Εθνική Ομάδα - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 02, 2020 7:13 pm

Tracy Mac έγραψε:
Τετ Δεκ 02, 2020 4:25 pm
ξερουμε τι παιζει με ογκαστ και αν μπορει να ειναι εθνικη ομαδα; παντα το ειχα απορια αυτο. θυμαμαι να λενε οτι πιανει σαν νατουραλιζε ή κατι τετοιο, το ιδιο και ο ντορσει και για αυτο δεν μπορουν και οι δυο ταυτοχρονα. ισχυει αυτο;
Ναι, θεωρούνται και οι δυο νατουραλιζε επειδή το διαβατήριο το πήραν μετά τα 18.
Άρα μόνο ένας από τους 2 μπορεί να είναι στην αποστολή.
Βέβαια βλέποντας τον Όγκαστ δεν νομίζω ότι θα λείψει ιδιαίτερα, όπως είναι τώρα τουλάχιστον

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 03, 2020 8:12 am

pan24 έγραψε:
Τετ Δεκ 02, 2020 7:13 pm
Tracy Mac έγραψε:
Τετ Δεκ 02, 2020 4:25 pm
ξερουμε τι παιζει με ογκαστ και αν μπορει να ειναι εθνικη ομαδα; παντα το ειχα απορια αυτο. θυμαμαι να λενε οτι πιανει σαν νατουραλιζε ή κατι τετοιο, το ιδιο και ο ντορσει και για αυτο δεν μπορουν και οι δυο ταυτοχρονα. ισχυει αυτο;
Ναι, θεωρούνται και οι δυο νατουραλιζε επειδή το διαβατήριο το πήραν μετά τα 18.
Άρα μόνο ένας από τους 2 μπορεί να είναι στην αποστολή.
Βέβαια βλέποντας τον Όγκαστ δεν νομίζω ότι θα λείψει ιδιαίτερα, όπως είναι τώρα τουλάχιστον
ναι ντορσει με τα χιλια δεν υπαρχει διλλημα. αλλωστε με παπαγιαννη-μητο και αν ερθει και ο μπουρου ειμαστε κομπλε στο 5 για 2 ματς.

ασε που ο ντορσει δινει σουτ πραγμα που δεν εχουμε σαν ομαδα οποτε και καλος να ηταν ο ογκαστα, παλι ντορσει θα ηθελα.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6460
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 03, 2020 7:17 pm

Conan1982 έγραψε:
Τετ Δεκ 02, 2020 4:30 pm
Ο Καναδάς λογικά θα είναι αποδεκατισμενος, και την Κίνα την έχουμε, η Τουρκία μάλλον θα είναι το πρόβλημα ειδικά αν έχει και τον Λαρκιν.
Και με Larkin πάντως δεν είναι κανένα μεγαθήριο οι Τούρκοι. Ειδικά αν κατεβάσουν το πολύ 1 ή 2 από τους NBAers τους (Ilyasova, Korkmaz, Osman), ακόμα και χωρίς Γιάννη αλλά με παίκτες ΟΣΦΠ, ΠΑΟ, ΑΕΚ, Προμηθέα νομίζω είναι στα μέτρα μας αρκεί να μην τους υποτιμήσουμε. Το επίπεδο γηγενών τους που παίζουν στην Ευρώπη είναι πολύ χαμηλότερο από το δικό μας.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 03, 2020 7:25 pm

kojito έγραψε:
Πέμ Δεκ 03, 2020 7:17 pm
Conan1982 έγραψε:
Τετ Δεκ 02, 2020 4:30 pm
Ο Καναδάς λογικά θα είναι αποδεκατισμενος, και την Κίνα την έχουμε, η Τουρκία μάλλον θα είναι το πρόβλημα ειδικά αν έχει και τον Λαρκιν.
Και με Larkin πάντως δεν είναι κανένα μεγαθήριο οι Τούρκοι. Ειδικά αν κατεβάσουν το πολύ 1 ή 2 από τους NBAers τους (Ilyasova, Korkmaz, Osman), ακόμα και χωρίς Γιάννη αλλά με παίκτες ΟΣΦΠ, ΠΑΟ, ΑΕΚ, Προμηθέα νομίζω είναι στα μέτρα μας αρκεί να μην τους υποτιμήσουμε. Το επίπεδο γηγενών τους που παίζουν στην Ευρώπη είναι πολύ χαμηλότερο από το δικό μας.
Η Τουρκία όπως απέδειξε στα παιχνίδια με τις ΗΠΑ και Τσεχία είναι ικανή για το καλύτερο ή για το χειρότερο. Τα προβλήματα τους είναι δύο : Πρώτον δεν έχουν κάνει το παραμικρό εκτός Τουρκίας (καλύτερη εμφάνιση τους το Μουντομπάσκετ του 2006 και δεύτερον "πονούν" στη θέση πέντε.

