Εθνική Ομάδα - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 20, 2022 10:29 pm

Giwrgos_AEK έγραψε:
Δευ Ιουν 20, 2022 9:47 pm
Jimmyrogue84 έγραψε:
Δευ Ιουν 20, 2022 7:56 pm


Ίσως ναι, θα μπορούσε.Θα μπορούσε κι ο Μουράτος ως 12ος, να παίρνει στα εύκολο ματς λίγο χρόνο συμμετοχής.Στην εθνική πάντως ΔΕΝ θα χωρούσε αντικειμενικά ο Θανάσης, αν είχαμε Μήτογλου.Δεδομένου ότι ο Γιάννης θα πάρει και κάποια λεπτά στο 5, εκει θα δεσπόζει ο Παπαγιάννης, άλλο 5αρι που να μπορεί σε τέτοιο επίπεδο δεν βρίσκω
Κωστας αντετοκουνμπο επισης? μπορει να μην ειναι ακομα τετοιο επιπεδο αλλα πηρε καποια λεπτα με τη βιλερμπαν στη euroleague. Kαλό ειναι ναρχισει να μπαινει κι αυτος σιγα σιγα στην εθνική
Επαιξε ηδη στους προολυμπιακους περσυ ο Κωστακης.

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 20, 2022 11:24 pm

Το μεγαλο στοιχημα θα ειναι να βρει ο Ιτουδης σχηματα που θα περιστοιχιζουν τον Γιαννη με σουτερ.

Δε νοειται πχ να χουμε Καλαθη Παπαπετρου Γιαννη στην ιδια 5αδα.

Hindsight, τι εγκλημα εκανε ο Βασιλακοπουλος με τον Βεζενκοφ, θα μπορουσε να παιζει για εμας αντι για τη Βουλγαρια...

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
reignman

allstar
Reactions: 1181
Δημοσιεύσεις: 3544
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 12:59 am

Reaper έγραψε:
Δευ Ιουν 20, 2022 11:24 pm
Το μεγαλο στοιχημα θα ειναι να βρει ο Ιτουδης σχηματα που θα περιστοιχιζουν τον Γιαννη με σουτερ.

Δε νοειται πχ να χουμε Καλαθη Παπαπετρου Γιαννη στην ιδια 5αδα.

Hindsight, τι εγκλημα εκανε ο Βασιλακοπουλος με τον Βεζενκοφ, θα μπορουσε να παιζει για εμας αντι για τη Βουλγαρια...
O ίδιος ΕΠΕΛΕΞΕ να παίξει με την εθνική ομάδα της Βουλγαρίας.

“Γεννήθηκα στην Κύπρο, έπαιξα μπάσκετ σε όλη μου τη ζωή σχεδόν στην Ελλάδα, είμαι λοιπόν δικό τους “μπασκετικό προϊόν” και ήταν δύσκολο να διαλέξω. Ωστόσο, πατέρας και η μητέρα μου είναι από τη Βουλγαρία και αποφασίσαμε όταν ήμουν 15 ετών ότι από τη στιγμή που είμαι από τη Βουλγαρία πρέπει να εκπροσωπώ αυτή τη χώρα”.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1970
Δημοσιεύσεις: 5319
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 6:04 am

Reaper έγραψε:
Δευ Ιουν 20, 2022 11:24 pm
Το μεγαλο στοιχημα θα ειναι να βρει ο Ιτουδης σχηματα που θα περιστοιχιζουν τον Γιαννη με σουτερ.

Δε νοειται πχ να χουμε Καλαθη Παπαπετρου Γιαννη στην ιδια 5αδα.

Hindsight, τι εγκλημα εκανε ο Βασιλακοπουλος με τον Βεζενκοφ, θα μπορουσε να παιζει για εμας αντι για τη Βουλγαρια...
Δεν μπορεί να κάνει και πολλά είναι αλήθεια αλλά αν έρθει και ο Ντόρσεϊ έχουμε μερικούς, Σλούκας, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, ενώ και ο Παπαπέτρου εγώ νομίζω πως μπορεί να σουτάρει αξιοπρεπώς αρκεί να παίρνει σουτ με καλές προϋποθέσεις που με τον Ιτούδη και την νοοτροπία του το θεωρώ δεδομένο ότι θα ψάχνουμε το σωστό σουτ.
Ο Καλάθης επίσης έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 38,1% στα τρίποντα στην κανονική περίοδο (για να τα σπάσει στα play off) ενώ και στα 2 παγκόσμια που έχει παίξει σούταρε παραπάνω από ικανοποιητικά.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 12061
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 6:29 am

Conan1982 έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 6:04 am
Reaper έγραψε:
Δευ Ιουν 20, 2022 11:24 pm
Το μεγαλο στοιχημα θα ειναι να βρει ο Ιτουδης σχηματα που θα περιστοιχιζουν τον Γιαννη με σουτερ.

