Προκριματικά Ευρωμπάσκετ 2021 - Αγώνες Εθνικής

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2378
Δημοσιεύσεις: 7018
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 29, 2020 8:01 pm

Gino_Bill έγραψε:
Κυρ Νοέμ 29, 2020 6:49 pm
Ρε γαμώτο να μην έχουμε Βαγγέλη Ιωάννου να μας λέει για τον πίστολ Τζων. :shot:

Νομίζεις :mrgreen:


Πέρα από την πλάκα. Ήττες σαν την παραλίγο σημερινή καλό είναι να μην έρχονται. Αλλά αν είναι να ρθουν απο μια κακή αντίπαλο ( η οποία Βουλγαρία ηταν τίμια :peace: ) θα ηταν μια καλή ευκαιρία για ένα ξήλωμα την επομένη όλων αυτών που διοργάνωναν σόου με τον Ρικ Πιτίνο .... :banghead:

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gkostas37

 junior
Reactions: 61
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2020 8:08 pm
Τοποθεσία: Athens, Greece
Αγαπημένη θέση: SG, SF
Αγαπημένος παίκτης: Vince Carter
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 29, 2020 8:07 pm

SteveNashidis έγραψε:
Κυρ Νοέμ 29, 2020 8:01 pm
Gino_Bill έγραψε:
Κυρ Νοέμ 29, 2020 6:49 pm
Ρε γαμώτο να μην έχουμε Βαγγέλη Ιωάννου να μας λέει για τον πίστολ Τζων. :shot:

Νομίζεις :mrgreen:


Πέρα από την πλάκα. Ήττες σαν την παραλίγο σημερινή καλό είναι να μην έρχονται. Αλλά αν είναι να ρθουν απο μια κακή αντίπαλο ( η οποία Βουλγαρία ηταν τίμια :peace: ) θα ηταν μια καλή ευκαιρία για ένα ξήλωμα την επομένη όλων αυτών που διοργάνωναν σόου με τον Ρικ Πιτίνο .... :banghead:
Μπα... με τιποτα. Θα εφταιγαν ολοι εκτος απο αυτους. Τον εχουμε ξαναδει το εργο. Εδω ο Ντεντοπουλος και ο Σωτηριου (που ειναι και απο τους σοβαρους) μετα την ηττα απο Λετονια, μας ελεγαν να δουμε που εχασαν οι Σερβοι και οι Ισπανοι. Λες και το θεμα ειναι η ηττα και οχι η παρακμη που εχει μπει το ελληνικο μπασκετ.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 30, 2020 9:31 am

Η Εθνική ουσιαστικά χθες έπαιξε μπασκετ αλάνας, ο καθένας έκανε απο μόνος του ότι καλύτερο μπορούσε για την νίκη και αν ο Αθήναιου δεν έπαιρνε πρωτοβουλίες που μετατράπηκαν σε μεγάλα τρίποντα θα είχαμε χάσει. Τα παιδιά που φορούν το εθνόσημο έχουν τον απεριόριστο σεβασμό μας και άνευ όρων στήριξη.

Προφανώς στο πρόγραμμα υπάρχει και η ήττα και το πρόβλημα δεν θα ήταν το ενδεχόμενο μιας τέτοιας εστω και από μια χώρα χωρίς μπασκετική παράδοση. Το πρόβλημα είναι ότι αυτό που βλέπουμε αποτελεί το αποτέλεσμα του εδω και χρόνια μηδενικου εθνικού σχεδιασμού που μεταφράζεται σε ένα ανύπαρκτο μπασκετικό πλάνο και στην παραγωγή παικτών που δεν έχουν βάσεις για να αντεπεξέλθουν στο μπάσκετ του σήμερα.

Η επόμενη ημέρα στην Ομοσπονδία πρέπει να περιλαμβάνει ένα νέο αναπτυξιακό πρόγραμμα που θα ξεκινήσει από τα σχολεία και θα επεκταθεί σε κάθε ακαδημία που έχει το κάθε σωματείο με συνεχή υποστήριξη σε επίπεδο τεχνογνωσίας.

Πρέπει να ξεκινήσει το ελληνικό μπάσκετ να παράγει παίκτες που δεν θα έχουν σαν προσόν τους μόνο το φιλότιμο.

