Εθνική Ομάδα - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 20, 2021 1:08 pm

https://www.sport24.gr/basket/ethniki-o ... 61502.html

Σύμφωνα με Καβαλιεράτο, το πιο δυνατό όνομα που παίζει αυτή τη στιγμή για την Εθνική Ανδρών είναι ο Δημήτρης Ιτούδης. Η γνώμη μου; Με κλειστά μάτια παιδιά. Μακάρι να μην έχουμε ναυάγιο όπως την προηγούμενη φορά. Αν ολοκληρωθεί, θα κάτσει από του χρόνου στο Ευρωμπάσκετ. Κατ' εμέ εξαιρετική κίνηση από Λιόλιο και πολύ γρήγορα. Ο Ιτούδης είναι από τους καλύτερους Ευρωπαίους προπονητές και μπορεί να προσεγγίσει καλύτερα τους Αντετοκούμπο και τους Ελληνοαμερικάνους από Μίσσες και Σκουρτόπουλους (συν ότι μιλάει άψογα αγγλικά σε αντίθεση με άλλους που ακούγονταν σαν ονόματα).

Γενικά μακάρι να ολοκληρωθεί για μένα και να μη ναυαγήσει, η Εθνική μαστιζόταν τα τελευταία χρόνια από τη λογική "Έχουμε τον παικταρά Αντετοκούμπο, έχουμε και καλούς παίκτες στην Ευρωλίγκα, δευτερεύων παράγοντας ο προπονητής" και γεμίσαμε μεσοβέζικες λύσεις τύπου έλα Σκουρτόπουλε να κάνεις ένα τουρνουά, έλα Μίσσα για ένα ακόμα, κράτα το λόγο σου ρε Πιτίνο για το Προολυμπιακό. Αυτά τέρμα. Ένας προπονητής, δυνατός, έξυπνος, που στα κρίσιμα δε θα πει στον Αντετοκούμπο πάρε μπάλα και ξελάσπωσε μας, ειδικά στα γήπεδα της FIBA. Περισσότερα σε περίπτωση που ολοκληρωθεί το deal.

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1949
Δημοσιεύσεις: 4556
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 20, 2021 1:37 pm

Εγω δεν τον παω και τοσο τον Ιττουδη αλλα θεωρω πως ειναι η καλυτερη λυση για την εθνικη,επιτελους λιγη λογικη ..

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 20, 2021 3:33 pm

Νομίζω ότι ήταν η πιο αναμενόμενη κίνηση από πλευράς Λιόλιου κι άλλο ένα πατατράκ για το καθεστώς Βασιλακόπουλου. Μετά από τόσα χρόνια χαβαλέ με τον πάγκο της Εθνικής έρχεται ο προπονητής που πρέπει. Να έχει το ελληνικό μπάσκετ 4-5 προπονητές Ευρωλίγκας να είμαστε με τους προπονητές που είμαστε.
Θα την χαρακτήριζα κι ηχηρή σφαλιάρα στο προηγούμενο καθεστώς την κίνηση με Ιτούδη. Κυρίως από πλευρά του ίδιου του κόουτς και δευτερευόντως από πλευράς Λιόλιου και των ανθρώπων που τον περιβάλλουν (μπράβο τους ωστόσο).
Καλά νέα. :bball:

* Εγώ τον Ιτούδη τον υπερασπίζομαι για την αξία του, από το προηγούμενο φόρουμ. Τώρα το αν μου είναι αντιπαθής ως αντίπαλος κόουτς οκ, είναι, όπως είναι κι ο Μπαρτζώκας για τις αντίπαλες της ομάδας που υποστηρίζω. Όπως είναι ο Σάρας,ο Αταμάν, ο Λάσο, ο Ιβάνοβιτς, ο Τρινκέρι (καλά αυτός κι αν είναι) ο Ζοτς (ναι κι ο Ζοτς) ο Σφαιρό, και τόσοι άλλοι. Ελάχιστοι δεν είναι. Ο Τσάβι κι ο Βόβορας μού έρχονται στα γρήγορα. Για τον Πρίφτη δεν έχω εικόνα. Ψιλόασχετα με το θέμα μας όμως. :)

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 5:43 am

Γενικότερα πάντως ο Ιτούδης ταιριάζει στο μπάσκετ που βολεύει τον Γιάννη, απ' όλους τους προπονητές μας νομίζω πως το στυλ παιξίματος της ΤΣΣΚΑ είναι το πιο επηρεασμένο από το ΝΒΑ. Παίκτες ακροβολισμένοι στις 2 γωνίες του τριπόντου, χώροι για να δράσει ο κύριος χειριστής της μπάλας και αυτό σε συνδυασμό βέβαια με τα χαρακτηριστικά του Ευρωπαϊκού μπάσκετ.
Αν ήταν να πάει δίδυμο και με κάποιον άλλο προπονητή ο Σφαιρόπουλος θα ήταν το καλύτερο φιτ που φέρνει και διαφορετικά στοιχεία (και δεν ξέρω αν είναι μόνο δική μου ιδέα αλλά μοιάζουν και στο πρόσωπο σαν αδέλφια).