Δε νοειται πχ να χουμε Καλαθη Παπαπετρου Γιαννη στην ιδια 5αδα.

Hindsight, τι εγκλημα εκανε ο Βασιλακοπουλος με τον Βεζενκοφ, θα μπορουσε να παιζει για εμας αντι για τη Βουλγαρια...
Δεν μπορεί να κάνει και πολλά είναι αλήθεια αλλά αν έρθει και ο Ντόρσεϊ έχουμε μερικούς, Σλούκας, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, ενώ και ο Παπαπέτρου εγώ νομίζω πως μπορεί να σουτάρει αξιοπρεπώς αρκεί να παίρνει σουτ με καλές προϋποθέσεις που με τον Ιτούδη και την νοοτροπία του το θεωρώ δεδομένο ότι θα ψάχνουμε το σωστό σουτ.
Ο Καλάθης επίσης έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 38,1% στα τρίποντα στην κανονική περίοδο (για να τα σπάσει στα play off) ενώ και στα 2 παγκόσμια που έχει παίξει σούταρε παραπάνω από ικανοποιητικά.
Για το spacing δεν έχει τόση σημασία αν σούταρει καλά αλλά αν σέβονται το σουτ του.
Ο Καλάθης ή ο Γιάννης και με 40% να σουτάρουν μόνους θα τους αφήνουν στο τρίποντο.
Ο Ντόρσει και με 35% να σουτάρει στο τουρνουά δεν θα του δώσουν το σουτ.


Εγώ να πω την αλήθεια την περισσότερη ώρα θα έπαιζα το σχήμα Σλούκα, Ντόρσει, Παπανικολάου, Γιάννη, Παπαγιάννη και στο κλείσιμο των παιχνιδιών small ball δηλαδή Καλάθη(παίζει άμυνα σε 3αρια), Σλούκα, Ντόρσει, Γιάννη και ανάλογα τον αντίπαλο στο 4 Παπανικολάου ή Παπαπέτρου.

Δηλαδή Καλάθη από τον πάγκο και να παίζει με τον Γιάννη μόνο όταν ο Γιάννης είναι στο 5.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 408
Δημοσιεύσεις: 1560
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 7:43 am

Το μεγάλο στοίχιμα θα ναι να ρθει σίγουρα ο Γιάννης, γιατι απ αυτά που διαβάζω ναι μεν έχει θέσει λέει εαυτόν στη διάθεση της εθνικής, αλλά ακόμα δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο γιατι πρώτα πρέπει να μιλήσει με τους μπακς!Φαντάζομαι ότι πρέπει να μιλήσει για το χρόνο διαχείρισης τις προπονήσεις πιο πολύ κι οχι για το σν θα συμμετέχει ήοχι, αλλά τι πρεμούρα είναι αυτή πια στους Ντόντσις και Γιόκιτς ετδι κανουν;

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 408
Δημοσιεύσεις: 1560
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 2:18 pm

Ο Ιτούδης σύμφωνα με τον Σκουντή έχει καλέσει λέει να τον πλαισιώσουν οι Μπαρτζώκας-Πρίφτης-Σφαιρόπουλος....Που το βρήκε αυτό ο Σκουντής δε ξέρω, αλλά μου ακούγεται ουτοπικό!1 head coach με βοηθούς άλλους 3 head coach, ο 1 εξ αυτών εξισώνεται με τον head coach στο υψηλότερο επίπεδο της Ευρώπης κι οι άλλοι 2 επίσης ακουμπούν στο υψηλό επίπεδο.... :hammer: :obey: :drunk:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 12061
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 2:43 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 2:18 pm
Ο Ιτούδης σύμφωνα με τον Σκουντή έχει καλέσει λέει να τον πλαισιώσουν οι Μπαρτζώκας-Πρίφτης-Σφαιρόπουλος....Που το βρήκε αυτό ο Σκουντής δε ξέρω, αλλά μου ακούγεται ουτοπικό!1 head coach με βοηθούς άλλους 3 head coach, ο 1 εξ αυτών εξισώνεται με τον head coach στο υψηλότερο επίπεδο της Ευρώπης κι οι άλλοι 2 επίσης ακουμπούν στο υψηλό επίπεδο.... :hammer: :obey: :drunk:
Στην Αμερική έτσι κάνουν.
Τώρα εδώ δύσκολο μου φαίνεται αλλά μακάρι.