Διαφορετικά θα συμμετέχουμε σε αγώνες αυτοκινήτων με κάρο

6
6 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 890
Δημοσιεύσεις: 11171
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 30, 2020 12:54 pm

Xάζεψα λίγο το παιχνίδι με την Λετονία,και λιγότερο το παιχνίδι με την Βουλγαρία.
Με έπιασε κυριολεκτικά απογοήτευση,δεν ξέρω αν αυτό που έβλεπα ήταν για γέλια ή για κλάματα.
Μου θύμησε παιχνίδι Α2.Οι παίκτες μας,όσοι στελεχώνουν την Εθνική στα παράθυρα,είναι στην πλειοψηφία τους κατωτάτου επιπέδου.
Σίγουρα πρέπει να αλλάξουμε κατεύθυνση όσον αφορά την παραγωγική διαδικασία ,ωστόσο και πάλι δεν είναι και σίγουρο το αποτέλεσμα,γιατί πρέπει να υπάρχει και ταλέντο,το οποίο δεν φαίνεται οτι υπαρχει.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gkostas37

 junior
Reactions: 61
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2020 8:08 pm
Τοποθεσία: Athens, Greece
Αγαπημένη θέση: SG, SF
Αγαπημένος παίκτης: Vince Carter
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 30, 2020 9:19 pm

j-kidd13 έγραψε:
Δευ Νοέμ 30, 2020 12:54 pm
Xάζεψα λίγο το παιχνίδι με την Λετονία,και λιγότερο το παιχνίδι με την Βουλγαρία.
Με έπιασε κυριολεκτικά απογοήτευση,δεν ξέρω αν αυτό που έβλεπα ήταν για γέλια ή για κλάματα.
Μου θύμησε παιχνίδι Α2.Οι παίκτες μας,όσοι στελεχώνουν την Εθνική στα παράθυρα,είναι στην πλειοψηφία τους κατωτάτου επιπέδου.
Σίγουρα πρέπει να αλλάξουμε κατεύθυνση όσον αφορά την παραγωγική διαδικασία ,ωστόσο και πάλι δεν είναι και σίγουρο το αποτέλεσμα,γιατί πρέπει να υπάρχει και ταλέντο,το οποίο δεν φαίνεται οτι υπαρχει.
Μα δυστυχώς είναι επιπέδου Α2 ή στην καλύτερη ρολίστες Α1... Εν τω μεταξύ για να καταλάβουμε τι έρχεται από πίσω, έχουμε πιάσει σοβαρή κουβέντα για το αν θα έρθει ο 37αρης Σπανούλης πάλι στην Εθνική...

Σε ότι αφορά την κατεύθυνση στην παραγωγική διαδικασία, νομίζω δεν είναι τόσο απλή η λύση. Μιλάμε για μια μόδα που παίκτες 18-20 χρονών πάνε στο ΝΒΑ χωρίς σχεδόν καμία εμπειρία και στις πιο πολλές περιπτώσεις καίγονται. Παίκτες που άμα έμεναν Ευρώπη θα ήταν αρκετά τίμιοι!

Επιπλέον, οι μικρότερες ομάδες δεν έχουν κανένα όφελος στο να παράγουν παίκτες αφού με τα κλειστά συμβόλαια της EL, είναι πολύ λίγες οι ομάδες που έχουν λεφτά να βγουν στην αγορά και να αγοράσουν παίκτες απο τις μικρότερες. Συν ότι οι μικρές ομάδες, δεν έχουν κανέναν στόχο για Ευρώπη-έσοδα, για να πούμε ότι θα προσπαθήσουν να δημιουργήσουν παίκτες όπως έκανε πιο παλιά πχ το Περιστέρι, o Hρακλής κλπ.

Τέλος, οι κόντρα των 2 μεγάλων απο το 2008 και μετά πραγματικά κατέστρεψε το Ελληνικό μπάσκετ... Παιδομάζομα παιδιών 15 και 16 χρονών με το δέλεαρ των χρημάτων. Συμβόλαια σε παίκτες 19-20 χρονών που μόλις θα έκαναν το ξεπέταγμά τους, για να τους παρκάρουν τελικά στον πάγκο ή να παίζουν στις προπονήσεις. Και όλα αυτά για να μην πάρει ο αντίπαλος τον επόμενο Διαμαντίδη-Σπανούλη κλπ. Ξεχνώντας ότι αυτοί οι παίκτες, πρώτα έγιναν ηγέτες στον Ηρακλή ή το Μαρούσι και μετά έκαναν το step up...

