Εθνική Ομάδα - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 26, 2021 2:45 pm

Πλησιάζει στον πάγκο της Εθνικής ο Ιτούδης
Ο Δημήτρης Ιτούδης δεν είναι απλώς το φαβορί, αλλά βρίσκεται πολύ κοντά στο να αναλάβει τον πάγκο της Εθνικής ομάδας.


Ένα από τα πολύ σημαντικά θέματα που έχει να διαχειριστεί η νέα διοίκηση της ΕΟΚ είναι αναμφίβολα ο προπονητής της Εθνικής ομάδας.
Πρώτος στόχος για της ομοσπονδίας για τον πάγκο της «επίσημης αγαπημένης» είναι ο Δημήτρης Ιτούδης. Οι δύο πλευρές βρίσκονται σε προχωρημένες συζητήσεις, με τον κόουτς της ΤΣΣΚΑ Μόσχας να είναι κοντά στο να αναλάβει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ του 2022.
Ο Έλληνας κόουτς είναι θετικός να αναλάβει το «τιμόνι» της Εθνικής, αλλά το… κακό είναι πως δεν αποφασίζει μόνος του. Κι αυτό γιατί, θα πρέπει να δώσει τη συγκατάθεσή της και η «ομάδα του στρατού», η οποία ακόμη δεν κάνει κάτι τέτοιο. Πάντως, από την πλευρά του Δημήτρη Ιτούδη υπάρχει αισιοδοξία πως θα πάρει το «πράσινο φως» από την ΤΣΣΚΑ.
Από ‘κει και πέρα, όμως, η ομοσπονδία αναζητά και… δεύτερο προπονητή. Από την στιγμή που οι υποχρεώσεις στην Ευρωλίγκα δεν σταματούν κατά τη διάρκεια των προκριματικών των εθνικών ομάδων, ο Δημήτρης Ιτούδης δεν θα μπορεί να προσφέρει εκεί τις υπηρεσίες. Σύμφωνα με τη φημολογία που κυκλοφορεί το τελευταίο διάστημα, ο Στέφανος Δέδας, ο οποίος το καλοκαίρι ανέλαβε την ΑΕΚ, είναι ένα από τα ονόματα που έχουν πέσει στο τραπέζι για να ηγηθεί της Εθνικής στα «παράθυρα».

Πηγή: https://www.sport-fm.gr/article/basket/ ... is/4204731

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 06, 2021 7:37 am

Όταν βγήκε ο Λιόλιος και πιάσαμε τα της εθνικής, λέγαμε ότι Ιτούδης και Ντόρσεϊ λογικά θα είναι μες τα πρώτα πράγματα που θα δούμε στην Εθνική. Μάλιστα για τον Ντόρσεϊ επέμεινα κι αφού "έσκασε¨η είδηση για Ιτούδη.
Να που τελικά δεν είναι καθόλου απίθανο να δούμε και τον Τάιλερ με την Εθνική. Μιλάμε για τον σωστό άνθρωπο στη σωστή θέση.
Και να μην ξεχάσω και τις πρόσφατες δηλώσεις του Σλούκα που στο περίπου έλεγαν ότι παραμένει στρατιώτης της εθνικής, θα είναι όσο καιρό τον χρειαστούν.

Να και απόσπασμα από την τελευταία συνέντευξη Ντόρσεϊ : -ΟΚ σε έχουν ρωτήσει πολλές φορές: Θα ήθελες να παίξεις για την Εθνική Ελλάδας;

"Και βέβαια θέλω. Θέλω να παίξω για την Εθνική Ελλάδας γι' αυτό το λόγο πήρα το Ελληνικό διαβατήριο. Για να παίξω στην Εθνική. Όταν παρουσιαστεί και πάλι η ευκαιρία θα είμαι εκεί. Προφανώς τα τελευταία δύο χρόνια ήταν δύσκολα λόγω του κορονόϊου, λόγω του πολέμου. Δεν είδα την οικογένεια μου για ενάμιση χρόνο και ήθελα να περάσω χρόνο μαζί της. Για μένα η οικογένεια είναι πάντα σημαντική, είναι πάντα πιο πάνω από το μπάσκετ, ανεξάρτητα με το τι συμβαίνει".