Jimmyrogue84 έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 7:43 am
Το μεγάλο στοίχιμα θα ναι να ρθει σίγουρα ο Γιάννης, γιατι απ αυτά που διαβάζω ναι μεν έχει θέσει λέει εαυτόν στη διάθεση της εθνικής, αλλά ακόμα δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο γιατι πρώτα πρέπει να μιλήσει με τους μπακς!Φαντάζομαι ότι πρέπει να μιλήσει για το χρόνο διαχείρισης τις προπονήσεις πιο πολύ κι οχι για το σν θα συμμετέχει ήοχι, αλλά τι πρεμούρα είναι αυτή πια στους Ντόντσις και Γιόκιτς ετδι κανουν;
Δεν είναι τόσο αυτά θεωρώ.
Εξάλλου αυτά καλύπτονται από την συνολική συμφωνία-όρους του nba για να δίνει τους παίκτες του.
Ας πούμε για αυτό θα ενσωματωθεί στην προετοιμασία από Αύγουστο, και να μαζευτούν νωρίτερα οι άλλοι του απαγορεύεται να πάει.

Το ζήτημα που καίει συνήθως είναι η ασφάλεια, για παίκτες με τεράστια συμβόλαια η ασφάλεια του συμβολαίου είναι επίσης πανάκριβη.
Οι ομάδες του nba συνήθως ζητάνε ασφάλιση του 100% του συμβολαίου, δηλαδή ο Γιάννης αν πάθει κάτι με την εθνική και κόψει το μπάσκετ η ομάδα να πάρει μέχρι τελευταίο ευρώ όλο το ποσό του συμβολαίου του.

Αυτό λύνεται είτε με την ομοσπονδία να βρίσκει λεφτά πχ από χορηγό ή κρατική χρηματοδότηση είτε η ομάδα να δεχτεί να ασφαλιστεί λιγότερο ποσό είτε... ο παίκτης να πληρώσει από την τσέπη του όπως έκανε ο Νοβίτσκι κάποτε.

Μαζί και άλλα θέματα πχ πόσοι από το επιτελείο των Μπακς θα ταξιδέψουν μαζί με την αποστολή και τι πρόσβαση θα έχουν αλλά είναι απλά αυτά.

Πάντως γενικά όταν παίκτης τέτοιου επιπέδου θέλει βρίσκεται τρόπος.

2
2 Εικόνα
VanDam99

 sophomore
Reactions: 25
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 06, 2020 2:13 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 3:31 pm

Με βάση τις κλήσεις των 24 παικτών που ανακοινώθηκαν, και δεδομένου ότι Γιάννης και Θανάσης θα είναι στο Ευρωμπάσκετ, ποιά πιστεύετε (σε περίπτωση που όλοι είναι υγιείς) ότι θα είναι η 12άδα του Ευρωμπάσκετ;

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 3:35 pm

VanDam99 έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 3:31 pm
Με βάση τις κλήσεις των 24 παικτών που ανακοινώθηκαν, και δεδομένου ότι Γιάννης και Θανάσης θα είναι στο Ευρωμπάσκετ, ποιά πιστεύετε (σε περίπτωση που όλοι είναι υγιείς) ότι θα είναι η 12άδα του Ευρωμπάσκετ;
3 Αντετοκουμπο, Σλουκας, Καλαθης, Ντορσεϊ, Λαρεντζακης, Παπανικολαου, Παπαπετρου, Παπαγιαννης και 2 που δε θα παιζουν.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 408
Δημοσιεύσεις: 1560
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 3:47 pm

VanDam99 έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 3:31 pm
Με βάση τις κλήσεις των 24 παικτών που ανακοινώθηκαν, και δεδομένου ότι Γιάννης και Θανάσης θα είναι στο Ευρωμπάσκετ, ποιά πιστεύετε (σε περίπτωση που όλοι είναι υγιείς) ότι θα είναι η 12άδα του Ευρωμπάσκετ;
Καλάθης,Σλούκας,Λάρε,Μωραϊτης,Ντόρσεϊ,Παπ και Παπ,3 Κούνμπος,Αγραβάνης και Παπαγιάννης....Εκτός κι αν αντί του Αγραβάνη πάρει κανέναν πιτσιρικά ψηλό στο 4 που δε νομίζω....