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 6:16 am

Conan1982 έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 5:43 am
Γενικότερα πάντως ο Ιτούδης ταιριάζει στο μπάσκετ που βολεύει τον Γιάννη, απ' όλους τους προπονητές μας νομίζω πως το στυλ παιξίματος της ΤΣΣΚΑ είναι το πιο επηρεασμένο από το ΝΒΑ. Παίκτες ακροβολισμένοι στις 2 γωνίες του τριπόντου, χώροι για να δράσει ο κύριος χειριστής της μπάλας και αυτό σε συνδυασμό βέβαια με τα χαρακτηριστικά του Ευρωπαϊκού μπάσκετ.
Αν ήταν να πάει δίδυμο και με κάποιον άλλο προπονητή ο Σφαιρόπουλος θα ήταν το καλύτερο φιτ που φέρνει και διαφορετικά στοιχεία (και δεν ξέρω αν είναι μόνο δική μου ιδέα αλλά μοιάζουν και στο πρόσωπο σαν αδέλφια).
Ωραία όλα αυτά όμως δεν είναι και όλα ρόδινα, στην θεωρία ιδανική επιλογή αλλά πάντα υπάρχει και η πιθανότητα πατατράκ όπως τόσοι και τόσοι τοπ προπονητές συλλόγων όταν πήγαν σε εθνικές.

To στυλ του Ιτούδη ταιριάζει πολύ στον Γιάννη αλλά πέφτουμε στο συνηθισμένο πρόβλημα τα τελευταία χρόνια, το σουτ.
Τι σουτ έχουμε στα forward και τους ψηλούς για να τους έχουμε στις γωνίες ώστε να έχεις το ζωγραφιστό ελεύθερο για τον Γιάννη;

Στην θεωρία το να έχεις στο 3-5 Παπαπέτρου, Γιάννη, Μήτογλου είναι ιδανικό και τα επόμενα χρόνια αυτοί θα είναι οι καλύτεροι μας σε αυτές τις θέσεις αλλά προυποθέτει στην επίθεση να έχεις στημένους στο τρίποντο Παπαπέτρου, Μήτογλου.

Θα δουλέψει ή θα χτίζουμε οικοδομή;

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 6:29 am

pan24 έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 6:16 am

Ωραία όλα αυτά όμως δεν είναι και όλα ρόδινα, στην θεωρία ιδανική επιλογή αλλά πάντα υπάρχει και η πιθανότητα πατατράκ όπως τόσοι και τόσοι τοπ προπονητές συλλόγων όταν πήγαν σε εθνικές.

To στυλ του Ιτούδη ταιριάζει πολύ στον Γιάννη αλλά πέφτουμε στο συνηθισμένο πρόβλημα τα τελευταία χρόνια, το σουτ.
Τι σουτ έχουμε στα forward και τους ψηλούς για να τους έχουμε στις γωνίες ώστε να έχεις το ζωγραφιστό ελεύθερο για τον Γιάννη;

Στην θεωρία το να έχεις στο 3-5 Παπαπέτρου, Γιάννη, Μήτογλου είναι ιδανικό και τα επόμενα χρόνια αυτοί θα είναι οι καλύτεροι μας σε αυτές τις θέσεις αλλά προυποθέτει στην επίθεση να έχεις στημένους στο τρίποντο Παπαπέτρου, Μήτογλου.

