Εθνική Ομάδα - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Τρί Σεπ 20, 2022 12:56 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Τρί Σεπ 20, 2022 11:22 am
lefpan έγραψε:
Τρί Σεπ 20, 2022 11:15 am
Ποιό να είναι άραγε το μέλλον της εθνικής;

Αν ο Γιάννης συνεχίσει το βιολί (με τις ευλογίες του εκάστοτε κόουτς): δώστε μου τη μπάλα και θα κάνω ό,τι μου κατέβει, δεν συνεργάζομαι με κανέναν γιατί βαριέμαι ν' ασχολούμαι με συστήματα, στην άμυνα δεν θα σηκώνω ούτε το χέρι μου, το άμεσο μέλλον της εθνικής είναι κατάμαυρο.

Αν ο Γιάννης αντιμετωπιστεί από τον εκάστοτε κόουτς σαν ένας επιπλέον παίκτης και ενταχθεί στα συστήματα της ομάδας, τότε το άμεσο μέλλον της εθνικής γεννάει κάποιες ελπίδες.

Οι υπόλοιποι παίκτες της εθνικής για το άμεσο μέλλον, νομίζω πως πρέπει να είναι ακριβώς αυτοί που ήταν και τώρα (δεν υπάρχουν καλύτεροι).
Απλώς, ο εκάστοτε κόουτς πρέπει να μη τους έχει σαν διακοσμητικούς του Γιάννη, ο οποίος (δυστυχώς) σε αυτό το ευρωμπάσκετ αποδείχτηκε μεγάλη μούφα σε σχέση με τις προσδοκίες που είχαν εντέχνως δημιουργηθεί και σε σχέση με την εικόνα του από το ΝΒΑ.
Δεν αντιλέγω, ήταν ο καλύτερος παίκτης σε μια ομάδα ευνουχισμένη λόγω της παρουσίας του, που χωρίς αυτόν (εκτιμώ ότι) θα είχε καλύτερη πορεία (ή τουλάχιστον την ίδια, πάντως όχι χειρότερη).
Μάλλον είχε χαλάσει η κεραία στην τηλεόρασή σου και έβλεπες κάποιο άλλο τουρνουά.
Όχι, φίλε μου, η τηλεόρασή μου είναι μια χαρά.
Μάλλον εσύ (και όχι μόνο) βλέπεις αυτά που θέλεις να δεις και αγνοείς την πραγματικότητα.
Εγώ είδα τον φοβερό αθλητή (και όχι μπασκετμπολίστα) Γιάννη να αχρηστεύει τον Σλούκα (με τον Γιάννη μέσα χρέη PG εκτελούσε ο Γιάννης και όχι ο Σλούκας, ο οποίος απλώς κουβαλούσε τη μπάλα για να τη δώσει στο Γιάννη).
Είδα τους άλλους παίκτες να μην κινούνται καν (καμμιά κίνηση η ομάδα, με ευθύνη Ιτούδη) και απλώς να χαζεύουν τις μπούκες, τα τούβλα και τα επιθετικά (που δεν σφυρίζονταν) φάουλ του Γιάννη, ή στην καλύτερη περίπτωση να τουβλάρουν ασύστολα (το ξέρουμε ότι δεν είναι αξιόπιστοι σουτέρ, αλλά ο κόουτς δεν δοκίμασε τίποτε άλλο).
Παρ' όλα αυτά, σε όλα τα παιχνίδια βάλαμε πολλούς πόντους (ο Γιάννης τους περισσότερους).
Στην άμυνα, όμως, ήμασταν για τα πανηγύρια. Και, επιμένω, ο Γιάννης αμυντικά ήταν τεράστια τρύπα σε όλο το τουρνουά και ειδικά με τη Γερμανία. Όχι απλώς δεν έπαιζε καλή άμυνα, αλλά δεν έπαιζε καθόλου άμυνα. Αυτό είδα εγώ.