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1087
Δημοσιεύσεις: 4233
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 3:48 pm

Εντύπωση μου έκανε που δεν ειναι ο Ματζουκας στην προεπιλογή, ξερει κανείς τον λόγο? Είναι μεχρι κι ο Χουγκαζ με τον Σαμαντουροφ.

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 408
Δημοσιεύσεις: 1560
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 3:58 pm

JohnnyPao έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 3:48 pm
Εντύπωση μου έκανε που δεν ειναι ο Ματζουκας στην προεπιλογή, ξερει κανείς τον λόγο? Είναι μεχρι κι ο Χουγκαζ με τον Σαμαντουροφ.
Αυτοί είναι και στην εφήβων ή νέων απ τους 3 αυτούς έμεινε ο Μάντζουκας εξω δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος απλώς δεν τον καλεσε

0
Giannis83

 
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2022 2:48 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Chicago-Bulls
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 7:13 pm

Πριν από κάθε μεγάλη διοργάνωση της Εθνικής η περισσότερη κουβέντα γίνεται για τον 11ο και τον 12ο παίχτη, ενώ η εμπειρία κάθε διοργάνωσης δείχνει πως τα μεγάλα ματς πάντα κρίνονται από τους βασικούς 7-8 παίχτες. Επομένως θα έλεγα να μην πέσουμε πάλι στην ίδια παγίδα, αν και το θεωρώ απίθανο να την αποφύγουμε :)

Καλάθης, Σλούκας, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Γιάννης, Παπαγιάννης θα είναι οι δικοί μας βασικοί 7 στα δύσκολα. Μακάρι να εμφανιστεί κι ο Αγραβάνης των παραθύρων για να γίνει ο 8ος σε ρόλο αντι-Μήτογλου στο 4-5.
Λαρεντζάκης, Κ. Αντετοκούνμπο θα συμπληρώνουν την πρώτη 10άδα.

11ος ο Θανάσης. 12ος ένα γκαρντ μεταξύ Λούντζη, Μουράτου και Μωραϊτη (βλέποντας λίγο και το μέλλον της ομάδας στη μετά Σλούκα-Καλάθη εποχή που έρχεται σύντομα και με προβληματίζει πολύ).

13ος (με πόνο καρδιάς, αλλά δεν βλέπω τρόπο να "φάει" κάποιον στο 2-3) ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης που έκανε τρομερή πραγματικά σεζόν κι έχει κάποια χαρακτηριστικά (σουτ, μέγεθος, αθλητικότητα, περιφερειακή άμυνα) που σπανίζουν σε Έλληνες παίχτες.

3
3 Εικόνα
Sivas-hoop

 
Reactions: 34
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 18, 2022 10:39 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 8:05 pm

reignman έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 12:59 am

O ίδιος ΕΠΕΛΕΞΕ να παίξει με την εθνική ομάδα της Βουλγαρίας.

“Γεννήθηκα στην Κύπρο, έπαιξα μπάσκετ σε όλη μου τη ζωή σχεδόν στην Ελλάδα, είμαι λοιπόν δικό τους “μπασκετικό προϊόν” και ήταν δύσκολο να διαλέξω. Ωστόσο, πατέρας και η μητέρα μου είναι από τη Βουλγαρία και αποφασίσαμε όταν ήμουν 15 ετών ότι από τη στιγμή που είμαι από τη Βουλγαρία πρέπει να εκπροσωπώ αυτή τη χώρα”.
Εντάξει, καθεται κάνα 2 χρόνια εκτός ο Σάσα και παίζει κανονικά για την εθνική Ελλάδας.
Ο πρώτος που θα το κάνει είναι; :dribble:

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”