Θα δουλέψει ή θα χτίζουμε οικοδομή;
Δεν διαφωνώ, κι εγώ το σουτ το σκέφτηκα αλλά το πρόβλημα αυτό υπάρχει και είναι ανεξάρτητο από τον προπονητή, το παιχνίδι απαιτεί τρίποντο και όσο δεν το έχουμε θα έχουμε πρόβλημα. Όμως το πόσο ελεύθερα είναι τα τρίποντα και με πόσο καλές προϋποθέσεις μπορούν να επηρεάσουν και δραματικά το ποσοστό ενός παίκτη, και το πόσο πίεση βέβαια νοιώθουν οι παίκτες.
Αρκεί να δούμε τα στατιστικά παικτών στο ΕΣΑΚΕ και στην Ευρωλίγκα, προκύπτει ότι είναι...διαφορετικοί παίκτες.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 8:08 am

Το σουτ θα λυθεί (σε κάποιον βαθμό τουλάχιστον) με την έλευση Ιτούδη. Γιατί η παρουσία του Ιτούδη θα κάνει τον Ντόρσεϊ να δει με άλλο μάτι την Εθνική. Στην περίπτωση που δεν ρίξει άγκυρα στο ΝΒΑ ο τελευταίος γιατί αν γίνει κάτι τέτοιο τον ξεχνάμε από την εθνική τον Τάιλερ.

Το μεγάλο θέμα της Εθνικής ήταν ο προπονητής που παράλληλα θα μπορεί να επιβάλει την προσωπικότητά του στην ομάδα και να εμπνεύσει τους παίκτες. Από σχεδόν βετεράνους μέχρι νέους. Σε συνδυασμό με τα νέα πρόσωπα στην ΕΟΚ που επιτέλους θα δουν το πράγμα αλλιώς και δεν θα κάνουν γελοίους εκβιασμούς στους παίκτες αλλά θα τους αφήνουν καλοκαίρι παρά καλοκαίρι να παίρνουν τις ανάσες τους (Καλάθης. Σλούκας δηλαδή) μπορούμε να ελπίζουμε.
Οι Καλάθης, ΣΛούκας πρέπει να αντιμετωπιστούν με πολύ μεγάλη προσοχή. Να τους δώσουμε να καταλάβουν πόσο απαραίτητοι είναι και να τους παίρνουμε εναλλάξ τα επόμενα 2-3 χρόνια. Μία τον ένα μία τον άλλον. Έχουν τραβήξει τρελό κουπί τα τελευταία χρόνια και λογικό είναι να θέλουν ξεκουραστούν και τα καλοκαίρια.
Το θέμα που έχουμε στους κοντούς μας είναι τεράστιο. Πλην των 2 αυτών και του Ντόρσεϊ δεν υπάρχει άλλος παίκτης Ευρωλίγκας. Εννοώ με σοβαρό ρόλο, αλλιώς οκ θα έβαζα και τον Λάρε.
Με τους κοντούς λοιπόν τι κάνουμε; Μόνο Μουράτο και Λούντζη βλέπω ως αξιόλογες ρεζέρβες. Με την προϋπόθεση ότι θα παίζει για τα επόμενα 2-3 χρόνια ένας εκ των Νικ- Σλούκι στον άσσο κι ο Ντόρσεϊ θα έρχεται κάθε καλοκαίρι.

* Έχουμε τόσο μεγάλο θέμα στους κοντούς (για νέους μιλάω) που μας βλέπω να καταφεύγουμε σε τακτικές Ράσο Νεστέροβιτς σε λίγο. Να βρούμε κι εμείς τον Mάικ Τόμπι μας(στο κοντό) . Να είναι κουμανταδόρος, να σουτάρει καλά, να είναι μέχρι 27 και να είναι ανύπαντρος για να μην τον κρατάει η φαμίλια εκτός εθνικής.
Τον βρήκα: Αρτσιντιάκονο. Με μεσογειακές ρίζες ( Σικελία η ΜΕγάλη Ελλάδα όλο και κάτι θα βρούμε να το αραδιάσουμε στους εαυτούς μας προκειμένου να μην αισθανόμαστε ότι κάνουμε ζαβολιές ) και με επίθετο που παραπέμπει σε μοναστική... διακονία. :P
Και θα τον κάνουμε και πάσα πιο εύκολα στους φίλους Παναθηναϊκούς που τον ορέγονται (και δικαίως).

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 12:37 pm

Είμαι και εγώ της άποψης ότι ο Ιτούδης θα είναι μια χαρά. Από εκεί και πέρα δε συμμερίζομαι την αισιοδοξία ότι με αυτόν στον πάγκο θα δούμε μεταμορφωμένη την εθνική και αυτό γιατί έχουμε δομικά κενά σα δεξαμενή παικτών.

Επιπροσθέτως ο Γιάννης αν έρθει να αγωνιστεί, θα χρειαστεί μια βαρβάτη τουλάχιστον χορηγία για την ασφάλιση του (έχει το supermax συμβόλαιο, κάτι που το 2019 δεν υπήρχε). Η άλλη εναλλακτική είναι να έρθει αλά Nowitzki, κάτι το οποιο δεν μας χαλά.