1
1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Dedalos

 euroleague
Reactions: 615
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 6:11 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Σεπ 20, 2022 12:58 pm

Πλέον πολλοί παράγοντες του ευρωπαϊκού μπάσκετ λένε ότι η ομάδα δε πήρε καθόλου βοήθεια από τον πάγκο.
Συμφωνώ ότι ο ιτουδης εκτέθηκε πολύ άσχημα με το μπάσκετ που (δεν) παίξαμε
Έστησε ομάδα για τον Γιάννη κι όχι με τον Γιάννη.
Δεδομένου ότι στο άμεσο μέλλον δε θα έχουμε και καθόλου παίχτες , ο πάγκος της εθνικής θα είναι δύσκολη επιλογή για καλούς προπονητές
Συμφωνώ ότι η άμυνα του Γιάννη, είχε εντυπωσιακές στιγμές με τις τάπες αλλά γενικά τόσο ατομικά όσο κι ομαδικά ήταν κακιστη

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 385
Δημοσιεύσεις: 1514
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 20, 2022 7:27 pm

Θέλει, δε θέλει, κάποια στιγμή ο εκάστοτε προπονητής της εθνικής θα πρέπει να μάθει να παίζει και με τον Μουράτο, τον Μωραϊτη, τον Καλαϊτζάκη, τον Ρογκαβόπουλο, τον Μάντζουκα, τον Τανούλη ή Τσαλμπούρη!Αυτοί είναι οι επόμενοι και οποιος θα ναι ο νατουραλιζέ τότε!Παίχτες κομπάρσοι θα ναι οι βασικοί γιατι οι άλλοι θα ναι 35,36 κλπ τελειώνουν σιγά σιγά οι Καλάθης,Σλούκας,Παπανικολάου.Έχουμε κάτι να χάσουμε;Άντε να πηγαίνουμε ως τους 16 αντι για τους 8.....Έχουμε να κερδίσουμε;Πολλά, με τον παραπάνω χρόνο συμμετοχής όλο και κάποιος θα ξεπεταχτεί παραπάνω και θα προσφέρει.
Ούτε ο Ιτούδης είχε κάτι να χάσει αν χρησιμοποιούσε παράπανω Λούντζη με Γερμανία αντι των κάκιστων Σλούκα και Καλάθη στο ματς αυτό....Αυτό λένε κι οι άλλοι προπονητές, ότι πρέπει να βρεις παίκτη x-factor ίσως να ναι και ρολίστας απ το πάγκο να γίνει game changer....Όπως πήγε να γίνει ο Λάρι!Τώρα αυτοί που θεωρούσαν ότι λόγω Γιάννη μόνο και μόνο και ασταθείς Ντόρσεϊ-Σλούκα θα παίρναμε το χρυσό γιατι έχουμε τον "καλύτερο παίκτη στο κόσμο", ελπίζω να πήραν ακόμα ενα μάθημα (όπως και το 2019) ότι τελικά οι ομάδες που παίρνουν μετάλλιο είναι ΟΜΑΔΕΣ με όλους τους παίκτες να κάνουν το δικό τους έργο στο παρκέ.....

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 20, 2022 8:32 pm

lefpan έγραψε:
Τρί Σεπ 20, 2022 12:56 pm
nikolas_asteri έγραψε:
Τρί Σεπ 20, 2022 11:22 am