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3226
Δημοσιεύσεις: 6044
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 30, 2020 9:45 pm

gkostas37 έγραψε:
Δευ Νοέμ 30, 2020 9:19 pm
Μα δυστυχώς είναι επιπέδου Α2 ή στην καλύτερη ρολίστες Α1... Εν τω μεταξύ για να καταλάβουμε τι έρχεται από πίσω, έχουμε πιάσει σοβαρή κουβέντα για το αν θα έρθει ο 37αρης Σπανούλης πάλι στην Εθνική...
Νόμιζα πως το έγραφες έτσι (επειδή το είχε πει ο Pittino) :D αλλά πράγματι ο Σπανούλης άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να παίξει στο προολυμπικό τουρνουά του Καναδά.



0
angel9

 sophomore
Reactions: 11
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2020 10:47 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γιώργος Πρίντεζης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 01, 2020 1:05 pm

Πώς τη βλέπετε την επανένταξη Σπανούλη στην εθνική;
Εγώ πιστεύω ότι στην περίπτωση που κατεβούμε πλήρεις και με έναν σοβαρό προπονητή, ο Σπανούλης είναι αυτό ακριβώς που χρειαζόμαστε επιπλέον

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3226
Δημοσιεύσεις: 6044
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 01, 2020 1:30 pm

angel9 έγραψε:
Τρί Δεκ 01, 2020 1:05 pm
Πώς τη βλέπετε την επανένταξη Σπανούλη στην εθνική;
Εγώ πιστεύω ότι στην περίπτωση που κατεβούμε πλήρεις και με έναν σοβαρό προπονητή, ο Σπανούλης είναι αυτό ακριβώς που χρειαζόμαστε επιπλέον
Δεν μιλάμε πλέον μόνο για επιστροφή Σπανούλη, αλλά για επιστροφές Σπανούλη-Ζήση-Μπουρούση. Αυτό το γράφει ο Σκουντής σήμερα.

Ζήσης:
Το σκέπτομαι. Δεν το αποκλείω. Είμαι ανοικτός να γυρίσω και εγώ και να συμπράξω στην προσπάθεια πρόκρισης στους Ολυμπιακούς αγώνες
Μπουρούσης:
Εφόσον μου ζητηθεί να είμαι παρών, εάν υπάρχουν οι προϋποθέσεις και βρίσκομαι στην κατάλληλη αγωνιστική κατάσταση, ναι, θα συνταχθώ κι εγώ. Μπορεί να με... έκραξαν μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο και να έχουν συμβεί διάφορα περιστατικά που με στενοχώρησαν, αλλά η Εθνική είναι ένα πολύ μεγάλο κομμάτι στην καριέρα μου και στη ζωή μου. Θα ήταν ωραίο να ξανασμίξουμε μαζί με τον Σπανούλη, τον Ζήση και τον Πρίντεζη
Τώρα τι να πεις :-| . Για δύο παίχνίδια μιλάμε, αρχικά. Το παιχνίδι του ομίλου με τον Καναδά (την Κίνα την κερδίζουμε εύκολα ή δύσκολα) και μετά τον ημιτελικό με έναν εκ των Τσεχία/Τουρκία/Ουρουγουάη.

Με βασικό τον Dorsey, και πίσω του σαν τέταρτο και πέμπτο γκαρντ να βοηθήσουν με την εμπειρία τους,την κλαση τους εγώ είμαι οκ. Αν είναι να πάμε με αυτούς σε βασικό ρόλο και τους Dorsey, Καλάθη, Σλούκα σε ψιλοδευτερεύοντα τότε δεν ψήνομαι. Για τον Μπουρούση τι να πεις; Μεγάλο παιχνίδι σε τουρνουά δεν έχει κάνει, το αντίθετο θα έλεγα έχει αποβεί εώς και αρνητικός σε κρίσιμα παιχνίδια (Τουρκία 2009, Ισπανία 2015, Κροατία 2016). Όμως εκεί έχουμε θέμα ειδικά στην περίπτωση που κανείς εκ των Αντετοκούνμπο δεν κατέβει. Αυτή τη στιγμή μόνο ο Παπαγιάννης υπάρχει.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 01, 2020 2:22 pm