Το θέμα Dorsey για εμενα είναι λήξαν. Όχι ό,τι δεν τον χρειαζόμαστε αλλά αφενός το καλοκαίρι θα ξαναψαχτεί για NBA, αφετέρου δε νομίζω ότι ο Ιτούδης μπορεί να κάνει κάτι περισσότερο στον να τον πείσει, από ότι έκανε φέτος ο Pittino (είπε αρχικά θα έρθω και μετά άλλαξε γνώμη). Δεν τον κάναμε ποτέ να νιώσει άνετα με την εθνική, δύσκολα να γίνει κάτι δραστικό το καλοκαίρι.

Τέλος ο Καλάθης το καλοκαίρι θα 33,5 και ο Σλούκας 32,5. Δε νομίζω ότι μας παίρνει να τους ξεκουράζουμε ή να τους χρησιμοποιούμε εναλλάξ. Αν τα παιδιά θέλουν να ξεκουραστούν (σεβαστό), μάλλον θα είναι μόνιμο αυτό. Έτσι συνηθίζεται στην Ελλάδα.

Δυστυχώς δεν έχουμε παράδοση άλλων χωρών που οι διεθνείς τους είναι διαθέσιμοι όσο παίζουν. Από τον Γιαννάκη που σταμάτησε στα 37, φτάσαμε στον Μπουρούση στα 36 και στον Πρίντεζη στα 35 (αν έπαιζε τελικά πέρυσι). Η "μαγική" ηλικία των 31-32 συνήθως σημαίνει πως "Έκλεισε ο κύκλος μου στην εθνική, τώρα πρέπει να αφοσιωθώ στην ομάδα μου".

* Όποιος και να είναι ο προπονητής, επιβάλλεται να χτίσει την ομάδα γύρω από τον Γιάννη και μόνο. :)

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 2:32 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 12:37 pm
Είμαι και εγώ της άποψης ότι ο Ιτούδης θα είναι μια χαρά. Από εκεί και πέρα δε συμμερίζομαι την αισιοδοξία ότι με αυτόν στον πάγκο θα δούμε μεταμορφωμένη την εθνική και αυτό γιατί έχουμε δομικά κενά σα δεξαμενή παικτών.

Επιπροσθέτως ο Γιάννης αν έρθει να αγωνιστεί, θα χρειαστεί μια βαρβάτη τουλάχιστον χορηγία για την ασφάλιση του (έχει το supermax συμβόλαιο, κάτι που το 2019 δεν υπήρχε). Η άλλη εναλλακτική είναι να έρθει αλά Nowitzki, κάτι το οποιο δεν μας χαλά.

Το θέμα Dorsey για εμενα είναι λήξαν. Όχι ό,τι δεν τον χρειαζόμαστε αλλά αφενός το καλοκαίρι θα ξαναψαχτεί για NBA, αφετέρου δε νομίζω ότι ο Ιτούδης μπορεί να κάνει κάτι περισσότερο στον να τον πείσει, από ότι έκανε φέτος ο Pittino (είπε αρχικά θα έρθω και μετά άλλαξε γνώμη). Δεν τον κάναμε ποτέ να νιώσει άνετα με την εθνική, δύσκολα να γίνει κάτι δραστικό το καλοκαίρι.

Τέλος ο Καλάθης το καλοκαίρι θα 33,5 και ο Σλούκας 32,5. Δε νομίζω ότι μας παίρνει να τους ξεκουράζουμε ή να τους χρησιμοποιούμε εναλλάξ. Αν τα παιδιά θέλουν να ξεκουραστούν (σεβαστό), μάλλον θα είναι μόνιμο αυτό. Έτσι συνηθίζεται στην Ελλάδα.

Δυστυχώς δεν έχουμε παράδοση άλλων χωρών που οι διεθνείς τους είναι διαθέσιμοι όσο παίζουν. Από τον Γιαννάκη που σταμάτησε στα 37, φτάσαμε στον Μπουρούση στα 36 και στον Πρίντεζη στα 35 (αν έπαιζε τελικά πέρυσι). Η "μαγική" ηλικία των 31-32 συνήθως σημαίνει πως "Έκλεισε ο κύκλος μου στην εθνική, τώρα πρέπει να αφοσιωθώ στην ομάδα μου".

