Εθνική Ομάδα - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 13, 2021 2:41 pm

Το μοντέλο πρωτοκλασάτος Έλληνας με βοηθό καλό προπονητή Α1 που θα αναλαμβάνει πρώτος στα παράθυρα είναι ότι πρέπει.

Για προπονητής παραθύρων και ο Σκουρτόπουλος καλός είναι και ο Πεδουλάκης και ο Μανωλόπουλος και ο Γιατράς και μερικοί ακόμα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 6371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 13, 2021 4:09 pm

Ο Γιατράς είναι καλή λύση, αλλά δεν ξέρω αν ο Λιόλιος θα διάλεγε με το καλημέρα να φέρει στην εθνική τον προπονητή που είχε στον σύλλογο που διοικούσε πριν αναλάβει την ΕΟΚ. Ίσως ξίνιζε αρκετούς, τόσο στο εσωτερικό της ομοσπονδίας, όσο και εκτός αυτής.

Βέβαια δεν υπάρχουν και πολλές άλλες λύσεις. Ίσως ο Τόμιτς θα μπορούσε να είναι μια που είναι σχεδόν "Έλληνας", αλλά και αυτουνού η περίπτωση έχει αρκετά "αλλά". Για τα παράθυρα πάντως δεν είναι και τόσο κακή λύση ο Σκουρτόπουλος αρκεί στην τελική φάση των διοργανώσεων να υπάρχει κάποιος καλύτερος.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 13, 2021 4:57 pm

Από τον Σκουρτόπουλο για να τα λέμε όλα, δεν μπορούμε να έχουμε κάποιο παράπονο στα παράθυρα.
Έκανε την δουλειά του με το παραπάνω.

Ας μείνει αυτός στα παράθυρα και στις μεγάλες διοργανώσεις κάποιον όπως ο Ιτούδης ή ο Σφαιρόπουλος με Σκουρτόπουλο βοηθό.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 13, 2021 5:56 pm

kojito έγραψε:
Δευ Σεπ 13, 2021 4:09 pm
Ο Γιατράς είναι καλή λύση, αλλά δεν ξέρω αν ο Λιόλιος θα διάλεγε με το καλημέρα να φέρει στην εθνική τον προπονητή που είχε στον σύλλογο που διοικούσε πριν αναλάβει την ΕΟΚ. Ίσως ξίνιζε αρκετούς, τόσο στο εσωτερικό της ομοσπονδίας, όσο και εκτός αυτής.
Νομίζω πως πολλοί θα σκεφτούν αυτό, πιθανότατα και ο ίδιος.

Πάντως δεν βλέπω τον τρόπο που θα δεσμευθεί κάποιος αυτή τη στιγμή για του χρόνου το καλοκαίρι (από τους Ιτούδη, Μπαρτζώκα, Σφαιρόπουλο ή Πρίφτη) να αναλάβει την εθνική. Για αυτό πιστεύω πως ίσως τελικά να πάμε στον Πεδουλάκη ή σε περίπτωση Δέδα (εφόσον τα πάει καλά φέτος). Καλά είναι τα λόγια (θα φέρω τον καλύτερο και ας δουλεύει αλλού) αλλά μην μας διαφεύγει πως λόγο σε τέτοιες καταστάσεις έχουν και οι σύλλογοι που δουλεύουν (όπως συνέβη με τον Παναθηναϊκό και τον Katash). Ίδωμεν και εδώ.

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 13, 2021 8:41 pm

Η ουσια δεν ειναι τα παραθυρα που θα παιζουν παικτες Α1, ειναι οι τελικες φασεις των διοργανωσεων.

Το Ευρωμπασκετ του 2022 για αρχη.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 531
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 14, 2021 2:30 am

basket72 έγραψε:
Δευ Σεπ 13, 2021 2:26 pm
tarp7 έγραψε:
Δευ Σεπ 13, 2021 1:20 pm

έχει δηλώσει ότι θα είναι part time επομένως μπορεί να είναι κάποιος από ιτουδη μπαρτζω ή πρίφτη
Λογικά αυτό που λες ισχύει και είναι κουβεντιασμένο εδώ και καιρό. Εγώ λέω, Ιτούδη ή Σφαιρόπουλο. Για να φύγει η κουβέντα από το τώρα των 2 "αιωνίων¨. Καλοδεχούμενος ο οποιοσδήποτε από τους 2 ικανότατους προπονητές. Τεράστια αναβάθμιση. Σοβαρεύει το πράγμα. Εγώ προτιμώ Ιτούδη πάντως κι αυτό καθαρά για τις ικανότητες του και πέρα από συμπάθειες κλπ.
Ο Ιτουδης ηθελε και παλιοτερα αλλα δεν τον αφηνε η τσσκα θυμαμαι

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 14, 2021 6:26 am

Νομίζω ότι η πρώτη είσοδος θα είναι του Παναγιώτη Γιαννάκη, μένει να δούμε σε ποιον ρόλο

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 14, 2021 8:02 am

shtarkws έγραψε:
Τρί Σεπ 14, 2021 6:26 am
Νομίζω ότι η πρώτη είσοδος θα είναι του Παναγιώτη Γιαννάκη, μένει να δούμε σε ποιον ρόλο
Πολύ καλό νέο. Είναι ο φυσικός του χώρος. Καλά ξεκινάει το πράγμα.

Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 14, 2021 8:43 am

Γράφτηκε ότι θα αναλάβει υπεύθυνος των Εθνικών.
Επίσης ότι θέλει η Εθνική να πάει όπως η Αμερική δηλαδή μαζί όλοι οι τοπ Έλληνες προπονητές.
Συγκεκριμένα ότι θέλει Ιτούδη πρώτο και στο σταφ Μπαρτζώκα, Πρίφτη, Σφαιρόπουλο.
Για να δούμε.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 14, 2021 10:43 am

Ο Γιατράς δεν νομίζω να είναι κατάλληλος για την Εθνική, σύμφωνοι στο περιβάλλον του Προμηθέα λειτούργησε μια χαρά μακροχρόνια αλλά τακτικά και από άποψη παραστάσεων υπολείπεται πολύ.
Εντάξει για το Ιτούδης-Σφαιρόπουλος-Μπαρτζώκας-Πρίφτης υπερβολή μου ακούγεται, αλλά ένα δίδυμο Ιτούδης-Σφαιρόπουλος ή Μπαρτζώκας-Σφαιρόπουλος δεν θα ήταν άσχημο.

Για τον Γιαννάκη μακάρι, έχει τον σεβασμό, έχει τις εμπειρίες και σε προπονητικό επίπεδο, μπορεί να οργανώσει θεωρώ τα εθνικά κλιμάκια.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 14, 2021 11:09 am

Ο Γιαννάκης ήδη θα είναι μια εγγύηση εκεί κάπου στο περιβάλλον της Εθνικής.
Από κει και πέρα όπως έγραφα και χθες, έχω την άισθηση ότι με τον Ιτούδη πρέπει να έχει ρίξει καιρό γέφυρες ο Λιόλιος και τον βλέπω πολύ πιθανό.
Δεν βλέπω όμως καθόλου πιθανό το να έρθει ως πρώτος κι από πίσω του οι Μπαρτζώκας, Σφαιρόπουλος κι Ιτούδης. Ο Μπαρτζώκας έχει περάσει από τον πάγκο της Λόκο (με φάιναλ φορ και αποκλεισμό στα τσακ στον ημιτελικό από την ΤΣΣΚΑ) από τη Χίμκι (με σοβαρό ρόστερ και πολλές αναποδιές) και από της Μπαρτσελόνα (αποτυχημένο αλλά και με υπερβολικές αναποδιές) ενώ έχει σηκώσει ευρωλίγκα με τον Ολυμπιακό με καταπληκτικό μπάσκετ και back2back μάλιστα ( ο πρώτος Έλληνας προπονητής που το κατάφερε, παρακαλώ) ενώ ο Σφαιρόπουλος έχει 2 τελικούς (στην έδρα της αντιπάλου) και στην πρώτη του χρονιά με τη Μακάμπι πήγε σπουδαία και αν δεν του είχε κάτσει η πανδημία είχε πάρα πολύ καλές πιθανότητες και για ένα ακόμη φάιναλ φορ.
Δεν βλέπω πως θα δεχθούν οι 2 τους να είναι πίσω από τον Ιτούδη και δεν τους αδικώ- άσχετα αν κι εγώ τον Ιτούδη θα επέλεγα. Και για το προπονητικό του "στάτους¨και για το γεγονός ότι κοντεύει 10ετίά που έφυγε από την Ελλάδα και δεν θα έχουμε χαζά οπαδικά.

Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 14, 2021 11:13 am

basket72 έγραψε:
Τρί Σεπ 14, 2021 11:09 am
Ο Γιαννάκης ήδη θα είναι μια εγγύηση εκεί κάπου στο περιβάλλον της Εθνικής.
Από κει και πέρα όπως έγραφα και χθες, έχω την άισθηση ότι με τον Ιτούδη πρέπει να έχει ρίξει καιρό γέφυρες ο Λιόλιος και τον βλέπω πολύ πιθανό.
Δεν βλέπω όμως καθόλου πιθανό το να έρθει ως πρώτος κι από πίσω του οι Μπαρτζώκας, Σφαιρόπουλος κι Ιτούδης. Ο Μπαρτζώκας έχει περάσει από τον πάγκο της Λόκο (με φάιναλ φορ και αποκλεισμό στα τσακ στον ημιτελικό από την ΤΣΣΚΑ) από τη Χίμκι (με σοβαρό ρόστερ και πολλές αναποδιές) και από της Μπαρτσελόνα (αποτυχημένο αλλά και με υπερβολικές αναποδιές) ενώ έχει σηκώσει ευρωλίγκα με τον Ολυμπιακό με καταπληκτικό μπάσκετ και back2back μάλιστα ( ο πρώτος Έλληνας προπονητής που το κατάφερε, παρακαλώ) ενώ ο Σφαιρόπουλος έχει 2 τελικούς (στην έδρα της αντιπάλου) και στην πρώτη του χρονιά με τη Μακάμπι πήγε σπουδαία και αν δεν του είχε κάτσει η πανδημία είχε πάρα πολύ καλές πιθανότητες και για ένα ακόμη φάιναλ φορ.
Δεν βλέπω πως θα δεχθούν οι 2 τους να είναι πίσω από τον Ιτούδη και δεν τους αδικώ- άσχετα αν κι εγώ τον Ιτούδη θα επέλεγα. Και για το προπονητικό του "στάτους¨και για το γεγονός ότι κοντεύει 10ετίά που έφυγε από την Ελλάδα και δεν θα έχουμε χαζά οπαδικά.
Δεν έχεις και άδικο αλλά εδώ στην Αμερική ο Kerr πήγε σαν βοηθός του Popovich.
Δεν το έχω και απίθανο να δέχονταν με την κατάλληλη προσέγγιση.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 14, 2021 11:24 am