Εγώ είμαι υπέρ και θα χαρώ αν κατεβούν

Μην αποθεωνουμε μονο τους Αργεντινους


Αρκεί να υπάρχει κανονικός προπονητής

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
qspock

 nba
Reactions: 109
Δημοσιεύσεις: 2801
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2005 1:14 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 01, 2020 3:51 pm

shtarkws έγραψε:
Δευ Νοέμ 30, 2020 9:31 am

Η επόμενη ημέρα στην Ομοσπονδία πρέπει να περιλαμβάνει ένα νέο αναπτυξιακό πρόγραμμα που θα ξεκινήσει από τα σχολεία και θα επεκταθεί σε κάθε ακαδημία που έχει το κάθε σωματείο με συνεχή υποστήριξη σε επίπεδο τεχνογνωσίας.
Πολυ σωστα τα λες, γι αυτο και ειμαι υποστηριχτης του Λιουλιου για τη θεση προεδρου της Ομοσπονδιας. Η δουλεια που εχει κανει με το αναπτυξιακο προγραμμα στην Πατρα, αλλα και με την ανδρικη ομαδα, μιλαει μονη της.

0
Άβαταρ μέλους
qspock

 nba
Reactions: 109
Δημοσιεύσεις: 2801
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2005 1:14 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 01, 2020 3:59 pm

shtarkws έγραψε:
Τρί Δεκ 01, 2020 2:22 pm
Εγώ είμαι υπέρ και θα χαρώ αν κατεβούν

Μην αποθεωνουμε μονο τους Αργεντινους


Αρκεί να υπάρχει κανονικός προπονητής
Κι εγω υπερ ειμαι. Ο Πιτινο θα ειναι λογικα προπονητης αν ΔΕΝ βγει ο Φασουλας προεδρος. Αλλιως αλλαζουν τα πραγματα, ο Φασουλας εχει αν θυμαμαι καλα εκφραστει υπερ ελληνικης λυσης....

Επισης δεν ξερω αν σχετιζεται η θεση του προεδρου της ομοσπονδιας και με την ενδεχομενη επιστροφη των τριων παιχτων.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6464
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 11, 2021 11:40 am

Ανακοινώθηκαν και οι κλήσεις σήμερα για τα δύο τελευταία ματς με Βοσνία (20/2) και Λετονία (22/2) που θα γίνουν στην "φούσκα" της Riga. Νέα πρόσωπα όπως φαίνεται, τόσο ηλικιακά όσο και σε προηγούμενες συμμετοχές. Άλλωστε έχουμε ήδη προκριθεί, οπότε τουλάχιστον να δούμε τι ψάρια πιάνουν και αν κάποιοι εξ αυτών μπορούν να μπουν στην δωδεκάδα της Εθνικής σε κάποιο μεγάλο τουρνουά τα επόμενα χρόνια, ακόμα και του χρόνου ίσως.

Guards : Βασίλης Τολιόπουλος, Γιάννης Αθηναίου, Μιχάλης Λούντζης, Δημήτρης Κατσίβελης, Βασίλης Μουράτος
Forwards : Χάρης Γιαννόπουλος, Δημήτρης Αγραβάνης, Γιάννης Αγραβάνης, Γιάννης Κουζέλογλου, Λίνος Χρυσικόπουλος, Νίκος Χουγκάζ
Centers : Βασίλης Καββαδάς, Δημήτρης Κακλαμανάκης, Βασίλης Μαργαρίτης

1
1 Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 11, 2021 12:06 pm

Ήμουν έτοιμος να γράψω σαρκαστικό σχόλιο για την μη κλήση Ρογκαβοπουλου αλλά διάβασα στην Twitterοσφαίρα ότι δεν τον κάλεσε λόγω προβλήματος στον αχίλλειο ? ( για αυτό δέν έπαιξε και χτες ) . Ξέρει κανείς αν είναι κάτι το όντως ανησυχητικό η απλώς όλοι προσέχουν να μη γίνει καμια στραβή ?

0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 13, 2021 6:13 pm

https://basket.gr/eidhseis/12144-andron ... ia-letonia

Τίποτα το παράλογο - ίσως να μπορούσε να μπει και ο έτερος των δίδυμων μιας και δεν είναι τόσο μακρυά από τη Ρίγα :wink:

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6464
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 14, 2021 6:08 pm

https://www.eurohoops.net/el/national-t ... aS-jSvOqx8

Και μέσα σε όλα αυτά προέκυψε κι άλλο θέμα, αφού η ΑΕΚ απαγόρευσε στους 3 παίκτες της να ενσωματωθούν στην Εθνική λόγω του θέματος με τον κορωνοϊό και τα κρούσματα. Τώρα το κατά πόσο είναι ηθικά και νόμιμα σωστό να κάνει κάτι τέτοιο μονομερώς ο σύλλογος στον οποίο ανήκουν οι παίκτες, είναι μια καλή συζήτηση...

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”