-Το γεγονός πως ο Γιάννης πιθανότατα θα είναι διαθέσιμος για την Εθνική Ελλάδας, σου δίνει ένα επιπλέον κίνητρο;

"Ναι βέβαια θα ήθελα να παίξω μαζί του. Θέλω επίσης να χτίσω μια καλύτερη σχέση μαζί του και αυτός είναι ο στόχος να κερδίσω ένα μετάλλιο μαζί του και όλους τους άλλους σπουδαίους Έλληνες παίκτες. Τον Σλούκα και οποιονδήποτε θα πάρει μέρος όταν η Εθνική έχει αγώνες στο μέλλον"." "


Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6036
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 16, 2021 10:39 am

Τέλος λοιπόν ο Σκουρτόπουλος από την εθνική (παρόλο που έχει συμβόλαιο εώς το 2023) και αρχίζει η εποχή Λιόλιου με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο σαν προπονητή "παραθύρων" για τα προκριματικά του FIBA World Cup 2023. Βοηθοί του θα είναι ο Καμπερίδης, ο Κουτσός και ο Παπαδόπουλος. Δηλαδή πάμε δηλαδή με προπονητικό τιμ από Περιστέρι, Λαύριο και Προμηθέα κάτι που μου φαίνεται λογικό.

Το εγχείρημα θα είναι δύσκολο απόντως των NBAers και των διεθνών του Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού-ASVEL(Κώστας Αντετοκούνμπο)-Barcelona(Καλάθης) ιδιαίτερα μετά το ερχόμενο καλοκαίρι.

Ο Μανωλόπουλος δε φημίζεται για τις ανανεωτικές του τάσεις επομένως θεωρώ απίθανο να δούμε κάποια από τα παιδιά που ξεκίνησαν καλά. Θα πάμε με Κατσίβελη-Μουράτο-Ρογκαβόπουλο-Γιαννόπουλο-Αγραβάνη-Χουγκάζ και χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο στους ψηλούς (Γόντικάς ίσως). :bball:

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6036
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 6:54 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Οκτ 16, 2021 10:39 am
Τέλος λοιπόν ο Σκουρτόπουλος από την εθνική (παρόλο που έχει συμβόλαιο εώς το 2023)
Από ότι φαίνεται τελειώνει και ο Κώτσης που ήταν μάνατζερ και τη θέση παίρνει ο Νίκος Ζήσης. Ο Ζήσης είναι ο πιο κοσμογυρισμένος παίκτης που έχουμε βγάλει και ίσως να κουμπώσει καλά με τον Ντικούδη. Εώς εδώ καλά.

Αυτά όμως που γίνονται με τον Σκουρτόπολο (ήδη έχουν βγει ντουντούκες και κράζουν) και την Ομοσπονδία νομίζω δεν τιμούν τα όσα έχει πει ο Λιολιος κατά τη διάρκεια της εκλογής του. Ο Σκουρτόπουλος διαβάζω δεν θέλει να φύγει "τζάμπα" και το θέμα ίσως έχει συνέχεια.

Τέλος επειδή πιστεύω πως το θέμα Ιτούδη είναι ψιλοαπίθανο να τελεύσει θετικά, αν είναι να πάμε σε δίμηνο προπονητή (Αύγουστος-Σεπτέμβρης), ας προσεγγιστεί από τώρα η Μάλαγα για τον Φώτη που ήταν ο καλύτερος προπονητης των περασμένων χρόνων (μόνο 3 ήττες είχε σε επίσημα παιχνίδια).

