Το μέλλον της Εθνικής Ελλάδας.

Συντονιστής: Captains

tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 09, 2022 5:05 pm

Και εγώ είμαι της άποψης για τον καλαϊτζάκη ας είναι στην προετοιμασία και βλέπουμε. Τα τελευταία παιχνίδια των αδιάφορων ομάδων του νβα μοιάζουν με φιλικά.
θεωρώ ότι έχει περισσότερα περιθώρια εξέλιξης από τον Λαρετζάκη, ο οποίος όμως έχει δοκιμαστεί στο υψηλό επίπεδο και ξέρουμε τι μπορεί να προσφέρει αυτή τη στιγμή. Ας παίξει πρώτα σε σοβαρή ομάδα με ρόλο και μετά τον κρίνουμε. Έχουν περάσει οι εποχές όποιος έπαιζε στην αμερική έρχονταν ευρώπη κι έπαιζε. Ο 12ος παίκτης δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία.
Σημαντικό για μένα είναι ποιός θα παίξει στο τέσσερα πίσω από τον γιάννη

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2327
Δημοσιεύσεις: 6939
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 09, 2022 5:26 pm

Spectator έγραψε:
Σάβ Απρ 09, 2022 4:55 pm
Παιδες ωραια ολα αυτα και επειδη μου αρεσει τρελα να διαβαζω ολα αυτα τα χρονια τις υποθετικες σας δωδεκαδες για την εθνικη :banana: ( σε αντιθεση με τα ατελειωτα threads για Παο/ΟΣΦΠ :banghead: κλπ) οποτε λυστε μου μια απορια:

Στο podcast o Iτουδης ειπε οτι εκτος απο αγωνες της G- league για το παιδι απο την Κρητη βλεπει επισης αγωνες απο μικροτερες κατηγοριες στην Ελλαδα ( παρακουσα ?) . Ακουω θεωριες για ποιους πιστευετε οτι τσεκαρει :secret:

( Αμα ειμαι off topic να μεταφερθει αλλα υποψιαζομαι οτι δεν ειμαι :mrgreen: )
Mπορεi να βλέπει Α2 εθνική τους νέους άνδρες ή Β/Γ Εθνική τους έφηβους και τους παίδες της εθνικής. Σιγουρα τσεκαρει Σαμοντούρουφ Γ Εθνική στην ΔΕΚΑ.

Η ερώτηση μου προκλήθηκε από το εξης: Σε μια αλλη συζήτηση που είχα μου έγραψαν ότι μια ιδανική 12άδα για Ιτούδη είναι η παρακάτω:

1. Σλούκας, Καλάθης
2. Ντόρσει, Λαρεντζάκης
3. Παπανικολάου,Παπαπέτρου
4. Πρίντεζης, Μήτογλου, Θανάσης
5. Παπαγιάννης, Γιαννης, Κώστας Αντετοκουμπο

Εξελίσσοντας την πιστεύω ότι είναι πιο ορθολογική (+ το πουλεν :D ) έτσι :

1. Καλάθης, Καλαιτζάκης
2. Ντόρσει, Σλούκας
3. Παπανικολάου,Παπαπέτρου
4. Μήτογλου, Πρίντεζης, Σαμοντούροφ
5. Γιαννης, Παπαγιάννης,Κώστας Αντετοκουμπο

με πιο ιδανική πεντάδα με βαση την αμυντική προσείλωση στον Γιάννη και υπόλοιποι ακροβολισμένοι, κάπως έτσι. Σλούκας, Ντόρσει , Παπανικολάου, Μήτογλου, Γιάννης

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 09, 2022 5:36 pm

Κανενας απο τους Καλαιτζακηδες δεν ειναι ασσος και καλυτερα να μην τους υπολογιζεται εκει. Γενικα εχουμε μια ταση να θελουμε να βαλουμε μια θεση πιο κατω ολους τους παικτες (καλαιτζακηδες ασσοι ενω ειναι καθαροι πλαγιοι, Μαντζουκας 3αρι ενω δεν εχει ουτε την βασικη ντριμπλα για εκει, μονο 4αρι θα παιξει ψηλα).