Μάλλον είχε χαλάσει η κεραία στην τηλεόρασή σου και έβλεπες κάποιο άλλο τουρνουά.
Όχι, φίλε μου, η τηλεόρασή μου είναι μια χαρά.
Μάλλον εσύ (και όχι μόνο) βλέπεις αυτά που θέλεις να δεις και αγνοείς την πραγματικότητα.
Εγώ είδα τον φοβερό αθλητή (και όχι μπασκετμπολίστα) Γιάννη να αχρηστεύει τον Σλούκα (με τον Γιάννη μέσα χρέη PG εκτελούσε ο Γιάννης και όχι ο Σλούκας, ο οποίος απλώς κουβαλούσε τη μπάλα για να τη δώσει στο Γιάννη).
Είδα τους άλλους παίκτες να μην κινούνται καν (καμμιά κίνηση η ομάδα, με ευθύνη Ιτούδη) και απλώς να χαζεύουν τις μπούκες, τα τούβλα και τα επιθετικά (που δεν σφυρίζονταν) φάουλ του Γιάννη, ή στην καλύτερη περίπτωση να τουβλάρουν ασύστολα (το ξέρουμε ότι δεν είναι αξιόπιστοι σουτέρ, αλλά ο κόουτς δεν δοκίμασε τίποτε άλλο).
Παρ' όλα αυτά, σε όλα τα παιχνίδια βάλαμε πολλούς πόντους (ο Γιάννης τους περισσότερους).
Στην άμυνα, όμως, ήμασταν για τα πανηγύρια. Και, επιμένω, ο Γιάννης αμυντικά ήταν τεράστια τρύπα σε όλο το τουρνουά και ειδικά με τη Γερμανία. Όχι απλώς δεν έπαιζε καλή άμυνα, αλλά δεν έπαιζε καθόλου άμυνα. Αυτό είδα εγώ.
Πραγματικά ΕΥΓΕ για το σχόλιο, αυτά είναι πράγματα που ο καθένας δίχως παρωπίδες βλέπει. Μέσα σε λίγες γραμμές ανέλυσες το 95% των παθογενειών που μας οδήγησαν στην αποτυχία. Ελπίζω αυτά να γίνουν αντιληπτά και από τους υπεύθυνους και να αλλάξει η στρατηγική της ομάδας στο επόμενο τουρνουά. Με κυριότερο την αλλαγή νοοτροπίας στην άμυνα.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1796
Δημοσιεύσεις: 12021
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 21, 2022 7:05 pm

Ο Σλούκας 20 και κάτι μέρες μετά την πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ δεν θα παίξει στα φιλικά του Ολυμπιακού και άγνωστο τι θα γίνει με την συμμετοχή του στο super cup επειδή δεν έχει αναρρώσει από τον τραυματισμό που είχε με την εθνική.

Οπότε σίγουρα έπαιζε τραυματίας, περισσότερο κακό έκανε στην ομάδα και εκτέθηκε και ο ίδιος.

Είναι λάθος του Ιτούδη που τον χρησιμοποιούσε αντί του Λούντζη αν δεν ήταν έστω κοντά στο 100% και με την εικόνα που είχε.

Από την άλλη δείχνει το που έχουμε πέσει ποιοτικά όταν πίσω από Καλάθη και Σλούκα οι καλύτεροι για το 1 είναι οι Λούντζης, Μωραΐτης, Μουράτος.

2
2 Εικόνα
Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 23, 2022 4:40 pm

