Εθνική Ανδρών Φιλικά 2023 ( Σλοβενία Βack to Back, Τουρνουά Ακρόπολις, Τουρνουά Άμπου Ντάμπι)

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2396
Δημοσιεύσεις: 7032
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 18, 2023 6:11 pm

Υπαρχει link να δουμε επανάληψη το παιχνιδι; Ευχαριστώ :)

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1735
Δημοσιεύσεις: 3923
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 18, 2023 6:15 pm

Ο Καλαϊτζάκης μάλλον κλείδωσε την παρουσία του στη 12άδα με το σημερινό ματς.

Θα γράψω κάτι για να μην το έχω βάρος... :peace:

Είναι κρίμα ο Παπαπέτρου να τρώει χρόνο συμμετοχής από Ρόγκα και Καλαϊτζάκη. Αν ο Ιτούδης θέλει να κάνει μια τομή στην εθνική, ας κάνει το σωστό και ας "κόψει" τον Παπαπέτρου. Θα κάνει καλό και στον ίδιο τον παίκτη, να καταλάβει επιτέλους πως ο ρόλος τον οποίο θέλει για τον εαυτό του δεν συνάδει με τις πραγματικές του δυνατότητες.

6
1 Εικόνα 4 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3249
Δημοσιεύσεις: 6069
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 18, 2023 6:23 pm

Νομίζω ότι η εικόνα των ΗΠΑ ήταν άντε να τελειώνουμε να πάμε στο καζίνο, πλην 2-3 εξαιρέσεων.

Ρε Ingram αγόρι μου, αντί να είσαι το #1, άντε το #2 της ομάδας βαριέσαι για ένα ακομη φιλικό; Οι ψηλοί τους πλην Jaren Jackson σε κρίσιμο παιχνίδι θα έχουν θέμα, ειδικά ο Banchero είναι πολύ, πολύ soft. Ευτυχώς για αυτούς που έχουν καλό μονοπάτι για το βάθρο, αλλιώς η σημερινή εικόνα είναι ανησυχητική λίγες ημέρες πριν το τουρνουά.

Για την εθνική ουδέν σχόλιο, ούτε καλό,ούτε κακό. :P

0
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 443
Δημοσιεύσεις: 1621
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Αύγ 18, 2023 6:25 pm

Αύριο είναι το τεστ! Σοβαρή ομάδα χωρίς χαοτική διαφορά αθλητικών προσόντων! Αν μπορούμε να πάιξουμε έστω άμυνα θα φανεί!

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2396
Δημοσιεύσεις: 7032
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 18, 2023 6:50 pm

GK_23 έγραψε:
Παρ Αύγ 18, 2023 6:15 pm
Ο Καλαϊτζάκης μάλλον κλείδωσε την παρουσία του στη 12άδα με το σημερινό ματς.

Θα γράψω κάτι για να μην το έχω βάρος... :peace:

Είναι κρίμα ο Παπαπέτρου να τρώει χρόνο συμμετοχής από Ρόγκα και Καλαϊτζάκη. Αν ο Ιτούδης θέλει να κάνει μια τομή στην εθνική, ας κάνει το σωστό και ας "κόψει" τον Παπαπέτρου. Θα κάνει καλό και στον ίδιο τον παίκτη, να καταλάβει επιτέλους πως ο ρόλος τον οποίο θέλει για τον εαυτό του δεν συνάδει με τις πραγματικές του δυνατότητες.
Αν θέλουμε να κοιτάξουμε το μέλλον μιας επόμενης εθνικής που δεν μπορεί να βρει εισιτήριο για ολυμπιακούς αγώνες.

Καλύτερα Μαντζουκας παρά μποχωριδης
Καλύτερα Καλαϊτζάκης παρά νωθρός Παπαπέτρου
Καλύτερα ρογκαβοπουλος 30 λεπτά.
Καλύτερα Χατζηδάκης και Τσαλμπουρης.

Ειδικά ο Μαντζουκας δεν έπρεπε να κοπεί γιατί έπαιξε και Euroleague ή ας ήταν ο τελευταίος που θα έχανε τη θέση αλλά θα έπαιζε αυτά τα δύσκολα φιλικά .

Δυστυχώς είμαστε στο μεταίχμιο μετάβασης στη νέα γενιά και δεν βοηθάει.