* Όποιος και να είναι ο προπονητής, επιβάλλεται να χτίσει την ομάδα γύρω από τον Γιάννη και μόνο. :)
Ξέρεις τι γίνεται βρε καλέ μου; Ότι προσεγγίζεις το πράγμα με τα ως τώρα δεδομένα.
Από την περασμένη Κυριακή έχουμε μια ασύλληπτα μεγάλη αλλαγή.
Δεν είναι μόνο το εντελώς άλλο μέγεθος του ενεργόύ Ιτούδη συγκριτικά με τον ανενεργό Πιτίνο. Σε όσα χολ οφ φέιμ και να έχει μπει, τώρα πια δεν περνάει η μπογιά του ως προπονητής.
Επιπλέον- και κυρίως- ο Πιτίνο ήταν ξεκάθαρα και φωναχτά μάλιστα, στα πλαίσια του ευκαιριακού και της αρπαχτής που έβλεπε την Εθνική και το Ελληνικό μπάσκετ, το προηγούμενο καθεστώς. ¨ΘΑ έρθει ο Πιτίνο για την Εθνική;" και τέτοια άλλα ανήκουστα για προπονητή Εθνικής.
Εδώ με τον Ιτούδη ανοίγεται μια εντελώς άλλη προοπτική. Αυτά θα μπορέσουν να πείσουν τον Ντόρσεϊ να το ξανασκεφτεί.
Το ίδιο ισχύει και για τους Καλάθη και Σλούκα ( ο οποίος το καλοκαίρι θα είναι 32. Θες 32,5, :o άντε να βάλουμε και το μισό αν και τα μισά στα χρόνια τα μετράμε σε παιδία κι εφήβους. :wink: ). Αν τους πάμε "μία μία" ή με κάτι αντίστοιχο κι όχι να τους κουνάμε το δάχτυλο για το καθήκον τους στην Εθνική, μπορούμε να τους κερδίσουμε. Σε συνδυασμό με τις προοπτικές που ανοίγονται με τη νέα ΕΟΚ και τον Ιτούδη.
Η παράδοση που λες, κάποτε σπάει, και έχει κι συγκεκριμένη αρχή. Ας γίνει τώρα η αρχή.
Ή όπως λένε και στα πιο βαθιά πολιτικά ¨αυτό που έχει υπάρξει δεν μπορεί να καθορίζει πάντα και το είναι¨".

Για μένα χωρίς κοντούς δεν πάμε πουθενά. Ο Γιάννης στο ΦΙΜΠΑ μπάσκετ, δεν θα μπορέσει να κάνει αυτά που κάνει ο Ντόνσιτς, ώστε να ασχοληθούμε μονάχα με αυτόν. Σε αυτό διαφωνώ κάθετα και με επιχειρήματα που μου δίνει η ως τώρα εικόνα του Γίαννη με την Εθνική χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί ως ηγέτης μας να πάει πολύ καλύτερα και να πάει ψηλότερα από τα τελευταία χρόνια. Προφανώς σ΄ένα υγιές περιβάλλον και με τους σωστούς συμπαίκτες θα παίξει κι αυτός καλύτερα από αυτά που μας έχει δείξει όσες φορές φόρεσε τη φανέλα της εθνικής.
Έτερον εκάτερον.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 5:24 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 2:32 pm
Ξέρεις τι γίνεται βρε καλέ μου; Ότι προσεγγίζεις το πράγμα με τα ως τώρα δεδομένα.
Από την περασμένη Κυριακή έχουμε μια ασύλληπτα μεγάλη αλλαγή.
Δεν είναι μόνο το εντελώς άλλο μέγεθος του ενεργόύ Ιτούδη συγκριτικά με τον ανενεργό Πιτίνο. Σε όσα χολ οφ φέιμ και να έχει μπει, τώρα πια δεν περνάει η μπογιά του ως προπονητής.
Επιπλέον- και κυρίως- ο Πιτίνο ήταν ξεκάθαρα και φωναχτά μάλιστα, στα πλαίσια του ευκαιριακού και της αρπαχτής που έβλεπε την Εθνική και το Ελληνικό μπάσκετ, το προηγούμενο καθεστώς. ¨ΘΑ έρθει ο Πιτίνο για την Εθνική;" και τέτοια άλλα ανήκουστα για προπονητή Εθνικής.
Εδώ με τον Ιτούδη ανοίγεται μια εντελώς άλλη προοπτική. Αυτά θα μπορέσουν να πείσουν τον Ντόρσεϊ να το ξανασκεφτεί.
Το ίδιο ισχύει και για τους Καλάθη και Σλούκα ( ο οποίος το καλοκαίρι θα είναι 32. Θες 32,5, :o άντε να βάλουμε και το μισό αν και τα μισά στα χρόνια τα μετράμε σε παιδία κι εφήβους. :wink: ). Αν τους πάμε "μία μία" ή με κάτι αντίστοιχο κι όχι να τους κουνάμε το δάχτυλο για το καθήκον τους στην Εθνική, μπορούμε να τους κερδίσουμε. Σε συνδυασμό με τις προοπτικές που ανοίγονται με τη νέα ΕΟΚ και τον Ιτούδη.
Η παράδοση που λες, κάποτε σπάει, και έχει κι συγκεκριμένη αρχή. Ας γίνει τώρα η αρχή.
Ή όπως λένε και στα πιο βαθιά πολιτικά ¨αυτό που έχει υπάρξει δεν μπορεί να καθορίζει πάντα και το είναι¨".
Μακάρι να γίνουν όπως τα λες, δεν έχω λόγο για το αντίθετο ( και ειδικά με τον Dorsey). Όσο για τα συγκεκριμμένα δύο παιδιά (Καλάθης-Σλούκας) με εξαίρεση κάποιους τραυματισμούς, όποτε ήταν διαθέσιμοι πάντοτε ενίσχυαν την εθνική. Αν τώρα θέλουν να ξεκουραστούν καλώς, (φυσικά και δεν πρέπει να τους πάρουμε το κεφάλι) όμως όλο αυτό θα εξαρτηθεί από το πλάνο του προπονητή και τη διάθεση τη δική τους.

