ΕΟΚ - Διοικητικά

Συντονιστής: Captains

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 05, 2022 1:50 pm

Pat Riley έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 9:48 am
ssoulliss έγραψε:
Τρί Ιαν 04, 2022 4:01 pm
Στοχεύει η καινούρια διοίκηση στη διοργάνωση του FIBA World Cup το 2027, λένε. Τότε θα συμπληρώνουμε 30 χρόνια από την τελευταία φορά που διοργανώσαμε κάτι μεγάλο. Δηλαδή μια ολόκληρη γεννιά δεν ευτύχησε να δει μια διοργάνωση από κοντά (εμείς ήμασταν τυχεροι είδαμε τρεις).

Αν το οικονομικό μπορεί να αντιμετωπισθεί και εφόσον έχουμε τον Ζαγκλή στην ηγεσία της FIBA ίσως να είναι ένα καλό boost για το άθλημα. :bball:
Ειμαι με τα μπούνια υπέρ στη διοργάνωση τουρνουά μπάσκετ αλλά για ποια γήπεδα μιλάμε?? Πλην του ΟΑΚΑ το επόμενο μεγάλο γήπεδο είναι το ΣΕΦ το οποίο είναι ρημάδι και τελείως αντιμπασκετικό. Τα Λιόσια πιθανόν να θεωρούνται μικρής χωρητικότητας.

Μια διόρθωση, 29 χρόνια θα έχουν συμπληρωθεί. Είχαμε διοργανώσει το Μουντομπάσκετ του 98
Θα μπορουσε να χωριστουν οι ομιλοι σε διαφορετικες πολεις οχι ολα αθηνα. Π,χ Θεσσαλονικη-Πατρα-Ηρακλειο-Λαρισα-Βολος μπορουν να φιλοξενησουν ευκολα ομιλους.

Η τελικη φαση με τα νοκ αουτ μπορει να γινει μονο σε ΟΑΚΑ ή σε ΟΑΚΑ και Θεσσαλονικη.

Βεβαια δεν ξερω αν χρειαζεται ελαχιστη χωρητικοτητα σε γηπεδα για να φιλοξενησει αγωνα, αλλα π.χ στο τοφαλος που ειναι 5000 (ισως και παραπανω) δεν νομιζω να μην ειναι ενταξει, εξαλλου ποια γηπεδα εχουν πανω απο τοσους φιλαθλους σε ομιλους που δεν παιζει η γηπεδουχος ομαδα;

Σε σχεση με το τι ανταγωνισμο θα εχουμε, τοτε ναι μαλλον χανουμε, βεβαια η ιδεα να μπει και η Κυπρος μεσα και να παρει 2 ομιλους και ισως 2 ματς νοκ αουτ ειναι μια χαρα ιδεα. Ξερουμε τι γηπεδα εχει η Κυπρος;

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tracy Mac την Τετ Ιαν 05, 2022 1:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 05, 2022 1:51 pm

Ωραία θα ταν.

Να μας φτιάξουν και νέο γήπεδο σεμας τους Ολυμπιακούς οπως με το Καραϊσκάκη :p

Υποτίθεται εθνικό άθλημα το μπάσκετ και έχουν μείνει το ελληνικό και το Γαλάτσι να ρημαζουν.

Ειδικά το Γαλάτσι γιατί δεν το πήρε η ΑΕΚ και τρέχουν στα Λιόσια;

Θα μπορούσε να παίξει ίσως και Ελλάδα-Τουρκία συμμαχία ή να το συνδιοργανωσουμε με καμία Σερβία. Αν και μάλλον θα άξιζε περισσότερο για ευρωμπασκετ να οργανωθεί ένα σε όλη την Βαλκανική μπουρλότο!)

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3225
Δημοσιεύσεις: 6043
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 05, 2022 2:02 pm

Νομίζω μια εκ των προϋποθέσεων είναι και αεροδρόμιο, κάτι που π.χ. η Πάτρα με την Λάρισα δεν διαθέτουν.