Σχετικά με το αν ο Γιάννης Αντεντονκούμπο παίρνει μεγαλύτερο επιθετικό μερίδιο από ότι χρειάζεται, εγώ θα εκφράσω την εξής γνώμη. Έχουμε περάσει μια εποχή που ο Διαμαντίδης αποθεωνόταν αν είχε μετά από ένα ματς απολογισμό τύπου 5 πόντων 6 ασιστ 3 κλεψιμάτων και 4 ριμπάουντ. Το πρόβλημα σε αυτό όμως είναι ότι πρόκειται για μια περίπτωση best case scenario, τόσο όσο αφορά τον Διαμαντίδη που ήταν ένα από τα μεγαλύτερα πολυεργαλεία του Ελληνικού μπάσκετ, και μπορούσε άνετα σωματικά να ανταποκριθεί στο 3. Όσο και επειδή βρισκόταν σε ομάδες που υπήρχαν παίκτες σαν τον Γιασικεβίτσιους, τον Σπανούλη τον Παπαλουκά κλπ. που επέτρεπαν στον Διαμαντίδη να μην χρειάζεται να βγει μπροστά εκτελεστικά αν χρειαζόταν. Δυστυχώς όμως το πιο κοντινό πρόσωπο του Ελληνικού μπάσκετ σε μέσο όρο είναι οι δουλειές που έκανε ο Μάντζαρης και δεν φαινόταν παίζοντας περισσότερο από τον Χάκετ, η μετατροπή του σκόρερ Χατζηβρέττα σε αμυντικό ρολίστα. Και τον Ντεντόπουλο να περιγράφει ξενερωμένος στο Γερμανία-Σλοβενία την πολύ μεγάλη εμφάνιση του Ντόνσιτς σε εκείνο το παιχνίδι. Από αυτήν την άποψη, ναι βοηθάει η γνώση του λεγόμενου FIBA Basketball, προτιμώ όμως να μην κοιτάξω τον γάιδαρο στα δόντια στην περίπτωση του Γιάννη. Αν και παρά τις μεγάλες επιθετικές επιδόσεις του, δεν θεωρώ άστοχες τις παρατηρήσεις για λίγους σουτέρ, δημιουργική απενεργοποίηση Σλούκα, ότι ο Γιάννης Αντεντονκούμπο πιθανότατα είναι πιο λειτουργικός στο 5. Όπως και ότι ο Ιτούδης εφάρμοσε παιχνίδι ΝΒΑ βασισμένο κυρίως σε σταρ για χάρη του Γ.Αντεντονκούμπο.

Δεν θα ήμουν όμως ανάλογα σίγουρος για το αμυντικό κομμάτι, για να αποδώσω στον Γιάννη το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης τουλάχιστον στο σετ παιχνίδι. Γιατί στο ματς με την Γερμανία μπορεί να έφαγε 2 τρίποντα μετά από αλλαγή του σκριν που τον έφερε απέναντι στον Βάγκνερ, και έναν αιφνιδιασμό από το κλέψιμο του Τίμαν πάνω του. Σε όλα τα υπόλοιπα όμως παρατηρήσαμε αντίπαλους πόντους που προήλθαν από την τακτική προσέγγιση της Εθνικής σε φάσεις που εμπλεκόταν ο Γιάννης Αντεντονκούμπο με ενδεικτικά καλάθια, όπως το τρίποντο στον Σρέντερ που ο δικός μας σούπερσταρ του έδωσε επιδεικτικά χώρο. Τα 2 εύστοχα τρίποντα με σκριν πάνω στην μπάλα όπου ο Αντεντονκούμπο έμεινε μέσα. Το Σουτ από τα 6 και 75 από τον Φοιγκτμαν επειδή ο Γιάννης είχε την ματιά του στο πικ εν ρολ των Γερμανών. Αλλά και το πικ εν ποπ από τον Ταις επειδή ο Αντεντονκούμπο πήγε να καλύψει τον Σλούκα.

Και αυτά να είναι μερικά από τα δεδομένα, αφού πέρα από τα παραπάνω είχαμε τον Γ. Αντεντονκούμπο να βρίσκεται σχετικά λίγες φορές απέναντι στα 2 κυριότερα ατού των Γερμανών τους Σρέντερ και Βάγκνερ παρόλο τα πολλά switch. Έπρεπε για ορισμένο χρονικό διάστημα να κυνηγάει τα αντίπαλα power forward αφήνοντας χώρο στο ζωγραφιστό για τους υπολοίπους Γερμανούς, Και όταν ανέλαβε τον Σρέντερ για μερικές φάσεις σε κανονικό προσωπικό μαρκάρισμα, αρκούσε ένα σκριν για να φύγει από τον Σρέντερ, πράγμα που μου είναι δύσκολο να φανταστώ ότι γινόταν επειδή το 2 μέτρα και 13 εκατοστά μεγάλο και αθλητικότατο κορμί του δεν μπορούσε να σπάσει το σκριν.