pan24 έγραψε:
Τρί Σεπ 14, 2021 11:13 am

Δεν έχεις και άδικο αλλά εδώ στην Αμερική ο Kerr πήγε σαν βοηθός του Popovich.
Δεν το έχω και απίθανο να δέχονταν με την κατάλληλη προσέγγιση.
Νομίζω ότι εδώ τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από την Αμερική. Καλό θα ήταν πάντως. Άλλο αυτό. Πάντως ο Ιτούδης με έναν Σκουρτόπουλο από πίσω του είναι πολύ καλά. Και με τον Γιαννάκη ως γενικό αρχηγό ή κάτι τέτοιο.

Ilias7

 euroleague
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: Παρ Μαρ 23, 2007 4:26 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 14, 2021 12:11 pm

Έστω και ένας από τους Ιτούδη, Σφαιρόπουλο, Μπαρτζώκα να συμφωνήσει να είναι στο πάγκο της εθνικής θα είναι πολυτέλεια σε σχέση με αυτά που έχουμε βιώσει τη τελευταία 5ετία το λιγότερο. Πόσο μάλλον να υπάρξει τέτοιο δίδυμο ή ένα τιμ αυτού του επιπέδου. Τον Πρίφτη δεν τον βάζω σε αυτό το γκρουπ καθώς ακόμα δεν έχει εμπειρία από Ευρωλίγκα.

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης μόνο σαν όνομα προκαλεί δέος αφού είναι ένας ζωντανός θρύλος ειδικά σε ότι έχει να κάνει με την Εθνική ομάδα. Αν πλαισιωθεί από ανθρώπους που έχουν τεχνογνωσία στο αναπτυξιακό κομμάτι τόσο στο αγωνιστικό αλλά και στη παιδοψυχολογία πιθανότατα σε λίγα χρόνια να έχουμε παραγωγή νέων παιχτών.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 14, 2021 12:46 pm

Δεν θυμάμαι στην Ευρώπη, σε εθνική ομάδα, δίδυμο καλών προπονητών. Αυτά γίνονται μόνο στις ΗΠΑ όπως ανέφερε πιο πάνω ο φίλος basket72.

Όσο για το παράδειγμα της Γιουγκοσλαβίας τα τέλη της δεκαετίας του '80 με Cosic-Ivkovic και στα μέσα του '90 με Ivkovic-Obradovic λένε τη μισή αλήθεια. Τότε οι βοηθοί προπονητές (Ivkovic και Obradovic αντίστοιχα) δεν είχαν ακόμη αποκτήσει την αίγλη, την αναγνώριση και την επιτυχία που θα έχει σαν δεύτερος π.χ. ο Ιτούδης ή ο Μπαρτζώκας. Μια φορά το προσπαθήσαμε με Πετρόπουλο-Ιωαννίδη και δυστυχώς άλλοι παίκτες άκουγαν τον έναν, άλλοι τον άλλον.

Επίσης ο Collet ή ο Hernandez δεν έχουν καμμία εμπειρία από αυτό που λέμε επίπεδο "Euroleague", όμως είναι/ήταν σούπερ πετυχημένοι στις εθνικές τους. Ακόμη και ο Scariolo τη τελευταία δεκαετία τον χλευάζαμε σε αυτό το φόρουμ και ανεβάζαμε βιντεάκια με το τάιμ-άουτ με τον Cook, όμως στην Ισπανία έκανε δουλίτσα. Ή μήπως είχαν πετυχημένο πέρασμα από τις εθνικές ο Messina, ο Trinchieri ή ο NBAer Nurse;

Ένας λοιπον εξ'αυτών αρκεί να το δει σοβαρά αλλιώς καλύτερα ας μείνει στο σύλλογο του και ας κοιτάξουμε για ξένο ή για κάποιον που θα έχει όραμα.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”