Οσον αφορα το διλλημα με Λαρε ή Καλαιτζ, ας δουμε πρωτα ποιοι θα κατεβουν, ποιοι θα εχουν τραυματισμους κλπ και βλεπουμε. Πολυ σημαντικο και ποιος θα ειναι τοτε σε καλη κατασταση ή ποιος θα εχει καλυτερη παρουσια στην προετοιμασια. Η λογικη λεει γενικοτερα οτι καλυτερα για την τελευταια θεση του ροστερ σου, να παρεις καποιον μικροτερο για να παρει την εμπειρια καθως σε τετοια τουρνουα σπανια ο 12ος παικτης θα εχει παρουσια.

Οποτε βλεπουμε τοτε. Ας ερθει γιαννης-ντορσει-σλουκας-νικ συν 2 παπ-κουμπους και βλεπουμε για τις αλλες θεσεις.

2
2 Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 09, 2022 5:45 pm

SteveNashidis έγραψε:
Σάβ Απρ 09, 2022 5:26 pm
Spectator έγραψε:
Σάβ Απρ 09, 2022 4:55 pm
Παιδες ωραια ολα αυτα και επειδη μου αρεσει τρελα να διαβαζω ολα αυτα τα χρονια τις υποθετικες σας δωδεκαδες για την εθνικη :banana: ( σε αντιθεση με τα ατελειωτα threads για Παο/ΟΣΦΠ :banghead: κλπ) οποτε λυστε μου μια απορια:

Στο podcast o Iτουδης ειπε οτι εκτος απο αγωνες της G- league για το παιδι απο την Κρητη βλεπει επισης αγωνες απο μικροτερες κατηγοριες στην Ελλαδα ( παρακουσα ?) . Ακουω θεωριες για ποιους πιστευετε οτι τσεκαρει :secret:

( Αμα ειμαι off topic να μεταφερθει αλλα υποψιαζομαι οτι δεν ειμαι :mrgreen: )
Mπορεi να βλέπει Α2 εθνική τους νέους άνδρες ή Β/Γ Εθνική τους έφηβους και τους παίδες της εθνικής. Σιγουρα τσεκαρει Σαμοντούρουφ Γ Εθνική στην ΔΕΚΑ.

Η ερώτηση μου προκλήθηκε από το εξης: Σε μια αλλη συζήτηση που είχα μου έγραψαν ότι μια ιδανική 12άδα για Ιτούδη είναι η παρακάτω:

1. Σλούκας, Καλάθης
2. Ντόρσει, Λαρεντζάκης
3. Παπανικολάου,Παπαπέτρου
4. Πρίντεζης, Μήτογλου, Θανάσης
5. Παπαγιάννης, Γιαννης, Κώστας Αντετοκουμπο

Εξελίσσοντας την πιστεύω ότι είναι πιο ορθολογική (+ το πουλεν :D ) έτσι :

1. Καλάθης, Καλαιτζάκης
2. Ντόρσει, Σλούκας
3. Παπανικολάου,Παπαπέτρου
4. Μήτογλου, Πρίντεζης, Σαμοντούροφ
5. Γιαννης, Παπαγιάννης,Κώστας Αντετοκουμπο

με πιο ιδανική πεντάδα με βαση την αμυντική προσείλωση στον Γιάννη και υπόλοιποι ακροβολισμένοι, κάπως έτσι. Σλούκας, Ντόρσει , Παπανικολάου, Μήτογλου, Γιάννης

Ωραια :D

Δες και τωρα μια καπως διαφορετικη δωδεκαδα που εγραψε ο xavier ( topic εθνικη-επικαιροτητα) : δινει και μια αλλη προσεγγιση στην ερωτηση του tarp7 :dribble:

disclaimer: εγω απλως αναφερω δεν σημαινει απαραιτητα οτι στηριζω, ειμαι με τον Mcgrady σε καποια σημεια εδω :bblove:

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 09, 2022 6:08 pm

SteveNashidis έγραψε:
Σάβ Απρ 09, 2022 5:26 pm
Spectator έγραψε:
Σάβ Απρ 09, 2022 4:55 pm
Παιδες ωραια ολα αυτα και επειδη μου αρεσει τρελα να διαβαζω ολα αυτα τα χρονια τις υποθετικες σας δωδεκαδες για την εθνικη :banana: ( σε αντιθεση με τα ατελειωτα threads για Παο/ΟΣΦΠ :banghead: κλπ) οποτε λυστε μου μια απορια:

Στο podcast o Iτουδης ειπε οτι εκτος απο αγωνες της G- league για το παιδι απο την Κρητη βλεπει επισης αγωνες απο μικροτερες κατηγοριες στην Ελλαδα ( παρακουσα ?) . Ακουω θεωριες για ποιους πιστευετε οτι τσεκαρει :secret:

( Αμα ειμαι off topic να μεταφερθει αλλα υποψιαζομαι οτι δεν ειμαι :mrgreen: )
Mπορεi να βλέπει Α2 εθνική τους νέους άνδρες ή Β/Γ Εθνική τους έφηβους και τους παίδες της εθνικής. Σιγουρα τσεκαρει Σαμοντούρουφ Γ Εθνική στην ΔΕΚΑ.