ΟΚ σίγουρα για παράδειγμα ότι τα τεσσάρια τραβούσαν τον Γιάννη έξω έφερε High Low με μις-ματς υπέρ των Γερμανών, επιθετικό ριμπάουντ με τον Λούντζη να μένει μόνο, και την προαναφερθήσα φάση με τον Φοιγκτμαν όπου ο Γιάννης ήταν μπερδεμένος μεταξύ στο να δώσει βάθος στο αντίπαλο πικ εν ρολ, και να εμποδίσει τον Φοιγκτμαν να σουτάρει. Η επικράτηση των Γερμάνων όμως δεν ήταν τόσο απλοικά συνέπεια ότι έβαλαν πολλά τρίποντα, και δεν μπορούσε να γίνει τίποτα όταν για παράδειγμα στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν μπροστά παρά την μεγάλη Γερμανική ευστοχία. Πολύ καλό δείγμα ήταν μια από τις φάσεις που άλλαζε ο Γ.Αντεντονκούμπο εύκολα πάνω στον Σρέντερ. Με την φάση να ξεκινάει με τον Γιάννη πάνω στον Σρέντερ, τον Τίμαν να τον σκρινάρει. Τον Λούντζη να είναι ο επόμενος φρουρός του Σρέντερ, τον Ταις όμως να τον σκρινάρει ώστε να καταλήξουμε στο πιο ευνοικό σενάριο για τους Γερμανούς ντραιβ Σρέντερ εναντίον του Παπαγιάννη.

Και τον Σλούκα πραγματικά να το καταλαβαίνει ίσως και καλύτερα από όλους, γιατί είναι εύκολο να πεις κολλούσε στα σκριν και ήταν από τις βασικές αμυντικές τρύπες, αν το δούμε όμως πιο αναλυτικά. Στο πρώτο τρίποντο που έφαγε κυνηγούσε τον Ομπστ σε σκριν εκτός μπάλας, ο Ομπστ έδωσε μπάλα στον Σρέντερ και ο τελευταίος την επέστρεψε άμεσα για να σουτάρει ο Ομπστ, ακολούθησε ένα off the ball τρίποντο Ομπστ, νικήθηκε σε μπάσιμο από Σρέντερ, αφού ο περιφερειακος Babb σκρίναρε τον Ντόρσει, είχαμε πικ εν ποπ ασιστ του Σρεντερ. Ντραιβ Σρέντερ με hand-off Voigtman. Μαζί με High Low σε μις-ματς με τον Φοιγκτμαν, σε φάση που ο Λαρεντζάκης ήταν αρχικά σε Σρέντερ, μετά στον Φοιγκτμαν και με σκριν του Φοιγκτμαν βρέθηκε ο Σλούκας απέναντι στον Γερμανό ψηλό. Μπάσκετ που το λες πιο πολύπλοκο από το one man show του Γιάννη, και την προσπάθεια του Σλούκα να γίνει επιθετικός στο πικ εν ρολ στην τελευταία περίοδο.


Σε κάθε περίπτωση ο Γ. Αντεντονκούμπο θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο στο αμυντικό κομμάτι από όσο μας έδειξε στο Ευρωμπάσκετ, π.χ. καλύπτοντας χώρο στην ζώνη σαν άλλος Βασιλόπουλος στους Ελληνικούς Τελικούς του 2008 ή με οποιαδήποτε μορφή ζώνης βλέποντας τα προβλήματα των Γερμανών με Μαυροβούνιους και Ισπανούς, είτε σε σχήματα με Παπαπέτρου, αναλαμβάνοντας αυτός τον Βάγκνερ και ο Παπαπέτρου το αντίστοιχο τεσσάρι, αυτά όμως είναι πια θεωρητικές ασκήσεις επι χαρτου, ας ελπίσουν στην Εθνική ορισμένοι συντελεστές να είναι πιο υγιείς, να γίνουν κάποια παθήματα μαθήματα. Να τύχουν ενδεχομένως και καλύτερες διασταυρώσεις για να γίνει το παραπάνω βήμα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1930
Δημοσιεύσεις: 5251
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 24, 2022 7:39 am