basket72 έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 2:32 pm
Για μένα χωρίς κοντούς δεν πάμε πουθενά. Ο Γιάννης στο ΦΙΜΠΑ μπάσκετ, δεν θα μπορέσει να κάνει αυτά που κάνει ο Ντόνσιτς, ώστε να ασχοληθούμε μονάχα με αυτόν. Σε αυτό διαφωνώ κάθετα και με επιχειρήματα που μου δίνει η ως τώρα εικόνα του Γίαννη με την Εθνική χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί ως ηγέτης μας να πάει πολύ καλύτερα και να πάει ψηλότερα από τα τελευταία χρόνια. Προφανώς σ΄ένα υγιές περιβάλλον και με τους σωστούς συμπαίκτες θα παίξει κι αυτός καλύτερα από αυτά που μας έχει δείξει όσες φορές φόρεσε τη φανέλα της εθνικής.
Έτερον εκάτερον.
Όντως θέλουμε κοντούς και κοντούς δεν έχουμε (μελλοντικά). 'Οσο για τον Γιάννη, φρόντισε ο ίδιος (και ο τρόπος που τον χρησιμοποίησαν οι Bucks) να διαψεύσει αρκετούς με τις εμφανίσεις του στα φετεινά play-offs όπου άφησε το "ωμό" παιχνίδι στην άκρη. Αν χρησιμοποιηθεί ανάλογα, πιθανόν να κάνει και πάρτυ στο Eurobasket :D . Θα δείξει. :)