Πέρα από το οικονομικό κομμάτι που νομίζω δεν το έχουμε, θεωρώ πως δύσκολα θα φτιάξουμε καλό φάκελο για τη διοργάνωση. Πάντως καλό είναι να γίνει μια προσπάθεια.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 07, 2022 8:51 am

PeristeriBCfan έγραψε:
Σάβ Δεκ 04, 2021 8:18 am
Θα με δείτε σπάνια να γράφω στα διοικητικά, καθώς η όλη κατάσταση είναι περίπλοκη κι γενικά περίεργη, όμως άμα ισχύει το παρακάτω κείμενο, πρόκειται για πολύ άσχημη κίνηση από την τωρινή διοίκηση για έναν άρρωστο άνθρωπο που μας άφησε νικημένος από την επάρατη νόσο...

https://www.sdna.gr/mpasket/907288_ntro ... rafeio-eno
Επαναφέρω το θέμα, δεν ξέρω τι ενέργειες έχει κάνει η ΕΟΚ, αν έχει ζητήσει συγγνώμη από τους συγγενείς του προσωπικά, (γιατί δημόσια δεν έχω δει κάτι) απλώς πέτυχα τα υστερόγραφα του Καλκαβούρα όπου αντιγράφω χωρίς δικό μου σχολιασμό:

"Υγ.3: Επειδή πολλοί οι αναγνώστες έχουν ζητήσει επισταμένως να πάρω θέση για τον χειρισμό της ΕΟΚ, ως προς την λύση της συνεργασίας με τον συγχωρεμένο Δημήτρη Καρβέλα (σε μία χρονική στιγμή που όλοι οι μπασκετικοί γνωρίζαμε τις δύσκολες μέρες που περνούσε), έχω να καταθέσω τα εξής:
Υγ.4: Προτίμησα να μην την σχολιάσω όταν το θέμα ήταν "ζεστό", γιατί εκτιμώ ότι μία τέτοια "συζήτηση" συνήθως αμαυρώνει την μνήμη του εκλιπόντος και αποπροσανατολίζει τους οικείους του από την ατμόσφαιρα πένθους και τον φόρο τιμής που αποτίνουν για την απώλειά τους.
Υγ.5: Επί της ουσίας, όμως, πρόκειται για ατυχή χειρισμό, του υπαλλήλου που ανέλαβε την υπόθεση, ο οποίος δεν γνώριζε πράγματα και καταστάσεις για τους παραλήπτες των εξωδίκων αλλά και του υπευθύνου της συγκεκριμένης ενέργειας, που όφειλε να γνωρίζει πρόσωπα και πράγματα και να αποφύγει ένα τέτοιο αυτογκόλ. Το σοβαρό λάθος που έγινε, όμως, σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι ήταν ηθελημένο ή ότι η νέα τάξη πραγμάτων στην ομοσπονδία, χαρακτηρίζεται από έλλειψη ανθρωπιάς ή "ρεβανσισμό" όπως ορισμένοι έσπευσαν αμέσως να της καταλογίσουν. "

Πηγή: https://www.gazzetta.gr/basketball/bask ... po-episima

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2378
Δημοσιεύσεις: 7016
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 08, 2022 12:41 pm

https://www.basket.gr/webradio/

https://live24.gr/radio/elomkal


Ξεκίνησε το webradio της ΕΟΚ. Το σημερινό πρόγραμμα. Ευχαριστη θεματολογία όσο το ακούω και ξεκάθαρα μια γωνία μόνο για μπασκετικούς. Θα περιμένω την εκπομπή που θα μιλήσει για τα δρώμενα όλης της ελλάδος στις 4.

Τρίτη 08 Μαρτίου
12.00-14.00 Είμαστε στον αέρα (Γιάννης Λαμπίρης, Εβίνα Μάλτση, Σοφία Γιαλλελή)

14.00-16.00 Αμεσο ριπλέι (Ελενα Βογιατζή, Γιώργος Βαλαβάνης)

16.00-18.00 Κάθε πόλη μια μπασκέτα (Αργύρης Παγαρτάνης)

3
3 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 08, 2022 4:43 pm

Δυστυχως :mrgreen: ηταν πολυ ωραια - και λεω δυστυχως γιατι λειπει η δυνατοτητα να ακουσεις το προγραμμα του σταθμου recorded. Σημερα μπορεσα να τους ακουσω γιατι δεν δουλευα αλλα αυτο δεν θα ισχυει αλλες φορες και πιστευω οτι αυτο το προβλημα θα το εχουν και αλλοι.
Δεν μπορουν τουλαχιστον να βαλουν σε επαναληψη το προγραμμα της ημερας μετα που τελειωνει ο Παγαρτανης :banana: ?