Κυκλοφορεί σε διάφορες ιστοσελίδες συνέντευξη του Φάνη Χριστοδούλου στο Φώς (στην έντυπη μορφή) για την Εθνική και την πορεία της στο Ευρωμπάσκετ, δεν βρήκα το πρωτότυπο και δεν ξέρω αν είναι όλη η συνέντευξη: https://thestandard.gr/athlitika/vomves ... ki-basket/

Δεν είναι και πολύ ευχαριστημένος μάλλον, θεωρεί ότι παίξαμε αλά NBA για χάρη του Γιάννη, ότι δεν παίξαμε καλή άμυνα και εμμέσως κατηγορεί τον Ιτούδη.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3241
Δημοσιεύσεις: 6059
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 24, 2022 9:02 am

Το να λέει αυτά ο Φάνης (που του έχω τεράστια αδυναμία) τη στιγμή που επί εποχής του ο Γκάλης έβαζε 35άρες και δεν έπαιζε άμυνα, είναι λίγο άτοπο.
:sorry:

Αυτό που επίσης καταλαβαίνω είναι ότι η ΕΟΚ και ο Ιτούδης θα πάνε με αυτή τη σύνθεση, με αυτό το στυλ παιχνιδιού μέχρι του χρόνου και ό,τι βγει. Για τον Ιτούδη αν πετύχει θα είναι ένα παράσημο στο βιογραφικό του (π.χ. πρόκριση στου Ολυμπιακούς μέσω του Παγκοσμίου), για την ΕΟΚ μια τέτοια επιτυχία θα είναι συν γιατί η θητεία της τότε θα φτάνει προς το τέλος (προεκλογικό τυράκι). Άλλωστε η εθνική ανδρών είναι η βιτρίνα επομένως λογικά θα πάμε ως έχουμε.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1796
Δημοσιεύσεις: 12021
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 24, 2022 10:14 am

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Σεπ 24, 2022 9:02 am
Το να λέει αυτά ο Φάνης (που του έχω τεράστια αδυναμία) τη στιγμή που επί εποχής του ο Γκάλης έβαζε 35άρες και δεν έπαιζε άμυνα, είναι λίγο άτοπο.
:sorry:

Αυτό που επίσης καταλαβαίνω είναι ότι η ΕΟΚ και ο Ιτούδης θα πάνε με αυτή τη σύνθεση, με αυτό το στυλ παιχνιδιού μέχρι του χρόνου και ό,τι βγει. Για τον Ιτούδη αν πετύχει θα είναι ένα παράσημο στο βιογραφικό του (π.χ. πρόκριση στου Ολυμπιακούς μέσω του Παγκοσμίου), για την ΕΟΚ μια τέτοια επιτυχία θα είναι συν γιατί η θητεία της τότε θα φτάνει προς το τέλος (προεκλογικό τυράκι). Άλλωστε η εθνική ανδρών είναι η βιτρίνα επομένως λογικά θα πάμε ως έχουμε.
Λίγο πολύ με αυτό το στυλ θα πηγαίνουμε τα επόμενα χρόνια, ακόμα και όταν γίνει η ανανέωση και σταματήσουν οι 90αρηδες.

Και λόγω της εξέλιξης του μπάσκετ και λόγω Γιάννη αλλά και επειδή δεν θα έχουμε τουλάχιστον για το κοντινό μέλλον κοντούς επιπέδου Διαμαντίδη, Παπαλουκά, Σπανούλη, Ζήση για να μας πάει κάπου μπάσκετ τύπου 2005.