Η ερώτηση μου προκλήθηκε από το εξης: Σε μια αλλη συζήτηση που είχα μου έγραψαν ότι μια ιδανική 12άδα για Ιτούδη είναι η παρακάτω:

1. Σλούκας, Καλάθης
2. Ντόρσει, Λαρεντζάκης
3. Παπανικολάου,Παπαπέτρου
4. Πρίντεζης, Μήτογλου, Θανάσης
5. Παπαγιάννης, Γιαννης, Κώστας Αντετοκουμπο

Εξελίσσοντας την πιστεύω ότι είναι πιο ορθολογική (+ το πουλεν :D ) έτσι :

1. Καλάθης, Καλαιτζάκης
2. Ντόρσει, Σλούκας
3. Παπανικολάου,Παπαπέτρου
4. Μήτογλου, Πρίντεζης, Σαμοντούροφ
5. Γιαννης, Παπαγιάννης,Κώστας Αντετοκουμπο

με πιο ιδανική πεντάδα με βαση την αμυντική προσείλωση στον Γιάννη και υπόλοιποι ακροβολισμένοι, κάπως έτσι. Σλούκας, Ντόρσει , Παπανικολάου, Μήτογλου, Γιάννης
Με την τελευταία πεντάδα συμφωνώ στα σημεία :D
Με την πρώτη αρκετά.
Με την δεύτερη οχι τόσο.

Εξηγώ.
Σχήμα με Γιάννη στο 5 είμαι υπέρ να κλείνει τους αγώνες αλλά όχι για να παίζει μόνιμα στο 5.
Σε επίπεδο εθνικών εκεί έχει δεινόσαυους, δεν έχει νόημα να φθείρεται να φάουλ και να κουράζεται με ξύλο εκεί.

Θα μπορούσαμε ο Μήτογλου να πηγαίνει στην άμυνα στο αντίπαλο 5αρι όπως στους Μπακς ο Πόρτις όταν παίζουν μαζί αλλά ούτε ο Μήτογλου είναι για να μαρκάρει δεινόσαυρο σε μόνιμη βάση.

Η άλλη ένσταση είναι ο Καλαιτζάκης που δεν είναι και δεν θα γίνει άσσος και είναι οκ αυτό, μπορεί να γίνει ένα καλό δυάρι slasher.

Επίσης ο Καλάθης δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι ταιριάζει με τον Γιάννη.

Κυρίως όμως με τον Μήτογλου έχω ένσταση. Θα είναι ιδανικό φιτ με τον Γιάννη ΑΝ μπορέσει να σουτάρει καλά.
Αυτή την στιγμή όμως τρίποντο έχει ποσοστό καριέρας 30% και φέτος 29%.
Μιλάμε για ποσοστά σουτ χειρότερα και από του Καλάθη πχ και σε λιγότερες προσπάθειες.
Κανέναν χώρο δεν ανοίγει αν ακροβολιστεί στο τρίποντο.

Μπορεί να το φτιάξει αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος, τα 26 κλείνει σε λίγο δεν είναι 18-20.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5136
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 5:51 am