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2378
Δημοσιεύσεις: 7016
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 08, 2022 10:03 pm

Spectator έγραψε:
Τρί Μαρ 08, 2022 4:43 pm
Δυστυχως :mrgreen: ηταν πολυ ωραια - και λεω δυστυχως γιατι λειπει η δυνατοτητα να ακουσεις το προγραμμα του σταθμου recorded. Σημερα μπορεσα να τους ακουσω γιατι δεν δουλευα αλλα αυτο δεν θα ισχυει αλλες φορες και πιστευω οτι αυτο το προβλημα θα το εχουν και αλλοι.
Δεν μπορουν τουλαχιστον να βαλουν σε επαναληψη το προγραμμα της ημερας μετα που τελειωνει ο Παγαρτανης :banana: ?
Έχουν ένα εμαιλ όπου μπορείς να το προτείνεις. Και εμένα θα με άρεσε η φάση με κανένα mix cloud.

Ωραία θεματολογία. Ειδικά όταν έκανε πέρασμα από όλη την Ελλάδα. Λογικά θα έχει ενδιαφέρον με τις αναφορές στα πλειοφς ανά ένωση μαζεμένα όλα σε μια εκπομπή.

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 08, 2022 11:37 pm

ssoulliss έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 2:02 pm
Νομίζω μια εκ των προϋποθέσεων είναι και αεροδρόμιο, κάτι που π.χ. η Πάτρα με την Λάρισα δεν διαθέτουν.

Πέρα από το οικονομικό κομμάτι που νομίζω δεν το έχουμε, θεωρώ πως δύσκολα θα φτιάξουμε καλό φάκελο για τη διοργάνωση. Πάντως καλό είναι να γίνει μια προσπάθεια.
Θα διαφωνήσω και με τις δύο εκτιμήσεις σου αγαπητέ.

Στο πρώτο, ακόμη και σε ΟΑ έγιναν αγωνίσματα σε Βόλο και Λάρισα (πχ ποδόσφαιρο), ίσως και Πάτρα, χωρίς να έχουν αεροδρόμιο (καλό ο Βόλος έχει και με κάποιες διεθνείς πτήσεις σχετικά πρόσφατα). Δε νομίζω ότι η διοργάνωση της FIBA έχει περισσότερες απαιτήσεις από τους ΟΑ.

Στο δεύτερο, εγώ θυμάμαι να διαβάζω άρθρα για το πόσο επικερδή ήταν και το Παγκόσμιο και το Εφήβων και το Ευρωμπάσκετ που διοργάνωσε η χώρα. Μια χαρά θα είναι το οικονομικό κομμάτι. Και μια χαρά χώρα είναι η Ελλάδα για τέτοια διοργάνωση: έχει know how, έχει μπασκετικό κόσμο που πάει στο γήπεδο να δει ακόμη και πανευρωπαϊκά εφήβων, είναι ιδανική και για συνδυασμό με διακοπές για την εποχή, έχει υποδομές (με ένα ρεκτιφιές μια χαρά θα είναι και ίσα-ίσα που τέτοιες διοργανώσεις δίνουν τρομερό boost σε παλιές υποδομές, έχει τουριστικές υποδομές που να μπορούν να στηρίξουν το πρότζεκτ, έχει στήριξη μέσα στη FIBA, έχει δίψα για μεγάλη διοργάνωση, είναι ασφαλέστατη και δεν αποτελεί και στόχο τρομοκρατικών ενεργειών, έχει και τη Δώρα Παντέλη να τη βάλουμε υπεύθυνη επικοινωνίας να τρελαθεί η υφήλιος να ούμε, έχει και σούπερ σταρ ΝΒΑερ. Καλύτερη χώρα για τέτοια διοργανωση δεν μπορώ να φανταστώ.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3225
Δημοσιεύσεις: 6043
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 09, 2022 4:18 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Μαρ 08, 2022 11:37 pm
ssoulliss έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 2:02 pm
Νομίζω μια εκ των προϋποθέσεων είναι και αεροδρόμιο, κάτι που π.χ. η Πάτρα με την Λάρισα δεν διαθέτουν.