* Επιτέλους το επόμενο παιχνίδι της εθνικής για τα παράθυρα θα γίνει στη Θεσσαλονίκη (όχι άλλο Πάτρα ή Ηράκλειο :P ). Ειλικρινά δεν θυμάμαι πότε έδωσε επίσημο παιχνίδι εκεί η εθνική. Και αυτό είναι προς τη σωστή κατεύθυνση της καινούριας διοίκησης.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 7:32 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 5:24 pm
basket72 έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 2:32 pm
Ξέρεις τι γίνεται βρε καλέ μου; Ότι προσεγγίζεις το πράγμα με τα ως τώρα δεδομένα.
Από την περασμένη Κυριακή έχουμε μια ασύλληπτα μεγάλη αλλαγή.
Δεν είναι μόνο το εντελώς άλλο μέγεθος του ενεργόύ Ιτούδη συγκριτικά με τον ανενεργό Πιτίνο. Σε όσα χολ οφ φέιμ και να έχει μπει, τώρα πια δεν περνάει η μπογιά του ως προπονητής.
Επιπλέον- και κυρίως- ο Πιτίνο ήταν ξεκάθαρα και φωναχτά μάλιστα, στα πλαίσια του ευκαιριακού και της αρπαχτής που έβλεπε την Εθνική και το Ελληνικό μπάσκετ, το προηγούμενο καθεστώς. ¨ΘΑ έρθει ο Πιτίνο για την Εθνική;" και τέτοια άλλα ανήκουστα για προπονητή Εθνικής.
Εδώ με τον Ιτούδη ανοίγεται μια εντελώς άλλη προοπτική. Αυτά θα μπορέσουν να πείσουν τον Ντόρσεϊ να το ξανασκεφτεί.
Το ίδιο ισχύει και για τους Καλάθη και Σλούκα ( ο οποίος το καλοκαίρι θα είναι 32. Θες 32,5, :o άντε να βάλουμε και το μισό αν και τα μισά στα χρόνια τα μετράμε σε παιδία κι εφήβους. :wink: ). Αν τους πάμε "μία μία" ή με κάτι αντίστοιχο κι όχι να τους κουνάμε το δάχτυλο για το καθήκον τους στην Εθνική, μπορούμε να τους κερδίσουμε. Σε συνδυασμό με τις προοπτικές που ανοίγονται με τη νέα ΕΟΚ και τον Ιτούδη.
Η παράδοση που λες, κάποτε σπάει, και έχει κι συγκεκριμένη αρχή. Ας γίνει τώρα η αρχή.
Ή όπως λένε και στα πιο βαθιά πολιτικά ¨αυτό που έχει υπάρξει δεν μπορεί να καθορίζει πάντα και το είναι¨".
Μακάρι να γίνουν όπως τα λες, δεν έχω λόγο για το αντίθετο ( και ειδικά με τον Dorsey). Όσο για τα συγκεκριμμένα δύο παιδιά (Καλάθης-Σλούκας) με εξαίρεση κάποιους τραυματισμούς, όποτε ήταν διαθέσιμοι πάντοτε ενίσχυαν την εθνική. Αν τώρα θέλουν να ξεκουραστούν καλώς, (φυσικά και δεν πρέπει να τους πάρουμε το κεφάλι) όμως όλο αυτό θα εξαρτηθεί από το πλάνο του προπονητή και τη διάθεση τη δική τους.

basket72 έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 2:32 pm
Για μένα χωρίς κοντούς δεν πάμε πουθενά. Ο Γιάννης στο ΦΙΜΠΑ μπάσκετ, δεν θα μπορέσει να κάνει αυτά που κάνει ο Ντόνσιτς, ώστε να ασχοληθούμε μονάχα με αυτόν. Σε αυτό διαφωνώ κάθετα και με επιχειρήματα που μου δίνει η ως τώρα εικόνα του Γίαννη με την Εθνική χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί ως ηγέτης μας να πάει πολύ καλύτερα και να πάει ψηλότερα από τα τελευταία χρόνια. Προφανώς σ΄ένα υγιές περιβάλλον και με τους σωστούς συμπαίκτες θα παίξει κι αυτός καλύτερα από αυτά που μας έχει δείξει όσες φορές φόρεσε τη φανέλα της εθνικής.
Έτερον εκάτερον.
Όντως θέλουμε κοντούς και κοντούς δεν έχουμε (μελλοντικά). 'Οσο για τον Γιάννη, φρόντισε ο ίδιος (και ο τρόπος που τον χρησιμοποίησαν οι Bucks) να διαψεύσει αρκετούς με τις εμφανίσεις του στα φετεινά play-offs όπου άφησε το "ωμό" παιχνίδι στην άκρη. Αν χρησιμοποιηθεί ανάλογα, πιθανόν να κάνει και πάρτυ στο Eurobasket :D . Θα δείξει. :)

* Επιτέλους το επόμενο παιχνίδι της εθνικής για τα παράθυρα θα γίνει στη Θεσσαλονίκη (όχι άλλο Πάτρα ή Ηράκλειο :P ). Ειλικρινά δεν θυμάμαι πότε έδωσε επίσημο παιχνίδι εκεί η εθνική. Και αυτό είναι προς τη σωστή κατεύθυνση της καινούριας διοίκησης.
το Πάτρα ή Ηράκλειο εχει πλακα, γιατι στη Πάτρα εχει παιξει 3-4 παιχνιδια η εθνικη συνολικα, ενω ηρακλειο 250 αγωνες και 25 τουρνουα εφηβων και 15 τελικοι κυπέλλου :drunk:

τωρα για τους κοντους που συζηταμε δυσκολα τα πράγματα. και εμεις δεν βγαζουμε, αλλα και κοτζαμ ευρωλιγκα δυσκολο να βρεις ασσο πλεον με μεταγραφη απο αμερικη, φαντασου να παραξεις κιολας.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 9:24 pm