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Απρ 09, 2022 4:20 pm

3. Για να μην κάνω κοκοκό :P :D , θα αναφέρω πως συμφωνώ με τον SteveNashidis και την τελευταία του τοποθέτηση. Έχουμε μια παρερμηνεία για το τι συμβαίνει στις ομάδες στο NBA αλλά και στις θυγατρικές τους. Πιστεύουμε (όχι όλοι φυσικά) ότι το να προπονηθείς έστω για 2 εβδομάδες π.χ. με τον Shai Gilgeous-Alexander ή τον Lu Dort, να έχεις ολόκληρο επιτελείο πάνω από το κεφάλι σου και τελικά να αγωνιστείς σε 3-4 επίσημα παιχνίδια στο ΝΒΑ ή να έχεις ολόκληρη σεζόν στη G-League είναι ανάξιο αναφοράς ή εξέλιξης του παίκτη.
Το 'χω χρόνια τώρα σαν απορία περισσότερο παρά σαν διαπίστωση. Δεν πιστεύω ότι στις ομάδες του ΝΒΑ ασχολούνται εξίσου με την ανάπτυξη όλων των παικτών τους. Έχουν σίγουρα τις εγκαταστάσεις, την τεχνογνωσία και το προσωπικό αλλά δεν νομίζω ότι κάθε παίκτης έχει από πάνω του έναν γυμναστή, έναν προπονητή και πάει λέγοντας. Διαφορετικά και όσοι παίκτες (και δεν αναφέρομαι μόνο στους Έλληνες) θα γύριζαν στην Ευρώπη θα ήταν και βελτιωμένοι αθλητικά και αγωνιστικά κάτι που δεν συμβαίνει. Οπότε καταλήγω λίγο αυθαίρετα στο συμπέρασμα ότι διαφορετική μεταχείριση θα έχει ο Γιάννης και διαφορετική ο Θανάσης, διαφορετική ένα ταλέντο στην G-League και διαφορετική κάποιος που είναι για να συμπληρώνει το ρόστερ.
Και το άλλο είναι η εξειδίκευση, στην απέναντι μεριά ζητούν από τα αστέρια τους να κάνουν τα πάντα και από τους υπόλοιπους πολύ εξειδικευμένα πράγματα, δεν θα κάτσουν να μάθουν στον Παπανικολάου να ντριμπλάρει, στον Κουφό να ποστάρει κ.ο.κ σε μεγαλύτερο βαθμό από τα δικά μας μέρη. Οπότε έρχεται στην Ευρώπη κάποιος π.χ που είναι αναπληρωματικός στο NBA και έχει μάθει να βγάζει το "ψωμί" του κάνοντας box out ή σουτάροντας τρίποντα από την γωνία και στην Ευρώπη θεωρούμε ότι θα μπαίνει μέσα, θα σουτάρει, θα ποστάρει κλπ κάτι που δεν ισχύει.
Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο για την προπονητική διαδικασία στις ομάδες του NBA θα με ενδιέφερε.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 7:26 am

Spectator έγραψε:
Σάβ Απρ 09, 2022 5:45 pm
SteveNashidis έγραψε:
Σάβ Απρ 09, 2022 5:26 pm


Mπορεi να βλέπει Α2 εθνική τους νέους άνδρες ή Β/Γ Εθνική τους έφηβους και τους παίδες της εθνικής. Σιγουρα τσεκαρει Σαμοντούρουφ Γ Εθνική στην ΔΕΚΑ.

Η ερώτηση μου προκλήθηκε από το εξης: Σε μια αλλη συζήτηση που είχα μου έγραψαν ότι μια ιδανική 12άδα για Ιτούδη είναι η παρακάτω:

1. Σλούκας, Καλάθης
2. Ντόρσει, Λαρεντζάκης
3. Παπανικολάου,Παπαπέτρου
4. Πρίντεζης, Μήτογλου, Θανάσης
5. Παπαγιάννης, Γιαννης, Κώστας Αντετοκουμπο

Εξελίσσοντας την πιστεύω ότι είναι πιο ορθολογική (+ το πουλεν :D ) έτσι :

1. Καλάθης, Καλαιτζάκης
2. Ντόρσει, Σλούκας
3. Παπανικολάου,Παπαπέτρου
4. Μήτογλου, Πρίντεζης, Σαμοντούροφ
5. Γιαννης, Παπαγιάννης,Κώστας Αντετοκουμπο

με πιο ιδανική πεντάδα με βαση την αμυντική προσείλωση στον Γιάννη και υπόλοιποι ακροβολισμένοι, κάπως έτσι. Σλούκας, Ντόρσει , Παπανικολάου, Μήτογλου, Γιάννης

Ωραια :D

Δες και τωρα μια καπως διαφορετικη δωδεκαδα που εγραψε ο xavier ( topic εθνικη-επικαιροτητα) : δινει και μια αλλη προσεγγιση στην ερωτηση του tarp7 :dribble:

disclaimer: εγω απλως αναφερω δεν σημαινει απαραιτητα οτι στηριζω, ειμαι με τον Mcgrady σε καποια σημεια εδω :bblove:
Ο Μήτογλου δεν πρόκειται να παίξει στην εθνική το καλοκαίρι (απ΄οτι αφήνουν να εννοηθεί οι γνωρίζοντες θα αργήσει να ξανά παίξει μπάσκετ σε διοργανώσεις της ΦΙΜΠΑ).