4
4 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1735
Δημοσιεύσεις: 3923
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 18, 2023 7:00 pm

SteveNashidis έγραψε:
Παρ Αύγ 18, 2023 6:50 pm
Αν θέλουμε να κοιτάξουμε το μέλλον μιας επόμενης εθνικής που δεν μπορεί να βρει εισιτήριο για ολυμπιακούς αγώνες.

Καλύτερα Μαντζουκας παρά μποχωριδης
Καλύτερα Καλαϊτζάκης παρά νωθρός Παπαπέτρου
Καλύτερα ρογκαβοπουλος 30 λεπτά.
Καλύτερα Χατζηδάκης και Τσαλμπουρης.

Ειδικά ο Μαντζουκας δεν έπρεπε να κοπεί γιατί έπαιξε και Euroleague ή ας ήταν ο τελευταίος που θα έχανε τη θέση αλλά θα έπαιζε αυτά τα δύσκολα φιλικά .

Δυστυχώς είμαστε στο μεταίχμιο μετάβασης στη νέα γενιά και δεν βοηθάει.
Μόνο νωθρός ρε συ Steve...

Παίζει 20 λεπτά και έχει 3/12 σουτ, 1/4 βολές, 0 ριμπάουντ, 0 ασίστ, 0 κλεψίματα και 0 (!) φάουλ. Σε ένα ματς που υποτίθεται ότι θες να δείξεις τι αξίζεις σαν παίκτης, απέναντι στο φαβορί του τουρνουά και σε παίκτες από την καλύτερη λίγκα του κόσμου.

Γιατί αυτά τα 12 σουτ να μην τα παίρνει ο Ρόγκα; Υπάρχει περίπτωση να βάλει λιγότερα δηλαδή;

Συμφωνώ 100%! Νισάφι με παίκτες που έχουν φτάσει το ταβάνι τους προ πολλού και είναι χρυσές μετριότητες.

3
3 Εικόνα
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Αύγ 18, 2023 8:59 pm

Εμένα ο Γουόκαπ είναι ο αγαπημένος μου παίκτης.
Πριν καν έρθει στον Ολυμπιακό.

Πριν καν γεννηθεί- μη σας πω.

Παρόλα αυτά γελάω όταν τον βλέπω με τη φανέλα της Εθνικής.
Κάτι σε Μακίσικ, θα ήταν πιο ευκολοχώνεπτο- λέμε τώρα αφού αμέτι χαμέτι μου για διάκριση.

Για τη θέση Έλληνα που ελευθερώνει στον Ολυμπιακό, επίσης υπάρχει θέμα, αλλά εκεί μιλάμε για πολυεθνικές και μπορείς κάπως να το κάνεις γαργάρα. Γαργάρα πάντα. Δεν μιλάω για δικαιλόγησή του, ούτε εκεί.

Ελαφρώς εκτός θεματικής, αλλά κι ενδεικτικό της ένδειας του ελληνικού μπάσκετ. Και της νοοτροπίας της ΕΟΚ ( σα να μην άλλαξε μια μέρα, να πω- αν και την υποστήριζα τη συγκεκριμένη ηγεσία).

Καλή μας τύχη, εμένα μου αρέσει όλο αυτό το ομαδικό. Μου αρέσει που πάει καλά ο Μήτογλου, ο Λούντζης, ο Ρόγκα κι απόψε μέχρι κι ο Καλαϊτζάκης που ίσως κερδίσει θέση και στην ομάδα του τελικά (μακάρι το παιδί).

5
5 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1934
Δημοσιεύσεις: 5275
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 19, 2023 6:00 am

basket72 έγραψε:
Παρ Αύγ 18, 2023 8:59 pm
Εμένα ο Γουόκαπ είναι ο αγαπημένος μου παίκτης.
Πριν καν έρθει στον Ολυμπιακό.

Πριν καν γεννηθεί- μη σας πω.

Παρόλα αυτά γελάω όταν τον βλέπω με τη φανέλα της Εθνικής.
Κάτι σε Μακίσικ, θα ήταν πιο ευκολοχώνεπτο- λέμε τώρα αφού αμέτι χαμέτι μου για διάκριση.

Για τη θέση Έλληνα που ελευθερώνει στον Ολυμπιακό, επίσης υπάρχει θέμα, αλλά εκεί μιλάμε για πολυεθνικές και μπορείς κάπως να το κάνεις γαργάρα. Γαργάρα πάντα. Δεν μιλάω για δικαιλόγησή του, ούτε εκεί.