Και ο Ιτούδης δηλαδή αυτή την φιλοσοφία πρεσβεύει στις ομάδες του, δε θα δεις ομάδα Ιτούδη να πηγαίνει σε χαμηλό ρυθμό και να επιδιώκει το 5-5.

Το ζητούμενο είναι πως θα ταιριάξει αυτό με το υλικό που θα έχουμε.
Πάντως παρά την όποια κριτική στον Ιτούδη η αλήθεια είναι ότι επιθετικά δεν είχαμε πρόβλημα, εννοείται είχε το cheat Γιάννη που σου βάζει βρέξει χιονίσει 30 πόντους αλλά στην επίθεση μας παρά την αδυναμία στο σουτ βρήκε άκρη.

Σε κάνει να ελπίζεις γιατί οι μικρότεροι έρχονται από πίσω άμυνα παίζουν έστω και αν υστερούν σε αθλητικότητα σε σχέση με ξένους αντίστοιχους.

Όμως για να έχουμε πιθανότητα επιτυχίας είτε με ανανέωση είτε χωρίς πρέπει να έχουμε εκτός του Γιάννη και 1-2 ακόμα που να μπορούν σταθερά να βγαίνουν μπροστά.
Οι Ισπανοί πχ δεν είχαν ομάδα από σουπερστάρ όπως είχαν συνήθως αλλά ο Μπράουν είναι τοπ κοντός Ευρωλίγκας και τα αδέρφια Ερνανγκόμεθ είναι σταρ σε επίπεδο Ευρωλίγκας.

0
VanDam99

 sophomore
Reactions: 25
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 06, 2020 2:13 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 25, 2022 7:56 pm

Ελπίζω να είναι το σωστό τόπικ αυτό. Ήθελα να ρωτήσω, τον Μήτρου Λονγκ, στα δύο φιλικά της Αρμάνι στο ΟΑΚΑ, πώς τον είδατε; Θεωρείτε οτί με το ελληνικό διαβατήριο - όταν με το καλό πάρει - μπορεί να βοηθήσει την Εθνική αντί του Ντόρσει και να πάρει τη θέση του νατουραλιζέ;

0
Άβαταρ μέλους
antonispgs

 a1greece
Reactions: 131
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2007 2:52 pm
Αγαπημένη θέση: PG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Nick Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 25, 2022 9:08 pm

Δεν τον έχω δει τον παίκτη, θα δούμε φέτος για πρώτη φορά τι θα κάνει στην Ευρωλίγκα. Ο Ντορσει πάντως δεν φαίνεται να είναι και τόσο ζεστός, ίσως του χρόνου να μη συμμετάσχει έτσι και αλλιώς. Ο μητρου λονγκ αντίθετα περιμένει λέει πώς και πώς να πάρει το διαβατήριο για να το φωτογραφίσει και να το κορνιζαρει.

0
Dedalos

 euroleague
Reactions: 615
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 6:11 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Σεπ 25, 2022 10:22 pm

Δεν εχει νόημα. Οτι νατουραλιζε και να πάρουμε δεν εχουμε πια παικτες να συμπληρωσουν τον γιαννη και τον λονκ. Η τελευταια ευκαιρεια ηταν φετος. Και η ομαδα του 2015 ηταν καλη αλλα επεσε στον γκασολ.

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Σεπ 26, 2022 9:05 pm

pan24 έγραψε:
Τετ Σεπ 21, 2022 7:05 pm
Ο Σλούκας 20 και κάτι μέρες μετά την πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ δεν θα παίξει στα φιλικά του Ολυμπιακού και άγνωστο τι θα γίνει με την συμμετοχή του στο super cup επειδή δεν έχει αναρρώσει από τον τραυματισμό που είχε με την εθνική.

Οπότε σίγουρα έπαιζε τραυματίας, περισσότερο κακό έκανε στην ομάδα και εκτέθηκε και ο ίδιος.