Ο Καναδάς μπορεί παρόλα αυτά να κατεβάσει πολύ ανταγωνιστική ομάδα, με κάποιους ΝΒΑers συν Pangos, Wiltjer Pierre κλπ.

Το θέμα για εμένα είναι να μην κατέβει ο Satoransky :D :P

0
Άβαταρ μέλους
MaJesty23

 euroleague
Reactions: 27
Δημοσιεύσεις: 1823
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2007 1:12 pm
Τοποθεσία: Downtown
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: M.J23, D.Rose, Klaw,
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 05, 2020 12:17 am

Μου αρέσει σαν ιδέα ,η επιστροφή του Kill Bill στην Εθνική...Είναι μια ιστορία αμερικάνικης ταινίας Κυριακη μεσημέρι στο Mega 199Χ ,μια ταινίας that makes you feel good!

Το τι είναι ο Βασίλης για το ελληνικό μπάσκετ,δεν θέλει πολύ ανάλυση.Και μόνο η παρουσία του στα αποδυτήρια ,σημαίνει σάλπισμα πανστρατιάς...Όταν δηλώσει πρώτος παρών,ποιος μπορεί να πεί όχι?Ποιός μπορεί να έχει δεύτερη σκέψη?

Είναι τέτοιο το μέγεθος του,που ακόμα και ο Γιάννης επισκιάζεται απο την επιστροφή του!Δεν ξέρω εαν μπορεί ο Βασίλης να έχει Impact στο παιχνίδι,δεν ξέρω εαν μπορεί να δώσει πνοή -ενέργεια για μια καλή πορεία,αλλά ξέρω οτι μπορεί να αλλάξει πολλά στον τρόπο που προσεγγίζει η νεά γενιά του ελληνικού μπάσκετ την Εθνική.Μπορεί να μην δρέψουμε καρπους το 2021 αλλά θα μπολιάσει τους επόμενους...

Απλα δεν ήθελα επιστροφή επουδενί Μπουρούση...δεν έχει να δώσει κάτι ,ουτε αγωνιστικά αλλά ούτε στα αποδυτήρια.Εγω δεν θα θέλα ακόμα και τον Ζήση,που είναι διαμάντι....θέλω Kill Bill και nouvelle vague .Έτσι για τον τελευταίο χορό νέων με το τελευταίο Τοτέμ του Ελληνικού Μπάσκετ.

1
1 Εικόνα
I stich up myself and I do it again...
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 20, 2020 5:14 pm

Για αυτούς που βλέπουν τα πράγματα πιο κοντά από Ελλάδα είναι λειτουργική από άποψη φιλοσοφίας η συνύπαρξη της τριανδρίας Παπαθεοδωρου / Σκουρτοπουλου/ Μανωλοπούλου μεταξύ τους και με τον θείο από Αμερική :?:

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 25, 2021 5:34 pm

Ο Rick Pittino στη συνέντευξη στη L'Equipe αναφέρεται στην εθνική ομάδα και ισχυρίζεται πως δεν είναι σίγουρος ότι θα είναι προπονητής αυτής το καλοκαίρι.

Δείχνει να μην "καίγεται" να προπονήσει τη εθνική, αφού πλέον δηλώνει απασχολημένος με το project της Orthez.

Λογικό ακούγεται αυτό καθώς το καθημερινό project με τα ανάλογα φράγκα πιθανόν να είναι πρωτεραιότητα για εκείνον.

Έχω δύο σκέψεις:

Πρώτον, ο Rick μάλλον σκοπεύει να την κάνει και από το Iona, καθως μυρίστηκε μπικικίνια και δόξα, ενώ εκεί (στο κολλέγιο) ούτε March Madness δεν βλέπει, ούτε προκοπή.

Δεύτερον, τα αρχικά που φαίνεται να υπογράφουν το κείμενο στην εφημερίδα, με παραπέμπουν/προβληματίζουν πως αντιστοιχούν σε Έλληνα οπαδό-δημοσιογράφο συγκεκριμμένης ομάδας που κατα καιρούς έχει γράψει μπούρδες (οπαδικές και μη).