Tracy Mac έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 7:32 pm

τωρα για τους κοντους που συζηταμε δυσκολα τα πράγματα. και εμεις δεν βγαζουμε, αλλα και κοτζαμ ευρωλιγκα δυσκολο να βρεις ασσο πλεον με μεταγραφη απο αμερικη, φαντασου να παραξεις κιολας.
Δεν έχεις άδικο σχετικά με τους κοντούς τη σήμερον ημέρα.
Παρόλα αυτά θα ήμουν πιο ήσυχος αν είχαμε την τριάδα των Τονούτ, Παγιόλα, Σπίσου. Μιλάω για παίκτες που έχουν βγει μέσα απο το ιταλικό μπάσκετ και δεν το έμαθαν στις ΗΠΑ, γιατί τότε, έχουμε κι άλλους.
Μιλάμε για μια 3άδα από 22 εώς 26-27 χρονών, που παίζουν για τους συμπαίκτες τους αλλά σουτάρουν και καλά ως πολύ καλά.
Εκεί (στο σουτ) κι αν δεν μπορούμε να παράγουμε τίποτε. Γι' αυτό (και γενικά για την ποιότητά του) είναι τόσο απαραίτητος ο Ντόρσεϊ.

Νομίζω ότι Λούντζης, Μουράτος και Λάρε είναι οι παίκτες που μπορούν να σταθούν κάπως.

Να πω την αλήθεια θα ήθελα έστω έναν Σίσκο. Για να μην πω για την τελευταία μου αδυναμία τον Γ. Μαντάρ. Μιλώντας για Σλοβενία, ούτε φόργουορντ σαν τον Τσάντσαρ διαθέτουμε.
Εξαιρώ τον Γιάννη προφανώς που στο ΦΙΜΠΑ θα τον έβλεπα και 5ρι που έτσι κι αλλιώς είναι θέση στην οποία επίσης πάσχουμε χρόνια.
Στο 3 και 4 είμαστε οκ με Παπι- Μήτογλου. Ευρωπαϊκού επιπέδου παίκτες αμφότεροι, ενώ περιμένουμε και Χουγκάζ- Μαντζούκα εκεί γύρω.
Στο 5 θα ήθελα να βλέπα Γιάννη- Παπατζόν- Κώστα.

Στον άσσο, λέω να κάνουμε τον Γουόκαπ, Έλληνα. Τώρα μιλάμε. :dribble: Να μας πει ο Ράσο ή ο Χοσεάν τον τρόπο για άμεσα αποτελέσματα, παρακαλώ.

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 5:59 am

Tracy Mac έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 7:32 pm

το Πάτρα ή Ηράκλειο εχει πλακα, γιατι στη Πάτρα εχει παιξει 3-4 παιχνιδια η εθνικη συνολικα, ενω ηρακλειο 250 αγωνες και 25 τουρνουα εφηβων και 15 τελικοι κυπέλλου :drunk:
ssoulliss έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 5:24 pm
* Επιτέλους το επόμενο παιχνίδι της εθνικής για τα παράθυρα θα γίνει στη Θεσσαλονίκη (όχι άλλο Πάτρα ή Ηράκλειο :P ). Ειλικρινά δεν θυμάμαι πότε έδωσε επίσημο παιχνίδι εκεί η εθνική. Και αυτό είναι προς τη σωστή κατεύθυνση της καινούριας διοίκησης.
Λίγα με το ...Ηράκλειο, να μην βλέπω κι εγώ κανένα αγώνα από κοντά; :P
Αλλά εγώ φταίω που στήριζα Λιόλιο (αλλιώς μπορεί και να μην...έβγαινε), αν το ήξερα...
Πλάκα κάνω προφανώς, η Εθνική πρέπει να παίζει παντού να την βλέπουν και από κοντά όσοι θέλουν.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 9:11 am

Απορία: Από του χρόνου και εφόσον πάρει διαβατήριο, δεν θα μπορεί να λογίζεται ως νατουραλιζέ και ο Σαντ Ροος; Θα ήταν μια χρήσιμη προσθήκη σε περίπτωση που δεν κατέβει ο Ντόρσεϋ στα επόμενα τουρνουά.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 9:21 am

tanasen01 έγραψε:
Τετ Σεπ 22, 2021 9:11 am
Απορία: Από του χρόνου και εφόσον πάρει διαβατήριο, δεν θα μπορεί να λογίζεται ως νατουραλιζέ και ο Σαντ Ροος; Θα ήταν μια χρήσιμη προσθήκη σε περίπτωση που δεν κατέβει ο Ντόρσεϋ στα επόμενα τουρνουά.
Εφ' όσον πάρει διαβατήριο δεν βρίσκω τον λόγο γιατί όχι, στην κατηγορία των Νατουραλιζέ που επιτρέπεται μόνο ένας παίκτης πάντα.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”