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 8:40 am

ssoulliss έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 6:54 pm
ssoulliss έγραψε:
Σάβ Οκτ 16, 2021 10:39 am
Τέλος λοιπόν ο Σκουρτόπουλος από την εθνική (παρόλο που έχει συμβόλαιο εώς το 2023)
Από ότι φαίνεται τελειώνει και ο Κώτσης που ήταν μάνατζερ και τη θέση παίρνει ο Νίκος Ζήσης. Ο Ζήσης είναι ο πιο κοσμογυρισμένος παίκτης που έχουμε βγάλει και ίσως να κουμπώσει καλά με τον Ντικούδη. Εώς εδώ καλά.

Αυτά όμως που γίνονται με τον Σκουρτόπολο (ήδη έχουν βγει ντουντούκες και κράζουν) και την Ομοσπονδία νομίζω δεν τιμούν τα όσα έχει πει ο Λιολιος κατά τη διάρκεια της εκλογής του. Ο Σκουρτόπουλος διαβάζω δεν θέλει να φύγει "τζάμπα" και το θέμα ίσως έχει συνέχεια.

Τέλος επειδή πιστεύω πως το θέμα Ιτούδη είναι ψιλοαπίθανο να τελεύσει θετικά, αν είναι να πάμε σε δίμηνο προπονητή (Αύγουστος-Σεπτέμβρης), ας προσεγγιστεί από τώρα η Μάλαγα για τον Φώτη που ήταν ο καλύτερος προπονητης των περασμένων χρόνων (μόνο 3 ήττες είχε σε επίσημα παιχνίδια).


Τον Σκουρτόπουλο δεν τον σέβομαι και δεν τον σέβομαι γιατί είναι από τους ανθρώπους που δεν σέβονται οι ίδιοι τον εαυτό τους. Αναφέρομαι φυσικά στη τραγελαφική του εικόνα στον πάγκο της Εθνικής με τον κάθε Μπουρούση να τον γελοιοποιεί/ξεφτiλίζει ον κάμερα. Και δεν στέκομαι στην αξία του ως προπονητής. :roll:

Από την άλλη αν η ΕΟΚ πάει να του κάνει τέτοια ντρίπλα, καλώς το στηλιτεύεις.
Δεν το ήξερα και το είδα τώρα σε ένα άθρο του ΣΚουντή, που έτυχε να τον διαβάζω τον τελευταίο μήνα μετά τον χαμό του Ντούντα και δεν υπάρχει ένα άρθρο του που να μην περιέχει τη λέξη "διάβολε". Σου δίνει την εντύπωση ότι φτιάχνει έτσι τις προτάσεις για να χωρέσει την αγαπημένη του λέξη καθώς και τα κλασσικά του τα καθαρευουσιάνικα. Πραγματικά βαρετός ο Σκουντής ως γραφιάς, σε αντίθεση με τις συνεντεύξεις του. Κι είναι κρίμα γιατί είναι εγκυκλοπαίδεια ο τύπος.

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1906
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 9:49 am

Δεδομένου ότι η ΕΟΚ θα είχε νέα διοίκηση υποτίθεται εδώ και μήνες κακώς τον είχε ανανεώσει για 2 χρόνια δεσμεύοντας και την επόμενη διοίκηση και κακώς το δέχτηκε και ο ίδιος ο Σκουρτόπουλος. (Πταίσματα βέβαια είναι αυτά). Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πότε έγινε η ανανέωση-επέκταση του συβμολαίου του γιατί δεν έχω βρει κάτι.
Για μένα λογικό είναι η νέα διοίκηση να θέλει να επιλέξει αυτή τους προπονητές που κρίνει κατάλληλους, ο Σκουρτόπουλος είναι αυτός που είναι, δεν είναι προπονητικά κακός, δεν είναι κορυφή, τα έχει καταφέρει όλα αυτά τα χρόνια ως προπονητής των παραθύρων, με δύσκολες συνθήκες, με νέα παιδιά και πρόσωπα και έχει τον σεβασμό μου. Αλλά θεωρώ λογικό αν η διοίκηση δεν τον θέλει να αποχωρήσει, μου φαίνεται αδιανόητο πέραν των δεδουλευμένων να θέλει να πληρωθεί και για τα επόμενα 2 χρόνια.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1787
Δημοσιεύσεις: 12015
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 10:07 am

