλο, έστω σε έναν.
Έτσι όπως το βλέπω αυτή τη στιγμή η ομάδα έχει 9 παίκτες. Με αυτούς θα παίξει και οι υπόλοιποι 3 θα είναι backup σε περίπτωση κάποιου τραυματισμού.

Ας δούμε και το Ακρόπολις μπας και ξεπεταχτεί κανένας ακόμα.

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 17, 2021 3:55 pm

tanasen01 έγραψε:
Πέμ Ιουν 17, 2021 3:14 pm
Jimmyrogue84 έγραψε:
Πέμ Ιουν 17, 2021 12:20 pm

Τι να κάνει κι αυτός, σου λέει σουτέρ κλασικό δεν έχω, αφούς κούνμπο δεν έχω, τα δυο βασικά μου τριάρια δεν έχω, ε ας σουτάρουν κι από λίγο όλοι μπας και βάλουμε κάποια τρίποντα να ανασαίνουμε!Στο 3 ο Γιαννόπουλος έχει μείνει κι ο Χαραλαμπό....Αναγκαστικά θα κάνει αλχημείες να μπαλώνει κενά κι ότι βγει....και δε μπορεί να του πει και κανείς τίποτα αφού πάει κι ως outsider στο τουρνουά, κακά τα ψέμματα.
Ο Σπανούλης έχει πρόβλημα στη γάμπα και θα προφυλαχτεί για λίγες μέρες. Ο Χαραλαμπόπουλος έχει κοπεί.
Γενικά υπάρχουν παίκτες που θεωρητικά καλύπτουν το κενό του Παπαπέτρου. Το θέμα είναι ότι για να λέει ο κόουτς ότι θα βάλει τον Μήτο στο 3 πάει να πει ότι δεν τον έχει πείσει κανείς από τους υπόλοιπους υποψήφιους.
Θα μπορούσε να πει ότι θα πάμε σε σχήματα με τρία γκαρντ. Αλλά για να μην το 'πε πάει να πει ότι ούτε και από τους backup guard είναι ικανοποιημένος, για να δώσει αναβαθμισμένο ρόλο, έστω σε έναν.
Έτσι όπως το βλέπω αυτή τη στιγμή η ομάδα έχει 9 παίκτες. Με αυτούς θα παίξει και οι υπόλοιποι 3 θα είναι backup σε περίπτωση κάποιου τραυματισμού.

Ας δούμε και το Ακρόπολις μπας και ξεπεταχτεί κανένας ακόμα.
Με μήτογλου στο 3 πολύ φοβάμαι ότι θα εκτεθούμε. Δεν νομίζω ότι μπορεί να παίξει στο 3, είναι αργός γι αυτή τη θέση. Νομίζω ότι έχουμε λίγες ελπίδες , θα είναι έκπληξη αν περάσουμε.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 17, 2021 4:04 pm

Στη θέση 3 με ψηλό παίκτη να αγωνίζεται εκεί έχουμε να το δούμε από το Eurobasket του 2009 όταν ο Kazlauskas έβαζε τον Πρίντεζη (είχε και τον Περπέρογλου). Βέβαια τότε είχαμε Σπανούλη-Ζήση-Σόφο στα καλά τους και τράβηξαν κουπί.

Την ίδια ώρα που ο Καναδάς θα έχει εκεί τον Wiggins ή στην καλύτερη για εμάς τον Ejim, η Τσεχία τον Bohacik και η Τουρκία τον Osman εμείς (ο Pitino βασικά) σκέφεται να βάλει τον Μήτογλου ή τον Πρίντεζη στα 36!! :roulette:

Αν δεν παίξει τώρα ο Γιαννόπουλος (που έχει και το σουτ), πότε θα παίξει άραγε; :?:

0
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 17, 2021 4:37 pm

tarp7 έγραψε:
Πέμ Ιουν 17, 2021 3:55 pm
Νομίζω ότι έχουμε λίγες ελπίδες , θα είναι έκπληξη αν περάσουμε.
Ούτως ή άλλως και με Παπαπέτρου λίγες ελπίδες είχαμε.
Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα περνά πολύ χρόνο ο Μήτογλου στο 3. Θα παίζει εκεί κάνα δεκάλεπτο το πολύ φαντάζομαι. Άλλο τόσο θα μπορεί να βάλει και τον Λαρεντζάκη και το υπόλοιπο 20λεπτο να είναι του Γιαννόπουλου. Κάπως έτσι το σκέφτομαι εγώ.

Άραγε ο Κώστας ο Αντετοκούνμπο σε τι κατάσταση να είναι; Στην περιφέρεια μπορεί να μαρκάρει;
ssoulliss έγραψε:
Πέμ Ιουν 17, 2021 4:04 pm
Αν δεν παίξει τώρα ο Γιαννόπουλος (που έχει και το σουτ), πότε θα παίξει άραγε; :?:
Ο Γιαννόπουλος θα παίξει, αλλά κακά τα ψέματα δεν είναι παίκτης για πάνω από 15-20 λεπτά για το υψηλό επίπεδο. Kάνει ένα δύο πράγματα καλά και μέχρι εκεί.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 767
Δημοσιεύσεις: 2801
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 17, 2021 5:10 pm

συγνώμη για την αφελέσταστη ερώτηση , δεν είανι ειρωνική όντως δεν ξέρω

όταν λέμε Γιαννόπουλος εννοούμε αυτόν που απ ότι βλέπω μοιάζει σαν Ντατόμε των φτωχών ;; Τον θυμάμαι αμυδρά σαν παίκτη του ΠΑΟ και ΑΕΚ ( ίσως ? ) . Σιγά τον παίκτη imho

0
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 17, 2021 5:37 pm

Coach Periklis έγραψε:
Πέμ Ιουν 17, 2021 5:10 pm
συγνώμη για την αφελέσταστη ερώτηση , δεν είανι ειρωνική όντως δεν ξέρω

όταν λέμε Γιαννόπουλος εννοούμε αυτόν που απ ότι βλέπω μοιάζει σαν Ντατόμε των φτωχών ;; Τον θυμάμαι αμυδρά σαν παίκτη του ΠΑΟ και ΑΕΚ ( ίσως ? ) . Σιγά τον παίκτη imho
Yep! O Έλληνας Ντατόμε :lol:

2
2 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”