Συμφωνώ με τον CONAN δεν έχουν όλοι οι παίκτες από πάνω τους έναν γυμναστή. Πολλοί έρχονται χειρότεροι απ΄ότι έχουν πάει και όλο και πιο λίγοι αμερικάνοι κάνουν τη διαφορά που έρχονται προς τα μέρη μας. Δεν είναι τυχαίο ότι ο Ολυμπιακός η δεύτερη ομάδα φέτος της ευρωλίγκας έχει 1 έναν αμερικανό τον γουόλκαπ (που πάιζει όμως ευρωπαϊκό στιλ μπάσκετ) και τον αμερικανοθρεμμένο ντόρσευ

0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 531
Δημοσιεύσεις: 1445
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 7:49 am

Και Καλαϊτζάκης επίσης. Θέση ως 3ος πλέϊμέκερ θα μπορούσε να έχει και ο Μωραϊτης ή ο Μάντζαρης από τους μεγαλύτερους

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 10:52 am

Conan1982 έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 5:51 am
Το 'χω χρόνια τώρα σαν απορία περισσότερο παρά σαν διαπίστωση. Δεν πιστεύω ότι στις ομάδες του ΝΒΑ ασχολούνται εξίσου με την ανάπτυξη όλων των παικτών τους. Έχουν σίγουρα τις εγκαταστάσεις, την τεχνογνωσία και το προσωπικό αλλά δεν νομίζω ότι κάθε παίκτης έχει από πάνω του έναν γυμναστή, έναν προπονητή και πάει λέγοντας. Διαφορετικά και όσοι παίκτες (και δεν αναφέρομαι μόνο στους Έλληνες) θα γύριζαν στην Ευρώπη θα ήταν και βελτιωμένοι αθλητικά και αγωνιστικά κάτι που δεν συμβαίνει. Οπότε καταλήγω λίγο αυθαίρετα στο συμπέρασμα ότι διαφορετική μεταχείριση θα έχει ο Γιάννης και διαφορετική ο Θανάσης, διαφορετική ένα ταλέντο στην G-League και διαφορετική κάποιος που είναι για να συμπληρώνει το ρόστερ.
Και το άλλο είναι η εξειδίκευση, στην απέναντι μεριά ζητούν από τα αστέρια τους να κάνουν τα πάντα και από τους υπόλοιπους πολύ εξειδικευμένα πράγματα, δεν θα κάτσουν να μάθουν στον Παπανικολάου να ντριμπλάρει, στον Κουφό να ποστάρει κ.ο.κ σε μεγαλύτερο βαθμό από τα δικά μας μέρη. Οπότε έρχεται στην Ευρώπη κάποιος π.χ που είναι αναπληρωματικός στο NBA και έχει μάθει να βγάζει το "ψωμί" του κάνοντας box out ή σουτάροντας τρίποντα από την γωνία και στην Ευρώπη θεωρούμε ότι θα μπαίνει μέσα, θα σουτάρει, θα ποστάρει κλπ κάτι που δεν ισχύει.
Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο για την προπονητική διαδικασία στις ομάδες του NBA θα με ενδιέφερε.
Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως κάθε ομάδα έχει μεγάλο αριθμό προπονητών, γυμναστών κλπ. Αυτοί ίσως την μόνη "απαίτηση" που έχουν είναι να είσαι επαγγελματίας στο κομμάτι της προπονησης, ωστόσο στην περίπτωση π.χ. του Παπαγιάννη θα κάνουν υπομονή αλλά ως ένα σημείο. Χαρακτηριστικότερο, δικό μας κιόλας, παράδειγμα βελτιώσης αθλητή που πήγε και επέστρεψε είναι ο Σπανούλης. Μπορεί να μην έπαιζε καθόλου, μπορεί να ήταν για τον προπονητή του (α ρε Van Gudy) ένας...Καλαϊτζάκης, όμως επέστρεψε πολύ πιο έτοιμος ειδικά στο αθλητικο κομμάτι. 'Αλλο παράδειγμα είναι ο μικρός Hernangomez(είναι και αυτός περίπτωση μεταξύ πάγκου και εξέδρας), τον βλέπεις χειρότερο από όταν ήταν στην Ισπανία;