Ελαφρώς εκτός θεματικής, αλλά κι ενδεικτικό της ένδειας του ελληνικού μπάσκετ. Και της νοοτροπίας της ΕΟΚ ( σα να μην άλλαξε μια μέρα, να πω- αν και την υποστήριζα τη συγκεκριμένη ηγεσία).

Καλή μας τύχη, εμένα μου αρέσει όλο αυτό το ομαδικό. Μου αρέσει που πάει καλά ο Μήτογλου, ο Λούντζης, ο Ρόγκα κι απόψε μέχρι κι ο Καλαϊτζάκης που ίσως κερδίσει θέση και στην ομάδα του τελικά (μακάρι το παιδί).
Ναι, για τον Γουοκάπ το θυμάμαι που τα έλεγες από παλιά, καλώς μας γύρισες κιόλας!!! :)

Θα πάει ομαδικά η Εθνική δεν μπορεί και αλλιώς, υπάρχει μια αναγκαστική ανανέωση που ίσως μας βγει και σε καλό, κάποια στιγμή έπρεπε να βγουν μπροστά και τα νεώτερα παιδιά, γίνεται καιρό τώρα με τα προκριματικά ας γίνει και σε μια τελική φάση. Αυτό που ελπίζω είναι να έχουν καταλάβει όλοι ότι το ταβάνι της Εθνικής έχει χαμηλώσει και να μην υπάρξει γκρίνια. Ας δώσουν οι παίκτες το καλύτερο που μπορούν και ας απολαύσουμε το Παγκόσμιο. Μπορεί να είναι και καλύτερα χωρίς την τόση γκρίνια για τον Καλάθη που δεν παίζει πια τόσο καλή άμυνα και σουτάρει τούβλα, για τον Σλούκα που με την Εθνική δεν κάνει καλά παιχνίδια και πάει λέγοντας.

Προσωπικά δεν μας έχω σπό χέρι χαμένους, θα διεκδικήσουμε την είσοδο στους 8 και ότι γίνει. Αν περάσουμε θα είναι μεγάλη επιτυχία όπως έχει πάει η κατάσταση.

1
1 Εικόνα
dimitrisdrama

 sophomore
Reactions: 71
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2022 11:10 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Μποντιρόγκα
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 19, 2023 9:04 am

Καλημέρα σε όλη την παρέα, για μένα η Εθνική τηρουμένων των αναλογιών και του άσχημου ξεκινήματος ανταποκρίθηκε καλά στο φιλικό. Περίμενα να ξεφύγει πολύ παραπάνω η διαφορά δεδομένου οτι δεν έχουμε δευτερο πλειμέικερ και δεύτερο ψηλό. Οντως η Αμερική βαριόταν λίγο και έκανε εύκολα λάθη που μας έδωσαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό αλλά αυτό δεν αναιρεί και την προσπάθεια που κάναμε κι εμείς.. ειδικά τα νέα παιδιά Ρογκαβόπουλος και Καλαιτζάκης έδειξαν ότι πρέπει να παίρνουν παραπάνω ευκαιρίες..ο μεν στην επίθεση..ο δε σαν defensive stopper..

Γενικώς και η Αμερική νομίζω οτι δεν είναι άτρωτη. Εχουν παιχταράδες αλλά έχουν έλλειψη δημιουργίας και αν δεν τους βγουν οι μπούκες και τα τρίποντα οδηγούνται σε λάθη..Πρέπει να ανεβάσουν επίπεδο παίχτες δημιουργικοί όπως ο Χαλιμπέρτον και o Ingram.

Στο σημερινό φιλικό νομίζω ότι η Εθνική θα είναι χειρότερη δεδομένης και της κούρασης..αλλά και ότι η Γερμανία αν δεν τραυματιστεί κάποιος για εμένα είναι ομάδα για μετάλιο..έχει ομοιογένεια..εχει τρομερό σουτ και παίζει σε ένα τρελό ρυθμό με τον Σρέντερ μέσα που σου έχουν βάλει 80 πόντους έως το τρίτο δεκάλεπτο..το ότι έχασε το μοναδικό φιλικό από τον Καναδά κ αυτό στον πόντο στην παράταση ήταν γιατί ήταν ο Σρέντερ έξω με 5 φάουλ απ΄το 4ο δεκάλεπτο..θα έχει ενδιαφέρον αν θα μπορέσουν να περιορίσουν τον Σρέντερ ο Γουόκαπ..εγώ θα έβαζα και τον καλαιτζάκη κάποια στιγμή πάνω του..θεωρώ ότι είναι τόσο σημαντικός για την απόδοση της Γερμανίας όσο ο Ντόντσιτς στην Σλοβενία..