Πέρα από το οικονομικό κομμάτι που νομίζω δεν το έχουμε, θεωρώ πως δύσκολα θα φτιάξουμε καλό φάκελο για τη διοργάνωση. Πάντως καλό είναι να γίνει μια προσπάθεια.
Θα διαφωνήσω και με τις δύο εκτιμήσεις σου αγαπητέ.

Στο πρώτο, ακόμη και σε ΟΑ έγιναν αγωνίσματα σε Βόλο και Λάρισα (πχ ποδόσφαιρο), ίσως και Πάτρα, χωρίς να έχουν αεροδρόμιο (καλό ο Βόλος έχει και με κάποιες διεθνείς πτήσεις σχετικά πρόσφατα). Δε νομίζω ότι η διοργάνωση της FIBA έχει περισσότερες απαιτήσεις από τους ΟΑ.

Στο δεύτερο, εγώ θυμάμαι να διαβάζω άρθρα για το πόσο επικερδή ήταν και το Παγκόσμιο και το Εφήβων και το Ευρωμπάσκετ που διοργάνωσε η χώρα. Μια χαρά θα είναι το οικονομικό κομμάτι. Και μια χαρά χώρα είναι η Ελλάδα για τέτοια διοργάνωση: έχει know how, έχει μπασκετικό κόσμο που πάει στο γήπεδο να δει ακόμη και πανευρωπαϊκά εφήβων, είναι ιδανική και για συνδυασμό με διακοπές για την εποχή, έχει υποδομές (με ένα ρεκτιφιές μια χαρά θα είναι και ίσα-ίσα που τέτοιες διοργανώσεις δίνουν τρομερό boost σε παλιές υποδομές, έχει τουριστικές υποδομές που να μπορούν να στηρίξουν το πρότζεκτ, έχει στήριξη μέσα στη FIBA, έχει δίψα για μεγάλη διοργάνωση, είναι ασφαλέστατη και δεν αποτελεί και στόχο τρομοκρατικών ενεργειών, έχει και τη Δώρα Παντέλη να τη βάλουμε υπεύθυνη επικοινωνίας να τρελαθεί η υφήλιος να ούμε, έχει και σούπερ σταρ ΝΒΑερ. Καλύτερη χώρα για τέτοια διοργανωση δεν μπορώ να φανταστώ.
Δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις, άλλωστε στην προηγούμενη σελίδα έχω εκφράσει την επιθυμία μου να διοργανώσουμε κάτι ύστερα από τόσα χρόνια.

Για να σου κάνω αντιπαράθεση :P , πιστεύω ότι άλλο η ανάθεση Ολυμπιακών Αγώνων σε μια πόλη (άσχτεα που το κόστος βαραίνει τη χώρα) και άλλο η ανάθεση ενός Μουντιάλ ή Μουντομπάσκετ σε μια χώρα ή σε 4-5 πόλεις. Τι εννοώ: Στην πρώτη περίπτωση η πόλη είναι υποχρεωμένη να φιλοξενήσει π.χ. το ποδόσφαιρο σε άλλες πόλεις ή την ιστιοπλοϊα μακρυά, όμως η βάση των αγώνων είναι το Ολυμπιακό χωριό. Στο Μουντομπάσκετ η διοργάνωση μπορει να είναι πόλη και γήπεδο ή χώρα και γήπεδο όπως θα γίνει του χρόνου. Αυτό ίσως να απαιτεί στη χειρότερη περίπτωση, κοντινό αεροδρόμιο.

Για το οικονομικό, έχεις δίκιο σε ό, τι γράφεις η ένσταση μου αφορά το κομμάτι της διοργάνωσης και των υπερκοστολογήσεων που δυστυχώς έχουμε μια κακή "παράδοση" σαν χώρα.