Εκτός του Kuzminskas και τους δύο Έλληνες που αναφέραμαι, ειλικρινά τα τελευταία χρόνια δεν θυμάμαι κάποιον μη Αμερικανό να πήγε στο ΝΒΑ και να γύρισε χειρότερος (μπορεί να μου διαφέυγει). Άσε που τα τελευταία χρόνια έχει αναβαθμιστεί η G-League οικονομικά όπως και οργανωτικά, δεν είναι το σκορποχώρι προηγούμενων χρόνων.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 11:37 am

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Απρ 09, 2022 4:20 pm

3. Για να μην κάνω κοκοκό :P :D , θα αναφέρω πως συμφωνώ με τον SteveNashidis και την τελευταία του τοποθέτηση. Έχουμε μια παρερμηνεία για το τι συμβαίνει στις ομάδες στο NBA αλλά και στις θυγατρικές τους. Πιστεύουμε (όχι όλοι φυσικά) ότι το να προπονηθείς έστω για 2 εβδομάδες π.χ. με τον Shai Gilgeous-Alexander ή τον Lu Dort, να έχεις ολόκληρο επιτελείο πάνω από το κεφάλι σου και τελικά να αγωνιστείς σε 3-4 επίσημα παιχνίδια στο ΝΒΑ ή να έχεις ολόκληρη σεζόν στη G-League είναι ανάξιο αναφοράς ή εξέλιξης του παίκτη.