Δηλαδή έχω αμφιβολίες κατά πόσο ο Pittino χρησιμοποίησε αυτές τις λέξεις για την εθνική μας ομάδα(πιθανότητα να τις χρησιμοποίησε και να έχω κάνει λάθος). Αν ξέρει κάποιος ας μας διαφωτήσει. :secret:

1
1 Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 25, 2021 7:08 pm

Απορώ πως ζούσα πριν χωρίς το google translate :D

Εγώ αμα δεν επιβεβαιώσει κάτι ο Καλκαβουρας δεν πιστεύω τίποτα αλλά είμαι δυο χιλιάδες μίλια μακρυά και δεν ξέρω τι γίνεται εκεί κάτω με τους δημοσιογράφους σας :roofl:

Πάντως εδώ https://m.sport24.gr/epikairothta/piti ... 18565.html φαίνεται να τα είπε λίγο διαφορετικά .
Αλλά θα μου πεις το χάρισμα του είναι να λέει στον ακροατή του αυτό που θέλει να ακούσει
( Παρεπιπτόντως αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα με χάλαγε για την Εθνική - χρόνια τώρα έχουμε δει ότι δεν μετράνε στα τουρνουά της FIBA τα X και τα O στο μπλοκάκι αλλά το ποσό μπορείς να εμπνεύσεις κάποιους για δυο βδομαδες)

2
2 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 08, 2021 9:49 pm

Ο Κουφος δήλωσε διαθέσιμος για εθνική. Μια πλήρης εθνική ομάδα νομιζω θα ήταν αρκετά ανταγωνιστικη, σιγουρα 4αδα ευρωπαϊκά, παγκόσμια δεν ξερω..


Καλαθης , Σλουκας
Ντορσει , Λαρετζακης , Σπανούλης
Παπαπετρου , Παπανικολάου
Αντετοκουμπο , Μητογλου , Πριντεζης
Παπαγιαννης , Κουφος


Με Θανασοκουμπο και Αθηναίου έτοιμους για οταν αποσυρθούν Σπαν και Πρι. Ελπίζουμε επίσης ο Ντορσει να μην πάει να παίξει με εθνική Ισραηλ.

0
reignman

allstar
Reactions: 1110
Δημοσιεύσεις: 3483
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 08, 2021 10:35 pm

JohnnyPao έγραψε:
Δευ Μαρ 08, 2021 9:49 pm
Ο Κουφος δήλωσε διαθέσιμος για εθνική. Μια πλήρης εθνική ομάδα νομιζω θα ήταν αρκετά ανταγωνιστικη, σιγουρα 4αδα ευρωπαϊκά, παγκόσμια δεν ξερω..


Καλαθης , Σλουκας
Ντορσει , Λαρετζακης , Σπανούλης
Παπαπετρου , Παπανικολάου
Αντετοκουμπο , Μητογλου , Πριντεζης
Παπαγιαννης , Κουφος


Με Θανασοκουμπο και Αθηναίου έτοιμους για οταν αποσυρθούν Σπαν και Πρι. Ελπίζουμε επίσης ο Ντορσει να μην πάει να παίξει με εθνική Ισραηλ.
Πως και γιατι να παει ο Ντορσει να παιξει με εθνικη Ισραηλ? Αφου εχει ηδη παιξει για την Εθνικη Ελλαδας?

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 08, 2021 11:00 pm

reignman έγραψε:
Δευ Μαρ 08, 2021 10:35 pm
JohnnyPao έγραψε:
Δευ Μαρ 08, 2021 9:49 pm
Ο Κουφος δήλωσε διαθέσιμος για εθνική. Μια πλήρης εθνική ομάδα νομιζω θα ήταν αρκετά ανταγωνιστικη, σιγουρα 4αδα ευρωπαϊκά, παγκόσμια δεν ξερω..


Καλαθης , Σλουκας
Ντορσει , Λαρετζακης , Σπανούλης
Παπαπετρου , Παπανικολάου
Αντετοκουμπο , Μητογλου , Πριντεζης
Παπαγιαννης , Κουφος


Με Θανασοκουμπο και Αθηναίου έτοιμους για οταν αποσυρθούν Σπαν και Πρι. Ελπίζουμε επίσης ο Ντορσει να μην πάει να παίξει με εθνική Ισραηλ.
Πως και γιατι να παει ο Ντορσει να παιξει με εθνικη Ισραηλ? Αφου εχει ηδη παιξει για την Εθνικη Ελλαδας?
Εχει αμερικανικό, ελληνικό και ισραηλινό διαβατήριο, αλλά δεν τα ξέρω αυτά. Δεν μπορείς να παίξεις σε μια εθνική ομάδα αν έχεις παίξει σε άλλη πριν? Δλδ ο Βεζενκοφ δεν μπορει να παίξει στην εθνική μας πχ?