Τα τελευταία Μουντομπάσκετ (από το 2006 και δώθε) από ότι παρατήρησα κάθε διοργανώτρια είχε τουλάχιστον ένα νεοτευκτο γήπεδο. Λες λοιπόν να μας αναθέσουν διοργάνωση το 2027, με 25+ ετών αρένες; Μακάρι να γίνει!

- Η Ιαπωνία, το 2006, είχε τη καινούρια τότε Saitama Super Arena.
- Η Τουρκία είχε τρία καινούρια γήπεδα: Στη Σμύρνη, στην Άγκυρα και το Sinan Erdem Dome στην Κωνσταντινούπολη.
- Στην Ισπανία γηπεδάρες είχαν όμως έβαλαν στο παιχνίδια τη αρένα στο Μπιλμπάο και το καινούριο στα Κανάρια νησιά.
- Να μην αναφέρουμε για την Κίνα το 2019 ή για το προσεχές που θα γίνει στις Φιλιππίνες και την Ιαπωνία.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 09, 2022 7:04 pm

Θεωρώ αδύνατο να γίνουν καινούργια γήπεδα, ούτε είναι απαρατήρητο. Μετά το τουρνουά ποιος θα τα χρησιμοποιεί/συντηρεί;

Μην σχολιάσουμε το χάλι των Ολυμπιακών ακινήτων. Κάθε σύγκριση με το Μόναχο είναι καταθλιπτική.

Όμως η ανακαίνιση/εκμοντερνοποιηση κάποιων γηπέδων δεν θα ήταν άσχημη εξέλιξη

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6462
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 09, 2022 8:56 pm

Η χώρα έχει 3 γήπεδα υψηλών προδιαγραφών (ΟΑΚΑ, ΣΕΦ, Ηράκλειο) και αλλά 3 εν δυνάμει με κάποιες βελτιώσεις (Πυλαία, Πάτρα, Γιάννενα αν μεταφερθεί εκεί το λυόμενο του Ελληνικού) που θα μπορούσαν να αποτελέσουν μια καλή βάση για διοργάνωση τελικής φάσης τουρνουά αντρών. Γήπεδα που έτσι κι αλλιώς υπάρχουν ήδη, δεν χρειάζονται μεγάλο κόστος βελτιώσεων, και μετά το τουρνουά δεν θα ερημώσουν. Για παγκόσμιο δεν ξέρω, είναι και λίγο μεγάλο το οικονομικό βάρος και μπορεί να μην είναι εφικτό να γίνουν τελικά φάσεις σε γήπεδα 5-6 χιλιάδων θέσεων μόνο.

Αλλά για ένα Ευρωμπάσκετ, ακόμα και σε συνδιοργάνωση με άλλη χώρα, νομίζω είναι κάτι που πρέπει να κυνηγήσουμε στο σύντομο μέλλον. Υπάρχουν άτομα όπως ο Ζαγκλης που θα μπορούσαν να στηρίξουν την υποψηφιότητα μας, υπάρχει νέος αέρας λόγω της καινούριας διοίκησης, και θα ήταν και μεγάλο ατού αν και η πολιτεία στήριζε ενεργά την υποψηφιότητα (όπως π.χ. με το ράλι Ακρόπολις).

1
1 Εικόνα
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 09, 2022 10:09 pm

Σε 3 χρόνια (λογικά) θα υφίσταται το νέο Νεοσμυρνιώτικο γήπεδο

0
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 10, 2022 12:44 am

polykos έγραψε:
Τετ Μαρ 09, 2022 10:09 pm
Σε 3 χρόνια (λογικά) θα υφίσταται το νέο Νεοσμυρνιώτικο γήπεδο
polykos έγραψε:
Τετ Μαρ 09, 2022 10:09 pm
Σε 3 χρόνια (λογικά) θα υφίσταται το νέο Νεοσμυρνιώτικο γήπεδο
Για το οποίο τι ξέρουμε; Χωρητικότητα, προδιαγραφές;

Στο θέμα των γηπέδων συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Και άχρηστο και αχρείαστο είναι να φτιάξουμε καινούργια, οι άλλοι ίσως εφτιαξαν επειδή δεν είχαν. Εμείς με ένα καλό ρεκτιφιέ μια χαρά είμαστε.