Conan1982 έγραψε:
Τρί Οκτ 19, 2021 9:49 am
Δεδομένου ότι η ΕΟΚ θα είχε νέα διοίκηση υποτίθεται εδώ και μήνες κακώς τον είχε ανανεώσει για 2 χρόνια δεσμεύοντας και την επόμενη διοίκηση και κακώς το δέχτηκε και ο ίδιος ο Σκουρτόπουλος. (Πταίσματα βέβαια είναι αυτά). Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πότε έγινε η ανανέωση-επέκταση του συβμολαίου του γιατί δεν έχω βρει κάτι.
Για μένα λογικό είναι η νέα διοίκηση να θέλει να επιλέξει αυτή τους προπονητές που κρίνει κατάλληλους, ο Σκουρτόπουλος είναι αυτός που είναι, δεν είναι προπονητικά κακός, δεν είναι κορυφή, τα έχει καταφέρει όλα αυτά τα χρόνια ως προπονητής των παραθύρων, με δύσκολες συνθήκες, με νέα παιδιά και πρόσωπα και έχει τον σεβασμό μου. Αλλά θεωρώ λογικό αν η διοίκηση δεν τον θέλει να αποχωρήσει, μου φαίνεται αδιανόητο πέραν των δεδουλευμένων να θέλει να πληρωθεί και για τα επόμενα 2 χρόνια.
Ο Σκουρτόπουλος αν έχει σε ισχύ συμβόλαιο για 2 χρόνια, όποτε και αν υπογράφτηκε, νομικά έχει δίκιο να θέλει όλα τα λεφτά μέχρι την λήξη του συμβολαίου.
Ηθικά πάλι...υπο συζήτηση.

Βέβαια αν υπογράφηκε στο διάστημα της διοίκησης πρωτοδικείου, η οποία είχε οριστεί από το πρωτοδικείο με μόνο σκοπό να κάνει εκλογές και τα απολύτως απαραίτητα για την λειτουργία της ομοσπονδίας, οι άλλοι πολύ πιθανό να μπορέσουν να βγάλουν δικαστικά άκυρη τη συμφωνία.

Σίγουρα δεν είναι καλή εικόνα για την ομοσπονδία όμως.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1906
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 10:30 am

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιο είναι το θέμα με την ομοσπονδία. Εδώ έχουμε διώξει (και πληρώσει ή αρνηθεί να πληρώσει) προπονητές και προπονητές που έχουν συμβόλαιο. Είναι παράλογο μια νέα διοίκηση να θέλει να αλλάξει προπονητή; Απ' ότι κατάλαβα ο Λιόλιος συναντήθηκε και ζήτησε από τον Σκουρτόπουλο να παραιτηθεί, ο Σκουρτόπουλος μάλλον είναι ο ηθικά λάθος. Εκτός αν τον εκβιάζουν ότι δεν θα του δώσουν ούτε τα δεδουλευμένα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 12:16 pm

Ένα άρθρο του Βασίλη ¨διάβολε¨Σκουντή έχω διαβάσει κι ένα σχόλιο του Ssoulis, άρα δεν την ξέρω και σε βάθος την υπόθεση.
Λογικά, όμως ο Σκουρτόπουλος έχει συμβόλαιο σε ισχύ και ζητάει κάποια λεφτά. Λογικό και δίκιο μου φαίνεται, άσχετα με τη γνώμη που έχω γι΄αυτόν ( που δεν είναι καλή).