Είναι λάθος του Ιτούδη που τον χρησιμοποιούσε αντί του Λούντζη αν δεν ήταν έστω κοντά στο 100% και με την εικόνα που είχε.

Από την άλλη δείχνει το που έχουμε πέσει ποιοτικά όταν πίσω από Καλάθη και Σλούκα οι καλύτεροι για το 1 είναι οι Λούντζης, Μωραΐτης, Μουράτος.
Εγώ, που είμαι πονηρός, βλέπω ότι ο Ιτούδης είναι προπονητής ανταγωνιστικής μας ομάδας στην ευρωλίγκα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
tarp7

allstar
Reactions: 1363
Δημοσιεύσεις: 3527
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 12, 2022 5:47 am

Ο Σάσα Βεζένκοβ ρωτήθηκε για το γεγονός ότι δεν αγωνίζεται με την Εθνική Ελλάδας, εξηγώντας πως ουδέποτε του έγινε η παραμικρή προσέγγιση σχετικά με αυτή την προοπτική.
Ο Σάσα Βεζένκοβ συμμετείχε στο πρόσφατο EuroBasket με τη Βουλγαρία και μιλώντας στην εκπομπή Pick-n-Roll της COSMOTE TV, αναφέρθηκε στο γεγονός ότι δεν αγωνίζεται με την Ελλάδα:

«Έχω δεχτεί άπειρα μηνύματα στα social media, ο κόσμος με σταματάει και πιστεύει πως η απόφαση ήταν πως ήλθε η Εθνική Ελλάδας, μού έκανε πρόταση αλλά εγώ αποφάσισα να παίξω για τη Βουλγαρία. Να είμαστε ειλικρινείς και να πούμε τα πράγματα όπως είναι... Κανείς ποτέ δεν ήλθε να μου πει, να ασχοληθεί, να κάνει το οτιδήποτε. Το ελληνικό διαβατήριο το πήρα με νόμιμο τρόπο, ζούσα πέντε χρόνια στην Ελλάδα, έδωσα τα χαρτιά μου... Δεν ασχολήθηκε ποτέ κάποιος έμπρακτα, να έλθει να μου πει: "Ξέρεις τι, σε θέλουμε, είσαι καλός...". Στην τελική δεν αδικώ κάποιον. Όταν ήμουν 17-18 χρονών, μπορεί να μην έβλεπαν προοπτική σε εμένα ή το οτιδήποτε. Τα ελληνικά είναι η πρώτη μου γλώσσα, δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε αυτό. Έμπρακτα δεν ασχολήθηκε κάποιος μαζί μου. Δεν τέθηκε θέμα ποτέ για το τι μπορεί να γίνει ώστε να γίνει κάποια αλλαγή».
https://www.gazzetta.gr/basketball/2159 ... 6LmeLmhO18

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1930
Δημοσιεύσεις: 5251
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 12, 2022 8:28 am

Βρίσκουμε βέβαια και παλαιότερες δηλώσεις του:
“Γεννήθηκα στην Κύπρο, έπαιξα μπάσκετ σε όλη μου τη ζωή σχεδόν στην Ελλάδα, είμαι λοιπόν δικό τους “μπασκετικό προϊόν” και ήταν δύσκολο να διαλέξω. Ωστόσο, πατέρας και η μητέρα μου είναι από τη Βουλγαρία και αποφασίσαμε όταν ήμουν 15 ετών ότι από τη στιγμή που είμαι από τη Βουλγαρία πρέπει να εκπροσωπώ αυτή τη χώρα”

https://www.eurohoops.net/el/featured-e ... i-ethniki/

Αυτό το είπε όταν ήταν 21 για μια απόφαση που πήραν οικογενειακώς στα 15 του. Όπως γράφει το άρθρο μπορούσε να αλλάξει γνώμη οπότε τώρα ολοκληρώνεται η ιστορία ότι δεν έγινε μάλλον και κάποια προσέγγιση του. Κρίμα για την Εθνική.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”