Παρεμπιπτόντως στο Ευρωμπάσκετ είναι πιο εύκολο να γεμίσεις τα γήπεδα, λόγω γειτνίασης με τις συμμετέχουσες χώρες, πχ οι Λιθουανοί χαλαρά στέλνουν 2-3 χιλιάδες άτομα στην Αθήνα, στις Φιλιππίνες και την Αυστραλία δε θα στείλουν τόσους φαντάζομαι.

Βέβαια από την άλλη, θα υπάρχουν συμμετέχουσες χώρες που διαθέτουν ισχυρή παρουσία αποδήμων στην Ελλάδα. Η Νιγηρία ή οι Φιλιππίνες ας πούμε θα μαζέψουν κόσμο, είναι και κοινότητες εδραιωμένες στη χώρα, με αρκετούς ανθρώπους που έχουν την οικονομική επιφάνεια να πάνε και 2 και σε 3 και σε 5 ματς. Από τις μπασκετικότερες χώρες στον κόσμο είμαστε με MVP ΝΒΑερ, δε γίνεται να παρακαλάμε να διοργανώσουμε τη Eurovision και να μη χτυπάμε Ευρωμπάσκετ.

Τώρα για την υπερκοστολόγηση, όχι ότι υποτιμώ την ελληνική απατεωνιά/δαιμόνιο/λιγουρίαση, αλλά πόσα να φάνε πια από ένα βάψιμο, ένα παρκέ και δυο οθόνες πια; Εγώ πιστεύω μια χαρά κερδοφόρα θα είναι η διοργάνωση αν την πάρουμε και με πολλές πολλαπλασιαστικά θετικές επιπτώσεις.

Από τις μπασκετικότερες χώρες στον κόσμο είμαστε. Δε γίνεται να παρακλάμε να κερδίσουμε για να διοργανώσουμε τη Γιουροβίζιον (S.A.G.A.P.O :obey: ) και να μη χτυπάμε ένα Μουντομπάσκετ. Ολυμπιακή χώρα είμαστε, φορ γκαντ'ς σέηκ. (shake shake shake shake shake it mi amor).

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 10, 2022 9:30 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Μαρ 10, 2022 12:44 am

Τώρα για την υπερκοστολόγηση, όχι ότι υποτιμώ την ελληνική απατεωνιά/δαιμόνιο/λιγουρίαση, αλλά πόσα να φάνε πια από ένα βάψιμο, ένα παρκέ και δυο οθόνες πια;
Καλά και μόνο με αυτό που λες την ...υποτιμάς και μάλιστα πολύ αλλά σε ....συγχωρώ. :D
Δρόμος στην Κρήτη 500 μέτρα χρειάστηκε κοντά στα 2 χρόνια και μερικά εκατομμύρια για να διορθωθεί υποτίθεται, ούτε τούνελ, ούτε γέφυρες, ούτε ανισόπεδο και αφού διορθώθηκε ήταν και ...στενότερος από πριν, και μετά το off topic που είπα τον καημό μου. Μπορούνε να φάνε πολλά από τις μελέτες από άχρηστα πράγματα, το ζήτημα είναι ποιος θα δώσει τα χρήματα.
Ένα Ευρωπαϊκό πάντως μπορούμε να το κάνουμε συμφωνώ κι εγώ.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 10, 2022 10:37 am

To ΟΑΚΑ μια χαρά γήπεδο είναι για να φιλοξενήσουμε έναν όμιλο ευρωπαικού ή μουντομπάσκετ και χωρίς έξοδα. Ως εναλλακτικές υπάρχει το ηράκλειο, η πυλαία και το κλειστό του ελληνικού που θα μεταφερθεί στα γιάννενα, ακόμη και το σεφ( μια χαρά γίνονται αγώνες ευρωλίγκας). όχι άλλα κλειστά γήπεδα μπάσκετ που δεν θα τα χρησιμοποιεί κανένας

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”