Κλείνω με το εξής: Πέρυσι και φέτος ήρθαν στο πρωτάθλημα μας δυο αμερικανοί παίκτες από τη G-League, ο Grant στον Προμηθέα και ο Kelly στον Άρη. Και οι δύο έκαναν αμέσως τη διαφορά ο ένας φέτος βρήκε συμβόλαιο στην καλύτερη ιταλική ομάδα, ο άλλος άλλαξε την εικόνα του Άρη (όσο έμεινε) και μέχρι πριν λίγο καιρό είχε γραφτεί ότι τον κοιτούν ομάδες από την Euroleague. Δεν παίζουν ρούκουνες και street-ballers στις ΗΠΑ, ούτε εδώ στην Ευρώπη έχουμε την αποκλειστική γνώση στο να εξελίσσουμε παίκτες. :)
Βαριεμαι να γραψω ποιοι αλλοι παιχτες ηρθαν απο την G League στην Ελλαδα εκτος απο Grant και Kelly και περασαν και δεν ακουμπησαν ή στην Ευρωπη γενικα.
Οποιος παρακολουθει παιχνιδια της G League θα ξερει πως ειναι στην ουσια μια αναπτυξιακη λιγκα. Θα βρης εκει παιχτες εννιοτε σαν τον Πειτον που εχει πλεον ρολο στους Γουοριορς ή σαν τον Τσερυ που περασε και δεν ακουμπησε στην Ευρωπη (σε ψηλο επιπεδο εννοω) και τον Πιπεν του Λαυριου που δεν ακουμπησε ουτε στη G League τελικα πριν περασει στην Ευρωπη.
Ειναι ενα πρωταθλημα με ομαδες αποτελουμενες απο συνολα παιχτων που εννιοτε παιζουν ενα μηνα και φευγουν ειτε για Ευρωπη , ειτε για καμια νοτια αμερικη ξερω γω και σπανιως για την μεγαλη Λιγκα και μερικους παιχτες που μενουν για χρονια εκει ψαχνοντας την ευκαιρια για ενα καλο συμβολαιο σε ενα καλυτερο πρωταθλημα.
Οσο αφορα τις προπονησεις τωρα. Σε ενα 10 ημερο συμβολαιο με 4 παιχνιδια σ αυτο το διστημα δεν κανεις απολυτως καμια προπονηση με Alexander ή Dort. Εχεις 4 μερες παιχνιδιων και 6 μερες αποκαταστασης και ταξιδιων. Θα ελεγα μαλιστα ακομα και αν βγαλεις ολοκληρη σεζον σε μια ρεγκιουλαρ σιζον (με συμμετοχες απο ολιγολεπτες ή ακθολου) ελαχιστες ομαδικες προπονησεις θα κανεις. Δεν προλαβαινουν οι μαδες να κανουν προπονησεις, δεν βγαινει το προγραμμα. Ατομικες στο 40-60% κανουν και στο υπολοιπο διαστημα ταξιδευουν ή παιζουν.
Το οτι οι Θαντερς επαιξαν 4 παιχνιδια με 6-7 παιχτες , απο τους οποιους οι 4-5 ηταν απο την θυγατρικη τους στην G League, δεν ηταν λογο τραυματισμων ,ασθενειων ή επειδη ετοιμαζονται ή προπονουνται, προστατευονται για τα πλει οφ που ουτε ξυστα δεν περασαν οι θαντερς, αλλα επειδη δεν τους ενδιαφερουν καθολου αυτα τα παιχνιδια. Σημερα διαβασα για την σπανια περιπτωση να βγαλει παιχνιδι με 48 λεπτα παιχτης σε παιχνιδι στο ΝΒΑ (πως αλλιως θα βγουν παιχνιδια με 6 παιχτες δηλαδη;) οπως το τελευταιο παιχνιδι του Καλαιτζακη. Και επισης ειδα τον Θαναση να βαζει 27 ποντους σε ενα αναλογο παιχνιδι των Μπακς που επαιξε τοσο χρονο οσο θα επαιζε σε περιπου 10 παιχνιδια της κανονικης περιοδου.
Και υπενθυμιζω το τεραστιο χαιπ του Καλαιτζακη στην υπογραφη του συμβολαιου του στους Μπακς στην αρχη της χρονιας , ενα συμβολαιο που κρατησε σκαρτους 2 μηνες πριν μεινει ελευθερος. Ας ψαξει καποιος να βρει ποσοι παιχτες που επιλεχθηκαν στο ντραφτ το καλοκαιρι εμειναν ελευθεροι απο την ομαδα που τους διαλαξε μεσα σε 2 μηνες. Δεν εμειναν καν ουτε στην θυγατρικη τους ομαδα.
Και επισης να επισημανω σε 12 αδες που ειδα παραπανω πως σε καμια δεν υπαρχει στην θεση 4 το καλυτερο 4αρι του ελληνικου πρωταθληματος (ελληνας τουλαχιστον) και ο καλυτερος παιχτης της εθνικης στην εκτος εδρας νικη της εθνικης στην Τουρκια. (ναι για τον Αγραβανη λεω)
Και βελπω τον Πριντεζη που μονο για τιμητικους λογους μπορω να καταλαβω πως μπορει να βρη θεση στην 12 αδα της εθνικης αυτη την στιγμη, στην τελευταια του μαλλον σεζον σαν μπασκετμπολιστας.
ΓΗι αυτο αναφερθηκα για ενδοοπαδικες κοντρες στα πλαισια της εθνικης και δεν εννοουσα για συγκεκριμενους ανθρωπους στο φορουμ , αλλα για την γενικοτερη αισθηση εδω και χρονια στον χωρο του ελληνικου μπασκετ.
Ειμαι σιγουρος πως και παλι το καλοκαιρι θα υπαρξουν μεγαλες κοντρες για τον 11-12 της εθνικης και για το ποσο αξιζαν αυτοι να εχουν αυτη την θεση και οχι ο 13-14. Παλι καλα που δεν διαβασα και το ονομα του Μαντζουκα ξερω γω ή του Χουγκαζ. Αν και ακπου πηρε το ματι μου τον Σαμοντουροφ. Παλι καλα που δεν ειδα και καπου τον Λαγο πχ του Δουκα που παιζει στην Β εθνικη με τον Δουκα , ειναι 18 χρονων και εχει κανει μια καλη χρονια στην κατηγορια , και επαιξε και στην Πατρα στην ιδια ομαδα με τον Σαμοντουροφ (την ομαδα του Σπανουλη εννοω).
Τυχαια χρησιμοποιω το ονομα του Λαγου, μην παρεξηγηθω. :D

1
1 Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 16, 2022 9:52 am

Από όλους τους 2004 αυτός που μου αρέσει να βλέπω πιο πολύ, ανεξαρτήτως ύψους, είναι ο Κορκοντζελος ( και αυτός προϊόν Πανιώνιου :P) .
Βγάζει ενέργεια και πιέζει στην μπάλα στην άμυνα ( ίσως παραρισκαρει για fouls ).