0
reignman

allstar
Reactions: 1110
Δημοσιεύσεις: 3483
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 08, 2021 11:01 pm

Στο μπασκετ ΗΞΕΡΑ οτι δεν γινεται. Αν αλλαξε κατι τα τελευταια χρονια και δεν το πηρα μυρωδια δεν το ξερω.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6460
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 08, 2021 11:07 pm

JohnnyPao έγραψε:
Δευ Μαρ 08, 2021 9:49 pm
Ο Κουφος δήλωσε διαθέσιμος για εθνική. Μια πλήρης εθνική ομάδα νομιζω θα ήταν αρκετά ανταγωνιστικη, σιγουρα 4αδα ευρωπαϊκά, παγκόσμια δεν ξερω..


Καλαθης , Σλουκας
Ντορσει , Λαρετζακης , Σπανούλης
Παπαπετρου , Παπανικολάου
Αντετοκουμπο , Μητογλου , Πριντεζης
Παπαγιαννης , Κουφος

Με Θανασοκουμπο και Αθηναίου έτοιμους για οταν αποσυρθούν Σπαν και Πρι. Ελπίζουμε επίσης ο Ντορσει να μην πάει να παίξει με εθνική Ισραηλ.
Ο Αθηναίου είναι 33 χρονών. Δεν νομίζω του χρόνου να τον πάρει στο Ευρωμπάσκετ 34 χρονών πρώτη φορά σε μεγάλη διοργάνωση. Πιο πιθανόν είναι να κληθεί κάποιος Παππάς/Μάντζαρης/Κατσίβελης (ή ακόμα και κάποιος πιο νεαρός όπως ο Λούντζης ή ο Μουράτος αν είναι ακόμα καλύτεροι του χρόνου), παρά ο Αθηναίου.

Ο Ντόρσει ακόμα κι αν πάρει/έχει διαβατήριο Ισραήλ, δεν νομίζω ότι θα επιλέξει να πάει να παίξει εκεί αν επιτρέπεται. Αν για κάτι είναι επίφοβος, είναι μόνο αν αποφασίσει ότι δεν θέλει να κατεβαίνει με την Εθνική συνέχεια σε τουρνουά για να ψάχνει το καλοκαίρι συμβόλαια στο ΝΒΑ, ή αν ξενερώσει αν δει ότι είναι τεταρτοπέμπτη επιλογή στην επίθεση.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 09, 2021 6:29 am

Με Καλαθη Παπαπέτρου και Παπαγιάννη στην ίδια πεντάδα και κανονισμούς φιμπα, περισσότερα θα μπορέσει να κάνει ο Θανάσης παρα ο Γιάννης

Τώρα αν βρεθεί ένας προπονητής που τολμήσει ένα σχήμα τύπου Σλουκα Σπανούλη Ντορσει Παπαπέτρου και Γιάννη θα δούμε κάτι ενδιαφέρον. Αλλά αποκλείω αυτός ο κόουτς να είναι ο Σκουρτοπουλος

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
PeristeriBCfan

 a1greece
Reactions: 434
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:07 pm
Τοποθεσία: Περιστερι
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant-Kawhi Leonard
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 09, 2021 10:37 am

Θα γίνω λίγο κυνικός στην περίπτωση Κουφού, όμως θεωρώ πως θα ήταν καλό να μην ξανακληθει στην εθνική.

Οταν ήθελε να βρει συμβόλαιο στο NBA όπως έλεγε, αποφάσιζε να μην ενισχύει την εθνική. Προφανώς κι είναι δεκτή η απόφαση του τότε, καθώς ηταν καθαρά προσωπική-επαγγελματικη επιλογή.

Τωρα όμως,που η καριέρα του έχει πάρει την κατιούσα κι υπέγραψε κι στον Ολυμπιακό για να ξαναβρεί αγωνιστικο ρυθμό, ξαφνικά θέλει να αγωνιστεί κι είναι "διαθέσιμος". Προφανώς θέλει να τραβήξει το ενδιαφέρον ομάδων μέσω της πιθανής συμμετοχής του με την εθνική.
Προσωπικά δεν μ'αρέσει η στάση του κι δεν θα ήθελα να τον ξαναδώ με την εθνική

0
Favorite players: Kobe Bean Bryant
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”