3
3 Εικόνα
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 443
Δημοσιεύσεις: 1621
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Αύγ 19, 2023 9:11 am

Ο Σρέντερ σε τι κατάσταση βρίσκεται? Έχει χάσει εκρηκτικότητα? Το σημερινό είναι πιο δυνατό φιλικό! Για να δούμε..

0
dimitrisdrama

 sophomore
Reactions: 71
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2022 11:10 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Μποντιρόγκα
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 19, 2023 9:14 am

TakeshyKurosawa1 έγραψε:
Σάβ Αύγ 19, 2023 9:11 am
Ο Σρέντερ σε τι κατάσταση βρίσκεται? Έχει χάσει εκρηκτικότητα? Το σημερινό είναι πιο δυνατό φιλικό! Για να δούμε..
Επειδή είδα ολόκληρα τα φιλικά της Γερμανίας με τον Καναδά οπού ντεμέκ ο Σρέντερ θα επαιζε συντηρητικά λόγω μικροενοχλήσεων στον τένοντα...μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι κόβει κώλους και δεν σταματιέται ούτε με triple team...

1
1 Εικόνα
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 443
Δημοσιεύσεις: 1621
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Αύγ 19, 2023 9:20 am

Πάντως βλέπουμε δυνατά φιλικά! Τις προηγούμενες χρονιές που είχαμε καλύτερο ρόστερ και Γιαννη μέσα δεν έκλειναν τέτοια φιλικά να δούμε τα προβλήματα...

0
dimitrisdrama

 sophomore
Reactions: 71
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2022 11:10 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Μποντιρόγκα
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 19, 2023 9:37 am

Nαι όντως. Αλλά αναλόγως και τι διοργάνωση είναι βέβαια..Σε ευρωμπάσκετ δεν μπορείς να παίξεις φιλικό πιο πριν με την Αμερική πχ..Το καλό με το να παίζεις με τις δυνατές ομάδες που μπορεί να ξαναπαίξεις και μετά βοηθάνε στο ξεψάρωμα και στην δημιουργία ενός καλύτερου σχεδίου προπονητικά ειδικά τις αδύναμες ομάδες οπως εμείς..
Ειδες στην αρχή που μπήκαμε λίγο "χεσμένα" και ήταν 32-17 το δεκάλεπτο..μετά όταν ξεψαρώσαν και άρχισαν να τους παίζουν λίγο πιο δυνατά άρχισαν να πιέζουν τα γκαρντ τους ... να παιζουν συνέχεια ποστ τον ρίβς και να κερδίζουν βολες.κοιτάς ποια ματσαρίσματα βγήκαν..ποια όχι..αυτά τα πράματα και πιθανον και αλλα που δοκιμάστηκαν μπορουν να χρησιμοποιηθουν και στο τουρνουα..πιθανόν να παίξει κ καποια ζώνη γιατί κανανε πάρτυ στην ρακέτα μας και να μην ήθελε να την δείξει στο φιλικό..θα φανεί στα επίσημα.

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1735
Δημοσιεύσεις: 3923
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 19, 2023 5:07 pm

Ημίχρονο 33-32 προηγούνται οι Γερμανοί, η γενικότερη εικόνα της εθνικής μας είναι καλή. Σπουδαία δουλειά σε άμυνα και ριμπάουντ αλλά στην επίθεση υπάρχουν μεγάλες δυσκολίες. Σε αντίθεση με το χθεσινό ματς, οι Γερμανοί μας πιέζουν αρκετά πάνω στη μπάλα.



0
tarp7

allstar
Reactions: 1399
Δημοσιεύσεις: 3561
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 19, 2023 5:26 pm

Χαχαχα ότι να ναι. Θα γελάσουμε πολύ στο παγκόσμιο αν έχει κι άλλους τέτοιους

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”