Αλλά ακόμα και αυτός σε σχέση με τους υπολοιπους συμπαίκτες του ( ακόμα και τους 2006) φαίνεται να υστερεί στα τελειώματα απέναντι σε ψηλότερους ( που δυστυχώς είναι όλοι ) . Έκανε ένα μπάσιμο και αντί να τελειωσει απλά δωστου τρεις περιστροφες γύρω απο τη μέση και διπλο σπάσιμο :banana:
Στενάχωρες οι συγκρίσεις με τον Ιταλό τον Chappeli που από ότι φαίνεται μάλλον στα χαρτιά είναι ισοϋψείς :twisted:
Για σουτ από έξω ούτε καν δοκιμάζει :cry: , πασάρει παντως σωστα σε αυτούς που μπορούν να σουτάρουν για τρεις .
Σιγουρα παντως δεν βαριέμαι να τον βλέπω να παίζει ( γκουχ Δήμου γκουχ :twisted: )

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 16, 2022 10:16 am

Spectator έγραψε:
Σάβ Απρ 16, 2022 9:52 am
Από όλους τους 2004 αυτός που μου αρέσει να βλέπω πιο πολύ, ανεξαρτήτως ύψους, είναι ο Κορκοντζελος ( και αυτός προϊόν Πανιώνιου :P) .
Βγάζει ενέργεια και πιέζει στην μπάλα στην άμυνα ( ίσως παραρισκαρει για fouls ).

Αλλά ακόμα και αυτός σε σχέση με τους υπολοιπους συμπαίκτες του ( ακόμα και τους 2006) φαίνεται να υστερεί στα τελειώματα απέναντι σε ψηλότερους ( που δυστυχώς είναι όλοι ) . Έκανε ένα μπάσιμο και αντί να τελειωσει απλά δωστου τρεις περιστροφες γύρω απο τη μέση και διπλο σπάσιμο :banana:
Στενάχωρες οι συγκρίσεις με τον Ιταλό τον Chappeli που από ότι φαίνεται μάλλον στα χαρτιά είναι ισοϋψείς :twisted:
Για σουτ από έξω ούτε καν δοκιμάζει :cry: , πασάρει παντως σωστα σε αυτούς που μπορούν να σουτάρουν για τρεις .
Σιγουρα παντως δεν βαριέμαι να τον βλέπω να παίζει ( γκουχ Δήμου γκουχ :twisted: )
Γουσταρεις και εσυ τρεχαλατζηδες ε;
Δεν ειναι και απολυτα προιον Πανιωνιου. Δυο χρονια περασε, βεβαια δεν ειναι και λιγα, αλλα δεν τον λες και προιον Πανιωνιου 100%
Και προσεχε τις μπανανες οταν μιλας για Κορκο. :twisted:
ΥΓ Σε καταλαβαινω για Δημου, αλλα εχει σουτακι, οποτε εχει ελπιδα. Ειναι κριμα που ο Ανδρακακος ειναι πραγματικα κοντος. Ειναι οτι καλυτερο στην θεση του PG που εχει βγει τα τελευταια χρονια στην θεση. Αλλα , αν υπαρχει θεος, δεν ηταν δικαιος στο θεμα του υψους. Θα μπορουσε να κοψει απο ενα ποντο απο ολα τα, μην χαρακτηρισω, του Περιστεριου που ταχα μου παιζουν περιφερειακοι και να τους δωσει στον Ανδρακακο. Θα ειχε η Εθνικη PG για 10 χρονια.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1681
Δημοσιεύσεις: 3874
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 18, 2023 2:49 am

Θα το βάλω εδώ αν και η κουβέντα που είχαμε κάνει παλιότερα με τον Hipster για τον συγκεκριμένο πρέπει να ήταν σε κάποιο άλλο topic (δεν θυμάμαι σε ποιο :roll: )

https://www.sport24.gr/basket/antrei-st ... 44030.html

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του στο φετινό McDonald's All-American ο Andrej Stojakovic έκανε μια δήλωση με νόημα (;)...



Μακάρι να έχουμε και μια επίσημη κλήση σύντομα, ίσως συμμετοχή στο U20 που θα διεξαχθεί φέτος το καλοκαίρι στο Ηράκλειο :bball:

1
1 Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 18, 2023 6:54 am

GK_23 έγραψε:
Σάβ Φεβ 18, 2023 2:49 am
Ενθαρρυντικά νέα
Για να δούμε , φαίνεται η Αλέκα να κάνει δουλειά 👍 -η συζήτηση που ψάχνεις ήταν εδώ

https://www.basketforum.gr/viewtopic.ph ... 6&start=60

Αμα δεις τα σχόλια στο tweet οι αντιδράσεις των Σέρβων είναι οι αναμενόμενες - θα δωθεί μάχη 😂

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5136
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 18, 2023 7:10 am

Τι ξέρουμε γι' αυτόν ως παίκτη, υπάρχουν αναφορές scout: Φαντάζομαι ότι για να κληθεί στο παιχνίδι θα είναι καλός σε επίπεδο εφήβων.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”