Ήθελε(πιθανότατα) κάποιον άλλον χειρισμό από την ΕΟΚ.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6036
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 12:27 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Οκτ 19, 2021 12:16 pm
Ένα άρθρο του Βασίλη ¨διάβολε¨Σκουντή έχω διαβάσει κι ένα σχόλιο του Ssoulis, άρα δεν την ξέρω και σε βάθος την υπόθεση.
Λογικά, όμως ο Σκουρτόπουλος έχει συμβόλαιο σε ισχύ και ζητάει κάποια λεφτά. Λογικό και δίκιο μου φαίνεται, άσχετα με τη γνώμη που έχω γι΄αυτόν ( που δεν είναι καλή).

Ήθελε(πιθανότατα) κάποιον άλλον χειρισμό από την ΕΟΚ.
Τρεις έχουν γράψει (ο ένας γράφει για άλλο θέμα) ήδη κατά του Λιόλιου, αν δεν κάνω λάθος ο Σκουντής ήταν ο πιο ουδέτερος προς τον Βασιλακόπουλο. Οι άλλοι δύο ήταν κατά του και ήθελαν να φύγει. Ο ένας εξ αυτών αφήνει υπόνοιες ότι το ίδιο έγινε και με την εθνική γυναικών.

https://www.overfm.gr/eok-to-elliniko-p ... alamariou/

https://www.gazzetta.gr/basketball/prok ... is-kanenas

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα
Σκουρτόπουλος είχε συμφωνήσει το 2019 με τη διοίκηση Βασιλακόπουλου για τετραετή συνεργασία (για τα «παράθυρα» και την Εθνική Νέων ή τη θέση του βοηθού στο …θερινό τμήμα της Ανδρών), αλλά ο ίδιος ο Βασιλακόπουλος ζήτησε να μειωθεί το συμβόλαιο κατά το ήμισυ, ένεκα των εκλογών.

Ωστόσο, συμφωνήθηκε προέκταση του συμβολαίου τον περασμένο Μάιο, μετά από εισήγηση του Ρικ Πιτίνο. Ο Λιόλιος ισχυρίζεται ότι δεν είναι νόμιμες οι υπογραφές μίας προεκλογικής διοίκησης και δεν τις αναγνωρίζει. Η συνέχεια θα δοθεί προφανέστατα στα δικαστήρια.


0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1787
Δημοσιεύσεις: 12015
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 12:36 pm

Conan1982 έγραψε:
Τρί Οκτ 19, 2021 10:30 am
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιο είναι το θέμα με την ομοσπονδία. Εδώ έχουμε διώξει (και πληρώσει ή αρνηθεί να πληρώσει) προπονητές και προπονητές που έχουν συμβόλαιο. Είναι παράλογο μια νέα διοίκηση να θέλει να αλλάξει προπονητή; Απ' ότι κατάλαβα ο Λιόλιος συναντήθηκε και ζήτησε από τον Σκουρτόπουλο να παραιτηθεί, ο Σκουρτόπουλος μάλλον είναι ο ηθικά λάθος. Εκτός αν τον εκβιάζουν ότι δεν θα του δώσουν ούτε τα δεδουλευμένα.
Μάλλον ότι ο Σκουρτόπουλος θέλει αποζημίωση για να σπάσει το συμβόλαιο του που ισχύει μέχρι το 2023.
Η ομοσπονδία δεν διαπραγματεύεται καν για αποζημίωση καθώς δεν αναγνωρίζει το συμβόλαιο επειδή υπογράφθηκε από την προσωρινή διοίκηση.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 12:39 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Οκτ 19, 2021 12:27 pm


Τρεις έχουν γράψει (ο ένας γράφει για άλλο θέμα) ήδη κατά του Λιόλιου, αν δεν κάνω λάθος ο Σκουντής ήταν ο πιο ουδέτερος προς τον Βασιλακόπουλο. Οι άλλοι δύο ήταν κατά του και ήθελαν να φύγει. Ο ένας εξ αυτών αφήνει υπόνοιες ότι το ίδιο έγινε και με την εθνική γυναικών.

https://www.overfm.gr/eok-to-elliniko-p ... alamariou/

https://www.gazzetta.gr/basketball/prok ... is-kanenas

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα
Σκουρτόπουλος είχε συμφωνήσει το 2019 με τη διοίκηση Βασιλακόπουλου για τετραετή συνεργασία (για τα «παράθυρα» και την Εθνική Νέων ή τη θέση του βοηθού στο …θερινό τμήμα της Ανδρών), αλλά ο ίδιος ο Βασιλακόπουλος ζήτησε να μειωθεί το συμβόλαιο κατά το ήμισυ, ένεκα των εκλογών.

Ωστόσο, συμφωνήθηκε προέκταση του συμβολαίου τον περασμένο Μάιο, μετά από εισήγηση του Ρικ Πιτίνο. Ο Λιόλιος ισχυρίζεται ότι δεν είναι νόμιμες οι υπογραφές μίας προεκλογικής διοίκησης και δεν τις αναγνωρίζει. Η συνέχεια θα δοθεί προφανέστατα στα δικαστήρια.
Δεν ήξερα ότι το συμβόλαιο του Σκουρτάπουλου είχε υπογραφεί επί προσωρινής διοίκησης (τότε κι αν είχε κάνει το παλιό καθεστώς "ομορφιές".)

Αν είναι έτσι, παίζει να τα πάρω πίσω αυτά που έγραψα.
Τώρα θα του έλεγα: 'Δώσαμεεεεεεεε κύριοι.
Όσοι προλάβατε την μπανανία, προλάβατε."

Και πιθανότατα αυτό θα του πουν και τα δικαστήρια.

- Ο Σκουντής ναι προς το ουδέτερος ήταν. ΄Κάποιος μπορεί να το πει κι "ισαποστάκιας". :) Σε αντίθεση με τον μακαρίτη τον Συρίγο και τον Παπαδογιάννη.

tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 1:14 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Οκτ 19, 2021 12:39 pm
ssoulliss έγραψε:
Τρί Οκτ 19, 2021 12:27 pm


Τρεις έχουν γράψει (ο ένας γράφει για άλλο θέμα) ήδη κατά του Λιόλιου, αν δεν κάνω λάθος ο Σκουντής ήταν ο πιο ουδέτερος προς τον Βασιλακόπουλο. Οι άλλοι δύο ήταν κατά του και ήθελαν να φύγει. Ο ένας εξ αυτών αφήνει υπόνοιες ότι το ίδιο έγινε και με την εθνική γυναικών.

https://www.overfm.gr/eok-to-elliniko-p ... alamariou/

https://www.gazzetta.gr/basketball/prok ... is-kanenas

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα

Δεν ήξερα ότι το συμβόλαιο του Σκουρτάπουλου είχε υπογραφεί επί προσωρινής διοίκησης (τότε κι αν είχε κάνει το παλιό καθεστώς "ομορφιές".)

Αν είναι έτσι, παίζει να τα πάρω πίσω αυτά που έγραψα.
Τώρα θα του έλεγα: 'Δώσαμεεεεεεεε κύριοι.
Όσοι προλάβατε την μπανανία, προλάβατε."

Και πιθανότατα αυτό θα του πουν και τα δικαστήρια.

- Ο Σκουντής ναι προς το ουδέτερος ήταν. ΄Κάποιος μπορεί να το πει κι "ισαποστάκιας". :) Σε αντίθεση με τον μακαρίτη τον Συρίγο και τον Παπαδογιάννη.
Που ακούστηκε νέα διοίκηση να θέλει να βάλει δικούς της ανθρώπους κανονικά πρέπει να κρατήσει και τον τσαγκρώνη και σια !! Δεν έχουμε τόση κοντή μνήμη για την αγιοποίηση του παλιού καθεστώτος
Ο Παπαδογιάννης από τότε που βγήκε ο Λιόλιος γράφει εναντίον του.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2584
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 1:32 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Οκτ 19, 2021 12:27 pm
basket72 έγραψε:
Τρί Οκτ 19, 2021 12:16 pm
Ένα άρθρο του Βασίλη ¨διάβολε¨Σκουντή έχω διαβάσει κι ένα σχόλιο του Ssoulis, άρα δεν την ξέρω και σε βάθος την υπόθεση.
Λογικά, όμως ο Σκουρτόπουλος έχει συμβόλαιο σε ισχύ και ζητάει κάποια λεφτά. Λογικό και δίκιο μου φαίνεται, άσχετα με τη γνώμη που έχω γι΄αυτόν ( που δεν είναι καλή).

Ήθελε(πιθανότατα) κάποιον άλλον χειρισμό από την ΕΟΚ.
Τρεις έχουν γράψει (ο ένας γράφει για άλλο θέμα) ήδη κατά του Λιόλιου, αν δεν κάνω λάθος ο Σκουντής ήταν ο πιο ουδέτερος προς τον Βασιλακόπουλο. Οι άλλοι δύο ήταν κατά του και ήθελαν να φύγει. Ο ένας εξ αυτών αφήνει υπόνοιες ότι το ίδιο έγινε και με την εθνική γυναικών.

https://www.overfm.gr/eok-to-elliniko-p ... alamariou/

https://www.gazzetta.gr/basketball/prok ... is-kanenas

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα
Σκουρτόπουλος είχε συμφωνήσει το 2019 με τη διοίκηση Βασιλακόπουλου για τετραετή συνεργασία (για τα «παράθυρα» και την Εθνική Νέων ή τη θέση του βοηθού στο …θερινό τμήμα της Ανδρών), αλλά ο ίδιος ο Βασιλακόπουλος ζήτησε να μειωθεί το συμβόλαιο κατά το ήμισυ, ένεκα των εκλογών.

Ωστόσο, συμφωνήθηκε προέκταση του συμβολαίου τον περασμένο Μάιο, μετά από εισήγηση του Ρικ Πιτίνο. Ο Λιόλιος ισχυρίζεται ότι δεν είναι νόμιμες οι υπογραφές μίας προεκλογικής διοίκησης και δεν τις αναγνωρίζει. Η συνέχεια θα δοθεί προφανέστατα στα δικαστήρια.
Ο Παπαδογιαννης από πρώτη μέρα της νέας διοίκησης (αν και πήρε τηλέφωνο από τους πρώτους να συγχαρεί τον νέο πρόεδρο) βγάζει έναν ανεξήγητα πρόωρο αρνητισμό, μιας και δεν έχουμε ακόμα επαρκή δείγματα γραφής από την νέα διοίκηση. Επειδή είμαι καλοπροαίρετος θα το θεωρήσω δείγμα ανυπομονησίας για βελτίωση του Ελληνικού μπάσκετ

Ο Κογκαλιδης από την άλλη ήταν φανερά ταγμένος υπέρ της υποψηφιότητας Φασουλα (ραβοντας κουστούμι) σε σημείο που μετά την στήριξη Γκάλη δήλωσε ευθαρσώς ότι δεν πρέπει να γίνουν καν εκλογές. Ευτυχώς για την πλειοψηφία των σωματείων (όπως φάνηκε) δεν εισακούστηκε.

Για την κατάντια του Ελληνικού μπάσκετ μεγάλη ευθύνη φέρουν και οι δημοσιογράφοι. Όχι οι συγκεκριμένοι, μην παρεξηγηθώ, γενικά μιλάω

Όσο για τον Σκουρτοπουλο, ήταν γενική πρακτική του πρώην προέδρου να βολεύει τα βαφτιστήρια του. Έστω και λίγο πριν τις εκλογές. Είναι δικαίωμα της εκάστοτε διοίκησης να εφαρμόζει το πλάνο της, με τα στελέχη που αυτή πιστεύει καλύτερα ότι το εξυπηρετούν. Εφόσον πιστεύει ότι δεν της κάνει ο Σκουρτοπουλος έχει το δικαίωμα να τον απομακρύνει. Φυσικά τηρώντας τον νόμο.

Μόνο που τα λεφτά για τα οποία μιλάμε, είναι όλων και η διαχείριση τους πρέπει να είναι αγαστή.

2
2 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 1:53 pm

shtarkws έγραψε:
Τρί Οκτ 19, 2021 1:32 pm
ssoulliss έγραψε:
Τρί Οκτ 19, 2021 12:27 pm


Τρεις έχουν γράψει (ο ένας γράφει για άλλο θέμα) ήδη κατά του Λιόλιου, αν δεν κάνω λάθος ο Σκουντής ήταν ο πιο ουδέτερος προς τον Βασιλακόπουλο. Οι άλλοι δύο ήταν κατά του και ήθελαν να φύγει. Ο ένας εξ αυτών αφήνει υπόνοιες ότι το ίδιο έγινε και με την εθνική γυναικών.

https://www.overfm.gr/eok-to-elliniko-p ... alamariou/

https://www.gazzetta.gr/basketball/prok ... is-kanenas

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα

Ο Παπαδογιαννης από πρώτη μέρα της νέας διοίκησης (αν και πήρε τηλέφωνο από τους πρώτους να συγχαρεί τον νέο πρόεδρο) βγάζει έναν ανεξήγητα πρόωρο αρνητισμό, μιας και δεν έχουμε ακόμα επαρκή δείγματα γραφής από την νέα διοίκηση. Επειδή είμαι καλοπροαίρετος θα το θεωρήσω δείγμα ανυπομονησίας για βελτίωση του Ελληνικού μπάσκετ

Ο Κογκαλιδης από την άλλη ήταν φανερά ταγμένος υπέρ της υποψηφιότητας Φασουλα (ραβοντας κουστούμι) σε σημείο που μετά την στήριξη Γκάλη δήλωσε ευθαρσώς ότι δεν πρέπει να γίνουν καν εκλογές. Ευτυχώς για την πλειοψηφία των σωματείων (όπως φάνηκε) δεν εισακούστηκε.

Για την κατάντια του Ελληνικού μπάσκετ μεγάλη ευθύνη φέρουν και οι δημοσιογράφοι. Όχι οι συγκεκριμένοι, μην παρεξηγηθώ, γενικά μιλάω

Όσο για τον Σκουρτοπουλο, ήταν γενική πρακτική του πρώην προέδρου να βολεύει τα βαφτιστήρια του. Έστω και λίγο πριν τις εκλογές. Είναι δικαίωμα της εκάστοτε διοίκησης να εφαρμόζει το πλάνο της, με τα στελέχη που αυτή πιστεύει καλύτερα ότι το εξυπηρετούν. Εφόσον πιστεύει ότι δεν της κάνει ο Σκουρτοπουλος έχει το δικαίωμα να τον απομακρύνει. Φυσικά τηρώντας τον νόμο.

Μόνο που τα λεφτά για τα οποία μιλάμε, είναι όλων και η διαχείριση τους πρέπει να είναι αγαστή.
Λογικό είναι ο Λιόλιος να βάλει αυτούς που νομίζει ότι εξυπηρετούν το σχέδιο του, μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε. Αν και καλό είναι να τα βρούνε και να υπάρχει συναινετική λύση του συμβολαίου του. Η προηγούμενη διοίκηση προσπάθησε να δεσμεύση τη νέα διοίκηση σε διάφορα θέματα, αναγκαστικά ο Λιόλιος θα πρέπει να σπάσει αυγά . Προσωπικά ήθελα να βγεί ο Φασούλας και θα ήθελα να δω τους παλιούς παίκτες στη διοίκηση της ΕΟΚ(περισσότερο βέβαια ήθελα να φύγει το παλιό καθεστώς), από τη στιγμή που βγήκε ο Λιόλιος θα πρέπει να αφεθεί να εφαρμόσει το σχέδιο του για το μπάσκετ ( η πορεία του στο προμηθέα θετικό πρόσημο είχε) και ήταν πολύ θετικό ότι έδωσε ρόλο και σε στελέχη της αντιπολίτευσης.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”